DE WIELERWEDSTRIJDEN £)E zeilwedstrijden. DB ROEIWEDSTRIJDEN DiM3DA3 7 A'J^D->TJ-? 13^3 DERD£ BLAD PAGINA 2 EEN EERSTE EN TWEE TWEEDE PRIJZEN KOOR NEDERLAND LEENE EN VAN DIJK REDDEN DE EER PE UITSLAGEN VAN MAANDAG. ACHTERVOLGINGSWEDSTRIJD NIEUWE UITSLAGEN. ACHTERVOLGINGSWEDSTRIJD TANDEM. ONZE DRIEKLEUR AAN DEN MIDDENMAST (Vervelg), DE UITSLAGEN VAN ZONDAG, 6-METERS. EINDE DER VOORWEDSTRIJDEN. -tt- Tot slot gem rewoVêl yan Italië in 7 xnia» li t/ï SSft) 1 •4'-''^ Deml-finale-sprint: Mazairac (Nederland) •Wint ran Falck Hansen (Denemarken). Beaufrand (Frankrijk) wint yan Bernhardt (Dultschland). Mazairac komt dns in de tinale tegen Beau frand. Uitslagen achtervolgingsrace: Demi-finale: Italië wint van Engeland. Nederland wint na een zeer spannende race (plet 1 meter verschil van Frankrijk en komt daardoor in de finale tegen Italië. Sprint om den derden prijs, gewonnen door Falck Hansen (Denemarken). Niet geplaatst: Bernhardt (Dultschland). Tweede demi-finale: Nederland wint van J>ultschlamd, waardoor de onzen in de finale komen tegen Engeland. UITSLAG KWART-FINALE TANDEM. Engeland klopt Italië. Onder begunstiging van fraa! zomerweer jrerden. de wielerwedstrijden gisterenmiddag Jroortgezet. Er was een flink aantal bezoekers. DEMI-FINALE SPRINT. Ie: Hierin start Mazairac, die uitkomt tegen Falck Hansen (Denemarken). De Deen gaat Fan den kop. Na de bel wordt de gang ver- Bneld en bij het uitkomen van *e laatste bocht ket de Deen zijn spurt in. Mazairac 13 meteen IrtJ en gaat, na even gelijk mee te hebben ge» fed en, snel naar voren. Hij heeft een voor sprong van een fletslengte, welke hij tot het Find weet te behouden. 1, Mazairac (Nederland), laatste 200 M. 112 4/5 sec.; n. g. Hansen.; Be: Bernhardt (Dultschland) tegen Beau frand (Fr.). De Duitscher komt op het laatst Fit de tweede positie krachtig naar voren, tnaar de Franschman weet met gering verschil leiding te houden. 1. Beaufrand (Fr.), laatste 200 M. 131/5 lec.j n. g. Bernhardt (half wiel). Mazairao komt dus In do finale tegen Beaufrand. OM DEN DERDEN PRIJS. (Hierin start Falck Hansen itegen Bern hardt. De Duitscher gaat. voorop. Eerst op het fechte eind na de tweede bocht zet hij zijn epurt ia, maar de Deen is op zijn qui vive. J (Meteen is hij bij en na een korten tijd van I (gelijk oprijden schiet hij In een onhoudbare 1 Rpurt voorbij en wint met een fletslengte. 1. en winnaar van den derden prijs: Falck Hansen (Deen), laatste 200 M. 121/5 sec.; (h, g. Bernhardt. DE FINALE. Onder groote spanning komt dan na een. pauze, waarin een korfbal-demonstratie werd gegeven, de Zoomenaar Mazairac aan den start Voor den eindrit met den Franschman Beau frand, die na het schot voorop gaat. Als de laatste ronde ingaat zit Mazairac nog op 1 M. achter. In de tweede bocht zet de Franschman zijn eindspurt in, hij houdt Mazairac daarbij hoog in de haan. Op het Techte eind legt Beaufrand er een schepje op en het komt ons voot, dat Mazairac dit ver snelde tempo niet vlug genoeg volgt en Ja, ïnaar even ligt hij met zijn rivaal gelijk en dan loopt de Franschman al meer en meer uit. Hij blijft vrij hoog rijden, waardoor Mazairac hoog In de bocht komt te liggen. De Zoomenaar doet zijn uiterste best, doch het is welhaast niet meer aan te nemen, dat hij bet nog redden zal. Op het re;hte eind wint ht) weliswaar nog terrein, maar met iets min der dan een halve wiellengte gaat Beaufrand over de eindstreep. De Fransche supporters zijn uitbundig in bun applaus, ons publiek is even beduusd. Jdazairae is geslagen Weer een hoop op een Zoo dichtbij schijnenden eersten prijs ver- irlogen. Maar het is niet anders en ook Holland se!» handen gaan op elkaar om den winnaar toe te juichen. 1. Kampioen: Beaufrand (Frankrijk), laatste 200 M. In 13 1/5 sec.; 2. Mazairac (Nederland), dubbele banddikte; 3. Falck Hansen (Deen). DEMI-FINALES. ItaliëEngeland. De Italianen zetten er een ferme pace in, waarbij de Engelschen, die wederom In goed ploegverband rijden geleidelijk afstand verliezen. Toch bedraagt het verlies twee ronden voor het eind slechts een achtste baan, op welken afstand de Britten het weten te houden. 1. Italië in 5 min. 2 3/5 sec. 2. Engeland 1/8 baan. NederlandFrankrijk. Voor Nederland rij den Maas, Braspenninx, v. d. Reyt en v. d. Horst. De rit is zeer spannend. Afwisselend feljn onze mannen en de Franschen eenige peters voor. Dit duurt tot de laatste ronde, Waarin de or anjers er alles op zetten. Met 10 peter voot winnen ze op schitterende wijze. Pet publiek is enthousiast en juicht onze man- pen zoowel als de Franschen hartelijk toe. 1. NEDERLAND In 5 min. 4 1/5 sec. 1 p.g. Frankrijk. DE FINALE. N e rl e r 1 a a d—Italië. 'n Geweldige race, graarin beide teams elkaar geen meter winst dunnen. De laatste twee ronden loopen de Ita lianen iets uit. 't Is maar weinig, doch 't blijkt genoeg te zijn. Met naar schatting 25 Meter verschil klinkt voor de Italianen het eerste eindschot. De Italianen zijn uitgelaten, de ren ners worden hartstochtelijk omhelsd en de Italiaansche helper, die al twee dagen de hilari teit van het publiek heeft gaande gemaakt door zijn opmerkelijken omvang, tilt den leider der ploeg op zijn breede schouders en voert; met hem een dansje uit. De Italianen begeven zich dan naar bun ver slagen rivalen en onze Hollandsche Jongens hebben zich aan de voor hen wel zeer ongewone omhelzing te onderwerpen. 1. Kampioen: Italië, 5 min. 61/8 sec. 2. Nederland 25 M, achter. Om den derden prijs kampen dan nog Frank rijk en Engeland. Beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd. Als de Franschen een man verliezen loopen de Engelschen een tiental meters uit, met welk verschil zij dan ook winnen. Winnaar Engeland dn 5 min. 2 4/5 sec., dat hierdoor den derden prijs in het tornooi heeft behaald. DEMI FINALES. Ie serieItalië—Engeland. De Britten gaan aan den kop. Bij de bel noodzaken de Italianen hun baangenooten tot een fllnken gang. De Engelschen gaan in de tweede bocht hoog in de baan en houden Italië daardoor op. Als zij echter te hoog zijn, schieten de Italianen binnendoor. In een razende spurt gaan ze op de finish af en het lijkt hopeloos voor de Brit ten. Bij het ingaan van de laatste bocht liggen ze nog achter. Maar dan zit Engeland op en in een bewonderenswaardige rush stormen ze naar de lijn, die ze onder daverend applaus het eerst overschrijden. I. Engeland, laatste 200 M, 12 2/5 sec. N.g. Italië. 2e serie: NederlandDuitschland. De Duit- schers krijgen den voorrang. Aan het eind der tweede ronde vallen de Hollanders uit de baan, zoodat deze serie wordt overgereden, hetgeen meteen geschiedt. Weer gaat Duitsch land voorop, maar bij het ingaan van de twee de ronde verwisselen de Hollanders van plaats. Na de bel gaan de onzen tot de spurt over. De Duitscbers vallen krachtig aan, maar de eindspurt der Oranges is zoo krachtig, dat de Dultschers ze niet kunnen bijhouden. Dit brengt de onzen ertoe zich niet geheel te ge ven, hetgeen hun bijna noodlottig wordt. De ruim een lengte voorsprong dien zij hadden wordt door de Dultschers geleidelijk ingeloo- pen en in de eindspurt moeten de Oranje mannen er alles op zetten om zich de Dult schers van bet lijf te houden, hetgeen hun ternauwernood gelukt. L Nederland, laatste 200 M. 121/5 sec.; n.g. Duitschland, half wiel. OM DEN DERDEN PRUS. Hierna komen de Duitsche en Italiaansche tandems in de baan. Door hoog opdringen in de bocht weten de Duitschers hun tegenstan ders te verhinderen de leiding te nemen. Ze blijven tot in de laatste bocht in het mid den Tijden, waardoor zij den Italianen de kans ontnemen, voorbij te komen. De blauw- baadjes weten op 't rechte eind nog fiksch bij te spurten, maar met gering verschil moe ten zij de overwinning aan de adelaardragers laten. Winnaar Duitschland, laatste 200 M. 121/5 sec. DE FINALE. De eenige hoop, die den onzen rest is ge vestigd op het tandempaar Leenev. Dijk, dat uitkomt tegen Engeland. Bij de bel gaan de Hollanders boven langs de Britten met wie zij gelijk op rijden zor gende, dat deze hun niet kunnen ontsnappen. Onze mannen rijden zeer tactisch en als zij in de tweede, bocht de spurt inzetten bewerken zij, door meteen voor de Engelschen af te glijden, dat deze in de tweede positie gera ken. Dan gaat het met een enorme spurt op de eindstreep af: de Engelschen weten nog iets in te loopen, maar onder donderend ge juich gaan de onzen als eersten de eindstreep over. Nederland heeft een kampioen! Hoezee! 1. kampioen Nederland, laatste 200 M. 11 4/5 sec. CéRéMONIE, CéRéMONIR, CéRéMONIEM! Het enthousiasme kent geen grenzen. Hoe den gaan de lucht in en als de twee kranige rijders een eere-rondje maken worden ze storm achtig toegejuicht, 'n Suppoost is zoo geestdrif tig dat bij uit een veldje met een zeker soort hooge sprieten beplant een bosje trekt, dat hij Leene in de hand drukt. Eindelijk is de man achter de microfoon ver murwd en ja hoor, daar klinkt: Ceremonie pro- tocolaire olympique. Eerst komen de buiten landers aan de beurt; de Marseillaise klinkt voor Beaufrand, en ter rechterzijde van de tricolore rijst een kleine Nederlandse!» vlag voor Mazairac; dan het Italiaansche volkslied Voor de fiksche Mussolinianen, die den achter volgingswedstrijd wonnen en weer gaan ter rechterzijde „de schitterende kleuren" omhoog. De Italianen worden luide bejubeld; velen op de tribunes brengen den fascistiscben groet. De stemming wordt, al opgewekter, al geest driftiger. Tot plots alles verstomt. Deux K.ilo-mètrc3 Tandem: Premier: Champion Olympique: la Holland©. Even nog stilte. Langzaam rijst het rood-wit-blauw aan den middelsten mast en dan zet de -muziek ons plechtige Wilhelmus In, luide meegezongen. Als de laatste klanken Verklonken zijn, stijgt gen ooryerdooyend ge- X, Noorwegen 2,14,84; 2. België 2,14,57) 3. Estland 2,15,13; 4. Holland 2,15,35; 5. Amerika 2,15,42; 0. Denemarken 2,16,43; 7. Zwteden 2,16,59; 8. Hongarije 2,18,5; 9. Italië 2,19,34; 10. Dultsdhlanid 2,19,58; li. Frankrijk 2,20,16; 12. Portugal 2,26,37, Spanje niet gestart. 8-METERS. 1. Italië 2,59; 2. Zweden 3,1,23; 8. Frankrijk 8,2,11) 4. Holtod 3,2,45. Amerika, Engeland, Noorwegen opgegeven, Argentinië niet gestart. 12-VOETSJOLLEN. Eerste serie: Gestart wordt er om lluur 25. Duitschland is het eerst weg. Letland wordt teruggeroepen. Huybrechts (België) beeft de leiding. Bij de eerste boei loopt België bard weg, de anderen volgen bem gelijk eendjes aebter elkaar. In do volgende rond© weet Noor wegen Huyhrechts (België) te lappen. Bij bet nemen van de boel begaat Huybrechts een fout. Hij neemt zijn draai te kort, kan geen vaart meer krijgen en drijft boven op de boei. Voor hem is dus da fcane verkeken, bij ligt er uit. Na een spannende® strijd komt bet einde. 1. Noorwegen, 2. Zweden, 8. Duitacblamd, 4. Denemarken, 5. Hongarije, 6. Zwitserland, 7, Spanje, 8. Letland. 2e Serie: Om 2 uur 55 beeft die start plaats. Holland ligt bet hoogste en beeft dan ook spoe dig de leiding- Daarna volgen Amerika en Finland. De Vries Lentsch loopt goed uit en beeft een voorsprong van 20 see. Door een gunstigen slag te maken zle^Finland kans om Holland in te halen, zoodat bet einde wordt bereikt door 1. Finland, 2. Holland, 3. Italië, 4. Amerika, 5. Engeland, 6. Frankrijk, 7. Polen, 8. Tsjecho- Slowakije. De voorwedstrijden behooren dan weer tot toet verleden. Gelukkig heeft Nederland zich in de drie klassen weten te handhaven, zoodat èn de Holtodia 6n de Kamphaan en de Vries Lentsch nog kans hebben beslag te leggen op Ben titel waarvoor zoo heftig gestreden wórdt in alle sporten. Van de 8-Meters zien wij dan verschijnen in de finaleHolland, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Italië, Amerika. Engeland en Argentinië vallen af. Van de 6-Meter3 zullen uitkomen: Holland, Noorwegen, België, Estland, Amerika, Dene marken en Zweden. Af vallen Hongarije, Italië, Duitschland, Frankrijk, Portugal en Spanje. Van de 12-voetsjollen komen in den eind strijd: Duitschland met 9 punten, Noorwegen met 10 punten, zweden met 10 punten, Italië met 14 punten, Finland met 14 punten, Dene marken met 14 punten, Amerika met 15 pun ten, Holland met 17 punten., Engeland met 18 punten, Letland met 23 punten, zoodat niet meer uitkomen: Zuid-Afrika, Oostenrijk, Bel gië, Spanje, Frankrijk, Hongarije, Monaco, Polen, Zwitserland, Tsjeeho-Slowakije. VRIENDELIJKE MENSCHEN, Een jonge Ier was voor het eerst In Londen en stond vol bewondering voor de groote ge- boawen van de brandweer. „J6 hebt hier in zoo'n groote stad zeker veel branden?" informeerde bij bij een der brand wachten. „Ontelbare", antwoordde ueze „Ik zou jelui weieens gaarne z en uitrukken vervolgde de Ier. Op hetzelfde oogenblik giug de alarmklok OVST Onmiddellijk vlogen de brandweerlieden naar hun posten, de groote poort ging open en de brandweer reed uit. „Dat is nog eens buitengewoon vriendelijk", constateerde de Ier, „dat zuilen ze toch maar voor weinig vreemdeling®11 over hebben ONDER VRIENDINNEN. „Mijn verloofde zeide mij. dat ik het liefste en meest interessante meï-sje was. dat hij ooit °e,^En zoote man, die 3® nou a' bedriegt, zou je willen trouwen". juich op. Holland heeft zijn zin. Dank zij Leene en v. Dijk prijkt eindelijk dan ons Hollandsche doek aan den eere-mast. Hoezee, hoezee, hoezee! Do geestdrift bereikt topboogte. Italia, Italia, Italia klinkt het. Uit Hollandsche kelen en de blauw gejaste fascisten, die door hun fascinee- rend costuum, door hun indrukwekkenden groet en ook door bun kranige praestati© tegen Uruguay de sympathie van on'' z'eh ulet zoo gauw gevende publiek hebben verworven, toornen zich hijzonder erkentelijk voor deze hulde en juichen op bun beurt hartelijk terug als Leene en v. Dijk op de schouders worden genomen. Een sympathieke Holtodsch-Italiaansche verbroedering., waarvan nog een uiting volgt als kort daarop een Italiaan tot kampioen van een onderdeel van het sehermtoroooi, wordt geproclameerd. 't 13 een schoone Hollandsen© middag ge weest, We vinden *i all®11 jammer dat de ook hier zoo populaire Zoomenaar verloren heeft door zenuwen of door een ietwat verkeerde 'taktiek. We hadden bet Mazairac, die zoo vaak In belangrijke wedstrijden in de finale kwam aoo gaa-rne nu eens allereerste gezien. We betreuren het, dat onze mannen in de aóhtervolgingsrace niet over genoeg uithou ding beschikt hebben °m °°h 'n de laatste raoe hun zeer goede snelheid te kunnen ont. plooien, maar we erkennen, dat onze mannen regelmatig geslagen zijn en 't resultaat blijft er even fraai om, In op een na alle onder- deeleu een plaats achter de eerste en ln het laatste nummer de eereplaats, 't Is alleszins eervol voor ons kleine land. a 1 .Ui yiER MET STUURMAN. Boel If Dultschland. Boei II: Hongarije. De Dultschers winnen zij het na. zwaren strijd. Na 750 M. lagen de hooten nog gelijk, met groote moeite gelukte het den Berlijners een kleinen voorsprong te behalen. Na 1500 M. was deze pl.m. een halve lengte. De eindstrijd was schitterend. Met nog geen lengte voorsprong ging de Duitsche ploeg het eerste voorbij de finish-vlag. Uitslag: 1 Duitschland (Stormvogel P. Berlin) 0 min. 68 2/5 seo.j 2 Hongarije 7 min. 2'5 sees. SKIFF. Eerste heat. Boei X: Canada (J.'Wright). Boei II: Italië (Bernasconi). De Italiaan was eerst van plan niet uit te komen tegen den snellen Canadees. Later kwam hij hierop terug. Hij verscheen toch aan den start. Op 1200 M. echter gaf hij op. Uitslag* 1 Canada in 7 min. 49 2/5.; 2 Italië (opgegeven) Tweede heat. Boei I: Engeland (Collet). Boei II: Hongarije (Szendey). De Engelschman, die kalm over de baan ging won met 5 lengten. Uitslag: 1 Engeland 7 min. 35 sec.; Hon garije 7 min. 42 2/5 sec. ACHTEN. Boei I: Argentinië. Boei II: Polen. De Zuid-Amerikanen zetten met een snel tempo in en Polen kwam achter te liggen. Na 500 M. was het verschil pl.m. 1 lengte. Aan alles was echter te zien, dat Polen geenszins uit den strijd was. Na 750 M. kwam de Poolsche ploeg naar voren, om 500 M. later de Zuid.Amerikanen voorbij te gaan. Het geschreeuv^van den wal der Poolsche en Argentijnse!» supporters was enorm. Even liep Argentinië iets in. Jn den eind strijd verspeelden zij het echter weer en met ruim 2 lengten verschil verloren zij. Uitslag: 1 Polen 6 min. 6 3/5 sec. (schitte rende tijd)2 Argentinië 6 min. 33 sec. Om 13.30 werd begonnen met de tweede ronde dubble scull. Eerste heat. Boei I: Frankrijk. Boei II: Zwitserland. Het Fransche tweetal had de eerste 500 M. de leiding. Na 1000 M. spurtten de Helvetianen bij en wisten gelijk aan te komen. Toch waren de Franschen niet kansloos. Op 1250 M. wisten de Zwitsers een lengte voor te komen, welken voorsprong zij voor 't einde tot drie lengten wisten te vergrooten. Uitslag: 1 Zwitserland 6 min. 55 4/5 sec.; 2 Frankrijk 7 min. 12/5 sec. Tweede heat. Boei I: Oostenrijk. Boel II: Amerika. In dezen wedstrijd waren de Yankees veel sneller dan de Oostenrijkers, welke met 1 ieng- ten werden geslagen. Uitslag: 1 Amerika 6 min. 48 2/5 sec. (oaan. record)2 Oostenrijk 6 min. 55 3/5 sec. Het tempo der Yankees was formidabel Derde heat. Boei I, Duitschland. Boei II, Canada. Deze wedstrijd was een verrassing. Ieder ge loofde in een zege der Canadoezen. De start was zeer sneil De Canadeezen beantwoordden dit goed en raakten na 500 M. een halve lengte voot. 250 M. later waren de booten weer ge lijk. Na 1000 M. was het resultaat, dat Duitsch land een lengte voorsprong had. Met miniem verschil won Duitschland deze race van Canada. 1. Duitschland 6 min. 52 2/5 sec.2. Canada 6 min. 58 3/5 sec. Vierde heat. Boei I Engeland, Boei II Holland. H. Kox, van 't Spaarne (Haarlem), (slag), C. J. Pieterse („De Hoop") Amsterdam. Erg gerust waren we omtrent de Hollandsche ploeg niet, alhoewel de Engelsche ploeg niet buitengewoon was, achtten we haar wel in Btaat het Hollandsche tweetal te slaan. De Engelschen startten iets sneller De Hol. landed» ploeg beantwoordde dit zeer goed, zoo- dat zij na 250 M zoowaar een halve lengte voorsprong hadden. Met fikse slagen gingen de Hollanders over de baan. Na 1000 M. waren de Hollanders 2% lei.gtc voor. De Engelschen zetten alles erop en he pen geregeld op do Hollanders in. Een gewel dige eindstrijd ontstond. TWEE ZONDER STUURMAN. Ie Heat. Boei I. Zwitserland. (A. Reinhard, slag: W. Müller, boeg.) Boei II, Italië. (R. Sisbi, slag; N. W. Bol- zonl, boeg.) Met een zeer vluggen start beginnen de Zwit sers dezen wedstrijd. Na 500 M. lagen zij ruim 1 lengte voor. De Italianen bleven hun zelf vertrouwen echter behouden. Zij liepen lang zaam op de Zwitsers in, welke in den aan vang teveel kruit bleken verschoten te heb- ben. Na 1250 M. lagen de ploegen weder gelijk. De Italianen hadden hunne krachten nu nog over om na 1500 M. een spurt in te zetten en met 2% lengte te winnen, binnen baan- record. Uitslag: 1. Italië in 7 min. 212/5 sec. (Dit Is 16 3/5 sec. onder het baanrecord.) 2e Heat. Boei I, Engeland. (T. O'Brien, slag; R. Nis- Tjct. bo6?.) Boel II. Vereenigde Staten. (Mo. Domell, slag, J. V. Schmitt, boeg.) Deze heat liet een scherpen strijd tusschen John Bull en Uncle Sam zien. De Amerikanen boekten na 500 M. 1 lengte voorsprong, doch de Britten begonnen hierna In te lmlen. Na 1250 M. was het verschil slechts een halve lengte, De eindspurt was bijzonder mooi, de booten lagen boord aaa boord, het sturen was echter slecht. Met lengte voorsprong ging de Amerikaansche boot het eerste door de finish, welke het re cord van Italië weder brak. Uitslag: 1. Vereenigde Staten, in 7 min. 12 sec. Dit is 26 seconden onder het baaniecord. 2. Engeland "in 7 min. 141/5 sec. 3e Heat. Boei I. Holland. (H. Ch. V. Suylekom, slag; en c. A. v. Wankum, boeg), fiare pevil Club Rotterdam. Boei II. Duitschland (H. Maeschter, slag; B. Muller, boeg, Berlijn.) Tegen deze gemengde Berlijnsche ploeg had den de Rotterdammers zooals we in onze be schouwing reeds schreven, weinig in te bren gen. De Hollanders verloren met 4 lengten en zijn dus uit den strijd. Uitslag: 1. Duitschland in 7 min. 19 2'5 sec.; 2, Holland in 7 min. 30 1/5 sec. op 4 lengten. Hierna TWEE MET STUURMAN. Boel I. Zwitserland (H. Schöchlin, slag; K. Schöchlin, boeg; H. H. Bourquin, stuurman Boei II, Italië. (R. Vestrini, slag; P. L. Vestrini, boeg. C. Milani, stuurman.) Holland kan zich in zooverre troosten, dat zij gelukkig niet de eenige natie is, waarvan de roeiers uit de boot vielen. De Italianen die al reeds spoedig achter lagen werden door hun stuurman zoo opge zweept, dat de boeg na 1600 M. neerging, do boot verloor zijn evenwicht en de drie zonen van Mussolini lagen in de ringvaart. De stuurman zwom naar den wal, terwijl de an deren, zich aan hun boot vastklemden om daarna door een motorboot aan boord te wor den geheschen. Uitslag: 1. Zwitserland in 7 min. 46 4/6 sec.) 2. Italië na 1600 M. in het water gevallen. 2e Heat. Boei I. Frankrijk (A. Marcelle, slag; E, Mar- cella, boeg; H. Preaux, stuurman, Reims.) Boei II. België (L. Flament, slag; F. de Co- ninck, boeg, M. Degrucf, stuurman, Brussel.) De ploeg van Reims won dezen wedstrijd zonder strijd met 4 lengten. Uitslag: 1. Frankrijk in 7 min. 3 2/5 sec.;/ 2. België in 8 min. 2 2/5 sec. op 4 lengten. Hieronder volgt een korte beschrijving van de radio-verbinding langs de Olympische Roei- baan, welke door de genie tot stand is ge bracht en zeer interessant is, daar zulk een verbinding, ook zelfs in Amerika nog ep de technische bezwaren afstuitte. De radioverbinding wordt tot stand gebracht door een zend- en on:tvamgin«ta!llatie ieder ondergebracht in een radioauto van het Regi ment Genietroepen te Utrecht. De zen&installatie bestaat uit een kristai- zender, werkende op 78 meter golflengte. Deze zender wordt normaal als meetzender in het Radio-laboratorium te Utrecht gebruikt en ia aldaar ooit vervaardigd. Opdat in een rijdenden auto radiotelefonie met dezen zender uitge zonden kan worden, werd hieraan allereerst een modjilatiesystieem toegevoegd en op het dak van den auto werd een raamant onna be staande uit ©en in een vierkant gebogen kopa re buis, gemonteerd. De zender welke met accu's gevoed wordt, wekt in de raamantenne een stroom op van 5 Ampère overeenkomende met ong. 10 Watt antenne-energie. De verslaggever heeft de microfoon op den borst hangen. Zou deze vast in den wagen op gesteld zijn, dan zou 't schudden van den auto gedurende het rijden hinderlijke bijgeluiden te weeg brengen, terwijl nu tevens bewerk stelligd wordt, dat de afstand van de micro foon tot den verslaggever constant blijft waar deze zich in den wagen met het oog op een goed uitzicht over de roeibaan ook moge bevin den. In den 2em auto, welke nabij de finish Is op gesteld, worden de door het zendraam uitge straalde radiogolven opgevangen door een ont vangtoestel eveneens uitgerust met een raam antenne van dezelfde constructie als het zend raam. Achter den ontvanger is een 3-lamps laagfrequentvers'terker geschakeld, welke het gesprokene tot kameiiuidsprekeirsterkte ver sterkt. Ontvanger en versterker zijn eveneens in het Radiolaboratorium te Utrecht vervaardigd. ■Het gesprokene wordt nu langs electrischen weg naar den Phiiipsanto gevoerd alwaar 't tot een groot ©indvolume nogmaals versterkt wordt en vanwaar de eindemergie naar de di verse megaphoons gevoerd wordt. Te 17.30 uur maakte men een aanvang met het laatste nummer van Maandag n.l. VIER ZONDER STUURMAN le Heat. Boei I. Engeland. (J. G. Lander, M. H. Warinner, R. Beesly, slag. E. W. Beran, boeg. Boei II. Dultschland. (H. Zeanker, G. Goe- deefce, G. Roll, slag, "W. Zie-sche, boeg). Deze laatste wedstrijd beglon prachtig. Steeds gingen de booten boord aan boord over de baan met de Duitscbers iets voor. De Engel schen joegen het tempo geweldig omhoog, ge- Tege'td sloegen zij 37 k 3S slagen per minuut. Na 1650 M. liep de Engelsche boot enorm in, de lengte achterstand scheen gauw in gehaald, doch de Dresdner ploeg verhoogde baar nog meerdit werd fataal. 100 M. "voor het einde, ln bet gezicht van d© haven dus van do overwinning snoekte de slag van die Duitschers. De riem scheen den man tegen zijn maag ge roest, spoedig lag do boot bijkans stil terwijl de Engelschen ongestoord door d'e finish gingen. Het wa3 een treurig einde van deze mooie race, temeer daar de Duitschers voorlagen. Uitslag: 1. Engeland in 6 min. 44 1/5 sec* binnen record, deze was 6 min. 46 3/5 sec.; 2, Duitaohland. Voor de 2e heat moestem Frankrijk en dei /Vereen. Staten aan den start verschijnen. De Franschen. meldden zich echter ziek zoih dat de Amerikanen alleen over de haan gingerf jm 7 min. 12 8/5 see.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10