sohMr w^rb^rs'uri £a£iifiten FEUILLETON MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 EitFèS r E -EL AD DE DUITSCHE WONINGNOOD lefg PAR'JS HET VERBORGEN TESTAMENT LAATSTE BERICHTEN BENOEMINGEN GÏÏVAARLT.TKÏÏ val in de bergen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. EENIGE CIJFERS EN BEREKENINGEN. (Van onzen correspondent.) B e r 1 ij n10 Augustus 1928. Op grond Tan, de officieele telling van ver leden jaar neemt men nu algemeen het overi gens omstreden getal van zes maal honderd duizend aan, wanneer men lust heeft den in Duitschland heerschenden woningnood onder cijfers te brengen. Dezelfde tellers, zijn ook tat. de slotsom gekomen, dat er elk jaar twee maal honderd duizend woningen bijgebouwd moe? ten worden; wanneer men het heerscbende, ge brek niet nog nijpender wil maken, en bij afr wezigbeid van beter neemt men dat cijfer, ook maar aan. Voor de stad Berlijn staan zóóveel cijfers ter beschikking, dat aan eiken smaak- beant woord worden kan. De, stad telt 1.301.638 ga- zinnen en maar 1.212.491 woningen. Van deze woningen zijn er nog een paar bouwvallig er staan er om diverse redenen wat leeg enz., zoo, dat men allicht tot het reeds genoemde getal yan 120.000 woningzoekenden, komt., Maar op arbitraire wijze kan men dafc schrikbare. ge? tal wear verminderen door een deel der menschheid kort en, goed het recht op, een wo ning te ontzeggen. En passant zij even jrermeld, dat ook velen de aspiratie naar een eigen, woning reeds lang opgegeven hebben maar dat diezelfde lieden de stoutmoedigheid toch nog zóó ver drijven, aanspraak op een eigsn bed te maken. Inderdaad herbergt de Duitsche metropool zelfs een Pastoor, die een, soort vereeniging gesticht heeft onder de leuze„Ieder zijn eigen bed". Deze, vereeniging leek hem noodig, toen hem na onderzoek bleek, dat elk vijfde kind in Berlijn geen eigen bed heeft om des nachts in te slapen. Maar tot grooten bloei kan de vereeniging toch niet komen, want er is eenvoudig geen plaats in Berlijn om de nog noodige kinderbedden op te. stellen. Is het onder deze omstandigheden verwon derlijk,, wanneer, de statistici tot de, slotsom komen, dat er op het oogenblik 300.000 kin deren minder in Berlijn zijn dan vóór den oorlog, en dat dr.. Sonnenschein een lied zingt over het getal der doodkisten, dat dat der wiegen zoo ver overtreft Dat gebrek aan ruimte voor kinderbedden heerscht ook inj die bereids afgewerkte nieuwe woningen, want, deze zijn er- kort en goed op berekend, dat er in een moderne en voortva? remde, stad als- Berlijn geen plaats meer voor kinderen is. Het platteland kan zich desginvensclit met ■de. productie daarvan belas-ten een, sltaid heeft geen andere roeping dan, volwassenen in. haar muren., op, te nemen en spurloa te ver senken. Er worden in Berlijn jaarlijks 10.000 nieuwe huishoudens gegrondvest en er komen zich 20.000 gezinnen, van buitenaf in de stad vesti? gem. Er gaan 5.000 woningen aan ouderdom ten gronde en er zijn nog enkele factoren, welke men met min of meer willekeur op het vwningprobloem kan laten, inwerken. Doet men zulk» er voegt men hst resultaat daar van bij het reeds vastgestelife, tekort,, dam- kan men licht nret dr. Ing. Wagner tot de eind-be- ciffering geraken,, dat er jaarlijks in Berlijn: 40 tot 45.000 woningen bijgebouwd moeten worden, wil men den heerseli enden. nood; in tien jaar tijds onder de knie krijgen. Nu kost bouwen geld en daar dit ontbreekt, raakt de bouwerij meer en meer in het moeras verstrikt. In plaats van 200.000 woningen hl het heele rijk, werden er in 1919 b.v. maar een jpede 56.000 gebouwd. Dit cijfer steeg gglei- felijk wek maar het moest toch: 1927 worden Hóór men met 288:635 nieuwe woningen een flink stuk over do wassende behoeften heen? kwam. Echter heeft deze productie zóóveel in spanning gekost, dat 1928 waarschijnlijk weer met zwart krijt in de annalen van de Duitsche bouwerij vermeld zal worden. Inderdaad' heeft men in gemeld jaar zoowat 700 millioen op gebruikt, welke eigenlijk voor 1923 bestemd waren. Als geldbron zou men het liefst het buiten land willen aanspreken, omdat de middelen dfaar toch nog goedkooper te krijgen zijn dan in het binnenland, dat er niet voor terug? schrikt tot over de 10 pCt. voor een eerste hypotheek te laten betalen. Maar- Schacht heeft gezegd, dat huizen bouwen geen produc- tifeve geldbelegging is en dat de buiteniand- sche kapitaal-markten daarvoor dus niet aan gesproken mogen worden. Inmiddels wordt de deur. af. en toe to.cb op een kier gezet en wordt de plaatsing van eeniga millioeneu pandbrie ven in Amsterdam of New-York. daardoor mo gelijk gemaakt. Maar met die plaatsing van pandbrieven is de bouwerij niet altijd gebaat, want bij de hy potheekbanken is vooral in den laatsten tijd de tendenz toegenomen, haar geld in het cen trum der steden op bereids lang bestaande ge bouwen: uit te zetten, en niet' op spiksplinter nieuwe. In de woningeommissie van- den rijks dag werd er bij een onlangs plaats hehhenda bespreking op een bouwsteun van 100 millioen uit privé en van 80 millioen. uit openbare hypotheekbanken gerekend. De spaarkassen hebben het bouwbedrijf in 1927 met 550 mil lioen ondersteund, maar het optimisme van dat gelukkige jaar is lang verstorven en 1928 kan op Hoogstens 200 millioen uit die bron reke nen. Dan zijn er nog de verzekeringmaatschap- pijèn, die 'n 150 millioen in het zakje kunnen leggen. Al deze gelden zijn als eerste hypotheek bedoeld op afgebouwde woningen. Om den bouw van die huizen echter te financieren zijn bouwcredieten of andere voorschotten op kor ten termijn noodig, welke men in 1927 wat al tas scheutig heeft rondgedeeld met het gevolg, dat men nu met een prcrp van 700 millioen ln de keel zit en niet goed weet, hoe dat ding ingeslikt, moet worden. De financiering van een huis zit ongeveer zóó in elkaar, dat de bouwheer beginnen moet met 10 tot 15 pet. van de waarde van het op te richten huizencomplex op tafel te leggen. Dan komt de staat met een tusschenvoorschot van 25 tot 30 pet. van de waarde, welk bedrag uit een speciaal daarvoor ingestelde belasting op de huishuren geput wordt. Ten slotte komen dan de hypotheekbanken of andere instellingen, die 60 percent van de waarde voorschieten. Nil kost het: den bouwheeren vaak de groot ste moeite hun aandeel in de- financiering op te brengen, reden, waarom elf: grootere ver zekeringsmaatschappijen een arbeidsgemeen schap zijn aangegaan-, om bouwheeren aan geid' te helpen, dat dan dooT de sluiting van eene levensverzekering gedekt wordt. Voor dat doel bestaat bovendien een speciale bank, de „Deutsche Bau und Bodenbank", die echter over slechts beperkte middelen vervoegt. Daar- om hebben een- paar bankhuizen met vele ver bindingen in het buitenland onderling een nieuwe bank de „Baukredi't A.G," gesticht, wie iet er vooral om te doen zal zijn langs om wegen vreemd kapitaal in het Duitsche bouw- te-diijf te interesseeren. Als deelneemster pa- raisseert o.a. ook de firma Schoenberger Co„ die een filiaal ih Amsterdam onderhoudt. Hoofdzakelijk zal men zijn kracht echter toch op de Parijsche markt zoeken, omdat men o-fu1" voor <3ea oorlog goede ondervindingen op gedaan heeft en men in Parijs- over rijke er varing ten opzichte van liet Duitsche bouwbe drijf beschikt. Tal van groote Duitsche bouwwerken als b.v. het Eden hotel, het Zollernhof, de winkels van Cords in Berlijn en Keulen, Wertheim in Derhjn Tietz in Dusseldorf enz. werden via de „Industriella Föneiène" in Parijs en het „Comptolr Fonder Berlin" met millioeneu rransch geld gefinancierd. Dr. Curt Calmcn uit Parijs, de vroegere directeur van het Comp- •on H onder Berlin ie ook in den raad van commissarissen der nieuwe bank opgenomen. a regeering heeft harerzijds hulp trachten te verleenen door het verbod, de huurders ka pitaal op te laten brengen, weer in te trekken, wanneer vroeger een bouwheer luet had, een huis. op te richten, wendde hij zich tot aspirant- huurders en deize hadden van 1000 tot 3000 mark fonds- perdu voor elke kamer te stor- ten,,die zij in het. nieuw© complex hoopten te betrekken. Toen het bouwbedrijf zich in 19 ">7 een oogenblik zeer gunste Hof I &uiit>uö net aanzien, werd deze vorm van kapitalisatie verboden maaT zh s nu ingevoerd. Dat ook inzak'e ^tstel 1927rginïfi(mïUWen Van 28S.0001 wontegeu °i°n OP de een of andere manfer 0^™? moet 1928 zooveel te zwaarder omdat de^J D' DU Valt 192.7 putte,, lang zoo riïkairt ^onn€,:!' waaruit als in dat gezegde iaa~ a meer vloeien oogenblik zoo- ruim was als^oe ^?Wmarkt een den oorlog. Men verwacht niet d™m€r eea«rt lende instellingen, die daarvoor rorechil- lc-ing komen meer dan 800 ™un aanmer- hypotheek kunnen voorschieten106De l "T® lasting, waarvan de opbrengt ai 'miirbe». potbeek gebruikt wordt worn? J;weede hy- geschat. De bouwheeren zeir 1 °P millioen te 2.00 millioen oS"Zf,kuTen genomen milliard i„ het°botw^?^ davesteerd zal kunnen worden, hetgeen 1)4 milliard minder is dan in het vorige, jaar. Dr. Friedlander voegt hier nog de tien punten aan toe,, die de bouwmateriaal ihd'ex gestegen is, en komt dan tot een minus van 100 tot 110.000 woningen vergeleken met. 1927. Wellicht dat door het verflauwen van de conjunctuur nog wat onverwacht geid vrij komt, maar daar ziet- het er op het oogenblik nog niet naar uit, want de rente van eerste hypotheken is sedert het vorig- jaar van 9)4 op 10)4 percent gestegen: BE ZUCHT NAAR VACANTIE. Wat er nu nog in de Seine-stad te zien (Van onzen correspondent.) P a r ij 3; 16 Augustus 1928. Parijs is na Maria Hemelvaart het heerlijke dorp, waarin je naar hartelust kimt flaneeren, zonder gehinderd te worden door het verkeers- gedaver. Wel is het dan moeilijk, er een Parij- zenaar te ontmoeten. Of het moest zijn in een van die afgelegen buitenboulevards, waar da kastanjes hun kruin niet hebben doen ver schroeien en een kindérjuf met toebehooren zonder hulp van den verkeers. of anderen agent de- straat oversteekt. Er zijn nog altijd een klein millioen Parijzenaars, die in Augustus op het huis passen of het werk op gang hou den. Maar die worden niet geteld, want een Parijzenaar, die zich respecteert, is nu aan zee of op den huiten. Ook, is het een groote vergissing, dat nu de provincie naar Parijs is gekomen. De „pro vince" heeft wel wat anders te doen. En als er wat te verdienen valt dan is vooral de provincie-man en nog meer de provincie-vrouw er haastig bij. Maar het zou onbillijk zijn, de buitenlui van de dure vacantie-campagne de schuld te geven. Dat is gauw gedaan. Met de hoeren krijgen ze van alles de schuld, in de eerste plaats van het dure leven. Maar als er in Parijs zooveel winkelpuien zijn dlchtgeluikt, dan is dat niet, omdat de winkeliers zóóveel verdiend hebben, dat ze nu eens de armen willen kruisen; het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en het heele geheim, dat de helft van de Parijsche winkeliers hun zaakjes met het opschrift „cloture annuello" kunnen beplakken, van half Juli tot meestal half September, zit in de „truc", dat zij hun zaakje eenvoudig overplaat sen. naar de gezochte oorden, waar oen Parij zenaar het nu eenmaal naar den eisch vindt, duur te, betalen. Do Franschen weten nog wat een mensch toekomt en staan op vacantia. Ook buiten de categorie, die niet dan bij seizoenen leeft en slechts in het winterseizoen een oogenblik in de „Ville Lumière" komt vertoeven, orn ver der den tijd over St. Moritz—Nice, Biarritz en het Chateau-5-la-campagne te verdeelen. Tot den „ouvrier" toe trekt ieder er 's zomers uit en, daar men heel weinig eischen stelt en bereid is om ergens op den buiten in een goedkoop optrekje zich te behelpen, daar is er geen beursje zoo klein, of het bevat nog voldoende om zich voor de groote „uitvlucht," te schikken. De kust, dié is voor, de mondaine wereld. Die kon wel goud- of de peperkust heeten. Het raadsel is, waarom za aan zee ligt, waar toch niemand zijn badpakje, gaat nat maken. De zee: dat is goed voor een dagje „een week-end", een uitstapje met den gezelschap&trein, desnoods voor de „pont" van Pinksteren, den 14den Juli, of Maria Hemelvaart. Maar bij langer verblijf verveelt men zioh in het zand. Of het de warme zomer is? Iedereen vindt, dat dB „cloture annuelle" nooit zoo omvang rijk is geweest. Reeds de. eerste groote uittocht, die welke omstreeks den nationalen feestdag plaats heeft, was zeer merkbaar geweest. Van den 14den Juli af was het autoverkeer zicht baar afgenomen. Einde Juli was drie kwart van de taxi'-ehauffeurs er van overtuigd, aan zee of op den buiten betere dagen te zullen maken dan in de stad. De eerste Augustusdagen hebben de ontzet tende drukte aan de groote stadions gekend, die anders slechts bij den vrijwel gelijktijdigen terugkeer op 1 October plaats had. Men was overtuigd, dat rondom 15 Augustus het verdub belen dar treinen een overbodige maatregel zou zijn D©. auto haijmmers ook zulk een groot deel van den exSnls te dragen! En ziet: de laatste „uitvlucht" is boven alle vroegere maat gebleken en inderdaad Is Parijs zoodanig leeggeloopen, dat door de meeste straten een kogel is te schieten. Helaas - hos landelijk lieflijk Parijs nu op vele punten is. geworden, juist, nu de tal- looze parken hun bloemenweelde het meest 15) De graaf na. ?n de wolken, dezen moeilijken arbeid voltooid te. zien en hij. drukte Oüvièr Silfs zijn volle tevredenheid uit over de door haan verrichte werkzaamheden.. Deze had ook in het werk afleiding en voldoening gevonden, daar het eentonige leven op het eenzame dorpje en de meer werktuigelijke bezigheden op het Pesthuis heelemaal niet overeenkwamen met zijn a tijd bezigen geest en zijn- neigingen tot het avontuurlijke. Ofschoon echter Olivier in. het geschiedenis? Onderzoek voldoening en plezier vond en- zich Met hart en ziel en groot doorzettingsvermo gen aan het ontcijferen van da oude hand schriften wijdde-, toch was dit alles voor Item Maar een mid-deT om zijn doel te kunnen be reiken. Dat doel stond hem steeds voor oogen eu verlangend keek hij uit naar de gunstige Sttege-i; heid het te- bereiken. Buiten- de twee overheden, die Olivier alb grafelijk secretaris, en koninklijk postbeambte had, was er nog iemand, die met dtern jongen Man eu het succes van zijn arbeid zeer ingeno- Men was. Dat. was de oude kamerdienaar John, «Je met groote blijdschap, bemerkte,, dat zijn heer door den omgang met den levenslustigen jongeling heelemaal opgemonterd werd. Hij >'as daarom buitengewoon, vriendelijk voor den secretaris «1 bewees: hem allerlei kleine atten- es, die deze wel naar waarde' zou weten te latten en tot. zijn vsrorrfcet uit te hui ten. daar de oude Jobn het was, die hem ril n dan indirect tot zijn doel moest voeren Op zekeren dag zei d'e graaf, die 'in een bijzonder goede stemming verkeerde om2t Olivier weer een nieuwe ontdekking lu de handschriften gedaan had, die niet van belang ontbloot was: Mijn jonge vriend, door uw scherpzinnig heid zijn: we weer een heel: eind verder geko men en dat doet mij veel genoegen- wit Ik maar, op welke manier ik u ook eens een niet zier zou kunnen doen. Dat zou ik mijnheer den graaf wel kun nen zeggen, antwoordde 01ivier bescheiden Zeg mij maar, wat u wenscht Ik zou u willen verzoeken mij toestemming te geven de schüderijen-galerij te mogen b-rick tigen. De trekken op het gelaat van den edelman die door een glimlach ontspannen waren, ve,r' starden onmiddellijk. Olivier, die dat direct bemerkte, haastte zich aan zijn antwoord toe te voegen- U zult mij wel mijn openlijke vraa" wil len vergeven, mijnheer de. graaf, ik heb mij nu reeds zoo lang met uw voorouders en hun geschiedenis- beziggehouden, dat ik hen ook graag eens zou willen zien. Ik heb mij in mijn verbeelding, van ieder van hen een voorstelling gemaakt en ik zon nu eens graag wiilen zien hoever die voorstelling, van de werkelijkheid afwijkt. De graaf kon zich dat wei begrijpeiT; hij belde en beval zijn ouden kamerdienaar aan mijnheer Siifs de portretten in de zaal der voorouders, zoo werd de portretten galerij ge noemd, te laten zien. Olivier had, hoewei hem de steeds grooter wordende toenadering van John wel gemerkt had, nooit weer getracht met hem over het kasteel' te spreken of deir ■^rfnno-riTv fa 'hof triomfantelijk ten toon spreiden helaas nu valt aan rustig flaneeren niet te denken, waar de meeste straten zoodanig zijn opgebroken, dat goed toezien de boodschap is. Er zijn altijd nog toeristen, die tusschen half Juli en October, naar Parijs komen. Daar schijnt nu eenmaal niets aan te verhelpen. Men kan prediken, dat zij dan tegen de gesloten ven sters van alle behuizingen, tegen de neerge laten rolluiken der aardigste winkels kijken, dat zij hun hals dreigen te breken in de op gebroken straten en. op de versperde trottoirs, men gaat maar voort met in den zomer naar Parijs te komen, als daar geen Parijzenaar te zien is en als in de musea het gekakel van Amerikanen en Engelschen. ergernis genoeg geeft om de meest precieuse waarnemingen te verstoren. Om Parijs om dezen tijd te bezoeken Is een Guide Bleue of een Baedeker niet voldoende. Dan moet men in handen vallen van een zoo hardnekkig Parijzenaar, dat hij aan het weeke asfalt de voorkeur geeft boven het verlaten van zijn Paname. Maar, 't is waar, op de ter rassen is het goed rusten en er is plaats, on danks de kwetterende Cook-karavanen,. die men gaarne in Abessynië zou wenschen. Te geniet dan van de zwoegende bedrijvigheid der stoot- ham-ers en betonmolens, die daveren en ratelen om de straat een behoorlijk „bed" te geven. En dat schijnt moeite te kosten. De groote boulevard, die verleden jaar- werd voigedaverd met een betonlaag van meer dan een halve meter dik, krijgt nu opnieuw de volle laag, daar de nieuwe van verleden jaar eenvoudig is weggezakt bij de uitholling van Parijs voor de nieuwe metro's. Straten, die verleden jaar van een- spiegel gladde asfalthaan waren voorzien, worden dit jaar door „openbare werken" bedacht met een geruischlooze blokkenbaan, omdat bet hout hier nu zoo algemeen mogelijk als straatbekleeding wordt ingevoerd. Het asfalt heeft zijn tijd ge had; men dankt voor de gladheid. En zoo legt al wat aan de bestrating werkt, en dat. doen honderden arbeiders, op veertig, plaatsen gelijktijdig blokjes, wat nog zoo'n. vaart niet. zou nemen, als al die blokjes niet op een bazalt.vloer kwamen te liggen, waarvan elke vierkante meter bijna een halve ton beton, elscht. Maar de Parijsche belastingbetalers zijn nu eenmaal lammeren 'Een flaneur, die anders niets te. doen liad, heeft uitgerekend, dat het rijwielpad,, dat met al dié bloRken netjes in dé rij geiegd zou zijn te maken, dit jaar al van Parijs to.t Brindisl. of tot Athene zou strekken. Verleden jaar kwam het maar tot R-ome. Maar hij de woede der records. En 's avonds is het niet anders, want de straat moet toch heel zijn, tegen den tijd, dat- de Parijzenaars terug komen. Om de toeristen bekommert niemand zich. 's Is waar, dat die al tevreden zijn, wanneer ze kunnen zeggen, dat ze te Parijs zijn geweest. En wie verstan dig is, trekt 's avonds naar bet „Bosch" toe. Daar is wel veel op 't „Bois" afgegeven, maar daar beeft zich niemand om te bekommeren, die niet opzettelijk overlast gaat zoeken. Be groote verkeerswegen daarin zijn goed ver licht en druk bezocht en in de andere beeft men niet te komen.. St. Cloud is ook nog altijd zeer. gezocht en men kan er met verschillende trams komen Maar typisch Parijsche tafreelen moet men nu niet in de Seine-stad komen zoeken. Vóór. October heeft de stad haar karakter niet her vonden. Zelfs niet dat Parijs, van dep over kant der Seine, waar de tradities het beste zijn bewaard? en de onde families zijn Wijven wonen, zonder zich door de cosmopolltische menigte te hebben laten overvleugelen. Na 15 Augustus ishet met het Fransehe leven onherroepelijk uit en de laatste typisch Fransehe feestelijkheid, is de viering van Maria- Hemelvaart. Dan komt de kardinaal in da Notre-Dame pontificaal officieer&n, en dn grijze kathedraal Is dan vervuld van jongen luister Maar de menigte; die is samengestroomd" spreekt allo talon. Uiterlijk heeft dat feest zijn eigen karakter door de bloemenmarkt, die er aan voorafgaat. De Parisiennes mogen gevlucht zijn, daar blij ven er altijd nog genoeg, die Marie heeteu om ettelijke honderdduizenden bloempotjes voor de lieve wenschen op den naamsdag noodig te maken. Die nachtelijke bloemenmarkt onder, de boog lichten der Seinekaden en -bruggen, is iets ver rukkelijks., Dan eerst bobben de oude bruggen rondom het. Ile-de-la-Cité werkelijk iets roman tisch. Qp de trottoirs kan je niet loopen. Daar zijn als levende mozaïeken de geraniums begonia's, fuchsia's opgesteld. Heilantropen en fuchsia's nog in de gemoedelijka stuivers- potten alhoewel zulke stuivers hier no°- tien, vijftien francs zijn. Een enkelen keer een palmpje, een roos, melancholieke asters en balsemienen. Wacht maar, na de felecitaties aan concierge en bonne-h-tout-faire, komt er. waer variatie in. in het bisdom Haarlem. Naar wij vernemen is benoemd tot kap. aan de Jozefkerk te Haarlem de WeilE. hr. Th. W. Ixhj- mans, die kap. was aan de H. Hart-kerk te Den Haag; tot kapelaan te Bloemendoal de Wele-erw, heer H. Ro&lvink, die kapelaan was te Heems kerk; tot kapelaan aan de parochie O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, te Amsterdam, de Weleerw. heer J. Schmidt, die kapelaan was te Vogelenzang; tot kapelaan te Heemskerk de Weleerw. heer W. P. M. Haring, neomist; tot leeraar aan. het seminarie Hageveld, de Wel eerw. heer M. M. H. Haring, kapelaan te Am. sterdam (H.H. Nicolaas en Barbara). Ncderlandsche auto onder Geröll bedolven.. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Qp den. Fern pass tusschen Partenkirchen en Lermoos (Oostenrijk) is den heer van Wermes- kerken, die per auto met zijn familie op reis naar St. Moritz was, een ongeluk overkomen. Een plotselinge wolkbreuk wierp van den bergwand langs den pas een geweldige massa water omlaag, vergezeld van een massa „Ge- nöll", waardoor de auto op den weg gegrepen werd juist naast een afgrond en waardoor te gelijk een gedeelte van den weg werd mede- gespoekl. Door het vast aanhalen van de rammen en het* feit-, dat de steenen Van het Geröll aller eerst zich ih do wielen vastzetten, bleef de auto op den afgebrokkeld en weg staan. Het gelukte den lieer van W. zijn vrouw en daarna, zijn dochter uit den auto te dragen door de beek, die in enkele oogenblikken tot een zwarte modderrivier gestegen was. Enkele oogenhllkkon daarna was de ge heele auto on der hot steeds: aanrollende gesteente, zoo. goed als gehoei bedolven. Doordat zioh over den auto een steen heuvel vormde, kon deze op den weg blijven staan. Automobilisten, die ook den Fempas» over kwamen en. een. aantal arbeiders, die telefo nisch. door het douanekantoor, dat daar vlak bij gelegen is, waren opgeroepen, hielpen daar op om den auto, toen de grootste kracht van het- water voorbij was, te bevrijden. De wagen had door het gesteente alleen uiterlijke schade gekregen, terwijl oelc een deal der bagage, wel ke niet meer kon worden ln veiligheid ge bracht, schade kreeg. Eenzelfde ongeluk overkwam don post auto aan de andere zijde van den berg, hij Plan See. Ook hierbij kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De ongelukkige man is èr ernstig ann too Tervv-iji de 4 8-jarige van, R. uit Koude- kerke bezig, was de koeien te- melken, sprong een andere koe op hem en zette, terwijl do man achterover viel, de pooten op zijn borst. Met een deerlijk verwond gezicht an over hel vige pijn in de borst klagende, werd van R. opgenomen. De onmiddellijk ontboden genees heer dr. Hoorwegen, constateerde-, dat de borst ingedrukt en een borstbeen was gebroken. De ongelukkige, wiens toestand zeer ernstig is, werd. overgebracht naar bet Academisch Ziekenhuis ta Leiden. (L. CU) Londen 12.10'%, Berlijn 59.43)4; Parijs 9.75; België 34.69; Zwitserland' 43.02; Amerika 2.49 7/16; Oostenrijk 35.17>4; Denemarken 66.55; Zweden 66.75; Noorwegen 66.55; Spanje 41.55; Italië 13.04. on tegen dat de echte Parijzenaars terug- k&eren, kunnen we in de tuinen van de stad de chrysanthemum-festijnen gaan meevieren. Maar de nachtelijke bloemmarkt en de nu nog bloemrijker bedrijvigheid der Hallen, welke vreemdeling gaat daar nu naar kijken? Een mensch wil nu eenmaal ongelijk hebben. slot t® mogen bezichtigen, om den ouden man niet wantrouwend te maken. Nu bad de graaf bevel gegeven hem minstens een deel van het kasteel te laten zien, althans dat, waarin de zaal der voorouders gelegen was. Daarmede was de eea?ste schrede op dat pad gezet en was de ban verbroken, die hem den toegang tot het kasteel belette. Misschien zou John nu minder onbuigzaam zijn en hem te gelegener tijd nog meer van het huis laten zien, zoo, dat hij wel. een-s de zoo lang gezochte schrijftafel zou ontdekken. Nog: voordat John met de- sleutels terugge komen was, kwam een andere bediende zeg gen, d£t de pastoor van Lesting er was en dat hij den graaf wenschte te spreken. De geestelijke, die reeds bij een- vroegere gelegenheid, kennis met Olivier. Silfs gemaakt had, begroette- den jongen man vriendelijk en na de eerste plichtplegingen informeerde hij, hoever de werkzaamheden al gevorderd waren. De graat' deelde alles in het kort mede en be sloot lachend mat de woorden: Menheer Silfs wenscht met de dames en heeren, wier leven en werken hij al heelemaal kent nu ook persoonlijk kennis te maken. Dan zou. ik u. wol willen verzoeken, zei de pastoor belangstellend, mij daarvan ook te laten mede doelen. Ik zou ook graag de por tretten. van die vroegere generaties- zien. De graaf gaf gaarne zijn toestemming en beval John beide heeren naar de zaal der voor ouders te brengen. Het was Olivier heelemaal niet aangenaam, dat ook de pastoor meeging; hij zeide echter, dat het hem een groot genoe gen deed, den geestelijke, die steeds levendige belangsteling in zijn werk gesteld had, tot begeleider te hebben. De zaal der voorouders lag op de bovensta verdieping van liet heeremhuis en nam een ge. heele langs- en een dwarszijde daarvjan in rr- T»"remm»r dl? hoogs boogvensters hin. gen in kostbare vergulde lijsten; de afbeah dingen van de meesten der graven van les. tingfo-rt. Als eerste van het geslacht Rollo. Hij was met Willem, den hertog van Normaudië, als diens vriend en helper van Frankrijk naar En geland gekomen en had met on tomb a ren moed en buitengewone onderscheiding in den slag van Hastings in het jaar 1066 gestreden. De kronieken, zeggen, dat hij zeer veel bijgedra gen heeft om den veldslag in het voordeel van Willem van Normandië te doen veriaopen, daar hij niet alleen een Angel-Saksisch ridder, die op hat punt stond den hertog met een slag vain zijn zwaard den schedel te klieven, neder- sloeg, maar ook te zamen met andere Nor. mandische edelen den vijundelljken koning Haraid zoo in het nauw wist te brengen, dat hij de slagen- van die dapperen niet meer kon ontgaan en doodelijk getroffen van. zijn paard tor aarde stontte.-Hertog Willem, die door die overwinning koning van Engeland werd, be loonde zijn vriend rij(kelijk en gaf hem een graafschap in leen, dat hij een Angel-Saksisch tegenstander ontnomen had. Rollo was de eerste in de rij der voorvaderen, want de graaf van Lestingfort had tevergeefs naar het ge slacht en de familie van den dapperen edel man onderzoekingen laten doen. Ofschoon geen moeite gespaard en geen kosten ontzien wa- en was hot niet mogelijk geweest een spoor van -die familie te ontdekken; noch in de oude kasteelairchleven noch in da openbare bibliotheken van het land wordt melding van dien Rollo gemaakt. Diens zjoon, de tweede iu de rij dier voor. oudere, had veel te strijden gehad met vijan delijke naburen en opstanden onder zijn eigen onderdanen, die lm hum hart nog altijd hun yroegeren, verdreven heer aanhingen. Onder do op hem volgende leden van list grate'ijk p^'x-cht bevond zich niemand, die bij zonder de aandacht vroeg, slfechts de vierde in de rij, William, had gelegenheid gevonden zich ais- edelmftn te onderscheidén. Hij was een van de ridders, die met kpming Richard Leeuwenhart optrok, om In den derden kruis tocht, in het jaar 11S9 naar Jerusalem te gaan, ton einde tegen de Turken te vechten. Met onverschrokken moed stond hij in alle ge vechten zijn koning ter zijde en verschillende veldslagen werden gewonnen door zijn dapper heid ©n wel overlegd beleid. Zoo in 't bijzonder dö slag bij Ussur, waarin de Saracenen met een groote krijgsmacht de kruisvaarders aangre pen om hen van hun doel, het bereiken van Jeruzalem, af te houden. Drie dagen duurde do strijd ononderbroken voort, die eindelijk met een verpletterende nederlaag der Turken eindigde. Richard Leeuwenhart schonk uit den grooten buit, die op den vijand veroverd werd, aan zijn trouwen vasal als loon voor diens hel dendaden de tent van den Turkschen legeraan voerder, met alle kostbaarheden «n schatten,? die zich daarin bevonden. Daaronder bevond zich ook ©en Saraceeasche prinses, die Wil liam, die tot dan toe ongetrouwd was gebleven als zijn echtgenoot© mee naar Engeland bracht. De thuisreis was onder bijzonder moeilijke en gevaarvolle omstandigheden volbracht. Een he vigo storm verspreidde en verstrooide de En! gelsch'o schepen; vele andere werden door Turksche achtervolgers genomen en als bult teruggevoerd. Het schip, waarop de koning zich bevond, strandde aan de kust van Dalmatië, vandaar wilde de vorst, met de weinige tla.ppe. ijen, die hem nog overgebleven waren, over land naar zijn rijk terugkeeren. Op dezen tocht werd hij echter door hertog Leopold van Oos. tenrijk, dien hij ln Palestina beleedigd had, herkend, gevangen genomen en twee jaar lang In de burgvesting Trifela als gevangene op. gesloten gehouden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3