ALGEMEEN OVERZICHT. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1928 DERDE BLAD DE STRIJD IN VLAANDEREN AMERIKA EN RUSLAND fransch vliegtuig DE COMMUNISTISCHE NER.FDLAAG TE PARIJS OUD-STRIJDERS NAAR DE SLAGVELDEN PAGINA 4 NIEUWE POLITIEBEPALING IN LONDEN LANDVERHUIZING NAAR CANADA DE GEZONKEN ONDERZEEËR VAN ITALIË DE MOORD OP O-REGÜN DE A.S. VOLKENBOND vergadering het noor:pool-dram DE SPANNING IN JCEGO SLAVIE 'ii 1 Zondag kwamen de Vlamingen te Gent bij een. En het is er warm toegegaan In de ver gaderingen, waar Vlamingen van allerlei rich ting tegenover elkander stonden en wel toon den, dat zij het lang niet eens -wiairen met el kander. Zoowel de voorzitter v. Cauwelaert als pater Claes, de secretaris van den katho lieken Vlaamschen Landfoond werden heftig aangevallen en geïnterrumpeerd. De twisten bereikten een tragisch hoogtepunt toen mi-, dr. Frans van Cauwelaert, burgemees ter van Antwerpen en prof. dr. Frans Daels, hoogleeraar te Gent, tegenover elkander ston den. Van Cauwelaert meent eenvoudig: in het parlement nemen wat wij krijgen kunnen; Daels huldigt het standpunt: alles of niets. Hij herinnerde Van Cauwelaert er aan, hoe deze, tijdens zijn bezoek aan de loopgraven, in de studeerkamer van pastoor Cyriel Versehaeve had beloofd, te zullen werken voor de volledige gelijkstelling tusschen Vlamingen en Walen, Dat is nu tien jaar geleden en waar staan wij nu? De Vlaamsche tragedie van de Vlaam sche vuurlinie aan het front aal niet meer her begonnen worden, welke ook de beloften mogen sijn, zoo besloot Daels onder stormachtige toe juichingen van zijn groep. Dr. van Cauwelaert heeft zich op schitte rende wijze verdedigd: over het front spreken, kan en mag ik niet, zei hij, maar de geschie denis zal getuigen, dat ik al mijn gedane be loften heb vervuld. Hij beklaagde zich dan over „den duivel der verdeeldheid" in de Vlaamsche rangen. Afzonderlijke groepen werden opge richt, maar waar is hun macht? Er zijn er ook die beweren, dat het mirakel van Vlaanderens herwording door 'n enkel per soon zou kunnen volbracht worden. En zie hoe onlogisch men te werk gaat. Men zegt dat, als van Cauwelaert het wil, het al gaan zal. En van den anderen kant volgt men mij niet en beklaagt men mij. Van Cauwelaert deed dan een beroep op aller samenwerking, zoo alleen kan er iets be reikt worden voor de Vlaamsche zaak. Rusland's aanbod om ook het Amea-ikaansch anti-aorlogsverdnag te «nderteekenen, is nog al onder veel gemompel ontvangen. In Japan meent men, dat Rusland geen ongelijk heeft het verdrag mee te willen onderteekenen, doch er moet aan toegevoegd worden, dat de sovjet- regeering grootendeels de schuld ervan draagt, dat zij tot dusverre van de besprekingen ten dezen werd uitgesloten. Japiam twijfelt niet aan de vredelievendheid van de sovjet-regeering, doch deze moet ervoor zorgen, dat niet voort durend in haar hoofdstad krijgskreten weer- klin&.o. In Amerikaansche regeeringskringen zou men althans volgens een bericht algemeen van opvatting zijn, dat er niets tegen Is, dat Rus tend op een nader te bepalen tijdstip het anti- oorlogsveTdrag mede onderteekent. Men wei gert echter verder over de kwestie te spreken en dit geeft weeir aanleiding tot het bericht als zou Amerika met het geval eenigszins verlegen zitten. Van den eenen kant vreest men, dat het toelaten van Rusland tot de onderteekening van het p/aet opgevat zou kunnen worden als een erkenning van de tegenwoordige Russische regeeringp-terwijl men aan den anderen kant de mogendheden in Europa, die vriendschappe lijke betrekkingen met Rustend onderhouden, niet voor het hoofd wil stooten. Men zou een uitweg willen zoeken, door de desbetreffende onderhandelingen door bemiddeling van Frank rijk te laten voeren. Voorts is nog 'beweerd, d|at tusschen het' Duiteehe ministerie van bultenlandsche zaken en het Amerikaansche gezantschap te Berlijn onderhandelingen over Ruslands toetreden., tot bet Kellogg-pact zouden zijn gevoerd. Intuaschen heeft de Spaansche dictator gene raal Promo de Rivera, die sinds eenigen tijd in een badplaats in Galicië vertoeft, tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat over zijn Rarijscihe reis nog niets ie vastgesteld. Alle berichten waren voorbarig, daar zelfs de aankomst van Kellogg te Parijs en de datum van de onderteekening van bet pact nog niet zijn bepaald. Rusland heeft dus nog tijd PK I ESTER-BORG EM E EST EP Etui standbeeld voor Abbé Lemii! Onze Parijsche correspondent meldt one: De jury voor het standbeeld, op initiatief van de gemeente Hazebrouck op te richten voor den verleden jaar overleden abbé Lemire, die zoo lange jaren burgemeester dier gemeente en kamerlid voor het district was, heeft de voor keur gegeven aan de maquette van den ParJJ- schen beeldhouwer Felix Desruelles. De abbé is voorgesteld in staande houding, de armen over elkaar gekruist. Op het voetstuk zijn basreliëfs aangebracht, allegorieën van bet landelijk leven. De Inwoners van Hazebrouck alleen hebben reeds meer dan 100.000 francs voor de oprich ting van het standbeeld geschonken. MGR. PIERRE BATIFFOL. Ridder in het legioen van eer. Op voordracht van den Minister van Onder wijs is de bekende Fransche Kerkhistoricus Mgr. P. Batiffol, oud-rector van de Katholieke universiteit te Toulouse, benoemd tot ridder in het legioen van eer als... aalmoezenier van het college Sint Barbara te Parijs. „Er zijn", zoo merkt de „Croix" op echt- Fransche, d.w.z. met scherpe en toch in fijnen vorm gekleede bewoordingen, op „nog andere verdiensten, die de minister zeker ook heeft willen beloonen". De anti-katholieke vrijmetselaar Herriot kan echter slecht den schrijver van de rieeks werken over Christus en het oude Christen dom aan den protestantschen heer president der republiek voordragen voor het legioen van eer. KAMERS TE HUUR? Een brutale dief Te St. Germain zat een zekere mijnheer Po- lianowski met zijn familie des middags aan den maaltijd, toen hij door ds openstaande deur van de eetkamer Iemand in de gang zag loopen. Hij ging er op af en vroeg den man wat hij daar uitvoerde, waarop hij ten ant woord kreeg, dat de vreemdeling kwam kij ken, of er geen kamers te huur waren. Hoewel hij dit antwoord vrij vreemd vond. bracht de heer Polianowski den onbekende naar de voor deur. De bezoeker verontschuldigde zich en verdween. De vrouw des huizes was echter niets op haar gemak over deze visite en ging voor alle zekerheid eens op haar kamer kijken. Daar ontdekte zij tot haar groote ontsteltenis dat haar juweelen, welke zij op een tafeltje had laten liggen, een collier, een gouden "broche met briljanten en een platina, ter waarde van een half millioen francs, was verdwenen. Haar echtgenoot kon nu niet anders meer doen, dan het geval aan de politie te gaan ver tellen. NEERGESTORT PARUS 7 Augustus. (H. N.) Een Fransch itair vliegtuig, behooreade tot het 22ste legerhataljon, is in de buurt van Nev^ers coiTeerl'^. U« ^Htenden, een kapitein en sergeant, kwamen om het leven. Maatregelen tegen vreeinw i-tgou Onze Pairijsche correspondent meldt ons dt. gisteren Onder vele gearresteerde communistische be- toogers zijn 98 vreemdelingen aangetroffen, wier „dossiers" zijn doorgezonden aan den minister van justitie, die persoonlijk beslissen zal, wat met deze lieden gebeuren zal. Zij, die een .schoon" register hebben, zullen „gerefonleerd" worden, d.w.z. zij zullen elders ln Frankrijk op grooten afstand van Parijs en bulten de groote centra kunnen verblijven, ter wijl de overigen over de grenzen zullen worden gezet. Van de andere arrestaties zijn er eenige ge handhaafd. Deze gearresteerden zijn in verze kerde bewaring gesteld, totdat zij r or den strafrechter zijn verschenen. V ereordeelingen PARIJS, 7 Augustus. (H. N.) Vandaag zijn 12 communisten, die bij de betoogingen te Ivry gearresteerd waren, voor den rechter versche nen. Zij werden tot gevangenisstraffen van 8 dagen tot 2 maanden veroordeeld echter allen voorwaardelijk met uitzondering van een ver oordeelde. Tegen den plaatsvervangenden burgemeester die beschuldigd wordt van verzet tegen het staatsgezag, duurt het proces nog voort. 10 buitenlanders zullen over de grens worden gezet. uit Londen wordt dt. gisteren gemeld: De prins van Wales vertrok hedenochtend van Londen naar Folkestone, op weg naar Frankrijk en België, waar hij zich zal roégen b« de overige pelgrims, die een tocht naar de slagvelden aan het voormalige Westelijk front ondernemen. Zooals men weet, nemen ruim 11.000 men den aan dezen tocht deel. Zij zullen Inge kwartierd worden ln plaatsen, die tijdens den wereldoorlog geteisterd werden. Het laatste ingent, dat arriveerde was een groep van 1600 personen, hoofdzakelijk uit de Noord- Westelijke districten van Engeland. Zij scheep ten zich te Tilbury ln, doch de overtocht werd door den mist vertraagd, terwijl men boven dien onderweg in botsing kwam met een ander schip, welke aanvaring gelukkig echter geen ernstige gevolgen heeft gehad. Gisterenavond zijn zij ruim 12 uur te laat te Rijssel aan gekomen. De voornaamste gebeurtenis van gisteren was een bezoek aan Vimy, waar de hevigste gevech ten van den geheelen oorlog geleverd werden De groote gebeurtenis van den pelgrims tocht zal morgen plaats hebben, n.l. het bezoek aan de Menln Poort van Yperen. MIJNONGELUK in belgk Vijf arbeiders vermist In de mijn Villers Leboullet is in een 140 meter diep gelegen gedeelte waiter binnenge drongen. Vijf arbeiders worden vermist. Het reddingswerk is aan den gang. ONGELUK BIJ HET GRANAAT WERPEN. Vier se hu po's licht gewond Een Wolff-telegram uit Berlin meldt dd. 7 dezer: Op het GrossIfühnauer exercitie-terrein heeft zich. naar de „Voss. Ztg." meldt, bij het wei pen met scherpe handgranaten door een ongelukklgen worp van een man een ongeluk voorgedaan. Vier soldaten van de derde c-mpagnie van het rijksweer-lnfanterie-regimen' no. 12 wer den niet ernstig gewond. Het ongeluk ontstond hierdoor, dat een Sol daat de handgranaat per ongeluk liet vallen zoodat ze ln de loopgraaf ontplofte. Als door een wonder werden de vier sol daten slechte l.Ybt gewond. oordeel voor de misdadigers New Scotland Yard heeft een nieuwe bepa ling uitgevaardigd, wellke het ondervragen van getuigen door de politie regelt. De bepaling is een uitvloeisel van het onderzoek ln de Savid- ge-zaak. Zij luidt: „Het hoofdbureau moet in het vervolg geraadpleegd worden, alvorens er in eeaig geval, waarin het karakter of de re putatie van de(n) getuige nauw is betrokken en waarin het afleggen van een verklaring te zijnen of haren nadeele kan zijn, eenig ver hoor za.l plaats hebben. Er zullen alsdan instructies worden gegeven aan den ambtenaar met het verhoor belast, en die betrokken persoon zal duidelijk worden in gelicht omtrent den aard van de verlangde verklaring en de mogelijke gevolgen, welke deze voor hem of haar met zich mede sleepen". De „Daily Express" teekent hierbij aan: Het is niet bekend wie deze bepaling heeft ontworpen, maar blijkbaar heeft de opateller waarschijnlijk iemand vaa het ministerie van binnenlandsche zaken geen practische ervaring van recherchewerk. Zij is zoo uitge breid in haar toepassing en zoo beperkend in haar bewoordingen dat de rechercheurs haar (beschouwen als een suhemken van algeheele vrijheid van arrest voor vele misdadigers. Zij zal een noodlottige uitwerking hebben op het welslagen van crimineel onderzoek. Er zijn honderdien gevallen, waarin deze be paling ten voordeele van de misdadigers zal werken. Eén voorbeeld: Een man wordt gearresteerd, verdacht van het stelen van f 1000 aan juweelen van zijn patroon, ,,'t Is een goeie beurt", zegt hij. „Ik höb ze weggenomen en ik heb ze aan juwelier Bie-em-Die voor zooveel verkocht. De politieman zal ih den gewonen gang van zaken terstond den man ondervragen, van wien gezegd wondt, dat hij de juweelen heeft ge kocht, en hem oen verhoor afnemen, doch dit zal thans onmogelijk zijn, aangezien zulk een verhoor de reputatie van den juwelier ernstig zou kunnen aantasten. De rechercheur zal verplicht zijn, de feiten aan het hoofdbureau over te leggen en geschre ven, gedetailleerde instructies van den assistent- commissaris af te wachten, alvorens het on derzoek voort te zetten. De juwelier zal in dien tussehentijd, indien hij onwettig in het bezit is gekomen van die voorwerpen, zic/h daarvan ontdoen zoo gauw hij van de arrestatie hoort. Indien hij er on schuldig aan is, zal hij reeds gewaarschuwd zijn voor de mogelijke gevolgen van een ver klaring en hij zal natuurlijk niets v - zog gen. DE STUÖRLOOZE ARBEIDERS 1 R TIJ Socialisten en communisten In een vergadering van de sociaal-democra- tische federatie te Nelson in Lancashire is een door de arbeiderspartij ingediende motie aan genomen, waardoor alle communisten en anar chisten uitgesloten worden. Het parlementslid Kennedy hield een buiten gewoon scherpe rede tegen de communisten, die zooals hij verklaarde, geen plaats kunnen vin den binnen een gezonde politieke organisatie. Een motie in geheel tegenovergestelden zin werd aangenomen op een vergadering van ge delegeerden der vereenigingen van mijnwerkers te Ayrshire. Hier werden de voorzitter en de secretaris der vereeniging, evenals de socialis tische afgevaardigde van het district van hun posten ontheven verklaard, omdat zij een actie hebben gevoeTd in strijd niet de wenschen van de sterk radicale arbeiders van dit distriet. Een rede van Mackenzie King. BRANDON (Manitoba), Augustus. (R.o.) In een rede te Brandon verklaarde de Cana- deesehe minister-president, Mackenzie King, dat Canada behoefte heeft aan Immigranten en Waar staat hun een go«ctó ontvangst te be reiden indien zij lichamelijk en geestelijk be kwaam zijn. Hij voegde er aan toe, dat Canada in de eerste plaats de voorkeur geeft aan Engelsche immigranten, in de tweede plaats aan die uit de Vereenigde Staten en uit de landen van Noord-Europa, terwijl de immigratie van andere landen beperkt moet worden om toe komstige vraagstukken te vermijden. Canada geeft de voorkeur aan Immigranten uit landen, waar de kllmaata- en andere boestanden op die van Canada gelijken. De Eïigelsclien staan klaar LONDEN, 7 Augustus. (W. B.). Gisteren heb ben zich ongeveer 8000 arbeiders op de ar beidsbeurzen laten inschrijven voor emigratie naar Canada. Deze inschrijvingen staan in verband met het plan der regeering, om 10.000 arbeiders naar Canada te zenden, om hij het binnenhalen van den buitengewoon rijken oogst behulpzaam te zijn. Den arbeiders is toegezegd, dat zij in den winter naar Engeland zullen kunnen terugkee- ren. Men verwacht echter, dat de meerderheid In Canada zal blijven. 29 MAN IN DE BOOT. Spanje in ^'ïi RAad GENEVE, 7 Augustus. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De Duiteche, Engelsche Fransche regeeringen hebben naar het secre tariaat van den volkenbond een telegram ge zonden met het verzoek om op de agenda van de a.s. volkenbondsvergadering de volgende kwestie ln plaatsen. De handhaving, bij uitzondering voor de raadsverkiezing van 1928, Tall den tn 1923 toe gepaste» regel bij de verkiezing der niet-pef. manente raadslede», om de gelegenheid open fe laten deze direct bij de verkiezing herkiesbaar te verklaren na drie jaar in den raad gezeten te hebben. In 1926 is dit toegepast voor Polen. Pe bedoeling van dn gWXrtf ïöogëndheden la natuurlijk de hcrkiefibdarheMéverkUring van Spanje, daf in September een niet-pet- 1lUiIieiJ iil'Ugttll. De reddingspogingen. ROME, 7 Augustus. (V. D.) Hedenochtend is men erin geslaagd, een staaldraadkabea vast te hechten aan de gezonken duikboot, terwijl voorts een tube samengeperste lucht werd aangebracht, waardoor het mogelijk zal zijn, zuurstof ln de boot te pompen. Het lidhtingswork wend spoedig daarop be gonnen, doch men ondervindt veel hinder van die woeste zeeën. De wind is met vernieuwde kracht opgestoken, terwijl groote golven het ponton beuken, vanwaar de reddingspogingen wórden aangewend. Slechts met de grootste moeite kan men de werkzaamheden voortzet ten. Gebleken is nog, dat het aantal menschen. die i.n de F 14 opgesloten zijn, groot-er is dan men aanvankelijk veronderstelde, n.l. negen en twintig. ROME, 7 Augustus. (W. B.) De positie van den gezonken onderzeeër is thans nauwkeu rig vastgesteld. De duikboot moet aan den achtersteven beschadigd zijn. Ondanks het on gunstige weer kon de verbinding met de be manning gehandhaafd worden. De „F 14" is een vaartuig van 255 ton wa- terverplaatsmg, 45 motor lang en 4.20 hreed. Het vaartuig werd in het jaar 1917- te water gelaten en ls uitgerust met 2 ianceerbuizen en twee stukken geschut en beschikt over twee Fiat-Dieselmotoren van 700 P.S. en twee elec- trische motoren van 250 P.S. Ds snelheid bij onderwutervaart bedraagt 8 en boven water 13 knoopen. De bemanning bestaart uit de® comman dant, kapitein Wie], vaandrig Fassulo en 29 ■man. De „F 14" behoort tot de divisie van admi raal Foschini, welke een meer speciale afdpe- li-ng vormt,. ROME, 7 Augustus. (H. N.) Omtrent öe ge zonken duikboot F. 14 wordt gemeld, dat de duikers zich bij het schip bevinden en dat met het lichten zal worden begonnen, zoodra de weersgesteldheid beter is. Volgens de „Tribuna" maakt een filmopera teur opnamen van het reddingswerk- Het vaartuig gelicht ROME, 7 Augustus (R.O.). Ofschoon een officieels mededeeling vaststelde, dat de com municatie met de bemanning van de gezonken onderzeeër was bereikt, werd er geen woord losgelaten omtrent het a! of niet in leven zijn van de geheele bemanning. Zoodra de weersomstandigheden het ver oorloven zal, naar we vernemen, begonnen worden den onderzeeër te lichten. Mussolini wordt in zij'n hoedanigheid van minister van marine geregeld op de hoogte gehouden van het reddingswerk door den on der-minister, admiraal Siriani, met wien bij heden een lang onderhoud had. ROME, 7 Augustus. Nader vernemen we nog uit niet-ofl'icieele bron, dat de redders er hedenavond laat in geslaagd zijn den onder zeeër F 14 te lichten tot ongeveer 40 vcet on dor de oppervlakte. Groote ongerustheid is verwekt doordat de signalen van de bemanning spoedig na 12 uur ophielden. Hoewel experts er op wijzen, dart dit niet noodzakelijk beteekent dat de opgesloten man nen omgekomen zijn, omdat het stoppen der signalen veroorzaakt kan zijn door tal van omstandigheden, geeft het feit, dat een vol ledige stilte onafgebroken b'-jft voortduren, reden tot pessimisme. Intusschen wordt koortsachtig aan de red ding gewerkt. Interview met generaal Nofoile ROME, 7 Augustus. (W. B.). De „Popoio Ro mano" publiceert een interview -met generaal Nobile. Daaruit blijkt, dat, ondanks den tegen slag, dien men gehad heeft, bijna alle weten schappelijke doeleinden van de expeditie be reikt zijn. De generaal verklaarde dat het schrift, waar- In prof. Malmgre.n alle meteorologische waarne mingen opgeteekend had, eenige dagen na het vertrek der Mariano-groep onder het ijs gevon den werd. Dit schrift bevat waardevolle weten schappelijke aanteekeningen. De generaal herinnerde er ook aan, dat hij de afmetingen van het magnetisch veld gevon den heeft. Aan deze gegevens hecht de generaal zelf groote beteekenis. De H. Vader en Nobile ROME 7 Augustus. (W. B.) De Paus heeft generaal Nobile een gouden medaille doen over handigen. De koning naar Belgrado terug BERLIJN, 7 Augustus. (H. N.) Naar de bladen melden, ls koning Alexander van Joego slavië ten gevolge van de binnenlandsche poli tieke crisis plotseling van zijn zomerverblijf in Bosnië naar Belgrado teruggekeerd. Verdachte individuen in zijn tuin AGRAM, 7 Augustus. (W, B.) Naar de bla den melden, bemerkten hedenochtend recher cheurs ln den tuin der villa van Stefan Ra- dlitsj twee verdoafht voorkomende indlvlduën. Toen de rechercheurs naderbij traden, na men beide mannen de vlucht, De rechercheurs losten eenige schoten op de vluchtelingen, ech ter zonder iemand te treffen, OnmMdiellijik werd een achtervolging ingesteld, maar men slaagde er niet, de verdachten ln te halen. Naar verondersteld wordt, hadden deze lie den een Aanslag op Radltsj ln dén zin. De toestand van Raditsj wat beter? Uit Agram werd gisteren het bulletin van de beliond de toestand yaf) Step] vertjeterd doch |tw blijft. Gisteren had één nieuw wu»u»£ en zou de patiënt nauwkeurig worden zocht. Een verklaring van de Bisschoppen NEW YORK, 6 Augustus. (W.B.) De Associa ted Press meldt uit Mexico: °vP ,initiatief van het bisschoppelijk comité is heden in de Mexicqpnsche bladen, namens den verbannen aartsbisschop Miquel de la Mora van San Luis Po-tosi. een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat de Mexicaan- feestelijkheid volkomen onschuldig is aan den op Obregon en waarin de hoop wordt uitgesproken, u„t de wet, die de godsdienstvrij heid beperkt, gewijzigd zal worden. Een Mexicaansche manoeuvre MEXICO, 7 Augustus. (R.O.) Moeder Maria Conception, die gevangen wordt gehouden iu verband met den moord op Obregon, zal aan een terechtstelling ontkomen, op grond, dat zH een vrouw is, daar de constitutie de executie van vrouwen verbiedt. De officier van justitie zal echter de dood straf eieehen, zoowel voor deze moeder overste als voor José de Leen Toral, welke laatste Obregon gedood heeft. (Het is wel merkwaardig, dat, ofschoon het in Mexico geen usance is, zich veel om de grondwet te bekommeren, juist in dit geval handhaving van die grondwet wordt aange kondigd, terwijl desalniettemin voor de ieus de doodstraf tegen de bedoelde religieuse zal worden geëischt. Deze maneouvre ls al te door zichtig eu pleit, dunkt ons, sterker dan wat ook voor de onschuld dezer vrouw. Red.) DE V R ESI DENTS VER KIEZ1NG IN AMERIKA Coolidge over de kansen van Hoover SUPERIOR (Wisconsin), 7 Augustus (HO), In een onderho-ud sprak Coolidge als zijn mee^ ning uit, dat het bijna zeker is, dat Hoover in November zou worden gekozen. Ilij voegde er aan toe voornemens te zijn daadwerkelijk aan de campagne t.cn gunste van Hoover deel te nemen. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING Coolidge bestudeert de raming voor 1930 SUPERIOR (Wisconsin), 7 Augustus (R.O.), Coolidge bracht het grootste deel van den dag van gisteren door met het bestudeeren van dé voorloopige ramingen der begrooting voor het belastingjaar 1930, welke 3.700.000.000 dollar be loopt, d.i. een vermeerdering van 400.000.00Ö dollar vergeleken bij hot vorige jaar. De ramingen voor de nationale verdediging beuragen 659.000.000, terwijl d.ie voor het loo- pende jaar 020.000.000 bedroegen. KRUITONTPLOFFING OP EEN SCHIP. TACOMA (Staat Washington.) 7 Augustus (W. B.) Door de ontploffing van een lading valj 12 ton kruit op het stoomschip „La Blanca'4 werd in de stad aanzienlijke schade aangericht* De bemanning van het in brand geraakte schijk was na eenige vergeefselie bluschpogingen ln het water gesprongen om zwemmend de kust te bereiken BRAND OP EEN SCHIP. Zeventien vermisten. ASUNCION (Paraguay), 7 Augustus. (W.B.) Bij brand op een passagiersschip konden van de 74 reizigers de meesten gered worden. IJ personen worden vermist. BRAND IN EEN BARKAS. i Reddingsboot omgeslagen; de opvarenden verdronken. -Hit Buenos Ayres wordt gemeld, dat op Paranarivier brand is uitgebroken op barkas „Yeroro", aan boord waarvan zich 7 passagiers bevonden. De passagiers gingen In de reddlagshooten. Een daarvan sloeg echte? om en de passagiers, die zieh in deze boot be vonden, zijn verdronken. PASSAGIERSSCHIP GESTRAND. PORT ARTHUR (Ontario), 7 Augustus, (R.O.) Het groote passagiersschip „Huronio" is gisteren in het Boven Meer bij Lucille-eiiand ten gevolge van dikken mist gestrand. De pas sagiers zijn overgegaan op een sleepboot, welke hen naar Port Arthur heeft teruggebracht. GROOTE BRAND TE SINGAPORE. Belangrijke schade. Te Singapore is een groot magazijn met allerlei voorraden, eigendom van den Chinee schen millionnair Tankahee, een prooi de? vlammen geworden. De schade wordt op ette lijke honderdduizenden dollars geraamd> Menschen zijn bij den brand niet omgekomen, HET DRIJVEND DOK VOOR SINGAPORE Tc Suez aangekomen SUEZ, 7 Augustus. (R.O.) Het drijvend dok. bestemd voor Singapore, is hier hedenmiddag nit Port Said aangekomen, na het Snez-kanaal gepasseerd te zijn. DE WERKLOOZE ARTIST Bedrog in het spel Er blijkt nu, dat de artist, die zooals wij verleden week meldden, op een kruis genageld In een spoorwegcoupé werd gevonden, een soorfe oplichter ls. De gaten ln handen en voeten/ waardoor spijkers geslagen schenen, waren weken lang te voren „voorbereid". Op hej rechter kruisgedeelto bevond zich een spijketr", zonder kop. De man ging op het kruis liggen;1, etak met do handen spijkers door de gaten Ittf belde Voeten en de linkerhand en legde ten slotte de rechterhand op den spijker zonder 1 iep. (Sinds behoeft' deze ft tijd bevindt, de man, zich lat pinfetftndlghéde®. Hij hoopte, oré jonderaëming opzien w éflfl Oeh betrekking VOftd een geldschlc Xedmaê'énveifschattl'Pbor opeVatieVé

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12