p O L IJ] AT :,niG 27 AUGUSTUS 19 23 EERSTE BLAD PAGINA 2 INGEZONDEN. DE S CBIED AMS CHE REDDINGSBRIGADE UIT KETHEL CONCERT Ben goed begin KERKVISITATIE UIT ROTTERDAM DE R. K. B. OP VACANTIE BOND TER BEVORDERING VAN HET R. K, B.L.O. AAN ZWAKZINNIGEN. Algemeene vergadering in Concordia" TER BEêVAART TEGEN WIL EN DANK Brn historisch gebeuren Een braaf huisvader uit een omzar provincie plaatsen, had enkede dagen vaeantie genomen. Hat plan wend gemaakt om met vrouw en kroost eeni uitstapje te gaan maken naar Rot terdam, om aldaar de veel besproken havens eens te gaan bekqken. AUTOBUS VAN EEN BERG GESTORT Twee dooden Doorzitten Stukloopen Zonnebrand en Smetten ONGEVALLEN STUDENTENGRAPJES SPREE-GEZELSCHAP. FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 12.1014, Beiriyn 59.46>j, Parijs België 84.68, Zwitserland 48.03, Amerika £•49 7/16, Oostenrijk 34.17Denemarken 66.B& .Zweden 66,7715, Noorwegen 66.57, Spanje O-8'' iMia mm (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.! Hooggeachte Redactie. Wij danken u voor de aankondiging van on- ze te houden demonstrate op Zondag 26 Augustus a.s. en het adres aan het College van B. en W. inzake de houding van de heeren had- meesters der gemeentebaden; echter spijt het ons, dat gij zonder meer een noot plaatst onder het genoemd adires en naar het ons voorkomt zonder nader onderzoek. Ware dit tech door u geschied, wij zijn gr van overtuigd, gij zoudt het nootje als zoodanig niet hebben geplaatst. Wij vertrouwen, ook dat u evenaïSs^ij zoovele an deren het algemeen belang zal gaan boven het individueele belang, en een algemeen belang ia het zwemmend redden. De redactie zou dan vernomen hebben: le. Dat door onze brigade nooit „en colonne" geoefend wordt op uren die voor het publiek toegankelijk ziju; 2e. dat, na overleg met de heeren badmees ters in het bijzonder met den heer I. Sorber (destijds lid en bestuur dier van de brigade), door heit college van B. en W. een uur werd toegestaan waarop wij vrij zouden kunnen oefenen 3e. dat na twee malen met den heer Sorber onderhandeld te hebben, door dezen op band- Slag aan ondorgeteekende in tegenwoordigheid Van eenlge leden werd beloofd, een uur per week gratis te zullen blijven voor de brigade, omidat de kas van de S. R. B. niet stierk J!s, en dit was den heer Sorber zeer goed bekend als gewezen bestuurder; 4e. dat de heer Sorber beweerde, dat hij wel wilde, doch de heer Daalweyer het hem onmo gelijk maakjte gratis te staan voor de S. R. B., maar niöttogenstaonde toch zou blijven; 5e. dat bet uur waarop wij konden oefenen zonder gegronde reden door den heer Sorber werd ontnomen, ten-wijl wij toch vergunning hadden van B. en W.; 6e. dat de Schiedamsche Zwomclub ons Zon. dag a.s. haar middag heeft afgestaan, om te kunnen demonstreeren in het heerenbad; en al zou het nu regel zijn, dat de S. Z. C. Zondags altijd gebruik maakte van de heeren-afldee- l'ing, zou toch de mogelijkheid voor andere yereenlgingen om gebruik te mogen maken van deze Gemeeoiteleijke instelling voor het houden van demonstraties of wedstrijden niet onmoge- ffljk gemaakt mogen woTden; 7e. Dus- waar het bestuur van S. Z. C. ons tin de gelegenheid stelde yan dezen middag ge-i taruik te maken en de badmeesters Zondags altijd voor S. Z. C. blijven, hebben beide hee ren badmeesters pertinent geweigerd voor de brigade te Wijven; 8e. dat ondergeteekende het damesbad niet zou kennen, is onjuist, omdat hij Dinsdag ge dwongen is (zie bovenstaande) daar te oefenen mat de heerenleden van de brigade, doch èn voor de toeschouwers èn voor de demonstrau- (ten. is het veel minder geschikt als het hee renbad, en nu wilde mevrouw van der Gaag ons helpen om in het heerenbad toezicht te hou den, doch ook dit wordt niet toegestaan. Gezien dit alles, geachte Redactie, geloof ik toch wel, dat hier zeer zeker sprake is van willekeur; het bad is van de Gemeente en dus dient heit ook, indien B. en W. dit goed vinden, maar niet met een fraai gebaar door de heeren badmeesters tot de onmogelijkheden te worden gemaakt, omdat ze Jantje of Pietje nu niet zoo aangenaam vinden en daarom maar beslissen, dat het niet gebeurt. Ik vertrouw, geachte Redactie, dat gij alsnog zoo vriendelijk zult zijn, het bovenstaande op te nemen in uw geacht nieuwsblad. J. W. RIET, wn. Voorz. der S.R.B. (Wij komen op deze aangelegenheid nog na der terug. Red. N. S. Ort.) Naschrift van de Redactie. Wij willen den heer van Riet cum «is het recht van critiek niet ontnemen. w "Wij zijn hoogst dankbaar voor de kleine op merking die hij aan hiet begin van zijn schrij- yen aan ons adres meent te moeten plaatsen, ftfa zouden wij verkeerd zijn ingelicht. Hier vergist de heer van Riet zich. De cardo quaesitlonis wordt intusschen ge- yormd door de „vinnigheden", ten aanzien van de beide badmeesters, welke hoogstwaar schijnlijk uit een dl te scherp versneden pen zijn gevloeid. Om te beginnen willen we even vooropstel len, dat de twee badmeesters van onze Ge- Sneentelijfce zweminrichting iedere® dag van des morgens half 7 tot des avonds 8 uur in touw zij, met daar tusschen 1% uur schafttijd. Hun Rotterclamsche collega's maken slechts 8 uur peir dag. Daar komt dan nog hij, dat de heer Daalmeyer een groot aandeel heeft gehad in de training van onze beste vertegenwoordigers van de Olympische Spelen: de dames Baron en Braun, wier oefening tijdens zijn vrije uren plaats^ had. Ook onze beate schoolslagzwem- rner korpershookis door den heer Daalmeyer in zijn vrijen tijd tot een bruikbaar wedstrijd- man opgeleid. Het laat zich dan ook licht be- grijpen, dat de badmeesters ha zoo'n langen (dag, die vooral in de drukke zomerdagen heel .vermoeiend kan wezen, er weinig voor voelen óm de reddingsbrigade, Dia de sluiting der in lichting, nog een uur les te geven. Vooral wan neer de opkomst is heel veel gevallen zoo klein Is, dat ze voor den leider bepaald ontmoedi gend werkt. De badmeesters zijn meester over hun eigen vrijen tijd, dien ze en dat verliest de heer van Riet nog al eens uit het oog, naar 'eigen believen kunnen besteden voor het les. geven van S. Z. C.-üeden o aan andere uwem. - rs' !ndien hieronder de S. R. B. niet be. grepen is, heeft deze in geen geval het recht, om op de vrije uren vaa de badmeesters be slag te leggen. olgt liet financleele gedeelte van da kwes .tie. De badmeesters, die seizoenarbeid verrich. (tien, moeten door het geven van zwemlessen pun verdiensten zien op te voeren. De prijs yan die lessen bedraagt 2.50 per uur; ƒ1.— yoor personen beneden de 14 jaar. Het staat min vrij, om hun vrijen tijd te gebruiken tot net geven van gratis zwemlessen. En, mijnheer van Riet, wij mogen toch niet veronderstellen, da,t uw yereaniging heèlemaal bestaat uit klaploopers? Uw leden betalen 1.60 contributie, waarvoor zij, volgens uw eligen. circulaires, gratis zwem onderricht ontvangen. Het kan natuurlijk zijn, dat de een of andere Maecenas zich achter uw bestuur heeft ge steld, om zoo een ieder in de gelegenheid te stellen, de mooie zwetmsport te beoefenen. Maar laat hij dan tevens voor eiken leerling, zwemmer den leermeester het normale bedrag fier hand stellen. Anders toch gaat liet op oneerlijke concur, renitie lijken; een lid van die S. R. B. leert het zwemmen voor 1.60, waarbij hij nog de voordeden geniet, dié aan zijn vereemiginjg verbonden zijn, terwijl dediar ander 2.50 moet neertellen om te leeren zwemmen! Wat het damesbad betreft, willen wij slechts opmerken, dat tn heel Rottendam geen en kele inrichting te vinden is, die de Schie damsche dames-zweminrichting overtreft. Tenslotte valt het op, dat de heer van Riet meermalen den zwemmeester Sorber ter spra ke brengt. En iedere Schiedamsche zwemmer zou het dien heier van Riet hoogst kwalijk ne men, indien hij wist, dat deze tegenover ver schillende personen de meaning heeft uitgespro. ken, dat onze tweede zwemmeester heelemaal geen verstand heeft van drenkelingefl! red den. En dat, terwijl de heer Sorber reeds 25 red dingen verricht heeft, waaronder verschelde, ne met groot levensgevaar! Is er onder de leden van de reddingsbriga de wel één met zooveel verdiensten te vinden? Dinsdag 28 Augustus 's avond3 te half acht zal bij gelegenheid van het alhier te houden Koniinginnefeest een instrumentaal en vocaal concert op het Kruispark worden gegeven Het programma luidt als volgt: 1. Volksliederen. 2. Met Frisschen moed, Marsch, J. Werkman. 3. Mos ai que sur l'Opera, Stradella, M. J. H. Kessels. 4. Koraal Psalm 68, C. van Gcnt. 5. Landstorm, Marsch, J. Chaillet. 6. La Speranza, Fantaisie, Boscolli. 7. Schemering, Wals W. Sprink. 8. Neerlands Vreugde, G. S. van Krieken. 9. Marcia Funêbre, Olivier Koop. 10. Zomerregen J. G. van Herwaarden. 11. Zomeravondliied, C. Lauver. 12. Geldersch Festival, Marsch, F. J. Sellweins berg. 13. Romeo et Juliette, Fantaisie. Bellini. 14. Tirailleursmarsch, J. Werkman. 15. Oud en Nieuw. Groote Volkspotpouri voor jong en oud, C. ven Gent. 16. Volkslieden. 17. Marsch Finale. De nummers 1, 2, 3, 12 en 13 zullen wor den uitgevoerd door het R, K. Fanfare-corps „St Radboud", dir. de heer F. C. van Hal De nummers 8, 9, 10 en 11, door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Die Lofstem", dir. J. de Vries. De nummers 4, 5, 6, 7, 14, 15, 16 en 17, door het harmoniegezelschap „Kunst en Vriendschap", dir. den heer C. van Gent Het publiek wordt verzocht tijdens de uit voering der muziek- en zangnummers op het Kruispark de grootst mogelijke stilte te bewa ren. Vrijdag a.s. zal door den hoogeerw. deken A. J. C. Schraag, van Schiedam, de nar lij ksche kerkvisitatie worden gehouden. Zaterdagavond kwam met den trein van half negen in vroolijke stemming de R, K. B. weer in Ro-tterdam terug, na een week gedoold te hebben in den uitersten hoek van Zuid-Lim. burg en vandaar langs de grens van België en Duitschland. Vanuit Gemmenich, waar zij met ongeveer 50 man in pension, waren, en onder ons ge zegd, goed en goedkoopi werden vooral wan del-, doch ook klim- en dooltoöhten gomaakt door de buitengewoon mooie omgeving. Den eersten dag werd de buurt verkend en ging het naar Moresnet, waar de bedevaart, plaats men den pradhtigen kruisweg de aan. dacht trok. Een anderen keer ging het langs dezelfde plaats door de bosschen naar Aken, waar een welkome verfrissching werd gevonden in do model bad-lnrichting. Na een stevige lunch ging men bezichtigen den Dom, het prachtige raadhuis en de stad zelve. Des avonds werd wederom te voet, de te rugtocht ondernomen over Vaals. Weer een anderen dag ging het van Bloin- bières naar Bollbeim per trein en vandaar te voet naar Gileppe met de beroemde waterwer ken en den kolosaalen leeuw. Een anderen dag ging het wederom langs een anderen weg naar Aken, waar opnieuw da schoonheden der stad werden bezichtigd en een tocht gemaakt naar den Lausberg met het mooie panorama over de stad en des avonds terug door de mooie bosschen. Oek de steilten van Vaals naar het Vier. landenpunt, nu nog het drielandenpunt, moes ten er aan gelooven. Alleen daar kregen we een bul regen; de andere dagen hadden we schitterend wandel weer. Het bestuur heeft alle eer van zijn werk de tafel werd alle mogelijke eer aangedaan en allen kwamen voldaan terug, met het vaste besluit, het volgende jaar wederom zulk een goedkoope ei1 mooie vaeantie-week mee te maken. In de Kweekschool „Concordia" aan de Van O Idenbarne vel tstraat alhier, heeft de Bond ter bevordering van het R. K. Buitenge woon Lager Onderwijs aan Zwakzinnigen gis terenmiddag zijn algemeene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer G. A. E. Christ. Vac uit alle dealen van het land en ook uit België waren meerdere religieuzen, zoowel zusters als broeders ter vergadering gekomen. Ook waren aanwezig de geestelijk adviseur van den Bond, de weleerw. heer I. C. Broekman kapelaan te 's Hertogenbosch en de Rijksinspecteur hij het Bijzonder Onderwijs dr. van VooTthuljzen te Utrecht. Openingswoord van den voorzitter. Na een woord van welkom tot de aanwezi gen ging de voorzitter de heer G. A. E. Christ, in het kort de geschiedenis der jonge vereenl- ging na. Spr. memoreerde het gevoelig verlies door het sterven van Z.D.H. monseigneur A. J. Callier z.g. die van de oprichting af dona teur der vereeniging was. U begrijpt hoezeer wij het op prijs stelden, dat een van Neer- land's keTkvorsten ons zijn hooge bescherming in dezen vorm betoonde en hoe pijnlijk het mij was, zijn naam van onze ïyst to moeten af voeren. Een tweede verlies trof ons aldus spr. toen het bondslid de eerwaarde vader Florent, een van de groote zonen der Gentsche orde even eens dooT den dood van ons heenging. Ook gedenk ik hier gaarne de ontslapen zuster Ludwino, in leven hoofd der school, verbon den aan „St. Vincentius" te Udenhout. Deelen wij in dec rouw onzer heengegane bondsleden, het verheugt ons wanneer wij mogen verne men, dat een onzer zijn arbeid op bijzondere wijze ziet gewaardeerd. De eerw. vader overste der broeders penitenten van den H. Franciscus te Boekei „Huize Padua" werd in het afge- loopai hondsjaar benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wel een bewijs, dat de regeering den arbeid dier broeders, die zich reeds meer dan honderd jaar wijden aan de verpleging van krankzinnigen en zwakzinni gen, waardeert. Spr. memoreerde verder verblijdende feiten ais de oprichting van scholen in Utrecht, Am sterdam en Eindhoven. Ook Arnhem zal bin nenkort een Roomsche school krijgen, daar reeds plannen en subsidie-aanvrage bij den Raad aldaar zijn ingediend. Wat onze actie naar buiten betreft, noem ik eerst, aldus spr. de verzoekschriften aan de Staten der provin ciën Noord-Brabant en Limburg om subsidiee- ring van het B. O. De pas overleden commis saris der Koningin in Noord-Brabant zeide mij, dat de Rijksregeering eigenlijk te kort schoot in deze kwestie van algemeen lands belang. Ook wij zijn van meening, dat eigen lijk de Regeering in de L. O.-wet 1920 aan vaarde gelijkstelling behoort door te voeren voor het B. O. Een tweede punt, dat even aangevoerd moet worden is de vaeantie- of gezondheidskolonie. De noodzakelijkheid van zoo'n inrichting, speciaal voor onze kinderen springt in het oog. Spr. verheugde zich over de aangename, samenwerking tusschen de Christelijke en neu trale collega's. Ook over de opleiding dient een enkel woord gezegd te worden. Doel, aard en omvang zijn voldoende bekend. Aan de Regeering, aldua spr. werd subsidie aangevraagd. Het ontstel lende bericht is echter binnengekomen, dat de Regeering (hier de Minister van Financiën) geen gelden voor dit doel op de begrooting heeft gebracht. De vraag rijst, wat nu!! Zon der op uw antwoord te willen vooTuitloopen, dunkt mij, bestaat eT voor ons geen anderen weg, dan doorzetten. Tenslotte vermeldde spr. nog het aftreden „van den lsten secretaris den heer Tb. H. H. Willemsen te 's Gravenhage, die den Bond steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Aan de orde was het verslag van den secre taris, dat onder dankzegging weTd goedge keurd. Het jaarverslag van den penningmeester eindigde met een batig saldo. Tot secretaris van den bond, wegens bet aftreden van den heer Willemsen, werd met meerderheid van stemmen gekozen frater Florianus. Nadat de begrooting voor 1929, in totaal op 2050, was aangenomen, kwam aan de orde de lezing van Zuster. Marie uit 's Hertogenbosch over „Wat is zwakzinnigheid". Spreekster begou met de vraag te stellen, wanneer men iemand zwakzinnig noemt. Zij gaf dan enkele definities. Naar den vers tan- de lij ken aanleg, aldus spr. onderscheidt men boven-normalen, normalen en onder-normalen- deze laatsten verdeelt men daar weer in drié groepen: doelen, imbecielen en idioten. De bielen en imbecielen worden nu zwakzinnigen genoemd. Binet geeft van de drie groepen der onder- normalen de volqpde omschrijvingen. Een debiel is Iemand die op school twee jaar ach ter is, wanneer hij jonger is dan negen jaar; drie jaar achter is, wanneer hij ouder dan negen is. Een imbeciel kan niet schriftelijk omgaan met zijn medemenschen, begrijpt dus niet, wat bij leest en kan evenmin zijn ge dachten schriftelijk uitdrukken. Een Idioot kan zich zelfs met de spraak niet behelpen, bij verstaat niets. Sommige van deze bepalingen hebben zeker practische beteekenls d.w.z. ze bieden ons steun bij 't uitmaken, of we iemand naar de achteriyke school zullen sturen, ja of neen' Maar waar het gaat over een meer volledige kennis van de zwakzinnigen in het algemeen, komen wij er niet met een nauwkeurige be gripsbepaling. Immers wij hebben te doen met een complex van eigenschappen, waarover bo vendien geen eenstemmigheid heerscht. Stelt men een zwakzinnig kind tegenover het normale eenerzijda en het Idiote kind ander- zyds, dan kan men zeggen, dat het zich van een normaal kind onderscheidt door gebreken in den aanleg; van een idioot door het bezit van het vermogen opgevoed te kunnen worden. De gebreken dn den aanleg vinden hun oor zaak in een algemeene zwakte, zoowel psy. sisch als psychisch. Spreken wij over pbysi. ache zwakte dan bedoelen wij deze ook zeker met betrekking tot het zenuwleven, Waarvan do gevolgen zijn: een groote vermoeibaarheid sexueele prikkelbaarheid en z.g.n. „dispositions schwankungen". De oorzaak voor de geestelijke zwakte ligt In de hersenen. Deze zijn Immers de draagsters der geiv;egénsporen. Zijn deze sporen, deze residuen niet voldoende krachtig, wat komt dan van bet yoorstellingsleven terecht? En toch zonder zinnelijke kennis geen verstan delijke kennis. De verminderde psychische energie doet zich gevoelen door bepaalde ge breken in de waarneming, bet onthouden en het denken. Eigenaarige verschijnselen doen zich voor in de co-ordinatie van physische en psychische werkingen en er treden remmingen op in de totale psychische ontwikkeling. Zwakzinnige kinderen zijn meestal in de spraak «enige jaren ten achter, zy hebben schriftgebreken, zy zijn vaak slordig en na latig in alles. Deze slordigheid en nalatigheid zijn echter tegen te gaan. 't Is zelfs mogeiyk, een zekere voorliefde voor netheid, wat bet lichaam en de kleeding betreft den zwakzin nigen by te brengen, zy hebben verder ge breken In bet onthouden en In het denken. Het vindt zyn verklaring in bet tekort aan voorstellingen, in het gebrekkig verweTken van die voorstellingen en in de onbekwaam heid, om abstractie te maken. Duidelyk is bet, zoo vervolgde spreekster, boe uit de armoede en de beperktheid van ■het logische denken een vermindering der intellectueele oordeelskracht moet volgen. Het intellectueele oordeel der zwakzinnigen is ge grond op de concrete sfeer van zyn denken en kan daarom niet op de juiste hoogte staan. Na gewezen te hebben op de gebrekkige co-ordinatie tusschen physisehe en psychische werkingen, die biykt bij bet spel, den arbedd, het zingen en het spreken; op de gebreken in bet voortschryden der ontwikkeling op de een- zydige, verkeerde en misdadige ontwikkeling, kwam spreekster tenslotte tot de volgende samenvatting. De Intellectueele aanleg laat zich tot de beheerscbing van bet elementair lezen, eehry'ven en rekenen en tot het juist verstaan van de concrete omgeving ontwik kelen. De Uchameiyke krachten kunnen door verzorging versterkt en door systematisch met het logisch denken parellel loopende oefe ningen, zoozeer onder tucht gesteld worden, dat de zwakzinnigen, ofschoon eenvoudigen dan toch nuttigen en door een bepaald doel be stemden arbeid verrichten. Dit bewyzen de werkinrichtingen te Gent, Huize Assisië, Vlaar. dingen en eiders. Ten laatste ligt bet voor den zwakzinnige onder het bereik van zy'n krach ten, verantwoordeiyk voor zijn daden te zyn. Is deze opvoeding mogeiyk dan mag ze toch ook zeker niet nagelaten worden, maar meet al het mogelijke ingespannen worden. Eer stens om dezen kinderen allen onderricht- en opvoedingsmilieu te verschaffen overeenkom stig hun aanleg en vermogens. Vervolgens bij dat onderricht en die opvoeding met een biy optimisme te werken, dat niet alles, maaT toch veel van bet kind verwacht, ondanks te leurstellingen en ontmoedigingen. Na deze lezing werd nog een oogenMik stil gestaan bij de kwestie boe de leden zich de inrichting denken van een arbeidsklasse. Be- 'treffende deze kwestie werden verschillende meeningen naar voren gebracht. Een dankwoord van den voorzitter besloot de algemeene vergadering. Teigeu acht uur arriveerden de vacantie-gan- gers in de Maasstad en al dadeiyk toog men op naar den aanlegsteiger, vanwaar de rondvaart- booten door de Roitterdamsche havens vertrek ken. „Hier zal het wel zijn", zeide de schoen, maker van huiten. toen hij een met vlaggen versierde boot aan de Maaskade zag liggen. Vol varflangon naar een heerlijk watertocht je sitapte men aa-n boord. Naar kaartjes werd niet gevraagd, dus deze zouden waarschijnlijk aan boord wel worden verstrekt. Langzamerhand kwam de boot vol. Mannen, vrouwen, veel jongelui, allen in de Zondagsche kleer-en gestoken. Tot des schoenmakers groote verbazing stapten er ook eenige Katholieke geesiteiyken aan boord, (onze vriend was name lijk niet-Kathoiiek, maar nogal streng-ortbo. dox.) Heit bevreemdde den schoenmaker 'n wei nig, doch zqn vrouw stelde hem gerust met de mededeeling, dat die mensehan óók wel eens een daagje uitgaan. Het uur tot ver riek werd gegeven en de boot stoomde 3e Maas op. Wat de schoenmaker uit het provinciestadje allerminst had verwacht, gebeurdeman begon te zingen, ja zelfs te bidden. De schoenmaker voelde zioh niet op zijn plaats en vroeg aan een der geasteiyken, of deze hem ook zeggen kon, waar de reis naar toe ging. „Wij gaan op bedevaart naar Den Briel", antwoordde hem de kapelaan. „Op een bedevaart, eerwaarde zegt u, op een bedevaart, maar dan moet ik hier niet wezen, dan moeten wij er af", bracht de schoenmaker in bet midden. „Dat zal onmogelijk gaan", zei de geestelijke, „er zal niets anders op zitten dan dat u de reis tot Brielle meemaakt". De schoenmaker heeft die reis naar Brielle mee moeten maken. In de processie-stad aange. komen, namen de drie reizigers - een kaartje voor de stoomtram, om zoo spoedig mogeiyk weer in Rotterdam terug te zijn. Des middags om vyf uur kwamen de gedwongen pelgrims weer in Rottoredam aan en hadden nog juist ©en paar uurtjes oven- om even een bezoek te brèiigen aan de Eotterdamsche Diergaarde. Naar de „Montag" meldtf is gisteren een met 26 personen bezette autobus^ die den In- selberg in Thuringen afreed( doordien d« rem men plotseling wei gorden, van den berg ge vallen en in een bosck terechit gekomen, waar de auto over den kop sloeg. De postauto uit Meinimgen, die kort daar op passeerde, verleende de eerste hulp en. bracht de gewonden naar het ziekenhuis van Walterahausen. Twee personen zijn aan de bekomen ver wondingen reeds overleden. Reel. 2683S 9 De 14-jarige Z. W., wonende Leeuwenstraat» Is gisteren bij bet spelen met andere jongens met zijn llnoofd tegen de straatsteenen gesla gen. Hy kreeg een liclbte hersenschudding en kwam onder dok ter,slaand en. De 64-jarige nachtwaker J. P. S. uit d« Lynbaanstraat is Zaterdagnacht op de Leave, haven door een beroerte getroffen. Hy werd naar het ziekenhuis aan den Ooolsiugel over. gebracht. De 16-jarige J. S., wonende in de Meer. dervoortstraat, fietste in de St. Jansstraat te gen een wtageu op, waarbü hij de boom tegea het onderlichaam kreeg. Ondersteund door burgers werd hü naar het gebouw van den Ge neeskundigen Dienst aan het Aohterklooster gebracht. De jongen wilde direct op de fiets naar huis gaan, doch dit werd hem belet, daar men zijn overbrenging naar het ziekenhuis voorzichtiger achtte. Daar werd geconstateerd diat S. zijn lever tod gescheurd. ,Hü is ter ver pleging opgenomen. De 76-jarige A. v. d. G. wonende Hooi. ledestraat heeft in de le Py'nackerstraat een ijzeren plaat op het lichaam gekregen, zoodat hy een heupbeen brak. In het ziekenhuis aan den Bergweg is hij ter verpleging opgenomen. Zaterdagavond ging een troepje van onge veer 10 te Delft studeeremde jongelingen, omdat een hunner meerderjarig was geworden, aan helt fuiven. Eerst werd „de Treindulvel" in den Groeten Schouwburg bezocht. Men zat als groo te mam in smoking-met een „buttonhole" te girieae'en. Daarna, de leeftyden der studenten varieer den tusschen 18 en 23 jaair, huurde men ietwat overmoedig geworden, een sleeperswagen en reed daarop over den Schiedamschendijk, luid ruchtig zingend. Toen de politie hierop aanmerking maakte, ward gescholden. Het droeve gevolg was, dat twee studentjes in hun kraag werden gepakt en in het politie bureau in de Pauwensteeg den. nacht moesten doorbrengen. Nadat 's morgens proces-verbaal was opgemaakt, tegen den eemen H. M. B. we gens wederspannigheid en tegen den tweeden H. W. de II. wegens beleediging, werden zij heengezonden. De beide jongemannen hebben later hun ex cuses aan de agenten aangeboden. ROTTERD. HOFSTADTOONEEL. Het tableau de la troupe van de N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel voor het nieuwe seizoen vermeldt de dames: A. v. d. Lugt Mel sertv. Ees, F. Carelsen, W. SchwabWeiman, M. Erfmann, J. Roos, L. Kooiman, C. de Raet, D. Haus, J. Broedelet, M. LandheerTels, E. HeijmansSnyders, H. v. Merle, G. v. Raalte, J. Koster, E. Pisuisse, A. Brugman, M. Bonda, D. Bouwmeester, M. Souwens, M. Dron- kers, M. v. d. Haak; en de poerenO, van der Lugt Melsert, H, Schwab, L. Grimberg, J. v. Ees, A. Roemer, L. v. Gas teren, P. Bron, Gb. Gilhuys, J. Reule, P. Balle- dux, A. Faassen Jr., J. Grefe, C. Dommels- huizen, W. Huystnans, F. Sterneberg, J. v. d. Linden, B. v. Iersel, E. Palmers, J. Haus, C. V. ,d. Lugt Melsert Mzn., B. Groenier, L. Eringa, J. Llesting,» P. Rienks, J. Steenbergen, A. v. Zuylen Jr., G. Alexander. Gasten: M. v. EysdenVink, F. de la Mar en N. de la Mar. Op het repertoire staan: „Het proces van Mary Dugan" van Bayard Veiller, „Meryntje" van A. M. de Jong, „Het verzoeningsfeest" van Gerhart Hauptmann, „Het graf van den onbe kenden soldaat" van Paul Raynal, „Hokus Po- kus" van Curt Goetz, „Sybille? Uitgesloten!" van Gyula Somogyl, „Paulus onder de Joden" van Franz Werfel, „De Blauwe oogen van den keizer" van Franz Molnór, „Jullus Caesar" van William Shakespeare; en voorts drie Ne- derlandsche werken: „Wie ben ik?" van Joh. W. Broedelet, „De man zonder handen" van Albert van Waasdijk, en een nieuw stuk van Ivans. Reindorp naar de Nenijto. Dat M. Spree er slag van heeft, een pakken de intrige uit te denken, bewyst weer dit spel van „braafheid en verleiding", hetwelk zeker de verdienste heeft goed te zijn opgezet. Jam mer, dat wy bij de uitwerking van het gegeven op bezwaren stuiten, die ons een royale aan beveling onmogelijk maken. Geiyk bij Spree meer het geval Is, zet hij ook hier de contouren van bet minder waardige milieu, dat hy vol gens gebruikelijk recept behoeft, al te sterk aan. Wat mede tot gevolg heeft, dat wij niet gemakkeiyk kunnen gelooven in de „braaf heid", welke de auteur ons suggereeren wil. Ondanks een zeker cachet van gemoedelük- heid, dat over het geheel ligt, wordt de „ver leiding" en vooral de aankleve van dien te zeer benadrukt. Hetgeen.ons spijt, niet het minst om de vlotte manier, waarop Spree in dit stuk zijn combinatie van tooneel en film heeft gevonden. UITTGESPROKEN. ROTTERDAM( 23 Augustus. Isidore Hij man Cothen, koopman in rij avid- antlkeleti, Stationssingel 17. R.c, Mr. B. F- .Verveen. Cur. Mr. A. Bosman. In de week van 20—25 Augustus 1928 zU» in Nederland uitgesproken 82 faillissementen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2