FEUILLETON PUROL ©r op! 7/JjTcpriA/i MirjpTiic CLAD OPZETTELIJK UITLOKKEN VAN MISDRIJF HET VERBORGEN Tc STAM ENT PAGINA 2 burgerlijke stand RADIONIEUWS. WEERBERICHT Het verzacht en geneest. DRONKEMAN,S-BEIiGUW i RECHTBANK DE INBRAAK AAN HET HAAGSCHEVSER Donderdag hebben nog terecht gestaan da 33-jarige O. v. d. H. expeditieknecht, gedeti neerd, en de 36-jarige zeeman Adrianus K., ge detineerd uit anderen hoofde. Aan den eersten verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 27 September 1927 te zamen en in vereeniging met een anderen persoon, althans alleen heeft weggenamen een geldbedrag van 2500, uit een brandkast in de woning van A. v. Bueren op het Haagscheveer, zulks na zich toegang tot het pand te hebben verschaft door middel van een valschsn sleutel, en na de brandkast te hebben geopend met een valschen sleutel. Aan den tweeden verdachte, denzelfden die kort geleden door de Rotterdamsche Rechtbank was veroordeeld tot 2% jaar in verband met de ge fingeerde berooving van een banklooper in de Schrijnwerkerssteeg was ten laste gelegd medeplichtigheid, subs het opzettelijk uitlok ken van misdrijf. Verdachte v. d. H. ontkende iets van de in braak te weten. Hij is 16 Mei door de politie aangehouden, en heeft toen eerst van de in braak gehoord. Hem was gevraagd of hij dan kon opgeven waar hij den avond van den 27sten September had doorgebracht. Verdachte had dat niet gekund, omdat het daarvoor reeds te lang geleden was. Da president: U weet, dat er getuigen zijn, die verklaren dat n volkomen met de inbraak op de hoagte is. Veadachte blijft ontkennen. Ook van te vo ren beeft hij er met zijn medeverdachte niet over gesproken. Verdachte K, verklaart, dat verdachte v. d. H. onschuldig verdacht wordt. Toen de politie verdachte K. vroeg wie deze inbraak zouden hebben kunnen gepleegd, had verdachte 4 of bekende inbrekers genoemd. De getuige Kief zegt verdachte heeft voor deze inbraak den val schen sleutel gemaakt. De president. Er zijn getuigen, die zeggen dat u den sleutel meegenomen hebt. Verdachte. Dat Is gelogen. Ook v. d. H, heeft het' niet gedaan. Verdachte merkt dan op hoe men hem al van verschillende misdrijven ver dacht heeft o.a van den moord op mr. Wijs man en van den moord op Spaapen. De president: Ik dacht, dat er onder de in brekers een soort eer bestond om elkaar niet te verraden. Verdachte K.: Als ze in het nauw zitten lie gen ze dat het verschrikkelijk is. De inspecteur van politie H. W. Holsteijn had met den slotenmaker Dumas het slot van de voordeur, zoowel als van de brandkast on derzocht. Beide waren heel gemakkelijk te openen. De president vraagt dezen getuige wat zijn indruk is der getuigenverklaringen. Spreekt nog iemand de waarheid? Getuige. Er zit zeker wel waarheid in. A. K heeft verteld hoe de inbraak gebeurd moet zijn en namen genoemd. Ook andere inbrekers hebben den naam A.K genoemd. Zij waren allen bang voor hem. De president: Is daar aanleiding voor? Getuige: Men zegt het. De inspecteur W. H. Goedhart had het eerste onderzoek geleid. Op de tweede verdieping had getuige dien avond Van Bueren met diens vrouw en de dienstbode aangetroffen de laatste geleund tegen het bed, dat geheel in wanorde was. De brandkastdeur stond op een kier. Getuige J. J. Dumas had de sloten onder zocht. Het deurslot was gemakkelijk te openen met een looper. Het brandkastslot was een zoo genaamd pompslot. Van de 15 sleutels, die ge tuige had meegebracht pasten er 5 op. Getuige A. v. Bueren zeide op 27 Septem ber met zijn vrouw te zijn uitgegaan, en da deur op het nachtslot te hebben gesloten. De dienstbode was toen al weg. Zij had echter een sleutel, en toen getuige 's avonds thuis kwam verbaasde het hem niet, dat de deur bij het eerste omdraaien van den sleutel reeds open ging. Hij was niet dadelijk naar de tweede verdieping gegaan, doch nog wat op de eerste blijven zitten. Toen zijn vrouw later naar bo ven ging riep zij getuige. Het bed op de tweede verdieping was geheel in wanorde. „Kan de kat dat gedaan hebben," vroeg mevr. maar ge tuige zag dadelijk dat er inbrekers waren ge weest. De brandkast stond open. Behalve het geld, waren nog uit de kast verdwenen een gouden horloge met ketting een gouden arm band, en een dasspeld, doch deze is door de in brekers weer verloren. Getuige heeft dadelijk de politie opgebeld. Hij had 2 sleutels op de brandkast, «en daarvan droeg hij altijd bij zien, de andera bevond zich toen in een zak van een pantalon, die ln een niet afgesloten kleerkast hing. De politie heeft dadelijk de dienstbode in verhoor genomen en toen bleek, dat zij een vrijer had die Johannes K. heette zei de po litie: Dan weten wij al genoeg. Getuige A.. K., de broer van verdachte ver klaart tegen den president, dat van alle leu gens die hij verteld heeft, de verklaring voor den rechtercommissaris waar was. Als de pre sident hem echter aan de hand van die verkla ring gaat ondervragen, draait hij er telkens om heen en op het laatst zegt hij: Ik word niet goed. - Hij wordt dan weggeleid. Getuige H. A. de J., die op het oogenblink een straf ondergaat in verband met de be rooving in de Schrijnwerkerssteeg, verklaart dat hem verteld is door verdaohte K., dat deze samen met C. P. K., die eveneens veroordeeld is terzake van de gefingeerde berooving in de Schrijnwerkerssteeg en zijn broer Johannes de inbraak hebben gepleegd. Het dienstmeisje Tilde, dat verloofd was met Johannes K., is zoowel door verdachte K„ als door diens broer3 A-rie K. en Johannes K„ bewerkt oin inlich tingen te geven. Deze getuige verklaart ook, dat Janus K. later verteld heeft dat de in braak bij Van Bueren heelemaal gefingeerd was en op touwgezet door Van Bueren zelf, die verzekerd was, met den Inspecteur van politie Holsteijn. Dat is een heel relletje ge worden en C. F. K., die als jong-oommunist nog al eens op het Noordplein spreekt, had toen ook over dit politie-schandaal gesproken. Over de verdeeling van de buit zegt getuige gehoord te hebben, dat Johannes K. samen met het dienstmeisje 1350 heeft gehad; C. F. K. 60 en Janus K. met nog een aDder persoon samen de rest hebben gedeeld. De president: Dat klopt toch niet, met de bewering, dat de politie en de eigenaar samen de Inbraak op touw hadden gezet. Getuige: Beweerd was ook, dat dat maar de opzet was, doch nu is de politie voor geweest. Het meisje had 'n gesprek afgeluisterd. Janus heeft zijn broer Johannes nog verweten dat hij zoo gauw na de inbraak de groote meneer uithing. Getuige had er nooit van gehoord, dat nog een zekeren Gijs bij de inbraak be trokken was. Verdachte K-: Getuige weet alle.s, maar hij wil C. F. K. sparen. Dan wordt getuige Arie IC. weer gehoord, nu bulten tegenwoordigheid van zijn broer Janus. En nu verklaart hij, als bij den rechter commissaris, dat Janus het dienstmeisje heeft overgehaald, dat Janus hem gezegd heeft dat zekere Martinus de Jager, Arte van Veen en verdachte v. d. H. het zaakje zouden opknap pen; hij had deze ook later op straat aange wezen. Toen Johannes K. als verdachte was op gesloten, had hij op last van Janus, dat aan he^t drietal verteld. Janus had nog gezegd, dat Gijs niet de volle buit verantwoord had maar een gedeelte voor zich achter bad gehouden. Verdachte v. d. H. ontkent ooit met dezen getuige te hebben gesproken. Verdachte Janus K. houdt vol dat de in braak niet gepleegd is door Gijs, ook niet door C. F. K. en niet door getuige de J. C. F. K. heeft alleen den sleutel gemaakt. „.Tegen zoo'n leugenaar kan ik niet op", zegt verdachte. Getuige Johannes K. verklaart nu met het dienstmeisje Tilde getrouwd te zijn. Voor Tilde bij Van Bueren in dienst was, diende zij op de Hoogstraat en reeds toen bad verdachte Janus K. er wel over gepraat, dat zij inlichtin gen moest verschaffen over de menschen waar zij in betrekking was. Toen zij weigerde en ook getuige geen pressie op baar wilde uit oefenen, had Janus hem voor een sufferd en haar voor een werksloof gescholden. Op een avond, toen zijn meisje bij hem thuis was, had Janus den sleutel van het huis van Van Bueren uit haar handtaschje gehaald en daar mee was hij even weg geweest. Toen hij weer terug kwam, gaf hij den sleutel terug onder de woorden: 't Is in orde. Latei had Janus getuige verteld, dat hij den sleutel had nage- teekend. Ook had Janus wel geïnformeerd bij het meisje of er een brandkast in huis was. Wel twee, had zij toen geantwoord. Ook had Janus er bij baar wel eens op aangedrongen, binnen gesloten te worden, maar dat had zij geweigerd. Getuige wist niets van de inbraak. Hij Is door de politie van zijn bed gelicht. Later had hij van Janus gehoord, dat zekeren Gijs de Inbraak had gepleegd. Toen werden ook de namen van Arie en Tinus genoemd, maat later zouden deze weer niet meegedaan hebben. Van de buit had getuige ongeveer 400 gehad. Later heeft hij van Gijs nog 25 gehad voor de inlichtingen die Tilde had ge geven. Getuige C. F. K. verklaarde eveneens dat Janus het meisje aangezet had tot het geven van inlichtingen. Maar dat hadden Arie en Johannes IC. ook gedaan. Janus IC had aan getuige verteld, dat hij op den avond na de in braak op de Roombrug had gestaan. Toen de hees Y an Bueren en diens vrouw waren ver trokken heeft hij de drie anderen Gijs, Tinus 3) Mijnheer World nam het verlies van het vrij licht op, meer speet het hem, dat hij voor het eerst, zoolang hij zaken deed, in plaats van zijn verstand zijn gevoel had laten spreken;, door het innemende voorkomen en de uiterlijke verschijning van den jongen man had hij zich laten misleiden en hij maakte den detective dan ook bijzonder opmerkzaam op dat bedriege- lijke en schoon schijnend uiterlijk. Hij verzocht hem kosten noch moeiten te spa- yen om te bewerken, dat de bedrieger zijn wel verdiende straf niet zou ontgaan en hij gaf een tot in de kleinste bijzonderheden afdalende beschrijving van alles, waardoor een spoor van den misdadiger gevonden zou kunnen worden, hij was groot en slank, had fijne gelaatstrekken, licht blond haar, 'n mooien, vollen haarad en opvallend mooie blauwe oogen. Hij 3Chatte zijn leeftijd op ongeveer vijf en twintig jaren. Gedu rende den tijd, dat hij in de Hertogstraat was werkzaam geweest, had hij een donkerbruine gedragen en een zwarten hoed, In zijn ma- nier en in de geheele wijize van optreden had hl] zich doen kennen als iemand van goede hfkomst en beschaafde opvoeding Tot zelfs de kleinste en schijnbaar meest on- (jeteekenda bijzonderheden schreef Field op in Hia notitieboekje, Daarna verliet hij het ban. kierskantoor om zijn ontdekkingstocht in de stad voort te zetten, World troostte zich, blij, dat hij den dief niet meer in huis had. Hij ging aan zijn schrijfbureau zitten om aan zijn dage- lijksche werkzaamheden te beginnen: voor hem was het heele geval zoo goed al§ afgedaan. intusschen was Field onvermoeid bezig, om hem in den moeilijken opsporingsarbeid behulp zaam te zij,n, had hij de bekendste en meest ervaren detectives in den arm genomen. Met hun hulp had hij de heele wijk, waarin de Anna- straat lag, doorzocht, maar alles zonder resul taat. Hij kende alle huizen en gelegenheden, waarin lieden van verdacht allooi vaak ver toefden of te zamen kwamen. Ook daar had hij zijn helpers heen gezonden met de opdracht goed op t« letten op de jonge mannen, op wie maar eenigszins de beschrijving vaan George Dandlet paste. Verscheidene dagen had Field zijn vruchte. looze pogingen voortgezet. Niet het minste spoor van den misdadiger was echter gevonden. Op den avond van den vijfden dag kwam Field in de werkkamer van World, vertelde hem wat hij allemaal gedaan had en hoe weinig hij bereikt had, of liever heelemaal niets. Hij vond het noodzakelijk- de bedienden der firma een ver hoor af te nemen. Misschien deden zich daarbij aanknoopinspunten voor, die in het tot nu toe ondoorgrondelijk duister een, al was het ook maar een zwakken lichtstraal konden werpen. Het was mijtnheer World lang niet aangenaam het personeel in die onverkwikkelijke zaak te betrekken, maar van den anderen kant meende hij toch ook Field niet in zijn werkzaamheid te mogen hinderen door te beletten, wat deze noodig oordeelde. De detective beloofde met de grootst mogelijke omzichtigheid te werk te zullen gaan en als het mogelijk was van den diefstal in 't goheel niet te spreken. en Arie gewaarschuwd die toen het zaakje heb ben opgeknapt. Het verhaal, dat de inbraak door de politie en Van Bueren zelf en scène gozet zou zijn is van Janus K. afkomstig. Hij heeft er zelfs hij het gemeenteraad»!id. van Burink op aange drongen dat deze over het politieschandaal zou lmterpelleeren In den gemeenteraad. De vrouw van Johannes K., die dienstmeisje is geweest bij Van Bueren, zegt dat Janus K. haar wel eens gezegd heeft, dat op gemakke lijke manier aan geld te komen was. Hij zin speelde dan op het geven van inlichtingen voor inhraaik. Maar ook Arie K. en Joh. K., feitelijk do geheele familie K. hadden er hij haar op aangedrongen. Zij heeft die inlichtingen niet willen gewen. Zij bevestigt het verhaal van haar eehtgenoote over den sleutel, die Janus uit haar taschje heeft gehaaid. Van de buit heeft zij niets willen helbtoen. Haar verloofde heeft haar 25 wilien geven, zeggende dat het van Gijs kwam, doch zij heeft ze geweigerd. Verdaohte Janus K.: Hot is een schandaal zooveel meinoedem als hier gepleegd worden. Er is geen een die de waarheid spreekt. De president: U toch ook niet. Nadat nog als getuigen k decharge zijn ge hoord Martinus de Jager en Arie van Veen, die verklaren niets van de inbraak af te weten en Maria K. «en zuster van verdachte Janus die verklaarde, dat Johannes K. gezegd had dat het niets erg voor Janus was als hij wat be zwaard werd, omdat -hij toch gewend was op een zolderkamertje te zitten, nam het O. M., waargenomen door mr. C. F. J. Gomibault re quisitoir, waarin hij allereerst den naam van den politie- inspecteur Holsteijn van allen smet zuiverde. Het is de indruk van het O. M. dat er aan deze inbraak niet alleen beide ver dachten maar ook verschillende der getuigen debet zijn. Het materiaal Is echter niet voldoen de om op overtuigende en wettige wijze ieders aandeel in de daad vast te stellen. Hoezeer het het O. M. ook spijt moet hij vrijspraak vra gen wegens gebrek aan bewijs. Mr. I. LotsowsM .sloot zich hij het requisi toir aan en vroeg tie onmiddellijke invrijheid stelling van v. d. H. Mr. A. C. W. Beerman meende ook dat ieders aandeel niet vast te stellen is. Indien «en col lectieve straf kon worden opgelegd, te ver deden onder elkaar, dan zou misschien ieder het zijne krijgen. Pleiter kan zich den tegenzin der rechtbank begrijpen om deze verdachten vrij te spreken. Haar kan echter tot troost zijn, dat het meerendeel reeds wegens andere delicten tot zware straffen is veroordeeld. De rechtbank willigde het verzoek tot invrij heidstelling van v. d. H. in. Uitspraak 9 Augustus. BEVALLEN: Bi. Jansen-de Waard zoon E. PriasMeijer zoon M. Hinkevan Maren zoon J. HerfstWaterham zoon M. van der Klaauwvan Linstee zoon E. van Loij- den—de Rauwe zoon a. de Prins—de Graaff dochter W. van Lindt van Erkde Boef zoon G. Hozeman—van Tol zoon J. Poot- Burgwal dochter P. van KouwenBulk doch ter P. VerbiestBeijsens zoon K. de Jong —Tabern.ee dochter l. LageveenRoos zoon L. van Eijmeren—de Groot zoon M. Klei man Vergeer zoon -E. Wesdorpvan I waar dien zoonE. Kemmingvan Ingen zoon M. BraamNellen dochter A. Overeijnder Hooijkaas dochter M. Woutersevan der Meer dochter G. KnoopGraaf zoon E. JansenLindiicut dochter - G. Homburg Jas zoon W. ChristenVreeburg zoon A. Paulus—Burgerhout dochter A. Berger Mattaar dochter R- Moretvan Ierland d. A. van der BurgVaandrager doehteir J. GafféHeldt zoon JacobsLooman zoon P. Baris—Rozeman dochter J. van Gelde renGroeneijk zoon J- Schaapde Haan zoon F. van der LuurKoekebakker zoon T. van Doornde Koning dochter a. va Suistvan Dijk dochter E. Buijtendijk— Luijte dochter A. Salyden Hollander dr. C. WesselStelling leve.nl. zoon J yan BommedPenning levenl. zoon E. Slotboom Mulder leveml. dochter J. Mahnvan Vliet level, dochter. OVERLEDEN: F. van Gelderen jm. 6 m N. Breukhoven jd. 50 jaar K. Wandel jm 23 jaar L Geveling jm. 5 jaar t. Hoogzaml vrouw van J. Tamboer 60 jaar M. Koek vr. van H. van Striem 75 jaar c. Ruikrok man van L. Spoor 41 jaar J. van Most man van Douw 05 jaar H. Steenaart man van Kroo- naart 45 jaar Enigelaan vrouw van Pesch 42 jaar C. Grootcadorst man van Tdlman 52 jaar M. de Roo vrouw van Janeens 46 jaar C. Buitelaar wedr. van A. Korte 61 jaar J. de Jong, jd. 1 jaar E. Vermeulen jm. 18 jaar. PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG, ^Hoiiea (240.9 M., na 6 uur 1950 M„ tijdens ï-le H. Mis ook 1950 M.) 8.30 Prot. uitzending; 1112.30 KRO. Hoogmis in de kerk van O. L. V. Hemelvaart te Utrecht. Gezongen wordt o. 1. v. den componist de M'issa „In lionorem St. Antonl de Padua", van Const Heymans, voor 4-st. gem. koor met orgel. Na het offertorium „Ego sum Panis", van Palestrina voor 4-st. gem. koor met orgel. Na de H. Mis hte 6-stemmig „Te Deum", van Const. Heymans. Naspel op orgel „Toccata" van Hendrik Andriessen door R. Lagas. Feestpredikatie over de H.H. Bonifa- cius en Gezellen, Broederschap en Bedevaart ter eere dier Heiligen, door Kanunnik de Zeereerw. heer J. H. G. Jansen, pastoor O. L. Vrouw ter Hemelopneming te Utrecht; 12.30—1.30 KRO. Lunchmuzïek door het Trio „Winkels"; 1.30—2 litterair halfuurtje. KRO.; 2.303.30 concert door Hilversuxnscke Harmonie o. L v. M. Kley, in „Artis" te Amsterdam. KRO.; 3.304.30 Hon- gaarsche samenkomst te Amsterdam; 4.305.30 Ziekenlof; 5.30 Prot. uitzending; 7.358.15 KRO. Lezing door P. v. d. Meer de Walcheren: De beteekenis van Leon Bloy voor het herlevend Katholiek Frankrijk; 3.15 KRO. Concert. Mej. O. Kok (sopraan), B. Pelski (bariton); KRO.-or kest o. 1. v. M. v. d. Ende. 1. Desillusion, Bianco; 2. Vous êtes charmante, Gillet; 3. Truands et Ribaudes, Michlels (orkest); 4. Scène van Ta- tiana's brief, fragment uit de opera „Egène Oni. gine", Tschaikowsky (sopraan); 5. Paljas, fant. Leoncavallo; 6. Scène in den tuin, uit de opera „Eugène Onegine", Tschaikowsky (sopraan, ba riton); 7. Fils du Mandarin. Cui; 8. Lolila, BUzzi Peceia (orkest); 9. laatste acte ,uit de opera „Eugène Onegine", Tschaikowsky (bariton, so praan); 10. Undine, Lortzir.g; 11. Taubchen im Sonnenschein, Fetras; 12. Fraureuther Porzellan Püppchen marsch, Lincke (orkest); 10.pers bericht; 10.45 epiloog door het klein-koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. Hilversum (1070 M.) 1—2.30 lunchmuzïek door het Trio F. Courtel (F. Courtel, viool, H. Lowey, cello, W. Zürcher, piano); 68 concert door het omroep-orkest. Dina Italië (piano). Laatste gedeelte is een Jos. en Ed. Strauss-pro- gramma; 8.sportber. en persber.; 8.1510.30 aansluiting van het Kurhaus te Scheveningeu. Het Residentie-orkest o. 1. v. prof. Georg Schnée- voigt. Jo van Tzer-Vincent (zang). In de pauze declamatie door Nelly Soeters v. Balen Blanken, Daventry (1600 M.) 3.50 concert, orkest en A. Moxon (sopraan). W. H. Squire (cello); 6.05 Bach's kerkcantates. A. Moxon (sopraan), D. Owens (alt), T. Purvis (tenor), A. Cramer (bari ton). Koor en orkest; 9.10 nieuwsber.; 9.25 con cert. Grandr Hotel Eastbourne-orkest en F. Ri chardson (bas); 10.50 epiloog. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 1.052.10 or kest; 4.505.50 dansmuziek; 8.05 kinderuurtje; 8.5011.20 concert. Mme. Meyrande et Herent (zang). Mile. Key es Hr. Balcut (hobo), orkest. Langen berg («„j M.) 9.20-02(0 morgen wijding; 1.202.20 orkest; 56.20 orkest; 5.29 motorrennen; 6.05 motorrennen (Mazurana tegen Rüttchen)8.20 feestconcert. Prof. Bachem (or gel). De vrije koorver. en het Werag-orkest. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen (Zessen, 1250 M.) 11.50—1.10 orkest; 5.20—6.50 orkest; 8.00 populair concert; 10.2011.20 serenades van Mo zart door de Wiener Phüharmoniker. Hamburg (395 M.) 6.508.20 vroegconcert; 12.30 orkest; 1.20 orkest; 3.20 orgelconcert; 5.35 orkest; 8.20 Duitsche dansen uit de 18de eeuw; orkest; 10.2011.20 zie Königswusterhausen. Brussel (509 M.) 3.20 „La Croisade de3 Enfants", muzlk. legende voor orkest, koop en soli; 5.20 dansmuziek; 6.50 orkest; 8.35 orgel- coneetr; 9.2011.20 symphonieconcert 1. d. Kur- zaal te Ostende. PROGRAMMA'S VOOR MA AND Au. Huizen (340,9 M., na 6 uur 1950 M.) 12.30 1.45 Orgelconcert door mej. H. M. v. d. Vlies, organiste der Badkapel te Scheveningen45 Prot. uitzending; 7.308 Declamaties door W. J. A. Beyer te Leeuwarden; 8 NCRV. Concert. Spr. A. v. d. Heyden, R'dam, best.lid v. h. Chr. Nat. Vakverb. in Nederland. De vierde stand. De Chr. Muziekver. „Oranje-Harmonie", te Hilversum. Hilversum (1070 M.) 12.301.30 Lunch- muzielt door het Trio F. Courtel; 67.15 Diner concert door het AVRO-kwartet. Jaanne Hor sten (cabaretière); 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Carlo van Neste (viool). In de pauze een lezing door dr. B. J. Westerbeek van de Eerten, over: Folk lore van „De Graafschap"; 10.30 Persber. Daventry (1600 M.) 11.20 Gramofoonmu- ziek (Symphonie pathétique). 12.20 Balladen (alt-tenor); 12.50 Dansmuziek; 1.20-2.20 Or gelconcert; 4.20 Orkest; 5-20 Causerie; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Concert voor viool en piano; 6.35 Bloemencauserie; 6.50 ,sber.; 7.05 De Cowes regatta (verslag); ooneel critiek; 7.35 Pianoduetten van J 7.45 Muziek; 7.50 Concert. De band E. Cruicks- bank {alt). L. Gowings ,'U Nieuwsber.; 9.40 Pianoconcert dooi ,.on; 9.55 Met Mabel Constanduros iu 10.10 „So this Verwacht wordt: Matige tot zwakken ver anderlijke wind, la-ter uit Zuidelijke richtingen, zwaai* bewolkt tot betrokken, waarschijnlp ©enige regen, iets wanner. is love", zangspel van het Wintergardentheaterl' 10.50 Dansmuziek; 11.35—12.20 Dansmuziek. Par Os (Radio-Paris 1750 M.) 12.502.10 Or kest; 4.055.05 Concert; L. Radisse (cello); Ai Locatelli (viool), orkest; 8.-5011.20 „Le Petit Due", Lecocq. Langenberg (469 M.) 1.25—2.50 Orkest; 6.20—7.15 Symphonieconcert; 8.25 Een muzikale reis door Europa. Het YVerag-orkest. Daarna tot 12.29 Orkest. KBnigswusterhausen (Z e e s e n 1260 M.) 12.205.20 Lezingen: 5.-206.20 Or kest; 6.208.05 Lezingen; 8.50 Causerie; 9.20 I Gevarieerd Concert. G. P. Erven (piano)M. Zie ner (voordrachten), M. Rostock (cither), Rehder (trompet), Koor. Hamburg (395 M.) 6.20 Populair concert: 8.20 Zangkoor: 9.20 Vioolconcert. Werken van Noorsche componisten; 10.50 Sluiten. Brussel (509 M.) 5.20 Dansmuziek: 6.50 Trio; 8.36 Gramofoonmuziek; S.05 Gnymofoon- muziek; '9.35 CariUcmbespeHng9.5010.50 Dansmuziek. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Reel. 2öSiS 9 Vijf jaar geleden hadden ze samen een jasje gestolen, waarin een portefeuille zat. Het geld, tien bankjes van tien, was broederlijk verteerd; sindsdien hadden de kameraden elkaar slechts een enkelen keer gezien, totdat een hunner gis terenavond, toevallig, den and-er zag loopen en hem aansprak. Na lange scheiding deed het deugd weer eens met z'n beidjes aan de toonbank te staan, het oude vocht in te drinken en de oude herinne ringen op te halen. Tegen twaalven was hun vriendschapsband inniger dan ooit te voren en begon het hart te spreken. Weet je nog van 't jasje van die stuur, met die honderd pietermannen, grinnikte Klaas. (Het geld was gestolen uit de stuurmanska juit van een aan de Heijplaat liggend schip)- Ja, jö, en toch zit 't me dwars". Arie hikte na deze bekentenis. Recht is recht, da's eigenlijk de suivere waarheid. Toen nam Arie het besluit: We gane same naar de Pauwelaan, 't vertellen. De inspecteur ontving de mannen met het opgekropte kinderhart. Zeg 't nou. Ik heb niks te zeggen. Klaas uitte deze jok met een vettigen glim lach. We hebbe 't same gedaan, meneer. Het hooge woord was er bij Arie uit; de inspecteur van den nachtdienst luisterde aan dachtig naar het r-claas van de misdaad van jaren her. - 1 Toen stelde hij den commissaris van het bu reau in welks rayon de diefstal geschied was op de hoogte. Laat ze voorloopig maar loopen. We zul len de zaak nader onderzoeken, luidde diens oordeel. - Opgelucht, lichtelijk zwaaiend namen de be* rouw-vollen hun petje af en koersten de vrij® wtereld weer in. Men is verplicht in geval van ziekte alles te doen, om te genezen en zoo- spoedi? mogelijk zijn arbeidsgeschiktheid te her krijgen. Daartoe behoort het tijdig inroepen van geneeskundige hulp. In plaats daarvan zich door ondeskundigen te laten behandelen» ls ten zeerste af te keuren, want daardoor wordt niet alleen het leven van den be handelde in gevaar gebracht, maar kunnen ook besmettelijke ziekten, die niet tijdi? worden herkend, verspreid worden. GEZONDHEIDSRAAD. Mijnheer Field begaf zich naar het bedienden kantoor, waar alle klerken van de firma hijeen waren. Daar deelde hij hun mee, dat George Dandlet hun nieuwe collega, sedert eenige da gen vermist werd en dat men vreesde, dat hem een ongeluk overkomen was, of dat hij het slachtoffer van een of andere misdaad gewor den was. Daarom werd verzocht, dat iedereen, die iets van den vermiste afwist, dit bekend zou maken om zoodoende een spoor in die duistere zaak te vinden. Het resultaat was gering. Niemand wist iets bijzonders mede te doelen, niemand van 't per soneel had trouwen® eenigen omgang- met GeorgeJDandlet gehad of een vertrouwelijk ge sprek met hem gevoerd, behalve de jongste be diende, Olivier Silfs, die ©enige malen met den verdwenen jongen man tegelijk de zaak verla ten had. Zij waren toen door enkele straten sa men opgeloopen en hadden steeds bij het begin van de Koningstraat afscheid van elkaar geno men. George Dandlet was dan steeds de Koning straat ingegaan, zoodat Olivier Silfs meende, dat hij ergens in den omtrek woonde Da' jongste bediende woonde in de tegenoverge stelde richting, zoodat hij niet wist, waarheen George Dandlet zich gewoonlijk begaf. Nooit had deze over zijn woning of zijn huisgenooten gesproken en niemand had hem ooit in zijn huis opgezocht. Daarmèe was dat onderzoek ten einde, zonder dat Field een aanknoopingspnnt voor zijn on derzoek of een aanwijzing, welke richting hij daarbij in moest slaan, gevonden had. Want de omstandigheid, dat de bedrieger zijn weg door de Koningstraat nam om zijn Woning te herei ken, kon ook wel een slim uitgedacht middel zijn geweest om eventueele achtervolgers op een dwaalspoor to brengen. In de nabijheid van de Koningstaat lag wel is waar de Annastraat, maar deze en alle andere straten in de omge ving van de Koningstraat, deze straat daarbij inbegrepen, waren reeds op de meest grondige wijze onderzocht. Niemand kon zich daar een jongen man, die m©t de beschrijving van den geheimen agent klopte, herinneren, zoodat het vermoeden voer de hand lag, dat de dief ook werkelijk met opzet zijn weg door de Koning straat genomen had om hem te misleiden. Dat was een bewijs te meer voor zijn slimheid, die hij reeds getoond had bij het stelen van het geld, het omwisselen van de banknoten en liet veirvalschen van de aanbeveling van lord Dos- bery. Slechts é)n middel bleef den detective nog over om een spoor van den gezochte, of liever om hem zelf te vinden. Als dat mislukte, dan moest men het aan het toeval overlaten om hem op de een of andere manier tegen het lijf te loopen en hem zoodoende zijn verdiende straf te doen ondergaan. Dat laatste middel beproefde Field en zoo kon men den anderen dag in de grootste dag bladen van Londen de voleende advertentie lezen: Gevraagd een particulier secretaris voor vertrouwenspositie van het grdStste gewicht, waaraan het beheer van een groot vermogen verbonden is. De beste getuigschriften wor den vereischt. Alleen zij gelieven te reflectee. (ren, die reeds in een soortgelijke betrekking werkzaam zijn geweest. Salaris volgens over eenkomst, maar in Ieder geval naar verhou ding van de verantwoordelijkheid. Persoonlijke aanbieding van 1012 uur voormiddag. Regentstraat n|o. 25 Londen. Field had er een voorgevoel van, dat Georg» Dandlet, wanneer li ij deze advertentie onder da oogen ltreeg, zich zou komen aanbieden voor &a te vervullen betrekking. Blijkens de vervalsehta aanbeveling van lord Doshury voor mr. World had hij er goed slag van het handschrift vaU een ander na te maken; het zou hem dus nie' veel moeilijkheden opleveren zich van de besta getuigschriften en aanbevelingen te voorzien. Daarbij kwam zijn Innemend en aangenaam uiterlijk, van welke eigenschappen hij wel niet onkundig zou zijn, zoodat hij met reden succes van zijn sollicitatie zou mogen verwachten. In de Regentstraat had de detective een prachtig huis, dat hij onder een aangenomen naam alleen bewoonde, als hij voor het dool van zijn werkzaamheden het gebruik van e©n aristocratische woning niet ontberen kon. 1° dat huls woonde Field al geruimen tijd. Vef' schillende personen kwamen zich aanbiede® vjooir de in de advertentie aangeboden betrek king maar op geen enkel van hen paste de be schrijving, die mr. World van George Dandi'-'1 gegeven had. Nogmaals liet hij de advertent:® in de bladen opnemen en steeds meer sollicitan ten kwamen hem in de Regentstraat bezoek®0' maar George Dandlet Het zich niet zien. Mi3* schiien had hij de advertentie niet gelezen wellicht was hij te slim om in den strik t0 loopen, die voor hem gespannen was. Met een zwaar hoofd vtoor de mogelijk heb1 het raadsel te ontwarren, zag de geheime age"0' zijn laatste middel mislukken. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2