DUiS-TfL'S MM iüöEl VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 EER37I EL AD PW na 3 RADIONIEUWS EXPERIMENTEN MET EEN K UN ST MATIG EN BLIKSEM HET INT- HISTORISCH CONGRES TE OSLO INBRAKEN EN DIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD nlt dor - maar duWeIijk - niet FAILLISSEMENTEN Opgeheven: week vaa Prolilesrl 1133 vsn tïs enorme topjes BRJERSVEST 135 TELEF, 63492 SPC3T EN SPEL. DAMMEN, NATIONAAL KAMPIOENSCHAP. VOETBAL SERIEWEDSTRIJD NEPTUNES. ZWEMMEN ZWEMKRING ROTTERDAM EN OMSTREKEN. PAARDEN. TWEEDE INTERNATIONALE SPORTSPELEN VOOR DOOVEN. LUCHTVAART LAATSTE BERICHTEN IIET NO GR D PO OL- DRAMA Haiuigiiig der ,.Krassin"-expcditie GENERAAL NOBILE AAN DE BETERE HAND WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12,10%;' Berlijn 59.45; Parijs 9.74;; België (Belga's) 84.68; Zwitserland 47.99;] Amerika 249%; Oostenrijk 35,17)4! Denemar- BENOEMINGEN In het Bisdom Roermond PRIESTERJUBILEA OORLOG VERKLAARD ERNSTIG AUTO-ONGELUK Twee dootlen. een gevtonde PROGRAMMA. VOOR ZATERDAG. Muizen, (340.9 M., na 6 uur 1870 M.) Uit- ijjluttend K. R. O.-uitzendingen; 12:30-1.80 lunch- muzlelc door het Trio Winkels; 5.307.00 gra mofoonmuziek; 7,458.14 dr. A. C. A. Hoffman:' Nieuw-Malthusianlsme; 8.158.20 mededeellneen pver de K.R.O.-Rome-rels8.20 „Gebr. Kalkoen" hoorspel. Vroolljk spel in drie bedrijven; Jac. Kalkoen, G. J. Kalkoen, Hendr. Kalkoen (win keliers in paren en band), A. Sweers, Leo Nieuwland,. hun neef, P.. Vos, Pietje, hun zuster, mevrouw A. Winnubst Pesch, Flentjê van Eisen, tnej. M. Sweers, Gerrit Volkens, W. Knipscheer; Wim de' Nijs, J. Knipscheer, (bedienden bli Kal- keen). Horstman, huisvriend, F, Bibo, Truus, huishoudster bij Kalkoen, mej. G. Sweers, Ree- Eer. J. J. van Ballegroy, Joop, oude loopknecht, L. lEakker. Het stuk spelt in het kantoor achter ;den winkel van Gebr. Kalkoen, in een flinke i stad. Hilversum, (1C71 M.) 12.30—2.00 runch- muziek door het Trio Courtel; 2.004.00 Aan- sluiting van. het Theater Tuschinskl. te' Am sterdam. Concert door het Theater-concert, o. L kv. Max Tak. Optreden van solisten „The Ram; 'biers", dans-orkest, o. 1-. v. Theo Uden Masman; j.A.05.30 Aansluiting van het Kurhaus te Sclie- „Veningen. Thé-dansant. Dansmuziek door Jack (Raymond's. orkest te Sclieveningen en Casanova tk* ses Argentines; 6.007.45 Dinermuziek. door jjjet AVRO-kwqrtet; G. H. Goossens. zang met „luitbegeleiding. Daventry, (1600 M.) 1.20—2.20 Orkest', (dames-orlcest); 3.50 Lichte muziek. F. Long, mezzo-sopraan, T. Green (bariton), orkest; 5.35 Kindcruurtje; 6.20 Muziek; 6.50 Nieuwsberich ten; 7.05 G. Baker (.bariton)7.20 Muziekbespre king; 7.35 Grieg's pianomuziek; 7.45 Lezing: The football season; 8.03 Vioolrecital door Al- hert Sammons. E. Lus (piano)8.35 Variété. Parkingtonkwartet en solisten; 9.50 Nieuwsber. 10.10 Uitzending van de motorrennen van- Stan ford Bridge. Opgeluisterd met muziek van bet Parkington kwintet; 1'0.5012,20 Dansmuziek. P a r fl s, (Radio-Paris", 1750 M.) 12.502.10 Gramofoonmuziek; 4.055,05 Dansmuziek;. 8.50 —11.20 Concert, orkest en solisten. Daarna dans muziek door den jazzband Radio-Paris. Langenberg, (469 M.) 12.301.10 Me chanische muziek; 1.252.50 Orkest; 6.208.05 Lezingen; 8.50 „Ingeborg", eomedie in 3 acten Van Kurt Götz; 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, (395 M.) 5.20 Optreden van Gauchos, Indianen en negers; 6.20 Orkest; 9.20 ïeestconcert in Bremen. Orkest, vocale en in strumentale- solisten. Dansmuziek. Brussel. (509 M.) 5.20 Dansmuziek; 6.50 Orkest; 8.35 Gramofoonmuziek; 8.50 Trio-con cert; 9.2010.35 Symphonieconcert in Ostende. De bliksem vormt voor velen een onderwerp van groote belangstelling, zoowel voor geleer den als voor leeken, de eersten, die zich af- i vragen, wat het wezen en gedrag van den [bliksem Is, de laats-ten, die over dit natuur- i verschijnsel gaarne tets naders willen weten ;dan alleen, dat het „electriciteit" is. De uit. (.vinding van den bliksemafleider verminderde [later het gevaar voor inslag aanmerkelijk. Aan. jvankelijk heerschte echter nog de meening, dat ;.een bliksemafleider den bliksem aantrekt. Tijdens de opkomst van de radio dacht men j dit ook veelal van de antennes. Niets Is mln- der waar, de bliksem immers, kiest zijn eigen (weg en van eenig.e „aantrekkingskracht", die jva-n een antenne- of bliksemafleider zou kunnen, uitgaan, is geen sprake. Daar de onderzoekingen naar den aard van de bliksem in de natuur vele moelijkheden met zich brengen, vatte de bekende Duitsche radio-publicist Manfred von Ardenne het plan op, in zijn laboratorium experimenten uit te voeren met den z. g. „kunstmatigen bliksem". Hij construeerde daartoe een miniatuurdorpje van houten huisjes op vochtig zand, waarvan er enkele met bliksemafleiders werden voor zien, andere met antennes. Ook was een kerkje met bliksemafleider niet vergeten. De einden dezer draden werden verbonden met een plaat blik, die onder een blad papier op de tafel was gelegd. Door middel van een hoogspannings- Inakhting waarvan dit blik de eene pool vorm de, kon hij nu. kunstmatige bliksems van on geveer een meter lengte te voorschijn roepen. Op het eerste gezicht zou men denken, dat de torenspits, die boven alles uitsteekt, het ge- Bchikste punt voor den vonkoverslag vormde, 1 de meeste bliksemslagen gingen hier echter naast, evenals naast de antennes en bliksem afleiders op de gewone huisjes. Experimenteel kwam nu vast te staan, dat het weerstandsvermogen in de lucht den weg van den bliksem bepaalt en niet die van de geleidende doelen op aarde, daar deze slechts een zeer klein deel vormen van de weerstand, die de bliksem moet overwinnen op zijn weg van de wolken naar de geleidende deeTen op aarde. Door die electrische. ontladingen ioni seert de lucht voortdurend en op ongelijke plaatsen, de bliksem vervolgt nu zijn weg langs de plaatsen, die. op het gegeven oogenblik oh tbeslte geleidend zijn, waardoor de zig. 'zagvorm ontstaat, die: we meestal bij den blik sem waarnemen. Komt hij dan ten slotte bij een zeker punt van de aarde, dan zal hij dien weg uitkiezen, welke den minsten weerstand biedt en aldus in den aardbodem sïaan. Is dit punt nu juist de antenne of bliksemafleider, dan zal hij dbar'angs zijn weg nemen. Da vorige week is in een perceel in de Kinkarstraat een inbraak gepleegd, waarbij de buit o.m. bestond uit geld en eenige sieraden. Woensdag heeft een 33-jarige man bij een rijwielhandelaar in de Oosterparkbuurt een i broche en een gouden ring te koop aangeboden, t D» rijwielhandelaar, die de zaak niet vertrouw- t de, verzocht den man met deze voorwerpen te .willen terugkomen. Inmiddels waarschuwde hij i de politie en toen de aanbieder der sieraden ^terugkeerde, werd hij ingerekend. De sieraden LJhleken van bovengemelde inbraak afkomstig te ï^Eljn. Do gearresteerde ontkent echter alle schuld. De politie zet haar onderzoek voort. Dit een perceel in de Go ver t Fltackstraat is jl ontvreemd een postwissel groot ƒ17.50 en een. jjjJedrag aan geld groot ƒ22.50. In verband hier- ilbede is een 19-jarige jongen aangebonden. Ten naèeele van een dame Is in een #a3azijn aan het Damrak ontvreemd een porte- -i'i?°n°ate met on=eveer 15 en een stortings bewijs van een postwissel. Een 25-jarige man is aangehouden ver- ïcf^bt vaa diefstal van een gouden dasspeld yPjdt diamanten. d"* "-- .St MGR. BAUDRILLART OVER DEN GODSDIENSTZIN VAN LODEWIJK XIV. Prof. Karl Brandi over Karei V. Dr. Felix Rutten schrijft ons Duizend mensehen uit veertig verschillende landen, waarvan er velen elkaar allicht op sommige der vijf vorige groote congressen der wereldhistorie ontmoetten; denk of 't een ge roezemoes was in de prachtige, witmarmeren feestzaal van de Nborsche Hoogeschool te Oslo. Er gaat een Belletje; dan nog een teeken; en de koning komt binnen met zijn adjudant. Het orkest speelt de mooie feest-polonaise van Svendsen. Och, wat klinkt ze schriel. Het oskest Is dan ook maar een strijkje, dat heel boog in den achtergrond tegen het plafond zit. Het is allemaal heel sober in dit democratische land; ook in de universiteit. Geen pedellen, geen toga's. Alleen wat studenten met hun zwart-zijden petten, waarvan de groote kwast op den rechterschouder rust. Ze doen gewillig dienst, in zooveel talen als hun mogelijk Is. Ze weten lang niet precies alles. Of die tafel, die er staat bij 't podium, voor de pers bestemd is Er staat niets anders op dan een waterkaraf met glazen. ,,Ja, ziet u, de universiteit bezit zooveel tafels niet En terwijl de koning met zijn adjudant heeft plaats genomen op twee aparte stoelen in het gangpad van de zaal, zitten alle geleerden er te kletsen als in een herberg om van de dames-aanwezigen niet te gewagen. Dan Is het woord aan den rector der hooge school, in jacquet, in het Engelsch. Het Is een officieel welkom. "VVaama prof. Koht het congres opent in het Fransch, in het Duitsch, in het Engelsch, en ln het Noorsch; dit laatste, omdat er immers vier nationaliteiten zijn die hem verstaan, n.l. Zweden, Denen, Finnen en IJs- landers met de Noren mee. Zijn eigenlijke reds is gewijd aan „de nationale idee" in de moderne tijden. Een uiteenzetting van het algemeene streven der volkeren van Europa, zelfs van Amerika sinds 1770 ongeveer, naar zelfstandig heid. Het denkbeeld van de souvereiniteit der volkeren, dat veld wint; dat een algemeenen ondergrond heeft in de nationale bewustwor ding dier volkeren zelf, waar Locke en Rous seau toe bijdroegen, waaraan de jonge Goethe uiting- gaf in zijn Götz. Vrijheidszucht en natio nale bewustwording. In de woelingen die er t gevolg van waren, kregen noch Spanje, noch Duitschland de vrijheid- Met „do souvereiniteit van het volk" was het ook overal gauw gedaan. Metterniah hield het laatste woord, en voor hem was het woord „nationaal" eenvoudig iets afschuwelijks. Al leen de Noren maakten zich vrij Hier behaalde o wil des volks werkelijk een groote en blijven de zegepraal. De professor dreigde te lang te worden. Hij had zijn rede, bescheiden, eenvoudig „remar- ques geheeten. Wij wachtten op meer. En nu was het woord aan den reetor van het Institat catholique van Prijs, mgr. Baudril- Icii t, lid der academie frangaise. Lr heerschte verre van aandachtig zwijgen, toen de redenaar begon. Eu toch moest* zijn verschijnen de aandacht trekken in deze burger lijk-gekleurde en gekïeede menigte, zonder één onderscheiding of uniform. Mgr. was in het paars. Maar hij is^ zeer klein van gestalte. Men zag hem nauwelijks achter het monumentale spreekgestoelte. D-och ook leek er maar weinig belangstelling voor zijn onderwerp, hoe goed ook voorgedragen in keurige volzinnen, v-ol oratorischen zwier, en gedragen door een fijn genuanceerd en afgerond gebarenspel. Het was een oratorisch pracht-stuk, een schitterende conferance, en daardoor onderscheidde zij zich t«v vnnTfoh6 betoog dat volgen ging, duide- ,f lagen door den Göttinger professor. eengezet mR!lr uitsluitend professoraal utt- Monseigneur Baudrillart heeft zich tot onder- dr9 s<K'9tlienst in het leven van LodewijXIV, Is de godsdienst voor dezen koning met anders geweest dan een middel om des te gemakkelijker te regeeren Neen. De spr. gelooft aan de oprechtheid van den monarch inzake religie, zijn godsdienstige op voeding was ernstig en degelijk geweest, sten- nend op oe groote grondbeginselen. De redenen, die hij had om te gelooven, de grondslagen, waarop zijn geloof steunde, heeft hij trouwens zelf neergelegd in zijn instructies aan len troonopvolger. En de gewijde spreker ontwikkelt dan, welke plaats de godsdienst innam in zij- geschriften, en vooial in zijn memoires, voorts ook in zijn brieven aan zijn kleinzoon, Philips V, koniug van Spanje Vervolgens hebben wij het getui genis van Madame de Maintenon, neergelegd in haar intieme brieven. Hoe heeft Lo-dewijk x!lV dan :ijn leven als geleovige geleefd, tijdens do jaren dat hij vijandig stond tegenover de.i Paus Dooi hem, den geborenen monarch, was de Paus een ander wanneer hij sprak als Paus met geestelijke macht bekleed, als wanneer hij optrad als vorst en wereldlijk heerscher. Dan was Lede wijk de simpele geloovige niet meer. Het was het geloof, zijn Katholieke ovit- tuiging, die Lo-dewijlt XIV eindelijk heeft vrij gemaakt van de banden, die hem knelden ia zijn intieme leven, en die hem kracht en sterkte gaf om den rouw en de lotgevallen te dragen die het einde van zijn regeering gekenmerkt hebben. In zijn slot schetste spreker de koninklijke en christelijke „grandeur van de laatste dagen van Lodewijk XIV. Karl Brandi, professor aan de universiteit van Göttingen spreekt over Karei V in een rede die hij noemt: „de regeering van een wereld rijk". Spanjaarden, Franschen, Italianen, Ne derlanders, Engelschen, Duitschers en Ameri kanen hebben zich gewijd aan de geschied schrijving van dezen grooten vorst, van zijn tijd af tot op onze dagen. Telkens werd het ge zichtspunt verlegd, naar gelang het onderwerp meer algemeen of meer nationaal beschouwd werd. Als een noodlotsfiguur werd hij opgevat. Maar het karakter van Karei. V is tot nu toe nog niet met de vereisehte grondigheid be schouwd. Daar ligt nog een stapel van beschei den te doorvorachen, waarbij nog komt wat uit 's keizers veder zelf gevloeid is. Maar ook thans is het nog niet mogelijk, Karei V ten voete uit te schetsen, omdat wij nog pas begonnen zijn met het verkrijgen van een volledig overzicht van het materiaal, dat in alle bibliotheken ea archieven van Europa verspreid ligt. Met dezen arbeid is men nu volop bezig; maar het is een chaotische massa van correspondenties. Tege lijkertijd dat de figuren van dat tijdperk daar mee duidelijker omtrekken aannemen, krijgen wij ook een vaster beeld van het eigenaardige systeem, waarnaar de keizer zijn wereldrijk, althans aan deze zijde van den Oceaan, be stuurde. De beslist karakteristieke, dynastische op vatting die hij had van den Staat, weerspie gelt zich daarin, dat hij regenten en regentes sen uit zijn eigen familie aanstelde over Spanje, over de Nederlanden en Duitschland. En met dit systeem, hangt samen de groote beteekenis zijner leidende ministers, kloek, slim, plooi baar en tot zekeren graad „höfisch". Van uit dit gezichtspunt zullen wij tot een nieuwe op- ratting en een beter inzicht komen van de regeeringsvormen en van een gedeelte- der con flicten van dit tragische leven. Want standen en notabelen berokkenen overal moeilijkheden. Een ,,Teichsregiment" is volstrekt niet te vereenigen met het wezen der staatsopvatting van deken wereld-historischen Habsburger. Zijn „rijkraison", hoe Machiavellistisch ze ook lijken moge, was van vóór Machiavelli's optre den; en Karei was beter dan Machiavelli. Hoe stipt hield hij vast aan de verdragen. Daarvan mocht niet afgeweken worden, zoo leerde hij het ook nog zijn zoon. Dit was wel van een. groot man, maar misschien niet van een han dig' regeerder. En 't werd hem tot veel ont nuchtering. Maar het teekent zijn moreele grootheid. Het onderwerp van professor Pirenne, van de Hoogeschool te Gent, is de thesis, die hij ook op het congres van Brussel heeft ter tafel gebracht, maar scherper omlijnd en breeder uit gewerkt. Wat naar zijn meening in het geheel der Europeesehe beschaving, tot aan het begin der VlIIste eeuw den boventoon voert, is het ,,mediterraneesch" karakter: een staat van zaken waaraan de Germaansche invallen geen eind gesteld hebben. Daarna blijft, evenals te voren, de wereld van het Oosten georiënteerd naar de Middellandsche, evenals dat het gevai geweest was in het Romeinsch keizerrijk Dit kan men jnagaan zoowel op sociaal en economisch gebied, als op moreel en intellec tueel gebied. Pas toen de macht over de Tyr- rheensche zee in handen der Moham-edanen viel, was da „mediterraneesche" eenheid der wereld gebroken, enz, bij vooruitbetaling Dan houden de verbindingen op <net bet By- zantijnsche rijk; het zwaartepunt van Oostelijk Europa wordt dan naar het Noorden verlegd; de as gaat niet meer van Rome naar Bizantium, maar van Rome naar Aken. 'De comm-ereïeele bedrijvigheid en de beteeke nis der steden verdwijnt dan; men schrijft niet meer; geen papyrus meer, geen goud meer, geen handel meer op 't Oosten. De germaansche in vloed begint voor goed een essentieele rol te spelen. Deze veranderingen worden openbaar op het oogenblik, dat het C'arolingische tijdperk aanbreekt. Daaruit volgt, dat dit tijdperk te beschouwen is als het begin der periode, die wij de Middeleeuwen noemen. Het merovingi- sche tijdperk behoort nog tot de vorige, de R-omeinsuiie periode. Prof. Pirenne was het succesnummer van deze groote vergadering. ,,Sire", zegt hij hij zijn begin tot den koning, maar al heel gauw weet hij niet anders of hij staat ia 't college. Met do ellebogen op zijn lessenaar gesteund, gesti culeert hij, en improviseert: schitterend, keu rig, zwierig, geestig, pittig, kernachtig, met 'n lachje om eig-en grapjes nu en dan: hij boeit, hij overtuigt, hij wint het gehoor dat zich al gauw overgeeft aan den spreker in absoluut zwijgen. Het was brlllant. Na prof. Pirenne sprak nog prof. A. Kidder uit Washington over den huidgen stand der kennis van Amerika's geschiedenis en bescha ving vóór 1497. Maar het was te veel, het was te laat geworden. En de vergadering verliep. Uitgesproken ROTTERDAM, 15 Augustus. H_ Boersma, schoenmaker, Bothastraat 15; cur. Mr. W. van Ittersum. D. Oldenhof. vroeger wonende te Goes, thans Brielsohelaan 106b; cur. Mr. L. van Dantzig alhier. H M. E. Vugts, koopman in kogellagers, Nieuwe Haven 66; cur. Mr. J. j. Mijs. N.V. Mij to-t Expi. van Onroerende Goederen „Linker Maasoever", gevestigd Bree 27eur. Mr H. Sanders. W. G. N. Faasen, Mathenesserweg 4ta; cur. Mr. L. J. de Haan. C. N_ Mooyman, boekbinder, Benthemstvaat 58, zaak doende Zaagstraat ,12a; cur. Mr. S. Naayen. P. Bos, hulpmonteuG Rorselaarstraat 43b; cur. Mr. A. de Moo.V. WOERDEN, 15 Augustus. Pieter van der Vooren, aannemer; Singel 68; reehter-comm. Mr. J. J- Wijnstroom; cur. Mr. A F. van den Bosch. Rechter-coin ui. in al deze faillissementen Mr. M. Franken. ROTTERDAM, 15 Augustus. H. J. Schepens, H-oningerdijk 81 C. de Wit, Viietlaan 7b Geëindigd:- ROTTERDAM, 15 Augustus. J. van Baarle, sigarenwinltelifr. Reel. 2631S 15 LICETE DIENST. Heer des huizes tot het nieuwe dienstmeisje: „Hier in huis gaat aüea op de minuut af. Om zes uur wordt er opgestaan, om twaalf uur gegeten, en om tien uur naar bed". Dienstmeisje: „Nou, als er anders niets ie doen valt, beu ik erg tevreden", f Woensdag werd te Haarlem de wedstrijd om het nationaal" kampioenschap (tevens voorwed strijd voor den meestertitel) voortgezet. De uitslagen waren: P. G. van Engelen wint van P. Mollema; Aebe de Jong wint van D. Wielenga. De partij J. van LooijJ. van Ber- kum werd afgebroken en wordt later voort-, gezet. De stand na de 3de ronde luidt Groep I: P. G. van Engelen 4 (3); P. H. Meure 4 (2); J. P. van Eijk 2 (2); Chr. F. Visse 0 (1); P. Mollema 0 (2). v Groep II: Aebe de Jon» 4 (2); J. B. Sluijter Jr. 4 (2).T. van Berkum 2 (2)J. van Looi) 0 G)D. AVielenga 0 (3). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aaniril gespeelde partijen aan. Zondag a.s. worden de eindstrijden van do seriewedstrijden, welke Neptunus te Rotterdam heeft georganiseerd, gehouden. Het programma luidt als volgt: Eerste en tweede lriassers om den Miss Blanche-beker: 11.15: SpartaExcelsior; 12.15: FeijenoordGouda; 3 uur: Eindstrijd. Veteranen: om den Neptunus drietand: 10 uur: Sparta BronbeekA. D. O.; 10 uur: Feijenoord B. M. T. Van half twee tot 3 uur speelt Neptunus tegen een elftal van D. F. C. uit Dordrecht. Voor de waterpolo-competitie van den Zwem- kring Rotterdam en Omstreken ls gisterenavond gespeeld de wedstrijd R.Z.C. 2Maas 3. Laatst genoemde won met 30. De Tweede Internationale Sportspelen voor Dooven worden van 1725 Augustus te Am sterdam gehouden. Het voetbaltournooi vangt aan op 18 Augustus te 2 uur n.m., met een wedstrijd tusschen Tsjecho-Slowakjje en Oostenrijk. Op 19 Augus tus 2 uur, zullen de elftallen van Engeland en België elkaar bekampen terwijl te 4 uur de Nederlanders met de Franschen den strijd zul len aanbinden. Duitschland heeft vrijgeloot en komt 20 Augustus te 3 uur uit tegen den win naar van den wedstrijd tusschen Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk. Italië is door onvol doende organisatie uitgevallen. Het athletiekprogramma is zeer goed ver zorgd. De inschrijving hiervoor is zeer belang rijk. Het zal worden uitgevoerd op 21 en 23 Augustus telkens aan te_ vangen te 7 uur n.m. De organisatie berust geheel bij den A. A. B.; wedstrijdleider is de heer A. J. G. Strengholt. Het zwemmen vangt aan op 18 Augustus te 7 uur n.m. in het zwemstadion19 Augustus wor den de wedstrijden te 9 uur v.m. vervolgd. Op 19 Augustus te 7 uur 30 n.m. vangt het wielrennen aan; dit onderdeel van het program ma is zeer aantrekkelijk gemaakt doordat de rennen voor dooven worden afgewisseld met amateurswedstrijden voor hoorenden, waaraan bekende renners zullen deelnemen. Veel belangstelling zal er ongetwijfeld ook bestaan voor de Iawntenniswedstrijden, welke de Olympische Spelen niet te zien hebben gegeven. Zij vangen 19 Augustus te 2 uur aan op de banen van het Olympisch Stadion, welke dan voor de eerste maal in gebruik worden gesteld. Er zal op vijf banen worden gespeeld. De wed strijden zullen worden voortgezet op 20 Augustus te 3 uur. INTERN. LUCHTVAART TENTOON STELLING. Aan de internationale luchtvaarttentoonstel ling, die van 7 tot 28 October a.s. te Berlijn zal plaats vinden en waaraan 18 staten zullen deelnemen, zal van Nederlandsche zijde worden deelgenomen door een collectieve afdeeling, waarvan deel uitmaken: de afdeeling lucht vaart van het Departement van Waterstaat, gemeente Amsterdam, gemeente Rotterdam, Rijksstudiedienst voot de Luchtvaart, Kon. Ned. Luchtvaart Mij., N.V. Nederl. Vliegtuigen- fabriek en Fr. Koolhoven. OSLO, 17 Augustus. (H.N.) Te Oslo beeft ter eere van de reddings-expeditie van de „Krassin" een receptie plaats gehad, welke door den Italiaanschen gezant en een groot aantal Noor- sche geleerden was bezocht. Professor Samoilovitsj van de „Krassin"- expeditie gaf een overzicht van bet reddings werk en sprak de hoop uit, dat h-et gelukken zou Amundsen nog te redden Hij twijfelde er niet aan, of deze was nog in leven. Dinsdag vertrekt de „Krassin" weer naar Spitsbergen en zal dan de navorschingen zoo noodig tot Franz Jozefland voortzetten. Nobile zal volgende week voldoen-de hersteld zijn om een bezoek te kunnen afleggen bij de moeders en eebtgen-ooten van de slachtoffers van de Italiaramp. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, beeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den HoogEerw. Heer P. J. H. Geurts, als professor aan liet Groot-Seminaria te Roermand en heeft in zijn plaats benoemd den ZEerw. Il^er Or. V. A. S. Teretappen. PASTOOR J. VAN VEEN. Donderdag herdacht de zeereerwaarde beer J. van Veen, pastoor van de parochie van den H. Laurentius te Weesp zijn zilvergn pries terfeest. Woensdagavond keerde de zeereerwaarde ju bilaris van een driedaagscbe afwezigheid per auto naar -depastorie aan de Heerengracht terug, alwaar Z.Eerw. werd ontvangen door het kerk bestuur en een vertegenwoordiging uit bet door de parochie opgerichte huldigiugscomité. Togen tienen vulde het ruime kerkgebouw zich gisterenmorgen met familieleden, commis sieleden, honderden geloovigen en andersden kenden. en om klokke tien betrad de jubilaris, omstuwd door priesters en misdienaars het altaar. Als diaken fungeerde de zeereerw. pater Dyonisius Heggelman O. Carm., te Alsmeer, als sub-diaken de zeereerw. Pater R. Bouman S. J. te Rotterdam, als presbyter assistens da zeereerw. heer J. W. M. van der Bom, pastoor, te Aarlanderveen, terwijl de weleerw. heer A, R. M. van Bedijnen, kapelaan te Weesp als cere- moniarius optrad. De zeereerw. heer F. A. Burwinkel, pastoor van de parochie van den H. Egbertus te Hoek van Holland, hield de feest predikatie. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze de Missa Festiva van Refice. Om kwart voor twee waren uitvoerend-comité en eere-comitS volledig aanwezig in de zaal van de pastorie. De heer Smeets, secretaris van het huldigings comité bood de gelukwenschen der parochie aan Ofschoon pastoor van Veen hier nog slechts een half jaar is, kennen we aldus spr„ reeds zijn liefde en sympathie voor zijn nieuwe parochie, die ontegenzeglijk met wederliefde wordt beantwoord. Spr. beschouwt deze we« derzijdsche sympathie als een grondslag voor, succesvollen arbeid voor den herder der paro chie, die zeker rijke vruchten zal afwerpen, In zijn dankwoord deelde de jubilaris mede, dat de hem geschonken gift, zal worden aange wend voor een uitbreiding der centrale ver warming der kerk. Van de receptie werd verder een zeer druk gebruik gemaakt; voorop kwamen kerk- en armbestuur, waarna o.a. volgden het dagelijksch bestuur der gemeente Weesp, het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging, de St. Vlncentius- vereeniging; de R. K. Scholen, de vereeniging Eerbied in Gods Huis, Santos, „de Hanze", de Mannenzangvereeniging S. Caecilia, he R. K. Huisvestigingscomité, het R. K Zangkoor, verschillende congregaties, dr. Nolst Trenitó e.a. 's Avonds werd door den jubilaris een plech- tig Lof van dank opgedragen met dezelfde assis tentie als 's morgens. Hierbij besteeg de herder den kansel om zijn dankwoord te richten tot de parochianen. Tusschen Mongolië en Bargas LONDEN, 17 Augustus (H.N.). De corres pondent van de „Morning Post" te Charbin meldt dato 16 Augustus, dat de sovjetstaat Mon golië den staat Bargas den oorlog heeft ver klaard Mongolische roode ruiterij, door Russen ge drild, ls over de grens getrokken, waarna troepen van Bargas in de richting van Hailar zijn gezonden. Auto's worden voor militaire doeleinden ln beslag genomen. De stations Unur en Barim zijn door de roode cavalerie bezet, die de spoorlijn opgebroken heeft. Het treinverkeer over den Chiueeschen Oos terspoorweg is veiligheidshalve gestaakt. Dit conflict kan internationale beteekerSs verkrijgen POSEN, 17 Augustus (H.N.) Woensdagavond heeft in de buurt van Posen een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een auto, die uit de richting van Gnesen kwam, wilde voor een uit tegenovergestelde richting komende auto uit wijken. D-e stuurinrichting weigerde echter, zoodait de eerste auto In volle vaart tegen een boom reed en geheel vernield werd. Van de- inzittenden werden er twee op slag gedood, terwijl twee andere ernstig gewond fverden. LIJK GEVONDEN Hedenmorgen is in de Maas te Maastricht, heit lijk gevonden van een dertien-jarigen jon gen, die te Grandlend,ye (België) bij het baden verdronken was, genaamd L. Jokkin. De ouders hebben het lijk herkend. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE LIEROP. Den 23sten Mei van dit jaar vierde de Eerw. Zuster Rolendis, leerares aan de Lieropsche School haar zilveren kloosterfeest. Zij ontving i van oud-leerlingen een mooi geschenk voor de - kapel. Nu zijn de oud-leerlingen tegen Woens- i dag 29 Augustus te Lierop uitgenoodigd om het aangename met het nuttige te vereenigen. Een feestmaal wordt aangeboden waar oofc eene zeer nuttige „zitting" zal worden gehou den. Het program vermeldttoespraak over huishouden, koken enz., mededeelingen van! Opgedane ondervindingen nadere verklaring omtrent den a.s. Boerinnenbond, welks lied zal gezongen worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3