J, f snellerT) VAN HOOGER! STERKER! I ->a PV ■Hlmum— Woensdag 8 Augustus 1928 Derde Blad Pagina 1 OLYMPISCHE SNAP-SHOTS 1 GYMNASTIEK T* 'W' ré Til P ép p Ww i m v v DE DEMONSTRATIE IN DEN VOORMIDDAG DE AANKOMST DER KONINGIN DE DEMONSTRATIE DER NEDERLANDERS DE DEMONSTRATIE DER HONGAREN DEMONSTRATIE DER DUITSCHERS OLYMPIADE (Rzn.) Er is een nieuwe sport ontstaan: de handteekeningen-sport. De heele Amsterdam- fiche jeugd zwermt thans als een stoet bijen rondom het Stadion en iedereen met een Ame- rikaansche broek, een Duitsch hoofd of En- gelsch accent wordt prompt aangehouden en in perfect Hollandseh gevraagd om te teekenen. En merkwaardig, dé groote mannen als daar zijn Charlie Hoff, Noorsch pennevoerder, en Charlie Paddock, underwood-sprinter, liepen gisteren ongemerkt door het cordon. Je ontkomt er overigens niet aan en heele dictaat-cahiers raken volgeklad met onleesbare krabbels. Tot overmaat van ramp vragen ze 't land er nog bij wat meestal door de teekenaars niet begre pen wordt en heele disputen ontstaan. Het is dan merkwaardig te zien hoe een Amsterdam- sche sinaas appelen-matador direct behulpzaam is met een stuk of tien talen. Nu ligt het Stadion leeg. De lacrosse-meppers zijn verdwenen en men is weer ijverig bezig om .Vlaggen te planten in het veld voor de gym nastiek beweging. Een wandelaar loopt op de Bintelbaan. Een doodgewone wandelaar. Toch zie ik in mijn geest nog Nurmi, Ritola en Wide. Altijd als ik hier zal komen, bij welken voet balwedstrijd dan ook, zal ik denken aan die drie en die drie vooral, en hun race op den eer sten Zondag over tien kilometer. Zoo ben ik ook pas in Colombes geweest en ik dacht aan Nurmi, Ritola en Wide, vier jaar geleden. Nu ook. Jaren later ook. Intusschen naderen mijn indrukken ovel zwemstadion. Ik schrijf dit onder een geze g concert, want ze schijnen morgen bij die gym nastiek-beweging een orkest te krijgen. Thans staat er al een vleugel op het middelveld en een jongeling speelt werkelijk goede muzie die door de loudspeaker weerkaatst woidt. Even daarna kregen er een paar lui herrie, ook per ongeluk voor den loudspeaker, en e effect is niet onvermakelijk. Wat de zwemmerij betreft: ik neb een spoit aanschouwd, die het heftige van lacrosse ovei- treft. Tjonge, daar speelde men een paitijtje waterpolo om van te sidderen. Water-polo is een echte grijp-sport. Ze grijpen naar den hal en naar je kuiten. Dat grijpen naar den hal mag, en je kimt het zien; het grijpen naar je kuiten mag niet en je kunt het met men. Je ziet er soms alleen het effect van. ™eer niet. Heele zwempakken gingen ertij aan ar en en toen de kerels uit het water stapten, waren ze getatoueerd met striemen en strepen, zooas geen worstelaar gezien heb en zooals een o ser zelden uit den strijd te voorschijn om Het behoeft geen betoog dat tijdens dezen elag in 't Skagerak de gemoederen danig in onrust waren. Er stond een scheidsrechter aan den kant die het moest ontgelden, zooals a e scheidsrechters. De kardinale feut was, da e man aan den kant stond. Hij had in een on er- zeeër moeten zitten, dan had d» vent het a waai niet gehoord en dan had hij den we strijd heter kunnen volgen dan aan den kant, want het was een echte onder-water-wedstrijd. Nu gaf hij vanaf het richeltje v'.agseinen met oen heftigheid die deed vermoeden dat-ie elk oogenblik óók in 't zilte nat zou belanden. Hij wond zich tevens onnoodig op en kreeg een eteeds rooder hoofd wat niet bevorderlijk was voor 'smans prestige. Een wijle kregen we den indruk dat de ont moeting zou eindigen met twee keeperSi Er ■Werden tenminste met stijgende snelheid steeds meer spelers ui. het water gestuurd, die te drogen kwamen te hangen over de hallustrade. Soms Werd er iemand zoolang vastgehouden dat je 'm een heelen tijd niet zag, meegezogen als de vent was door de omsingelings-tactiek van den vijand. Ook hield men heele redevoe ringen in 't water, nog wel in twee talen, 't Eind van het lied was, dat Nederland letterlijk en figuurlijk werd overmeesterd door elf Britten, die, nadat ze weer aan den wal waren, net deden of ze van dén Prins geen kwaad wisten. Het was een fraaie vertooning en niet direct bevorderlijk voor de verbroedering der vol keren. Het volle Stadion hadden we echter waar schijnlijk te danken aan den strijd, die gevoerd zou worden tusschen Zus Braun en haar con currenten. Immers „Zus" is populair. Zus is daarenboven nog een echte zus, al hoop ik van harte dat ze over tien jaar anders heet. Ze startte tegen Martha Norelius. Dit lieve Ame- rikaanscho kind, dat ook in Parijs ^.1 zoo'n phenomenalen indruk maakte, zwom éventjes de 200 meter in wereldrecordtijd. Het was kra nig, ook al was het lippenrood inmiddels door het water weggewasschen. Ze gaf haar dames collega's een zoen, en 't klapte dat het klonk, teiwijl de massa overeind stond om Zus toe te juichen die keurig als tweede aankwam en dus het eerste Hollandsche succes in de wa ter-wedstrijden te boeken wist. Ook Zus werd omhelsd, door Vader en Moeder Braun, een momentje om te stelen. En ze word door velen op den schouder geklopt, een overigens natte bezigheid. "Wijders waren daar Boy Charlron en Arne Boig in de finale 1500 meter. Ze klauwden krampachtig 30 maal die baan! Ik geloof wel, dat het snel gaat, maar je ziet dat niet zoo. Het is een tijd-kwestie, het va»t slechts met een stop-watch te controleeren. Arne Borg, de pias, was van den beginne voor, bleef voor en won. Hij zag hierbij kans om twee deelnemers een volle lengte te lappen! Na deze race na tuurlijk heftig gefotografeer en gefllm, maar we snakten tevergeefs naar een volkslied. Slechts onze collega Slop zorgde voor wat wel luidendheid door met een plooïbaaT geluid de winnaar af te roepen, waarhij een zekere vir tuositeit in het uitspreken van buitenlandsche •talen niet achterwege bleef. Er was ook nog springen. Dit sehoonsprin- gen is de laatste dagen de attractie geweest van Amsterdam, Je kunt namelijk van den Ametelveenschen weg af dit schouwspel gade slaan en geen wonder dat er drommen men- schen als kant-lid stonden Ingeschreven. Het was alles even majestueus en schoon, die dui kelingen van den toren, en het geschiedde in alle mogelijke standen, houdingen en bochten. Sommigen kwamen naar beneden in den vorm van een garnaal, anderen al kurketrekkend, weer anderen als een zwevende zeemeeuw. Je zag ze achterste voren duikelen en omgekeerd, van 5 en 10 meter. Alleen de beoordeeling van zooiets lukt me lastig. Een heele jury zat he neden naar de luchten te staren met kans op nek-kramp. Enfin we hebben nog een paar dagen den tod. Er kan nog veel geleerd worden. En die kleine foutjes hier en daar, zooals ik er al meer opmerken mocht, zij het regelings- comité op deze Spelen vergeven. 1 Arne Borg en Charlton, de twee geweldige zwemmers na de 1500 M. vrije slag. De Zweed Arne Borg werd één in 19 min. 51.8 sec. SS.W»V.-.' ,P. Gieterenmiddag, gedurende de gymnastiekdeinoiïsl rarie, bracht de Koninklijke Familie voor het eerst ten bezoek aan het Gi yn:,-h Stadion. Rechts naast H. M. de Koningin zit Z. K. H. Prins Hendrik (met steek op), terwijl links van de Koningin H. K. H. Praises Juliana heeft plaats genomen. Achter den Kon. zetel staat de E.A. Heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam in ambtscostnum. Een gezellige drukte vulde gistermorgen hei middenterrein van het Stadion waar de Duit- schors, zoowel turnsters als turners, dé noodige voorbereidingen troffen voor hun demonstratie van 's middag». De Hoilandsche gymnasten, die 's middags zullen demonstreeren, zijn gekozen uit de prijs winnaars van de laatstelijk gehouden wedstrij den van het K. N. G. V. te Utrecht. De turnsters zijn de volgende drie vereenigingen: Turnlust onder leiding van v. Velsen, Maasnymiph onder v. Seters en Aspasia onder Breugelink, allen van Rotterdam. Hieraan zijn nog eenige dames uit Amsterdam toegevoegd. Klokslag drie uur zet de muziek het "Wilhel mus in en onder doodsche stilte van het publiek betreedt H. M., gevolgd door Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana, de tribune. Een luid applaus breekt los na het „Wilhelmus". Nadat de Koninklijke Familie heeft plaats genomen komen de Hollandsche turnsters en turners met het oranje, blanje, bleu voorop (waarom is het rood-wit-blauw toch van het Stadion gebannen het middenterrein opmar- eheerem. Na een goed geslaagden opmarsch stellen de dames zich op het middenterrein op, waarmede de demonstraties een aanvang nemen. De algemeene vrije oefeningen (systeem Bode) die direct hierna werden uitgevoerd ver liepen goed. Wijselijk Hét men hierbij het mu ziekkorps zwijgen en maakte men gebruik van oen piano. De muziek zoowel als de commando's van den leider werden door de microfoon goed over het veld uitgezonden. Een fleurig gezicht bood het volgende num mer, waarhij aan verschillende toestellen ge werkt werd door heeren zoowel als dames, ter wijl de turners in verschillende groepen vrije oefeningen uitvoerden. Het meest voldeden ons (hierbij de oefeningen aan de bruggen en de evenwichtslatten resp. yan Maasnyimph en Turnlust van Rotterdam. Hierbij moeten we opmerken dat het geheel onnoodig met bloote beenen werken ons onaangenaam trof. Vooral bij den opmarsch, die in het plechtig oogenblik van de komst van H. M. plaats had, deed die bloote beenenparade (men vergeef ons die uit drukking) onaangenaam aan. Ook het werken door dames In korte pantalon zonder rokje deed onvrouwelijk aan, hoewel de afstand vanaf de tribune het stuitende eenlgszins wegneemt. De knodsoefenlngen van de Rotterdamsche turnsters vielen als steeds wel in den smaak. Het springnumimer aan slechts twee toestellen «al véél te veel leegte «P het veld, hoe verdien stelijk er overigens ook gesprongen werd. Door .Turnlust Rotterdam werden z.g. rbythmieche oefeningen op keurige wijze uitgevoerd. Wij konden echter niet-ontkomen aan de idee' dat hij dit soort oefeningen het balletdansen, wat wij op het tponeel thuis dachten, voor de massa wordt opengesteld. Hierna volgde de afmarseh en was de Hol landsche demonstratie, die naar onze meening goed geslaagd mag heeten, ten einde. In kleurige nationale costuums kwam een vijf en twintigtal Hongaarsche meisjes opder luid applaus het veld opmarcheeren, waarna een serie betrekkelijk eenvoudige dansen wer den uitgevoerd. Of dit nationale dansen zijn, weten we niet, maar zeker is, dat zij vooral in die nette keurige en kleurige kleeding zeer in den smaak vielen. Een aansporing voor onze Hollandsche turnsters, die de reidansen ook in haar programma hebben opgenomen, om ook dezen weg in te slaan. De moderne dansen leggen het daartegen, èn als kijkspel én uit hygiënisch oog"punt verre af, Het was een lust voor de oogen het zwenken en draaien dier kleurige figuurtjes waar te nemen. Na den afmarseh der Hongaarsche meisjes stormde 'n groot aantal Duitschers het veld op om dit klaar te maken voor hun demonstrtie welke een volledige gymnastiek-les zou weer geven van de „Deutsche HochschuJefür Leibesübungen". In zoo'n les wordt in navolging van het „Zweedsehe stelsel" gepoogd het geheele lichaam een alzijdige oefening te geven. De opmarsch der Duitsche turnsters sn tur ners had in twee rijen plaats onder het cor recte zingen van het lied: „Er bias ein Jager, wohl in sein Horn". Na den groet met het „zwart, rood, goud", voor de Koninklijke tribune ging de opmarsch in een looppas over, wélke in schitterend elas- tischen stijl werd uitgevoerd. Een en ander onder hegeleiding van bijzonder geschikte mu ziek van een kapel, welke" bestond uit 27 stu denten van bovengenoemde Hochschule, ge completeerd door studenten van de „Deutsche Musik-Hochschule. Alles dus van de bovenste plank. E<m ver gelijking van het werk van deze a.s. vakmen sehen met onze Hollandsche vereenigingstur- ners is dus niet op zijn plaats. Achtereenvolgens kregen we nu vrije oefe ning- van de „Frauen und manner", zooals de Duitschers zeggen te zien, Zonder muziek en zonder tellen werden deze, toch geenszins lichte, oefeningen feilloos en zoo goed als ge lijk uitgevoerd. Het verschil van deze oefenin gen met die der oude Duitsche gymnastiek ligt voornamelijk in het doordachte nut der oefeningen voor bepaalde spiergroepen of lichaamsdeelen, terwijl toch het geheel, ook voor het oog een aantrekkelijk geheel biedt. Een hordenioop voor de turnsters met de borden op 76 c.M. voor de turnsters en »8 91 c.M. voor de turners volgde, waarna klas* sikaal werd speergeworpen door de mannen en slingerbal geworpen door de dames. Hierna volgden rompoefeningen voor de man, nen, welke men verkreeg.door ln verschillend^ standen, een kogel van 5 K.G. op te werpen' en weer op te vangen. Door turnsters en turners werden ln eelft kruisopstelling oefeningen gegeven in hot „M^jl dizinbalwerfen". Een groote bal wordt in veftj schillende houdingen en standen over en weejj geworpen op een fluitsignaal. Ten slotte giurf het werpen ln een schijnbaar bombardement over, waarbij toch bijna geen bal misgeval# gen werd. Zoo verliepen ook de klassikale box-oefening gen der mannen. Gelijktijdig hiermede maakten de 'lamei „bodenübungen" dat zijn oefeningen op debj grond over elkaar heen en met behulp vaii elkander. Nog kregen we te zien een korte handbal» demonstratie welk spel blijkbaar eeuigszlnij anders wordt gespeeld dan hier te lande. Tenslotte dansen van dames en heeren. Deze dansen waarvan de eerste een z.g. uit drukkingsoefening was en de twerJs een re dans werden keurig uitgevoerd en vormden' j met de eigenaardige kleeding, daarbij gedragen en de keurige muziek en stijlvol geheel, afmarseh had weer onder het zingen van eeft lied plaats. Deze demonstratie was beslist een keurig geheel en als zoodanig uitmuntend geslaagd» Tot het laatste werd alles door de Konlhk» lijke Familie met aandacht gevolgd. Bcaufrand (Franrijk) winnaar van ue -JJfj sprintraces. I Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9