DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Zaterdag 4 Augustus 1928 No. 15180 Dit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS verleden DE K. R. O. Uitbreiding st. liduinagesticht KIN I) EE - V AC ANTIESPELEN UIT SCHIEDAM'S AANRIJDING BURGERLIJKE STANL UIT ROTTERDAM scheepvaart GESLAAGD EXAMEN HOOFDAKTE EXAMEN HANDENARBEID AGENDA K'JNST-AGirNOA TE KOTTEKDAM MUSEUM BOYMANS EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hui eau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. Alt! iNNEMENTEN: per 8 maanden ƒ8 25. per maand I.IO, per weck 25 cent Franco Dei pusi 3 76 per kwartaal Afzonderlijke nummer? 6 ct Postchèque en girodienst 81 MO. ADVERTENTlEiS 15 regels 1 55 Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den (eksi 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. lot een maximum van 60 woorden Kabouter-advertenties 5 regels ƒ0 50, 10 regels 0.75, 15 regels 1 Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voelen of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Een keurig uitgevoerde omslag houdt in een aantrekkelijk propagandaboekje voor den E R. o., waarin op velerlei wijze de groote ■Waarde van oen ka-tholieke radio-uitzending v°or oogen wordt gesteld. Beknopt overzichtelijk geschreven bijdragen ^handelen actueele onderwerpen als: de kerk- dieustuitzendingen radio en kunst, radio en °hze zieken hn radio en politiek. De onder-voorzitter van den K. R. O. en de 'cider van den propagandadienst, schreven over de oderwerpen: hond en radiovereenigingen en E- R. O. propagandadienst. Voorts wordt een alphabetische lijst aange geven van de plaatsen waar correspondenten ZIi» en van die plaatsen, waar de katholieke Tailio.enthousiasten alreeds zijn overgegaan tot dr s-tichting van een eigen vereeniging. In be trekkelijk korten tijd is op dit gebied veel be- reikt, al moet de lijst in de toekomst nog heel Vi'at- aan lengte winnen. Goed geslaagde foto's van den voorzitter van de K. R o., pastoor Perquin O.P. en over de Verschillende onderwerpen op die uitzending be dekking hebbend, zijn ruimschoots door het hoeie boekje verspreid. Vrijdag 24 dezer zal door het bestuur der S'. Vincentiusvereeniging alhier, onder Katho liek georganiseerde aannemers worden aanbe steed, het eerste gedeelte van de uitbreiding van het St. Liduinagesticht. Architecten zijn de hoeren: A. p. p. RÜOvers Jzn. en Coen Kramers KON. ZANG VER. SCHIEDAM'S Mannenkoor, ,.orpiieus" TE ANTWERPEN He „Nieuwe Gazel." (30 Juli 1928). Een enorme belangstelling was er Zondag avond voor het concert, gegeven door het Schiedamsch Mannenkoor Orpheus op de kiosk Van de Groenplaats eneen succes naar Verhouding. Algemeen was de bewondering, zoowel voor den natuurlijken klankrijkdom als Voor de muzikaliteit van dit mannenkoor. On der de zeer gezagvolle leiding van den heer Taul van der Putten voerde het een tiental huramers uit van Nederlandsche en Vlaamsche componisten en een bijzondere attractie gaf dog aan Caze uitvoering de medewerking van den heer Jan Rijsselberg, een bariton met bij- zonder krachtig en mannelijk rijk geluid. Er Vverd fel toegejuicht. Deze Hollandsche gasten mogen thuis gaan Vertellen van een triomph te Antwerpen. "Be Maandagmorgen" (30 Juli 1928). Deden Zondagavond van 810 uur gaf bo vengenoemde vereeniging 'n vocaal concert op de Groenplaats ter deelneming aan het 39e be hendig- festival onzer stad. Het programma, dat uit eenige zeer goede 'derlandscho werken was samengesteld, wérd Zeer nauwkeurig uitgevoerd onder leiding van dpn kundigen directeur P. v. d. Putten. In het koorwerk „In het woud" van Rich. lo'. trad met groot succes als solist op de eer Jan van Rijsselberg. Schiedam sch Mannenkoor heeft door deze nitvoering den naam van de Nederlandsche angkunst beslist bevorderd en den Antwerpe naren, die in grooten getale waren opgekomen, Vaarondef we verscheidene bekende musici Jrtllerkten, eën groot genot verschaft. Ieangv.teIIenden in het plan van heit bestuur aa de St. Willihrordusstichting om gedurende ^i'Se dagen in de groote vacantie de scliool- 'nderen op aangenaame wijze bezig te houden, .hiede degenen die eventueel geneigd zouden •'h als spelleidster of spelleider op te treden j 01 Sen - Zondag des middags om half 1 het parochiehuis onder de H. Hartkerk. 11 deze bijeenkomst zullen de plannen nader j... den besproken en zal tevens worden be- Y ls'> of reeds dit jaar een proef met die kinder- antiespelen kan worden genomen j °ns artikel va.n gisteren zijn weggevallen ha W°(H,t'en ',van 13 tot 18 Augustus" Het is '«Uk do bedoeling de kinderen onder goede v fe 'at©n spelen drie dagen in de week V-I," I® Augustus en drie dagen in die Vtl" 2r> tot 25 Augustus. It. K S. V. EXCELSIOR Cricket gaat6 '''Ickeitwedstrijd H. G'. C. 5—Excelsior 3 20' nl°t door. In verhand hiermede speelt 3e a's- aan de Damlaan het le tegen het 61 f tal. ROOMSCH KATHOLIEKE E. H- B. O. De eerste vergadering Ondanks die in de Plantagetent gegeven mu ziekuitvoering een nakomertje op de feest viering van Donderdag waren in de groote zaal van den R. K. Volksbond, waar de onlangs opgerichte R. K. E. H. B. O. haar eerste verga dering hield, voldoende belangstellenden aan wezig. Achter de bestuurstafel had o.m. plaats genomen de heer H. IJzendoorn uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur en propagandist. De heer M. Verboom deed in zijn openings woord mededeeling van de eerste door het be stuur gedane stappen, waarbij bleek, dat, al zou een van de beide katholieke doctoren in Schiedam het leiderschap niet op zich kunnsn nemen, toch wel een geschikt medisch leider gevonden zal kunnen worden. Spr. bracht vervolgens in herinnering, welke voordeelen een R. K. E. H. B. O. in sommige ernstige gevallen kan bieden. ..Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het hoofdbestuur, waarvan door den her A. P. Govaert voorlezing weid gedaan. De heer v. IJzendoorn werd nogmaals in de gelegenheid gesteld met enkele woorden de bedoeling van de vereeniging uiteen te zet,en. Dat de hond is overgegaan tot het oprichten van verschillende afdeellngen, houdt verband met de verschillende ongevallen, waarbij het kan voorkomen, dat hulp, door katholieke zijde geboden, zeer groote geestelijke voordeelen kan bieden. Spr. noemt de taak van de R. K. E. H. B- O. van groote beteekenis. Men moet er n.et alleen aan denken, een eersten hulpdienst op te bellen, maar ook uit te zien of er een katholieke kerk in de nabijheid is. Van groote beteekenis is het ook, voorna melijk hij de kleinere ongevallen, dat zich dames bij de vereeniging aansluiten. Spr. eindigt zijn korte toespraak, met, nog maals te wijzen op de geestelijke voordeelen van- de R. K. E. H. B. O. Bij de hierna volgende verkiezing van een voorzitter, deelde de heer Verboom mede, dat hij, door zijn werkzaamheden gedwongen, een eventueele benoeming niet zal kunnen aar vaarden. Desniettegenstaande werd de voor loopige voorzitter toch definitief voor deze functie gekozen, waaTbij een herstemming noodig was tusschen de heeren Verboom, Ver does en van Dorp. De nieuwgekozéne, die met E. H. B. O. op de hoogte is, bleek ten slotte bereid te zijn, zijn functie te aanvaar den. Mededeeling werd gedaan, dat het in de be doeling ligt, om den cursus reeds in October as. te doen -aanvangen; deze zal duren tot April. Elke week zal 1 uur theoretische en 1 uur practisehe les gegeven worden. De andere voorloopige bestuursleden, mevr. A. v. Gogh-van Gogh; mej. J. A. den Haan en de heeren A. v. Dorp en A. Govaert werdén bij acclamatie definitief gekozen in liet bestuur, waarvan, na toevoeging van twee niéuwe leden, de samenstelling werd als volgt: M. W. Verboom, voorzitter; A. P, Govaert, Nieuwsticht N. Z. 14, secretaris; A. G. van Dorp (Kethel), penningmeester; mevr. A. M. A. van Gogh-van Gogb, vice-voorzitster; mej. J.' A. den Haan, tweede secretaresse; mej. A. Kloos, tweede penningmeesteresse; M ,A. v. d. Berg, commissaris van materiaal. Bij de rondvraag werd besloten om de volgen de week voor het eerst contrihutiegelden te doen innen, nadat de heer van IJzendoorn een en ander nader had toegelicht. De heer Linnenbrink bracht dank aan den heer van IJzendoorn voor het vele dat hij reeds in het belang van de vereeniging heeft verricht, door den grooten steun bij de oprich ting door hem verleend. Spr. bracht onder ap plaus voorts hulde aan den voorzitter. De heer Kerboom gaf na een kort dankwoord reeds enkele korte wenken, voornamelijk ge richt aan het adres van de damesleden, die hiervan bij eenvoudige gevallen als hun voor deel kunnen doen. De heer v. IJzendoorn bracht de woorden van hulde tot hem gericht terug op de. leden. Spr. wenschte de jonge vereeniging veel geluk toe; waarna hij eindigde met een aansporing om het bestuur altijd met steun terzijde te staan. In een hierna volgende bestuursvergadering werden de twee nieuwgekozen leden, mej. Kloos en de heer v. d. Berg, door den voorzitter ge ïnstalleerd, waarna de verschillende functies onderling als boven aangeduid werden verdeeld. Nader werd hier nog bêsproken de wijze van contributieinning, die gelijk gezegd, voorloopig eens in de week zal plaats hebben ZONDAG Siy EN ST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN De Zondagsdienst wordt morgen waargeno men door de geneeskundigen v. d. Berg, L. Nieuwstraat 113; Elzevier Dom, Singel 70; Hoo- gendijk, Tuinlaan 74 on de Zeeuw. West vest 12. Geopend zal zijn de apotheek A. F. van Lissa Hoogstraat 118. VOOR VIJFTIG JAAR- Uit de „N. S. Ct" van 30 Juli 18«S: Bij de gisteren plaats gehad hebbende aanbe steding der heifundeering met. onderhouw voor de nieuw te houwen R. k. Bijkerk aan den Sin gel alhier, waren 13 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was ,T. W de Brei te Rot terdam. voor 31.276.—- Laagste insohrijfster Wed. G. Cassesi en Co., te Rotterdam, ƒ19.522, aan wie het werk werd gegund- Git de „N. S. Ct". van 3 Augustus 1S7S- In de net versierde zaal van „Musis Sacrum" alhier, had Donderdagavond het aangekondigde Concert plaats, gegeven door de Harmonie-Vpr- eeniging „Apollo" president de heer G. Maltha Dzn., bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan VOOR VIJF EX TtVINTIG JAAR. Uit de „N. S. Ct.' van 30 Juli 1903: Na een langdurig lijden overleed heden alhier in den ouderdom van 77 jaren de heer J. M. v, d. Schalk, sitiohiter der firma J. M. Scha!!? en Co. bierbrouwers alhier Uit hetzelfde nummer: Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrecb. ter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam mr, M. J. C. Kavelaars, advocaat en procureur, alhier. Uit de „N. S Ct." vaa ju]j 1903: Van de torens onzer katholieke kerken, de masten van enkele schepen en uit de huizen van tal van ingezetenen wappert heden de vader- landsche driekleur, (veelal met Pauselijke wim pel, soms met rouwtrip) halfstok ter gelegen heid van den algenieenen rouwdag van het bisdom Haarlem wegens h»t overlijden van onzen grooten en roemrijk Paus Leo XIII. Aan het verzoek tot het luiten van huizen en winkels is ook door .^- ingezetenen vol daan. Uit de „N. S, Ct." van 4 Augustus 1903: De vaderlandsche driekleur, wapperend van de vier hoeken van den stadstoren, golvend van molenkap en torentrans en uit de woning van vele ingezetenen, verkondigde weer den natio- nalen feestdag, gewijd aan H. M. <ie Koningin- Moeder, die haren 45-sten verjaardag met hare kinderen te Soestdijk herdenkt. Uit hetzelfde nummer: Kardinaal Jozef Sarto !s tot opvolger van Leo XIII op den Stoel van Petrus gekozen. De nieuwe Paus heeft den naam aangenomen van Pius X Gisteravond te ongeveer half 12 werd de va rensgezel G. H., wonende Albrechtskade te Rotterdam op den Rotterdamsehedijk aange reden door een door den chauffeur G. S. be stuurde autobus van de firma van ,der Ebde, alhier. De man, die een hoofdwond had opgeiqopen, is aan den politiepost „Broersvest" door dr. de Leeuw verbonden Den chauffeur treft geen schuld. Aangifte van 2-3 Augustus. GEBOREN; Johannes, zoon van J. de Visser en M. van Katwijk, FabristvaatArnolda Corne lia Petronella, dochter van B. J. J. Westdijk en M. W. Schikhof, Nieuwstraat. HET ORGAN'S'VnEGESCHlL BIJ DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Schiedam, 3 Augustus Aangekomen; s.s. Lu- ossa, s.s. Hagno van Vlaardingen, beiden van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelmina. haven, (heit vertrok lieden. Schiedam, 4 Augustus. Aangekomen Eng. s.s. Suveric, ledig van Rotterdam 0m te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Orseola, ledjg van vlaar dingen om te dokken in d® Wilheltninahaven. Schiedam, 3 Augustus. Vertrokken: s.s. Ade line Hugo Stinnes 3, ledig naar -Archangels.s. Generaal van Geen, 'naar Rotterdams.s. Gaas- terdijk naar Rotterdam! s-s- Ipes naar Rotter dam. Voor liet examen B handenarbeid (gewoon bout) slaagde mej. P. van Rijn, alhier. De arbitrage aanvaard Zooals bekend heeft de Bestuursraad van het N.V.V. op 4 J ill 1.1. met groote meerderjjeld een motie aangenomen, waarin op een arbl. trale uitspraak in het geschil tussiohen de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel eenerzijds en den Bond van Personeel in Overheidsdienst en den Centralen Nederlandsehen Armbtenaarsbond anderzijds inzake het organiseeren van het personeel der Rotterdamsche E.eetrische Tram werd aange drongen. Deze arbitrage is thans door alle betrokken organisaties aanvaard. De scheidslieden zullen door de wederzijds' be partijen worden aange wezen. Door de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zijn daartoe be reids aangewezen de heeren J Brautigam, voor zitter van den Transportarbeidersbond, P. Danz, voorzitter van den Alg. Ned. Metaab be wei'kers bond. O. J. A. Smit. voorzitter van den Alg. Ned. Hond van Handels- en Kantoor bedienden en '6. van der Wal. voorzitter van den Alg. Ned. Typografenbond. Wanneer de andere vier scheidslieden zullen zijn aangewezen zai door deze commissie een voorzitter moeten worden gekozen uit de leden van den Bestuursraad van het N.V.V. ROTTERDAM, 1 Augustus. Geslaagd de heer P. J, Otker alhier. ROTTERDAM, 2 Augustus. Geslaagd: Mej. M. Kapteyn, Hoek van Holland, de heeren J. M. Issing en G. J. Vis alhier. ROTTERDAM, 3 Augustus. Geëxamineerd 1 wou wel. en 4 mannel. candilattn. Terugge trokken 3. Geslaagd de heer J. Boer, SchooD- hoven. ROTTERDAM 3 Augustus. Geëx. voor diploma B (eenvoudig hout). Geslaagd W. van Dis, al- hier. Geëx. voor diploma B (gewoon hout). Ge slaagd te beeren G. Henneveld te Vlaardingen en G. Kap-tijn alhier. ROTTERDAM, 3 Augustus. Geëx. 19 candi- daten voor diploma B (gewoon hout). Ge slaagd de heeren J. Sennée, P. C. van Deyk, R. Twijnstra, A. Bolk en K. den Hertog, allen alhier. DE BEGRAFENIS VAR DEN VERMOORDEN MEXICAANSOHEN PRESIDENT OBREGON. Talloozc aanhangers d<-r regee-ing liepen in den moet mee Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub 1. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur- Dinsdag bestuursvergadering It. K. Metaal» bewerkersbond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdagavond om hail uegen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniglug Lorenzp Perosl. Gebouw R. K. Volksboud. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konlnkl. Man- nenzangvereeniging „Orpheu3" Gebouw R. K. Volksbond Aanvang balt negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur 13 geopend het Stedelijk Museum St. Joris Doele, Doeleplein 5 A u g. Diergaarde, middagconcert Haagscbe Harmonie-orkest Dagelijks: Circus-schouwburg, 't Is maar 'n clown (Spree-gezelschap) 8.15 uur (voor volwassenen) Bioscopen Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 9 dezer in: Grand Thé. atre (voor volwassenen); Olympia; Thalia. Tentoonstellingen: Nenljto, Stations» singel (10 v.m.12 n.m.) t DE VERBINDING R'D AM-O VERSCHUD Motortram vervangen tloor autobus-dienst In den Raad van den 10en Mei j.l. werd otu prae-advies in handen van B. en W. gesteld het adres van den Bond van Bedrijfsautohauder^ in Nederland, waarin wordt weirzooht te beslui, ten tot onmiddellijke staking van den tram. dienst RotterdamOverschie en het verwijde, ren van de op dit traject aanwezige rails. Reeds in een op 14 Maart j.l. door den dl. recteur der R. E. T. ingezonden rappoTt heefl deze ter kennig van B. en W. gebracht, dat het in zijD voornemen lag een nader voorstel in te dienen betreffende de vervanging vani bovenbedoelde motortramlijn door een auto. busdienst. Blijkens het inmiddels onder dag-teekening van 4 Juni j.l. ontvangen rapport van voor. melden directeur, is reeds vroeger de aandacht gevestigd op het aan de exploitatie van den onderwerpelijken motortramdienst verbonden gevaar, zulks in verband met het bochtige tracé en de geringe breedte van den weg, waarop slechts enkel spoor kon worden gelegd. Na bovendien zeer binnenkort de besta inde weg nabij het verbindingskanaal tusechen de Delfsu havensche en de Rotterdamsche Schie ten be hoeve van de voltooiing van bet kanaal buiten gebruik zal moeten worden gesteld, waardoor het noodzakelijk zal zijn het tramspoor met aanmerkelijke kosten over een leDgte van 856 meter langs en over het nieuwe verbindings- kanaal om te leggen, is, naar het oordeel van den directeur, het oogenblik gekomen om In het belang van het over genoemden weg steeds toenemende snelverkeer de onderhavige tramlijn op te heffen Op grond van het vorenstaande is overwo gen bedoelde tramexploitatie te vervangen door een dienst niet autobussen, welke in het algenysén het aangewezen verkeersmiddel ia tusschen een groote gemeente en een zich out. wikkelende buitengemeente. Met een aantal van 6 stuks dezer bussen, welke na afloop der Nty. verheidstentoonstelling zullen vrijkomen, zal het mogelijk zijn aanvankelijk een 15-minuten. dienst te doen onderhouden van den Coolsingel nabij het Van Hoogendorpsplein in deze ge- «iieente naar de Schielaan te Overschie en terug. Het ligt intusschen in het voornemen om, indien dit noodig mocht blijken, dezen kwar. tierdienst in een 10-minutendienst om te zet ten in beide richtingen. Aangezien B. en W. zich evenals de Com. missie voor de bedrijven, met het bovenom. schreven voorstel kunnen vereenigen, doen zij aan den Raad het voorstel om goed te keuren dat, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, de motortramdienst Rotterl damOveesoliie wordt vervangen door een autohusdienst. Naar wij vernemen heeft dr. A. Bredius aan het Museum Boymaps alhier in bruikleenj gegeven een groot schilderij, voorstellend een stadsgezicht in Rotterdam met den toren reut de Laurenskerk op den achtergrond, door den( Rotterdamschen schilder Rudolff de Jong om streeks 1660 geschilderd. 1 Zoowel wegens dè kwaliteit als het typi sche geval beteekent dit schilderij voor Rouvr. dam een beteekeulsvolle aanwinst. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1