I no^ I fDS'RD^G o 5jJUSTUS 1923 0i D (E 3 i_ A D (4* >1) ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN NOORDTIROL f *.•- - PAGINA 2 DE GROOTE BETEEKENIS VAN PAUS SIXTUS V EEN MERKWAARDIG SPEL DER GESCHIEDENIS HET EERS'IE NEDERLANDSCHE PSYCHOPATHENGESTICHT MARIABOND IN HET BISDOM HAARLEM I L, In Noord-Tirol is een anto-omnibus, waarin 17 passagiers zaten, over den rand van een helling gestort. Nadere bijzonderheden ontbre ken oog. HET TOEZICHT OP DE WAPEN AANMAAK Nederland laat zicli hooren GENèVE; 28 Augustus. VAN ONZEN COR RESPONDENT), De meeuimgsversehillen om trent de verplichte openbaarheid inzake de staats- en private wapenfabricage hebben hieden in de volkenbondseommissie voortge duurd. De grooter- mogendheden, Engeland, Frank rijk Italië en Japen willen niet verder gaan dan' zich te verplichten ieder jaar aan den volkenbond mededeeling te doen omtrent de [waarde van de totale wapenfabricage met specificatie voor enkele weinige rubrieken. Daarentegen wenehen Amerika, Canada Nederland en Salvador, dat ook gegevens om trent het aantal en het gewicht der vervaar digde stukken oorlogsmateriaal jaarlijks zullen iworden openbaar gemaakt. Onze gedelegeerde, professor Rutgers, was vandaag de voornaamste woordvoerder dezer groep en verklaarde, dat de bovengenoemde groote mogendheden 'geen enkel feitelijk argu ment voor de beperking der openbaarmaking tot de waarde der productie opgegeven hebben. Hij kon dus niet anders doen dan de ver onderstelling uitspreken, dat deze groote mogendheden, ondanks de verplichting van artikel 8 van het volkenbondsverdrag, haar bewapening wenschen geheim te houden. Prof. Rutgers vreesde, dat een conventie, zooals Engeland, Frankrijk, Italië en Japan dit wenschen,. geacht zou kunnen worden de geheimzinnigheid inzake bewapening te sanc- tionneeren. "Wellicht zou het volgens prof. Rutgers beter zijn, in het geheel geen conventie omtrent de iwiapenfahricage te sluiten, doch hij verklaarde er zich mede te vereenigen, dat een ontwerp, zooals de groote mogendheden wenschen, aan den volkenbondsraad zal worden voorgelegd', ten einde de volkenbondsvergadering de vol gende maand de gelegenheid te geven een krachtig protest tegen dit onbevredigend ont- werp-coaventie te doen hooren. GENèVE, 28 Augustus. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Prof. mr. Rutgers heeft van middag In de commissie voor de wapenfabri cage medegedeeld, dat de Nederlandscke regee ring de volgende maand op het volkembonds. aecretarlaat de actie van ratificatie van de conventie inzake het Internationaal toezicht op den wapenhandel zal deponeeren. DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST IN RUSLAND Geestelijken cn kloosterlingen verbannen Uit Moskou wordt via Riga gemeld, dat de istjeka meer dan 150 monniken en religieuzen van den Ruslach-ortihodoxen godsdienst, die veertien kloosteirs in de provincies Tula en Kaluga bewoonden, naar Siberië heeft ver bannen. De arrestatie geschiedde als gevolg van den tegenstand, welken de religieuzen boden tegen öe onlangs door de sovjet-regeering gegeven bevelen tot nieuwe huiszoekingen in de reli gieuze instituten, om er schatten te ontdek ken, welke bij vroegere nasporingen niet zou den zijn ontdekt. Die bevelen hadden groote verontwaardiging In de religieuze kringen te weeg gebracht; ver scheidene monniken-kloosters hebben hun poorten gesloten en in twee instellingen in de provincie Tula boden de Zusters kraebtdadi- gen tegenstand tegen de met huiszoeking be laste lieden. De sovjet-regeering meent, dat verbanning bet eenige middel is om den tegenstand der religieuzen te breken. VERSCHRIKKELIJKE .MISDAAD BIJ ANTWERPEN Een meisje aangerand en mishandeld Zaterdagavond is in bet vrije veld te Eecke- ren bij Antwerpen een verschrikkelijke mis daad ontdekt. Een drie-en-twintig jarig meisje was 's. avonds nog gras gaan snijden. Toen zij palet in de ouderlijke woning terugkeerde, wer den de huisgenooten ongerust en gingen haar Zoeken. Men zocht eerst vruchteloos, tot men eensklaps op het lichaam van het meisje stoot te, dat als ontzield op den grond lag. Zij lag circa 25 meter opzij van den weg in een aard appelveld. Afschuwelijk echter was de toe- stand waarin men haar aantrof. Zij lag bewusteloos op den groud; de bodem irondom toonde talrijke sporen van een hevig gevecht, dat zich hier had afgespeeld. Het meisje werd bijgebracht, doch er was niets uit haar te krijgen dan een pijnlijk rochelen. Aangezien zij blijkbaar verschrikkelijk leed, ■durfde men haar ook niet op een wagen ver. .voeren; tenslotte bracht men haar op een kruiwagen naar huis. Oogenbilkkelijk werd de politie gewaar schuwd alsmede eenige doktoren uit den om- •trek. Zij onderzochten haar en bevonden een menigte verwondingen; het meisje verkeert in levesgevaarlijken toestand. Aangezien zij niet ondervraagd kou worden, tast men volkomen in het duister. De verwondingen schijnen met een sikkel te zijn toegebracht. Sporen .aan de keel wezen er eveneens op, dat po- ging was gedaan om haar te wurgen. Het Antwerpsche parket, dat spoedig eveneens was bntboden, was nog terzelfder avond ter plaatse. .Bet onderzoek deed eenige voetsporen vinden, Alsmede eenige plassen bloed. In bet gewas Werd even verder oofk een sikkel gevonden, Waarmee kennelijk de misdaad Is begaan. Op last van de Justitie ia het meisje naar de Sint VTncemtiua kliniek te Antwerpen ver boerd. DE VAKVEREENIGINGEN IN ENGELAND Een achteruitgang van drie millioen leden in zeven jaar Blijkens het rapport, dat de algeraeene vak- vereenigingsraad zal indienen, bij het zeetien- de jaarlijksche vakvereenlgingscongres dat den 3den September te Swansea geopend wordt, is het aantal leden in zeven jaren tijds met bijna drie millioen verminderd, In weer wil van een intensieve aanwervingscampagne. De vermindering wordt ditmaal voornamelijk toegeschreven aan het gedwongen uittreden van de bonden van beainbtea in rijksdienst doch hierdoor wordt de achteruitgang niét Ia zijn geheel verklaard. Dat duurt nu reeds acht jaren voort. In 1920 hedroeg het aantal leden 6.981.750 dit jaar zal het ongeveer 4.000.000 bedragen, zoodat er bijna 3.000.000 leden minder zullen zijn dan voor zeven jaren. Men poogt het verval ook te verklaren als gevolg van de slapte en de stakingen. EEN INGEZONDEN STUK" Bommen door de ruiten Een blad in Chicago, dat strijd voert tegen da misdadigers-organisatiea in dié stad heeft daarvoor moeten boeten. Heeren bandieten wierpen van buiten een bom door het raam. Dit was een raak antwoord: de bom sprong en richtte een schade aan van 5000 dollar. NIEUWE STAKING TE ANTWERPEN Onder de transportarbeiders ANTWERPEN, 28 Augustus (B.T.A.) Onder da arbeiders bij het transport in de haven van Antwerpen is een staking uitgebroken. Zij hebben nieuwe eischen gesteld, die de werk gevers weigeren in te willigen. ZIJN VERHOUDING TOT DE KARDINALEN Hat vijfjarig pontifikaat vau Sixtus V ligt sinds het tiende deel van Pastor's Pausge- echiedenis verschenen is*), beter voor ons open, dan toen wij nog op de gegevens door Ranke en Hiiber verstrekt, moesten afgaan. Zijn groote beteekenis voor de ontwikkeling van de stad Rome en hare bouwwerken en monumenten kan nu nauwkeurig worden na gegaan; zijn verhouding tot de mogendheden, met name Spanje, waartegen hij de onafhan kelijkheid der Kerk heeft gehandhaafd; Frank rijk, dat hij heeft helpen voortbestaan; Enge land, waar hij zich voor Maria Stuart heeft geïnteresseerd en Polen, waar hij aanvanke lijk do Oostenrijksche kandidatuur voorstond en tec slotte een vrede tusse-hen Sigismond en Haibeburg heeft weten te bemiddelen, hebben nu geen of weinig geheimen meer. Sixtus' grootste beteekenis ligt evenwel niet in zijn uitwendige politiek, die dikwijls verre van gelukkig was; zelfs niet in zijn strevin gen, om van Rome een fraaie, goed-aangelegde en gezonde stad 'te maken, maar in zijn reor ganisatie van het bestuur der Kerk door mid del van congregaties van kardinalen. Finke, even oud als Pastor, hier in het land minder bekend, maar daarom niet minder degelijk historicus, heeft eens van de kardi nalen het volgende gezegd: als dooppftesters en doodengravers waren de kardinalen hun veroveringstocht begonnen en aam het eind der dertiende eeuw stonden zij hoven alle waardigheidsbekleeders: primaten, aartsbis schoppen en bisschoppen, vlak naast de oeroude patriarchen. Zoo moest de gedachte wel op komen, voor hun stand een hooger historisch bestaan, een zoo. eerwaardig mogelijken leef tijd op te eischen. In den tijd van Bonifatius VIII, 1296—-1303 wiens spontane opwellingen, heerschersmanie- ren en kort pontifikaat wel eens aan Sixtus V doen denken, was er een hevige strijd tus- sohen de kardinalen en den paus ontbrand. De Colonna-kardinalen noemden in hun ver dedigingsgeschriften het kardinalaat als even waardig aan het pausschap voor het bestuur der Kerk, het geldt hun als voortdurend-be- staande, teruggaande zelfs tot het Oude Testa ment. Met die meening is voor het eerst, zoover mij hekend is, Aegidius Romanus in het jaar 1297 voor den dag gekomen; later is zij over genomen door zijn ordebroeder Augustinus Triumphus van Ancona in een quodlibet: over de macht van het kardinaalscollege tijdens het leegstaan van den pauselijken stoel. Beiden waren Augustijnen en oprechte aanhangers van den Paus, wat hen niet belette, nn en dan uitlatingen neer te schrijven, die voor de ver dere ontwikkeling zoowel van de pretenties der kardinalen als van het algemeen Concilie, gevaarlijke gevolgen konden en zouden heb ben. Een eeuw later of en hoe- er inmiddels over het kardinalaat gedacht werd, valt voor- loopig nog niet te zeggen zijn wij midden in het Groot Schisma (13781417). De kardi nalen hebben hun historisch verkregen recht op de pauskeus dan van verschillende zijden zien uitbreiden; zij hebben vooral de hand ge had In de bijeenroeping van het concilie van Pisa (1409) en voelen zich heelemaal als de natuurlijke bestuurders der Kerk, wanneer er geen, of twee en meer pausen, dus geen al gemeen erkende paus is. Eu -weer een dertig jaar later, tijdens het concilie van Bazel of daaromtrent, verschijiat er van de hand van Bernardinus of Bernardus de Rosergio een geschrift, waarover Ik reeds in een vorig Groen Lampje (XVIII) sprak en waarin ongetwijfeld overdreven voorstellingen, van de beteekenis van het kardinalaat worden gegeven. De Rosergio of du Rosier wederom een Augustijn en aartsbisschop van Toulouse, was ongetwij feld met de beste bedoelingen bezield; hij wilde niet anders, dan waarheid in het moei lijk conflict tusschen Paus en Concilie, maar hij had waarschijnlijk de werken van zijn orde broeders, Aegidius en Augustinus gelezen en hun dwaling, de kardinalen te beschouwen als opvolgers der Apostelen, zij het dan ook van de Apostelen gedurende het sterfelijk leven van Jezus en niet van de Apostelen na Chris tus' dood, heeft hij overgenomen en.... won derlijker wijze, zonder het zelf te vermoeden, uit den tijd van Eügenlus IV naar dien van Sixtus V overgeplant. Ht zou u kunnen verhalen van 'n brutaal plagiaat De plagiataris was Hieronymtis Manfredi, die in 1564 te Bologna, bi] Joannes Rubrius een werk van de pers liet komen onder den titel „De Cardi- nalibus", over de kardinalen, een werk, dat naar inhoud en tekstueelen vorm geheel van du Rosier gestolen is. Zoo kon het gebeuren, dat de brave Augustijn geheel vergeten werd, terwijl hij kort voor het pontifikaat van Six tus V door een letterdief tot spreken werd ge bracht. Het was in bet jaar 1564. Pius IV had zoo even het concilie van Trente weer bijeenge roepen en. gesloten. Maar er schijnt gevaar gedreigd te hebben, dat het concilie, in geval de paus kwam te sterven, <i6 heuze van diens opvolger niet aan de kardinalen, zou overla ten, maar zichzelf zou voorbehouden. Daarom bepaalde een bul van 22 September 1561, dat dit niet mocht gebeuren. Hierdoor was oipeeos de aandacht weer op de kardinalen gevestigd en het kan ons dan ook niet verwonderen, dat Plus in een consistorie van 19 November d.a.v. ook de andere mogelijkheid, dat de Paus zijn eigen opvolger z-ou aanwijzen, behandelde en uitsloot. Pius treedt in heide gevallen als de verdediger der rechten van de kardinalen op en Manfredi, die op een of andere manier in kennis was geraakt van het geschrift van du Rosier, heeft den tijd gunstig geacht, om met zijn vondst voor den dag te komen en te pron ken met andermans veer«u. Zoo ten minste mogen wij het ons voorstel len, bij voorloopig ge-brek aan beter informatie. De regeer tag van Pius' opvolger, Plus V bood daarentegen minder gelegenheid aan den eer- zuchtigen Bolognazer hoogleeraar, met zijn propagandaschrift voor de kardinalen opnieuw voor den dag. te komen. Hij wachtte liever het overlijden van den heilige af, intusschen een nieuwen druk voorbereidende, dien hij dan ook onmiddellijk na de troonsbestijging van Gregorius XIII in 1572 of het volgende jaar ln het licht gaf. Deze paus, die dertien jaar de Kerk zou besturen, steunde weer veel meer dan zijn voorganger op de kardinalen, wier werkzaamheid in congregaties of commissies bij aanmerkelijk uitbreidde. Nu kon Manfredi weer gerust met zijn boek gaan werken. En niet alleen bij het begin van het nieuwe pontifikaat, maar ook aan bét eind ervan ver scheen een nieuwe druk; in 1584 namelijk. De kardinalen, die nu troef waren en wier namen en titels telkens zorgvuldig door den schrijver in afwijking natuurlijk van zijn origineel, werden opgesomd, zullen bem er dankbaar voor geweest zijn en hem er allicht een of ander douceurtje voor hébben doen toekomen. Nu heeft Gregorius' opvolger, Sixtus V wel veel met de kardinalen samengewerkt, maar op een andere wijz6 dan de eerste. Sixtus la weer iemand van den stempel van Pius V. maar veel heerzuchtige? 6n nog zelfstandiger. Hij is de autolnraat bij uitnemendheid onder de pausen van deze periode, bedient zich wel van de hulp eu voorlichting van anderen, maar laat zich niet leiden noch beïnvloeden. In de laatste jaren van het pontifikaat van Gregorius was Sixtus, toen nog kardinaal Montalto, in onge nade geweest. Dat heeft bem niet. altijd recht vaardig doen zijn tegenover de nagedachtenis van zijn voorganger,"wiens wapenschilden hij op verschillende plaatsen deed wegnemen. En zoo er onder het vorig bestuur eenige neiging geweest zoude zijn, aan de kardinalen een plaats boven hun stand toe te kennen, dan was de antithese tusschen den overleden en den nieuwen paus thaos wei In staat, die neiging krachtig tegen te gaan. Aan Sixtus heeft Manfredi zijn letterkundige dieverij dan ook wel niet willen opdragen. Nochtans heeft het ongeluk gewild, dat Grego rius juist gestorven is op bet oogenblik, dat er een nieuwe druk: van ter perse was en dit zal de reden zijn waarom onze jurist in een van zijn uitgaven een opdracht aan Sixtus V heeft toegevoegd, waarin hij vermoedelijk nog niet wetend, met wat voor man hij te doen had al aanstonds met de deur ih huis valt en de kardinalen even oud of nog Iet wat ouder dan het pausschap doét voorkomen. Wat Sixtus op dergelijke voorstellingen zou hebben geantwoord, weten wij niet; wellicht zijn zij aan zijn aandacht in de eerste drukte van zijn nieuw ambt, ontsnapt. Zeker is, dat eT in het traotaat genoeg dingen staan, die den vurigea Franciskaan een pittig briefje of zelfs Iets nog kraebtigers zouden hebben kunnen Ingeven. Beroept de Paus, ter bestrijding van ketterij, bet algemeen concilie niet, dan moeten de kardinalen bet doen en ook, wanneer de opperherder zoo slecht zou leven, dat hij grootelijks ergernis zou geven. De kardinalen moeten den Paus berispen, wanneer hi] de tijdelijke goadeTen deT Kerk verkwist. Zl] moeten hém afzetten, wanneer hij door geweld of dwang zonder het vereischte 2/3 der stem- EIND NOVEMBER DE INGEBRUIK NEMING VERWACHT Nieuwe banen op bet gebied der strafrechtspleging Het .chijnt er thans inderdaad van te zullen komen, dat dia Psychopathenwet nog dit jaar in werking zal kunnen treden. Het gesticht te Leiden toch, op de voltooiing waarvan wordt gewacht wil de wet tot uit voering kunnen worden gebracht, is thans -na genoeg gereed en zal, onvoorziene omstandig heden buiten beschouwing gelaten, einde No vember in gebruik kunnen worden genomen. Dit is een feit van groote beteekenis op het gebied van ons strafrecht en van onze straf rechtspleging. Immers met deze wet zal het vraagstuk van de strafrechtelijke verantwoor delijkheid, waarbij het gaat over de toereke ningsvatbaarheid en de niet-toerekeningsvat baarheid van den pleger van een misdrijf, een nieuwen mijlpaal hebben bereikt op het ter rein van de ontwikkeling onzer strafrechts wetenschap. Immers volgens onze thans nog geldende strafwet, wanneer we de bijzonde re gevallen in artikel 40 v.v. betreffende de niet-strafhaarheid buiten beschouwing latem, omdat daarin de niet-strafbaarheid op andere grolden berust, is, zooals uit art. 37 blijkt, niet strafbaar hij, dia een feit begaat, dat hem wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermo gens niet kan worden toegerekend. In dit ge val kan de rechter gelasten, dat zoo iemand in een krankzinnigengesticht worde geplaatst g-edurende een proeftijd, den termijn van een jaar niet te boven gaande. De tegenstelling: toerekeningsvatbaar beid en niet-toerekeningsvatbaarheid, liet niet toe een tusschenliggenden toestand. De vorderin gen, welke ook op dit gebied de wetenschap heeft gemaakt, hebben er echter toe geleid, dat thans als vaststaande wordt aangenomen dat velen, die met den rechter in aanraking komen, personen zijn die lijden aam psysehi- sche stoornissen van zoodanigen aard, dat zij zooals prof. Symons in zijn Leerboek zoo kern achtig zegt, nog niet als toerekenbaar kunnen worden aangemerkt, omdat het minimum van de voorwaarden, voor de toerekeningsvat baarheid vereischt, nog bij hen aanwezig is, doch die niet mogen worden beoordeeld met d enz elfden maatstaf, waarmede de psychisch gezande wordt gemeten. Onder deze categorie van geestelijk minderwaardigen vimdt men echter de gevaarlijkste misdadigers en het is met het oog hierop, dat langzamerhand de overtuiging is gevestigd, dat de zoogenaam de verminderde toerekenbaarheid niet uitslui tend mag leiden tot een mindere strafbaar heid en dus tot kortere straffen, doch vooral vordert een bijzondere wijze van beihandeling van de minderwaardigen, hetzij deze al dan niet met een bestraffing in den engeren zin va» het woord gepaard gaat. Uit bovenstaande ziet men dus, dat met de invoering van de Psychopathenwet ons straf recht en onze strafrechtspleging in geheel nieuwe baneu wordt geleid. DE STAKING BIJ DE PLATEEL BAKKERIJ ZUID-HOLLAND" Uitbreiding in 't zicht? ALLES VERLOOPT RUSTIG Inzake het conflict in de Go-udsche Aarde werk-industrie kan nog worden medegedeeld, dat de staking aam de Plateelbakkerij „Zuid- Holland" ongeveer 150 arbeiders (sters) omvait, waaronder ruim 40 ongeorganiseerden. De overige werknemers zijn georganiseerd in dem Katholieken, Christelijken of modernen Bond. Gestaakt wordt door schilders, .schilderessen em aardewerkers, terwijl degenen, die andere werkzaamheden verrichten, gewoon aan het wierk zijn gebleven. Het aantal werkwilligen van hen, voor wie het stakingsparool is uitgevaardigd, bedraagt slechts 2. Zij zijn Dinsdag onder geleide van eenige politie-agenten en gevolgd door de sta kende arbeiders en arbeidsters naar huis ge bracht. Begrijpelijk was er veel belangstelling. Incidenten deden zich niet voor. In die overige aardewerkfabrieken, die bij heit conflict zijn betrokken, n.I. Goedewaagen's Koninklijke Hollamdscbe Pijpen- en Aardewerk fabriek, de Plateelbakkerij en Pijpenfahriek „Zemith" en de kunstaardewerkfabriek v d. Want en Barras, wordt nog gearbeid, maar liet is niet onmogelijk, dat de strijd binnen korten tijd tot die fabrieken wordt uitgebreid. GEMEENTEN. is met ingang van 15 Septembér 1928, be noemd tot burgemeester der gemeente Over- schie J. C. B a u m a n n, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Woubrugge. men behaald te hebben, zich op den Stoel van Petrus zou verheffen of handhaven. Wij kunnen, ons voorstellen, hoe de oogen van Sixtus V zouden hebben geschitterd wan neer hij van dergelijke veronderstellingen en stellingen, die aan den lang velleden tijd van de schisma's herinnerden niet alleen, maar er ook aan ontnomen waren, kennis had. genomen. Zij schijnen hem onbekend gebleven te zijn. En dat is het gelijk van Manfredi geweest. Deze heeft blijkbaar een hoogen ouderdom be reikt, in elk geval den tijd gehad, Sixtus te overleven en een paar jaar na diens dood aan Clemens VIII den laatsten druk van „De Cardl- nalibus" aan te bieden. Merkwaardig spel der geschiedenis, dat een geschrift, opgesteld met de beste bedoelingen door een voorstander van de leer der pause lijke macht boven de algemeene kerkverga dering in de vijftiende eeuw, honderdvijftig jaar later eigenlijk eerst bekend wordt en ge publiceerd In een tijd, waarin de kardinalen wel een groote rol speelden, maar zich toch nimmer hebben verstout tot zulk een macht, als de schrijver er van. hun toekent. DE OFFERGEDACHTE IN DE DRANKBESTRIJDING Mgr- Aricns herdacht Bij gelegenheid van de 20ste jaarvergadering van den Mariabond in het Bisdom. Haarlem, werd gisterenmorgen te 10 uur ln de kerk der Paters Franciscanen aan de Groenmarkt te Haarlem een gezongen H. Mis voor den Bond opgodragen waaronder de bondsadviseur, do Weleerw. heer Th. W. Taman een predikatie hield. Te ongeveer half twaaff begon onder presi dium van mej, A. M. A. Kokshoorn in het gebouw „St. Bavo" de 20ste jaarvergadering, waar 40 af deelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitster memoreerde haar 20 jarige werkzaamheid als hoofdbestuurslid eu bracht dank aan hare medewerksters. De nieuwe bisschop, aldus spr.., is op den troon gestegen en aan zijn voeten leggen wij neer onze gevoelens van trouw en aanhanke lijkheid. Mgr. zond bericht van verhindering voor de jaarvergadering wegens ambtsreis, doch zendt Zijn zegen voor het werk van den bond (applaus). De voorzitster stelde voor een tele gram van hulde aan Mgr. te zenden. Bij het twintigjarig bestaan van den boud achtte het bestuur het gepast, in een terug blik de voornaamste feiten te memoreeren, speciaal over de laatste tien jaren. Het doof de presidente opgesteld -erslag hierover werd aan de vergadering voorgelezen. Als bestuursleden werden herkozen mevrouw J. DekkerKoedooder en mej. G. J. Mühren. De' presidente adviseert de plaatselijke kas sen te stijven, in verhand met het terugloopen der subsidies en contributie, wegens verminderd ledental. De ochtendvergadering werd niörna gesloten. In de r ".middagvergadering biedt de heer Bon, namens het Diocesaan Kruisverbond het bestuur een bloemenmand aan en houdt een geestige toespraak in verband met de schei ding, die vóór twintig jaar heeft plaats gehad, ondanks welke dé verstandhouding steeds zeer goed is gebleven. Mevr. Dekker bespreekt de bondsretraite. On danks de matige belangstelling wil spreekster deze mooie gedachte niet loslaten, en verzocht via de afdeelingen opnieuw dé retraite ter sprake te brengen. In behandeling komt een voorstel Amster dam (H.H. Nicolaas en Barbara) strekkende een onderzoek door het H. B. te doen instellen of en op welke wijze via vrouwen-organisatie3 met godsdienstige strekking het liefdewerk van den bond kan worden gepropageerd,, meer spe ciaal de offer-gedachte, die daarin zit, om zoo- doende leden te winnen. Het voorstel wordt door de betrokken afdee- ling toegelicht, en zal op de eerstvolgende be stuursvergadering worden besproken. Voorstellen-Den Haag (H. Agnes), om de „Offerweek" voor goed in te voeren en de Kruisbanier gratis beschikbaar te»stellen voor de leesportefeuilles der R. IC. Vrouwenbonden. De presidente deelt mede, dat een eerste proef met de Offerweek goede resultaten heeft op geleverd en is bereid de gedachte verder te propageeren. Tegen het tweede voorstel bestaat evenmin bezwaar. De geestelijk adviseur brengt hulde aan het bestuur voor de eendrachtige samenwerking, een onmisbare voorwaarde voor een vruchtbare actie, waaraan de afdeelingen een voorbeeld moeten nemen, tot bloei van die afdeelingen en van den bond. De presidente dankt voor dit mooie getuig schrift voor het bestuur. Hierna verkrijgt pater Borromaeus het woord tot het uitspreken van de feestrede waaraan wij ontleenen: Te weinig aandacht is geschonken aan dé offergedachte. De oude lenze is: drankbestrij ding is liefdewerk. De groote 3tuwkraeht is al vijf en twintig jaar geweest: de liefde tot den naaste. Dien weg moeten we weer op. Uw offer van onthouding is liefdewerk Spr. memoreert vervolgens het leven van dr. Arlëns z.g. De vijftig jaren drankbestrijding van dr. Ariëns moeten hem zijn een kroon ln den hemel. Vijftig jaar onthouding, medelijden, opoffering, boete. Hij moet wel veilig en gunstig zijn aangeland. En eenmaal als wij voor den Heer der heirscharen verschijnen, zullen wij hem zien, gekroond wegens zijn vijftig jaren drankbestrijding (langdurig applaus). De vergadering werd besloten met eenige voordrachten, welke de aanwezigen, prettig bezig hielden. ARBEID OP DEN FEESTDAG YAN MARIA HEMELVAART. DR. W. MULDER S.J. Bij Herders Verlag te Freiburg lm Breisgau. Een schrijven aan den Minister van den Limb. R. K. Werkliedenbond. Het bestuur vau den. Limburgsehen R. K. Werkliedenbond heeft een uitvoerig schrijven tot den Minister van Waterstaat gericht, naar aanleiding van het doen arbeiden op 15 Augus tus (feestdag van Maria Hemelvaart), aan het in aanleg zijnde Juliana-kanaal. De wensch wordt geuit, dat de Minister krachtig zal bevorderen dat voortaan bij dé uitvoering van werken, waarbij rechtstreeks of niet-reehtstreeks het departement van Water staat betrokken is, ten aanzien van het arbei den op. 15 Augustus en 1 November ernstig re kening zal worden gehouden met de godsdien stige gevoelens der overgroote meerderheid van de Limburgsehe bevolking. VISSCHERU. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in: het Amstel-Drechtkanaal, het Nieuwe Diep onder Amsterdam, het Braassemer meer, de Kaag- plassen, de Westpias en het Buitendijks water van Aalsmeer, don Rijn van Leiden naar Kat wijk, de Vecht, benevens de Oude Vecht onder Vreeland-, de Dijde A en het Paddegat, de Vlist, do hoogs boezems van Streefkerk en Nieuw Lekkerland, de hooge en lage boezems van da Waterschappen de Overwaard en Nederwaard, de Laaksche Vaart, en de Lenrsche haven onder Etten en Leur, ia 1928 zar eindigen op 31 Augustus. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10