SNELLER HOOGER1 STERKER! Maandag 13 Augustus 1928 Tweede Blad Pagina 1 DE SLUITINGSDAG DER SPELEN EEN WELGESLAAGD SPORTFEEST recordverbeteringen H. M. DE KONINGIN REIKT DE EERSTE PRIJZEN UIT IN HET STADION UITREIKING DER PRIJZEN DE SLUITINGSCEREMONIE majoor dr joxciu- finale deden. DE VAL DER RECORDS ATHLETIEK VAN DE OLYMPIADE (Vervolg van Vierde Blad, pag. 3). Het interieur van liet Stadion bood een levendig aspect; de volle tribunes, die door de veie zomertoiletten een fleurig aanzien had- de., de schittering van uniformen op en om <L ra-tribune en het prettig gewemel op het groan grasveld, waar militairen de laatste hand legden aan de hindernissen, waarover zoo aanstonds de beste ruiters ter wereld bun mooie paarden met een forschen druk van de knieën of een vinnig aanhalen van den teugel zullen dirigeeren. Onze Hollandsche cavaleristen doen hun Werk prompt en met een verheugende opgewekt heid. De wachtenstijd wordt benut voor het afdoen van eenig& „cérémonies protocolaires"er blij ken nog eenige zwemkampioenen te moeten worden geproclameerd en driemaal gaan de stars and stripes aan den middelsten mast. Dan volgen er nog eenigen van het bokstor- nooi en hier wedijveren de Argentijnsche en de ftaliaanscbe kleuren om de eereplaats. De tricolode Italiana wint het. 't Is intusschen tien voor half drie gewor den. Dan plots rijst de beele bezetting van het Stadion overeind; onze koninklijke familie be treedt de middelste loge. Minzaam danken Hare Majesteit, de Prinses en de Prins voor de luide toejuichingen hun gebracht, waarna plechtig het „Wilhelmus" met zijn sonore en op der- gelijke oogenblikken zoo diep ontroerende to nen weerklankt. Dan komen de ruiters in het veld onder Broote belangstelling van het publiek, dat het zware parcours, hetwelk den deelnemers wacht, als een zware proef van rijkunst weet te waar- deeren. Inmiddels is het heel laat geworden, nu het ruitertournooi, dat spannende sport gebracht heeft, ten einde is. Maar onverflauwd is de belangstelling en Vrijwel nergens zien we het publiek de tribunes Verlaten. Er wacht immers nog de plechtige uitreiking Van de prijzen en de officieele sluiting en wie Wil dat nu missen Nadat de winnende ruiters hun eereronde hebben gemaakt, stejlen de deelnemers der ver schillende landen zich voor de eere-tribune op en in alphabetische volgorde worden dan door de megafoon de eerste-prijswinners opgeroepen om uit de hand van onze Koningin het zoo vurig begeerde en na zoo groote inspanning behaalde éere-teeken in ontvangst te nemen. Een delegatie begeeft zich telkens naar de Koninklijke loge en met een vriendelijk gebaar reikt Koningin Wilhelmina de gouden medailles dit. Als de Nederlanders met hun acht groote overwinningen aan de beurt zijn, gaat een ge weldig groot gejuich op. Voorop gaan de turn sters, de ruiters sluiten de rij en met onze kranige deelnemers onderhoudt Hare Majesteit zich langer dan met alle voorgaande. Althans bet duurt eenigen tijd voor de onzen terug- keeren. Voor het grootste deel van het publiek Is hetgeen er in de Koninklijke loge geschiedt, diet te zien en menigeen betreurt dat, zooals We uit opmerkingen, die teleurstelling inhouden, kunnen opmaken. Als Noorwegen aan de beurt is, treedt Kroonprins Olav, in het eenvoudige, .maar sym pathieke zeilerstenue naar voren en deze popu laire koningszoon krijgt ook een extra applaus De Amerikanen, die nog slechts door 'n klein contingent vertegenwoordigd zijn, worden lulde toegejuicht om het groote aantal eere-plaatsen, die zjj hebben weten te bezetten. Zwitserland sluit de rij en dan daalt I'rins Hendrik af om-aan een voor de wielerbaan op gestelde, met een groen kleed behangen tafol do tweede prijzen uit te reiken. Deze worden tegelijkertijd met de derde afgeroepen en de Minnaars van de laatste hebben zich te vervoe- &eh bij den president van het Internationaal Plympisch Comité, Graaf de BailletLatour. Han plaatst Graaf de Baillet-Latour, de pre sent van het Int. 01. Comité, zich achter den ^icrofoon tot het uitspreken van de volgende 'tttingsformule; ..Uit naam van het Internationaal Olympisch mué" verklaren wij, na aan Hare Majesteit ae Koningin en aan het Nederlandsche volk, de magistraten van de stad Amsterdam, aan de organisatoren der Spelen onzen len1,&C'VOel<3ott dank te bebben gebracht, de Spe- jrol Van Negende Olympiade gesloten en iahtp"3 traditie wekken wij de jeugd van alle over vier jaar" bijeen te komen 'té Dos Angèles om daar met ons de Spelen van de Tiende Olympiade te vieren. We hopen dat zij kunnen verloopen in groo- ten voorspoed en eendracht en moge aldus de Olympische fakkel zijn tocht door de tijden voortgaan tot het welzijn van een steeds ki achtiger, steeds dapperder en steeds zuiver- der menschhetd. Moge het zoo zijn." Yan den Marathon-toren klinkt dan trompet geschal, de kanonnen bulderen en onder de tonen van een afscheidslied wordt de Olympi sche vlag gestreken. Aan den vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Amsterdam, den wethouder dr. I. tl. .T. Vos wordt dan de Olympische vlag aangeboden, welke tot 1932 zal bewaard blijven in het stadhuis van Nederland's hoofdstad. Even tevoren had een afgezant van de Stad Parijs, waar vier jaar geleden de Spelen wer den gehouden, de vlag aan de Baillet-Latour overgedragen. Aan den middelsten mast rijst dan nog eens de Nederlandsche vlag als hulde aan het land dat de Spelen van de Negende Olympiade organiseerde en we mogen het zonder over schatting zeggen met groot succes. De Ko ningin nijgt ten afscheid; van allen kant davert applaus en toejuiching, voor het laatst klinkt nog eens het Wilhelmus en dan, we voelen het, dan is het einde daar. De Olympische Spelen zijn geëindigd. Al die vreemden, die zoo langen tijd in ons midden vertoefden, met wier gedragingen we al vertrouwd waren geraakt, wier sportieve praestqfiee en goede karaktereigenschappen wij in dien wel korten, maar veel bewogen tijd hebben kunnen genieten en waardeeren, gaan weer van ons heen. 't Is jammer. We zagen zoo graag vreemde gasten in onze stad Amsterdam, die altijd tot ontvangen bereid is. En als je dan allerwegen om je heen hoort, dat Holland een mooi en gastvrij land is, dat Amsterdam laten we bescheiden zijn een van de mooiste steden is, dan voel je je als Nederlander gevleid en trotech, dat de Negende Olympiade hier is ge vierd en dat de deelnemers aan deze Spelen tevreden zijn. Wat kunnen we meer verlangen? 'n Tevreden menech is gemoedelijk, is rustig, i3 vroolijk En waar hier alles - -a kIeine ultzomiermg daargelaten zoó was, dat ieder tevreden kon zijn, hebben we in Amsterdam een tijd door gemaakt, dié zich door een buitengewoon pret tige stemming kenmerkte. Holland heeft furore gemaakt. We hebben de vreemdelingen niet uitgelachen, integendeel zij zijn vriendelijk ontvangen. En voor deze onopgemaakte, spor tieve bejegening hebben alle vreemden zich toegankelijk betoond. Tot in tweeduizend-zooveel, weer in Amster dam! Onze kranige Nederlain.sche turnsters ontvingen uit handen van H. M. de Koningin de door haar gewonnen prijzen. Rechts van H. M. staat mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. Wanneer we thans een terugblik werpen op de afgeloopen zestien dagen, welke de derde periode vormden van deze wedstrijdenreeks, mag worden geconstateerd, dat de Spelen van Amsterdam in verschillend opzicht een groot succes zijn geworden. Organisatorisch was alles best geregeld. In den beginne alleen ging het soms wat stroef werden de programma-tijden verre gepasseerd' en liet de voorlichting wel eens het een en an der te wenschen over. Spoedig echter kwam ook daar de goede gang in en toen verliep de zaak op rolletjes. Alleen de wielerwedstrijden maak ten hierop een uitzondering. Vooral in de avonduren viel het lastig, wijl het programma gebrekkig was samengesteld, de namen der deelnemers aan de series uit te vinden en het feit, dat de definitieve uitslag van den weg wedstrijd eerst op het Internationaal Wieier- congres te Boedapest op 14 Augustus zal wor den samengesteld, is wel een evenement dat geheel uit het kader van een goede organisatie valt. Sportief zijn de wedstrijden uitstekend ge slaagd. De prestaties in verschillende takken van sport waren de laatste jaren zoo hoog op gevoerd, dat het moeilijk aan te nemen was, dat er aan de tijden en afstanden nog veel té beknibbelen, subs, bij te voegen'viel.'En toch werden weer talrijke Olympische en wereld records verbéterd. We willen hierbij echter tevens verklaren dat de uitbreiding van het programma met da- mes-athletiek ons geen verbetering lijkt. Voor al wat de loopnummers betreft; de staat van uitputting waarin de deelneemsters aan de 800 M. hardloopen bijv. verkeerden bij 't arriveeren aan de eindstreep, werkte verre van propagan distisch: het middenveld leek daar wel bezaaid met lijken van de meisjes, die. te veel van haar kracht hadden gevergd en dood-op zich in volle lengte lieten neervallen in het gras, om eerst na eenige minuten in staat te zijn het gebruik van de beenen te hernemen. Daarom spijt het ons dat het Intern. Olympisch Comité niet tegenstaande de waarschuwing van baron dg Coubertin, den stichter en eere-voorzitter der Olympische Spelen van den modernen tijd, in zijn afscheidswoord gemeend heeft de da- mes-athletiek op het programma na de volgen de Spelen te moeten handhaven. Het gaat niet aan alle gedemonstreerde sportvertakkingen -in een eindbeschouwing de revue te laten passeeren. Wanneer we een ver gelijking trekken met de vroegere prestaties dan willen we ons bepalen tot twee der voor naamste onderdeelen, die uit den aard van de 1 esultaten het besté materiaal bevatten om tegenover e.ljcaar gesteld te kunnen worden n.l. de athletiek en het zwemmen. Reeds op den eersten dag van het athletiek- tornooi, dat op 29 Juli begon, bevatte het pro gramma eenige finalen, waarvan er twee al dadelijk een nieuw record opleverden. Bij het openingsuur ving het kogelstooten aan en toen de einduitslag was vastgesteld, bleek dat de Amerikaan Kuck door het gewicht 15.87 M. van zich af to werpen, niet alleen het Olympisch recoid, dat met 15.34 M. in 1912 te Stockholm door zijn landgenoot Mac Donald gemaakt was, verbeterd had, maar ook het wereldrecord had overtroffen. Dit stond sinds 1909 op 15 M. 544 op naam van R. Rose (Amerika), doch was in den loop van 1928 door den Dultscher Hlrseh- feld op 15.79 M. gebracht en eenige dagen voor de Olympische Spelen als record gehomolo geerd. Lang heeft de Duitscher er dus geen pleizier van gehad. Deze record-prestatie van Kuck was het be gin van een groote reeks verbeteringen, die in de volgende 8 dagen zouden volgen. Denzelfden middag liep de Fin Nurmi de 10.000 M. in 30 min. 18 4/5 sec., waardoor het Olympisch record van zijn landgenoot Ritola, vier jaar geleden gebracht op 30 min. 23 1/5 sec. bij de Spelen te Parijs werd geslagen. Maandag 30 Juli leek in dit opzicht een „luie" dag, al werd in beide demi-finales op de 100 M. het Olympisch record van Lippencott Am.), in Stockholm met 10 3/5 sec. gevestigd, geëvenaard. Des te grooter successen bracht de derde dag, 31 Juli. in den namiddag werden drie series demi-finalen 110 M. horden geloopen. Het wereldrecord stond sinds de Spelen van Antwerpen op naam van Thomson (Canada) met 14 4/5 sec., waarmee hij tevens Olympisch recordhouder was. Het vorig jaar wist de Zweed Petterson een gelijken tijd te maken, dus nadat 7 jaar verloopen waren. Nu In Amsterdam echter moest het er aan gelooven! De winnaar van de eerste serie evenaarde dadelijk dien tijd, de winnaar van de tweede deed niet min der, maar Weighman Smith, de Zuid-Afri kaan die in de derde serie zegevierde, ver mocht 1/5 seconde onder het wereldrecord te blijven en smaakte dus het genoegen den dub belen titel op zich te zien overgaan. Het Olympische kampioenschap behaalde Weight- man evenwel niet, daar hij in den eindstrijd zijn prestatie niét wist te herhalen en slechts vijfde werd. De eerste aankomende maakte nu 14 4/5 sec. Denzelfden dag bracht bij het verspringen met aanloop de Amerikaan Ham het Olympisch record van Gutterson (7.60 M. Stockholm 1912) op 7.73 M., een aanmerkelijke correctie dus. De tweede prijswinnaar haalde 7.58 M. Het volgend Olympisch record, dat op 31 Juli sneefde, was dat van Meredith op de 800 M. hardloopen (Stockholm 1912). De Engelsch- man Lowe legde nu dit traject af in 1 min. 51 4/5 sec., hetgeen 1/10 sec. knapper was dan de tijd van den Amerikaan. Ten slotte werd dien Dinsdag nog het wereld record 100 M. hardloopen dames door eea Amerikaansehe miss van 12 2/5 op 12 1/5 ge bracht en verbeterde het Poolsche meisje Kono- packa het wereldrecord discuswerpen dames door 39.62 M. te gooien. Er zat nu een goede gang in en den volgen den dag werd de zaak op denzelfden voet voort gezet. Het Olympische record discuswerpen was in Parijs 1924 door den Amerikaan Houser op 46,155 M. gesteld. Op 1 Augustus j.l. evenwel werd die afstand door drie deelnemers over troffen, waarvan dezelfde Houser (die ook het wereldrecord sind 1926 met 48.2 M. op zijn naam heeft) de beste beurt gaf en 47.32 M. wierp. Gelijk opgemerkt, kwamen ook de tweeds en derde prijswinnaar verder dan het oud- Olympisch record. Het polsstokhoogspringen, bood eenzelfde evenement in wat kleiner editie. Andermaal was het een Amerikaan die hier de beste pres tatie leverde. Het Olympische record stond sinds Stockholm 1912, op 3.95 M. (wel werd in 1920 te Antwerpen 4.09 M. gesprongen doch dit geschiedde huiten mededinging voor de wed strijden); thans bracht Car de lat 25 c.M. hoo- ger en bereikte 4.20 M. Bij de series 800 M. hardloopen dames werd dezen dag dadelijk reeds door mej. Dolling# (Dultschlond het werelrecord van 2 mi nuten 23 4/5 seconden op 2 trui nu ten 22 25 sec. gebracht. Aan deze topprestatie waa echter geen lang leven beschoren, immer, a volgenden dag overtrof in den eindstrijd Radke haar landgenoote door den afstar 2 min. 16 4/5 see. af te leggen. Op dezen vijfden dag moest voorts het O', pische 'record van Nurmi op de 1500 Meter (Parijs 1924 met 1 min. 53 2/5 sec.) er aan gelooven, daar Larva, een andere Fin, er 2/5 seconde minder over deed. Een derde recordverbetering op 2 Augustus was de speer worp van den Zweed Lundqvlst, die 66.60 M. haalde en daarmee het Olympisch, recoid, door den Fin Myrra in 1920 te Ant werpen op 65.78 M. gebracht, overtrof. De zesde athletiekdag was voor een overgroot deel gewijd aan de eerste helft van den Tien kamp en bood dus weinig gelegenheid voor bovenmatige prestaties. De zevenden dag, 4 Augustus, zag den Fia Loukola het Olympisch record op den 3000 M. veldloop glansrijk verbeteren; te Jarijs 1924 had zijn landgenoot Ritola dat gebracht op 9 min. 33 3/5 sec., thans werd het niet minder dan 11 4/5 sec. lager n.l. 9 min 21 4/5 sec. De Fin Yrjöla sloeg dien Zaterdag het Olympisch én het wereldrecord van den Tien kamp, terwijl de Canadeesche dames-estafette ploeg op de 4x100 M. in haar serie een nieuw wereldrecord boekte. Zij deden 49 2/5 sec. over de baan, maar den volgenden dag bleek dat ze het nog sneller konden: in den eindstrijd 1 op Zondag overtroffen ze haar Zaterdagsch# beurt en brachten het record op 48 2/5 sec. Op den achtsten en laatsten dag werd voorta een wereldrecord omlaag gehaald dat op naam van Nederland stond. Mej. Glsolf toch had nog ©een 14 dagen tevoren haar prestatie van 1.582 M, voor het hoogspringen met aanloop dames als zoodanig gehomologeerd gezien, maar de Canadeesche miss Cathei wóod bracht het op 5 Augustus tot 1.59 -M., zoodat Nederland van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5