FEUILLETON v.r»AC Mi^u^nr 1923 M PAGINA 2 WEERBERICHT ONZE TROTS TEGEN EEN BOOM GEREDEN ONGEVALLEN HET VERBORGEN TESTAMENT GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten RADIONIEUWS. TEH I u L/LfS i Zwakke tot matigen wind, uit Zuidelijke rich tingen, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later wellicht toenemend, weinig of geen regen, gen, iets zachter. De barometer verandert weimig. Fietsers en motorrijders lichten op van des ÏKVondB 9.11 tot 'smogens 5 uur. DIENSTPLICHT, Wenschen omtrent de inlijving. Ter kenni3 wordt gebracht: Ingeschrevenen voor den dienstplicht voor de lichting van 1929, die tot gewoon dienstplichtige "Worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aan vraag doen om hij de schoolcompagnie van den motordienst te worden ingedeeld of te worden opgeleid tot chauffeur, tot motorrijder of tot hulpmonteur bij de artillerie (onberedenen). Zij jnoeten hun verlangen daartoe schriftelijk me- dedeelen aan den erommandant van de school compagnie te Haarlem, dadelijk na ontvangst yan de kennisgeving, dat zij tot gewoon, dienst plichtige zijn bestemd. Het is noodig, dat zij bij hun schrijven ver klaringen overleggen, waaruit blijkt bij wien, hoe lang en waar zij werkzaam: zijn geweest In het chauffeursvak, als motorrijder of als jtaonteur. De commandant van de schoolcompagnie Toept Regenen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, op tot het afleggen van een proef. Ver goeding voor te maken kosten (voor eiken ad- Spirant gedurende 1 dag of, indien de heen- en <ïe terugreis onmogelijk in één dag kunnen ge schieden, bij uitzondering gedurende 2 dagen)' Wordt door dezen commandant voor rekening V» nhet Rijk gegeven overeenkomstig de laagste Klasse van het Reisbesluit 1816. Ingeschrevenen, dje tot gewoon dienstplich tige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, kunnen aanvraag doen om by de zeemacht te worden Ingedeeld als hulpseiner, met latere bestem ming voor den dienst bij de kustwacht (duur eerste oefening 8 maanden; één herhalingsoefe ning van ongeveer 3 weke). De aanvraag moet Schriftelijk geschieden. Zij moet worden gezon den aan den chef van het bureau Zeemilitie te Willemsoord (Helder) dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van den burgemeester betref fende de bestemming tot gewoon dienstplichtige. De chef van het bureau Zeemilitie roept dege» pen, die daarvoor het meest in aanmerking ko men, op tot het ondergaan van een geneeskun dig onderzoek (vermoedelijk te Amsterdam), ter fceodrdeeling of zy voldoen aan byzondere elschon van gezichtsscherpte en kleurenonder- Scheidingsvermogen. Vergoeding voor. te maken kosten. De Burgemeester van Rotterdam brengt, op daartoe ontvangen uituoodiging, ter kennis, van de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lich ting 1929. die hun wensch omtrent de inlijving In geval van bestemmig tot gewoon dienstplch- tige niet reeds by de keuring of rechtstreeks kan den districtscommandant hebben opgegeven. 'Of wier wensch veranderd is, dat zij vóör 5 Sept. a.s. hun verlangen kunnen opgeven ter secre tarie van de gemeente, bureau voor Militaire Zaken, Raadhuis, op de werkdagen van 93 uur (Zaterdags van 912 uur). Er kan geen zeker heid worden gegeven, dat met hun verlangen kan worden rekening gehouden. Opgemerkt Wordt, dat de duur van de eerste oefening voor al],, dienstplichtigen van de Zeemacht bepaald blijft op ten hoogste 8 maanden. Ingeschrevenen, die tot gewoon dienstplich- tige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewfs van voorgeoefendhid, kunnen j aanvraag doen om in aanmerking te komen voor Opleiding tot ziekenverpleger of tot ziekendra ger by de landmacht. Voor indeeling als ziekenverpleger komen in aanmerking personen, die: a studeeren in de tandheelkunde of in de phar- macie en. niet zijn aangewezen voor de officiers opleiding; b. met vrucht lager onderwijs hebben genoten en beschikken over een krachtig lichaamsgestel; Van dezen genieten de voorkeur zij, die in het bezit zyn van een diploma als ziekenverpleger Of daarvoor in opleiding zijn en voorts apothe kers-assistenten. Voor indeeling als ziekendrager komen in aan. meriting personen, die mert vrucht lager onder- wys hebben genoten en beschikken over een krachtig lichaamsgestel. De voorkeur genieten Kt), die in het bezit zyn van een diploma voor eerste hulp bij ongelukken, alsmede zij, die lid Zijn van een transport-colonne van het Ne- derlandache Roode Kruis en het bewijs van ge oefendheid als zoodanig bezitten. De Vrijwillige Brandweer is onze trots en teireeht. Kan een andere stad in ons vaderland ssich beroemen o® zulk een leger van geaffec- teendien en spuitgasten, om van de höogere brandbestrijders nog niet eens te reppen? Daarom ia het volgende wellicht merkwaar- Sinds geruimen tijd is men bezig de oude hianidspuitjes, die, zooals officieel word opge merkt, door hun zwaarte-genamimel eerder tot last dan tot nut zijn, o® te ruimen en de lad derwagens te veranderen ln slangenwagens. Hierdoor wordt inderdaad een belangrijke verbetering verkregen, daar de spuiten nu voortaan thuis kunnen blijven en men al thans in do stad, waar overal water uit de leiding te halen Valt het met de slangen- wagens alleen af kan. De vrijwilligers zijn er op deze wijze eerder, de moeite van het met materiaal naar een brand komen, is minder groot Toen nu gisterenavond de verdenking rees, dat er in een garage in de Mauritsstraat brand was ontstaan, kwamen vieT of vijf ploegjes vrijwilligers met hun materiaal ter plaatse. Hierbij waren verschillende nieuwe slangen wagens, die, tot verwondering van den leek, vergezeld werden door de oude, afgetakelde spuitjes. De ladderwagens werden snel bij de plaats waar het gevaar dreigde, opgesteld, de incom plete spuitjes liet men ergens in de buurt staan. Waarom deze oude aftandsche bakken niet tegenstaande de last, die het vervoer hiervan oplevert, werden meegenomen? Dat kwam wegens vrees voor oneerlijke con currentie. Immers nog niet alle ladderwagens zijn getransformeerd, zoodat er brandweerlui zijn, die met spuit en ladderwagen naar de brand moeten komen en er dus niet zoo snel kunnen zijn, als zij, die alleen een skangen- wagen hebben te vervoeren. De kans zou dus bestaan dat 'bijv. spuit 111 die n)og een echte spuit is, kwieker is dian spuit 114 en toch later ter plaatse komt, om dat spuit' 114 geen spuit maar alleen een slan- genwageu Is, die. aanmerkelijk vlugger ver voerd kan iworden. En dientengevolge zon spuit 111 zich een premie kunnen zien ont snappen, welke toch eerlijk verdiend was, als 114 maar uit twee stuks had bestaan. De verplichting om zoolang niet allen een slaagenwagen hébben, het oude spuitje toch mee te nemen, berust dus op een een sterk gevoel van rechtvaardigheid en deze geheele uiteenzetting ware overbodig geweest, indien bij den leek niet de vaag was gerezen: Wat is belangrijker, zoo snel mogelijk bij een brand zijn of eerlijk om de premies ren nen? Het brandje in de Mauritsetraat beteekende gelukkig heel weinig, het was wat poetskatoen I dat in een garage aan het smeulen was ge raakt en met emmers water gebluscht kon worden. Doch er komen ook nog wel eens echte bran- den voor. Zaterdagnacht Is de 26-jarige W. IC., wonende Molendijk te Ridderkerk toen hij in een Ford •ver den Dordtschen Straatweg reed, tegen een boom teeoht gekomen. De auto kantelde «n werd ernstig beschadigd. K. bekwam lichte .Verwondingen aan het achterhoofd. De man, <lla onder dTankinvloed verkeerde, beweerde, dat hij wegens den regen niet had kunnen zien. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 4 Augustus BEVALLEN: A. Molenkamp geb. Van den Ho- rik z. P. Buijs geb. Hardenbol z. J. M. Boogaard geb. Wamsteeker d. C. E. Lodder geb. Van Raamsdonk z. J. Potters geb. Van Noord wijk d. A. de Lange geb. Steensma z. M. J. 't Riet geb. Oscewski z. C. T. van dor Poel geb. Bouter d. M. P. D. Rodrigo geb. Barton d. L. G. R. II. M. Matyszczijk geb. Van den Broek d. J. G. van Kooten geb. Verhoef' z. M. Boelrijk geb. Verhoef z. M. Snijders geb. Van Boekhoven z. A. van der Put geb. Van den Nieuwendijk z. V. A. van den Berg geb. Tjalma z. R. J. Loonstijn geb. Bekkers d. B. M. Goosen geb. Meii z. A. J. Schade geb. Duimel d. M. D. van Kamp geb. Bouwman d. C. van Opstal geb. Van Gameren d. A. Se- verin geb. Van Stee z. S. Stad geb. De Wolf z. P. L. Bouman geb. Verschoor z. J. van de Ruit geb. Van der Wal z. T. van den Bent geb. Otter d. E. Mengelkamp geb. Kuipers z. H. M. Verdoes geb. Riool d. L. Hoppen geb. Butter z. L. van Driel geb. Mast d. S. Brans geb. Wassenaar d. OVERLEDEN: J. Pont man van D. v. Loon 61 j. J. P. de Jager wed. van F. N. Commeretl 76 j. P. v. Gils wed. van A. Aarden 89 j. J. M. Vos jm. 8 j. T. J. Kleijheeg wedr. van H. Busehman 82 j. G .Rozenboom wedr. van H. J. Visscher 71 j. J. L. v. Hees man van W. Veerman 22 j. A. P. Zondag wedr. van W. v. d. Sluijs 74 j. II. v. Dijk jm. 22 d. De 47-jarige. H. M., uit de 3de Cumisse- straat is op den Parallelweg van een motorfiets gevallen. Met- ernstige ve.rwo.nding.ein aan het hoofd wend hij naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel overgebracht. De 47-jarige mej. J. A, B. da R.,—V„ wonende aan het Bosland sprong gisteren op den Westzeedijk uit een rijdende tram. Zij werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis aan dan Coolslngel overgebracht. Hier bleek, diast zij een hersenschudding had bekomen. De 64-j-anige H. v. d. A,, wonende in de Hoflaan Is fietsend op den Westzeedijk door een tram aangereden. Zijn rijwtiel weird na genoeg vernield. Hij bekwam een hoofdwond en word naar het ziekenhuis aan den Cool slngel overgebracht. De 16-j'artge slagersknecht C. H. N., wo nende Adamshofstraat Is Zaterdagavond op de Prins Hendrikkade met zijn fiets tusschea twee trams bekneld geraAkt. Hij klaagde over pijn in zijn linkerzij en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsinged overgebracht. Zijn rijwiel weTd vernield. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan da verschillende politiebureaux alhier zijn in de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd, omtrent welke inlichtingen zyn te bekomen aan het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer alhier op Dinsdag en "Woensdag van des middags 12 tot 3 uur. Aan het hoofdbureau van politie: eenïge sleu tels ringen met en R- B. merken, rozenkrans in étui, bruin portefeuille inh. papieren t/n. de Vries, bruine lage kinderschoen, ledige porte feuille, wit schort en pantoffels, aanzetslinger, zw rozenkrans, 3 paar manchetten, brid in étui, kindertasehje, autoped, bruine deken, alp. beursje Inh. eenig geld, veldflesch, zwart lak kinder- schoentje, koperen calot, damestaschje, stalen lorgnet, doublé ringetje, molton deken, brood zakje, actetasch inh. kousen enz., portemonnaie inh. vreemd geld, voetbal, 2 luiers, 2 zwart linnen schoentjes, zilv. Zeeuwsche broche, schroeven draaier, zwarte ceintuur, zeemansboekje t/n. Montgemey, zakmesje, doublé dasspeldje, pet gemerkt H. R., eenige bouwkundige teekeningen, hengel, Jasbesehermer, beige ceintuur, vulpen houder, bon, zw. heerenrijwiel, politiebureau Paul Krugerstraat; idem, pol. bur. Lange Torenstraat idem, pol. bur. Oosterkade. By vinders: autolicht, My. Alg. Vervoer, Br. Hilledijk 64, v.h. König Co.verm. gouden medaillon met portretje, H, Terpstra, Paradijs laan 16a; teekening, N. Knol, Rubroekstraat 162; autokruk, Fritsky, Molensteeg 33; br. portem. inh. geld, H. den Harder, Nieuwe Haven 1.08 idem, J. Moeken, Boekhorststraat 7g; dekzeil in gonjezalc, J. Elslioff, Crispünlaan 18; tasch inh. portem. sleutels enz., J. Kesteloo, Werkhoefstraat 17; br: dekkleed, F- Kampinga. Aert van Nes straat 6Sb; br. portem. inh. geld en tramkaart, J. Rensheer, Pr; Frederikpiein la; vulpenhouder C. KJaveryk, Prinsenstraat 14b; portem. inh. 5)4 ct. gaspenningen, Naard-en, Nieuwe Markt 18; zilveren, geldstuk, C. Pijl, Achterklooster 55a; muilkorf, T. v. Aken, Schoterboschstraat 4; br. dames portem. ink. geld, M. de Bruin, Blom- mersdijlcschelaan 10b; nikk. bril A. Louhen Ham nierstraat 31; gouden dames armbandhorloge, G. van Haaren, St. Marlastraat 7b; verm. gouden, armband, H. Budaard, R. Rottekada 33; zilv. armbandhorloge, G. Heddehagh, Jacob Pronkst- la, Scheveningen; portemonnaie met 13)4 ct. enz., A. Flooren, Ged. Slaak 60b; portem. inh. geld en tramkaart, P. Phyi, Plerets-traat 51b; br. kinderportem. inh. geldstuk, D. Rambals, v. Meursstraat 14a; ledige actetasch, M. v. Embden Vredenoordlaan 30; portem. inh- eenig geld, .1- Graveland, Vöorschoterlaan 33; doos inh. stuk ken, zeep, J. Spek, Korte Kade 34a; actetasch inh. portem. en haakwerk, J. Rogman, Aegjdius- Btraat 114a; zilv. geldstuk, G. Wassenberg, Anna- straat 7a; bankbiljet, G. v. Alkmade, Av. Con cordia 119a; portem. inh.. dubbeltjes, T. Hen driks, Korfmakerstraat 4a;, handdoek, J. Wer- son, Math.laan 482; R. B. merk, J. Lodder, Rös. Manzsstraat 110a; kinderportem. inh. eenig geld D. Lensveld, Cath. Eeermanssti-aat 87a; stuk rookvleesch, K. Teem, Transvaalstraat 8; kope ren schaal en gewicht, mej. Heuschen, Rozen- gaarde 22; R. B. merk In étui, H. Mulder, Stok roosstraat 44b i nikk. horloge, mej. de Jong, Eg- straat 15a; koetsierszweep, M. Pons. V. Malsen- straat 84; ring met 2 sleutels, G. Knoester, Boudewtjnstraat 70b; damestasch nh. geld, C: Boekhout, Josephstraat 83b: br. portem. inh. geld J. Stoutjesdük, Zuidhoek 175; bus inh. melk, J. Huigsloot, Schiéd.dyk 114: portem. inh. geld. Zee kantoor, Boompjes 49; R- B. merk, F. Dijkstra, C. P. Tielestraat 18a; vulpenhouder, Zuster Zonneveld, Diaconessenhuis: R. B. merk, mej. Cordia Adr. Mildersstraat 60; zw. portem. met eenig geld, C. Vijverberg, V- Speijkstraat 39b; nikk. heerenhorloge, J. v- d- Bans, Mathenesser- straat 32a; ring met 2 sleutels, D. Horstman, Doedesstraat 42; R. B. merk, J, v. d. Hoonaard,' Watergeusstraat 102b; br. dam. portem. inh. geld P. Kraan, Soetendaalscheweg 89b; ring met 6 sleutels, K. Eichhorn, V. Waerschutstraat IS; R. B. merk, G. Edelharing, Overijselschestraat 10S; kinderhalsketting, J. Riemstra, v. d. Takstraat 46/6b; portemonnaie, A. V. Loon, Oranjeboom- straat 87; zilv. heerenpoTshorloge, B. v. a. Velde P. de Raadtstraat 36; verm. gouden schakelarm band met hartje, mevr. Odük, Raadhuisstraat 20 te Heen-stede. HOOFDSTUK II 4) GEORGE DANDLET Terwijl Field met de grootste voorzichtig- Jieid en scherpzinnigheid zijn netten spande om den voortvluektigen misdadiger te vangen, be vond deze zich ia een heel ander gedeelte van de groote stad Londen, dan waar de detective /werkte. Op denzelfden morgen, dat in het kan toor van den bankier World de in het vorige hoofdstuk vermelde beraadslagingen plaats von den, liag Dandlet op een divan in eea smaakvol ©meubileerden salon. Behaaglijk dronk hij met ,eine teugjes zijn hopje koffie, rookte een fijne Sigaar en luisterde aandachtig naar de woorden van een oude dame, die tegenover hem in een fauteuil zat. Hij had zijn overvloedig hoofdhaar kort laten knippen en zich den baard laten af- scheren; daardoor wijs zijn uiterlijk: zoo veran derd, dat zelfs mijnheer World hem nauwelijks fcou herkend hebben. De oude dame keek met welgevallen naar den opgewekten, flinken, vriendelijken, jonge- jWan en als ze hem aansprak, zei ze beleefd, ^mijnheer de baron". En ln de werkelijkheid tvog bij ook een baron, maar niet baron Dandlet, doek baron Ernestomi ook heette hij geen iJeorge maar Robert. Die naam stond ook op de ttsRekaartjes, die op een klein tafeltje lagenr; „Robert, baron van Erneston"; daarboven stond een kroontje met een familiewapen. De dame vertelde allerlei nieuwtjes, belang, rijk o en onbeduidende en zij was gelukkig, dat de Jonge baron baar niet in de rede viel, maar alles gednldjg aanboorde; ofschoon bet meeste van al wat zij vertelde, hem ln bet geheel niet interesseerde. Meestal sprak de dame hem aan met „mijnheer de baron", maar zoo nu en dan liet zij zich toch ook het meer gemeenzame „Robert" ontvallen en als zij dat dan haastig verbeteren wilde, onderbrak hij haar met een afwerend gebaar Beste juffrouw Bruce, zeg u maar gerust Robert, zooals u dat altijd gewend bent geweest; van u blo or ik dat bet liefst. Juffrouw Bruce, die Roberts min geweest was, lachte dan gelukkig, want zij bad haar eigen kind verloren en nu al haar moederlijke liefde op Robert van Erneston overgedragen. Om het verdere verloop van het verbaal te kunnen volgen is het noodig eenigen tijd in de geschiedenis terug te gaan. Roberts grootvader was gestorven, toen zijn zoon, Roberts vader, nog een kind was. Zijn teerhartige, zwakke moeder bedieirf en verwen de den knaap tot in den grond, dooT hem steeds en in alles zijn zin te geven. Hij leerde weinig en later, toen bij voor een militaire loopbaan opgeleid mioest worden, bad kjj de grootste moeite om bet tot ritmeester te brengen. Toen zijn moeder stierf, die wel veel van hem gehou den bad, maar te zwak en te toegevend voor hem was geweest, had zij zich nog nooit om. trent de tokjomst van haar zoon ongerust ge maakt. Hij had toch een betrekking, waardoor hij «enigszins In aanzien stond en die hem ln do gelegenheid stelde met alle vooraanstaande families te convereeeren, hoewel de geldelijke yoordeelsa yah den militairen titel niet bijster groot waren. Maar dat was van ondergeschikt belang, daar hij bij den dood zijner moeder in het bezit kwam van een ST00t vermogen. Ritmeester van Erneston was een elegante, flink uit de kluiten gewassen officier, iemand, die graag in de gezelschappen werd ontvangen en die vooral door de dames zeer gezien was. "Wel was hij lichtzinnig, maar dat waren alle officieren van het eerste regiment huzaren, zoo gioed als allemaal zoons van adellijke families. Ook speelde hij om groote sommen geld en ging weddenschappen aan om de krankzinnigste din gen, maar hij. was schatrijk en een beetje licht zinnigheid. wordt een officier, net zoo min als een student, niet kwalijk genomen. In gezel schappen, bij: bals of andere feestelijkheden was baron van Erneston altijd een van de meest ge ziene gasten en het hart "Van meer dan één Jonge dame begon snell,eï t® kloppen, wanneer zij meende; dat hij haar met meer dan bijzon dere voorkomendheid, behandelde. Maar de baron schonk meer aandacht dan aan alle andere huwbars jongedames aan de dochter van graaf Asborn, die in de nabijheid van Londen op een ©net-adellijk slot woonde. De Jonge gravin mocht den hupschen officier ook graag lijden en hij voorbaat verheugde zij zich al op bals of partijen, waar zij dacht den ritmeester te zullen ontmoeten. Ook aan haar ouders ontgingen de hoffelijkheden niet, die de baron hun dochter bewees. Ofschoon er heel wat was in het leven van den jongen man, dat hun minder aangenaam was, was hij hun toch niet onverschillig als schoonzoon: hjj stamde uit een van <!e eerste families, was eigenaar van een groot vermogen, en bekleedde een positie in dé maatschappij;, dié met het klimmen van de jaren steeds kon. verbeteren. Zij hoopten, dat zijn ©enigszins onregelmatige fen lichtzinnige levenswijze door het huwelijk en de y er ander dé pmstandigheden, waarin hij Afdeelïng voor mannen: Tel. 10403 en 10404. Kappersbediende, 2 roomijs venters, 30 loopjon gens, 6 fabrieksjong-ens, halfwas drukker of inlegger, barbiersleerling halfwas kleermaker, schoenmaker, halfwas kapper, bontwerker, sui kerwerk ersleerl i ng, halfwas broodbakker, aank. sagelr, aank, bakker, boekdrukker, leer ling boekbinder, aank. perser, of onderperser voor broeken, zeilmaker, Ieerl. meubelmaker, leert, stoffeerder, leerling, mach. houtbewerker, lieert, schilder, halfwas meubelmakers, aank. behanger-plakker, glas in loodzefcter, halfwas- glas iin Ioodzetter, leerling, glas in loodzetter, auto-schilder, leerling' auto-schilder, halfwas houtdraaier, leerling houtdraaier, leerling' voor betonwerk, leerling poMtoerder, halfwas 'beeld houwer, leerling beeldhouwer, halfwas rijtuig schilder, 25 jongste bedienden, 2 piccolo's, col porteurs vor het aanwerven van abonnê'3 voor bek. dagblad, colporteurs voor den verkoop van boekwerken, colporteurs voor gasapparaten, colporteurs voor het aanwerven van abonné's voor bek. geill. weekblad, vertegenwoordiger voor fijnhout en vloerbeleigging, reiziger b. m. b akkers art ik elen en kol. waren, colporteurs voor wlnkelmachines, hoeken, naaimachines, radio's, orgels pakpapier en touw, pendules en wringmachines, stadsreizigers voor den ver koop van kolen, ingev. reiziger voor speel goed en galanterfën, ingev. reiziger voor Ne derland voor reisdekens, vert. voor Rotterdam en den Haag voor drukerij en kantoorboek handel in den Haag, reiziger voor kantoor boekhandel, kunnende auto-rijden, bekw. tijd- schrijver voor Curagao, café-Rest. kellner voor Breda, Commis de Rang, café-bediende, buffet- bediende voor Breda, 3e bediende banketbak ker, Chef de Partie, 2 Commis de Parfcie, zelfst. kok b. m. rijsttafel voor Parijs, zelfst. Aide de Cuisine voor Tillburg, huisknecht-kellner voor Dordrecht, hotel-rest. kellner, zelfst. Aide de Cuisine voor Gouda, bekw. hotel-Café-Rest.- kellner voor Gorinchem, zelfst. Aide de Cuisi ne vor Breda, casserolier, constructie-bankwer ker, 20 nagelheeters, smid, halfwas electricien, 20 scheepsfitters, smidsjongen, rijwielherstel ler, leerling bankwerker, te Oude Tonge: smids knecht, 2 schilders, te Hillegersberg.: vleesch- houwersjongen, te Hook van Holland: kappers bediende voor dames- eai heerensalon, te Berg schenhoiek: 2 schilders, te Nieuwenboorn: schilder, te Nieuwerkerk a. d. IJssel: halfwas schoenmaker ol volwas voor enkele dagen per week, te Oud-Beijerland: smidsknecht (half was), te Oosterland: 2 metselaars (voegers). Afdeeling voor vrouwen: Tel. 880 en 93S3. vrouwel. kantoorbediende bekend met maclh. sdhrijven; cojrirespondente eteno-typiisfte voo;r Dultsdh; steno-typiste voor Fransch; steno typiste voor moderne talen; steno-typiste voor Holllandsch pl.m. 2 maanden; 6 siteno-typisten voor Holl. en moderne talen; geroutineerde typiste voor gemeentedienst; kapsters en leer lingen; voor bedrij.fekleedilng knipsters; mach. tiikisters en leerlingen voor het kleermakers- va^ confectie- en maatwerk; mach. stiksters en handwerkisbers voor lingerie atelier con. fectie-sitrijksteirs; thuiswerksters voor lingerie- werk kunnende knippen; huis- verstel- en cos- tuumnaaistersbekw. bontstikster en leerlin gen; aank. corseittennaaisterbekw. en leerling imantelnaaisitars; mach. borduurster, bekend- m. de platsteek; bekw. aank. en. leert, ma-nteL en japonnennaaisters; Voor waschiruricihibing: strijksters; meisjes wasehinrichting en lee-rl. en conf-ectietrijkstea's voor winkelbedrijf: win keljuffrouwen en leerlingen, heeren-mode-arti. kelen lederwaren kruideni-ersvak, schoenvak, bakkerij en boekhandel, maigazijnjtrffrouw hek. met gala'nterlën en lux-e artikelen;, huishoud sters; hulpen dn de huishouding met huiselijk verkeer; dagmeisjes; dienstboden, 2e meisjes; noodhulpen, werkmeisjes en kindermeisjes voor ziekenhui-s leerling veirplegstensfabrieksmeis jes; zaldcenstopsterstompensortcersters; tabak sitripsitecs, sorteerctiepssigairettenpakaters paksters; cantonnagewerksters en loopmeisjes; Voor hotel: kamermeisjes extern; Fransche of Engelsche hulp in de huishouding; i-n Restau rant kooksters eas-sière voor de avonduren; linnensitopsfcrlinnenjuffrouw; -huisjuffrouw, koffiejuffrouw. Te Voorschoten Polisieuses voor gouden ke-ttingwerken. Te Amsterdam: kurbel- borduursters. Te Rotterdam: platsteekborduur. ster monogrammen. Te Schiedam: kookster. Te Be-rgen en Breda een kookster. Te Hilver sum fiüaalkoudstsr m-atideir mat 3 dochters voor kruidenierszaak. Te- Nijmegen .kamermeis jes. Te Zoutelande "Walcheren voor een pension voor 30 gasten als hoofd van de keuken een alleszins geroutineerde en bekwame betrouw, bare kracht. Te Rotterdam op een eonfectie- atlelier een juffrouw voor het ontvlekken van soffen, belkw. naaisters bekend met het malcen van boezeroenen en een bekw. knipster voor bedrtj f&ldeediug. t PROGRAMMA'S VOOR DINSDAG. Huizen (340,9 M., na 6 uur 1950- M.) uit sluitend K.R.O.-uitzendingen; 12.301.30 Lunch- muzielt door het Trio „Winkels"; 67 Gramo- foonmuziek; 7.308 Causerie door Mevr. M. E. Steyger Asperslagh: De katholieke vrouw als moeder; 8 Concert door het Haagsche Harmonie orkest o.l.v. Henri Zeld'enrust, uit den Dieren tuin in Den Haag. 1. Eag-le: eyes, Goldman. 2. La Gazza. ladra, Roesmi. 3. "VVein, Weib und Gesang, Strauss. 4. Ballet des Parfums, Popy. arr. Fur- get. 6. Egmont, ouv.. Beethoven, üa. Prélude uit „L'Enfa-nt prodïgue", Debussy, b. Célêbre me nuet, Cherubini. 7. Marche militaire Francaise, St. Saens. 8. Hérodiade, fan-t., Massenet. 9. Mar che-of the Disk Ehrowers, Zeldenrust; 10 Persb. Hilversum (1070 M.) 12.30—2 Lunchmu- ziek door het Trio F. Courtel; 6—7.45 Concert door het AVRO-kwartet met medew. van A. Bleekrode, viool; 8.15 AVRO-Tooneel. Studio opvoering van „De Huizen van den Weduwnaar", door het: Vereenigd" Toonsel, Dir. Verkade en Verbeek. Tooneelspel in 3 bedrijven van Bernard Shaw10 Persber. Daarna dansmuziek door Ted Staves" and his Band van het Casino te Scheveningen. Daventry (1600 M.) 11.20 Gramofoonmuziek (Kreutzer sonate). 12.20 Het Gladys Noon Trio; 1.20—2.20 Orkest; 4.20 Orkest; 6.20 Vaeantie- praatje; 6.35 Kinderuurtje; 6.20 Gramofoonmu ziek; 6.50 Nieuwsb.; 7.05 Gramofoonmuziek; 7.20 Lezing: Londoners-country; 7.35 Pianodu etten van Dvorak; 7.45 Muziek; 7.50 Lichte Wie ner muziek, R. Higneii (sopraan), orkest; 9.20 Nieuwsber.; 9.35 Lezing: The newspaper; 9,50 Nieuwsteer.; 9'.55 Marian Anderson (alt); 10.20 „The crossing", radio-hoor.spei van Marveil en Lister; 1112.20 Dansmuziek. Partis (Radio-Paris 1750 M.) 12.502.10 Or- kset; 4.055.05 Concert. L. Radisse (cello). A. Locatelli (viool), orkest; 9.05:11.20 Concert. Declamaties en kamermuziek. Langenberg (469 M.) 1.252.50 Concert door het Philharmonisch orkest; 6.207.15 Con cert voor koor met pianobegel.; 8.2010.50 Con cert door het Werag-orkest. Königswusterhausen (Z e e s e n 1250 M.) 12.205.20 Lezingen; 5.206.20 Orkest; 6.20'8.05 Lezingen; 8.50 Werken van. Oude Meesters. Orkest. J. Schwraz- (piano). Hamburg (395 M.) 4.35 Voordracht; 5.20 Orkest; 6.20 Walsmuziek; 8.20 Orkest; 9.20 Operaconcert. Orkest. W. Sperber en E. Schlee (zang). Brussel (509 M.) 5.20 Gramofoonmuziek; 5.50 Orkest; 6.50 Orkest; T.20 Pianoconcert; 8.2010.50 Concert in den Dierentuin te Ant werpen. Prijs 30 eo 60 ct. Bij Apoth en Drogjstea DE SCHEEPVAARTBEWEGING IN DE AFGELOOPEN WEEK. Gedurende de afgelaopen week zijn volgens onze sratistveK den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 379 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren, bestemd voor Rot terdam, met inbegj.ip van Hoek van Holland, 252 schepen, m. 431,697 n. reg, tons,, voor Vlaardingen 10,. Schiedam 4, Pernis 1, andere Nederl. plaatsen 8 en Duitschlaud 4. Voor Poortershaven waren bestemd 2 stoom schepen, terwijl '21 schepen den Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende1 hetzelfde tijdvak van 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen i-82 schepen waarvan 0 zeilschepen on 0 zeelichter Hiervan waren bestemd voor Rotterdam met inbegrip van Hoek van Holland 248 Schepen voor Vlaardingen 19, Schiedam 8, Pernis 1,. andere Nederl. plaa tsen 1 en Duitschland 5. Sedert 1 Januari" zijn aan gekomen Schepen Netto Reg. ton N'. Waterweg Tegen vorige week Rotterdam 1928 1927 8229 8808. 13.717'.570 14.215.746- Nu -579 498A76 —576 491.836 1928 7319 12.429.969 1937 7897 12.948.032 Nu —578 —583 518.063 473.218 Tegen vorige week Bunkerbooten zijn in deze statistiek uiot inbegrepen. Opgestoomd 1 schip 1023 netto tons. als echtgenoot en hoofd van een gezin zou ko men te verkeeren, gemakkelijk in gunstigeu zin beïnvloed zou worden. Toen niet lang daarna de ritmeester van Er neston in zijn gala-uniform gekleed op het landgoed, van graaf Asbo-ru verscheen en geheel volgens de etiquette en in hoffelijke termen officieel om de hand van de jonge gravin vroeg, kwam die vraag wel heel onverwacht. Met de grootste hartelijkheid werd hij ont vangen en op zijn vraag met vreugde een bevestigend antwoord gegeven. De bruiloft werd met groote pracht en luis ter op het adellijk landgoed van graaf Asborn geviea'd. Na hun huwelijk maakte het jonge echtpaar een langdurige huwelijksreis door Frankrij,k en Italië en keerde daarna in En geland terug om in Londen te gaan wonen. Daar lag het eerste regiment huzaren in gar nizoen en graaf Asborn had voor het jonge gezin een vroolijk, niet te groot huis gekocht, dat met hun stand overeen kwam. Geen kos ten had de goede man gespaard om het smaak vol en gezellig te laten inrichten. Maar het jonge huwelijksgeluk duurde niet lang. Met ontzetting merkte de pas getrouwde vrouw al spoedig, dat Let elegante voorkomen en, de beschaafde omgangsvormen va-n haar echtgenoot maar vernis was, die er aan den buitenkant was opgjebrachfi. Hij speelde en dronk zonder maat en hij had alleen den last van het huwelijk op zich genomen om zijn redr deloos in de war geraakte geldmiddelen weer wat op streek te brengen. Hij bleef de overal graag geziene gast in ge zelschappen,, zooals hij vroeger geweest was;" bij partijen en feestelijke gelegenheden bleef bij da fijne cavalier als altijd, maar tbuls hield liijj het niet lang uitj' daar vond hij allee gaal en vervelend. Wel ia waar Jvas hij niet onheusch fel hardvochtig tegenover zijn yrouwt maar hij bleef geen avond bij haar- thuis: hij ging naar de club, waar hij met zijn vrienden die van hetzelfde karakter waren als hij, speel de en dronk. Daar hij in de meeste gevallen veel geld verloor, zat hij in den regel krap in zijn contanten,, in welke omstandigheden hij bat, zijjn vrouw moeilijk maakte door zijn slecht humeur en voortdurend pnobeerde geld van haar los-te maken. In den beginne had nog een zekere schroomvalligheid voor de schoone vrouw hem teruggehouden, maar meer en meer gaf hU zich aan den verderflijken hartstocht van het spel over. En hoe meer zijn vrouw bent smeekte toch bij haar thuis te blijven ca poogde hem van het hellende vlak, dat naar den ondergang voert, terug te houden, des te meer vervreemdde hij zich van haar en vond hij zijn thuis hoe langer hoe vervelender. Hij bleef soms den geheelen nacht uit ett kwam vaak dagenlang niet naar huis. De barones droeg, haar verschrikkelijk l°b zwijgend, zonder er met één: van haar famili0" laden of kennissen, over te spreken, zoodat ni0- mand er eenig. vermoeden van had, welk sm»:,v telijk harteleed zij te verduren had. Wanneet er gasten kwamen of als er zoo nu en dan een0 een- partijtje ten huize van den ritmeester S04 geven werd, bleef de baron, thuis en gedroeff zij» dat zich zeer hoffelijk: en oplettend tegenover vrouw en hartelijk jegens de bezoekers, zo01 allen- het gastvrije huls met de overtuig'"® verlieten, dat daar het gelukkigste mensche"j paar van de wereld woonde, terwijl de nu" slechts verdriet, zorg en onverschilligheid he - borgden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2