DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Éjte In 51ste Jaargang Woensdag 8 Augustus 1928 No. 15183 Dit nummer bestaat ait vier bladen STADSNIEUWS Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele uf- én aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET bet ongeval in de voorhaven DISTRICTS-ARBEIDSB EURS H. K. S- V. „S.G.V." R. K. S. V. EXCELSIOR Cricket DE KINDERVACANTIE- SPELEN HET TERREIN VAN EXCELSIOR BESCHIKBAAR Tot de proef besloten SCHEEPVAART iiiÉSN VAN KINDERD'JK NAAR THOLEN Een keurig staaltje van slecpkunst- FIGARO UND DIE HOCHZEIT De kapper die zijn plichten vergat VOORHEEN EN THANS n a!!e -osde EM zaken leffiHK AGENDA KUNST-AGENDA TEROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM nenijto UWE SCHIEDAMSCHE COURANT l-uifuu KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. i H-KM ENTEN: per 8 maanden ƒ3 25, per maand 1.10, pet week 25 cent. Franco pe' ,-usi 3 75 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 et l'ostrhèque en girodienst 81140. ADVERTENTIEN 15 regels 1.65 Elke regel meer 30 ct Reclames tussehen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels 0.75 15 regels 1.Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. Ingekomen is een verzoek an <le fabriek van Plaat- en Constructiewerk J. C. van den- Meer om vergunning tot uitbreiding van de constructieweirkplaats, smeden-ij en plaatwer kerij in liet pand Noord vest 93, kadaster Sectie A no 1647, met 3 electromotoren van resp. 12, 4 en P. K., drijvende een elecitrische laschmachine, een pneumatische klinkerinstal latie, een boortol, en knipmachine en een draai bank. Dit ven-zoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 22 Augustus a.s„ des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van dit verzoek in te bren- gen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zak» moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep eener beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of «en of meer zijner ieden zijn verschenen, tenein de hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 8 Augustus 1928. Omtrent het ongeval in de Voorhaven, Vaarbij Maandagavond 5 personen te water raakten, vernemen wij nog nader, dat aan boord van den schipper T. H. iets aan den motor haperde. De heer A. van G. uit de Zwartewaalschestraat is toen hulp gaan har lep, waarna hij den monteur G. G. met zijn «chtgenoote bereid vond mede te gaan, waar- ha het vermelde ongeval plaats had. Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers; letterzetters; grondwerkers; metse laars; opperlieden; timmerlieden; schilders; kistenmaker; kuipers; zagers; aanhouders; bankwerkers; eleotriciensklinkers; mietaal- boorders; scheiepsbeschieters; scheepskokers; machine-drijvers; smeden; voorslaanders; sto kers; brandersknechts; broodbakkers; distilla- teursknechts; mouters; sigarenmakers; maga- zÜnpersoneelchauffeurs; transportarbeiders; Varensgezellen; vellenbereiders; voerlieden; bakers; zakkendragers; kantoorbedienden; fabrieksarbeiders en losse-werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: «enmetaalidraaier; een fietsjongen; scheeps- fitters en meisjes en jongens voor fabrieksar beid. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld B°- 142. Be R. K. sportvereeniging „S.G.V." heeft k«t pian opgevat, om in de volgende maand eetl propagandaweek te organiseeren. Hiertoe 2üHen o.a. athletiek- en voetbalwedstrijden V'orden uitgeschreven en ook zijn besprekin- e<m gaande, om een wedstrijd S. G. V.Ex- ^lsior op het programma ie krijgen. 1161 verdere programma der vacantiewedstrij. en vermeldt nog de navolgende ontmoetingen: te overdag 9 Aug, H. C. C—Excelsior; Za_ rdag ip Aug. QuickExcelsior; Zondag 12 V. O. C.Excelsior; Dinsdag 14 Aug. "^celsiorV. O. C. jj erder vindt vermoedelijk op de Damlaan L 6 e«n wedstrijd tegen een elftal van het ^ehm te Overveen plaats. Bj. °or de competitie wordt Zondag a.s. ge- de wedstrijd H. C. C. 5—Excelsior 3. 1 wedstrijd van het 2e elftal tegen Sparta. H hitgesteld tot Zaterdag 19 Augustus a.s. Voetbal eiar°°r de zome!'avonclcompetitie won Excel- hiter9 ttlet 42 van St. Lodewijk a na een tw k* BI3anoenden kamp. Excelsior 6 verloor 1 vaai S. G. V a. Gisteravond had in het parochiehuis ouder de H. Hartkerk een bijeenkomst plaats van het door het bestuur der St. Willihrordus- stichtiug gevormde klein-comitié v:oor dé organisatie der kindervacantie-apelen, met de spelleidsters en -leiders en ouders van kinde ren der beide leerscholen uit de H. Hart parochie, die voor de spelen in aanmerking- komen. Er was van de zijde der ouders groote belangstelling en het initiatief van het bestuur der St. WHlibrordusstichting werd onverdeeld toegejuicht. De bijeenkomst werd geleid door den zeer- eerw. heer pastoor J. B. W. M. Möller, die de voorloopige plannen uiteenzette. Bedoeling is de spelen te honden de vol gende week op 13, 16 en 17 Augustus, Maan dag, Donderdag en Vrijdag dus Woensdag is de feestdag van Maria ten-Hemel-opnem1ng, weshalve heter werd geoordeeld voor dien dag de spelen te verschuiven en op Maan dag, Woensdag en Vrijdag 20, 22 en 24 Augustus. Er zal in groepen onder leiding gespeeld worden op het Excelsior-terrein, dat, naar pastoor Möller met grooten dank meedeelde, door onze R. K. Sportvereeniging ter be schikking is gesteld. Als in aanmerking komende spelen hebben leidsters en leiders zich voorloopig onder meer gedacht: touwtrekken, wedloop, wed loop met hindernissen, verspringen, zak- loopen, hoepelwedstrijd (voor meisjes), blok- jesrapen, voetbal, korfbal, kastiespel, slagbal, werpbal enz. Aan de spelen kunnen enkel meedoen, dus op het terrein zullen ook enkel worden toe gelaten die kinderen welke door hun ouders voor de spelen zijn aangemeld. Die kinderen komen om negen uur in de kerk van bet H. Hart en gaan na de H. Mis in optocht naar het Excelsiorterrein aan de Damlaan, en wel via Lekstraat, Havendijk, Westfran-ke. landschë dijk, Derde Laantje, langs den tweeden vijver, naar de St. Liduinasitraat, Nieuwe Haven en Vèllevest. De kinderen brengen hun boterham en een bekertje mee. Voor melk op het terrein zal worden gezorgd. Om half vijf wordt de terugtocht aanvaard. Hierbij wordt dezelfde route gevolgd, terwijl de optocht op het Rozenburgerplein zal wor den ontbonden. In aanmerking komen voorloopig alle kinderen van de Sint Henricusschool aan de IJselmondeschestraat en de Sint Willi- brordusschool aan de Dwarsstraat. Mocht blijken, dat het aantal aanmeldingen te groot is voor de beschikbare krachten aan leidsters en leiders, dan zal een schifting worden gemaakt, in dien zin, dat het eerst in aanmerking worden gebracht fle kinderen, die het eerste, het tweede of het derde leerjaar op bedoelde scholen hebben voleind. Waar het de bedoeling is, dat om prijsjes zal worden gespeeld en onkosten trouwens onvermijdelijk zijn, werd besloten, dat de ouders daarin per kind en per week minstens tien cent zullen bijdragen; dit bedrag zal telkens s Maandagsmorgens aan den ingang der kerk worden afgedragen. Is het weei op een of anderen dag onge schikt, dan gaan natuurlijk dien dag de spelen niet door. De kinderen mogen des- gewenscht sneep meebrengen, maar geven dit aan de leidsters en leiders over, die het over de kinderen verdeelen. Zoodra de kinderen op het speelterrein aan wezig zijn. worden daar, tenzij geldige redenen zulks wettigen, geen kinderen meer toegelaten. De kinderen staan geheel onder toezicht van de leidsters en leiders, die het recht hebben om ernstige redenen een kind het verder verblijf op het terrein te ont zeggen. Met deze regeling werd algemeene volledige instemming betuigd. Van de gelegenheid om hun kinderen voor de spelen op te geven werd door vrijwel alle aanwezigen gebruik gemaakt, zoodat reeds een tachtigtal kinderen op de lijst van leidsters en leiders prijken. Morgen-, Donderdagavond, tussehen zeven en acht uur, zal er in het parochiehuis alsDog gelegen heid zijn, kinderen te komen opgeven. Het spreekt van zelf, dat aanbiedingen van prijzen, versnaperingen of van gelde- lijken steun aan het vanwege het bestuur der Sint Willibrordussticliting gevormde comité, waarvan pastoor Möller als voor zitter en de heer Adr. Zoetmulder, St. Liduinastraat 74a als secretaris-penning- meester fungeert, hoogst welkom zullen zijn. Het is gebleken dat voor het initiatief van het bestuur der St.. Willlbrordnsst ichting groote belangstelling bestaat; moge d:ie be langstelling zich ook terwille van het wel slagen van de proef op daadwerkelijke wijze ui te»-. Van Schiedam, 8 Aug., vertrokken: Noorsch s.s. Svrijg, ledig naar Sagvadg. Zweedsch s.s. Luossa, ledig naar Newvastle, Te Schiedam, 8 Aug. aangekomen: s.s. Grete Glade, met benzine van Hamburg, aan de boeien op strooms.s. Nanking, met stuk goederen van Yokohama in de Wilhelmina- haven; s.s. Santose, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. i IIET TRANSPORT VAN DE BRUG NAAR THOLENHet passeeren van het gevaarte door de brug van Dordrecht. DE REIS GISTEREN AANGEVANGEN. Zooals reeds in ons blad van gisteren werd gemeld, zou de brug voor de vaste ver binding Th o 1 enNoord-Bra'oant, die op de werf der firma B. Kloos en Zonen te Kinder dijk is gebouwd, 's middags worden wegge sleept. Gisterenmiddag dan, te ruim vier uur, ver sohenen in de Noord voor doze werf een vijf tal sleepbooten der N.V. De Wit's Bergings- en Transportbedrijf, die de brug naar Tholen zullen sloepen. Nadat eeuige voorbereidingen waren ge troffen en terwijl een 10-tal persmenschea ge bruik makend van de gastvrijheid der N. V. De Wit, op de mfctorsleepboot „Stormvogel" een plaatsje had gevonden, werd begonnen met het lichten dei- ankers van de op zand bakken hoog hoven het water liggende brug. Dit begon met een klein ongelukje, daar men een der 600 K.G. zware ankers ver speelde. Oogenblikkelijk echter werd de sleepboot „Everdina", die een bok op sleeptouw had, gealarmeerd, om het anker op t,e visschen en, zooals wij later bemerkten, met succes. Terloops zij hier vermeld, dat genoemde boot met bok het convooi gedurende de heele reis zal begeleiden. Doch het verdere gedeelte van den tocht is tot Dordrecht uitstekend verloopen. Toen het gevaarte van zijn plaats was ge sleept, vertrok men te circa half vijf in de richting van Dordrecht. Voorop de sleepboeten „Stormvogel" en „Adelaar", achter de „Johanna" en de „Johan de Wit". Het geheel stond onder leiding van den heer N. de Wit Jr. Onder groote belangstelling aan den wal, ging het met een gangetje van pl.m. 6 a 8 Kilometer door de Noord, waar heit tij nage noeg tot stilstand kwam. Een eindje voor het convooi voer de „Noord" een politievaartuïg van den Rijkswaterstaat met de roode vlag in top om de tegemoet va rende booten te waar schuwen vaart te minderen, ter voorkoming van ongelukken door sterken golfslag. Na een half uur, kwam de Dordtsche toren in zicht. Te circa half zes ging het convooi met een schielijken zwaai van uit de Noord, de oude Maas op. Nu begaf zich aan boord van de „Adelaar" de heer A. de Visser, assistent-havenmeester van Dordrecht, die den sleep, met het oog op ligplaats kiezen in de Dordtsche zeehaven, be geleidde. Langzaam maar zeker naderde het convooi de spoorbrug over de Oude Maas. Met de tros sen op nauwelijks 10 Meter, de sleepbooten bijna onder de van voren en van achteren buiten de zandbakken uitstekende brug, ging men met het 13 M. breede gevaarte op de door vaart open in g der spborbrug aan, die slechts 1S'/Z M. breed is. Zonder maar een oogenbiik van wachten, werd deze brug te 6.05 gepasseerd. Een en ander geschiedde na tuurlijk onder groote belangstelling vanaf den Dordtsohen wal. Na dit keurig staaltje van sleepkunst, waarbij de brug zoo nauwkeurig door de ope ning voer, alsof zij op midden in de door- vaartruimte gelegde rails liep, werd weldra de Dordtsche Kil ingevaren. Nog eenige honderden meters en de zeeha ven was bereikt. Te kwart voor zeven werd de brug achter uit in de haven gevaren, aan twee boeien ge meerd, om hedenochtend te zes uur weer te worden weggesleept. De sleepbooten gingen hier ook voor anker behalve de „Johan de Wit" die ons te ruim half acht veilig te Dordrecht aan wal zette. Men hoopt hedenavond voor het donker nog Tholen te bereiken, waar de zaak dan, wach tend op een hoog tij, om de brug Op hare plaats te zetten, weer voor anker zal gaan. Kappers, haarsnijders, barbiers, coiffeurs, of welke namen men in den loop der tijden heeft uitgedacht voor de leden van't edelegilde der lokken kunstjenawrs, vormden altijd een vcel- bespraakt, nog meer besproken, zeer a.. tistiek mensehenras, dat bovendien nog altijd de gave bezit der onmisbaarheid. Onze bet-overgroot ouders lieten hun groote, valsche staartpruiken en hun hooge, pyramidale 'haan-bedekkingen door hem sierlijk opmaken en wit-beipoederen en onze kleinkinderen hebben ze noodig om het heele hoofd kaal te laten scheren, tenmin ste. als de mode, waar het betreft hot weg nemen van een natuurlijk ornament van den inensch, dezelfde kalme lijnen der geleidelijk heid blijft volgen, die zij tot nog als richtsnoer heeft genomen. Hoe de bevelen va,n hare maje steit de mode echter ook luiden: Babikop, staartpruik, of heele-miaal kaal geschoren, de kapper zal voor zijn werk altijd waardeering vinden. Bovendien wordt zijn naam altijd in verband gebracht met de groote gebeurtenissen, die in ons leven een blijvenden indruk achterlaten: het Communiekindje, het bruidje, worden door hem gekapt en er is geen enkel groot flaimilie- feest, waarbij de haar-artist mag ontbreken. De dames zouden zonder zijn gewaardeerde hulp niet in de feestzaal durven verschijnen en de vroolijke stemming zou uitdooven als de befaamde nachtkaars. Dichters hebben zijn lof bezongen en er bestaat een opera, waarvan de titel reeds de woorden „Figaro" en „Hochze.it" jn direct ver band brengt. Ja, de kapper en de bruiloft. Is er Iets onaf. echeidelijkers denkbaar? Het lieve bruidje en dé kapper, die met altijd vaardige hand den witten sluier plooit en schikt: weet u een mooiere combinatie? U ontkent de onmisbaarheid van de kappers? Bestaat niet, Bewijzen liggen voor ons, Luister: In Schiedam woonde een bruidje, dat zich met gepasten ernst had voorbereid op den grooten stap, dien zij doen zou. Den hee- len nacht had ze bijna niet kunnen slapen van blijdschap en telkens doemden voor haar sla perige» geest grootsche visioenen op van bruidsliederen, een gezellig dinertje en een mooie huwelijksreis. Misschien wel naar Zwit serland Toen dan ook de echtgenoot in spé naar haai- ouderlijke woning kwam, om daar met jubel in het hart ,zijn echtgenoote af te ha len, was deze, zooals zich laat veronderstel len, in een lichtelijk nerveuse stemming, die nog verhoogd werd, toen tegen het vastgestelde uur de kapper de held van de historie die bruidjes lokken nog wat zou opkalefateren om ze daarna met een witten krans te sieren, nog niets van zich had laten hooren. De rijtuigen kwamen voor. De-kapper gaf geen teeken van leven.... Bruidje werd angstig; bruidegom was opge wonden; de koetsiers scholden zachtjes voor zich heen er moesten nog meer menschen trouwen. De bloemetjes op de jassen van de palfeniers verflensten zienderoogen; het bruidsbouquet lag op apegapen en nog altijd kwam de kapper niet opdagen. Een broertje werd uitgestuurd om den trou- welooze, die zoozeer zijn kapperlijke plichten vergat, te gaan halen: met zeer gemengde ge voelens werd de man verwelkomd. Alles ging nu vlug zijn gang, maar de rij tuigen waren onderhand vertrokken. Er moes ten nog meer menschen worden afgehaald die wilden trouwen; na een uurtje zouden ze wel eens terugkomen Na heel veel wederwaardigheden kwamen er dus toch nog twee gelukkigen meer op de wereld Voor eventueel volgende trouwlustigen, beve len zij de mode van kale hoofden van harte aan s Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambroeius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, beweakïnebond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. IederenDinsdagavond om half negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior: Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdag Repetitie Konihkl. Man. nenzangvereeniging „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur, is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorl§ Doele, Doeleplein. 10 Aug.: Diergaarde, avondconcert, Haagsch Harmonieorkest. Da gelijk;; Circus-schouwburg, 't, Is| maar 'n clown (Spree-gezelschap) 8.15 uur, (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's, tot en met Donderdag 9 dezer in: Grand Théatre (voor volwassenen); Olympia; Thaliajj Pschorr (voor volwassenen). -Tentoonstellingen: Nenijto, Stati onssingel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 8 Aug. Offic-ieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 8 Aug. Men noteert voor Melasse-spiritus 27 per H.L. Ruwe graanspirltus 60 pet. 17.pea- H.L, GEBOREN 6 Augustus: Johannes CorneUdj zoon van P. J. Elshout en A. Overgoor, Bleeker. straat. 7 Aug. Arie z. van A. Wiegel en A, C. Notenboom, Parallelwed. OVERLEDEN 6 Aug. G. Streng 65 j. echt. genoot van A. Temeuse, Verbrande Erven, «ip- Indisch bezoek Gistermiddag heeft Z. K. H. de Sultan van Koetal, vergezeld van Zijn landgenoote Pau. gerau Ario Tjokro en van zijn raadsman, as sistent-resident met verlof E. H. de Nijs Bilt van Samarinda, ceï langdurig bezoek aan dejj Nenijto gebracht. Hij werd op de tentoonstel ling ontvangen door de heeren F. F, H. van. Gheel GUdemeester, gedelegeerd lid van den Raad van Beheer, J. Chr, Sterk, Algemeen pen. ningmeester, P. N. Gaanderse, Persgedelegeer. de en J. Ruys, lid van heit dagelijksch bestuur, Z. H. kocht in de hallen verschillende voor werpen, welke zijn belangstelling trokken en gaf bij zijn vertrek zijn hooge tevredenheid te kennen over den aanleg enz. der tentoon, stelling. Alvorens te vertrekken, plaatsten de bezoe kers hun handteekening in het guldenboek der Nenijto,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1