DE ZEVENTIGSTE H. M. KONINGIN VERJAARDAG VAN MOEDER EMMA 2 AUGUSTUS 1 EEN EDELE VORSTINNE in Dinsdsp 31 Juli 1928 Derde Blad Pagina 1 WÊM 1858 iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii 1928 R. m. Koningin Emma met H. Al. Koningin Wilhelmina, kort voor deze den troon be stijgen zou. Daar was een grijze Koning Die heerschte in het land bij de zee, Hij reed daarheen waar de bergen zijn, Daar woonde zoo menig lief maagdelijn En hij bracht een jong bruideke mee. A. SPOEL. Op 2 Augustus 1S58 werd aan het hof te Wal deck Pyrmont. als derde dochter uit het hu welijk van George Victor Vorst van Waldeck Pyrmont en Helena Prinses van Nassau, ge boren Prinses Adelaide Emma Wilhelmina Thérèse. Ter viering van haar zeventigsten Terjaardag maakt Nederland zich nu blijde en dankbaar op! Voor 50 jaar toog een grijze Koning naar het slot Arolson, waar het gelukkige en een voudige gezin woonde van den vorst van Wal deck Pyrmont. Hij kwam de hand vragen van de juist 20-jarige Prinses Emma. In dat echt- godsdienstig degelijke gezin, gezinsdeugden, die later ook het kenmerk zouden zijn van het familieleven van Koningin Emma 7 leefde Koning Willem III geheel op, werd er opnieuw jong en gelukkig, zoo zelfs, dat hij niet aan naar huis gaan scheen te den ken, en bijna den geheelen verlovingstijd op het slot verbleef. De keuze van Koning Willem III, die sinds 3 Juni 1877 weduwnaar geworden was, had biet gelukkiger geweest kunnen zijn De levenslustige Prinses, door iedereen in haar land geëerd, omdat ze een hulp was in den nood van de behoeftigen, een troost voor de lijdenden, een engel van goedhartigheid en hulpvaardigheid, was ook toen reeds een Vrouw, die zich door hooge beginselen en dege lijke plichtsopvattingen liet lelden. Ontroerend was het afscheid, dat zij van de bevolking van het vorstendom nam. Enkele dagen voor haar huwelijk reed zij het kleine landje rond in een rijtuig, opgeladen met pak- ies. Overal ging zij een aandenken brengen of biinstens met een handdruk afscheid nemen. Op 7 Januari 1879 werd op het slot te Arol- 80n het huwelijk gesloten tusschen Koning Willem III en Prinses Emma, waarna het in de slotkapel werd ingezegend. Reeds bijna vijftig jaren is Koningin Emma dus een der eerste burgeressen van den Neder- landschen Staat. En het moet dadelijk gezegd, aan- haar zijn ons land en ons volk groeten dank verschuldigd. Koningin Emma heeft met Ai, Koningin Emma als Grootmoeder met H. K, B. Prinses Juliana. alleen door haar lieftalligheid en innemend heid, maar ook door haar wijze daden en haar juist inzicht de natie zeer aan zich verplicht. Bij gelegenheid van dezen feestdag zij dit dankbaar erkend. In verband met het overlijden van Prins Hendrik, den broeder van Koning Willem Dl, op 20 Januari 1879, moest de officieele en fees telijke ontvangst van het Koninklijk echtpaar te Amsterdam worden uitgesteld tot April. De ontvangst in de hoofdstad was bijzonder hartelijk. De wensch, door den Koning, in antwoord op de eerste begroetingsrede van den Commissaris des Konings bij aankomst aan het Rijnspoorstation uitgesproken, dat hij hoopte, dat de gevoelens van liefde en trouw, die hij en zijn huis bij zoo menige gelegenheid hadden ontvangen, zouden worden overgedra gen op Hare Majesteit de Koningin der Neder- landèn, is ruimschoots in vervulling gegaan! In het eerste jaar van het huwelijk trof het Koninklijk huis en het land een zware slag door het overlijden van Kroonprins Willem yan Oranje op 11 Juni 1879. Die slag was des te gevoeliger, omdat de nieuwe troonopvol ger Prins Alexander ziekelijk was. Een paar jaar later, op 21 Juni 1884, stierf ook hij. Intusschen werd op 31 Augustus 1880 Ko ningin Wilhelmina geboren, die op jeugdigen leeftijd reeds voorbestemd was de Kroon der Nederlanden te dragen. Bij het overlijden van Koning Willem III in 1890, wees daarop in de „Haagsche Stem men" Dr. Schaepman. ,Een telg is ons gebleven van 't oude Oranje huis, bij 't graf een boo van leven, de lelie bij het kruis „O boodschap uit den hoogen, Den grijzen vorst een troost, Hoe zongen hem Uw oogen: „Het daghet in het Oost!" Hoe zag hij bij het verkwijnen Van zijnen langen dag, Een jonge zon verschijnen In uwen kinderlach. „Wij groeten U zoo blijde Met diep geroerd gemoed Wij groeten aan Uw zijde De Moeder vroom en vroed; Gij zijt de Oranjezonne, Die den Novembernacht Doorbreekt gelijk een bronne Van leven, licht en kracht". De opvoeding van haar dochter, juist met het oog op die roeping, was een buitengewoon zware taak voor Koningin Emma, maar zij heeft die vervuld op een wijze, die haar ten volle recht geeft op den titel: Moeder des Vaderlands. Met wat een teedere zorgen heeft die jonge moeder haar kind in die jaren om ringd, welke wijze lessen heeft zij het gegeven. Ais op een buitenlandsche reis een arm kind met diepe bewondering en vol verlangen kijkt naar de mooiste en liefste pop van haar kind, dan weet zij met zachten drang haar kind er toe te brengen, haar schat en toch zoo dier baar bezit aan het kind uit het volk te geven, omdat, zooals zij aan haar omgeving verklaart, een toekomstige Koningin moet leeren zelf opofferend te zijn. Op 19 Februari 1887, op 's Konings 70sten verjaardag, rijdt zij met het toen zes-jarige Prinsesje uit. Bij terugkomst slaan de paar den van het la daumont bespannen lichte rijtuig op hol. Van besturen is geen sprake meer, de jockey is reeds lang uit het zadel op straat geworpen, verschillende personen, die de paarden pogen te grijpen en tot stil stand te brengen, onder gaan hetzelfde lot. In het voortrollende rijtuig zit Koningin Emma met het Prinsesje in haar armen. Eindelijk in de nabijheid van het paleis worden de paar den tot staan gebracht. De Koningin met bet Prinsesje stappen uit, gaan naar het paleis. Maar Koningin Emma laat onmiddellijk een ander rijtuigje komen en rijdt weer! uit met het verschrikte en schrei ende kind, omdat een toekomstige Koningin moet leeren niet tegen gevaren op te zien. Toen de Koning ziek werd en buiten staat was de regeering waar te nemen tengevolge van langdurige bewuste loosheid, waarin aJtleen do stem van zijn trouwe gade nog maar tot zijn bewustzijn scheen door te dringen, was er bij regeering en volksverte genwoordiging niet de minste aarzeling om krachtens de Grondwet het regentschap op te dragen aan Koningin Emma, die toen nog maar 34 jaren oud was. Op 18 November 1890 in de vereenigde zif ting van de Staten-Gene- ïtaul legde zij den bij IIII!llll,l,ll,IUII!IIIIIIIIIII!il!IIIilllIiillI.liltinUiilU!l(!IHH!Ulfl|pH0^HHIIHIUmU!Illllllll{ll U. M. Koningin Emma als regentes, naar de schilderij van P. de Josselin dg Jong, in het bezit van B. AI. Koningin Wilhelmina. H. Ai. Koningin Emma Donderdag j.l. bij een bezoek, dat zij aan de nationale tentoonstel ling van rundvee, Paa* ^en en kleinvee te 's-Gravenhage bracht. De twee Koninginnen. Foto van H. AI. Koningin Wilhelmina, na haar honing, zijde van haar moeder bij de plechtige inhuldiging in Haarlem. artikel 43 van de Grondwet voorgeschreven eed af. Toen op 8 December 1890 Koningin Emma weder In de vereenigde vergadering verscheen in somher weduwengewaad en zwaren krippen- sluier om als Regentes en als Voogdes de eeden af te leggen, verhief zij plotseling haar stem bij het laatste gedeelte van den eed als Voogdes, waarin zij verklaarde, zich er bijzonder op te zullen toeleggen om de Koningin gehechtheid aan de Grondwet en liefde voor haar volk ln te boezemen. Dat was geen toeval, want deze woorden waren van groote beteekenis, omdat ze een plicht inhielden, waaraan Zij zich met angstige nauwgezetheid gehouden heeft. De zorg voor de opvoeding in die richting hebben deze edele vrouw dag en nacht bezig gehouden. Om haar kind liefde voor haar volk ln te boezemen en het te brengen tot dat volk bezocht ze jaarlijks een of twee provincies. Haar drukke en veelomvattende regeerings- taak vormde geen beletsel om zich lederen dag eenige uren te geven aan haar kind. 's Winters ln den Haag ging Koningin Emma met haar dochter op vrije middaguren veel naar het dan onbewoonde buitengoed Clingendaal van Baron van Brienen van de Groote Lindt, een der leden van den Raad van Voogdij. In de bosschen en parken van dat goed mocht de jeugdige Koningin, onder het toeziend oog van haar moeder vrij ravotten en hollen, maar tevens werd Haar ook geleerd voorkomendheid voor leder dien zij daar tegen kwam, zelfs voor den tuinmansjongen, dien Zij na zijn groet vriendelijk moest goeden dag zeggen. Het zou te ver voeren de acht jaren van haar wijs en voor ons land zoo zegenrijk be stuur hier uitvoerig te bespreken. Gods zegen heeft op Haar werk gerust. Het huldeblijk, door de natie haar aangeboden, leverde wel het volle bewijs, hoe dankbaar Nederland jegens Koningin Emma was. Het antwoord van Koningin Emma op al die hulde was dlep-ontroerend en toonde de grootheid van karakter der vorstin. Het huldeblijk van het volk, dat haar lief- heeft, maakt haar gelukkig, omdat het Haar ln staat stelt, lets te doen voor het volk. In 1S32 had Koning Willem III het oude „Grunsfobrt." gekocht hij Renkum en nadat het verbouwd en verfraaid was het den naam gegeven van Oranje Nassau-Oord, waarna hij het zijn trouwe gemalin ten geschenke aanbood als „douairié". Dit fraaie landgoed gaf Koningin Emma aan Nederland en stichtte met de gel den van het huldeblijk het eerste Nederland- sche sanatorium Oranje-Nassau-Oord, dat overeenkomstig haar wensch tot in lengte van dagen een zegen zal zijn voor vele lijdenden uil ons volk. Een blijvend monument getuigend van haar warm hart voor de lijdende mensch- held en in het bijzonder voor het volk waar aan zij zich voor altijd gebonden had. Evenals Koningin Wilhelmina zich het vorig jaar, nadat Prinses Juliana 18 jaar was ge worden door deze liet vergezellen bij de opening der Staten-Generaal, als om aan de volksver tegenwoordiging de toekomstige Koningin te toonen, zoo deed ook Koningin Emma met haar dochter bij haar laatsten gang als Regen tes naar de vereenigde vergadering. Het was alsof zij zeggen wilde, mijn werk is bijna volbracht. Gij hebt haar mij toevertrouwd, uw toekomstige Koningin, Gij hebt vertrouwen gesteld in mij en in mijne krachten, hier breng ik U haar, zij zal naar ik hoop een goede Koningin zijn. Koningin Emma was groot als Regentes, om dat zij voor alles was moeder. Bij al haar Koninklijke plichten, het zij dit bezoeken of re cepties waren, was het nooit de regeerende Koningin-regentes, die zich liet vergezellen door haar dochter, maar was het de moeder, die de wankele schreden van haar Koninklijk kind leidde. Hoe zekerder de schreden werden hoe meer de moeder zich op den achtergrond hield, om de aanstaande Koningin zelfstandig op treden te leeren. Een voorbeeld van be- langelooze zelfopofferen de moederliefde, waar voor ons land deze nu grijze vorstin niet dank baar genoeg kan zijn. Niet minder groot was Koningin Emma na haar aftreden als regentes. Waardig en ernstig was zijgeweest op den troon. Zonder eénig streven naar behoud van macht is zij teruggetreden en zeer bescheiden en te vreden heeft zij de tweede plaats in ons land weer ingenomen, maar de plaats die zij zich als regentes ver worven heeft in het volk, heeft ze behouden en de liefde voor haar aan de j8 eteeds grooter ge- worden. U. Al. Koningin Emma tijdens het bezoek, dat zij pas enkele weken terug aan de Nenijto tg Rotterdam bracht. Door pracht of praal heeft Koningin Emma nooit verblind. Wie ooit het voorrecht heeft gehad aan haar te worden voorgesteld, staat verwonderd over baar kennis van allerhande zaken in het land in en huiten Europa en de wijze waarop Zij naar alles informeert. Steeds zal men dan tevens pi&et zich dragen het beeld van groote minzaamheid, gepaaid aan waren eenvoud. De ontvangavonden in haar paleis in het Voorhout vóór den oorlog. waarop hiep geschonken werd, zijn onvergetelijk door de vriendelijke en gezellige sfeer, die er heerschte en door den vrede en het geluk, die uitstraal den van de hooge gastvrouwe. Nooit werd op Koningin Emma tevergeefs een, beroep gedaan, onbekrompen geeft ze nog zichzelf en van alles wat het hare is. Ontelbaar zijn geworden het aantal bezoe ken aan de ziekenhuizen overal in het land, waar haar warm hart de lijdende menscbheid opbeuring bracht. Wie zal het aantal nu ge- droogde bloemen tellen door Haar eens frisch en geurig gevlijd op de lijdenssponde van den die zwaar ziek waren, of zal de herinnering wisschen uit de harten van Uiezelffle personen voor de deelnemende woorden toen door dezo edele vorstin tot hen gesproken. Ten spijt van haar hoogen leeftijd gaat zij er mee voort. Geen wonder, dat de Bruid uit het land, waar de bergen zijn, die Koningsvrouwe zoo fier en zoo rein, gewonnen heeft ons hart. Toen Koningin Wilhelmina haar 18e levens jaar was ingetreden, wees een van haar oud ste gasten Haar op de zware, moeilijke en ver antwoordelijke taak die haar wachtte. Hieraan voegde hij toe, dat het voor Hare Majesteit te hopen was, dat het haar nooit zou ontbreken aan eerlijken, trouwen raad: Toen antwoordde onze Koningin ernstig: „U heeft gelijk, moeilijk is de taak die mij wacht. Hoopt U dan met mij dat mijn moeder nog lang voor mij gespaard blijft!" Die wensch van onze Koningin ls in ver vulling gegaan. Op 2 Augustus als Konigin Emma, die eens voor ons land een voortreffelijke vorstin was en nog steeds een goede moeder is, zeventig jaar wordt, zouden we dien wensch willen herhalen. Bidden wij op dien dag den Gever van alle goed, dat Hij Koningin Emma nog vele jaren spare en haar geve een verder gelukkig en tevreden leven tot in hoogen ouderdom, want dat zal zijn tot heil van land en volk. H. AI. Koningin Emma als moedermei Li. Hi Koningin Wilhelmina.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 17