smmsi Tweede BSad Pagina 1 Zaterdag 1 September 1928 I"- GEEN OORLOG MEER! HET DENKEND DEEL! ST. gregoriusvfreeniging belangrijk crediet van den tsjechischen ministerraad. secretariaat „regina COELI" ONTVANGST DOOR DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. BRAAT LUCHT ZIJN HART Kellogg, de Amerikaan, Briand, de Fraiischman, Stresemann, de D uitschei- tee kenen te Parijs, met tal van andere vertegen woordigers van vorsten en volkeren, liet „anti-oorlog-pact". In naam van hun regeering teekenen zij een stuk, waarin bepaald wordt, dat oorlog beginnen om zijn recht zich te verzekeren eigenlijk niet te pas komt in een beschaaf de maatschappij, dat oorlog een onwettig middel van zich recht te verschaffen inhoudt. De kranten hebben tal van bijzonderhe den gebracht, die zooals gewoonlijk, met het wezen der zaak niets hebben uit te staan: van de schijnwerpers in de zaak, en de aan kleeding, en de gezondheid van Stresemann en de gouden pen van Kellogg. Het feit gaat heel wat dieper. Beteekent minstens dat oorlog nu maar niet zonder meer beschouwd kan worden als een vuife op tafel, een dadelijk klaar dreigement om indruk te maken en zwakkere buren te dwingen. De vredesgedachte heeft „uiterlijk wel wat gewonnen. Zal het er mee gaan, als met het onzinnige, onbeschaafde en op- moord-1 ijkende duelleeren? Dat heeft veel ge leden, doch is nog niet geheel verdwenen. Een mensch komt nu eenmaal langzaam naar het goede. Hard roepen, dat nu de oorlog uit de wereld,geholpen is, geeft gecii pas. We zouden eens eerlijk willen vragen, in hoeverre vertrouwen die Staten, die tee kenden, elkaar in zake oorlog, en vooral in voorbereiding tot een oorlog. Als inderdaad die, regeeringen liet oorlo gen moe zijn, den krijg beschouwend als een onrecht, uitdrukkelijk zeggen, dat ^derl1^ ge besprekingen geschillen moeten vere e- nen, waarom dan den ontzettenden las (va. maar steeds gewapend zijn, zich op den ia blijven houden"? Dat verdrag van menschen, die nuf^ morgen niets meer te beteekenen hc e, kan ons een ander verdrag toch me vergeten, dat betiteld werd met: „een v papier". Zoolang er zoo weinig geweten g - toond wordt, zoo weinig eerbied voo Tien Geboden Gods onder degenen, die geeren, zoolang heel het s+reven vary groepen gericht is op alleen ec - welvaart, blijven we zeer bezorgd ook het nieuwste „vodje papier Staten, die zich niet bemoeien met de meest ernstige vergrijpen tegen e ten geven weinig hoop voor c c o >- in andere punten. En leidende krmgen, die bet leven alleen beschouwen als een".' lang niet van de edelste soort, paaide groepen die in hun bladen ziekelijke uit laten verheerlijken als haif-naakte neger- Lnseressen hebben ten slotte me ar één be lang: datgene, wat het minst-mcnschelyke in; hen streelt. En dat stemt zeer terughoudend. De gedachte in de onderteekening to uiting gekomen stemt sympathiek, doch de personen vragen om heel voorzichtige waar- deer in 2". Vroeger hoorden we de liberalen altijd aangeduid als het „denkend deel der patio Dat wordt door henzelf wel met zoo uit drukkelijk meer herhaald, maai e. D-c« te is nog niet uitgestorven. Gelukkig heeft een andere groep vadel1* ders die uitdrukking overgenomen, na u lijk omdat ze uitdrukt, wat op s iar 1,0 grond ligt. De mannen, in het bezit van oude liberale'gedachte en den ouden 1 er len waan, vindt, men nu bij de socialistisc organisaties. De sociaal-democraten gaan weer eens betoögen voor ontwapening. Men is bereid zich geldelijke offers te getroosten voor het welslagen. Dit is vei klaarbaar, omdat de behoefte aan realisee ring van de gestelde doelpunten, hij het denkend deel der arbeidersklasse groot, zeer groot is. Dit deel haakt en hunker t naar ontwapening, naar medezeggenschap, naar een wettelijke vacantieregeling, naar Staatspensioen, naar een volledige doorvoe ring van den achturen dag En het doel ervan? Deze meetingszullen ook een voort stuwen zijn voor de kerkelijke arbèideis beweging om vroeg of laat, zooals nog steeds gebeurt, onze gestelde eischen over .te nemen en er ook wat voor te doen. Dat slikt het „denkend" deel wel! De „kerkelijken" hebben het nog niet zoo ver gebracht, dat ze denken; daar zijn ze kerkelijk voor, nietwaar? Zooals de liberalen zongen, zoo piepen nu "de sociaal-democraten. Die „kerkelijken" hebben nooit iets anders gedaan dan de bewusten, de denkenden, na geaapt. Dat moeten ze tegenover die denkers wel schrijven, want daar bestaat maar één gevaar, dat die denkers achter de waarheid komen over de kerkelijke arbeiders. Mis schien hebben ze wel eens ooit iets gehoord van enkele Encyclieken uit lang geleden dagen. Want lezendoen ze die zeker niet! Misschien heeft dat denkend deel ook wel iets gehoord van een Dr. Ariëns, wat die bijvoorbeeld deed, in navolging van de par tij genooten, namelijk zijn heele bezit in 'dienst van die beweging zette? Als men niet denkt, zooals de partij, dan Öenkt men immers niet! i Het oude liedje: woorden en muziek! BE PLECHTIGHEDEN TE SYDNEY Te Sydney houdt men zich op het «ogen blik koortsachtig bezig met de onmiddel lijke voorbereiding van het Eucharistisch Congres zelf, -dat, gelijk men weet, -officieel op Woensdagnamiddag, 5 September, met een plechtigheid in de St. Mary's Cathedral jeopend gaat worden. De aankomst van den pauselüken legaat heeft Woensdag inmiddels de rij van plechtige feestelijkheden reeds ge opend. De oificieele receptie van den legaat zal plaats hebben op Maandagmiddag 3 September. Bij die receptie zullen dok de voornaamste wereldlijke autoriteiten van het Australische gebaenebest aanwezig zijn. Intusschen zal Zondag 2 September reeds de luisterrijke inzegening van de St. Mary's Cathedral plaats vinden, welke, eo'ödls men weet, voor de plechtigheid een groote uit breiding he'eft ondergaan. In alle kei-ken van Sydney zal dan tevens het plechtig triduum worden geopend tot welslagen van het Congres. Deze driedaagsche godsdienstoefening zal Dinsdagavond op plechtige wijze worden ge sloten. Daarna, zal de pauselijke delegaat aanzitten aan een feestmaaltijd, welke hem door de burgerlijke autoriteiten zal worden aangeboden. Den avond van den openingsdag worden er vergaderingen voor de verschillende natio naliteiten gehouden. De Donderdag wordt ingezet met een Co'ngresmis in de St. Mary's Cathedral. Hit Allerheiligste wordt dan dag en nacht tot Zondag ter aanbidding uitgesteld. Des middags vinden in de verschillende groote zalen in de stad de algemeene ver gaderingen en internationale besprekingen plaats, terwijl des avonds op de Show Grounds een lof voor mannen zal worden gehóuden. Op ditzelfde terrein wordt Vrijdagmorgen te' tien uur de kindermis opgedragen. De 'middag verloopt als die van den voorgaar den dag en 's avonds worden weer ver gaderingen voor de verschillende nationali teiten' gehouden. Zaterdagmorgen te. acht uur heeft in de St. Mary Cathedral, de algemeene kio.de r- /mrnuïii.e plaats en wordt op de Show grounds eêh II. Mis voor de vrouwen opge dragen. Ook ihiz.dn middag worden.er alge meene vergaderingen en internationale be sprekingen gehouden. Des avonds wordt in elke kerk van Sydney een. lof gecelebreerd. Zondagmorgen, 9 September, is er onder -alle H.H.. Missen, van zes uur tot half negen, algemeene H. Communie voor d-e mannen der arbeidfirsvereenigingen, waarna deze zich aan een gemeenschappelijk ontbijt vereer,igen. In de open lucht op het St. Patrickscollege te Manly wordt, evenals in de St. Mary Cathedral, te 10 uur een pontificale Hoogmis opgedragen. Des middags vertrekt de processie per boot te half tweë van Manly. Na, aankomst om half drie aan pier no. 1 aan den Circular Quay, trekt zij door Macquari Street, St. James' Place, Elizabeth Street, Park Street, College Street naar St. Mary's Cathedral, welke zij door de Westelijke deur binnen gaat. Daar za.l de Pauselijke delegaat. het Congres met den Pauselijken Zégen sluiten. EEN ZUSTER QNDER DEN TREIN. Een Reuter-telegram uit Sydney d.d. heden meldt: Terwijl zij zich naar het Eucharistisch Congres begaf, is de 7G-jarige Zuster Mary Theresa, van het St. Joseph's College te Kensington (Z.uid-Australië) uit de open deur van een trein gevallen, liaar werd .een heen onder de knie afgereden.' EEN SCHRIJVEN VAN Z- D' H MGR' P- HOPMANS In „Sancta Marig" publiceert Z. D. II da Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans Kètivoi- gend schrijven: „Verheugend is '^t te zien, hoe de gods vrucht tot de H. Eucharistie, delkoningin der devotie, zich .over de geheele wereld blijft Ver breiden. Goeddeels hebben wij dat te danken aan de Eucharistische Congressen, welke alom met groóten luister Worden gevierd. Thans mogen we u mededeelen, dat te Syd ney in Australië het 29e internationaal Eucha ristisch Congres zal worden gehouden. Door de geestelijkheid en de geloovigen dier streek worden geen pogingen onaangewend ge laten om een luisterrijk Congres en aan Chris tus Koning een koninklijken zegetocht te be reiden. Daardoor beantwoorden zij ten volle aan de wensehen van z. H. den Paus, dié door de instelling van liet feeé-t van Christus Ko ning beoogde, dat Christus over de geheele we reld als Koning zou gehuld werden en zijn macht met al zijn rechten door iedereen1 zou worden erkend. Opdat de hulde, welke bij het Congre3 van Sydney aan Christus Koning in de H. Eucha ristie zal worden ge^ra?ht. des te grootscher zou ziju, moeten alle katholieken zich met de geloovigen van het verre Australië vereenigen om den Eucharistijscaeij Jesus, vopr zoover in hun vermogen ligt, '<je eer te brengen, welke Hem toekomt.. Wij., katholieken. van het Bisdom Breda,1 van het Bisdom van miraculeuze H. Hostie van de Niervaart, zullen niet in gebreke blijven om -niet onze medebroeder® in het verwijderd we relddeel, Jesus in zijn Liefdesacrament te ver eeren en te aanbidde® Om aan het verzoek van den algemöenen voorzitter der Internationale. Eucharistische- Congressen, Z. D. h_ Mgr. Th. Heylen, Bis schop van Namen, en- aan de vurige wenschen van al onze geloovigente voldoen, verzoeken wij dringend dat op Zondag, den 9den Sept. den dag der luisterrijke' processie met hét I-I. Sacrament te Sydney, een algemeene H. Com munie zal worden gehouden. Bovendien ver ordenen wij, dat op den dag in alle kerken en kapellen, waaraan een Rector verbonden is, het Allerheiligste openlijk ter aanbidding zal worden uitgesteld van de Hoogmis tot hét Lof. En zal dit ons schrijven a.s. Zondag aan de geloovigen worden medegedeeld. Gegev-en te Breda, den 28en Augustus 1928". HÊT JUtoELTIJ DER EEN PRACHTIGE NAMIDDAG- UITVOERING I1ET GRAF "FAN OMENÏUS De feestelijkheden ten einde Laten we voorop zetten, dat alle „mededin gende" koren maanden tevoren reeds hun uiter ste krachten zullen hebben ingespannen, om op de uitvoering de beste resultaten te bereiken. In de richting dier resultaten begon reeds Arn hem (H. Martinus, dir. A. Thieme), dat ln het priesterkoor een drietal Palestrijnsche werken fraai en lenig van beweging meestal heeft weergegeven. Aan duidelijkheid van uitspraak kan dit-zangkoor in de toekomst wellicht meer zoi-g besteden. Leeuwarden (H. Bonifacius en Gezellen, dir. Pastoor H. C. Bruggeman te Zwartemeerl zong boven. Er zat veel fraais in van Sohaik's Miserere, Loots -en Heydt (Adoro Te) en de voordracht was werkelijk niet onverdienstelijk, maar de klankvorming kan voor verfijning in aanmerking komen. Te dien opzichte viel alles te leeren van Leiden (H. Petrus, onder leiding van- Pastoor Th. M. Beukers), dat alleszins- model een viertal Gregoriaanscbe stukken heeft uitgevoerd. Amsterdam (H. Augustinus, dir. Alph. Vran- ken) kwam met een volslagen mis, samenge steld uit vier voorname Hollandsche kerkmu. ziek-componisten: Winnubst, Heydt, van Kalmt- hout en Nieland. Nu we weer den naam Heydt neerschrijven, moet toch even de verwondering geuit, dat er van dezen toch zoo grooten kerk- muziek-componist in deze dagen zoo weinig ten gehoore is gebracht. Amsterdam zong keurig van klank, 'alleen soms iets te sleepend van tempo. Aan Winnubst én het prachtige Gloria uit Heydt's 3-stemmige Mis leken ons de waar digste artistieke zorgen besteed. Utrecht (H. Martinus, dir. J. van Isselt) bracht weer even met drie stukken Gregoriaan.sph afwisseling, 't Was heel lofwaardig, ofschoon de levendigheid van uitbeelding aanzienlijker had kunnen zijn. Tilburg (H. Antonius) en Ooster hout (H. Hart) zongen fragmenten uit Jean Schrijvers' Missa „Ad majorem Dei Gloriam", onder leiding van den 'co'mponist. Als de alge- heele uitvoering op' een voornamer klankvor- miugs-plan had gestaan, was. het wellicht bólt gemakkelijker' -geweest de compositie als' zoo-- De opgravingen te Naarden tot 1Ö29 uitgesteld Hoewel het voornemen dit jaar in Praag vaststond om de oude Waaleehe kerk te Naar- de nasporingen na,ar het graf van Comenius te doen, met inachtneming van de door den burgemeester van Naarden gestelde voorwaar, den, is thans dit plan tot het jaar 1929 uitge steld. De Tsjechischen ministerraad heeft een om vangrijk crediet aan <fe commissie) die zich ■met de opgraving belasQ toegestaan. Verplaatst naar Amersfoort Op 3 September as. wordt bet secretariaat van het H. Hart: Regina Coeli" verplaatst van Bloemendaal naar Amersfoort. Alle correspondentie enz. betreffende de H. Hart-Schilden en ons Missiewerk, zende men dus voortaan aan het volgende adres: Secretariaat Regina Coeli" Weverssingel 41, Amersfoort. danig beter te kunnen waardeeren. Tot besluit z-ong Utrecht (O. L. Vr. ten Hemel opneming, dir. C. Heymans) Vittoroia en Balesitrina, weliswaar niiar dé letter correct, maar met voorons gevoel te weinig Warmte van exaltatie. Terwijl de Lof-organist C. Heymans An- driessen's Troisième Choral op keurige wijze ten gehoore bracht na het Lof speelde Hey mans even uitmuntend het Toccata van dsn- zélfden componist 1 werd in het Kathedraal- priesterkoor alles in gereedheid gebracht voor het plechtig sluitingslof, dat door den Hoogeérw. heer Kanunnik Mgr. C. F. ie Blanc werd gecelebreerd, met assistentie Van Rector H. Vuliihghs als diaken er. Pastoor J. J, Scheepers als subidakon. DE AM&mK'AAKSCHE IJHTWh'EKEIt ,C!TY OF XEW.YQRK" bij het 'verlaten vau Brooklyn waar het schip gerepareerd en gedeeltelijk omgebouwd is. De ijsbreker heeft materiaal voor dé Zuidpoolexpeditie van denbekenden poolvlieger Byrd. die, zooals men weet, niet zijn éxpèdi-tië reeds is gestart. Dtr VERJAARDAG VAN h. M DE KO iNGIN IN ONZE OOST Betuigingen van aanhankelijkheid en trouw. BATAVIA, 31 Augustus. (ANETA). De Konin ginnedag ia overal op zeer opgewekte wijze gevierd. BATAVIA, 31 Augustus. (ANETA). Heden morgen verleende Z.E. de Gouverneur-Generaal het gebruikelijk openbaar gehoor. De voorzitter van den Volksraad, mr. Neytzell de Wilde, zeide in zijn redevoering, dat nooit de scheiding tuschen de verschillende bevolkingsgroepen sscherper. leek. dan .in den huidigen tijd. Toch, aldus spreker, worde hierbij, niet de sphijn voor het wezen genomen. Bij de. béstrijding der ex tremisten heeft de regeering het goedwillende deel van het volk achter zich, doch vele leden van de EurOpéésche samenleving staan dikwijls nog vreemd,, vooral de. jo.ngere meer Ontwikkel den -uit- dé andere' volksgroepen. Bij meerderen van dit opkomend geslacht is echter reageerepd uitde van buiten komende prikkels een zucht tot overdrijving, zelfover schatting en zelfvoldaanheid ontstaan, die an deren ergenis en aanstoot geeft, Spreker dringt er op aan, dat van beide- zijden wat groober zelfbeheersching betoond Wonden. Spre ker wenscht eea vermanend woord 'te doen hoè- ren. Deze dag is een feestdag voor de rustige ingezetehen. Spreker verzoekt ten slotte den Gouverneur-Generaal de geluk- wenschen vaa Ned.-Indië aau H.M. de Konin gin over te willen brengen. De Gouverneur-Generaal zeide verder, dat er een overgangsperiode op schier elk gebied overal bestaat. Een gevoel van onzekerheid en onvast heid zou verlammend w#rken indien wij het niet droegen in de stellige overtuiging, dat van stilstand of achteruitgang geen sprake is. In tegendeel, onder de lidogere leiding beweegt zich de ontwikkeling der verhoudingen in een stijgende lijn. De Gouverneur-Qeneraal eindigde met een vurige bede tot God, dat H.M. de Koningin nog jaren moge gespaard blijven. KONINGINNEDAG IN BRUSSEL Ver van li wis wordt toch het vaderland niet vergeten INWILLIGING BLIJFT ECHTER IN OVERWEGING. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In het Holland Huls had Vrijdagmiddag de plechtige viering plaats van den Koninginne dag op aanstichting van den Raad van Beheer. Br was zeer veel belangstelling, ondanks de feestelijke aankomst van de Belgische vorsten, die menigeen naar het centrum van de stad had gelokt. Even over half drie deed de Ned. gezant jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer zijn intrede vergezeld van zijne echtge- noote alsmede van den gezantscliaps-secretaris ridder Huysse van Kattendycke en den consul jhr. van der Maesen de Sombreff. Do voorzitter van het Holland Huis de heer J. B. Veldhuys opende de plechtigheid met een korte rede wijzende op üe samen- hoorlgheid tusschen de Nederlanders in het buitenland en het vaderland. De gezant onthulde vervolgens het borst beeld van H. M. de Koningin. Mevrouw v. Itallie-Jakobs zong het Wilhel mus en „Bied o Heer, die daar des Hemels tenten spreidt". In de beste stemming eindigde het feest met cabaretliederen door den zanger-conferencier Tom Klinkert. Het register ,ln hot gezantschap werd druk geteekend. KATHOLIEKE VAKBEWEGING. Haar gestadige groei Blijkens een overzicht in het „Verbondsblad" bedroeg het aantal leden van het R. K. Werk liedenverbond op 1 Juli jl. 128.292, tegen 124.850 op 1 April en 121.525 op 1 Januari van dit jaar. Het N. V. V. ging in bet tweede kwartaal met 4745 leden vooruit, wat procentsgewijs een geringere groei is dan die van bet R. K. W. V. Om daarmee gelijk te zijn bad bet N. V. V. on geveer 5500 leden moeten winnen DE WONDERE STEM UIT HET MOEDERLAND ONTROERING MAAKT ZICH VAN VELEN MEESTER Een stampvol perspaviljoen BATAVIA, 31 Augustus. (ANETA). In hét perspaviljoen op de Pasar Gambir heeft een buitengewoon goed geslaagde serie kruisge- sprekken met Nederland plaats gebad, door middel van de zenders van Bandoeng en Koot wijk. Op dezen eersten avond werd een record aantal gesprekken n.l. 46 op uiterst vlotte wijze afgewerkt dank zij de uitstekende mede. werking van de radiodiensten in Indië en Hol land. Het perspaviljoen was stampvol; er was een menigte menschen, die in de grootst» spanning op hun beurt wachtten en er warea ontroerende tooneeltjes op te merken. Da avond bracht een schitterende demonstratie waarvoor de telegraafadministraties hier en ginds een woord van-hulde verdienen. INTERN. UNIE VAN DÈN GEBOUWDEN EIGENDOM -De Nederl. afgevaardigden naar het congres te Wccnen De Internationale Unie van den gebouwden eigendom houdt haar congres dit jaar te Weenen van 25 tot 28 September. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers heeft als af gevaardigden naar dit congres aangewezen da heeren mr. J, A. de Meyier en mr. E. Hollan der Jr. Voornamelijk zullen aan een. bespreking worden onderworpen de resultaten op het ge bied van de volkshuisvesting tn die landen, waar de crisis wetgeving is ingetrokken, spe ciaal in verhand met 'den penibelen toestand, waarin de Oostenrijksche huiseigenaren ver- keeren. Den Haag geen zwijn en boel maar...- beschaafd DE BELASTINGEN DOOR DE AMBTENAREN VERSLONDEN. In hotel de l'Europe te Utrecht hield giste ren de Plattelandersbond een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer A. Braat, lid der Tweede Kamer. In zijn openingsrede wees de voorzitter er op dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor de plattelanders zeer teleurstellend zijn verloopen, Gelderland was oorzaak dat geen doelmatige propaganda gevoerd kon wor den. Spreker wees op den weinigen invloed dien hij in de Kamer heeft, waardoor weinig notitie van zijn voorstellen genomen worden. Vervolgens noemde spr, eenige zaken die veranderd moeten worden o.a. de zomertijd, de hooge belastingen die grootendeels door de ambtenaren worden verslonden, de bakkers wet, de radio die ook voor de kleine partijen beschikbaar moet zijn, enz. De kleine luidjes worden volgens spr. in ons land afgeperst, de corruptie wordt van rijks wege bevorderd en het hamsteren in de hand gewerkt. Toen spr. in de kamer de woorden bezigde:' „Den Haag is een zwijHenboel", heeft hij ze weer terug genomen, maar nu zegt spr.. „Den Haag is beschaafd". Ze doen daar alles op een nette en keurige manier, maar wat zij doen is beneden ieder denkbaar peil!,. OM LANDARBEIDERS AAN EEN HUISJE TE HELPEN ONDER EEN WAGEN GERAAKT. To Bud el Is de voerman W. L. onder een kermiswagen geraakt.en overreden. In zorg- wek kenden toestand Is hij naar Eindhoven ver voerd. 1 De minister springt bij Meet 60.000 ton Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën van 30 Augustus 1928, is aan de gei meente De urne een voorschot uit 's Rijks kas verleend, tot een maximum van 2650, ter, verstrekking aan de vereeniging, in die s<y meente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed dooy landarbeiders, ter uitbetaling .van het door een landarbeider bsnoodigd bedrag voor-de -verkrij- ging van een plaatsje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5