1323 LZ ;LAD PAGINA 2 DE ONRUST SN MEXICO MIDDEN-LIMBURG GETEISTERD ONGEKENDE DUISTERNIS BENOEMINGEN DEKEN LAANE AARTSHERTOG ALBRECHT OP BEZ OEK Trein vertrnging tusschen Den Ilaag cn Utrecht 4 -s r* r» m, I i I i\i EEN BRIEF IN DE „TIMES" In verband met de aanvallen op de Katho lieken, heeft de bekende Engelsche reporter Wane is Mc. Cullagh uit Parijs een >rief gezonden aan de „Times", die door dit kondensche groot-blad op een in het oog «ppende plaats is gezet. Mc. Cullagh schröft dan inzake den moord 4> Obregon: In de eerste plaats zou ik er om ver. schillende redenen op willen wijzen, dat het Britsche publiek niet zonder voorbe houd 't nieuws aanvaardde uit Mexico-stad, evenmin als het dit doet met het nieuws uit Moskou, daar Mexico haast even rood is als Rusland en President Calles een bijna even erge bolsjewiek als Stalin, ter wijl de censuur in Mexico scherper is dan in Rusland. Ik spreek uit persoonlijke ondervinding, want ik was tweemaal in Mexico tijdens het bewind van President Calles en ik kon in het afgeloopen jaar het land heelemaal doortrekken en er de sociale- en politieke toestanden grondig onderzoeken. Ik consta teerde, dat President Calles heel Mexico meeT tyranniseerde dan Lenin Rusland in 1920. Als er een moord werd bedreven, be schuldigde hij de Katholieken om hen in discrediet te brengen en om onderlinge twisteD van revolutionairen te voorkomen. Met „revolutionairen" bedoel ik de ver schillende revolutionaire partijen die hem steunen, vooral Morones en de „Crom" eenerzijds en Obregon met de „Agristas" 1 aan den andoren kant. Deze groepen vech ten hevig over de verdeeling van den buit, die plaats zou hebben als Obregon presi dent zou woTden en volgens mijn meening wanen alle aanslagen op Obregon's leven, die de laatste jaren plaats hadden, door communisten, anarchisten en revolutionai ren gedaan, niet door Katholieken. De bom aanslag die in November op Obregon plaats had, was niet het werk van Katholieken maar van anti-katholieken, die Obregon had verbitterd door zijn voorgestelde ver- deeling van de geroofde goederen. Obregon zelf geloofde waarschijnlijk ook niet dat Katholieken zijn aanvallers waren. „De aan slag is waarschijnlijk het werk van poli tieke vijanden", zei hij en, hoorend, dat vier man' onder verdenking ter dood ge- bracht zouden worden, zond hij den heer Ariuro H. Orci, zijn advocaat, naar gene raal Roberto Cruz, chef van de politie, j om te zien welke bewijzen deze had en te zeggen, dat een publieke rechtszitting I moodig was, daar, om de woorden van den I heer Orci te gebruiken „genera! Obregon 1 niet gelooft, dat de gevangenen schuldig I zijn". - i Cruz weigerde Orci te zien, die zich er. I mee tevreden moest stellen den heer Re- 1 ndto Guerra Leal te zien, die den advocaat toestond het heele dossier te owderzoeken. Toen Orci al de documenten zorgvuldig gelezen had, zei hij„Dit is geen ge- rechterlijke acte van beschuldiging, het is alleen uw politie-rapport". „Maar het is alles wat wij hebben", antwoordde i de secretaris. „En wiat denkt de chef van politie over de schuld van de gevangenen?" vroeg Orci. Het antwoord van den secretaris was bui- -tengewoon. „De gebroeders Pro, Mizuel en Humberto", zoo zei hij, „hebben niet bekend iets te maken te hebben met het complot en het kan ook niet bewezen worden, dht zij er iets mee hebben uit te staan". Orci deed dan Obregon's boodschap dat een publiek proces zou worden gehouden en dat naar zijn overtuiging de gevangenen onschuldig waren maar den volgenden morgen hoonde hij tot zijn geweldige verbazing, dat alle ge- vangenen zonder proces doodgeschoten waren. Hij belde toen dadelijk generaal Cruz op, en herinnerde dezen aan zijn bezoek en aan Obregon's boodschap. Cruz antwoordde; „Allemaal waar, maar net voor u op mijn bureau kwam en trots de aanbevelingen van generaal Obregon, had lk al orders ontvangen te doen wat 11c deed." Deze orders, kan ik er bij voegen, kwamen van President Calles persoonlijk in den morgen van 22 November en hadden tot uitwerking dat de gevangenen meteen ter dood gebracht werden. Zelfs Cruz schrok van deze koortsige en pani sche ruwheid en hij vroeg welke vormen «r moesten worden in acht genomen om tenminste een schijn van recht aan de ter doodbrengingen te geven, maar Calles antwoordde met zijn gewone kort- held: „Nou quiero formas, sino el hecho" (Ik vraag geen vormen maar een feit.") Dit alles is voorbije geschiedenis maar f het verklaart de huidige crisis in Mexico. Obregon werd gedood door politieke vijanden die geen Katholieken waren en President Calles heeft weer het zelfde ffpelletje gevolgd dat hij zoo succesvol in November 1928 speelde. Hij gooit de schuld op de Katholieken en heeft aan gekondigd van plan te zijn de „geeste lijke aanstokers" te zoeken die achter den 1 moordenaar stonden en zal sommige i Katholieken „als een voorbeeld" ver moorden. Al de berichten uft Mexico wijzen op ben toestand van barre onrust Maar hoe kan de moord op Obregon door een godsdienstigem fanatiek Mexico beroeren tot in zijn grondslagen, daar President Calles telkens beweert, dat de strijdbare Katholieken een smalle, onaanzienlijke en verachtelijke minderheid zijn? Maar ©r is zeker iets, dat de censuur niet doorlaat Mijn meening is deze. Alle aan slagen die het laatste jaar op Obregon gepleegd zijn, gingen uit van aanhangers van de revolutionaire organisaties van Galles en Morones. Ik geloof niet dat de President was ingewijd in deze aanslagen ,©f ze goedkeurde, maar ik geloof dat hij _sc!luMigeu keait en probeert hen te redden door telkens de Katholieken aan te klagen. Zooals Nero de Christenen ü>eschuldigide van den brand van Rome, zoo klaagt Calles de Katholieken aan van den moord op Obregon. Niets is te ^ongelooflijk in de Mexicaansche politiek „en het Is zeker een feit, dat al de EEN WERVELWIND IN UITEEN-. LOOPENDE RICHTINGEN RICHT GROOVE VERWOESTINGEN AAN In suizende vaart werd alles meegerukt; gelukkig geen persoonlijke ongelukken Zaterdagmiddag pakten zicih hoven Roermond ©n omstreken zwarte wolken samen, welke in groote vaart over de streek woeien; de wind heeft als een cycloon huisgehouden. Op een tocht, zoo schrijft nDe Maandagmor gen" die eerst naar Heithuizen leidde, troffen wij den weg reeds vol afgewaaide dakpannen, korenschoven en hout. In genoemd dorp waren ijzeren deuren uit hun hengsels gelicht en de straat opgewaaid, personen per fiets werden 20 meter verder te gen den grond geslagen; een veranda met stoe len en zonnescherm kwam midden in het dorp terecht, gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. Bij de Gebr. Koenen, mole naar, waren de zelfwichtrickitingen gebroken van den molen en bad de wind in den om trek geheele korenvelden tegen den grond ge smakt In de woning van den molenaar sloeg de wind door het bovenvertrek naar den zolder, Hij nam venster, deur en ramen door het dak mee naar buiten. Uit dé ligging der verschillends platgevlogen bermen en huisverwoesting moet men opmaken, dat de windvloed groote sprongen gemaakt beeft om daarna weer met onverminderde vaart alles in zijn suizende kracht mee te nemen. Het was een gehuil alsof een sneltrein In ra zende vaart passeerde. Wij trokken verder naar Baexem; daar wer den heele daken verwoest. Van persoonlijke ongelukken hoorden wij gelukkig niets. Te Roggel op het Nieke en op de Laak lagen twee in aanbouw zijnde huizen met ingevallen muren. Wij keerden terug naar Baexem en zijn ge huchten. Dooi' modder en veldwegen kwamen wij op de Schoor en bij de familie Nelissen, waar alles tegen den grond lag. Een honderd tal canadaboomen stonden nog met hun stum perig onderstuk of totaal ontworteld met hun wortels uit den grond gerukt; de kruinen der anderen vonden wij een honderdtal mejters verder. Zelfs kastanje- en fruitboomen van de twee genoemde hoeven waren van achter het huls over een lengte van 100 meter aan den ingang neergelegd. Het was een verwoesting treurig om aan te-zien. Een ingangsmuur van de boerderij van Nelissen was gewoon omgewaaid. Wij konden met den auto door de veldwegten en de ingeval len duisternis niet verder meer komen. Bij de wed. Boonez was de wind door het geheele huis geraasd zoodat weinig meer heel bleef. Ook boven Roermond vlogen in snelle vaart de wolken, die een ongekende duisternis boven de stad deden neerdalen, doch veroorzaakten geen stukkien. Het wear splitste zich boven Swalmen in tweeën. Een gedeelte ging in de richting Venlo en het andere op Duïtseh gebied. De gemeente Venlo werd eveneens geteisterd door een wolkbreuk, gepaard gaande met een fcevigen wervelwind, terwijl de bliksem flitste en hevige donderslagen door de lucht rommel, den. Een ongewone duisternis kondigde de komst van het noodweer aan, terwijl de wind hoe langer hoe heviger weid. Plotseling viel de regen in stroomen neer en in een minimum van tijd steden de lagere stadsgedeelten blank, daar de rioolleidingem de watermassa's onmo gelijk konden verwerken. Op vele plaatsen lie. pen kelders en benedenverdiepingen onder wa ter. Ook de wind had danig huisgehouden. Ver. schillende hoornen werden onitwotr(taid van Iooze huizen waren de daken en bedekking afgewaaid, terwijl een pl.m. 2 meter hooge schoorsteen van het woonhuis van den heer de M. op het dak van het naastgelegen huis terecht kwam. Aan de te velde staande tuinbouwgewassen ward veel schade toegebracht. Vanuit Tegeien werd medegedeeld, dat de storm belangrijke schade had aangericht. Het noodweer duurde slechts een kwartier, doch de schade is vrij aanzienlijk. De wind was zóó hevig, dat van een partij op het emplaco. ment der Spoorwegen opgeslagen ledige kisten, velschillende op het pl.m. 150 meter verder liggende perron terecht kwamen. TERUG NAAR DE MISSIE De Z.E. pater G Cobben uit Sittard is Vrij dag weer naar de missie in Finland terug gekeerd. „liberalen" die een gewelddadigen 'dood stierven in de laatste tien jaar, door andere „liberalen" werden' gedood. Ik noem slechts de namen van V. Carranza, J. Carranza, Villa, Zapata, Diéguez, Serrano, Mayeott, Vigil, Alvarado, Gomez. De revolutionaire leiders mogen ai ein digen met elkander te vermoorden, maar voot zij heengaan, probeeren zij nog een massa moord van onschuldige men- scken, en voor zooiets staan we nu volgens alle aanwijzingen." Cullagh was reporter in Sovjet-Rusland en hij schreef verdeden jaar ook zijn opzien barende brieven over Mexico. Zijn mededee- lingen zijn dus van iemand die oordeelen kan en het is van belang ze te vergelijken met de wonderbaarlijke beweringen, die van socialistische zijde over de wereld, worden rondspoten omtrent samenzwerende liefde-F zusters en soortgelijken onzin. Paters Jesuieten, Naar wij vernemen Is de Zeereerw. ZeergeL Pater mr. dr. A. Borret S.J. benoemd tot rector van bet St. Aloysius-co1lege te 's-Gra- venhage. De Zeereerw. Pater A. Bergé, sinds 1920 rector van het College, is overgeplaatst naar het Convict „Huize Katwijk" te 's-Gravenhage. Voorts vernemen wij, dat den Zeereerw. Pater F. Beysena S. J., procurator van het St. Oanisius-college te Nijmegen, als zoodanig ont slag is verleend. Voorzien van de laatste HH. Sacramenten. De Hoogeerw. heer J. A. M. C. Laane, deken van het dekenaat Oosterhout en pastoor te Oosteind, is Vrijdagavond plotseling ernstig ongesteld geworden, waarom Z.Eerw. van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voor zien. EERW. BROEDER DOMINICUS f Tragisch sterfgeval. Vrijdag is te Huybergen, in het klooster der Eerw. Broeders aldaar vrij plotseling over leden de Eerw. Broeder Dominicus, die over veertien dagen, ml. op 19 Augustus a.s. zijn gou den kloositerjubilé hoopte te vieren. Reeds wer den voorbereidingen getroffen om den bemin den kloosterbroeder een waardigen feestdag te bereiden. Des morgens werd de aanstaande jubilaris door een benauwdheid overvallen en moesten hem uit voorzorg de H_H. Sacramenten der Stervenden worden toegediend en slechts en kele uren daarna-is hij overleden. ABDIJ ST. PAUL VAN OOSTERHOUT. Met hooge goedkeuring van' Z. H. den Paus is .gisteren te Oosterhout opgericht ,,de Abdy St. Paul van Oosterhout". Tot nu toe was de bekende abdy der Bene dictijnen aldaar „de Abdy St. Paul van Wis- ques". Abt der „Abdy St. Paul van Oosterhout" blijft de tegenwoordige hoogwaardigheidsbe kleder, R. P. Dom. J. de Puniet de Parry. Aangezien deze reeds de abts-waardïgheid be kleedt, zal voor Oosterhout geen nieuwe abt gewijd worden, wel wordt voor Wisques een nieuwe abt gekozen uit de Congregatie van Solesmes. R.K. LEERGANGEN. Benoe&ingen en ontslag Het Curatorium der R.K. Leereangeu te Til burg heeft mot ingang van 1 September eervol ontslag verleend .aan don We/leer w. Zeer gei, heer Th. van Lierop en mevrouw X Ebeling Bergé, em heeft met ingang van denzelfden datum benoemd als docent aan het Psycholo gisch Paedagogiseh Instituut te Tilburg den Wel eerw. Zeergel. Pater Paschaslus, O. M. C., 1-ooraar aan het Seraphijnsch Seminarie te Langeweg, en als docente aan den cursus Fransch M.O. te Tilburg mej. Th. Feldbrugge te Breda. JUBILEA. Op Zondag 19 Augustus a.s. hopen de Eerw. Broeders van Huybergen Cyprianus, Macarius en Patricius hun zilveren professiefeest te vieren. DE .SPREKENDE" HOND Er is geen sprake van Het uit het „Vaderland" ook door ons blad overgenomen verslag van heer Goedhart omtrent de praestables van den „sprekenden hond" had mij nieuwsgieri? gemaakt Vandaar dat ik te Gouda een variété-voorstelling ben gaan bijwonen, waarin mej. Van Hilst uit Arn hem met dit wonderdier optrad, vertelt iemand in de „N. R£. Crt." Misschien waren de verwachtingen door de lezing van het enthousiast getuigenis wat hoog gespannen. Daar jsitaat toch niets meer of min der diagi dat de bond laclht en spreekt: „Spreekt zoo, dat wij voortdurend gedwongen worden aan te nemen, dat hij begrijpt wat hij zegt en er plezier in beeft Ik heb niets van dezen dwang gevoeld; de zeer krasse, alle er varingen -van geleerden op het gebied van die- ren-psychologie logenstraffende bewering wordt lichtelijk ridicuul, als men de vertooning bij woont. Natuurlijk begrijpt het dier viato het ge heele geval niets, kan daarvan niets begrij pen. Gelukkig maar, Ware bet anders, het zou voor ons, menschen, min of meer angstig zijn. Een mijnheer, waarschijnlijk de baas van Willy, introduceerde hem. Het dieT zat op een stoel naast en in den arm van mej. van Bilst, die hem zou laten spreken. Had de baas het een of ander grap pigs van Willy verteld, dat deze met een enkel woord moest complet061-®*1' dan richtte het meisje hem op teneinde hem te doen „antwoor den". Meteen begon de hond te grommen en liet zijn tandien zien. Dit grommen nu is het heele geheim van het „praten". Het meisje be weegt n.l. den bek van dan hond als een mu zikant, die een instrument bespeelt. Het is haar haud, die in het door den hond voortgebrachte geluld verschillende bodulaties brengt waar door klanken ontstaan welke op woorden ge. lijken. Van een spontaan antwoord is daarom al geen sprake, omdat bet meisje eerst het woord of de woorden zegt welke de hond her halen moet. Dit heeft echter geen wezenlijke heteekenis, omdat do hond alleen het geluid levert en het meisje de klanken vormt door da wijze, waarop zij den hek van den hond be weegt. Het is een ongewoon instrument dat zij bespeelt, dat moet worden toegegeven en het is wel frappant uit een hondenbek geluid te hooren, dat menschel ijk lijkt. Doch daarmee is Willy nog niet de „sprekende hond", dien de heer Goedhart ons beschreef, UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Een ultimatum van de firma Stolt De directie van de Koninklijke Weefgoederen- fabriek vocmbeen O. T. Stork en Co. te Hengelo (O), heeft bekend gemaakt, dat indien de sta king der klossiemspoelstera voor 11 Augustus niet geëindigd is, het geheele bedrijfwaarin ongeveer 1300 personen werken, zal' worden stopgezet. De ontvangst in de hoofdstad HARTELIJKE DANKBAARHEID VOOR GROOTE LIEFDE. Zondag heeft Aartshertog Albrecht van Hon garije, vergezeld van Z. D. H. Mgr. Meszaros uit Boedapest, in de hoofdstad vertoefd. Om 11.10 's morgens werd Mg|r. Meszaros afgehaald aan het Centraalstation door de hee- ren Prof. Dr. Varkamp uit Boedapest, en G. N. Osthoorn, bestuurslid van het R. K. Hon- gaarsche Kindercomité. Direct daarop begaf Mgr. Meszaros zich naar de kerk van den H. Willibrordus, binnen de Veste, waar om twaalf uur een H. Mis op droeg, waaronder de zeereerw. heer G. C. van Noort, uit naam van Mgr. Meszaros de geloo- vigen toesprak. In „Bellevue" werd des middags oen druk bezochte receptie gehouden, waar honderden pleegvaders, ten deele vergezeld van hun pleeg kinderen bijeenkwamen. In de eivolle zaal, waarin een feestelijke stemming keerschte, speelde een .strijkje aller eerst het Hongaarsche volkslied en het Wil helmus, diie door alle aanwezigen staande wer den aanhoord of mede gezongen. De weleerw. heer J. Roos heette daarop den aartshertog en Mgr. Meszaros hartelijk welkom. Z. K. en K. H. Aartshertog Albrecht sprak daarop de aanwezigen in het Duitsck onge veer als volgt toe; Na den grooten oorlog is over Hongarije veel ongeluk en ellende gekomen. Verschil, lende omwentelingen volgden elkaar op, die vele Hongaren in het ongeluk hebben gestort. Liefdadige menschen hebben toen getracht vooral de Hongaarsche kinderen in een betere en gelukkiger omgeving te brengen en het lot van die kleinen te verzachten; sindsdien zijn er meer dan zeventig kindertreinen van Budapest naar Nederland vertrokken met bijna 30.000 kinderen. Dit is voor een volk van 8 millioen zielen, zooals hot Hongaarsche volk, een zeer hoog percentage. Thans, 8 jaar na dat het eerste kindertransport uit Budapest vertrok, komen er nog kinderen hier en het dient erkend te worden dat de Nederlandsche kindercomitë's zich in dien tijd ontzaglijke verdiensten hebben verworven. Het beeft diepen indruk gemaakt dat het veelal de groote gezinnen waren, die er een Hongaartje bij namen. Dames en heeren. Gij hebt de tranen niet gezien die onze kinderen geschreid hebben vóór het aanvaarden van de reis naar een vreemd land, maar heviger weenden zij, toen zij afscheid moesten nemen van hun pleeg ouders. Is het dan nog te verwonderen, dat men In Hongarije met eerbied spreekt over Nederland en dat 't woord „pleegouder" er zeer popu lair is geworden en er een zeer goeden klank heeft gekregen? Wij zullen u altijd dankbaar blijven, aldus besloot spr. Vervolgens sprak Mgr. J. Meszaros de aan. wezigen gedeeltelijk in het Nederlamdsch, ge deeltelijk in het Dnitseh als volgt toe: Onze goddelijke Heiland leerde ons, dat het groote gebod de liefde is. Nu mengt zich on der de liefde tot den naaste veelal een groote eigenliefde, die op eigen voordeel bedacht is. Onzelfzuchtig echter was en is de liefde van de Nederlandsche pleegouders. Wat konden zij voor dank verwachten? Hoogstens een dank baar gemoed. Het geheele optreden der Nederlanders is één groote liefdedaad geweest, en deze daad •ward gesteld in een tijd, zóó donkeir, als Europa wellicht nimmer gekend heeft. In dien tijd hebben zij ons getroost met hun lichtend voorbeeld en getoond, dat er dog waar. achtige Christelijke liefde bestond. Vbor dat alles zal God u loon en, want Hij alleen, die de liefde zelf is, kan u beloonen voor wat gjj nit liefde hebt gedaan! i|! Nadat de weleerw. heer J. Roos de beide re devoeringen in bet Nederiandsch had vertaald, bracht de onderstaatssecretaris van Hongarije, de heer Pattko Szandinec, aan de pleegouders den dank der Hongaarsche regeering over. De heer Van der Bilt, lid der Tweede Kamer sprak daarop namens de pleegouders. Spr. gewaagde van Hongarije's schitterende verle den en sprak tenslotte de hoop uit, dat het ook wederom een schitterende toekomst tege moet zou mogen gaan. Nadat Dr. Hijmans nog het woord had ge voerd namens het R. K. Amsterdamsch Kin dercomité werden de pleegouders, die een Hongaarsch pleegkind bij zich hadden, in de gelegenheid gesteld kennis te maken met den aartshertog, die hun allen persoonlijk dankte. De dag werd besloten met een feestdiner. „ST. PETRUS CANISIUS RETRAÏTEN- HUIS" TE BERGEN (N-H.). Het was 31 Juli j.l. een jaar geleden, dat bet Ratraitenhuis te Bergen voor het houden van retraiten Is opengesteld. Gedurende dit tijdsverloop hebben 2810 retraltanten het retraitenhuis bezocht. Hieronder waren 1320 mannen en 1490 vrouwen. Het aantal retraiten bedTjOeg G6, zoodat gemiddeld iedere retraite bezocht werd door 42 k 43 Tetraitanten. WAGON TUT DE RAILS GEDUWD. GELUKKIG GEEN DRUK REIZIGERS VERKEER Op den drukken Zaterdagmiddag druk, vooral voor het treinverkeer heeft bij het station Zevenhuizen-Moerkapelle een ontspo ring plaats gehad, waardoor bet treinverkeer Den Haag-Utrecht vice-versa vertraging heeft ondervonden. Van ontsporing van een goederentrein zoo als het gerucht liep, was echter geen sprake, daar slechts een leege goederenwagon bij een wissel door een locomotief, waarachter eenige goederenwagons waren aangehaakt, uit de rails is geduwd. De wagon stond te ongeveer 2 uur Zaterdag middag op het linker hoofdspoor (gerekend uit de richting Gouda) voor het station en zou worden weggehaald door den rangeertrein dia naast het z,g.n. bagageperron op de meest Jink- ache rails stond. Of men nu vergeten had de remmen van den leegen wagon aan te zetten, of dit onnoodig had geoordeeld, kon niet worden uitgemaakt, doch in ieder geval kwam er, vermoedelijk door den sterken wind op een kwaad oogen- -blik beweging in den wagen, zoodat deze in de richting den Haag rolde. De locomotief was toen ai aangezet om den wagen te gaan rangee ren met gevolg, dat juist bij den wissel, van hoofd- en bagagespoor die even buiten het stationnetje in de richting Den Haag ligt, da locomotief en de eenzaam voortrollende wagen tegen elkaar opbotsten, zoodat de wagen ont spoorde. Deintengevolge was het treinverkeer io bei de richtingen gestremd. Een machine van den hulptrein werd tele grafisch uit den Haag ontboden, daar de ont spoorde goederenwagen hierdoor gemakkelijk weer in de rails zou kunnen worden getrok ken. Die kwam te ongeveer 2.50 uur ter plaatse met een inspecteur van de inspectie Utrecht, die in den Haag dienst had. De goederenwagen waarvan alleen een as en de buffers verbogen waren kon toen met behulp van het tractie- personeel uit den Haag en de ploeg van weg en werken die te Zevenhuizen is gestationneerd in de rails worden teruggebracht, de goederen trein kon vervolgens doorrijden, de sporen wa ren weer vrij gemaakt. De vertraging op de lijn was inmiddels niet onbelangrijk. De trein die 14.07 uit Gouda moest vertrekken hield voor het station stil en liet de reizigers voor den Haag overstappen in den trein die 14.05 uit den Haag was weggen gaan, terwijl de reizigers uit den Haag in den van Gouda komenden trein overstapten, waar na beide treinen teruggingen in de richting waaruit zij gekomen waren. Ook de treinen van 14.37, 14.53, 15.29 en lfi.05 uit den Haag en die van 14.14, 14.35 en 15.10 uit Gouda ondervonden vertraging, met de onaangename gevolgen voor de reizigers hieraan verbonden. Tegen vijven was de stag natie vrijwel opgeheven, naar men ons op het station Zevenhuizen-Moerkapelle verzekerde, De grootste vertraging had circa een uur ge duurd. Onaangenaam was voor de overstappende reizigers die ongeveer 5 minuten moesten loo- pen, dat zij dit juist in een gietregen moesten doen. De internationale treinen, twee uit den Haag, die reap, ongeveer een uur en een half uur ver traging hadden, misten de aansluiting in Utrecht niet, daar hierop gewacht werd; di andere treinen tot ongeveer half vijf wel. De treinenloop Rotterdam-Utrecht vice-versa had in Gouda slechts geringe vertraging. Het reizigersverkeer was inmiddels voor den Zaterdagmiddag niet buitensporig druk t® noemen. POGING TOT TREINONTSPORING. Geen twijfel aan den opzet mogelijk SOERABAJA, 4 Augustus. (ANETA). Een baanmandoer van de Staatsspoor ontdekte des morgeus op 300 meter voor bet afstands signaal bij het station Prins Hendrik aan de rail van het baanvak SidotopoPrins Hendrik een stuk -ijzer vau 30 c.M. lang. Doot de wijze van bevestiging bleek, -dat het met de misdadig® bedoeling den trein te doen ontsporen, was vast gemaakt. Door de manier, waarop het stuk was bevestigd, is er geen twijfel mogelijk aan den opzet. BEKNELD GERAAKT. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bi) beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. C. O. van Essen te 's-G-ravenhago tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Utrècht om onderwijs te geven in de lsun3tgegebiedeni3 der oudheid van Italië, Knaapje gedood. Het 10-jarig zoontje van het schoolhoofd P» te Wierum geraakte zoodanig tusschen een vrachtauto en een hek bekneld, dat het aan de gevolgen is overleden. ZWAVELZUUR OVER HET LICHAAM. Ongeluk bij liet vallen van de trap In de melkfabriek te Oud-Gastel is arbeider J. de R„ terwijl hij een flesch ui®' zwavelzuur droeg, van de trap gevallen. kreeg den geheelen inhoud van de flesch ove* het lichaam. Zijn kleeren verbrandden geheel' terwijl hij tevens zeer ernstige brandwonden aan gelaat, armen en heenen opliep. De onS0* lukkige werd per auto naar zijn woning vef' voord. Zijn toestand is ernstig. Cs Hert. Crt)» TREURIGE ONTDEKKING IN MORGEN Het lijk van zijn vrouw in een slo°* Toen de heer Varvoord, wonende in de buu' sclhap Waverveen, gistermorgen uu--- kwam hij tot de ontdekking, dat zijn f*0 verdwenen was. j Mian ging zoeken en na eenlgen tijd_ v mien haar lijk in eon sloot nabij het huis- Men vermoedt, dat zij in den nacht 0 den morgen voor het een of ander naar bu ia moeten gaan en toen in de sloot J§ loop en en verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10