DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN I 51ste Jaargang Dinsdag 28 Augustus 1928 No. 15199 Dit summer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS mé DE VACANTIESPELEN. r VERBOD VERKOOP STERKEN DRANK WINKELSLUITING WINKELSLUITING EERVOL ONTSLAG HENGELEN DE FEiESTWEEK IN DEN R. K. VOLKSBOND MUTATIES AAN DE BROEDERS- SCHOLEN ZILVEREN ZANGERSJUBILé DE SCHOLEN DER EERW. BROEDERS VAN DE ONBEVLEKTE ONTVANGENIS BURGERLIJKE STAND GEVONDEN VOORWERPEN KANTONGERECHT Schoolverzuim AGENDA f Si KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM HET „S.G-V."-BLAD AANRIJDING ONVOORZICHTIG COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franéu !*-i poet t 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81410. ADVERTENTIEN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 5 regels 0.50, 10 regels f 0.75 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Oncevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wiisvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen zijn ingevolge deze verzekering herverzekerd bij de Nieuwe HAV Bank, Lange Haven no. 103, Schiedam. We hoeven niet meer te herhalen dat de proef met. de kinder-vacantie spelen, de heide vorige weken op initiatief van dc Sint \Yi 1 librordussticftfcLng gehouden, is ge- s'.aagd. De kinderen zijn er enthousiast over, de oudeis in de wolken en het comité, dat op verzoek van het bestuur der Sint Willibrordusstichting voor de regeling heeft zi'.rg gedragen is, mèt de leidsters en leiders die zich geheel belangeloos be schikbaar hebben gesteld, ten hoogste vol daan Dat de proef zal worden herhaald en dan op breeder schaal, er hoeft, dunkt ons, niet aan te worden getwijfeld, en het zou ons sterk verwonderen, wanneer wat bij ons zoo gelukkig resultaat blijkt te hebben gehad, voor de kinderen der openbare m christelijke scholen niet werd nagevolgd. Rrhalve de anti-revolutionnaire „Rotter dammer" heeft geen der hier verschijnende of over een bureau beschikkende bladen het initiatief der Sint Willibrordusstichting, waardoor 250 kinderen gedurende zes dagen op prettige wijze worden bezig gehouden, oenige aandacht waardig gekeurd. Niet temin is het èn den kinderen, èn den ouders èn den school autoriteiten uit niet- Katholieken kring volstrekt niet ontgaan. De schoolkinderen gedurende de lange Augustusvacantie onder leiding laten spelen kon niet anders dan ieders sympathie 1 robben en we kunnen moeilijk gelooven, nu de proef op de som bewezen heeft, dat de vacantiespelen in onze stad een groot succes kunnen zijn, dat die sympa thie ook niet voor de kinderen van de openbare en christelijke scholen tot een daad zou uitgroeien. Terwille van de kinderen en terwille van de ouders zouden wij ons over die daad van harte verheugen. JU) ,.i u, u im-as netten oï verordeningen voorgeschreven en andere officicele af. en aankondigingen van bet 1 Gemeentebestuur De Burgemeester van Schiedam; besluit, te verbieden, dat op Woensdag 29 Augustus a.s. den dag waarop de loting voor den dienstplicht in deze gemeente zal worden gehouden, in de tapperijen en slijterijen sterke drank wordt geschonken, toegediend of verstrekt vóór des namiddags 6 uur. Schiedam, 27 Augustus 1928. De Burgemeester voornoemd, A. GIJSEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; verleenen hij deze met het oog op de viering van den verjaardag ran H. M. de Koningin voor Woensdagavond en Donderdagavond a.s. ontheffing van het verbod, om een winkel na- des avonds 8 uur geopend te hebben met dien verstande, dat na 8.15 uur nam. geen winkel bedienden aanwezig mogen zijn en de winkels uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moe ten zijn. Schiedam, 28 Augustus 1928. In verband met de viering van den verjaar dag van H. M. de Koningin mogen de winkels morgen, en Donderdagavond tot 11 uur ge opend blijven met dien verstande dat na kwart over acht geen winkelbedienden meer aan wezig mogen zijn. Door den havenloods A. Hoogerwerf en de brugwachter van de Appelmarktbrug D. Bouw man, is tegen 1 October a.s. eervol ontslag gevraagd. Op Zondag 9 September zal in de wateren van Maassluis voor de vier Schiedamsebe hen- Eeflaarsverecnigingen een hengelwedstrijd wor den gehouden om den wisselbeker, welke be schikbaar is gesteld door den beer Jac, Mak. YAW HET LUCHTSCHIP „HIOI" toonen wij hier nog een automati sch werkt. gas-vecntiel, welke geheel Gisteravond is de jaarlijksche feestwtek in den R. K. Volksbond gesloten. De drukke toe loop van publiek bleef tot het laatst toe aan houden en er waren heel wat menschen aan wezig, toen even voor de sluiting de verloting plaats had van den kapstok en van het var ken, De bezitter van lot no. 151 lootte den kapstok; als winnaar van het varken werd no. 157 aangegeven. De gelukkige eigenaar was zelf niet in de zaal aanwezig, maar wij hebben er ons van overtuigd dit tot zijn geruststelling dat het varken nog steeds lustig stond te knorren, terzijde van het too- neel. Tegen half elf blies „St. Ambrosius" haar laatsten marsch, voor het laatst werd er ge- hoepela'd en lijn getrokken en daarna kwam het sluitingsuur. De voorzitter van de feest- week, de heer H. van Tol, sprak, toen de be zoekers zoowat vertrokken waren, nog enkele woorden van dank, tot „St. Ambrosius", tot de lootjes-verkoopsters en verkoopers, waarna een kort gezellig samenzijn de feestweek be sloot. De Eerw. Broeder Walter van de St. Jozef school aan de Nassaulaan is overgeplaatst naar de U. L. O.-school der eerw. Broeders te Maas tricht. De eerw. Broeder Salvius, hoofd der St. Thomasschool aan de Nieuwe Haven is ver plaatst naar de R. K. Normaalschool den eerw. Broeders aan 't Westeinde te Den Haag, ter wijl de eerw. Broeder Victorius naar Roermond is overgeplaatst. Broeder Walter zal worden vervangen door Broeder Benedictus; Broeder Salvius door Broeder Bruno, terwijl Broeder Agatho aan de St. Aloysiusschool komt. De St. Jozefschool in de Schaepmansstraat te Rotterdam, wordt weer drie klassen groo- ter; het personeel is mitsdien uitgebreid met Br. Zalius, Br. Modestus en Br. Servatio. Dit jaar, waarschijnlijk reeds de volgende maand, zal aan de Schiedamuchen weg een be gin gemaakt worden met het bouwen van een woonhuis voor de Broeders en twee scholen met gymnastieklokaal en wel op het terrein achter den politiepost bij het begin van den Schie. damschen weg (Schiedamsche zijde). De heer J. van Dorp hoopt Zondag 2 Sep tember den dag te herdenken, waarop bij ge durende vijf-en-wintig jaar lid is van het zangkoor „Lof en Stichting" der Sint Jans. parochie. De Hoogmis zal ten intentie van den jubila ris worden opgedragen, terwijl van 1 tot 2 uur te zijnen huize, Lange Kerkstraat 46, gelegen heid zal zijn h'em te complimenteeren. De- Eerw. Br. Martinus zal van Helmond naar Maastricht vertrekken om zijn functie te aanvaarden van Algemeen Inspecteur van de scholen in Nederland welke bestuurd wor den door de Broeders van de Onbevlekte Onvangenis van Maria, gevestigd te Maas tricht Aangiften van 24 to en met 26 Aug. GEBOREN: Johannes Nicolaas Theresia Li- duina, zoon van N. H. P. Elshof en E. F. Mulder, Dam. Franciscus, z. v. F. van Arum en L. A. van Wieringen, Hoofdstraat. Jo hannes Cornelia, z. van B. C. Vogt en A. P. Driel, Havendijk. Geertuida, d. van A. On- derdelinden en G. H. H. Moog, Maasdijk. Cornells Johannes, z. van J. Lemson en J. Vos, Ploegstraat. Dik, z. van I. van der Tholen en M. G. van der Moer, Fabristraat. Theodora Theresia, d. van H. P. Wijsbroek en J. J. Rost, Hoogstraat, Cornells Johannes, z. van A. J. Hertog en C. van Gerven, Villa- straat. OVERLEDEN: B. Kreijls, 83 j. weduwnaar van W. Marregart. N. Haven. S. W. Belmer 65 j. weduwe van J. Klinkenberg, Dr. Nolet- stTaat. E. Melchers 79 j. weduwe van G. T. Volk, Dr. Noletstraat. K. van Kruiningen één dag. Nassaulaan. S. Post 88 j. weduwn. van H. J. Hoe-nderop, Kreupelstraat. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: portemounaie inhoud end 5 ct., 1 h. g. gewicht, broche met portret, kindertaschje inh. 4 ct., portem. inh. 3 c„ flanellen doek, sleutel aan ring, kl. fabrnekspenning, kous, ketelpak, reflector, schort, slinger blikschaar, ivoren broche. Bij vinders: 2 duiven, J. Vermeulen, Hoofd, straat 31-6, armbandhorloge, C. Kruining, W e st f r an k eLan d sch e str63 e; sleutel, A. Vos, Rotterdamsche Dijk 31-8, damesportem. met inhoud, A. Asmus, Broesvest 56-3; damespor» temonnaie inh. 4 ct., we .<3J. v. d. Brink, Nieu we Havenstrat; gummiboord, G. Stigter, Bo- teretrat 49 B; kindeirportemomn. met inh. A. v. Haasteren, Broersveld 141; zakje, inh. vleesch, J. van der Dussen, N. Maasstraat 19; paardenspan, speelgoed, J. v. d. Touw, Kinder, buurt 22; rijwielmemk, L. van Woerkom, Ste- phensonstraat 36; pet, E. Schooneveld, Zuid- landscbestraat 6; damestasoh met inh., J. van Zanten, Streijensohesitrat 33; kinderschopje, J. Viser, van Beverenstraat 37d.parapluie, D. Verdoes, Lange Haven 4; broche, S. Deijl, de Vlaardingerstraat 20; poedelhondje, J. van Ni el en, Westfrankelandschestiraat 67; gewicht, P. Goedendorp, Bakkershaven 27rijwielplaat je, A. van Oosten, Fabristraat 10; Jongensjas, „Apollo" Voorhavenkade; hond, H. Veldman, Bagijnhof 22; autoped, A. de Heer, Westfran- kelaudschestret 70 B; broodmes, H. Stevens, Amalia van Solmstraat 20; zakken, H. Ver linden, N. Maasstraat 50; damestaschje, J. Herschbch, Puit.teirshccikschestraat 5; kinder mutsje, L. van Deventere, Breestrat 30; pet, H. Crama, Parallelweg 92 C; jas H. Penne- kamp, We&tfratjfkalandfiCheebraat 85; rijwiel- merk in étui, S. van Mourik, Parallelweg 222 a, 6 sleutels aan touwtje, J. Krommenhoek, Broersveld, 48-6; bank werkershamer, J. Knup- pe, Eendraohtstraat 27A; regenmantel, Th. v. Horse, Eendrachtstraat IB; torcpouce, G. Ver sluis, Nieuwe Haven 45B; rijwielmerk G. Koen. dexman, Houtstraat 7; hemd, D. Hoppe, Sin gel 132-19; een schoentjes, D. Windhorst, Maasstraat 26; das C. Schetter, Bommelsche. straat 38; heerenportemonnaie met inh., Th. Cöllignon, Willemshofje 5; notitiehoekje, B. Senders Kinderbuurt 16, porteeleuillo inhou dende papieren; J. v. d. Heiden, Brugmanstr. 41B; sleutel C. de Nijs, Grofbaan 39; hand- taschje met inhoud, A. Weber, Rotterdaemsche dijk 55C. Cc tl bare zitting van 27 Augustus Mej. M. v. H.-J., alhier, stond terecht wegens overtreding dea* leerplichtwet. Toen zij ziek was, had bekl. haar dochtertje van school thuis gehouden en de kantonrechter meende, dat haar man, dié in die periode zonder werk was, toen wel voor het huishouden had kunnen zorgen. De juffrouw, die wegens eenzelfde de lict al eehs meer verordeeld is, hoorde nu een boete van 5.- Subs. 5 dagen hechtenis te- ge zich eischen. De kantonrechter veroordeelde haar tot 3.boete, subsi 3 dagen hechtenis. De arbeidswet- De bakker W. B. S„ uit Vlaai-dingen, die reeds 6 maal voor het zelfde feit bekeurd was, stond nu al weer terecht wegens overtreding van de arbeiderswet. Bekl., wiens knecht 1% uur van zijn werktijd had verslapen, wilde hem dien tijd laten inhalen en toen kwam natuur lijk „juist" de inspecteur. De kantonrechter, die in deze zaak blijk baar onwil van den beklaagde zag, voorspel de hem een langdurig logies in het huis vau bewaring, waarop bekl. meende, dat de beste stuurlui aan den wal staan. Het O. Mt, mr. Cohen Tervaert, noemde het funest, dat deze bakker een onwettige con currentie tegen zijn collega's voert en eischte een straf van 30.— boete, subs. 1 maand hechtenis. De kantonrechter oordeelde volgens eisch. G. F. T., bedrijfsleider te Vlaardingen, werd bij verstek veroordeeld wegens overtre ding der arbeidswet tot 2 keer 5.boete, subs. 2 keer 5 dagen hechtenis. De bakker F. J. de W., uit Vlaardingen, werd wegens overtreding der arbeidswet ver oordeeld tot 15.boete, subs. 15 dagen hechtenis. Bekl.'s echtgenoote werd eveneens hij ver stek veroordeeld, ook al wegens ovetreding van de arbeidswet, tot 10.boete, subs. 10 dagen hechtenis. Andere zaken Bü verstek zijn veroordeeld: W. v. d. P, kis tenmaker- te Vlaardingen, wegens overtreding van de jachtwet tot 3.boete, subs. 3 dagen hechtenis. P. T., alhier, wegens overtreding der leer plichtwet, tot 4.— boete, subs. 4 dagen hech tenis. D. V., koopman, die te Overschie geen twee brandende lantaarns op zijn auto had, tot 10.boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. de K. die te Overschie de vischwet heeft overtreden, tot 2.boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag geomen vlsclituig. E. S., Vlaardingen, wegens overtreding van de leerplichtwet, tot 1.boete, subs. 1 dag hechtenis. J. B., Maassluis, wegens openbare dron kenschap, tot 10.boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. G. T„ die op den Singel, alhier, zonder licht heeft gereden, tot 5.boete, subs. 5 dagen hechtenis. H. T„ Rotterdam, die op verboden tijd met een motorrijtuig de Schiedamsche Hoog straat heeft bereden, tot 5.boete, subs. 5 dagen hechtenis. C. in 't W„ chauffeur, Rotterdam, wegens links rijden op de Koemarkt alhier tot 5. boete, subs. 5 dagen hechtenis. Een oude bekende Arie Q. uit Vlaardinger-Ambacht heeft al tijd wat anders aan de hand: nu eens geeft zijn zoon, die studeert aan een hoogeschool aan een ziek varken een injectie, dan heeft hij ruzie met zij|u buurman over stellente kippen en binnen een jaar tijd kwam hij nu weer voor de derde maal voor den kanton rechter te staan. Ditmaal was het, omdat hij een aan den ar beider A. K. toehehoorend ziek varken een seruminspuiting heeft gegeven, iets waartoe hij in het geheel geen bevoegdheid bezit, terwijl in Vlaardingen bovendien een veearts woont, Toen K. aan bekl. om raad vroeg, heeft deze hem aangeraden het varken te verkoopen, want hij kon geen enkel ziekteverschijnsel hij het dier waarnemen. Maar waarom verkoopen? vroeg de kan tonrechter. Daar wi&t Q geen goed antwoord op, weshalve hij het verstandig achtte om te beweren: ze zoeken me hier! Voor zijn advies heeft bekl. 1.25 ontvan gen, maar de kantonrechter gaf hem als zijn meening te kennen, dat het geheele verkeerde adviezen zijn die hij geeft. Op vragen van het O. M. antwoordde bekl. dat hij hot varken niet betast heeft. De ver goeding was voor het gebruik van zijn auto. Als bekl. zulk een varken heeft, verkoopt hij het aan den slager Kantonrechter:En dan komt het in 4e worst! Als getuige-deskudige werd vevolgens ge hoord de rijksveearts J. K. uit Vlaardingen, die verklaarde, dat het varken was gestorven aan miltvuur. Get. vermoedde dat het scrum van bekl, besmet was. Het doode varken had een buil achter het oor, en het is niet on waarschijnlijk, dat daar de injectie is toege bracht. 'sMaandagB repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, IL K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub L D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. I' Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkarsbond „St. Eloy", Gebouw R. K, Volksbond. IederenDinsdagavond om Half negen repen title R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen WoenBdag Repetitie KonlnkL Man. nenzangvereeniging Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond van 7 uur toj 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uwj Is geopend het Stedelijk Museum, St. Jorlg Doele, Doelepleln. J 28 Aug. Diergaarde, Avondconcert Haag. sche Harmonie-orkest. i 30 Aug.: Diergaarde, avond-concert Kon, Mil. Kapel. BlOBcopen: Goedgekeurde programma'^ tot en met Donderdag 30 dezer ln: TivoU (voor volwassenen)Thalla (voor volwaa senen); Olympla (voor volwassenen); Pschorr (voor volwassenen)W.B.-theater (voor vol wassenen) Grand Théatre. D a g e 1 Ij k s: Groote Schouwburg. De Trein, duivel, (Rotterdamsch Hofstadtooneel) 8.15 uur, Tentoonstellingen: NeuUto, BUu tionsslngel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 28 Aug. Officieel noteering van de commissip uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.— per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 28 Aug. Men noteert voor Melasse-spirltus 29 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pot. ƒ17.— per H.Li. De volgende getuige, de fabrieksarbeider A. K., ontkende pertinent de meest beschuldi gende verklaringen, die hij S. voor de politie had afgelegd, waarna de kantonrechter be. sliste, om deze zaak te verdagen tot 24 Sep tember a.s., op welken datum twee getuigen gehoord zullen worden. Eveneens wordt tot 24 September a.s, aangehouden een zaak tegen den koopman H,. J. P., alhier, die ineen aan J. C. v. d. K.j alhier, toehehoorend pand aan de Vellevest een paard heeft gestald, zonder vergunning van B. en W. V. d. K., als vertegenwoordiger van bekl. optredend, betoogde, dat de stal reeds meer. dan 100 jaar als zoodanig dienst heeft gedaan. Nu is zij zelfs verbeterd. Aan B. en W. zal vergunning gevraagd worden die, spr. twijfelt er niet aan, spoedig zal worden gegeven. De R. K. sportveree-niging „S. G. V." deed een eerste nummer van haar cluborgaan het licht zient waarin een programma is opgeno. men van de propiagandaweek, waarvan de wed strijden morgenavond te 7 uur aanvangen. Waar het de bedoeling is, dat dit blaadje wordt verspreid onder de R. K. jongelui te Schiedam, willen wij dezen er op attent maken, dat de data 28 en 29 September, die in het programma staan aangegeven voor de voorwed strijden athletiek en de ontmoeting S. O. V. I Sint Jozefsgezellen, veranderd dienen te v orden ln 28 en 29 AUGUSTUS. Gistermorgen heeft in de Lange Nieuwh straat een aanrijding plaats gehad tusschctf een vrachtauto bestuurd door F v. d. H. al hier en een groentewagen van Van E. van den auto werden een voorbuit en een zij den auto werden een voorruit en een zij deurtje vernield. Gistermiddag viel de 7-jarlge P. v. d. E. uit de Laan van op den Lange Achterweg en met twee paarden bespannen vrachtwagen waarop hij was geklommen, Ec-n der achter, wielen ging het ventje over het zitvlak. Dr, Gmenewcgon verleende bij het jongetje, dat over inwendige pijnen klaagde, de eerste hul£.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1