feuilleton LIST EJN LIEFDE TWEEDE BLAD Slachtoffer van oplichting? kLTQ-ONGIXÜKKEN INAMSTERDAM Drie personen jgewond Een heer gewond, twee auto's beschadigd POGING TOT TREINDERAIULEVIENT De daders gearresteerd kweekschoolopleiding. GROOT LEVENSGEVAAR VOOR VELE PERSONEN. Villa's bezocht INBRAKEN IN DE MIJNSTREEK Menswaren vermist De dief aangehouden Twee schippers gingen voorhij. de derde bracht hulp VERDRONKEN OVERREDEN EN OVERLEDEN Het ventje raakte zijn stuur kwijt Verhaal uit de dagen van Lodewijk XI MAN TE WATER. DE MAN MET DE t/iOO.E ÜENDlNGr ZIJN LAATSTE CENT YERPROCEDEERJ). KUNSTSCHILDER-KLUIZENAAR Gisterennacht la op 't Museumplein een En- tam Taxi in botsing gekomen met een particu lieren auto van den heer A. Erank uit Rotter dam, die aan het stuur zat. Behalve de heer F. zaten in dezen auto de heer en mevr. Rothe- luis uit Zweden en nog een 'Zweedsche dame. De luxe auto werd zwaar beschadigd. Alle drie Zweden werden gewond. In het Tesselschade- ziekenhuis werd hun de eerste hulp veTleend. Vandaar konden ze naar het Zweedsche stoom- schip „Polonia", waar ze logeeren, vervoerd worden. De heer F. bleef ongedeerd. Op den hoek van de Stadhouderkade en de v. Woustraat had Donderdagavond tusschen twee particuliere auto's een hotsing plaats. Een heer werd uit een van de wagens geslin gerd en binnengedragen in 't nabij gelegen po litiebureau. Door den G G. D. werd hij naar een van de ziekenhuizen vervoerd. Hij is waar schijnlijk niet ernstig gewond. Een van de heide auto's is zwaar beschadigd. Uit een anto gen De G.G. en G.D. heeft naar het O. L. Vr. cv huis vervoerd een 71-jarigen inwoner Maarseen, die op de Stadhouderskade, uit auto, waarmee een aanrijding had plaa.s - vonden, op straat was gevallen en over pij» tn zijn rug klaagde. DRUKTE NA EEN VUURWERK Tweehonderd menschen op een schuit Toen na het vuurwerk op den Amstel te A'dam een 200-tal toeschouwers, welke zich op oen schuit bevonden, zich allen naar het achterste gedeelte van die schuit begaven, be zweek daardoor een laadluik, waardoor 25 per sonen in het ruim vielen. Niemand werd ern stig verwond. School- of staatsexamen. Op de Donderdag te den Bosch aangevangen algeimeene vergadering van het N. O. G. 19 o. m. in behandeling gekomen het rapport der commissie inzake de kwestie „school- of staats, examen". Die volgende conclusies werden ten slotte aanvaard: In theorie is een zuiver schooleindexainen de juiste afsluiting van ©en kweekschooloplei ding. Do Inrichting van het huidige schocl-eind- examen waarborgt niet de noodige eenheid in de eischen aan de candidaat.onderwijzers ge steld en de gelegenheid voor fraude is te groot. In 't belang van de leerlingen zelf, hun tcekomstigen arbeid en onzen geheelen stand heeft daarom te tegenwoordige regeling van 't zuiver schooleindexamen-principe correcties nccdig. Een examen voor een schokngroep, waar. onder dan te verstaan een groep zoowel van rijks, en gemeente- als bijzondere scholen, onder presidium van een lid van het rijksschooltoe. Jicht, door de leeraren afgenomen elk bijge staan door een volkomen bevoegd' gecommifr A bÜ voorkeur gekozen uit leeraren van c va kweekscholen verdient aanbeveling. schriftelijk gedeelte kan op de school voor alle scholen gelijk en op dezelfde ■i, aan de hand van opgaven door de ge- .fliijke hoofdinspecteurs vastgesteld, afge- nt'. va worden. lot het examen worden alleen die leerlingen toegelaten, die blijkens een over te leggen ver klaring van de leerarenvergadering daartoe verlof hebben bekomen Da kweekschoolrappo'tren van de laatste twee leerjaren waarin tevens wordt opgenomen de 'beoordeeling der practisehe bekwaamheden, worden door de candidaten overgelegd. Naast dit schcoleindexamen bilijft gelegenheid tot het afleggen van een staatsexamen. GOUDEN JUBILEUM De Berw. Broeder Alexander Beckers, geb. to Hoensbroek van de Oo>n«Togatï« v -1 on bevlekte Ontvangenis te Maastricht, hoopt 8 Sept, a~s. in het klooster te Amersfoort zijn gouden professiefeest te vieren. Hij doet niemand kwaad, maar de vreemdelingendienst is er niet van gediend Door de afdeeling Vreemdelingendienst is Donderdag over de grenzen geleid een 49-jarige Duitscher die zoowel dooT zijn op treden als door zijn verschijning in Den Haag groot opzien haarde. De man is gekleed in een pij, waarover hij een oude, grijze veldjas draagt, zooals de Duit- Eche militairen in oorlogstijd droegen. Voorts gaat hij barrevoets met een staf in de hand. Hij heeft een lange baard, welke een groot gede&ito van zijn borat bedekt; zijn haren zijn zeer lang en hangen tot over zijn schouders. Om zijn hoorhoofd heeft hij een krans van wilgen- takken gevlochten. De man verklaart een goddelijke zending te vervullen en deze dringt hem een leven te lei den als een heremiet. In de Zuidelijke landen heeft hij dan ook als kluizenaar eenige bekendheid gekregen. Zijn levenswijze is uiterst sober. Van beroep is hij eigenlijk kunstschilder, maar hij leeft vrijwel van de liefdadigheid. Geld neemt hij niet aan. Alleen voedsel en wat verder tot de dagelijksche levensbehoef ten behoort, accepteert hij. Het spreekt vanzelf dat deze typische ver schijning groote belangstelling trekt Daar door zijn verschijning groote vollisoploopen ontston den, heeft de politie hem naar het bureau ge leid. Hoewel hij niemand kwaad doet en niets on gunstigs omtrent hem hekend is, meende da Vreemdelingendienst den man toch in het be lang van de openbare orde naar de grenzen te moeten leiden, temeer daar hij zonder middel van bestaan is. EEN GEVAARLIJKE BRANDSTICHTER. Een lading bnskruit in een schoorsteen. De mijnwerkersvrouw E. te Bleijerheide be merkte deze week, dat langs de kachelpijp een touw hing, dat door het plafond van heit keuken, tje kwam, waarboven hooi en stroo enz. van den eigenaar van het huisje, waarin verschillende huishoudens wonen. Ze liet het touw hangen en waarschuwde haar man, toen deze van de mijn terugkwam. Toen er eens flink aan het touw getrokken werd, brak het stuk. Op het zoldertje ging de mijn werker een onderzoek instellen en later werd de politie gewaarschuwd, die eveneens den hals- brekenden toer verlichtte, om een onderzoek in loco te gaan instellen. Het resultaat van dit onderzoek was verras send. Het bleek, dat het touw een vuurkoord Was, om ontploffingen te weeg te brengen en dat een gaatje in den schoorsteen was gemaakt, waarin kruit was gelegd. Ook op den zolder wend nog buskruit gevonden. Een en ander werd door de politie in beslag genomen. De ver onderstelling is, dat de persoon, die het kcord heeft aangebracht en de buskruitlading legde de bedoeling beeft gehad het koord te leiden door de kachelpijp. Bij het aanmaken van do •x&achel moest de brand ontstaan en de woning oud en bouwvallig, zou totaal zijn afgebrand. Aan 't groote levensgevaar waarin de ouders en vele kinderen zouden hebben verkeerd heeft de dader wellicht niet gedacht. LIEFHEBBERS GENOEG. Voor de vacante betrekking van gemeente secretaris te Enkbuizen, hebben zich niet min der dan 96 sollicitanten opgegeven. DE GOEDGELOOVIGE BOER HAD RAADGEVERS Een landbouwer te Zwartebroek gemeen to Barneveld, die indertijd een serie loten bad gekocht voor f 210, waarvoor hij later veel minder kon beuren, dan hem bij aankoop was voorgespiegeld, heeft een paar raadgevers, die hem zulks adviseerden, opgedragen tegen de firma, die de loten had verkocht, te procedee- ren. Telkens ontving de landbouwer daarna be zoek van zijn adviseurs, en nu eens was het proces verloren en dan weer gewonnen, doch geregeld werden de onkosten hooger, die de landbouwer maar goedig betaalde zoolang tot hij zijn laatsten cent had uitgegeven. Thans is de staiklkerd f 4160 kwijt, wal'k bedrag hij sedert begin Januari 1928 aan zijn raadslieden heeft geofferd. Door anderen ingelicht, heeft de goed- geloovige boer nu een aanklacht hij de Justitie ingediend. MASSA-INBRAKEN TE HELMOND Hedennacht heeft in de villawijk aan den Aarlentelscken weg te Helmond een reeks van brutale inbraken plaats gehad. Niet minder dan zes villa's werden door inbrekers bezoekt. Systematisch werden de diverse villa's be\ve?kt en kasten en deuren geforceerd. Alleen geldswaarden werden mee genomen. In de villa van den heer M. van Thiel wierd alles overhoop gehaald en de brandkast geopend met dien sleutel, welke zich toevallig op de tafel bevond. Al het geld uit de brandkast is verdwenen. Het zilverwerk werd onaangeroerd gelaten. Een der vorige nachten werd in Sittard op vier plaatsen ingebroken en in den afgeloopen nacht is te Beek op drie plaatsen inbraak ge pleegd. In de woning van Dr. B. liet men het zilver onaangeroerd liggen. Alleen worst, kaas en andere etenswaren werden vermist. In het Park-Hotel is de buffet-lade opengebroken. Bij den heer C. in de Maastrichtsehe laan hadden de inbrekers alles ondersteboven geworpen, alleen een beurs met geld en eenige sigaren werden vermist. Vrijdagmorgen is een Duitscher C. S. door de Maastrichtsehe recherche te Sittard gear, resteend en naar Maastricht overgebracht. Hij bekende een spaarbankboekje te Sittard te heb ben gestolen. In Roermond bleek bij nog een rijwiel te hebben verduisterd. Waarschijnlijk heeft deze man al die inbraken op zijn ge weten. OFFERBLOKKEN GELICHT De politie te Bergen op Zoom heeft giste, renmiddag een goede vangst gedaan. Een ze kere W., afkomstig uit Brest, werd op heeter- daad betrapt, toen hij bezig was in de St. Jozefskerk aldaar de offerblokken te lichten. Hij deed dit door middel van een balein, waaraan lijm zat. W. wierd reeds eenige maanden geleden ver dacht te Breda kerkdiefstal te hebben ge pleegd. De politie mocht er echter niet in sla gen hem te betrappen. W. is hedenmorgen op transport gesteld naar Breda, ten voorgeleide van den officier van Justitie aldaar. DE POLITIE MAAKT PROCES-VERBAAL OP Men meldt uit Dongen d.di 2 Augustus aan de „'s-Hert. Crt,"i De 79-jarige W. K., verpleegde nit het gast huis te Gilze, ging gisterenochtend op stap; hij dwaalde rond in de buurt van het Wilhelmina- kanaal en ls daarin, door tot nu toe onopgehel derde oorzaak terecht gekomen. Een schipper, die hoogstwaarschijnlijk den drenkeling had kunnen oppikken, is echter doorgevaren en heeft een en ander gorapporteerd aan den brug wachter Timmermans alhier. Van dit ergerlijke B-val, is onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt door de spoedig aanwezige politie. De tweede schipper die passeerde, had een zwaar beladen schip bij zich, zoodat hij niet kon bijdraaien. Hij waarschuwde echter onmid dellijk een achter hem aankomend schipper, die een ledig schip bij zich had. Deze heeft den ouden man uit het water gehaald. Inmiddels was ook geneeskundige hulp aanwezig. Dr. Heintjes alhier heeft den drenkeling In zijn auto naar den straatweg gebracht en vandaar ls hij met een anderen auto naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd, waar met kunstmatige ademhaling (o.a. ook een zuurstof apparaat) de levensgeesten konden worden op gewekt. Gisterenavond was hij buiten onmid dellijk levensgevaar. In het Smalweesp te Weesp verdronk gis terenmorgen de 2-jarige jongen A. de Gooijer uit de Paul Krugerstraat. Langdurige pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, moch ten niet haten. (Hbld.) Donderdagmiddag reed de 9-jarige Ph. B. op den Middelweg onder Zoatermeer—Zegwaard in- gezelschap van een neefje per fiets naar de fees telijkheden te Stompwijk, toen hij bij het nade ren van een vrachtauto van de firma B. uit Lei den het stuur kwijtraakte en tegen den gras berm opreed. Hij kwam hierdoor te vallen en geraakte on der den auto. Ernstig verwond werd hij in de woning van een dokter binnengedragen, van waar hij nadat hem voorloopige geneeskundige hulp was verleend, en hem de H.H. Sacramen ten der Stervenden waren toegediend, naar de ouderlijke woning is vervoerd. Kort na aan komst is het ventje overleden OVERREDEN EN GEDOOD. Te Leeuwarden ls de 40-Jarige mej. J. M., uit Achium, door een auto overreden en ge dood. AUTO-ONGEVAL. Te Odoorn (Dr.) is een 4-jarig zoontje van L, R„ spelende, onder een auto geraakt en met gebroken been en ernstige verwondingen aan het gezicht naar het ziekenhuis vervoerd. TUSSCHEN DE BUFFERS Gisterenmiddag om circa half twee is de rangeerder L. Walenberg uit Tongelre op het stationsemplacement te Eindhoven, bij het ran- geeren tusschen de buffers bekneld geraakt. Hij moest per ziekenauto naar het gasthuis worden overgebracht. Door pastoor van Oerle, die spoedig ter plaatse was, werd geestelijke hulp verleend. De marechaussee te Amstelveen heeft ge arresteerd de daders van de poging, om op 14 Juli een personentrein in de bocht nabij den onbewaakten overweg Legmeerdijk op het baanvak AmstelveenUithoorn te doen derailleeren, door spijkers tusschen de groeven van de rails te slaan. Het bleken vier jeugdige personen te zijn. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. BRAND IN EEN BOERDERIJ Huls en inboedel ver, r-n Glstervoormiiddag omstreeks 10 u. brak aan den Mollenhutscheweg te Nijmegen een felle brand uit in een boerderij, bewoond door de ggzinnen Peters en Faber. De brand greep met groote snelheid om zich heen, zoodat de geheele boerderij weldra één vuurzee was. De vonken sloegen over op een naburig per ceel, dat eveneens totaal afbrandde. Een paard, een koe en drie varkens kwamen in de vlammen om. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan het uitslaan van vonken uit een oven, waarin hout gestookt werd voor broodbe reiding, waarna de vonken vermoedelijk op het rieten dak terecht zijn gekomen. Huis en Inboedel gingen geheel verloren, al leen eenige muren staan nog overeind. Naar wij vernemen is een en ander verze kerd. UITZENDING YAN SEMINARISTEN Mgr. Lemaitre, aartsbisschop van Carthago, Mgr. Millos, vicaris-generaal van Versailles en abbé Vorage, Nederlandsch pastoor te Molières (Frankrijk) zullen dezer dagen ons land be zoeken in verband met uitzending van Neder- iandsche seminaristen ter opleiding tot den priesterlijken staat in Frankrijk en in Car thago. NED. ORGANISTEN-VEREENIGING. Woensdag j.l. werd in hotel „De Schuur", te Breda, de 39ste jaarlijksehe algemeene verga» dering gehouden van de Nederlandsche Orga- aisten-Vereeniging, onder voorzitterschap van den heer W. de Vries, te Nijmegen. Het jaarverslag van den secretaris, waarin o.a. wordt medegedeeld dat aan twee Candida» ten bij de jongste gehouden kerkelijke orgel examens het B.-diploma kon worden uitgereikt en aan 5 candidaten het A-diploma, terwijl er 53 voor een getuigschrift in aanmerking kwa men, werd goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om de leeftijds grens op te beffen voor hem, die het getuig schrift-examen bij de vereeniging wenschen af te leggen, nam de vergadering met algemeene stemmen aan. Naar het voorbeeld der examens, welke de vereeniging, buiten Amsterdam, ook in het Noorden des lands jaarlijks houdt zal bij ge noegzame deelname in 't Zuiden eveneens de gelegenheid worden geboden proeven van be kwaamheid in kerkelijk orgelspel af te leggen. 19.) Maltre André ging onbevreesd naar zijn vreemde zending, maar zijn oogen waren nat, toen bij dacht aan de vrouw, die hij in zooveel hoop en vrees had achtergelaten en aan den man, die, vooral nu, met de wanhoop in zijn han naar de herberg ,,De grijze Beer" reed. HOOFDSTUK VIII. DE DANKBAARHEID VAN EEN KONING. Wat een tijd van verdachtmakingen! Hoop en vrees streden om de eerste plaats in een hart, waar tegenstrijdige gevoelens hevig te keer gingen. Wat was dit nu weer voor e'en plan, dat van den nar met niets anders dan dwaasheid in zijn leegen kop! Nee, een zeer verstandig en listig complot, dat de donkera wolken van wanhoop verdreef en het lieve ge zicht van de Hoop weer vertoonde. En de Hoop had Bertrand's glimlach in haar rustige oogen. Indien zij dit nog maar kon doen en daar door zoowel haar minnaar, als haar eer terug kon winnen. O, Eustacie bad wel zeer vurig, toen zij day neerknielde, tegen de vuile bank geleund. Zij bad en glimlachte met de woor den nog 0p haar lippen, toen zij weer opstond. We zullen hem redden, fluisterde ze en als ::lrre\door €en mist tranen blonken baar llc zal z'ja liefde weer terugwinnen. mriLni™ mijn man - Bertrand de Troiselles. Zijn handen zullen mij weer groe ten als vroeger. Dan, al zou ik ook al het an dere verliezen, zal het leege, het angstige van jmj afvallen en geen tranen zal ik meer te #torten hebben. Mijn lieve, lieve Bertrand. Was Bertrand reeds vrij geweest, zij 'zou fciet opgewekter hebben kunnen zijn. De groote 'heerkracht der jeugd deed alleen onder het Ilc-t der s'ïe ro-eger leed vergeten hn de to-' - - 'c 'j, r-.i wn jic'tt-vs,r haar. Toch kwam de vrees weer spoedig terug, nu begeleid door luide stappen, toen het volgen de oogenblik de schrille en klagende stem van Jean Corday door het vertrek drong. Marie! Marie! Daar zijn nog meer gasten op den weg. Maast je toch, luie deerne! Het zal nog wel een half uur duren, voordat al dlo tongen gestoofd zijn en de kapoenen aan het spit geroosterd. Vooruit, aan 't werk, drommel- sche luilakken! Schiet een beetje op, of ik zal je met mijn stok tot spoed aanzetten. Eustacie had het gordijn bij het venster weggetrokken. Wat ging de wind toch te keer! Zware regendroppen sloegen tegen den muur en het glas, alsof spookvingers toegang vroe gen. - Reizigers op den weg! fluisterde het meisje, terwijl haar hart angstig klopte. Geze gende St. Agnes! Wie zouden het zijn? Toch niet.... toch niet.... Zij keerde zich om, op het geluid van een voetstap. Daar stond op den drempel van de gelagkamer een kleine man, die heelemaal wegzonk in den mantel en den kap van een sterrenwichelaar. Hij sprak niet, maar kwam met een vrien delijk kuchje, met wankelen, onzekeren pas, naar haar toe. Maar Eustacie had reeds al haar moed sa mengevat, om haar nieuwe rol te spelen. In geval van nood kan men veel doen. Sire! mompelde zij, terwijl zij naar voor sprong en op een knie zonk. Met een-vlug, zenuwachtig gebaar, deed de schijnbare astroloog haar opstaan. Beste jongen! Beste jongen! fluisterde hij heesch. Jou ben ik zeer veel verschuldigd. Maar laten wij haast maken. Welken kant?' Waarheen? Zijn verschrikkelijke angst las men ln zijn geheele houding, 't Klonk door den toon van zijn spreken. Als eenig antwoord trok Eustacie hem zeer onkoninklijk naar het venster, terwijl zij alvast de deur naar de keuken dicht gegooid had. Dezen kant, Sire; 't is de eenige, daar uw vijanden al bij de deur zijn! Zij luisterden een oogenblik. Ja! Daar klon ken de stemmen van mannen buiten en op het voorplein het trappelen van veel paarden hoeven. Op dit oogenblik werd de bediende van den sterrenwichelaar even zenuwachtig als de ko ninklijke vluchteling. Dwaas die ik was! mompelde Lodewijk, buiten zichzelf van angst. Maar ik vermoedde toch ook niet ln het minst, dat iemand, be halve Tristan, wat van mijn komst afwist. Hij tuurde woedend naar voor, terwijl hij sprak, als trachtte hij de verborgen trekken VP71 Z*"*n to f* Maar Eustacie maakte bet venster al open. Sire! riep ze ongeduldig, u bent alleen veilig In deze vermomming. Laat ons nu vlug door het venster verdwijnen en in den hof wachten tot alles weer rustig Is. Als onze vijanden dan veilig ln de gelagkamer zitten, zal ik wel wegsluipen en een paard zien te vinden. Een paard zien te vinden? herhaalde de koning, terwijl hij zijn langen, sleependen man tel tot boven zijn enkels ophaalde en in een belachelijke angst om zich been keek, maar ze zullen je dooden als ze je zien, jongen! Zoo iets doe je niet ongestraft. Sire, het is voor Frankrijk! Eustacie had, het venster ondertussehen reeds opengeworpen. Do regen, die hun in het ge zicht sloeg, brak alle verder spreken af. Daar Lodewijk door zijn lange kleeren danig gehin derd werd, had hij heel wat moeite om naar buiten te klimmen en was hij meermalen ver plicht, om steun te zoeken op de slanke gestalte van zijn metgezel, die echter zeer bereidwillig was, ondanks zijn onvermoeide spieren en een pijnlijken rug. Zwijgend strompelde bet tweetal door den tuin, tot zij beschutting vonden onder een reus- achtigen eik. De ergste vrees was alweer bij den koning verdwenen. In deze donkerte zouden- zijn vij anden te vergeefs naar ben zoeken, Hoe is je naam, Jongen? vroeg hij, zich herinnerend dat hij dankbaax moest zijn. Je zult niet onbeloond, blijven. Eustacie's hart Bbnsde. Dit was het oogen blik, dat zij zoozeer gevreesd en waarnaar zij toch zoo verlangd had. Dit was ook het bewijs, dat al de dwaasheid van den nar de grootste wijsheid was geweest. 1 Mijn naam is Eustace, sire, antwoordde zij, met een geslaagde poging om vast te spreken. Kom, sprak de koning, zijn grooten man tel om den jongen slaande, om hem tegen den regen te beschermen, vraag wat je wilt. Een koning van Frankrijk is ntet bekrompen. O Sire, antwoordde het meisje, deze edel moedigheid brengt een nederig dienaar als ik geheel van streek. Zoudt gij me werkelijk toe staan, wait ik vroeg? De nederigheid kwam nu in het strijdperk met da grootmoedigheid. Ik zweer het bij mijn kruis van St. Laud d'Angers! antwoordde Lodewijk met een wer kelijk koninklijk gebaar, dat slecht paste bij zijn havelooze verschijning en dit is de eerste maal dat ik dezen eed, tegen wien ook, ge daan heb. Hij dacht, dat het niet moeilijk zou zijn om de wenschen van een boerenjongen na te ko- n:rn en svrr.k daarom zoo zeEvrrsckcrd. Eustacie sloeg haar handen samen op haar borst, als wilde zij den storm daarbinnen tem peren, daar zij vreesde, dat het bonzen van haar hart den ander niet zou ontgaan. Hij had nu den eed gezworen, dien hij nooit meer zou breken. Denzelfden eed, waaraan maltre André zooveel waarde heehtte. Had hij niet aangedrongen op dezen waarborg? En hij had gezworen, voordat zij haar vraag nog had gesteld. Nu was zij werkelijk over tuigd, dat de hemel haar gebeden verhoord had en dat gaf haar moed, om haar rol tot het einde toe te spelen. Sire, zei ze gehaast, toen van het voor plein de stemmen der mannen werden gehoord, nu luider dan eerst, u moet nu geen seconde verliezen. Want de vijanden zitten u op de hielen. Toch vraag ik alleen maar verlof, om binnen een week op uw kasteel van Amboise te komen en bet verzoek te doen, dat ik boven al bet andere graag zou zien toegestaan. Goed, antwoordde Lodewijk, bet zal gebeu ren, zooals je zelf verkiest. Je hebt mijn leven gered. Hij morrelde onhandig onder zijn mantel, terwijl hij sprak en brak een klein, verguld sieraad van den ketting rond zijn hals, dat hij haar overhandigde. Breng dit maar mee, want ik kan moeilijk een gezicht herkennen, dat ik nauwelijks ge zien heb. Dit zal je echter steeds toegang ver- leenen. Ik zal het niet vergeten. Hij stapte weg, terwijl hij sprak, niet ach tend op den storm van wind en regen. Eustacie wilde hem staande houden. Sire het paard! Door dit bosch zal ik meer vertrouwen op mijn beenen en een paard zou ze nog meer op mijn spoor brengen. Ga maar terug naar de herberg, jongen. Jou zoeken ze niet en wat mij betreft, ik zal mijn weg best vinden. Tristan zal wel niet ver weg zijn. Hij sprak aarzelend, daar de vrees zijn stap pen vlugger maakte dan zijn tong. Het was duidelijk, dat hij liever alleen ge laten werd op dit laatste gedeelte van zijn ontsnapping. Dat was een zeer verstandige keus, die daar bij zeer met Eustacie's wenschen overeenkwam. Ze brandde van verlangen, om naar de gelag kamer terug te gaan en te zien wie al die gasten waren, die daar zoo plotseling waren binnengekomen. Lodewijk was reeds fn de duisternis van den nacht verdwenen, toen het jonge meisje met een dankgebed op haar lippen naar de „Grijze Beer" terug liep. In haar hand hield ze, vast omklemd, het kleine, vergulde beeldje van O. L. Vrouw van Ambrun. HOOFDSTUK XIV. ANDRé MAAKT NIEUWE PLANNEN. Meester André strekte zijn beenen uit. De grijze hroek van den zoogenaamden koopman, behoorde beslist aan 'n kleineren eigenaar toe. Zij kraakte dreigend, toen zijn nieuwe bezit ter behoedzaam ging zitten. Maar op dit oogen blik was de geest van onzen vriend te vol met andere ding-en, om nog aandacht te schenken aan zoo'n kleiin ongerief. Haha, grinnikte hij, terwijl hij zijn magere handen wreef, hij heeft dus toegehapt. Maar dat dacht ik wel! Uitstekend! O, zeer verstandige wijze nar! Je scherpzinnigheid moet vaak ge prezen worden. Nu zal Suzanne weer eens tegen je glimlachen. Nom d'un chien! Ik geloof, dat ik werkelijk verstandig zon doen, indien IK mijn scepter eens opzij legde en in allen ernst het schip van staat besturen ging, om den sluwsten vos van Frankrijk om den tuin te leiden. Nou, zoo'n streek is toch alleen maar een nar van mijn vermaardheid waardig. Toch heb ik nog een plaatsje onder mijn gordel vrij, om er een heerlijk brokje van die versch- gebraden kapoen in te stoppen. Ondertussehen zal ik dan maar weer vergeten, dat het pakje van den koning me tenslotte onbehaaglijker zit dan het mijne. Ter%ijl hij dit zei, deed hij een stap naar de tafel, langs den muur, waar de resten van het souper van den koopman nog aanwezig waren. Een boutje van een vette kapoen, al is het dan ook wat koud geworden, is een lekker hapje, dat je niet uit den weg moet gaan. En, meester André greep juist met meer vraat zucht dan fijne manieren naar het bek"; rlijko hapje, toen hij de dochter van den waard hoor» de aankomen. Een te haastige beweging om bet geschonden boutje weer op den schotel terug te leggen, haA een nieuwe krak tot gevolg en nu zoo dreigend, dat ze zijn blik langs zijn beenen liet zweveHj met een onstellende gewaarwording. Loop naar de hel met dien broek, mompeida hij, terwijl hij zoo goed mogelijk probeerde do gapende scheur met zijn hand te verbergen ed zijn te korte pijpen haastig onder de tafel Stak. Bij Onze Lieve Vrouw, mijn narrenpad kan me meer békorenl Zijn gelaat zat verborgen in een bierkan, ioeH Marie binnenkwam. Het meisje keek verward rond en blijkbaar Iets teleurgesteld. Met uw verlof, meneer, zei ze weifelend, den eenzamen gast opnemend, ik dacht dat tt al boven was? Ik kwam om den sterrenwicho- laar en zijn jongen bun kamers te wijzen. André zette de leege kan neer. Wordt vervolgd)».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6