SNELLER! STERKER! HOOG ER! CV 1 Woensdag 1 Augustus 1928 Derde Blad Pagina 1 DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN SPANNENDE RACES EN GOEDE SPORT VERSCHILLENDE WERELD- EN OLYMPISCHE RECORDS VERBETERD i II I 800 METER HARDLOOPEN. 100 METER HARDLOOPEN DAMES 5000 M. HARDLOOPEN 200 METER HARDLOOPEN VAN DE OLYMPIADE Het was Dinsdag een praehtdag op het Olympisch Stadion. Prachtig door d© sport, die in het athletiek-tornooi werd gegeven, prachtig door de spannende races, die meer malen het publiek in groote extase brachten. We hebben en met ons het talrijke pu bliek genoten. Genoten van den strijd, die do athleten op de bruine sintelbaan om den Olympischen eerwimpel of op het groene tapijt ■uitvochten, de eer van hun land aldus hoog houdend. Wanneer wij de nummers, die al het Publiek in het Stadion tot enthousiasme brach ten, de revue zouden laten passeeren, dan zou den wij op deze plaats een ellenlang resumé op het papier plaatsen en misschien in her haling treden van hetgeen wij reeds onder het desbetreffende nummer ter kennis onzer lezers brachten. Van den interessanten strijd op de S00 M. met de surprise voor de Engelschen, doordat Lowe op buitengewone wijze won; van den strijd in de derde serie 5000 M. hardloopen, waarin eerst Arie Klaase en later Wide en andere buitenlandsche sterren voor mooie sport zorgden; van den strijd in de zesde kwart-finale 200 M. hardloopen, met de eclatante overwinning van den Duitscher Kör- mig. wij zouden zoo voort kunnen gaan, maar men moet het zAt gezien hebben, om het ge nót van den strijd mee te hebben kunnen le ven, om dit te kunnen bewaren als historische herinnering aan dezen onvergetelijken dag. Meerdere wereld- en Olympische records ■"toivien TrertwterDit teekont wel boa heet do Strijd was endat de sintelhaan, waar over zooveel te doen is geweest, in tiptop con ditie was, dank zij Krijgsman. Het wereld- en Olympisch record 110 M. hindernis, ,dat op 11 4/5 sec. stond, bracht WeighdmanSmith (Z.-Afrika)we zonden haast beweren zonder alles en alles te geven, op 14 3/5 sec. Het tweede wereldrecord werd door een ver tegenwoordigster van het .„zwakke geslacht" verbeterd. De 100 M. hardloopen voor dames bracht mej. Robinson (Amerika) Van 12 2/5 op 12 1/5 sec., terwijl ook de verbetering van het derde wereldrecord door een „dame" geschied de. Op het nummer discuswerpen gooide de lieve Poolsche juffrouw Konopacka liefst 39.62 M. Dat is 2.28 M. verder dan het offi- cieuse record op dit nummer. Het Olympisch record verspringen M. A. 8ing er ook aan. De Amerikaan Ham spTong '•73 M. (oud Olympisch record 7.60 M.) Voorts ging de 800 M. in Olympischen re cordtijd. De Engelsohman Lowe, die zulk een buitengewone eindspurt had, liep dezen af stand in 1 min. 51.8 sec. en bleef daarmede 1/10 sec. beneden het record. Terwijl ten slotte meermalen records geëvenaard werden. Voor al op het nummer 200 M., waar Körmig in Olympischen recordtijd van 213/5 sec. liep, Is dit een mooie prestatie. De Hollanders hebben het weer niet ver ge bracht. Roes en v. d. Bergbe bereikten de kwart-finale, doch werden daarin gedecideerd Beklopt. Op de 110 M. borden was bet figuur, ^at eenige Oranjegroepjes maakten, al heel bedroevend, terwijl ook de dames hij het dis cuswerpen het niet ver brachten. Alleen de Boer plaatste zich op verspringen. Hannes werd zesde en sprong de filial© niet fortuinlijk, anders had hij het zeker verder Gebracht. Voorts heeft Klaase een hijzonder eervolle Nederlaag moeten boeken, terwijl Spel en XCaan c©n dragelijke figuur maakten. Jammer dat onze jongens niet meer konden bresteeren; dat had het genot van deze wed strijden voor de Hollanders nog in geringe hiate kunnen verboogen. 200 METER HARDLOOPEN. Vervolgens komen de series 200 M. hardloo- b®n beeren voor afwerking aan de beurt. Liefst 15 series staan hiervoor op het pro gramma, waarvan de twee eerstaankomenden eePlaatst worden. Hit nummer begint bijna 15 minuten te laat. Eerst moesten de deelnemers verhuizen, die ®t uitzicht voor de jury, van aankomst en 'iden belemmerden. Inmiddels wordt medegedeeld, dat Ham 'Amerika) 7.73 meter heeft gesprongen en aarmede het Olympisch record, dat op 7.60 M. staat verbeterd heeft. Eerste serie: Gemakkelijke Amerikaanscbe overwinning °r Cummings. Mourlon geeft echter alle oeite om zich op de tweede plaats te hand haven. 2 V'^'as: 1. Cummings (AmeTika) 22 2/5 sec.; Mourlon (Frankrijk). tweede serjejT ®6 Zweed Kugelbérg mh'akt «n g-ocden in druk en loopt met gemakkelijke pas deze serie in 22 2/5 sec. Uitslag; 1. Kugelberg (Zweden) 22 2/5 sec.; 2. Degrelle (Frankrijk). Derde serie: Een gedecideerde overwinning voor de beide eersten. Uitslag: Fitzpatrick (Canada) 22 4/5 sec.; 2. Carlton Australië) Vierdie serie: De Hollander v. d. Bergbe komt nu aan don start. Wat zal Rinus nu doen Het duurt wel wat lang, voordat gestart wordt. Als eindelijk de loopers gereed zijn, beeft v. <h Bergbe de derde baan. Obüller beeft de leiding', v. d. Berghe loopt op de tweede plaats. De Hollander, zich verzekerd ziende van de tweede plaats, spant zich niet in. Hij stelt zich tevreden met deze positie, die hem een plaats In de demi- finale bezorgt. De Duitscher Chüller wint ten gevolge hiervan met grooten voorsprong en maakt dien praebttijd van 22 sec. De prestatie van den Nederlander wordt luide toegejuicht. Uitslag: 1. J. Chüller (Duitschiand) 22 sec.; 2. M. v. d. Berghe (Nederland). Vijfde serie; De groote Paddock kemt nu aan den start en wint vrij gemakkelijk. Uitslag: 1. Paddoek (Amerika) 22 1/5 sec.; 2. Gomez (Mexico). Zesde serie: De Amerikaan Scholz zegeviert in deze serie zonder veel inspanning. Uitslag: 1. Scholz (Amerika) 221/5 sec.; 2. Adams (Canada). Zevende serie: Van deze serie zijn drie afgevallen, zoodat slechts twee loopers van start gaan, die, daar zij toch geplaatst worden, den afstand op hun gemak uitloopen. Hennings (Nederland) kwam niet op. Uitslag: 1. Schlösske-(Duitschiand) 25 sec.; 2. Borah (Amerika). Achtste serie: Spannende strijd in het begin. Op de laatste 50 meter komt de Franschman Cexbonney naar voren en wint nog met eenige meters voor sprong. Uitslag: 1. Cerbonney (Frankrijk) 221/5 sec.; 2. Brochart (België). Negende serie: Gewonnen door Leggs (Zuid-Afrika) die zich niet hijzonder inspande. Uitslag: 1. Leggs (Zuid-Afrika) 22 2/5 sec.; 2. Barukko (Argentinië), 3. Hester (Canada), werd als tweede gedisqualificeerd. Tiende serie: De Luxemburger Moulin maakt hierin een heel droevig figuur. Uitslag: 1. Körnig (Duitschiand) 23 2/5 sec.; 2. Knenicky (Tsjecho-Slowakië), Elfde serie: Spannende strijd, waarhij de drie deelnemers met onderling een horstlengte verschil over de eindstreep gaan. Uitslag: 1. Butler (Engeland) 22 4/5 sec.; 2. Mannaert (Frankrijk). Twaalfde serie: In de laatste meters komt Geissler mooi naar voren en weet goed te winnen met uit stekende finish. Uitslag: 1. Geissler (Oostenrijk) 22 2/5 sec.; 2. Castelli (Italië). Dertiende serie: Onder luid gejuich neemt Broos, de populaire Eindhovenaar, deel aan deze serie. Spoedig ligt hij in tweede positie, terwijl de andere twee deelnemers achterblijven. De eerstaankomende, Rangeley, maakt den goeden tijd van 22 sec., waarmede wel bewezen wordt, dat Harry Broos het hem niet gemak kelijk heeft gemaakt. Uitslag: 1. Rangeley (Engeland)) 22 sec.; 2. Broos (Nederland). Veertiende serie: Een gedecideerde overwinning van den Olym pischen 100 M. kampioen, die echter niet al zijn krachten gaf. Uitslag: 1. Williams (Canada) 22 3/5 sec.; 2. Hambidge (Engeland). Vijftiende serie: Spannende strijd tusschen de drie concurren ten, de Italiaan Toetti valt in derde positie even voor de finish en blijft liggen. Het blijkt echter niet van ernstigen aard te zijn en spoe dig is hij weer ter been. Uitslag: 1. Gill (Engeland) 221/5 sec.; 2. Kinman (Zuid-Afrika). Thans komt de beslissing 800 M. Hiervoor zijn geplaatst: Fuller (Amerika), Watson (idem), Hahn (idem), Lowe (Engeland), Keiler (Frank rijk, Martin (Frankrijk), Byhlén (Zweden), En gelhard (Duitschiand) en Edwards (Canada). De loopers maken zich gereed, terwijl op de tribune's de aanmoedigingskreten niet van de lucht zijn. Vooral de Amerikanen doen hun best. De luidspeaker verzoekt dan stilte voor den start en dan wordt het muisstil. Na bet schot neemt Lloyd Hahn de leiding met Watson op zijn hielen en Edwards naast dezen laatste. Ondanks vergoede aanvallen van den Canadees, blijft Hahn aan den kop, tot de voorlaatste bocht. De Engelschman Lowe komt dan naar voren, spurt op buiten gewone wijze de laatste 50 meters en weet nog ruim 8 meters uit te loopen. Om de-volgende plaatsen ontstaat een vinnigen strijd. Hahn ia uit den strijd en ook Edwards heeft alle moeite om zich in vierde positie te handhaven. De Zweed Byhlén, die reeds eerder 'n poging deed om naar voren te komen, weet zich op de laat ste meters met buitengewoon veel moeite op de tweede plaats té werken, terwijl Engelhard nog juist op de laatste meters Edwards voorbij gaat en derde Wordt. De overwinnende Engelschman heeft enthou siaste toejuichingen in ontvangst te nemen. Deze strijd was prachtig en om nooit te ver geten. Lowe heeft het onmogelijkste verricht, door op de laatste meters nog een dergelijken voorsprong té kunnen bereiken. Uitslag: 1 Lowe (Engeland 1 min. 514/5 sec., nieuw Olympisch record; 2 Byhlén (Zweden); 3 Engelhard (Duitschiand)4 Edwards (Ca nada)5 Hahn (Amerika); 6 Martin (Frank rijk). De finale 100 M. hardloopen dames is sen sationeel. Na eenige valsche starts wordt eerst Cook (Canada), dan Schmidt (Duitschiand) het niedèloopen ontzegd. Wanneer dan een goede start plaats heeft, gaan de 4 deelneem sters in flinken strijd op de finish aan. Tus schen Robfnson en Rosenfeld heeft een vinnig duel plaats, die juist op d© finish beslist wordt ten voordeele van mej. Robinson. Uitslag: 1 Robinson (Amerika) 121/5 sec.; 2 Rosenfeld: (Canada)3 Smith (idem); 4 Stein berg (Duitschiand). Mej. Robinson vestigde een nieuw wereldre cord, dat op 12 2/5 staat en bracht dit nü op 121/5 sec. 110 M. HORDEN Eerste serie: Sempé, de bekende Fransche hordenlooper wint vrij gemakkelijk in goeden tijd. Uitslag: 1. Sempé, (Frankrijk) 15 sec.; 2. Vallania (Argentinië) Tweede, serie: Kaan, de lange Haarlemmer komt in deze serie aan den start. Eerst een valsche start, nog één, doch voor de derde maal gaan de loopers goed van start. Kaan doet zijn uiterste best, doch kan de buitenlanders niet volgen en wordt vierde. Hij smaakt echter het genoegen om één concur rent nog achter zich te laten, ook deze serie gaat in 15 sec. Uitslag: 1. Ring (Amerika) 15 sec.; 2. Viljoen (Zuid- Afrika). Derde serie. Een gemakkelijk overwinning voor den Zuid-Afrikaan, die nochtans in Olympisch- en wereldrecord loopt zonder zich de laatste 10 meter In te spannen. Uitslag: 1. Weightman-Smith (Zuid-Afrika) 14 4/5 sec.; 2. Marchand (Frankrijk). 4e serie. Een kalme strijd, waarin de twee eerst-aankomenden eenige meters voor hunne concurrenten over de eindstreep gaan. Uitslag: 1. Anderson (Amerika) 15 sec.; 2. Wenström (Zweden). Vijfde serie: Van Leeuwen (Holland) maakt In deze serie een vrij poover figuur, komt niet alleen achteraan, doch gooit tot overmaat van ramp nog twee horden om. Uitslag: 1. Dye (Amerika) 15 sec.; 2. Atkinson (Zuid- Afrika.) Zesde serie: Gewonnen door den Engelsch man Lucas in de laatste meters, op de hielen gevolgd door Steinhardt. Uitslag: 1. Lucas (Engeland) 15 2/5 sec.; 2. Steinhardt. (Duitschiand). Zevende serie: Ook de Hollander Britstra maakt in deze serie geen kranig figuur en gooit ook eenige horden om. De Amerikaan Collier wint dezen strijd. Uitslag: 1. Collier (Amerika) 15 sec.; 2. Sjöstedt (Finland.) Achtste serie: Petterson en Gaby voeren eeni- gen strijd, die later tegen het einde verflauwt, als zij bemerken, dat de andere deelnemers uit den strijd zijn. Met klein verschil gaan heide over de streep. 1. Gaby (Engeland) 151/5 sec..; 2. Petterson (Zweden). Negende serie: De Amsterdammer Spel is de laatst© athleet In dit nummer, die de eer van Holland nog redden kan. Op de perstribune geeft men hem weinig kans. Na goeden start ligt Spel derde, weet deze positie te handhaven en twee buitenlandsche sterren achter zich te laten. Spel heeft op dit Deze foto werd genomen even na den start vcor den 800 Meter toep in cK- doer Lowe (no. 470) werd gewonnen. nummer nog wel het beste figuur gemaakt. De Japanner Miki won deze serie. Uitslag: 1. Miki (Japan) 15 2/5 sec.; 2. Burghley (Engeland); 3. Spel (Nederland). Vervolgens vinden drie demi-finales voor dit nummer plaats. De twee eerstaankomenden worden in de beslissing geplaatst. Ie serie. De Amerikaan Dye maakt eeue goede race en wint met Gaby op z'n hielen. Uitslag: 1 Dye (Amerika) 14 4/5 sec.; 2 Gaby (Engeland). 2e serie. Hier zegeviert eveneens een Ameri kaan, n.I. Anderson, die evenals zijn landge noot in de vorige serie, in wereldrecordtijd loopt. Uitslag: 1 Anderson (Amerika) 14 4/5 sec.; 2 Atkinson (Zuid-Afrika). 3e serie. Een spannende strijd, eerst op de laatste meters beslist. Weightman-Smith weet zich dan naar voren te gooien en wint met een kleinen halven meter. Deze vinnige strijd levert een nieuw wereld- en Olympisch record óp. Met 1/5 sec. verbetert de winnaar deze be staande records. Uitslag: 1 Weightman-Smith (Zuid-Afrika) 14 3/5 sec,, nieuw wereld- en-Olympisch record; 2 Collier (AmeTika). Het lange afstandnummer van dezen middag gaat over 5000 M. en telt 3 serie's. Hiervan komen de vier eerstgeplaatsten in de beslissing. De le serie levert in het begin geen bijzonder heden op. Er zijn eenige achterblijvers, w.o. de Hollander Wolf, die echter spoedig opgeeft. Na de bel komt er teekening in den strijd. De Fin Purje neemt den kop en behoudt dezen tot de voorlaatste bocht. Dan valt Petkevitsch aan, die de leiding overneemt. De Amerikaaa Ler- mor,d maakt echter in de laatste meters nog een extra spurt en wint in goeden tijd. Uitslag: 1 Lermond (Amerika) 15 min. 2 3/5 sec.; 2 Petkevitsch (Letland)3 Purje (Fin land); 4 Magnusson (Zweden). 2e serie. De vermaarde Fin Ritola start in deze serie, evenals de Hollander du Hen, die spoedig het terrein van den strijd verlaat. Ritola leidt voortdurend, met den Zweed Eklöf op zijn hielen, terwijl Ritola's landgenoot Kin nunen zich in de laatste hanen bij het leidend tweetal voegt. Dit peloton gaat dan gedrieën naar het einde van den afstand, waarbij eenige slachtoffers van het tempo worden gelapt. Na de bel komt de Zweed naar voren, de beide Finnen laten Eklöf gaan, die met ongeveer .15 meter wint. Ritola en Kinnunen gaan broeder lijk naast elkaar over de eindstreep. Uitslag: 7 Eklöf (Zweden) 15 min. 7 2/5 sec.; 2 Ritola (Finland); 3 Kinnunen (Finland)4 Oddic (Engeland). 3e serie. Een enthousiaste strijd. Eerst bracht de Hollander Klaase wat leven in de brouwerij. Het tempo, dat niet verbazend snel was, ging Klaase schijnbaar te langzaam. De Hollander ging naar den kop in versneld tempo en nam onder groot gejuich de leldinjg. Lang had Klaase geen pleizier van den kop, het tweetal Wide en Nurmi ging hem na 3 banen voorbij De Hollander bleef nog eenige banen bij de le$ dende groep, doch was 800 M. voor het eindq j op zeer eervolle wijze uit den strijd. Kort voo:# I het.einde ging de Amerikaan Smith de beid® leiders in snelle spurt voorbij. Wide trachtte hem nog te achterhalen, njaar Nurmi geloofd^ het wel. Deze interessante strijd bracht he| publiek meermalen in extase, ondanks het fei% 1 dat Nurmi niet alles gaf. Uitslag: 1 Smith (Amerika) 15 min. 4 sec.jK 2 Wide (Zweden); 3 Johnston. (Engeland); Jf Nurmi (Finland). Het slot van dezen middag brengt ons 4 serie's kwart-finale 200 M. hardloopen heerem De twee eerstaankomenden hiervan worden Ir* de halve-beslissing geplaatst. le serie: Schüller (Duitschiand) loopt eei^j goede sprint met sterke finish, die hem eerste plaats bezorgt. Uitslag: 1 Schüller (Duitschiand) 22 sec.| 3 Cummings (Amerika). 2e serie. Een mooie sprint, die v. d. Berge tot 20 M. voor het einde goed kan volgen. Wam neer hij echter ziet, dat hij niet geplaatsè wordt, houdt hij zijn gang in. Uitslag: 1 Legg (Zuid-Afrika) 214/5 sec.; 2J Gill (Engeland). 3e serie. Harry Broos treft het niet, dat hij tegen den grooten en beroemden Paddoctij moet uitkomen. Hij houdt het, evenals v. dj, Berge, tot 20 M. voor de finish goed vol, doctl( dan lijkt het net of hij stil staat. Het finishen; der Hollanders blijkt in deze wedstrijden wel zeer zwak. Uitslag: 1 Paddock (Amerika) 214/5 sec.';] i 2 Kugelberg (Zweden). 4e serie. De Amerikaan Scholtz toont in dez«( serie zijn sterker kwaliteit en wint vrij gemak» kelijk. Uitslag: 1 Scholtz (Amerika) 214/5 sec.; 3 Rangeley (Engeland). 5e serie. 1 Fitzpatrick (Canada) 22sec.; 3 Gomez Gaza (Mexico). 6e serie. Een prachtstrijd tusschen Körnig, Williams en Borah. De laatste wordt er op d«( laatste meters net nog uitgeloopen door den Canadees. Körnig wint met klein verschil dezö mooie race in 21 3/5 sec., de snelste tijd op dei 200 M., die hedenmiddag gemaakt is en hejj Olympisch record evenaart. Uitslag: 1 Körnig (Duitschiand) 213/5 sec.j 2 Williams (Canada). Deze overwinning van den Duitscher wer<$ door de talrijke Duitschers hartelijk toegeü juicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9