Zaterdag 11 Augustus 1928 Tweed© Blad Pagina 1 ZWEDEN—HOLLAND STEFHANUS—EQNIFACIUS P ILOSOPHIE EN SCCiOLCGlE TE WARMÓNP AANKOMENDE RK. STUDENTEN DE GASWERELD EEN PROTEST VAN RAADSLEDEN dooi' Prof. Dr.. Titus Brandsma, O.Carm. Dagelijks stelt thans de Olympiade volke ren naast elkander. Wedstrijden op alle gebied van sport wisselen elkander af en, naar de kansen en de inspanning zijner vertegenwoordigers, wordt nu van het eene dan van het andere land de vlag in een der Olympische masten gelieschen, ten teeken, dat het zich kampioen heeft weten te maken in voetballen of speerwerpen, in loopen of springen, in zeilen of zwemmen. Wij behoeven voorloopig geen zorg te hebben, dat de cultuur van ons stoffelijk deel wordt verwaarloosd. Hoezeer wij die cultuur als iets goeds be schouwen, als er disharmonie is en mis schien is er die toch dan zal deze op de meeste plaatsen en bij de meeste volkeren, ik zeg niet in een te veel aan lichaamscul tuur, maar wel in een te kórt aan waardee ring van geestelijke waardén zijn te zoeken. Deze waardeering leent zich uiteraard minder tot een wedstrijd met prijzen. Maar toch is er steeds,-al wordt het niet in cijfers uitgedrukt en zien we het noode onder cij fers, een wedstrijd een naijver, een prikke ling yan goed voorbeeld, een achting voor het- edele in anderen met, de zucht daarin niet achter te staan. Gelukkig leeft ook dat nog in den mensch. Het is een voldoening voor ons, Neder- landsche Katholieken, dat in niet weinig landen, thans gaarne gezegd wordt: „Hol- iandia docet" en ons land ten voorbeeld Wordt gesteld. Met haast jaloerschen na ijver ziet Frankrijk naar ons schitterend aantal roepingen tot priesterschap en kloos terleven; overal in de Missielanden is de blik op Nederland gericht als op het land, waar de liefde tot het apostolaat het vurigst Schijnt, op de Eucharistische Congressen Worden wij geroemd als het. volk, dat het klnderlijkst gehoor gaf aan de bede des Pau sen, dikwijls, zoo mogelijk dagelijks te com- municeeren en ook de kleine kinderen van zes en zeven jaar naar de H. Tafel te lei den; niet weinig landen benijden ons niet slechts onze Katholieke Universiteit, maar °ok onze Katholieke middelbare en lagere scholen. En zoo zou ik dankbaar kunnen voortgaan met opsommen van hetgeen ons land ons schenkt aan vaak niet genoeg gewaardeerde schatten van geestelijke orde- Er ig maar één Nederland. Maar de liefde en waardeering van den vaderlandschen grond mag ons niet blind maken. Groot gevaar bestaat daarvoor ge lukkig niet. Nederland, het kleine, is wel ingenomen I met Zich zelf, houdt van zijn grond en van i zijn tradities, maar er is in ons volk toch ook een groote waardeering voor hetgeen huiten onze grenzen geschiedt, voor hetgeen door niet-Nederlanders wordt gedaan. Ja, soms miskennen we te veel onze eigen waarde. Dit bedacht ik, toen ik dezer dagen las, hoe onder leiding van den werkzamen Lu- therschen bisschop S°derblom van Upsala, Zweden hulde 13 gaan brengen aan den Apostel van Zweden, den H. Stephanus voor negen eeuwen door heidensche Zwe den gedood. Een grootsch monument is op- kerb'ht en het is een nationale hulde ge- Worden aan een Katholieken Geloofsver kondiger door een Luthersch volk. Of het in Nederland ooit zoover zal ko men, dat onder leiding van Protestanten e°n nationale hulde zal plaats vinden aan e°u II. Bonifaeius zooals thans in Zweden ttlJn een H. Stephanus? Er is wel voel ver- ouderd maar er zal toch nog veel moeten veranderen, vooraleer Protestantsch Neder- snd in waardeering van zijn Christelijk sloof openlijk in grooten getale hulde 'e.ogt aan de mannen, die Nederland den Schat, des Christendoms schonken. Maar or behoeft gelukkig niet te wor- 0rï "gewacht op de Protestanten van Ne tland. Waartoe in Zweden de Katholie- eu ij iet bij machte zijn,, daartoe zijn Ne- SDands Katholieken meer dan in staat. wouden ons wel moeten, schamen, in- pla '1 zcm Scheuren, wat in Zweden Hats greep. Het zou ons wel scherp zeg- u> dat Katholiek Nederland, hoe zeer te bit'f1 c,m velerlei goeds, niet doet,, wat oehoort te doen ter eere van zijn groote Apostelen. Wt VVeini£' vee! te weinig leeft in Neder- W ^0f'svrucht tot onze eigen Heiligen, Poe C'e V10uweu en mannen, die toch den fian*1 '"aken van de Ncderlandsche Kerk, Vap V!e Nederlands Katholieken op het stuk bejjl) ^eloof zoo bijzonder veel te danken Öanj ,®eori mensch waarlijk groot, die niet botui far '8 011 °U Hjd Z'.in dank weet te VOOr hetgeen hij voor zijn groot- hok ''UVJ11£. dan is Katholiek Nederland hiem,UK:< ®rc'°t te noemen, zoolang liet- niet Dei;; ''erfering toont voor zijn nationale SSeloo*011' }n het bijzonder voor zijn eerste Wils 'averk°ndigers, onder wie een Bonifa ce Ereplaats inneemt. Jmide 8j Milds drie jaar een nationale Utrecht h Jni. De Aartsbisschop van hoofd 6eft zic;h den eersten keer aan het ï>h p.^.^mld. De Bisschoppen van Mainz Weldoen;, 3 'mhben zich met geestdrift en IdiIcIq ng h'j die eerste Nederlandsche ailSesl°fen. Honderden Katholieken k'epdg i°CIi rijksdaalder naar Pastoor 0 Dokkum om een vierkanten DE PONTONXIER-REI,SfVEREENIGING ZÜRI de Pressa in Keulen. De boot doet denken bestaat uit 29 mannen onder meter van den gewijden grond bij de Boni- faciusbron vrij te koopen. Een processie park werd aangelegd en de vereerders van Sint Bonifaeius staan tenminste niet lan ger op die heilige stede tusschen koeien en varkens. Het is mooi geworden in Dokkum rondom de bron van den grooten Marte laar-Apostel. Maar we zijn nog lang niet, waar we hadden moeten zijn. De grond is nog niet ten volle betaald, op het terrein wijst men op plaatsen, waar een overdekt altaar, waar het standbeeld van den Hei lige moet komen, maar nog steeds niet staat. Er komen pelgrims. Er is een Frie- sche en een Groningsche fietsbedevaart, die telken jare honderden uit de provincie naar Dokkum brengen. Er is een nationale bede vaart, die van onderscheiden provincies ook uit het Westen en Zuiden des lands pel grims doet opgaan naar Bonifaeius' heilige stede, er zal dit jaar onder leiding van Pastoor Verbunt onder bescherming van Z. D. II. Mgr. Hopmans een Brabantsehe be devaart naar Dokkum gaan, kleinere ge zelschappen bezoeken van tijd tot tijd het heiligdom aan de Friesche Noordzeekust. Maar het is toch nog niet, wat het wezen moest. Er blijven nog te veel achter. Niét elk kan opgaan naar Dokkum. Maar wel kan een ieder in zijn kant de smeulende liefde en vereering tot den H. Geloofsverkondiger weer aanwakkeren. Wel kan ieder weer als vroeger Bonifaeius ver eeren als den Apostel van Nederland. -En wie hem vereert, zal willen deélen in de na tionale hulde. Kan hij er persoonlijk niet aan deelnemen, dan kan hij er in deelen door een kleine bij drage een gulden, een rijksdaalder te sturen aan den Pastoor van Dokkum. Zondag 19 Aug. en Maandag 20 Aug. heeft dit jaar de nationale hulde in de St. Bonifa- ciuskerk te Leeuwarden en in het St. Boni- faciuspark te Dokkum plaats. Ik zal niet in bijzonderheden treden over deze hulde. Een uitvoerig geillustreerd programmaboek wordt door Kapelaan Ilanckamp te Leeuwarden of Pastoor Arends te Dokkum gaarne aan ieder belangstellende op zijn aanvrage toe gezonden, maar ik mag misschien toch even wijzen op de bijzonderheid, dat de kerkelijke plechtigheden, het eerste jaar ver richt door Z. D. II. Mgr. van de Wetering en de Bisschoppen van Mainz en Fulda, het tweede jaar door Z. D. H. Mgr. Diepen, dit jaar zullen worden gedaan" door den Hoogwaardigen Abt van de Benedictijnen abdij te Oosterhout Mgr. de Puniet de Parry, geassisteerd door eenige klooster lingen zijner abdij. Reeds lang was het de wensch van vele vereerders van Sint Boni faeius, dat zij zijn Ordebroeders nog eens aan de nationale hulde zouden zien deelne men. Mgr. de Puniet de Parry heeft dien wensch vervuld en zal thans te Leeuwar den Zondagavond 7 uur het Pontificaal Lof doen, Maandag 20 Aug. op het proces sieterrein te Dokkum de pontificale II. Mis opdragen on des middags ook daar een Pontificaal Lof doen. Hij zal er bövëiï- dien de pelgrims toespreken. Dat zijn plechtigheden, die in Zweden bij de hulde aan Sint Stephanus ontbraken. Waar wij dan onzen helden een zoo schoone Roomsclie hulde kunnen brengen, daar mo gen wij ons in geestdrift door de Zweden niet laten overtreffen. Holland moet het van Zweden winnen. Ik zal niet trachten 't verschil in punten uit te drukken, maar naarmate wij meer den schat des Geloofs waardeeren, ons door Bonifaeius en zijn Gezellen geschonken en dien schat hooger achten dan het Christendom, dat wij buiten de Katholieke Kerk aanschouwen, moge onze hulde het winnen 'van de hulde, welke een Protestantsch Zweden aan den Zweedschen Apostel St.. Stephanus bracht. NIEUWE PAROCHIE TE TILBURG. Met ingang van 15 Augustus 1928, heeft Z. D. H. de Bisschop van 's Hertoganbosch te Tilburg (Veldhoven) een nieuwe parochie op gericht. De te bouwen kerk zal worden toege- wijk aan de H, Theresia van het Kindje Jesus. Tot Pastoor werd benoemd de Zeereerw, heer W. Mutsaevs, secretaris van het Bisdom; tot kerkmeesters de beeren Frans Mommers en Aloysius Muüsaens. r C'H bezoekt op de Rijnvaart Zurich-Rotterdam aan een uit de middeleeuwen; de bemanning leiding van den heer Scliaeppi - r- KAPELAAN P. HESKES TOT PROFESSOR BENOEMD Het IC. I. P. meldt: Z. D. H. Mgr. J. D. J, Aengenent, Bisschop van Haarlem, heeft benoemd als zijn opvolger tot professor in de philosophic en sociologie aan het Groot Seminarie te Warmond, den Weleerw. Heer P. Heskes, kapelaan te Heem stede De nieuwe hoogleeraar werd 8 Januari 1900 te Hoorn, geboren. Op lo Juni 1922 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens werd Zijne Eerw. benoemd op 29 Juli 1922 tot kapelaan te Velsen (Wijkeroog) en. op 12 Augustus 1924 tot kapelaan te Alphen aan den Rijn. Sinds 19 Februari 1920 is Z.Eerw, kapelaan te Heem stede. De zeer jeugdige professor beeft reeds van zijn scherpzinnige bekwaamheid blijk gegeven in tijdschriften, als „Studia Catholica", Schild enz.. Dat wij in zijn benoeming een goede keuze van Monseigneur mogen zien, blijkt wel uit het feit, dat zijne confraters, die evenais hij de retraite hielden op het Seminarie te Warmond, als uit één mond hem reeds te voren als professor hadden „benoemd" en zich dan ook heel niet verwonderd toonden, toen Moiiseig- nettr aan Z.Eerw. moudeliig zijn benoeming mededeelde. - T OUD-REGENT EBBINKHUYSEN. Afscheid van Hagcveld Na 12% jaar regent te zijn geweest, heeft de Hoogeerw. heer Th. F; Ebbinkhuysen gisteren afscheid genomen van het Seminarie Hageveld en zijn intrek genomen in het St. Jozefhuis te Hillegom. De regent heeft zijn ontslag genomen omdat ei geen merkbare verbetering jn zijn gezond heidstoestand, welke de laatste jaren te wen- .sclïen overiiet, intrad. PLECHTIGE EERSTE STEENLEGGING. H. Pastoor van Ars-Kerk te Deventer. Donderdag op den feestdag van den H. Joannes B.M. Vianney, patroon der té stichten kerk, werd de eerste steen gelegd voör de derde Ka tholieke parochiekerk te Deventer. Als agens fungeerde bij deze eerste steenleg ging de Hoogeerw. heer Deken p. van Beurden, Deken van Deventer, pastoor te Apeldoorn. Do oorkonde werd door Pastoor van Rijn voorgelezen. Als slot der plechtigheid hield de H Eerw. heer Deken tot de "circa duizend aanwezigen een toespraak, waarin o.m. gewezen werd op de omstandigheid, dat de Schutspatroon der Kerk in zijn geestelijke bediening niet veel tegen stand had te kampen hier op aarde en dat ook de stichting van deze Kerk buitengewone moei lijkheden heeft gekost, doch door het energiek werken van den aanstaanden herder, Pastoor vau Rijn, gesteund dooi' veler medewerking, j heeft men deze grootendVels,/reeds overwonnen en kon de eerste steenlegging plaats vinden. Van de gelegenheid, om ook een steentje te! leggen, werd door zeer velen gebruik gemaakt. De plechtigheid duurde ruim een half uur, waarna dan het metselen van verdere steenen door het publiek volgde, onder toezicht der hoeren Schulkes, aannemers van den bouw. Mede was aanwezig de heer M. Roebers, archi tect. PRIESTERJUBILEA. Pater Justinus van Schaijk, geboortig van Uden, thans werkzaam als missionaris op de Sandwichs-eilandén, -herdenkt op 16 Augustus dén dag, waaTop hij vóór 25 jaar de H. Pries terwijding entving. In het DekenaatBeverwijk zuilen op Don derdag 16 Augustus a.s. drie Pastoors hun zil veren. Priesterfeest vieren. Op dien dag her denken - de Zeereerw. Hoeren j. jyj. Lucassen, Deken van Beverwijk en Pastoor der St. Agatha-parochie aldaar, C. M. Wouterlood, Pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad eveneens te Beverwijk en A. H. M. J. Hamulle, Pastoor to Velsen-Noord het feit, dat zij voor vijf-eivtwintig jaren1 uit de handen van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering Aartsbisschop van Utrecht de H. Priesterwijding ontvingen. In alle drie de parochies is de kerkelijke vie ring vastgesteld op Zondag 19 Augustus a.s., waardoor 'léderen Katholiek de gelegenheid wordt geboden het feest mede te vieren. INLICHTIN GS COMMISSIES Aan de Roomsch Katholieken, die aan een Universiteit of hoogeschool gaan studeeren, wordt in hun eigen belang aangeraden, zich in verbinding te stellen met een van de vol gende iuliohtingscominissiën: DELFT R. K. Studenten vereeniging >,Sanctus Virgilias" Ch. J. S. Franken, voorzitter, civiel, L Wenhoeksingel 36, Delft.. K. Geenen secretaris, bouwkunde, St. Catha- rinastraat 9, Eindhoven. J. L, J. Rutten, beheerder, electrot., Oost- singel 63, Delft. W. Jacobs, ondeirbebearder, civiel Olieimo- Ienstraat 24, Heerlen 3. C. M. v. Winkel, penningmeester, elec trot., Oude Delft 18, Delft. Pater Dr. Germ. Vrijmoed, O.F.M. modera tor, pastorie, Raamstraat 2, Delft. Inlichtingen zijn te verkrijgen op het Eigen Gebouw, Oude Delft 18, Delft, aan de vacan- tie-adressen der bovenstaande bestuursleden en bij den moderator. LEIDEN R. K. Stiidcntcnvereeniging ,,Sanetus Angustinus" Prf. P. G. Groenen, moderator, Seminarie, Warmond. P. Feidbrugge, indologie, praeses, Kon. Wil helminalaan 522, Den Haag. L. Hanrath, medicijnen, secretaris, Rapen burg 24, Leiden. Mej. M. Jansen, klass. letteren, v. Limburg fvürumstraat 14, Den Haag. Mej. H. Engelen, wis- en natuurk,, Colum busstraat 224, Den Haag. Mej. M. Pierrot, pharmacie, Maarsmanssteêg 14, Leiden. J .J. Visser, Indologie, Rajpenburg 24, Leiden, W. v. Geldrop, wis- en natuurk., Willem II Singel 72, Roermond. C. Engels, medicijnen, Goudsche Singel 137a, Rotterdam. A. Meyknecht, medicijnen, Wagenstraat 169, Den Haag. Maandag 1 October, 7jj uur n.m„ -inschrij ving In het Vereenigingsgebouw, Rapenburg 24, Leiden: bij die gelegenheid zal aan de eer stejaars een formulier worden verstrekt, voor de Universiteit zonder hetwelk geen- inschrij ving kan plaats hebben. ROTTERDAM R. K- Studéntenvereenlgiijg „Sanetus Laurentius" Kap. G. N, Löken, Nieuwe Haven 14-, Rot terdam. H, Krijgsplan, alg. secretaris, Aleidisstraat - 79a, Rotterdam-, Voor 't-Zuiden: J. H. J. Visschers, Ulestra- ten (L). H. J. P. Verhuist, Vughterstraat, 's Bosch. Voor 't Noorden: J. M. H. Meijer, Betrouw- straat 31, Nijmegen. J. Vreeburg, Koninginnegracht 92, 's-Gra- venhage- TILBURG R, K. Stndenterivereeniging ,,St. Olaf" J. Ruygvorn, voorzitter, Tilburg, H. Krekelberg, secretaris, Marlet, Maastricht. Father J. Padberg, moderator, St. Joseph Etudiehuis, Tilburg. KAMERCOMMISSIE: E. Srniit, voorzitter. P. A. A. Weterings, secretaris, Schouten- straat 17bis, Utrecht. Mej. P. C. M. Sluyter. N.B. Om onnoodige moeilijkheden te vermij den wordt verzocht de correspondentie om trent kameradressen uitsluitend te richten aan het adres van den secretaris. N.B. Ook kan men zich steeds om inlichtin gen werden tot prof. P. G. Groenen, Unie-mo derator, Warmond. HAARLEMSCHE GEESTELIJKEN NAAR DE UNIVERSITEIT. Bij het begin van het aanstaande studiejaar zullen zich naar Nijmegen begeven de Zeereerw. heer C. J. Henning, subregent van het Semi narie Hag.oveid, te,-Heemstede, ;yoor de- studie der Oude letteren aan de Katholieke Univer- sltèit; de Zeereerw. heer J. M. II. v. d. Lugt, leeraar aan genoemd seminarie voor de studie der nieuwe letteren en de Weieerw. heer N. Steur (Neomyst), van Volendam, voor de stu die der godgeleerdheid, terwijl de Weleerw. heer N. Th. J. Greitemann, kapelaan te Voor hout, naar Rome gaat en zijn intrek zal nemen in de Anima aldaar om zich te wijden aan de studie van de H. Schrift. INTER AC ADEMIA LF, MISSIECLUB Negende Missiecursus Van Vrijdag 24 tot Maandag 27 Augustus ö.s. zal wederom, evenals reeds gedurende acht opeenvolgende jarein, een zomer-Missie- cursua worden gehouden van de Internatio nale Missieclub van de Unie van R. K. Studente,nvereenigingen in Nederland. In het St. Joseph Studiehuis te Tilburg worden de deelnemers op Vrijdag 24 Augustus te om streeks 4 uur verwacht. HEEM V AART- EN DRANKWEER- INTERACADEMIAJLE Achtste Zomerbijeenkomst De achtste zomerbijeenkomst, door „Heem vaart" en Dranfeweer-interacademiale georga niseerd, Wordt dit jaar wederom gehouden bij Pater Tjinwners in het St, Dominicus- college te Neerbosch bij Nijmegen en wel van 20 tot 24 Augustus. Tc Beverwijk EEN VERZOEK VAN DEN RAAD In de op 24 Juli gehouden raadsvergadering heelt de Raad aan B. en W. verzocht de namen, der leveranciers, die steekpenningen gaven, openbaar te maken en raarbij de bo dragen te noemen, die de voormalige direc teur der lichtbedrijven, de heer F. J. M. J. Donkers, heeft ontvangen. Thans deelen B. en W. den Raad mede, dat zij aan dit verzoek niet zullen voldoen, aangezien zij dan ge bruik zouden moeten maken van de gegevens, die de justitie onder geheimhouding aan hen verstrekt heeft. B. en W. zijn wel bevoegd om in besloten zitting deze feiten mede te deelen en geven daarom den Raad in overweging, eeii formeel besluit te nemen, waarin nauwkeurig wordt omschreven, welke gegevens, ondanks de door de justitie gestelde voorwaarden, gepubliceerd zullen worden. Op deze wijze meenen B. eu W. hunne verantwoordelijkheid tegenover de justitie geheel aan den Raad over te dragen. Te Doetinchein Een vijftal raadsleden heeft vragen gesteld aan B. en W. der gemeente Doetinchein, waarbij zij protesteeren tegen de aanstelling van den opzichter van het gasbedrijf als waar nemend directeur. Bedoelde raadsleden achten deze aanstelling niet in het belang der ge meente daar nog steeds een onderzoek tegen d3 ban/delingen van dezen ambtenaar gaande is UlT DE STEENINDUSTRIE De staking te Dreumel duurt voort Men meldt uit Dreumel: De verhouding tus. sohen de stakende steenfabrieksarbeiders en de patroons wordt niiet beter. Vreemde werk krachten zijn aangeworven voor het iaden van schepen. Circa honderd stakende arbei ders posten bij de toegangswezen der fabriek. DE STAKING BIJ DE NED KABEL- FABRIEK GAAT NIET DOOR. Er is loonsverliooging toegestaan De directie van de Ned. ICabelfabriek to Delft heeft voor het losse personeel een loons- verhooging toegestaan van 7 pet. De staking ging heden niet door. De voorstellen der directie hielden in: 1. een loonsverhooging van 7 pet. voor het losse personeel; 2. Invoering van een premievrij .pensioen zooals We dit gisteren hebben medegedeeld;; 3. herziening van de loonen van het tech nisch personeel. ONEERLIJKE CONCURRENTIE De huisvrouwen vragen den Minister om maatregelen De strijd van de huisvrouw tegen bedrog en fopperij is moeilijk. Vroeger, toen de ver houding tusschen winkelier en klanten an ders, wij zouden haast zeggen intiemer was, had een huisvrouw vrijwel alleen op kwali. teit en prijs te letten. En dat behoefde zij niet eens met veel aandacht te doen» want de winkelier- zou zich wel wachten, zijn gewaar deerde klanten te bedriegen. Het distributieproces heeft tegenwoordig Iets mechanisch gekregen, gevolg van de mechanisatie in de verwerking en de bewerk king der waren. Daar zijn b.v. de verpakte aTtikelen. Er is zeer veel to zeggen voor het verkoopen van verpakte artikelen. Ongetwijfeld kunnen verpakte artikelen hygiënischer zijn en wel licht ook wat goedkooper, zeker is de verkoop ervan gemakkelijker. Maar er zijn ook na- deelen aan verpakte artikelen in het algemeen verhonden. Zij bieden n.l. een goede gelegenheid aan fabrikanten om zich beter voor te doen dan zij zijn. In verpakte artikelen kan een goed deel oneerlijke concurrentie steken. Niet alleen de huisvrouwen voelen dit. Ook de fabrikanten lijden onder dit euvel. Maar het zijn vooral de huisvrouwen, die er de nadoelen van ondervinden. Da Nederlandsche vereeniging van Huis vrouwen heeft zich tot den minister van Ar. beid, Handel en Nijverheid met een brief ge richt, waarin gevraagd wordt de vermelding van den netto-inhoud op alle verpakte levens middelen wettelijk te verplichten. Wellicht zullen bonafide winkeliers en gros siers in dezelfde mate last van het euvel onder vinden. Daarom zou door samenwerking resul taat verkregen kunnen worden. De Nederlandsche Grossiersbond is niet de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen op dit punt reeds diligent. EEN PROTEST TEGEN EEN MAATREGEL VAN DE N.H. EXPORTEURS VAN AARDAPPELEN. Nieuwe last voor Je verbouwers Door de Noordhollandsche exporteurs van aardappelen zijn de vroege aardappelen belast met een bedrag van 20 per wagon, ten einde dit bedrag te storten in een gemeenschappelij ke kas, om daardoor zich te vrijwaren tegen ver liezen, Welke de handel in dat product meer malen oplevert. Tegen dezen maatregel is doo7 de Provinciale Commissie uit de Veilingen ln Noordhólland protest aangeteekend, daar zij dien maatregel beschouwt als een hieuwen last» gelegd op de schouders der verbouwers, die da laatste/tijden reeds zooveel- hebben te 'verdu ren vau allerlei heffingen, toltarieven a's ?z- derszine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5