DE ZWEMWEDSTRIJDEN DE GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN ZATERDAG tl AUGUSTUS 1923 M. BRAUN VERBETERT EEN OLYMPISCH EN WERELDRECORD 100 M. RUGZWEMMEN, DAMES 100 M. VRIJE SLAG, HEEREN DEMI-FINALE. 100 M. VRIJE SLAG DAMES DERDE BLAD HET OPTREDEN DER HOLLANDERS. frankrijk. DE SPRINGWEDSTRIJDEN. KLASSEMENT VAN DEN LANDEN- WEDSTRIJD. DE DEMONSTRATIES. PAGINA 2 DAMMEN. h- Weissmuller keert als eerst», doch. op de laat ste baan laat hij Spence, die tweede is, hij- komen. Deze toont niet alleen een schoolslag-, doch ook een vrije slag-zwemmer van beteeke- nls te zijn. Uitslag 3e serie: 1. Weissmuller (Vereenigdo Staten) 1 minuut; 2. Spence (Canada) 1 min. 3/5 sec. De 4e serie bestaat uit: Gremsperger (Hon garije), Gordon (Panama) en Cornell! (Italië). Door het uitvallen der anderen bestaat deze serie slechts uit 3 man. De Hongaar is iets sneller en trekt er wel dra tusschenuit, terwijl Cornell! en Gordon een duel om de 2e plaats voeren. Uitslag 4e serie: 1. Gremsperger (Hongarije) 1 min. 4 sec.; 2. Cornell! (Italië) 1 min. 7 sec.; 3. Gordon (Panama) 1 min. 10 2/<5 sec. Voor de 5e serie gaan Zorilla (Argentinië), Zunigo (Chili), Olsen (Noorwegen) en Petter son (Zweden) te water. Natuurlijk Is Zorilla favoriet. Hij keert ook als eerste, Olsen en Pettersan strijden om de tweede plaats, welke strijd ten gunste van Olsen beslist wordt. Zunigo is ver achter. Uitslag 5e serie: 1. Zorilla (Argentinië) 1 min. 14/5 sec.; 2. Ólsen (Noorwegen) 1 min. 5 sec.; 3. Petterson (Zweden) 1 min. 6 2/5 sec. In de 6e serie starten Schubert (iDuitschland) Bourne (Canada), Kojac (Ver. Staten) en Sut ton (Engeland). Kojac, die gisteren het Olympisch kampioen schap rug-zwemmen won, bewijst ook met vrijen slag een kracht van beteekenis te zijn. Hij neemt den kop en bereikt het eerste hefr keer punt. Hij loopt uit, terwijl de drie anderen een «waren strijd om de 2e plaats voeren. Uitslag 6e serie: 1. Kojac (Ver. Staten) 1 min. 13/5 ®ec.; 2. Schubert (Duitschland) 1 m. 3 4/5 sec.; 3. Sutton (Engeland) 1 min. 4 sec. In d« To en laatste serie starten Barany (Hongarije), tot nog toe de snelste Europeaan, Gottzales (Spanje), Kuncerricz (Polen), van Essen (Holland) en Bolll (Italië). Barang gaat aan het hoofd, gevolgd door Folli.v, Essen is derde. Dit blijft zoo ook op de 2e haan. Polll loopt dan echter meer op v. Essen uit. Kun cervicz ligt weer een paar meter achter van Essen. Uitslag 7e serie: 1. Barany (Hongarije) 1 min. 11/5 sec.; 2. Polli (Italië) 1 min. 4 sec.; 3. v. Essen (Holland) 1 min. 7 2/5 sec. Van Essen heeft wel een heel slechten tijd gemaakt. Hij kan veel beter want hij heeft wel •ens 100 M. heneden 1 min. 4 sec. gezwommen. TORENSPRINGENDAMES Aan do eerste serio torenspringen dames nemen deel de dames Klapwijk (Holland),, HJördis Töpel (Zweden), White (Engeland), Ingegerd Töpel (Zweden), Pinkston (Ver. Staten), Onnela (Finland), Co'eman (Ver. Staten), Beckmann-Nielsen (Denemarken) en Borgs (Duitschland),, Het ziet er naar uit dat het resultaat zal zijn: 1. Pinkston (Ver. Staten), 2. Coleman (Ver. Staten)3. Onnela (Finland) Met de tweede serie torenspringen voor dames wordt om Half 5 een aanvang gemaakt. Behalve de Hollandsche dames van Leeuwen en Baron, die aa haar succes met schoolslag ewemmen het ook met torenspringen wil pro- beeren, nemen nog deel: CrettêFlavier (Frankrijk),, Rehborn (Duitschland), Grimes (Engeland), Hunsberg (Ver. Staten), Sjökvist Zweden), Bornett (Oostenrijk) en Lp Rossignol (Engeland) Een openbaring is het springen van Baron (Holland) die men al heel weinig kans had gegeven. Zij zal waarschijnlijk de tweede plaats bezetten achter Sjökvist (Zweden), terwijl Rehborn (Duitschland) als derde «rel In de finale zal komen. De offieieele uitslag van de series toren springen voor dames is voor de eerste serie: 1. Pinkston (Ver. Staten) 32 pinten (plaats cijfer 6); 2. Coleman (Ver. Statent 31.40 pun ten (plaatscijfer 9)4); 3 Onnela (Finland) 28 punten -(plaatscijfer 21). Voor de tweede serie: 1. Sjökvist (Zweden) 29.20 .punten (plaats- cijfer 8)4)2. Baron (Holland) 28.40 punten (plaatscijfer 12); 3. Rehborn (Duitschland) 2S.20 punten (plaatscijfer 14)4). De Hollandsche mej. den Turk, die in de le serie was ingedeeld, Is nog niet van haar ziekte hersteld, zoodat zij niet start. Wel een handicap voor Holland. De eerste serie bestaat, daaT zich nog 2 deelneemsters teruggetrokken hebben, utt slechts 3 dames en wel Gilman (Ver. Staten), Kink (Engeland) en Stockley (N.-Zeeland). De dames geven elkaar zeer weinig toe en keeren gelijktijdig Op de laatste baan raakt Stockley achter, terwijl King iets uitloopt. Uitslag le serie: 1. King (Engeland) 1 min. 22 sec., nieuw Olympisch record. Deze tijd is gelijk aan het wereldrecord: 2. Gilman (Ver. Staten) 1 min. 2,4 sec,; 3. Stockley (N.-Zeeland) 1 min. 25 2/5 sec. In de le serie straten mej. Braun (Holland), Harding (Engeland), Lindström (Ver. Staten) en Mealing (Australië). Lindström keert het eerst, geyolgd door Braun. Deze neemt dan echter spoedig de leiding over en eindigt met 1 M. voorsprong. Uitslag 2e serie: 1. Braun (Holland) 1 min. 21 3/5 sec., die hiermede het Olympisch record van zoo even verbeterde, zoomede het wereld record, dat op naam van Den TuTk staat met 1.22 sec.; 2. Lindström (Ver. Staten) 1 min. 28 sec.) 3. Harding (Engeland) 1 min. 27 4/5 sea. Voor de 3e ea laatste serie starten Jacobson .(Denemarken), Coopen Engeland), Bernard (Luxemburg), Grendel (Holland! en Holm £Vcr. Staten). Holm neemt de leiding met Grendel direct achter haar. Na 50 M. loopt Holm echter uit, terwijl Grendel ook Coopen moet laten pas- seeren. Bernard en Jacobson hebben verder geen kans. Uitslag 3e serie: 1. Holm (Ver. Staten 1 min, 23 3/5 sec.; 2. Coopen (Engeland) 1 min. 241/5 sec.; 8. Grendel (Holland) 1 min. 261/5 sec. De 2 besten en de snelste derde (Stockley, N.-Zeeland) komen in de finale. In de eerste serie starten Gremsperger (Hongarije), Takaishi (Japan), Cornelli (Italië), Laufer (Ver. Staten) en Spence (Canada). Laufer neemt de leiding, gevolgd door Takaishi, terwijl Spence derde is. Op de laatste haan zet Takaishi echter zoo'n geweldige spurt In, dat hij Laufer voorbijgaat. Uitslag le serie: 1. Takaishi (Japan) 1 min.; 2. Laufer (Ver. Staten) 1 min. 3/5 sec.; 3. Spence (Canada) 1 min. 1 2/5 sec Voor de 2e serie starten Wannie (Hongarije), Uranga (Argentinië), Kojac (Ver. Staten), Zorilla (Argentinië) en Schubert (Duitsch land). Kojac start schitterend en krijgt daardoor de leiding. Hij keert het eerst, gevolgd door Zorilla. Hoe Zorilla ook spurt, hij kan Kojac niet meer hereiken. Uitslag 2e serie: 1. Kojac Ver. Staten) 1 min, 1 sec.; 2. Zorilla (Argentinië) 1 min. 13/5 sec.; 3. Wannie (Hongarije) 1 min. 3 4/5 seconde. Voor de derde en laatste serie gaan Barany (Hongarije), Heitmann (Duitschland), Weiss miiller (Ver, Staten), Olsen (Noorwegen) en Polli (Italië) te water. Weissmiiller neemt den kop en keert 't eerst, gevolgd door Barany. Ook op de laatste haan blijft deze verhouding zoo, Heitmann valt Barany aan, doch deze slaat den aanval af. Uitslag 3e serie: 1. Weissmiiller (Ver. Staten) 58 3/5 sec., die hiermede een nieuw Olympisch record maakte; 2. Barany (Hongarije) 1 min. 4/5 sec.; 3. Heitmann (Duitschland) 1 min. 3 3,/5 sec. De 2 besten van Iedere serie komen in de finale, z-oomede de snelste derde, Spence (Canada), In de eerste serie komt een Hollandsche uit, nl. mej. Vierdag, zoomede Rennie (Zuid- Afrika), Horrent (Frankrijk), Erkens (Duitsch land), Mc Dowall (Engeland), Laird (Ver. Staten) Op de eerste baan gaat Vierdag met Laird gelijk op aan het hoofd. Zij keeren ook belde gelijk. Mc Dowall komt op de laatste baan ge weldig opzetten, evenals Erkens. De laatste 10 M. zijn geweldig spannend, de zooeven ge noemde liggen vrijwel op êën lllu en komen bijna gelijktijdig aan. Uitslag le serie: 1. Mc Dowall (Engeland) 1 min. 14 sec.; 2. Laird (Ver. Staten) 1 min. 141/5 sec.3. Vierdag (Holland) 1 min. 14 2/5 sec. De 2 besten en de snelste derde komen in de finale, zoodat men eerst de andere series moet afwachten om te zien of Vierdag in de demi- finale komt. Voor de 2e serie starten Olsen (Denemarlaen) Davey (Australië),, Engelenburg (Zuid-Afrlka), Stockley (N.-Zeeland), Ledoux (Fiankrijk). Stockley draait het eerst, gevolgd door Engelenburg, doch Olsen komt opzetten en neemt de leiding over. Stockley beHoudt de 2e plaats. Uitslag 2e serie: 1. Olsen (Denemarken) 1 min. 15 4/5 sec.; 2. Stockley (N.-Zeeland) 1 min. 16 2/5 sec.; 3. Davey (Australië) 1 min. 18 sec. In de derde serie start Braun (Holland) niet. Zij schijnt zich voor de finale 100 M. rug te willen sparen, ook nog eenlge andere dames vallen uit, zoodat Tanner (Engeland) en Garratti (Ver. Staten) het kalm. aan kunnen doen. Uitslag 3e serie: 1. Garratti (Ver. Staten) 1 min. 14 4/5 sec.; 2. Tanner (Fngeland) 1 min. 26 2/5 sec. Voor de 4e serie gaan Sipos (Hongarije), Osipowich (Ver. Staten) en Miller (N.-Zee- land) te water. Osipowich neemt de leiding niettegenstaande zij een paar maal in de touwen zwemt. Miller en Sipos strijden dan om de 2e plaats, dat ten gunste van de eerste beslist wordt. Osipowich won zooals zij wilde. Uitslag 4e serie: 1. Osipowich (Ver. Staten) 1 min. 12 2/5 sec.; 2. Miller (N.-Zeeland) 1 min. 171/5 sec.; 3. Sipos (Hongailje) 1 min. 18 4/5 sec. In de 5e serie starten Russell (Zuid-Afrika), Dockrell (Ierland) en Stieber (Hongarije), Dockrell raakt al direct achter, terwijl Russell de leiding neemt. Op de laatste haan loopt zij nog meer uit, terwijl Stieber in de 2e positie ligt.' Uitslag 5e serie: 1. Russell (Zuid-Afrika) 1 min. 15 2/5 sec.; 2. Stieber (Hongarije) 1 min. 221/5 sec.3. Dockrell (Ierland) 1 min. 313/5 sec. Tenslotte de 6e serie, welke uit Bredgaard (Denemarken), Mealing (Australië), Lehmann (Duitschland), Duplre (Frankrijk) en Cooper (Engeland) bestaat. De eerste haan gaat aanvankelijk gelijk op. Bij het keerpunt draalt Lehmann echter het eerst. Zij vergroot haar voorsprong op de laatste 50 M., terwijl Cooper zich van de anderen los maakt. Uitslag 6e serie: 1. Lehmann (Duitschland) 1 min. 15 3/5 sec.; Copper (Engeland) 1 min. 16 4/5 sec.; 3. Mealing (Australië) 1 min. 20 3/5 sec. Mej. Vierdag komt dus als snelste derde In de demi-finale met de 2 besten van iedere serie. FRANKRIJK—ARGENTINI Een achterwaartsch schot van do zijlijn van Padou gaat rakelings naast. Bij een volgenden Franschen aanval jaagt Roger echter den bal langs Bustamente. Na een schitterende rush maakt Padou Frankrijk's tweede doelpunt. Wanneer dan Cuvelier zich op da 2 M.-lijn heeft genesteld weet hij uit een voorzet den stand op 30 voor Frankrijk te brengen. Tribouillet verhoogt daarna weldra de score tot 40, met welken stand ook de rust intreedt. N>a do hervatting verhoogt Frankrijk do score tot 50. Een Argentijn en een Fransch- man moeten dan het water verlaten, waarna Achtereenvolgens willen ze met hun oefenin gen weergeven: verschillende perioden uit do historie van Joego-Slavië. Naar onze meening, met de goed gekozen muziek op een zeer goede en gelukkige wijze. In den beginne, als het ware schoorvoetend, voor de vrijheid opkomend, later „mit forschen Schritteu voraustretend". Later weer blij en trotsch, de overwinning vie rend en grootsch de opbloeiende cultuur van hun land weergevend, weten zij werkelijk uit drukking in hun oefening te leggen, De tel kens wisselende opstelling brengt uiteraard veel moeilijkheden mee, die hfèr schitterend werden overwonnen. Zij plaatsen zich dan ook met 261,75 punten hoven hun voorgangers. Uit gymnastisch oogpunt lijken de oefeningen niet zoo zwaar en dikwijls doet het dansachtig karakter ietwat vrouwelijk aan, vooral bij deze forsche Slaviërs. Hongarije weet dan met goed uitgevoerde oefeningen, waarin niet veel nieuws voorkomt 233,25 punten te veroveren. OPTREDEN DER SOKOLS. Hierna komen de Tsjechen aan de beurt. Dat van hen iets bijzonders verwacht wordt, bewijst het applaus, waarmede zij worden begroet en zij stellen niet teleur. Krachtig zijn deze oefe ningen van samenstelling, zoowel als van uit voering. Het is voor de turners om van te smullen. Zoowel het werk van iederen turner Indivi dueel, als van het ensemble ls af en dit zelfs bij de zwaarste gedeelten, als hij de handstan den en radslagen en door het steeds weer wis selende van opstelling. ZondeT eenige hapering in rhythme en uitvoering. Het is subliem! Dez» oefeningen, die vrijwel volgens het ou.de systeem worden uitgevoerd, bewijzen, dat nog steeds in dia richting veel moois en goeds is te bereiken. Met 286,50 punten, dus slechts 13% punt on der het maximum slaan da Tsjechen al hun voorgangers en we zijn bang voor de Zwitsers, dat ze hun voorsprong niet zullen handhaven. Amerika. De vele Duitsch-Amerikanen schij nen over den Oceaan het turnen sterk te propa- geeren, in ieder geval zelf te beoefenen, want de Amerikanen komen hier werkelijk goed voor den dag. Jammer, dat ze hun oefeningen óf Iets te zwaaT genomen hebben óf niet genoeg ge oefend hebben, want de uitvoering laat, vooral wat het ensemble betreft veel te wenschen over. Hun resultaat ls 249 punten, waarmede zij naar onze meening wel Iets te hoog zijn aangeslagen. In onze omgeving van gymnastiek-recensen- ten valt spanning waar te nemen. Zouden de Hollanders nu weer teleurstellen? De verwach ting ls anders, maar Daar komen zij aan. PittiS en toch los mar- cheerend. Ze beginnen. Den babbelaars in onze omgeving 'wordt het zwijgen opgelegd en vol spanning volgen we de prestaties der onzen. Gelukkig, het valt niet tegen. Keurig werden de inleidende ,,Buck"-oefeningen uitgevoerd en evenzeo de tusschen gelaschte moeielijke orde- oefeningen. De handstanden, radslagen en, zweefstanden lukken ook bijna alle. Het ensem ble blijft goed hervormd. Van zelf trekken we een parallel met de voorgaande Amerikanen en classeeren onze landslieden daarboven. Aan het keurig werk der Sokols kunnen zij echter niet tippen. Wanneer we dan het resultaat van 251,25 punten te zien krijgen, zijn we vrijwel in het gelijk gesteld, maar hadden toch iets meer verwacht. Finland. Een groep jeugdige Finnen, waar van de oudste slechts 24 jaar telt, komt ook keurig voor den dag met een prachtige serie oefeningen, iets zwaarder dan die der onzen en nog beter uitgevoerd, weten zij de Hollanders te overtreffen en boeken een resultaat van 273,75 punten, waarmede zij de Tsjechen al aardig benaderen. Luxemburg. Dit kleine landje behoeft voor zijn werk geen bijzondere vermelding. Niet dat het slecht was, integendeel, maar het gehalte was beslist minder dan tot nu toe vertoond werd. Resultaat 222.75 punten. De stijve, stram me oud-Duitsche manier van marcheeren en vooral de stijve armbeweging was beslist leelijk te noemen. Dat deze groep in 't voorloopig klassement als nummer 7 staat aangegeven moet iets hooger worden aangeslagen, daar zij sinds gisteren met slechts zeven man werkt. Daar slechts de resultaten van de zes besten tellen wordt hun eindcijfer zeker hooger en tevens hun ranglijst wanneer ze verder niet tegenvallen. Dat laatste bleek bij de vrije oefeningen reeds eenigszins het geval, want met hun overigens goede en goed uitgevoerde afwisse lende oefeningen bleven ze met 249 punten gelijk met Amerika en zelfs onder Holland. DE ZWITSERS. Als laatsten in volgorde van optreden kwa men do bergbewoners, dia hun eerste plaats moeten trachten te handhaven. Hoewel hun oefeningen zeer goed worden uitgevoerd en pok zeer zwaai- zijn is de eenigszins onlogische Frankrijk de 6e goal maakt. Het is een spel van kat en muls. De Franschen zijn veel ster ker. De Argentijnen hebben hoegenaamd niets In te brengen. De eersten voegen nog een goal aan hun serie toe', zoodat de stand 70 wordt. Dan meent de scheidsrechter één man van iedere partij weer eens het water uit te moeten sturen. Bij een uitval der Argentijnen krijgt Dujardin zijn eerste schot te stoppen, hetgeen hem goed afgaat. De Franschen beantwoorden dezen aanval, waarvan een goal het resultaat is. Dan komt het einde en heeft Frankrijk dus met 80 gewonnen. samenstelling oorzaak dat hot geheel niet .zoo mooi is als het werk der Tsjechen. Zij komen voor dit gedeelte van het tournooi dan ook op de derde plaats met 364.75 punten, lioewol zij naar onze meentng zeker gelijk met de Finnen moeeten gesteld worden. Eenlge afkeurende uitroepen van de tribune bevestigden dat meerderen het met deze be- oordeeling oneens waren. De stand voor de vrije oefeningen naai- keuze is dus: 1. Tsjecho-Slowakië 286.50 punten. 2. Finland 273.75 punten. 3. Zwitserland 264.75 punten. 4. Joego-Slavië 261.75 punten. 5. Holland- 251.25 punten. 6. Frankrijk en Amerika 249 punten. 8. Hongarije 233.25 punten. 9. Italië 230.25. 10. Luxemburg 222.75 punten. 11. Engeland 209 punten. Gedurende de vrije oefeningen zijn de wed strijden In het springen bereids aangevangen. Zij bestaan uit een breedte sprong over het lage paard, van een gewone springplank. Aan springen tot handstand op twee beugels, over gaan op een beugel en afflanken, als verplichte oefening. Verder een lengte sprong naar keuze over het hooge paard van de veerplank. Wij zagen veel mooie sprongen vooral van de Yoego-Slaviërs en Tsjechen. Van de Hol landers noemen we v. Dam en Jacobs die met mooie sprongen zich meer dan 25 punten ver zekerden. Het begint er op te lijken, dat Holland met dit gedeelte der wedstrijden zich ook nog Iets zal opwerken. Wij komen tenminste voor dit onderdeel zelfs boven Italië, terwijl Engeland en Hongarije alweer achterblijven. Met span ning wordt uitgezien naar de uitslagen der Zwitsers, Luxemburgers en Franschen. Maar daar de telcommissie, zich lichamelijk moet versterken, blijven die voorloopignog uit. Daar het concours met deze wedstrijden Is af- geloopen laten we hier de verdere uitslagen volgen. Voor die van de Hollandsche ploeg afzonder lijk geldt het volgende staatje: 1. Melkman, 241.37% punten. 2. Van Dam, 232.25 3. Jacobs, 231.87 4. Wijnschenk, 224.50 5. Pauw, 224.25 6. v. d. Vinden, 210.87% 6. Boot, 210.87% 8. Licher, 185,87% De twee ondersten vallen voor het Landen- klassement af, dus het totaal ls 1365.12% pun ten. UITSLAGEN PERSOONLIJKE WED STRIJDEN AAN APARTE TOESTELLEN. Rek. f 1. Miesz, Zwitserland 57.50 punten. 2. Neri, Italië, 57. 3. Mock, Zwitserland 56.75 Brug. 1. Vachór, Tsjecho-Slowakië, 56.50 punten. 2. Prlmszic, Jougo-Slavië 55.50 3. Haenggl, Zwitserland, 54,25 Springen. 1. Mock, Zwitserland, 28.75 punten. 2. Löffler, Tsj.-Slowakië, 28.50 3. Dorgane, Jougo-Slavië 28.37% PERSOONLIJKE WEDSTRIJDEN AAN ALLE TOESTELLEN. 1. G. Miesz, Zwitserland 247. 2. Haenggl, 246.62%. 3. Stukelj, Jougo-Slavië 244.87%. 1. Zwitserland, met 1713.625 piraten. 2. Tsjecho-Slowakië met 1712.25 punten. 3. Joego-Slavië, met 1642.75 punten. 4. Frankrijk, met 1620.75 punten. 5. Finland, met 1609.25 punten. 6. Italië, met 1594.375 piraten. 7. Amerika, met 1519.125 punten. 8. Holland, met 1365.125 punten. 9. Luxemburg, met 1361.punten. 10. Hongarije met 1344.75 punten. 11. Engeland, met 1215.punten. Gisterenmiddag had na afloop van de gym- nastiokwedstrijden de voortzetting der demon straties plaats waarna tevens dit vterdaagsch gymnastiekfees.t was besloten HONGARIJE. Hongarije begint in het zelfde costuum als hij de wedstrijden. Een 24-tal turnsters stellen zich op het plankier op. Eerst voeten 2Ij op zeer keurige wijze soepele, fraaie vrije-oefe- ndngen uit ln keurige samenwerking. Het tempo was nogal vlug waardoor enkele be wegingen niet zoozeer tot haar recht kwamen. Daarna werden op sublieme wijze, in drie hoek-opstelling, knotsoefeningen te zien gege ven van zeer moeilijke samenstelling, ook in vlug tempo uitgevoerd. Zelden zagen wij zoo- Iets moois in dit genre en al was er niet veel hoog-moderns bij, toch kunnen we het optre den van de Magyaarsche schoonen niet dan hoog aanslaan. Echter vormde het met de dansen van Dinsdagmiddag nog geen volledige demonstratie van de Hongaarsehe gymnastiek, zelfs al laten we het achterwege blijven van mannenturnen buiten beschouwing. TSJECHO-SLOWAKI Acht en twintig Tsjechische meisjes kwamen het plankier opmarcheeren en vertoonden heel mooie spriugtouwoefeningen op muziek afge wisseld met oefeningen die aan kamergymnas tiek deden denken. Rompoefeningen met weder- zijdschen weerstand zouden we ze kunnen noemen. Zwaar waren de oefeningen niet, want het kwam ons voor dat een goede aspirauten-afdee- ling ze ook zou kunnen uitvoeren. Daarna kregen we aan een brug met ongelijk gestelde leggers een mooi nummer te zien met in moeilijkheid, steeds opklimmende oefeningen. Alles correct van uitvoering. De knotsoefeningen die hierop volgden waren niet zoo moeilijk als die van Hongarije maar door de steeds wisselende opstelling zeker zoo aardig om te zien terwijl ze onberispelijk wer den uitgevoerd in een onovertroffen ensemble. Een en ander vormde hoewel geen volledige toch een keurige demonstratie waarvan de aan wezige turnsters onder het publiek genoten zullen hebben. Nogmaals deed de luidspreker zich hooren, om te verkondigen dat op het laatste momeut de Italianen zich hebben teruggetrokken van de demonstratie maar dat Polen dat niet op het program stond aangegeven hun plaats zal innemen. HET OPTREDEN DER POLEN Onder luid applaus schreed een afdeellng van zestien zwaar gebruinde turners in een sober pakje het veld binnen. Het bleek dat Niels Buck, ook onder hen, school gemaakt heeft. Een mooie serie oefenin gen werd door deze zwart-broeken afgewerkt waarna ze zich naar twee bruggen begaven. Hier werden hoewel niet geheel gelijk mooie en zware oefeningen uitgevoerd evenals daarna aan het hoogrek. Staande op elkaar voerden ze eenige zweef standen uit die door een fotograaf gauw ge knipt werden. Dan gingen ze spelen. Het leek een soort kastie wat ze ten beste gaven. Weer volgden eenige vrije oefeningen met wederzijdsche hulp van twee turners onder ling. Voorts werden nog paardsprongen gegeven. Eerst met het paard (zonder beugels) in de breedte, toen in de lengte en vervolgens met twèe paarden voor elkaar, maar met behulp van een veerplank. Hoewel een aardig num mer, was het niet af. Qua demonstratie, minder goed verzorgd dan de voorgaanden bleek dat het publiek deze man- nengymnastiek toch zeer op prijs stelde, want ■het applaus was bij hun rondgang over het terrein niet van de lucht. WEDEROM DE TSJECHISCHE DAMES In nationale costuums komen de Boheem- sche dames het veld weer opmarcheeren tot het uitvoeren van haar nationale volksdansen. Evenals van de Hongaarsehe dames, Dinsdag middag, viel dit nummer zeer in den smaak. Een prachtig gezicht was. het dat zwieren van de wijde rijk bewerkte rokjes en schortjes bij het draaien en zwenken op de muziek van piano en eigen gezang. Niet genoeg kan dunkt ons voor deze wijze van dansen, vooral onder turn sters propaganda gemaakt worden. OM EET WERELDKAMPIOENSCHAP. 1 Ontstemming onder de meesters Wij vernemen dat de regeling, waarbij de win ner van den meestertitel zal worden geplaatst in bet tornooi om het wereldkampioenschap, bij de meesters die ingeschreven hadden voor den laatstgenoemden wedstrijd, groote ontstemming heeft gewekt. Op de laatste jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond was toegezegd dat aan Presburg, van Dartelen, Rus tenburg en Noome, de gelegenheid zou worden gegeven mee te dingen naar die eene overge bleven plaats. Door de bovengenoemde regeling echter, is hun elke kans ontnomen om in den wedstrijd om het wereldkampioenschap uit te komen. De voorzitter van den Amsterdamschen Dam bond ,de heer Groenteman, heeft de aandacht van het bestuur van den Nederlandschen Dam bond hieTop gevestigd en hierdoor ls het zeer waarschijnlijk dat de hiervoren genoemde mees ters zuilen uitkomen in den wedstrijd om den meestertitel. Degeen die de hoogste plaats bezet van de niet-meesters verkrijgt dan den meester titel, terwijl dan de eerstaankomende in dit tor nooi zal mogen uitkomen in den wedstrijd om het wereldkampioenschap. Dit zal althans een punt van overweging uitmaken in het bestuur van Nederlandschen Dambond. Als het bestuur van den bond deze regeling niet zal kunnen aanvaarden zal dit hoofdzakelijk hierom zijn dat men niet voor 20 October, als het tornooi om het wereldkampioenschap mtet aanvangen, gereed kan komen. In ieder geval zal er iets op moeten gevonden worden dat dezen meesters recht zal wedervaren. Men heeft hun verzocht in te schrijven, en dan1' mee dus verwachtingen opgewekt die niet een3 vervuld kunnen worden. Bovendien zal men den nieuwen' meester laten uitkomen terwijl hu niets meer heeft gepresteerd, dan de anderen en de oudere meesters, die een minstens gele resultaat hebben behaald in vorige wedstrijden' zoo maar uitsluiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10