ét A DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN DE KRACHTSPORTWEDSTRIJDEN PRESTATIES IN MEERKAMPEN DINSDAG 31 JULI 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 DE CANADEES WILLIAMS WINT DE 100 M. LORD BURGHLEY ZEGEVIERT OP DE 400 M. HORDEN HONDERD METER HARDLOOPEN. 100 METER HORDBNLOOP DAMES 100 METER HARDLOOPEN. HET WORSTELEN VRIJE STIJL DE RESULTATEN VAN DEN EERSTEN DAG DE UITSLAGEN VAN DE EERSTE RONDE. HAMERWERPEN SS? DECA- EN PENTATHLON De belangstelling voor den tweeden dag van het Olympisch Athletiek-tornooi was veel min der dan Zondag. Toch viel het aantal aanwezigen, waarvan de buitenlanders het grootste in aantal waren, nog mee, vooral wanneer men hierbij in aanmer king neemt, dat athletiek niet die groote be langstelling trekt als voetbal en het een dag in de week was. Begonnen werd gistermiddag met de demi finale 100 M., welke geloopen wordt In twee series, waarvan de drie best geplaatste, in de beslissing komen. Het i3 weer over tijd een tien minuten ongeveer als begonnen wordt. In de eerste seTie komen uit Leggs (Zuid- Afrika), Maccalister (Amerika), Houben, (Duitschland), Williams (Canada), Pina (Ar gentinië) en Bracy (Amerika). De spanning is thans grooter dan Zondag. Een prachtige start, Maccalister aanvankelijk iets achter, haalt op de helft der baan op en vliegt met den Canadees Williams aan zijn zijde, over de eindstreep. Leggs werd derde, terwijl Houben (Duitsch- land) niet geplaatst werd. Uitslag: 1. Maccalister (Amerika) 10 3/5 sec.; 2. Williams (Canada) en 3. Leggs, (Zuid- Afrika). In de tweede demi-finale komen Fitzpatrick (Canada), Corts (Duitschland). Rousel (Ame rika), Lammers (Duitschland.) Ook deze race is prachtig en spannend. De „gekleurde Engelschman" loopt schitterend en weet met waarneembaar verschil, op den laat- sten 20 M., al zijn tegenstanders voor te komen. De Duitseher Lammers werd tweede, terwijl Wykoff, Amerika's hoop zich derde plaatste. Uitslag: 1 London (Engeland) 10 3/5 sec.; 2. Lammers (Duitschland)3. Wykoff (Amerika) fn de beslissing der 100 M. komen dus Seggs (ZnLd-Afrika)Williams (Canada) Maccalister (Amerika), London (Engeland), Lammers (Duitschland) en Wykoff (Amerika). Twee Amerikanen, Russel en Bracy werden dus niet geplaatst. Een geduchte tegenvaller voor de U. S. A.-ers. 100 M. HARDLOOPEN DAMES. Nederlandsch record N. Groos 13.1 sec. Geen wereldrecord gevestigd. Vervolgens kwamen de dames voor de 100 M. aan den start. Voor dit nummer zijn negen series gevormd, waarvan de eerste twee aankomenden in de demi-finale worden geplaatst. Eerste serie: J. Holtmann (Duitschland) 13 sec.; 2. Robinson (Australië). Tweede serie; Hierin komt Netty Groos aan den start. De Hollandsche is na het schot reeds Iets achter en wordt derdé op 3 M. van de winnares. De eerste plaats was wederom voor een Duitse he: 1. Steinberg (Duitschland) 12 4/5 sec.; 2. Washbarn (Amerika); 3. Netty Groos (Nederland). Derde serie: De Japanse lie Hitoni wint deze serie in den goeden tijd van 12 4/5 sec. Haar stijl was echter niet bijzonder mooi, doch zij maakte een sterke finish. 1. Hitoni (Japan) 12 4/5 sec.; 2. Bell (Canada) Vierde 6erle: De Duitsche vrouwtjes schijnen goede voornemens te hebben. Ook in deze serie zegevierde een Duitsche, die ondanks haar lijvige omvang in 12 4/5 sec. liep. 1. Junker (Duitschland) 12 4/5 sec.; 2. Cartsright (Amerika). Vijfde serie. Een zeer gemakkelijke overwin ning voor M. v. Eagneuse, die reeds voor de finish haar gang verminderde. 1. Eagneuse (Frankrijk) 13 sec., 2. Sund- berg (Zweden.) Zesde serie. Wederom een Hollandsche aan den start, die hopenloos achteraan komt. De Duitsche Schmidt won ongemakkelijk en maakte, ondanks dat zij de laatste 10 M. van gang verminderde nog een gocilon tijd van 12 4/5 sec. 1. Schmidt (Duitschland) 12 4/5 'sec., 2. Clark Zuid-Afrika.) Zevende serie. Een snelle serie, gewonnen door Rosenfeld in don snelsten tijd van den middag n.l. 12 3/5 sec. Mej. Angenendt (Holland) was derde van de drie deelneemsters, dus helaas weer laat ste 1 Rosenfeld (Canada) 12 3/5 sec., 2. Robin son (Amerika). Achtste serie. Ook hier werd de vertegen woordigster van ons land geklopt. De Holland sche is echter zeer eervol gesneuveld. Mej. ter Horst voerde oen vinnigen strijd met Wilson (Nieuw-Zeeland) om de tweede plaats en ver loer slechts met borstlengte. 1. Cook (Canada) 12 4/5 sec., 2. Wilson Nieuw-Zeeland Negende serie. Een zware strijd voor de deelneemsters, die elkaar weinig ontloopen. De Canadeesche Smith maakte 12 3/5 sec., even als haar landgenoote in de zevende serie. 1. Smith (Canada) 12 3/5 sec.. 2. Radideau (Frankrijk.) Deze dag kenmerkte zich door eenige Ameri- kaansche nederlagen, die niet alleen onver wacht, doch tevens den Amerikanen een ge heel© teleurstelling bezorgden. Eerst op de 400 M. horden. Taylor, de wereldrecordhouder, moest het niet alleen tegen Lord Burghley (Engeland) afleg gen, doch werd ook door zijn landgenoot Cukel geklopt. .Toen vestigden de Amerikanen hun hoop op de 100 M. Macallister en Wykoff zaten ln de beslissing en vooral laatstgenoemde meest het doen. Dat zij heiden niet geplaatst werden is een zeer groote teleurstelling voor de U. S A.'ers geworden, die echter nochtans hunne winnende concurrenten hartelijk toejuichten en -floten. De jonge Lord Burghley nam de 400 M. In beslag, ook met merkbaar verschil op zijn te genstanders. Evenals op de 100 M., was ook op dezen afstand de tijd niet bijzonder mooi en boven het Olympisch- en wereldrecord. Niet temin was de victorie van den Engelschman uitstekend, wanneer men alleen maar nagaat, dat hij o.m. Taylor sloeg, die het nummer toch niet vlugger kon afleggen. De Engelsche zege bevestigt nog altijd de traditie, dat Engeland op den middelafstand steeds nog een woordje kan meespreken. De derde finale van dezen middag vond op het nummer kogelslingeren plaats. Hier won een Ier, nl. O'Callaghan, het Olympisch kam pioenschap, doch bleef vèr beneden de toppres taties op dit nummer. Volgens den aanvoerder der Hollandsche ploeg, moet Kamerbeek, de Eindhovensche reus. voor ons doen schitterend geworpen hebben. Den afstand kon de heer J. C. de Vries niet mededeelen, zoodat wij met deze mededeeling moeten volstaan. De demi-finale's SOO M. waren zeer spannend en gaven goede sport te aanschouwen. Vooral de 3e serie, gewonnen door den bekenden Amerikaan Hahn, was zeer interessant. Voor het eerst werden op de Olympische Spe Ion wedstrijden voor dames gehouden. De Hollandsche meiskens konden niet tegen de buitenlandsche sterren op en werden in hare serie's niet geplaatst De afwerking van het programma ging op den tweeden dag vlotter dan Zondag. Alleen het laatste nummer de 100 M. was te laat Overigens zijn er nog wel reden tot klagen. De pers wordt wat te stiefmoederlijk verzorgd en hierin mag men wel vooral tegenover de buitenlandsche journalisten terdege voor zien. Summa summarum mogen wij den tweeden dag der athletiekwedstrijden als wel geslaagd noemen. 400 METER HORDEN. De eerste finale van een loopnummer heeft begrijpelijkerwijze alle aandacht. Met spanning wordt de start afgewacht. De horden worden neergezet, de baan bijgepleis terd. De strijd kan beginnen. Precies op tijd wordt begonnen; de twee Amerikanen loopen het eerst. Taylor trekt de derde baan; de finale wordt geopend door Taylor (Amerika), Cubel (Amerika), Lord Burghley (Engeland), Le- vingstone (Engeland), Facelli (Italië), Petter- son (Zweden). In het begin va.lt van den strijd nog niets te vertellen, Cuhel is slecht weg, doch loopt lets in. In de laatste bocht voor de finish liggen alle loopers bijna gelijk. Dan komt Lord Burghley iets naar voren, op de hielen gevolgd door Cuhel. Met inspanning van alles gaat het op de eindstreep aan en het gelukt den jongen Engelschman als eerste door de finish te gaan, de heide Amerikanen kloppend. Een pracht- strijd, die het publiek in extase bracht. 1. Lord Burghley (Engeland) 53 2/5 sec., 2, Cuhel (Amerika), 3. Taylor (Amerika.) De Engelschman bleef dus ver boven het wereldrecord, zooals uit onderstaande tabel blijkt. Het volgende nummer brengt ons de dames- atbleten weer aan den start voor de halve be slissing 100 M., waarvan de nummers 1 en 2 in de beslissing komen. Eerste serie. Een algeheels Canadeesche overwinning, die wel onverwacht blijkt. De Canadeezen loopen prachtig en zeer snel, zoo als uit de tijden blijkt. 1. Rosenfeld (Canada) 12 2/5 sec.; 2. Smith (Canada). Tweede serie. In deze serie wordt een Cana deesche na een nek-aan-nek strijd nog juist door een Amerikaausche geklopt. De Japanee- BChe Hitoma was geheel uit den strijd. 1. Robinson (Amerika) 12 2/5 sec.; 2. Cook, (Canada, Derde serie. In deze afdeeling zegevieren de Duitschers, die beiden bijna gelijktijdig over de eindstreep vliegen. 1. Schmidt (Duitschland) 12 4/5 sec; 2. Steinberg (Duitschland). De tweede loopfinale van dezen middag is de 100 M., waarin uitkomen: Macallister (Amerika), Williams (Canada!, Legg (Zuid- Afrika), London (Engeland), Lammers (Duitschland) en Wykoff (Amerika). Het is doodstil als de deelnemers zich voor den start gereed maken. Twee keer moet terug worden geschoten, dan, als voor den derden keer het schot klinkt, schieten de zes finalis ten naar voren. Geen verschil is te bemerken tot de 8.0 M. Is bereikt. Dan komt Williams (Canada) naar voren. Met prachtige spurt gaat de Canadees over de eindstreep en wint met merkbaar verschil. Om de tweede plaats vech ten London en Lammers. De Engelschman, die een prachtig athletisch figuur heeft, lijkt ons iets voor den Duitseher door de finish te gaan, doch de juTy schijnt het hierover niet eens. Na een langdurige discussie wordt de uitslag bekend gemaakt, welke hier volgt 1. Williams (Canada) 10 4/5 sec.; 2. London (Engeland); 3. Lammers (Duitschland). De beide Amerikanen werden dus ook Ia deze beslissing niet geplaatst. Vooral van V.'y- De krachtsportwedstrijden werden gisteren avond voortgezet met vrij worstelen. Er werd geworsteld volgens het Bergwall- systeean. Alvorens met de wedstrijden werd aangevan gen demonstreerde een tweetal juryleden de verboden grepen op de mat. Het is n.l. verboden een greep toe te passen tegen de gewrichten in. Hierdoor wordt de bewegingsvrijheid geheel ontnomen. Er werd geworsteld in zeven gewichten Bantamgewicht, vedergewicht, lichtgewicht, midden A-gewicht, midden B-gewicht, midden C- en zwaargewicht. Voor ieder land mag slechts één deelnemer uitkomen. Zestien landen waren vertegenwoordigd, t.w.: Australië, België, Canada, Amerika, Finland, Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Zweden, Zwit serland, Estland, Denemarken, Japan, Grieken land, Polen en Zuid -Afrika. De belangstelling was vrij groot. Er werd op twee matrassen gewerkt. Da beste prestaties werden geleverd In de midden A-klasse. De Deen J. Jacobson vocht o.a een uitstekende partij tegen H. .Rosen (Bel gië). De Belg, voortdurend in den aanval zijn de, kreeg geen gelegenheid zijn tegenstander te toncheeren. Deze wist eehteT vier maal door een brug-stand op keurige wijze te redden. In de zwaar gewicht klasse werd hard ge streden tusschen E. George (Amerika) en E. Mac Cready (Canada). De strijd ging gelijk op met den Amerikaan iets in de meerderheid. Een neusbloeding bezorgde den Canadees reel last Hij wist den kamp te beëindigen, doch moest zich met een punten-nederlaag tevreden stellen, Amerika stelde zich bij den aan Tang der wedstrijden reeds dad-eljjk op era eerste plaats, door in de eerste 13 ontmoetingen vier over winningen te behalen. Hewitt, winnaar op punten van Rozan (Frank rijk); Bergman winnaar op puten va:, Malm- berg (Zweden). Appleton winnaar op punten van Cook; Edwards winnaar op touche van Rosenquist (Finland). Een goede strijd werd geleverd tusscben J. Moller (Zwitserland) en den Japanner I. Shin- nen. Het bleef hoofdzakelijk bij aanvallen, de Zwitser werd door den watervluggen Japanner niet in de gelegenheid gesteld een grec-p toe te passen. Slechts eonmaal lukte bet, d<>ch buiten de mat. Na vijf minuten verlenging werd Moller de puntenzege toegekend. De Zwitser E. Kijbarz wist zjjn tweeden kamp door touché te overwinnen. Toucheer ie hij de eerste maal Éolger, (Australië) in 2 min. 17 sec., de tweede ontmoeting tegen A. Praedg (Zuid-Afrika) duurde nog korter n.l. 2 min. 10 sec. BANT AM-GEWICHT, A, Piquet (Zwitserland) won door touché in 38 sec. van Ford (Australië)K- Makinen (Fin land) won in 4 min, 44 sec. van H. E Sonsum (Engeland)R. Hewitt (Amerika) won op pun ten van M. Rozan (Frankrijk); P. C. Spapen (België) won door touché in 16 sec. van J. Rifonan (Canada). Piquet (Zwitserland) von van Hewitt (Amerika). Makinen (Finland) won van Spapen (België) VEDERGEWICHT. H. Angus (Engeland! won door touché van E. Pütsep (Engeland) in 2 sec. Mac Donald (Canada) won van Angus (Engeland) in 6 min. Minder (Zwitserland) won van Nord (Noor wegen) op punten. Morrison (Amerika) won van Bressinckx (België) in 8 min. en 25 sec. Pihlsjemaki (Finland) won van Rottenflux (Frankrijk) in 3 min. Mae Donald (Canada) won van Minder (Zwitserland). Morrison (Amerika) won van Pihlagawaki (Finland) LICHT GEWICHT. C. Bergman (Amerika) won op punten van A. Malmberg (Zweden); E. A. Leine (Finland) won op punten van C. G. Mackenste (Engeland); L. Appleton (Amerika) won op punten van Cook (Engeland); Kapp (Estland) won op punten van T. Jörgensen (Denemarken). Paconie (Frankrijk) won van Leine (Fin land) op punten. Nielson (Noorwegen) won van Smit (België) op punten. koff, op wien de Amerikanen alle hoop hadden gevestigd, viel dit geducht tegen. De strijd was zeldzaam mooi en spannend en bracht het publiek in vervoering. De Cana dees viel een enorme ovatie ten deel. Een leger fotografen vereeuwigde hem en op de schou ders van eenige landgenooten werd hi; tenslotte van het terrein gedragen. Terwijl de loopnummers plaats vonden, werd op het middenterrein het nummer hamerwer- pen of kogel slingeren afgewerkt. Ware manne tjesputters namen hier aan deel. Vanaf de pers tribune was de strijd niet te volgen, zoodat wij met de uitslagen volstaan meoten. 1. O'Callaghan (Ierland) 51.39 M.; 2. Sköld (Zweden) 51.29 M.; 3. Black (Amerika) 49.03 M.; 4. Poiggioli (Italië) 48.37 M.; 5. Gwynne (Am.) 47.15 M.; 6. Connor (Amerika) 46.75 M. De Hollander Kamerbeek wierp uitstekend, doch den stand kou men ons.niet opgeven. Mallet (Zwitserland) won van Shinmen (Japan) op punten. Berryman (Amerika) won van Kapp (Est land). Nielson (Noorwegen) won van Mollet (Zwit serland). MIDDEN A-GEWICHT. A. Praks (Estland) won door touché van T. Tomazon; Rosen (België) won op punten van J. Jacobson (Denemarken). Ledgefort (Canada) won van Rosen (België) op punten. Jourlin (Frankrijk) won van Kaiserman (Zwitserland) op punten. Hasvisto (Finland) won van Morris (AusW.) op punten. Appleton (Amerika) won van Praks (Est land). Jourlin (Frankrijk) won van Haavistoo (Fin land). MIDDEN B-GEWICHT. E. Kybarz (Zwitserland) won door touché van Bolger (Australië) in 2 min. 17 sec. Cyburg (Zwitserland) won van Praeg (Zuid- Afrika) in 2 min. 10 sec. Hammands (Amerika) won van v. d. Herten (België) op punten. Pekkalla (Finland) won van Dentel (Frankrijk) op punten. MIDDEN C-GEWICHT. H. Edwards Amerika) won door touché iu 2 min. 44 sec. van A. Rosenquist (Finland) Van Assclie (België) won op punten van Row (Engeland)Bogli (Zwitserland) won op punten van Lefèbvre (Frankrijk). Kine Hiiami een der Japansche hardioopsters. Edwards (Amerika) won van v. Aersche (België). Bogli (Zwitserland) v.-on van Sjosledt (Zwe den). jWAAR GEWICHT. "Wemley (Zwitserland) won van C'harlier (België); George (Amerika) won in 15 min. van Mac Cready (Canada). Richtliaff (Zweden) won van Sihvola (Finl.) op punten. George (Amerika) won van Wemley (Zwit- land). Richthoff (Zwitserland) won van Dame (Frankrijk) De Tienkamp is verreweg de zwaarste wed-- strijdenserie. Ze moet in twee dagen worden afgewerkt en bestaat uit: 100 meter hardloo pen, vèrspringen, kogelstooten, hoogspringen en 400 meter hardloopen voor den eersten dag, en 110 meter hordenloop, discuswerpen, pols stok-hoogspringen en 1500 meter hardloopen voor den volgenden dag. De Decathlon om het Grieksche woord voor deze combinatie te gebruiken is dan ook wel een zeer sportief nummer. De diverse prestaties gaan aan het groote publiek bijna ongemerkt voorbij; de toeschouwers kunnen het moeilijk volgen, er is te weinig spanning bij, daar in de loopnummers enkel series en geen halve beslissingen en finales worden uit gestreden, en de puntentelling voor den uitslag zeer ingewikkeld is. De overwinning wordt, om zoo te zeggen, achter de coulissen bevochten en eerst het eindresultaat geeft een indruk en overzicht en tevens bewondering voor de gele verde prestatie. Dit was zeker het geval, toen de cijfers van Harold Osborne, den Amerikaan uit California, die in 1924 bij de Olympische Spelen to Parijs den Tienkamp won, werden bekend gemaakt. Toen bleek dat de man in één dag de 100 meter had geloopen in 11,2 seconde, een vér- sprong had „gepleègd" van 692 c.M., het kogel gewicht 11,435 meter van zich had afgestooten en bijna een uur in duel „hoogspringen" was geweest met zijn ernstigsten concurrent Nor ton, die hem toen in punten nog vóór was. Tot 190 c.M. gingen beiden vlot en zonder opont houd over de lat; daarop wierp Norton de lat af maar verbeterde zijn sprong en nam de 192 c.M. Osborne overtrof hem eindelijk en haalde 197 cJVT. Maar daarmee was zijn „dag taak" nog niet voleindigd. Het was reeds half 9 in den avond toen gestart werd voor de 400 meter hardloopen. Osborne legde dezen afstand in 53,2 seconde af. Toen kon hij het moede hoofd pas neerleggen, maar hoe mooi de pres taties ook waren, Osborne stond met 4168,10 punten nog achter bij Norton, zijn landgenoot, die 4176,92 punten had behaald. Den volgenden dag werd met nieuwen moed begonnen: Osborne liep den 110 meter hordenren in 16 seconden, hij slingerde den discus 34,51 meter, wierp de speer 46,69 meter, sprong 350 c.M. hoog met den polsstok en deed over de 1500, meter hardloopen 4 min. 50 sec. Al doende verwierf hij 7710.775 punten, won den eersten prijs en verbeterde het wereld record, dat sinds 1922 met 7481,690 punten op naam stond van den Esthoniër A. Klumberg. Voorts zij hierbij vermeld, dat Osbome bij dezelfde Olympische Spelen ook het hoogsprin gen met aanloop won en met 1,98 meter op dit nummer een nieuw Olympisch record ves tigde! James Thorpe won behalve den Tienkamp ook den Vijffcamp, maar zag zijn prestatie als record geschrapte Na een protest en op verzoek van de Amerikaansche Athletiekorganisatle, die later den kleurling ervan beschuldigde voop een base ball-wedstrijd in zijn vaderland eenige vergoeding aangenomen en dus zijn amateurs» staat verloren te hebben, werd Thorpe, van dë winnaarslijst afgevoerd en de prijs toegekend aan den no. twee geplaatsten Zweed Wlerlan* der, die 7724,495 punten telde. De beste verrichtingen op het gebied vani den Tienkamp zijn later gemaakt door dein Fin Yrjöla, die in 1925 het wereldrecord op zijn naam bracht met een totaal aantal punten van 8018,990. Minder zwaar dan de Tienkamp is natuurlijk de Vijfkamp, die bestaat uit vèrspringen, speer werpen, 200 meter hardloopen, discuswerpen ea 1500 meter hardloopen. Bij deze wedstrijden wordt een afvalsysteem toegepast. Alle deelnemers komen uit in de eerste drie nummers, de winnaar van elk num mer ontvangt 1 punt, de tweede krijgt 2 pun ten, de derde 3, enz. De beste twaalf uit deze 3 nummers beginnen dan met discuswerpen, waarna de beste 6 aangewezen worden voor de 1500 meter, waarvoor ze gelijktijdig vertrekken. Winnaar van den Pentathlon is uij die na afloop van de 1500 meter het kleinst aantal punten ln de 5 nummers heeft verkregen. Deze athletische vijfkamp komt op het pro gramma van de Olympische Spelen te Amster dam niet voor. Wel bevat dit den modernen vijfkamp, die niet van dezelfde samenstelling is, daar de laatste voornamelijk onderdeelen van andere sporten omvat. De nummers be staan hier uit: schieten (20 schoten in vier series van 5, pistool of revolver, op 'n eenmans schijf op 25 meter afstand), zwemmen (300 meter vrije slag), schermen (degen), athletiek (veldloop over 4000 meter) en paardrijden (cross country van 5000 meter over varieerend ter rein met hindernissen). Ook bij den modernen vijfkamp wordt dé eïndclassificatie bepaald door samentelling van de plaatsnummers in ieder der afdeelingen behaald. Bij gelijk totaal aantal punten geeft het aantal der laagste rangnummers in dë afdeelingen den doorslag. Indien nogmaals een gelijkheid bestaat, zullen de resp. plaatsen van de deelnemers bepaald worden door den uitslag van de 5 onderdeelen ln de volgorde: veldloop* zwemmen, schieten, schermen en paardrijden. De moderne njfkamp begint heden met het onderdeel: schieten De Zweden vooral toonden zich matadoren ln den modernen vijf kamp; zoowel hij de Olym pische Spelen van Stockholm als te Antwerpen en Parijs bezetten zij de drie prijsgevende* eerste plaatsen. DE REDEN. „Ja, dominé, Ik kom altijd naar de kerk, al3 u preekt". „Dat is heel mooi", zei de dominé gevleid,, „maar waarom ga je niet iederen Zondag?" „Maar als u preekt, dominé, antwoordde dë man, dan weet ik altijd zeker, dat ik 'n goelq plaats heb". $o$— DE TIJDMETER. „Hoe lang heb je precies je laatste mekj gehad?" ,,0, net 'n half eetservies lang", j v-,,ë

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 22