DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Donderdag 26 Juli 1928 Mo. 15172 Uit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS KUNST-AGENDA DE ROTTERDAMSCHE ANNEXATIEPLANNEN iiet antwoord van b. en w. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHTEDAM GESLAAGD EXAMEN HOOFDAKTE KAMER VAN KOOPHANDEL VAN REIZEN EN TREKKEN VERDRONKEN scheepvaart AGENDA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verliep tan een wijsvinger; f50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per inaand in dit blad worden afgedrukt» De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Scniedam. 1 W Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco net post f 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cl Postcbèque en girodienst 81140. ADVERTENTIEN 15 regels ƒ1.56. Elke regel meer 30 ct Reclames lusschen den tekst CO ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 cl tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.75, 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. VAN ROTTERDAM OP HET CENTRAAL-RAPPORT Decentralisatie door beheerscommissies gevraagd Elders in dit blad vindt men de uitvoe rige beantwoording door Burgemeester en Wethouders van Rotterdam van het cent.raal- rapport der raadsafdeelingen nopens het door B. en W. dier gemeente ingediende ■voorstel, lot annexatie van een achttiental rond Rotterdam liggende gemeenten. Die atoemorie van beantwoording" lijdt hier cn daar aan zekere matheid; geen wonder trou wens, wanneer men zich herinnert de ern stige bedenkingen welke in het centraal-rap- Port tegen het annexatie-voorstel tot uiting zijn gekomen en welke op een andere plaats ook door de Rotterdamsche Kamer van koophandel zijn te berde gebracht. Herhaal delijk geeft de memorie van beantwoording de gegrondheid van gemaakte opmerkingen We, slechts tracht zij de beteekonis ervan te verkleinen; terwijl dan B. en W. hun krachtigste argument voor de annexatie Putten uit de moeilijkheden, waarmee an dere oplossingen „voor de vele en belangrij ke vraagstukken, die door den gestadigen groei van Rotterdam in het leven worden geroepen' gepaard gaan. Een der ernstigste bezwaren tegen de an nexatie aangevoerd, is, dat een goed be stuur van een aldus vergroot gebied, niet Wel mogelijk zal blijken. Laten we voor dit maal eens onder oogen zien, wat B. en W. van Rotterdam tegen dat bezwaar weten aan te voeren. Ze beginnen met, het te erkennen maar, zeggen ze, men moet het niet over schatten. De centralisatie laat ook aan dé- centralisatie recht wedervaren. Artikel 144 der Grondwet beoogt décentralisatie naar diensten mogelijk te maken. Zij bedoelt een Voortbouwen op wat zich in de practijk met betrekking tot het bestuur der groote steden du reeds voordoet, uitbreiding van dc taak dumelijk, der commissies van bijstand. B. en W. zeggen het met evenveel woorden: ver- Wacht mag worden een uitbouw van ons gemeenterecht in de richting van beheersop- dracht aan commissies. Het is een feit, dat vooral in de grootere gemeenten hoe langer zoo meer raadsleden fitting nemen, wier eenige titel is, dat zij bestuurslid zijn van een vakorganisatie bekwaam bestuurslid, graag toegegeven, maar die toch niet in staat zijn, over de gfoote problemen welke zich in een stads bestuur voordoen, we noemen dc bedrijven financiën, onderwijs, zich een zelfstandig °°i'deel te vormen. Voor zoover B. en W. 'eh aanzien van deze aangelegenheden zich door commissies van bijstand laten voor- behten, komt dezer werk voor zoover er Waarde aan kan worden toegekend, op al minder schouders te rusten, 27 Juli: Diergaarde, Avondconcert Kon. M'il. Kapel. D a g e 1 ij k s: Circusschouwburg. Mooie Marietje (Spree gezelschap) 8.15 nur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Royal; Olympia; Thalia (voor volwassenen); Grand théAtrè (voor volwassenen) en W. B.-theateir (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Nenijto, Stations- singel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 26 Juli. Offieieele noteering van do Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. 17,per H.L, Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 26 Juli. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 29.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet, 17.per H.L. Z. D. H. MONSEIGNEUR J. D. J. AENGENENT verlaat niet de secretarissen van het bisdom het Seminarie „Hageveld" Kan men nu van de leden dezer commis sies eischen, dat zij zich zullen inwerken in al die problemen over een gebied, dat, wil men het eenigszins overzien, hun volle ar beidskrachten zal vergen? Ze zullen, tenzij men van het raadslidmaatschap een bezol digde betrekking zou maken, wat ten eene- male in strijd is met onze opvattingen van gemeentebestuur, er feestelijk voor bedan ken, zoodat de meest bekwame en de meest' nauwgezette personen zich al minder zul len laten vinden voor een functie, welke zij met den dag beter beseffen niet naar be lmoren te kunnen vervullen. Waarvan weer het gevolg is, dat, al moge dan op papier de beteekenis der commissies van bijstand gestadig toenemen, in feite voor een ver- groote gemeente als B. en W. van Rotter dam zich voorstellen, de beteekenis dier raadscommissies zeer problematiek gaat worden. Het zal niet meer een vraag zijn, of zij al dan niet zullen moeten worden aange vuld met deskundigen hui ten de raadsle den; het zullen deze deskundigen zijn, de ambtenaren, die al grooter overwicht in het bestuur van het complex zullen verkrij gen. De centralisatie tot een gemeente-een heid van een gebied, dat niemand, zelfs in groote trekken, kan overzien, moet noodza kelijk leiden tot een ambtenaren regeering, is de doodsteek voor de groote gedachte van ons gemeenterecht: hét bestuur der .ge meente door vertegenwoordigers uit en door de burgerij gekozen. Ifet eerste burgerrecht, het kiesrecht, waardoor op gezette tijden de bestuurders der gemeente door de burgerij ter verantwoording worden groepen, goed- of afkeuring over hun da len wordt uitge sproken, wordt een paskwil, omdat niet meer de door de burgerij gekozen raad be stuurt, maar het ambtenarencorps, een ambtenarencorps bovendien, dat zich zelf-' standiger voelt, naarmate het de zekerheid 'v!'ijgt, dat controle op zijn daden al moei lijker wordt. Hier hebben we niet meer een hestinns- stelsei, door B. en W. van Rotterdam- als het ideaal beschouwd, waarbij centralkitie en decentralisatie elkaar in evenwicht hou den, maar maakt centraliseering geen an dere decentralisatie mogelijk, dan langs de' graden van een ambtenarencorps, en is die' centraliseering feitelijk een aanfluiting van de grondwettelijke bedoeling van het ge meentelijk zelfbestuur. Voor het diploma boekhouden van de 'veT- eeniging van leeraren in d-e handelsweten schappen, slaagde do heer A. Weasel, alhier, De heer M. Plooy, alhier, slaagde voor het Mercurius-diploma Duitsche handelscor respondentie. Het diploma Engelsche han delscorrespondentie verwierven zich de heeren L. Gerkema, G. Bak en P. Dekker, allen "alhier. 5 Voor hét examen hoofdakte slaagde te 'e Gravenhage de heer L. M. Crapts, alhier. De vergadering der Kamer vaa Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas werd ge houden op Woensdag 25 Juli onder voorzitter schap van den heer j. h. van Linden van den Heuvel). Na opening der vergadering en goedkeuring van de notulen werd besproken het verzoek om advies inzake vervroeging van de laatste postbestelling te Schiedam van 7 op 6 uur. De Kamer besloot na ampele discussie zich hier tegen te verklaren. Alsdan. kwam aan de orde het schrijven van de Nederlandsche Spoorwegen inzake elec- t.rificatie van de spoorbrug over de Haven te Vlaardingen. De afwijzende houding der SPoor. wegen op grond van het scheepvaartverkeer in de week van 1 tot 8 Juni werd niet steek houdend geacht en besloten werd na een con trole in de maand Augustus zich nogmaals met een adres tot de Spoorwegen te wenden. Het schrijven van do Kamer van Koophandel- te Arnhem betreffende de inning van kleine vorderingen werd ter afdoening gesteld in handen van de commissie voor het Kleinbe drijf terwijl adhacsio zal worden betuigd aan een adres van de Kantor van Koophandel te Haarlem inzake het behoud der zilverbons. Op advies van de commissie voor het Kleinbe drijf zal eveneens steun "worden verleend aan een adres van den Nederlandsehen Grossiers- ibond tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid waarin de "wenschelijkheid van gewichtsaanduiding OP verpakte artikelen wordt bepleit. Inzake de electriciteitstarieven werd beslo ten de door burgemeester en wethouders van Rotterdam in hat uitzicht gestelde ve'.h ging af te wachten ah torens zich tot de auttri'. .itfen te wenden. De controle.1,tempel oP postbestellingen waar. van afschaffing wordt overwogen achtte de Kamer niet. van dusdanig beiarg om op behoud ervan aan te dringen. Nadat vers ag was uitge bracht van het door «ie Kamerbijgewoonde ze vende binnenscheepvaaricoii^ves tn. het con gres van de Christelijke Midiicnstandsve-reeni- ging deelde de voorzitter vaa het Kleinbedrijf mede dat. in de vacature A. o. Van Vliet in de commissie voor het Kleinbedrijf is gekozen do heer A. F. Fot. Aan den minister ven -financiën zal nader, uitleg worden verzocht van het courantenbe richt betreffende de regeling van ledenlijsten van vereenigir.gen terwijl een klacht omitrent weinige medewerking van cte Nederlandsche consuls in Duitechland nader zal worden on derzocht. Na rondvraag ging de Kamer over in beslo ten zitting. Verschenen i« in de serie vaai Duitsche. verkeersbo-ekjes, de derde oplage van n.o. 14 in deze serie, waarin de, Uit toeristisch oogpunt bezien, mooiste streken van West. falen in telegramstijl worden' behandeld. De kaft wordt versierd door karakteris tieke teekening van den Berlijnschen schil der Dzubas, terwijl het boekje zelf vsr3ierd wordt door een heele collectie voor het meerendeel goed geslaagde foto's. Achterin bebvindt zicli een alfabetisch re- gister met allo in het boekje voorkomende plaatsnamen. Evenals de andere reeds uitgegeven Duit sche verkeersboekjes, if ook dit gidsje op aanvraag gTatis verkrijgbaar bij alle reie- bureaux, evenals bij de Generalvertretimg der Reiehsbahnzentrale für den Deutsehen Reise- verkehr, Parklaan 28, Rotterdam. Vanmorgen te ongeveer 11 uur werd de caféhouder E. de Groot in de Hoofdstraat gewaarschuwd, dat in de Voorhaven, ter hoogte van zijn woning het lichaam van een jongetje drijvend was gezien. Aanstonds snelde de heer de G. voorzien van een langen stok, naar buiten, om te trachten, indien het mogelijk was, den drenkeling op deze manier naar den kant te trekken. Daar de afstand te ver bleek, weid een roeiboot uitgezet, vanwaar uit bet lichaam, waarvan het hoofdje onder water lag, werd opgehaald. Na eenige vevgeefsche pogingen om de levensgeesten op te wekken, werd het jonge tje het café van den heer de Groot binnen gedragen, waar de doktoren Ris en Groene- wegen, een lid van E.H.B.O. en een drie-tal politieagenten hem ruim een uur met een zuurstofapparaat behandelden. Echter zonder resultaat. Het vermoeden bestaat, dat het jongetje welks naam op het oogenhlik nog niet be kend is, te water is geraakt, doordat hij zich te ver voorover had gebogen, toen hij een klein vaatje uit de Voorhaven wilde opvisschen. Schiedam, 25 Juli. Aangekomen: s.s. Kinder dijk ledig van Rotterdam; s.s. Sultan van Langkat, van Duinklerken beide in de Wilton haven; s.s. Amiral NieSly, van Havre; s.s. Kethel Monarch, van Vlaardingen beide in de Wilhelminahaven. DE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS Mgr. O» Scbioppa verlaat het Bisschoppelijk paleis. '8 Maandags repetitie Muzlekgezelscliaïf St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond U. K, Damclub I. D, O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K, Volksbond. - i lederen Dinsdagavond om half negen repfl* tltie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzoj Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tof 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. 3. Y» Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man* nenzangvereeniging „Orpheus". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang balf negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 unj] is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlg Doele, Doelepiein. Schiedam, 25 Juli. Vertrokken: s.s. WihurL ledig naar Yxpila: s.s. Everest, ledig naa| Dautzig. HUNNE DOORLUCHTIGE HOOGWAARDIGHEDEN DE BISSCHOPPEN verlaten na de WÜ- dingisplechtigheid de kathedraal, t «Ai rp k°ORS O.P. VAN DE 8TEIGERSCHE Bert te Rotterdam, die monseigneur Aenge- - 14 Maart 1873 het H. Sacrament déa Doopsels toediende.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1