ONZE VROUWENRUBRIEK ONS vacantie-tenue KINDEREN IN DEN TREIN RECEPTEN. VACANTTEEN DE HUISVROUW VRIJDAG 27 JULI 1928 Ill"-"'' Al dagen vóór het naar-buiten-gaan hangt er een atmosfeer van opwinding en geheimzinnige toebereidselen in huis. Kof fers en handtasschen zijn te voorschijn, gehaald en ingepakt, de vlotte gang van het huishouden is eenigszins in de war en ook de kinderkamer ondervindt den terugslag van die strubbelingen. Een baby of heel kleine peuter merkt van dit alles natuurlijk niets en zal ook op reis zooveel last niet veroorzaken, daar hij doorgaans het grootste deel van den tijd vreedzaam dommelt. Maar met 't andere grut kunnen we soms verschrikke lijk veel last hebben en gewoonlijk -komt dat, doordat ze verkeerd aangepakt worden, wat verschillende kleinigheden betreft. Natuurlijk is de voorpret een belangrijk onderdeel van de vacantievreugd, maar de groote mensehen moeten er toch voor waken, zelf niet zooveel drukte en „romp slomp" te maken, dat ze de kinderen on vermijdelijk mee-opwinden, lang vóórdat ze werkelijk van huis gaan. Het is verre weg 't best, de gewone kinderkamer regelmaat zooveel mogelijk door te voeren tot de laatste minuut vóór 't vertrek. Vooral bij zenuwachtige kinderen kan hierdoor veel hangerigheid en reactie humeur onderweg voorkomen worden. De laatste maaltijd vóór de reis is van groot belang. Als de kinderen te opge wonden zijn geraakt, zullen ze niet ge neigd zijn tot rustig eten; en een langere treinreis beginnen met een leege maag is letterlijk vragen om ongemak. Een licht maar voedzaam maal is hier het aangewezen ding en we moeten alles doen wat we kunnen, om te bereiken dat het rustig opgedischt en gebruikt wordt. Dan is het vraagstuk van de consump tie onderweg ook van veèl gewicht. Veel menschen begaan de groote fout, de kin deren al den tijd op biscuits, vruchten en chocola te laten knabbelen. Het is zeker, dat eten den tijd kort, maar 't moet liever den vorm aannemen van een licht, practisch, zorgvuldig uitgedacht algemeen maal, op een vastgesteld uur aangesproken. Dunne natte boterhamme tjes met koud vleeseh, een paar bananen of sinaasappels, van te voren gepeld en In schijfjes verdeeld, zijn betere bondge- nooten van een prettige treinreis dan al lerlei maagbedervende zoetigheden in on gecontroleerde combinatie! Duurt de reis vrij lang, dan kan ook het tijdverdrijf een vraagstuk worden. Het eerste uur biedt 't uit 't raam kijken wel voldoende afwisseling; wat later, als daar de aardigheid dreigt af te gaan, loven we prijsjes uit voor wie 't eerste zwarte schapen in de wai of een reiziger aan den slootkant of een ooievaarsnest mèt ooievaars kan aanwijzen, en de ge spannen belangstelling in het uitzicht is er opeens weer. 't Tellen van koeien (voor iedere vijftigste wordt een extra schijfje sinaasappel verstrekt) kan ook een heelen tijd den moed erin houden. En 't is ook een uitstekend idee, in 't handkoffertje een paar kleine spelletjes te pakken, die de kinderen nooit eerder ge zien hebben. Grappige metalen puzzlen, die een minimum van plaats innemen en wel 'n uur lang van hand tot hand gaan en om beurten geprobeerd worden, zonder dadelijk opgelost te zijir en te vervelen, kunnen een ware uitkomst worden. Een ander klein tógage-détall, waar we bijzonder veel nut van kunnen hebben, is een klein sponzezakje met vochtig lapje uit flanel en sponsje erin. De verwoestin gen door 't treinstof en 't smakelijk maal rondom de mondjes en aan de vingertjes aangericht, kunnen daarmee, wanneer 't doel der reis nadert, heerlijk en zonder eenigen omslag verwijderd worden, en we arriveeren met een keur-collectie schoone kinders in plaats van met een stam jonge negers! VETERAAN Wat te doen om de ramp te voorkomen, dat fleschjes met medicijnen toilet artikelen of andere vloeistof in den kof fer gaan „uitioopen"? Week de kurk vijf minuten lang in zoete olie, veeg ze af en ze zal, zoowel lucht- als water dicht zijn. Kook een kurk vijf minuten in schoon water en ze zal op elke flesch passen. Wat te doen als de nieuwe schoenen, die we voor ons uitstapje of logeer partijtje hebben aangeschaft, blijken te knellen bij langere wandelingen? Leg vóór het uitgaan eenige minuten een doekje, dat in kokend water gedoopt en zoo heet mogelijk uitgewrongen is, op het knellende gedeelte van den schoen, terwijl u dien aan hebt. De vochtige nitte doet het leer uitzetten, zonder het te beschadigen en geeft onmiddellijk ver lichting. Al te fijne of kostbare schoe nen mogen natuurlijk niet aan deze be handeling gewaagd worden, maar de doorsnee-wandelschoen kan er best tegen. Hoe kunnen we de leelijke zeewater vlekken van onze schoenen verwijderen? Los een klein stukje soda in een beetje heete melk op. Wrijf het meng sel, terwijl het nog warm is, met een zacht doekje stevig in de vlekken en laat het indrogen. Als het leer door en door droog is, kan de schoen gepoetst worden. Zeewater-spatten op een hoed kunnen voorzichtig verwijderd worden met edn stukje flanel, uitgewrongen in azijn. Weet u het eenvoudige middel tegen zeeziekte bij kleinere watertochtjes? Neem een doodgewone citroen mee, snijd die, wanneer u zich onprettig begint te voelen en zuig er zachtjes aan. De uit werking is wonderbaarlijk! Kent u ook het toovermiddel om een scheur of winkelhaak in elke soort stof in vijf minuten onzichtbaar dicht te maken? Leg het kleedingstuk op den verkeerden kant en bestrijk de scheur herhaaldelijk met eiwit. Leg er een stukje stevige stof van dezelfde kleur over en druk er krachtig op tot het goed vastzit aan het eiwit. Zet er nu even een heet ijzer op, steeds aan den verkeer den kant, en het onheil is zóó onzicht- i baar verholpen als 't maar kan. Zelfs met wasschen zal het tegengezette stukje niet loslaten! Dikwijls wasschen we op reis onze kleine zakdoekjes even op onze kamer uit, maar we hebben niet altijd gelegen heid, ze te strijken als ze juist half droog zijn en soms is een ijzer in het geheel niet te bekomen. Geen nood! Neem een flink schilderijtje van den muur, leg 't op tafel en plak de natte zakdoekjes op 't glas, ze met de vingers zoo glad mogelijk uitstrijkend. Over een uurtje zult u ze droog en zonder een enkel kreukje in uw tasehje kunnen steken. Voor de aardige, pas gekochte baby sokjes, die bij haastig wasschen zoo to taal vormloos worden die we op reis evenmin goed kunnen verzorgen of op ons gemak in den vorm drogen en strij ken, is er dit eenvoudige middel. Leg de sokjes, wanneer ze nieuw zijn, op heel stevig carton, trek ze met potlood om en knip den juisten vorm uit. Droog ze nu voortaan steeds op deze cartonnetjes, en ze zullen tot het laatste toe keurig in het model blijven en niet slobberig uit rekken. Wijzelf en de kinderen hebben soms maar één paar goede schoenen bij ons en wanneer die bij ongeluk nat geworden zijn, is den volgenden morgen alle poetsen vruchteloos. Moeten ze er heelj den dag dof en ontoonbaar uitzien? Niet, als we door het schoensmeer eenl paar druppels parafine mengen. Ze zul-| len dan ondanks alles gaan glimmen als een spiegel en tevens zal het leer ge vrijwaard blijven van scheuren en' krassen. Kent u de pijnlooze manier om de tal rijke splinters, bü het buitenspelen op gedaan, te verwijderen, zonder gepeu ter met naalden en begeleidend kermen? Houd het bewuste deel van de hand op de opening van een tamelijk wijde flesch (voor een vinger een nauwere), die bijna, doch niet geheèl met heet water gevuld is. Druk de hand er stevig op; bü 't langzaam terugtrekken, zal de zuiging den splinter er uit trekken of zóóver naar buiten brengen, dat deze gemakkelijk te pakken is. Weet u, hoe u een kleine of benauwde hotelslaapkamer in een oogenblik kunt verfrisschen? Giet wat goede eau-de- Cologne op een schoteltje en steek ze met een lucifer aan. De alcohol brandt met een gezellig vlammetje en de atmosfeer wordt spoedig geurig en verkwikken^ Voor alle veiligheid kuift u het schot#' tje in een waschkom met een bodefflP* water zetten. Weet u ook, hoe u, bij 't 's avonds la® miten zitten, gevrüwaard kunt blüve.® voor muggenbeten? De citronella-olie, we 's nachts op ons kussen druppel®®' is ontegenzeglijk het beste midd#' maar we kunnen overdag geen olie onze kleeren doen! Toch is er een 111 stekende oplossing. Meng een paar druP" pels door wat van uw gewone tal# poeder en poeder daarmee flink uw kels, beenen, en zoo noodig hals armen. Neem de poeder in natur#' tint en er is niets van te zien, niet d/.'or uw kousen heen! Het result®® is een uitkomst: geen mug zal in buurt blijven en de zachte citroe» geur is volstrekt niet onaangenaam. VETERAAN FRISSCHE ZOMERDRANKEN LIMONADESIROOP VAN RABARBER 2. K.G. rabarberstelen Yi k X. water 15 gram citroenzuur - Suiker n.l. per liter vocht 1 K.G. Sm"®' Bereiding: Snijd de rabarberst®' len in blokjes, verwijder alleen leelÜ* plekken in de schil, doch schil de stel®® niet om de mooie roode kleur ook aan limonade te geven. Wasch de stukjes en zet ze op met li® water. Kook ze ongeveer gedurende J» uur en laat dan het vocht goed uitlekke® door een ouden doek, die op de vergiet# zeef is gelegd. Meet de vloeistof en we®1! per liter vocht 1 K.G. suiker. Breng sap aan den kook, los er het citroen®®® in op en de suiker. Kook alles zóólang tot de vloeistof stroopdikte (pl.m. ut®j heeft verkregen. Dit kan men nag®#j door b.v. een druppel op een bord s® te laten afkoelen en die dan stroop®^6 moet zfjn. Doe de limonade in de uitgekookte fWJj sehen, sluit deze met uitgekookte kurk® en lak de flesschen dicht. N.B. Het overgebleven moes kan ®U rijst of custard of vanille vla verw®1 worden. AI5. S'e met de vacantia buiten zijn, dan is 'het wel aan te raden, een japon aan te trekken, die er tegen kan, die we niet behoeven te ontzien, even een sopje, een boutje en schoon is zij weer. Jammer genoeg kunnen we dat niet van alle stoffen zeggen. Sommige stoffen zijn heelemaal niet waschbaar, andere stoffen verkleuren weer door de zon en verliezen daardoor haar frischhef.d. •Door ondervinding echter, durf ik Indanthren geverfde stoffen gaarne aanbevelen. Een bont gekleurde, gebloemde japon, minstens 30 maal gewasschen, gedroogd, gedragen in de zon aan het strand, i® het bosch, was nog net als nieuw. Men kon geen verschil in kleur zien tusschen een nieuw lapje en de zoo lang gedra gen japon. Daarom, kiest in uw eigen belang, Indanthren geverfde stoffen, wasch-, licht-, zon- en Tropeneeht. Men behoeft zich niet te bepalen tot één soort stof, alle stoffen: tobralco, Viyella, voile, enz. kunnen indanthren geverfd zün: 4244. Japon van shantung, witte crêpe, tobralco of tussor met apart mouw loos vest van peau de pêche of malting- stof, bewerkt met steekjes en borduur sel in verschillende kleuren. De rek heeft van voren breede plooien. Patroon van japon en vest voor 75 ct. verkrijgbaar. 4240. Sportjurkje van witte toile de soie of tobralco. (Deze stof „tobralco" is zeer aan te bevelen voor zomerjaponnen en zelfs voor sportblouses voor jongens en over hemden voor heeren, de ribsstof is uiterst sterk en er ligt een mooi blijvende glans over. Tobralco is in verschillen de kleuren en patronen in groote za ken verkrijgbaar). Ons model heeft voor en achter een aardige plooigarineering. In de plooi, onder de ceintuur, zün zakjes ver werkt, De jurk is met gekleurde stof afgezet. 4232. Aardig jurkje van witte en ge bloemde stof voor den leeftüd van 8 tot 10 jaar. Bovenwijdte 72 c.M. 'Z.c.n den voorkant, vanaf het schou-1 derstuk, loopen eenige steeds langer in- gestikte plooitjes. De jurk heeft een breede, effen cein tuur en gebloemde zakjes. Patronen 55 ct., alléén in boven wijdte 72, verkrijgbaar. 4239. Jurkje van geruite viyella. Leeftijd van 8 tot 10 jaar. Bovenwijdte 72 c.M. Ceintuur vierkante hals, en bies aan voorkant van witte viyella. Het jurkje heeft korte mouwen. Patronen in bovenwijdte 72 a 55 ct. 4166. Overgooiertje van gebloemde of gewerkte cretonne voor meisje of jon gere van 2 tot 4 jaar. Bovenwü'dte 60. Het ruime broekje is aan het lijfje gezet en afgezet met smalle biezen, twee schouderbandjes en twee zakjes voltooien het geheel. Een prettig kleedje, dat ze niet be hoeven te ontzien. ^944. Japon van effen en gebloem de stof, of twee verschillende kleuren effen stof. De japon heeft vierk. hals, ceintuur; de onderkant is apart aangezet en' valt van voren klokkend. 4337. Eenvoudig jurkje van effen stof, gegarneerd met biezen in afstekende kleur. Leeftijd van 6 tot 8 jaar. Bovenwüdte 68. Het model heeft ronden hals, korte mouwen; vanaf de bies, die van voren door de jurk is gehaald, loopen smalle plooien; achterkant hangt gewoon ruim deer. 3924. Japon van gebloemde voile. Af gezet met effen blezen. Het corsage is schuin in de zijde met een giuoten strik gesloten. De rok heeft van voren dicht op elkaar gestikte plooitjes en hangt daardoor ruim neer. 3947. Japon van effen gekleurde toile of shantung. j» De apart aangezette rok, heeft °Jo0r plooien; korte ceintuur aan dsn,e kant en kraagje van witte toile cl of peau de suède. *nC$ ANEMü Het is een vanouds bekende waarheid dat tüdens de vacantie der andere huis- genooten moeder minder vacantie heeft dan ooi# Een wasch, die aangroeit tot in 't ont stellende, kousen in allerlei maten en prijzen, die 't plotseling allemaal tege- lük afleggen, open deuren, stof en vuile voeten, logé's De meeste moeders nebben daarin al sinds jaren leeren berusten. Maar 't komt er maar op aan op welke manier Wordt de vacantie-stemming van onze huis^enooten wel erg verhoogd door berustende martelaresse-mannieren van: „Och, maken jelui maar pleizier, moe der zal wel redderen!"? Hoe zachtzinnig en zonder verbittering ook ten toon gespreid, als zoo'n houding wekenlang regel wordt, kan er veel genoegen en vroolijkheid door vergald worden. We zien de onzen toch niet voor ztüke ego- isten aan, dat een dergelüke kü'k op den toestand, herhaaldelijk onder hun aan dacht gebracht, niet een domper zou zün op hun ontspanningsgeest? Als we dan tóch eenmaal het gelag moeten betalen, laten we 't dan goed doen. Iemands uitwendigen mensch ver zorgen en daarbü zijn stemming beder ven, is half werk leveren! We gunnen hun immers hun welverdiende rust zoo van ganscher harte? Natuurlük mogen we er hen gerust vriendelük op wyzen, dat ze ons geen onnoodigen last moeten bezorgen, maar zulke verzoeken mogen niet door een klagelüke voordracht uit den toon der vacantie-vroolijkheid val len. Maar 't ergste is: sommige huisvrouwen scheppen, geheel onbewust, in die marte- laresse-rol een soort behagen, wrang of weemoedig al naar' haar aard. En ze maken _'t zich zelf veel moeilijker dan noodig is. Ze „groeien" er eenigszins in, als ze ploeterend en zorgend aangetrof fen worden, terwijl de anderen hun rust genieten of er op uittrekken. Ze zouden zich bijna schamen, betrapt te worden op 'n daadwerkelüke deelname aan hun jaarlijksch ontspanningsfeest. Hun altruïsme is werkelijk een beetje verdacht. Ze schünen geen hoogen dunk te hebben van de hunnen, waar ze hen in staat achten, zich onverstoorbaar te amuseeren naast hun eigen, eenigszins aanstellerig sloofjes-vertoon, dat hen toch moet treffen als een soort verwüt, waaronder ze zich bijna schuldig gaan voelen. Zouden we hun niet veel meer plei zier doen, waneer we onze dierbare repu tatie van de vrouw-die-geen-minuut- stilzit, er nu maar eens gedeeltelük aan gaven en ons zooveel mogelük vrij maak ten om hun vacantie-vreugd te deelen, is "t niet voor ons-zelf, dan terwille van hen? Ik denk hier aan de huismoeders, die niet op reis gaan en ongeveer hun heele gezin in vacantie om zich heen hebben. Iets wordt er toch altüd opzij gelegd voor wat extra vacantie-genoe- gens, en juist het thuisblijven spaart reeds zooveel uit. Waarom dan ook niet eens een bescheiden sommetje uitgetrok ken voor wat extra hulp, juist in dien tijd: 'n paar extra werkster-dagen, 'n noodhulp-hitje van 'n maand, dat een week vóór de vacantie komt om „inge werkt" te worden? Laten we er niet 'n soort hoogmoedige vreugde instellen, nooit iets voor ons zelf te doen! We zul len aan de algemeene blijdschap en in stemming gauw genoeg merken, dat deze maatregel geen egoïsme is! We kunnen dikwyls anderen geen grooter genoegen doen, dan goed voor onszelf te zorgen, waimeer die anderen ons liefhebben! Vergeten we deze merkwaardige oefe ning van naastenliefde niet! MACHTELD.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 14