HOOGER1 SNELLER! STERKER! m ümsdag 7 Augustus 1928 Derde Biad Pagina 1 OLYMPISCHE SNAP-SHOTS DE SCHERMWEDSTRIJDEN INDIVIDUEEL DEGEN DE KORFBALDEMONSTRATIE (Rzn.) Daar worden we nog geregeld mee ge straft, met de Marathon-race, omdat ei' in 't jaar zooveel eens een wapen-wedetrijd was tus- echen Grieken en Perzen en ©eu stomme Griek het noodig oordeelde om de .overwinning van zijn ploeg per pedes apostolorum bekend te maken in de gemeente Athene. Hij moest, bij gebrek aan taxi's, daarvoor de kapitale somma van 42 Kilometers plus nog iets afleggen en de geschiedenis verhaalt, dat de goeie vent nog net kon zeggen: gewonnen maar dan in 't Grieksch natuurlijk en toen ter plaatse het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Dat was een lamme affaire, en als ze voor. dien Griek een standbeeld hadden opgericht, des noods om er spijkers in te slaan, dan hadden wij ons daarmee kunnen verzoenen. Maar nil krijgen we dit gerecht op elke Olympische tafel. Enfin, ze hebben dan Zondag met z'n zeven tigen getippeld over het Kalfje naar Ouderkerk en terug. Het was eigenlijk gekkenwerk, want er gaat een bootje naar Ouderkerk, en nog een bus erbij. Veel gezelliger moet het wezen om met de bus erheen te gaan en met het bootje terug, om. dan bij het Kalfje even een pieren- verschrikkertje te nuttigen. Maar de heeren verkozen te loopen. Een merkwaardig groot quantum is blijkbaar niettemin bij 't Kalfje blijven plakken, want de helft arriveerde uiet. Een ander gedeelte liep heen, en kwam in den officieelen auto terug. Dat was voor de bewoners van Ouderkerk anders een prachtgelegenheid geweest om voor niks naar 't Stadion te komen. Ze hadden slechts een hardloop-pakje aan te trekken en bij liet keerpunt langs den weg moeten gaan zit ten. De „official car" bad wel gestopt en hen netjes opgepikt en naar 't Stadion gebracht. Tien minuten boven Stenroos' tijd van Parijs kwam de eerste binnen: een Fransoos. Hij had een niet-te-spellen naam, maar ik zou het U precies vertellen wanneer ik m'n programma nog had, maar dit is weggewaaid. De zaak kwam echter hierop neer dat de uitspraak „Waffie" was. Waffle sjokte zijn half baantje en brak onder donderend hoera-geroep het touw. Ik moet zeggen: 't is toch een heele prestatie al kan Je 't traject beter fietsen. Nog was Waffie niet binnen of een Chileen ver scheen, en nadat ook hij de eindstreep gepas seerd was werd hij op Zuid-Amerikaansche wijze gezoend en met vlaggen omhangen. Het is tenslotte altijd een belooning om na af loop van zoo'n race eens flink geknuffeld te worden, eti in dit opzicht heb ik uit Parijs altijd nog de heerlijke herinnering van de juf frouw in 't blauw, die de Italiaansche wiel renners kuste bij de finish van een bepaalde race. De Chileen bleek overigens door deze vrijerij aanmerkelijk opgefrischt te zijn want hij liep spontaan een eere-rondje, alsof hij de Marathon gewonnen had. Daarna kwamen met langge rekte tusschenpoozen de anderen binnen. Het duurde zóó lang dat het Stadion het aspect kreeg van een nacht-club. Van de Hollanders eindigden er drie, maar zij arriveerden met aanmerkelijke vertraging aan het Stadion, ■doch men had de poorten opengelaten. Voor hen uie hierna kwamen werd de sleutel van ■het Stadion in de vensterbank gelegd, zoodat ze niet tot morgenochtend behoefden, te wach ten. We hadden gisteren eens het heuglijke feit t© melden, dat de eerste Nederlandsche overwinning op het sportieve terrein behaald is. Weliswaar hebben we twee reuzen-athleten die al een eersten prijs hebben weggesleept, te weten Jan Wils in de architectuur-match en Max Euwe in den lange-afstand schaak-kamp maar dat was toch niet het ware. De Holland- sche tandem fietste echter harder dan eenig ander tandem en we zijn allemaal netjes op gestaan om het Wilhelmus mee ,te zingen, dat wil zeggen de gebruikelijke eerste strofen. Onze nationale kennis strekt zich nu eenmaal niet zoover uit, dat we zoo'n eerste couplet heele- maal van huiten kennen. We hebben toch al genoeg te onthouden, alle binnen- en buiten- landsche records en alle wieler-snuiters hun snuiten, dat men waarlijk niet vergen kan dat we voor de Olympiade nog eens eventjes een heel volkslied gaan loeren. Allemaal haalden ze echter gemakkelijk.... „Nassauwe", zoodat we ons niet te beklagen hebben. Er valt meer goeds te melden, heel veel goeds zelfs. Zus Baron werd twee in de finale 200 meter voor dames en Mazairac tweede In de sprintrace, alsmede Holland tweede in de achtervolgings-race.. Je werd eenvoudig kip pig van de Hollandsche vlaggen en zoo lang zamerhand wordt de Olympiade een Neder- landsch onder-onsje, waaraan ook buitenlan ders mogen meedoen. Het is dus geen won der, dat al heel veel vreemde athleten ons land verlaten gaan. Beginnen we thans met het verhalen van feiten. Allereerst het wielrennen. De knappe, sympathieke Deen Willy Flack Hansen ver loor tegen Mazairac. En dus kwam de Hol lander ln de finale, We zijn blijkbaar een echt fiets-volk, want Peeters zat In de finale Sn Antwerpen en won, Meyer bereikte den eindstrijd ln Parijs en moest het onderspit del ven tegen Lucien Mlcliard, en Mazairac bracht het hier ook tot het laatste duo. Hij reed toen tegen een Franschman. Het is anders altijd een prettige gebeurtenis zoo'n sprint-race, want die eerste ronde gaan ze net zoo hard ais een langzame slak. Soms staan ze in de hard- rijerij volkomen stil, balanceeren noemen ze dat. Ritola loopt in diezelfden tijd: vier maal rcndom de sintelbaan. Je zou zeggen: ze kun nen die eerste ronde best afschaffen, want ik heb nog nooit eén renner gezien,die in de eerste ronde zoo bard fietste, dat je hem al wandelend niet kon bijhouden. Maar 't schijnt er nu eenmaal permanent bij te booren en we kunnen de goden slechts dankbaar zijn, dat ze geen tien ronden zoo gaan.. Ik had allang in het ice-cream-soda-tentje gezéten. Zoo gezegd: Mazairac verloor. Het was andere een spannende race en het aankijken volkomen waard. Met ruggen als kromme kom kommers kropen ze langs het cement. De massa ging staan waarom bij dergelijke ge legenheden het publiek alt^d gaat staan, be grijp ik niet, want als je blijft zitten, zie je liet minstens net zoo goed en bet is veel ge makkelijker. Maar neen, hoor, in radelooze spanning staat er een op en als er één schaap over den dam is volgen er meer. Ze rekten hun nekken. Ze staarden in ademlooz© interesse naar de racers. Die spanden krampachtig hun stalen spieren bij het uitgaan v&n de laatste bocht, wiel aan wiel veroverden ze de meters, de decimeters.... de fietsen sulsden over de haanFrankrijk één, Holland twee, Mazairac geslagen Het was een geweldige teleurstelling voor den Zoo men a ar, die pas nog zoo netjes was uitgeteekend door Bernard van Vlijmen en andere Amerikanen, en nu toch niet een Hollandeehe driekleur aan den mast te brengen wist. Na afloop der diverse demi-finales wielieo- men kregen gisteren twee Nedertandschp keur- piloegien gelegenheid het korf balspel te demon- streeren. Het verloop v<tn die deirnoDstratie is v&n onderige-s-cïiikt belang, we memoreeren dan ook alleen, dat de B-ploeg met 4-0 won. Dit 12-ta,l op v. d. Geest (Nic) na geheel uit Zuid-HoMand- sche spelers bestaande, speelde sterker en voor al mooier dan de A-ploeg, VTijwel identiek aan het Noord-Hoillandsche twaalftal, Wedemeijer was buitengewoon oip schot en scoorde 10 en 2—0, door Storm werd het 3—0. Na de hervat ting bracht mej. Trupp den «tand op 4—0, 't Olympisch Schermtofnooi werd gistermor gen dm half 10 in het Schermgebouw voortge zet met den individueelen wedstrijd op degen, waarvoor 67 deelnemers waren ingeschreven. Na het appèl bleken er acht te ontbreken. :n.l. 3 Italianen, 1 Spanjaard, 1 Fin en 3 Cubanen. Uit Poule I gingen haar de eerste halve be slissing over: Garcia Montoro Spanje) 7 winstpartijen en 2 ontvangen treffers; Biscoe (Engeland) 6 met 3; Mayol (Egypte) 6 met 3; Silverra (Portugal) 5 met 4; de Beur (België) 5 met 4; Habberstadt (Duitschland) 5 met 4. Niet geplaatst werden: Hernadez (Mexico) 36; Ahre Aas (Noorwegen) 18; Hats (Hon garije) 36; Cederschiöld (Zweden) 18. Uit Poule II plaatsten zich: Hellsten (Zwe den) 7 met 2; Calnan (Amerika) 7 met 2; Osüer (Denemarken) 6 met 3 en Empeyha (Zwitserland) 6 met 3; I-Iajdu (Hongarije) 5 met 4; Jack (Duitschland) 3 met 6 na barrage met Kriz (Tsjecho-Slowakië) 3 met 6 en onze Amerilcaansche landgenoot Meijer, die even eens 3 met 6 maakte. Zoowel Kriz en Meijer werden dus niet ge plaatst voor de eerste halve beslissingen, even als N. Coranfil (Roemenië) 2 met 7; Appelroth (Finland) 2 met 7. Uit Poule III gingen over: Circurel (Egypte) 6 met 3; Berthelsen (Denemarken) 6 met 3; Eca Leal (Portugal) 6 met 3; Driebergen (Ne derland) 5 met 4; Dyrren (Zweden) 4 met 5; Rady .(Hongarije) 4 met 5. De Noor Heïde 4 met 5, de Splnjaard Badio 4—5 en de Argen tijn Villamil vielen na barrage met Dyrrsen (Zweden) en Rady (Hongarije) af. Voorts niet geplaatst: Barnett (Amerika) 1 met 8. Uit poule IV plaatsten zich: Massard (Frank rijk) 6 met 3; Peneseu (Roemenië) 6 met 3; Tom (België)Ryevelt (Denemarken) 5 met 4; Martinez (Argentinië) 5 met 4; Milner, (Amerika) 4 met 5, laatstgenoemde na barage met Carnohorsky (Tsjecho-Slowakië) 4—5, waardoor deze niet overging, evenals Bebis (Griekenland) 3 met 6, Lorenzen (Noorwegen) 1 met 8; A. E. W. de Jong (Nederland) 2 met 7. Uit Poule V gingen over: Gaudin (Frank rijk) 9 met 1; Titling (Zwitserland) 6 met 4) Deiporte (België) 6 met 4; Fischer (Duitsch land) 4 met 6; Paredes (Portugal) 4 met 6; Ghild (Engeland) 3 met 7, na barage met Gheorghin (Roemenië) 3 met 7, welke dus niet geplaatst werd evenals Abett (Griekenland) 2 met 8; Adda (Egypte) 2 met 8 en Lilauro (Argentinië) 1 met 9. Uit Poule VI plaatsten zich: Buchard (Frank rijk) 7 met 1; Jaquel (Zwitserland) 6 met 2j Holt (Engeland) 6 met 2; Tryantafylacos (Griekenland) 4 met 4; Jungmann (Tsjecho- Slowakië) 3 met 5 en Gouaga (Chili) 3 met 5, De twee laatstgenoemden na barrage met Mer- codo (Mexico) 3 met 5, welke afviel. D. v. Dijk en B. Leenc met bun trainer, de Engelschen, waardoor Nederland Engeland en Duitschland bezetten ln de finale 2 K.M.tandcm klopten ze in dit nummer wereldkampioen werd. reep. de tweede en derde plaats. Verder vielen af Vassileff (Bulgarije) 2 met 6; Kethunen (Finland) 2 met 6. Onze vertegenwoordigers brachten het er niet bepaald zoo schitterend af. Alleen W. Drieber gen kon zich als vierde uit zijn poule plaatsen. Op hem is dus nog onze eenige hoop gevestigd, indien hij zoo trekt als in den landenwedstrijd komt hij nog wel verder in dit tournooi. Zoowel Meyer als majoor de Jong hadden een ongelukkigen dag. Beiden verdwenen al' dadelijk in de voor- wedstrijden. In voorronden als deze, waar het slechts om één touché gaat speelt het geluk wel een groote rol, daar men geen gelegenheid heeft om zich te herstellen. Om half twee ving de eerste halve beslissing aan in de drie poules van 12 schermers. In deze ronde ging het eveneens om slechts één touché. De eerste halve beslissing die op deze loopers getrokken werd in poules van 12, vorderde ruim vier uren. De resultaten hiervan waren Poule I. Geplaatst voor de tweede halve be slissing L. Gaudin (Frankrijk) 9 gewonnen partijen en 2 ontvangen treffers; Paredes (Por tugal) 8 met 3; Halberstadt (Duitschland) 7 met 4; Moyal (Egypte) 7 met 4; W. Drie- hergen (Nederland) 6 met 5; Ch. de Beur (België) 5 met 6; laatstgenoemde na har rage met Jacquet (Zwitserland) 5 met 6, die dus niet geplaatst werd. De volgende schermers vielen af Ryefelt (Denemarken) 2 met 9 Peneseu (Roemenië) 4 met 7; Dyrrsen (Zwe den) 4 met 7; Holt (Engeland) 2 met 9; Mar tinez (Argentinië) 2 met 9. Uit poule II plaatsten zich: Caiman (Ame rika) 8 met 3; Cicurel (Egypte) 8 met 3; Dei porte (België) 7 met 4; Massard (Frankrijk) 7 miet 4; Osiiier (Denemarken) 7 met 4; Ern- peyta (Zwitserland) 5 met 6. De degenscher- mers Garcia Montoro (Spanje) 5 met 6 en Sii- veira (Portugal) 5 piet 6 vielen na barrage met Empeyta af. Verder werden niet geplaatst Mercado (Mexico) 2 met 9; Jack (Duitschland) 4 met 7; Hajdu (Hongarije) 3 met 8; Miscoe (Engeland) 3 met 8. Uit poule III gingen over Berthelsen (Dene marken) 8 met 3; L. Tom (België) 7 met 4; Milner (Amerika) 6 met 5; Buchard (Frank rijk) 6 met 5; Hellsken (Zweden) 6 met 5; en Rady (Hongarije) 6 met 5. De Portugees Eca Leal die evenseens 6 met 5 trok, viel tenslotte na harrage met Milner, Buchard, Hellsken en Rady af. In deze barage verloor hij van al zijn tegenstanders. Voorts verdwenen van den loo- per Jungmann (Tjecho Slawakije) 5 met 6; Tryantafylacos (Griekenland) 4 met 7; E. Tit- ting (Zwitserland) 4 met 7; Fischer (Duitsch land) 1 met 10, Childs (Engeland) 3 met 8. Onze landgenoot W. Driebergen hoekte een fraai succes, dat hem ontegenzeglijk ook toekwam. Hij toch heeft zich jarenlang voor dit Olympisch tournooi geoefend en het is te hoo- pen, dat hij, nu hij zich ook voor de tweede halve beslissing onder de 18 beste degenscher- mers der wereld gerangschikt heeft, het genoe gen mag smaken in de finale te komen. De Franschman L. Gaudin boekte nu 9 winst en 2 verliespartijen, terwijl in dezelfde poule ook de Portugees Paredes sterk degenschermen te zien gaf. Aangezien Driebergen in dezelfde poule als nummer 5 overging zegt dit voldoende In de andere poule bereikte de snelle Ameri kaan Caiman, die reeds in de floretpartijen nam maakte door zijn snelle aanvallen, bene vens de Egyptenaar Circurel elk met 8 winst- partijen de beste resultaten. Ook Osüer, Dei porte en Massard traden op den voorgrond. In dezelfde poule deed zich oen klein incident voor. De Mexicaan Mercado geraakte ontstemd over eene beslissing van den Italiaanschen hoofdsecondant Cuomo, wierp degen en masker op den grond en liep weg. Verder deelnemen werd hem verboden, mits hij zijn verontschul diging aanbood, hetgeen hij deed, roodat de kwestie weer in 't reine was. De derde poule bracht den Deen Berthelsen, die schitterend op dreef was, op de eerste plaats. De Belg L. Toon verrast© na hetgeen wij1 in den landenwedstrijd van hem gezien hadden. Voor de vijf overige plaatsen naar de tweede demi-finale werd vurig gekampt. Aan gezien de Portugees Eca Leal tegen Buchard, Milner, Hellsken en Rady verloor, was er niet de minste twijfel meer over zijn uitvallen. De tweede demi-finale begon om half zeven 's avonds. De 18 overgebleven degenschermer? werden in twee poules ondergebracht, elk ven 'J candi- daten voor de beslissing. In deze roiule werd om 2 touché's getrokken, waardoor moei kansen worden geschapen voor herstellingen. Onze landgenoot Driebergen lootte in om uiterst zware poule met Gaudin, Tom, Calnan. Osiier, Deiporte, Empeyta, Moyal en Rady. De eerste partij van Driebergen eindigde :n een overwinning met 21 op Moyal, doch de Belg Tom bracht hem daarna een nederlaag toe 21. De Franschman Gaudin .begon al zeer onfortuinlijk door zijn partij tegen den snellen Amerikaan Cahier met 12 te verlazen. Daarna vea'loor Driebergen met 1—2 van den Hongaar Rady. Hoopvol stemde zijn volgende partij, die hij van den gevreesden heer Osiier met 2—0 won. De Amerikaan Calnan was hem echter te machtig en met 12 moest Driebergen zijn meerderheid erkennen, terwijl hij begrijpelijker* wijze ook van L. Gaudin verloor 02, die zicS intusschen hersteld had en verder glechtq winstpartijen hoekte. In de partij Driebergen Calnan, deed zich een typisch geval voofy dat wij even vermelden, omdat het resultaat; dezer ontmoeting invloed had op bet overgaan van Driebergen naar de demi-finale. Na den stand 11 toucheerde Driebergen, Beide secondanten hadden niets gezien, doch Calnan annonceerde zelf den treffer op dq hand, nadat de secondanten het niet-aar.k jmen hadden geconstateerd. De hoofd-secondant Anselmi vroeg daarna aan de jury-leden af hij alsnog Calnan ais touché kon verkleven, waar* op majoor de Jong hem er op wees, dat zulks reglementair niet juist zou zijn. In derdaad is dit volgens den letter van het reglement ook zoo. Het komt ons echter voor, dat het met den geest van het sportief ge* reglementeerde wedstrijd-schermen In strijd is. Te meer daar Calnan er geen belang bij had om de partij door het aankondigen van een touché gewonnen te geven. De partij DriebergenDeiporte eindigde 13 in het voordeel van den Belg. Onze landgenoot won zijn laatste partij met 21 van Empeyta, waardoor hij zijn kans voor de laatste plaats in de finale vergrootte. Toen evenwel Calnan zijn laatste partij won, werd Driebergen voop de finale uitgeschakeld. De resultaten dezeij poule waren, dat naar de beslissing gaan: Gau* din (Frankrijk) 67, L. Tom (België) 5 9, Deiporte (België) 5—11, Moyal (Egypte) 4—11, Calnan (Amerika) 411, Niet geplaatst: Driebergen (Nederland) 3— 12, Osiier, (Denemarken) 3—12, Empeyta, (Zwitserland) 2—13, Rady (Hongarije) 2—14, Op den anderen looper plaatsten zich: Bu, chard (Frankrijk) 6—7, Hellsken (Zweden); 69, Cicurel (Egypte) 59, C. H. dc Reus (België) 49, Massard (Frankrijk) 4- IC. Niet geplaatst: Millner (Amerika) 4—10, Berthelsen (Denemarken) 3—11, Eviva (Portu gal) 312, Halberstadt (Duitschland) 0-16. De beslissingen nemen hedenmorgen om 9 uur een aanvang. Do J. ut.. i.-che M. Norelins. ó.t t ...oren bij het 400 M, vrij zwemmen vuor dames, liet Olympisch- en wereld-record verbeterde, door genoemden afstand in 5 min. 42.2 sec. af te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9