WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1928 GEMEENTERAAD VERLENGING VAN DE NE NU TO TOEGESTAAN GRATiFICATlES BIJ AMBTSJUBILEA ,DE RIJKSDAALDER VOOR DE DO ODEN" wÉste T-****»-' t - Vergadering van Dinsdag. VOORZITTER; WETHOUDER DE GROOT. Na opening der vergadering deelt de VOOR ZITTER mede, dat de waarnemend burgemees ter mr. A. de Jong door een plotselinge onge steldheid verhinderd is de vergadering te pre- sideeren. Spreker roept daarom de clementie in, nu hij, geheel onvoorbereid, het voorzitter schap moet bekieeden. Beëediging mej. A. B. Knappert. Ingesteld wordt dan een commissie tot het nazien van de geloofsbrieven van het nieuwe V. D. Raadslid, mej. A. B. Knappert, opvolgster van wijlen mr. van Aaltfh. Na het uitbrengen van het rapport der com missie, wordt mej. Knappert de zaal ingeleid, en neemt zij, na het afleggen van de vereischte beloften, zitting in den Raad. Na mededeeling van de ingekomen stuk ken zijn aan de orde de benoemingen. De heer VAN BURINK (C. P.) zal aan de stemming over de benoeming van een lid uit den Raad in het Bestuur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon i geen deel nemen, om verschillende redenen. De j stemming is toch een wassen neus. De S. D. A. P. heeft uitgemaakt, dat de heer Kievit zal worden vervangen door den heer van der Weerdt. De S. D. A. P. heeft altijd den mond vol over evenredige vertegenwoordiging, maar zij doet weer net als vroeger de Liberalen. Er zijn hier 12.000 werkloozen in Rotterdam, waarvan nog geen 2000 man bij den Rotterd, Bestuurdersbond is aangesloten. En toch eischt de S. D. A. P. twee van de drie Raadsvertegen- woordigers in de Commissie. Spr. mag er nu eenmaal niet in; omdat men wel weet wat er het gevolg van zal zijn. De Raad ga nu zijn gang en kieze van der Weerdt. Doch op die wijze heeft de Commissie niet het vertrouwen van de werkloozen. Spr. en zijn partijgenoot zul len dus aan deze stemming geen deel nemen. Benoemd worden hierna: Tot lid uit den Raad in het Bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon de heer R. van der Weerdt. Tot leden uit de burgerij in het bestuur van dcu Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon: de heeren H. A. M. Werner, mr. A. Bosman en M. Tabingk Suermondt. Tot leeraar in de natuurlijke historie aan de le H. B. S. met 5-jarigen cursus A: de heer F. C. Gammel. Aau de 2e H. B. S. met 5-jarigeo cursus A: ivooi tijdelijk leeraar voor bepaalde uren aan den cursus in de Maleisohe taal, de heer C. A. Mees; voor tijdelijk leeraar voor bepaalde uren aan den cursus in de Russische taal, de heer L. W. van den Mu ijzen berg; voor tijdelijk leeraar voor bepaalde uren aan den cursus in de Spaanscbe taal, de heer J. B. Kerpestein. Tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de 3e H. B. S. met 5-jarigeo cursus B: de heer F. de Lange. Aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus: voor e' aar in de geschiedenis, de heer J. Schim mel; voor tijdelijk leeraar in de Fransche taal, de heer R. A. de Cneudt. Aau de Gemeentelijke Vakteekenschool aan de Roemer Visscherstraat I. voor leeraar in hand- en ornamentteekenen; de heer J. A. v. Biet; II. voor leeraar in lijn- en bouwkundig teekenen; de heer G. J. Bcsma. Tot hoofden van scholen voor g.l o. A. aan de school voor g.l.o. A. no. 144 J. A. Sellenraad, aan de school voor g.l.o. A no. 290 A.'de Bruyn, aan de school voor g.l.o. A no. 49 D. Houtkamp. lot onderwijzers aan de school voor u.l.o B Do. 2, mej. E. J. Kimmijser. Commissie voor de strafverordeningen de heeren: Mr. W. F. Baars (R.K.), Mr. L A Donker (S.D.), Mr. A. de Jong (A.R.), Mr. J. A. de Visser (C.H.), Mr. Jacq. Dutilh (V.B.) Commissie voor de financiën de heeren: Mr J. Dutilh (V.B.), Mr. W. F. Baars (R K.) Mr Abm van der Hoeven (C.H.), W. Kooijman (S.D.J, J tet Laan (S.D.), J. Schouten (A.R.). Commissie voor de plaatselijke werken de heeren: W. van Bodegom, J. de Bruin, H. e! Van den Brule, A. van Kranenburg, H. J. Kruidenier Hzn„ J. Verheul Dzn. Commissie voor het archief de heeren: J. Hendriks (R.K.), Mr. Abm. van der Hoeven (C.H.), j. Verheul Dzn., J. H. Voet (S.D.). Commissie voor het onderwijs en de volksont wikkeling: mevrouw S. Groeneweg (S.D.j, de heer H. A. C. van der Kraan (A.R.), de heer J- ter Laan (S.D.), mejuffrouw J. M. J. A. Meijer (R.K.), de heer Dr. H. E. Reeser (V.B.), de heer Mr. J. A. de Visser (C.H.). Commissie voor de handelsinrichtingen de heeren: A. Hanemaaijer (A.R.), Mr. Abm, van sen ^RK6)1 (CH>' A' Kievit (SD)' T' J' Lind" Commissie voor de bedrijven de heeren: H L. van den Brule (R.K.), Mr. Abm. van der Hoeven (C.H.), Jos. de Jonge (A.R.), A. A. Luhvs (S.D.), H. Mol (S.D.), Dr. H. E. Reeser Oommissie voor de algemeene personeels zaken, de heeren: A. Hanemaaijer (A.R.), J. Hendriks (R.K.), mr. Abm. van der Hoeven (C.H.), H. J. Hijman (V.B.), A. A Lührs (S.D.), H. van der Weerdt (S.D.). Commissie voor de Bank van Leening, de heeren: W. van Bodegom (S.D.). II. E. van den Brule (R.K.), mr. J. A. de Visser (C.H.), R. {van der Weerdt (S.D.). Commissie voor de subsidieering van ui voeringen op het gebied van de toonkunst en van de tooneelkunst, de heeren dr. C. M. Klei- pool (R.K.1, A. A. Lührs (S.D.). J. Verheul Dzn. J V.B.)mr. J. A. de Visser (C.H.). Commissie voor de volkshuisvesting, de hee ren: A. Bos (A.R.), H. W. Hoebe (R.K.) A 'I^Tfr^bUrg (S'D0' mr' T' A- J- Reu mei'- ,(C.H.), H. W. C. Stolle (S.D.), J. Verheul Dzn. l(V.B.). Commissie voor den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, de heeren: A. Bos (A.R.), R. J. Dijk (S.D.), mevr. S. Groeneweg (S.D.),' de iheer dr. C. M. Kleipool (R.K.). Commissie, bedoeld bij art. 111c der Bouw en Woonverordening, de heeren: mr. J. A. de jVisser (C.H.), voorzitter; H. W. C. Stelle (S.D.), J. Verheul Dzn. (V.B.l, leden: Jos. de Jonge (A.R.) A. Kievit (S.D.), plaatsvervangende leden. Afdeelingsonderzoek der begrooting. Hierna heeft de loting plaats voor het afdeeliugsonderzoek van de gemeentebetgTooting v-oor 1929. Benoemd worden in afdeeling: I. Mej. Groeneweg, Hijman, Ko-oyman, mej. Meijer, Mol, Reeser, Stolle en v. d. Weerdt. II. Rodegom, van Burink, Dutilh, Kievit, Kleipool, mej. Knappert, v.,d. Kraan en Ver heul. III. Baars, Bos, Hendriks, v. d. Hoeven, v. Kranenburg, Kruidenier, Lindse-n en Liiihrs. IV. Bra,utiiga,m. v. d. Brale, Donker, van den Dungen, Dijk, de Jonge, Reu-nier en Voet. V. De Bruin, mevr. D-oorman-Kielstra Han-emaayer, Hoebe, Kersten, Ter Laan, Schou ten en de Visser. Het voorstel tot het toestaan op de begfoo- ting 1928 van crediet voor het Verbouwen van het badhuis aan de Ploegstraat. De heer DE BRUIN (A.R.) vraagt het voor stel aan te houden en onder het oog te zien, of niet op andere wijze aan de bezwaren kan worden tegemoet gekomen, n.i. door stichting van afzonderlijke badhuizen voor mannen en vrouwen. Mej. GROENEWEG (S.D.A.R.) merkt op, dat het een proef is, welke moet worden genomen De heer DE BRUIN (A.R.) betoogt, dat er van een separatie-proef geen sprake behoeft te zijn. Men weet, dat deze proef zal slagen Wethouder NIVARD (R.K.) komt het voor, dat het heel goed is deze proef te nemen. Want hier zal nu blijken, of de openstelling den ge ileden dag door èn voor vrouwen èn voor mannen het gebruik van het badhuis Zal be vorderen. Daaruit zal dan volgen, dart We in het vervolg badhuizen moeten gaan bouwen, die den geheelen dag voor mannen en vro-uwen geopend zullen zijn. Het voo-rst-el-de Bruin tot aanhouding wordt verworpen met 24 tegen 11 stemmen. Hert voorstel van B. en W. wordt z-,h s aangenomen. Z. h. s. worden verder aangenomen t Het voorstel tot het instellen van beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedepu teerde Staten, waarbij. is vernietigd het raadsbesluit, houdende weigering van mede werking tot het aanleggen en inrichten van de speelplaats bij de bijzondere lagere school aan de Nozemanstraat no. 16. De heer mr. DE VISSER (C.H.) wenscht namens zijn reehtsche vrienden te verklaren, dat zij met de motiveering van het appel niet accoord gaan. Wanneer de Kroon het standpunt van Ged. Staten mocht innemen, dan verwacht spr. dat een volgende maal in een dergelijk geval geen beroep meer zal worden ingesteld. Let voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Verlenging Nenijto Het voorstel tot verlenging van den termijn, waarvoor het terrein in Blijdorp ten behoeve van de Nederlandsche Nijverheids tentoonstel ling is afgestaan. De heer Dr. REESER (V.D.i wijst op de groote moeilijkheden voor de dancing- en bioscoopexploitanten als gevolg van het Luna park. Mocht men niet op een of andere wijze deze menschen h.v. door verlaging der vermake lijkheidsbelasting willen helpen, dan zal spr. tegen het voorstel stemmen. De heer KERSTEN (Staatk. Ger.) geeft een overzicht van ai de beslissingen, welke ten aanzien van de Nenijto zijn genomen door den Raad. Spr. acht zich gebonden door de chris telijke beginselen, onverschillig of hij in een dorpje op de hei is of in een wereldstad. De houding van de Anti-Revoiutlonairen en de Christelijk-Historisehen heeft spr. teleurgesteld. Spr. is niet te vinden om deze vermakelijkheid te verlengen. Dans en comedie zijn door do gereformeerde voorvaderen veroordeeld en het heeft spr. bedroefd, dat deze door de christelijke overheid zijn aangemoedigd. De heer SCHOUTEN (A.R.) merkt op, dat men over de kwestie van overheid en godsdienst bij een andere gelegenheid moet spreken. De discussie van den heer Kersten gaat boven de beteekenis van het onderhavige voorstel uit. Spr. kan zijn medewerking niet verleenen om het belangrijke vraagstuk te beklemmen in het aanhangige voorstel. Ieder heeft te voren kunnen weten, dat het houden van het Lunapark het debiet van de Rotterdamsche vermakelijkheden zou vermin deren. Economische bezwaren Bunnen dus nu niet een reden zijn om tegen de verlenging te stemmen. In dit opzicht zijn de' adressen van Horecaf en den Bond Van Vermakelijkheids exploitanten voor spr. van geen beteekenis. Anders staat het met de daarin aangevoerde moreele bezwaren, aangenomen ten minste, dat spr. ze voor serieus moet nemen en de beschou wing te dien opzichte berust op feitelijke ge gevens. Alleen de politie zou hieromtrent uit sluitsel kunnen geven. Hebben daar werkelijk handelingen plaats, welke een bona fide ver makelijkheidsexploitant in zijn inrichting niet zou dulden, dan moet deze verlenging niet worden verleend. Is echter die beschuldiging lichtvaardig, dan zal tegen verlenging geen bezwaar kunnen zijn. Van het oordeel van het wnd. hoofd der politie zal het dus afhangen, welk standpunt spr. ten aanzien van de ver lenging zal innemen. De heer VAN BURINK (C.P.) kan 2i©h niet vereenigen met de gegeven beschouwingen, ook niet met die van den heer Reeser, dd<e een lans brak voor „groote Rotterdammers" als Psohorr en Tuschinslri, die niet kunnen zet ten, dat de mensehen het geld stuk slaan in Biij'djorp inp-laats van in hun inrichtingen. Van den heer Kersten vindt spr. het inconsequent, dat hij wel opko-mrt tegen hert dansen op de Nenijto en niet tegen het dansen op Koninginne dag. Spr. vindt het best, wat er op 31 Augustus geschiedt. Want met Oranje-liefde heeft dat alles niets te maken. In geen enkele straat hoort men een Wilhelmus of zoo iets, maar sl-echts „Van je hela, hola" of „Juffrouw Ronselaar, wat staan je beenen raar", Spr. houdt wet vam die lol. Het gaat spr. den goeden kant uit. Ongehinderd kon spr. de feestvreugde in de Crispijnlaan passeeren. Wat het besproken adres betreft, wil spr. o-pmerken, dat als men het adres voor ernstig neemt, men moet aannemen, dat die exploi tanten hun eigen zaken tot hun verdriet drijven. Voor serieus neemt spr. dit adres dan ook niet, doch als een uiting van broodnijd. Het standpunt van den heer Soho-uten is een gevolg van het optreden van den heer Kersten. Want het is onjuist om van het college te eischea een nad'ere verklaring omtrent niet nader aangegeven en niet met feiten gestaafde beschuldigingen. Te bar vindt spr. het van den eenling Kersten om te eischen, dat het bestuur van de gemeente gereformeerd zal handelen. Met meer recht zou ep-r., die tweemaal meer stemmen verkreeg, een communistisch beleid kunnen eischen. De VOORZITTER merkt op, dat twee cardi- nale punten in het debat naar voren zijn ge bracht, nl. de economische en de ethische be zwaren. Omtrent de eerste zal de heer de Zeeuw antwoorden. Wat de ethische bezwaren betreft, liet vol gende: Het college heeft het adres met ernst be keken en mir. de Jong heeft zich uitvoerig laten inlichten door de politie. Naar aan leiding van die nauwkeurige rapporten der politie heeft het college geen bezwaar gehad om de verlenging toe te staan. Wethouder DE ZEEUW (S.D.A.P.) heeft met eenige verwondering en ontstemming kennis genomen van het adres, in zoover daar moreele bezwaren tegen de Nenijto zijn naar voren gebracht. Het siert adressanten niet zooieüs te doen. Als er werkelijk bezwaren van dien aard waren, zou spr. tot verlenging niet hebben meegewerkt. Het spijt spr. dat dit eenvoudige voorstel tot zoo wijdloopige beschouwingen aanleiding heeft gegeten. Is er dan wellicht reden naar aanleiding van de economische klachten niet mede te gaan met het voorstel tot verlenging der Nenijto? Als 1 ijdclijike ondernemingen een der-gelijken funesten invloed zouden hebben op blijvend© inni-ebtingen, zou dit een reden zijn de tijde lijke inrichtingen te weren of korter te doen bestaan. Maar eenig bewijs hiervoor is niet te leveren. Het is mogelijk, dat de Nenijto niet zooveel vreemdelingen heeft getrokken als men gehoopt had en dat velen, die naar de vaste vermakelijkheden gingen, nu naar de tydelijke vermakelijkheden zijn gegaan. Maar men kan niet het eenvoudige ■t^^^nsoniimetje maken, dat hetgeen men nu op de Nenijto uitgeeft' anders aan de vaete ondernemingen was ten goede gekomen. Want er is dit jaar meer uit gegeven voor vermakelijkheden. De gemeente ontving tot 13- Augustus 8S OOO m;eer aan vermakelijkheidsbelasting dan verleden jaar over dien tijd. De ontvangen mn de vaste vermakelijkheden liepen terug met 18 000 Maar eenige vermakeiijkhoden werden ge sloten. En ook heeft men rekening te* honden met den buitengewoon hiooien zomer welke de menschen meer naar buiten heeft gelokt dan binnen vier muren. Vorig j.aar was er bovendien een succes, dommige vermakelijk heden hebben minder, maar andere meer ont vangen. In het geheel genomen is er uit financieel e overwegingen gem „ezwaar tegen verlenging. Tenslotte merkt spr. op ten aanzien van een verlaging der vermakelijkheidsbelasting, dat toen deze belasting tot 10 m rd v]] de exploitanten niet zifn J verlaagd, 'Jovergegaan tot ver laging der prijzen. AVONDZITTING. De heer SCHOUTEN (A..R.) bet0ogt, dat zijn standpunt met negatief waSj toch informatief. De heer van Burink vooral moet spr. niet kwalijk nemen, dat hij op mu adres inging. Want welk Raadslid houdt zich meer bezig met ingekomen adressen. Moet men zijn woorden voor serieus nemen, dan houden die woorden van den heer van Burink in een veroordeeling van de gebruikelijke houding fan den heer van Burink ten aanzien van ingekomen adressen. Wanneer werkelijk de toestanden op het Lunapark ais „tooneelen" moeten worden ge recenseerd, dan is het taak van den Raad het zijne te doen om die excessen te voorkomen. En het is de taak van den Raad in het algemeen te informeeren naar de juistheid van een der gelijke kwalificatie. Nu heeft de voorzitter medegedeeld, dat uit de rapporten van de politie is gebleken, dat op het Lunapark geen sprake is van de gekwali ficeerde toestanden. Hieruit moet men dus opmaken dat aan de in het adres genoemds moreele bezwaren geen waarde moet worden toegekend. In de gegeven omstandigheden moet aan het rapport der politie wei waarde worden toege kend, omdat niet is aan te nemen, dat het waarnemend hoofd der politie met een te ruime maat zou meten. Spr. behoeft niet te zeggen, dat de Anti Revolutionairen van gevoelen rijn. dat ten toon stellingen niet geopend mogen zijn op Zondag en er geen lunaparken aan moeten verbonden worden. Maar practisch had het vasthouden aan dit standpunt tot gevolg gehad, dat de Nenijto tot later dan twaalf uur had open gebleven De heer VAN Burink- Dan is er binnen- kanjers weer hoehandel geweest. De heer SCHOUTEN: Dat heeft met koehan del niets te maken, doch slechts visie op de verhoudingen van den Raad. Daarom waren de conclusies van den heer Kersten uit de houding der Anti-Revolutionairen onjuist. De heer VAN BURINK; Maar de heer Ker sten heeft toch gepookt De heer SCHOUTEN: De heer van Burink heeft werkelijk veel van een pookje. Alle men schen moet hij niet beoordeelen naar zijn eigen maat. In de latere jaren hebben zich omstan digheden voorgedaan, Hat e-eu beschouwende natuur daaruit de conclusie kon trekken, dat de heer van Burink ZOo niet werd gepookt, althans gepord. De VOORZITTER heeft de betreffende rap porten nagelezen en kan nog eens herhalen, dat de conclusie van het naar aanleiding van het rapport door den hoofdcommissaris ingestelde onderzoek deze is, dat er op de Nenijto noch op het Lunapark dingen gebeuren, welke niet door den beugel kunnen. Het voorstel tot verlenging wordt hierna aangenomen met 28 tegen 3 stemmen (tegen de heer Kersten en de° beide vrijzinnig-demo craten.) Uitbreidingsplan Linker Maasoever. Aan de orde is hierna: Het voorstel tot voorloopiSe vaststelling van een onteigeningsplan ten behoeve van de uit voering van het iiitbreidingspb'.n voor den Lin ker Maasoever. De heer VAN DER HOEVEN (C.H.) stelt zich met B. en W. op het standpunt, dat het hier een formeele afwikkeling oetraft van een reeds genomen besluit. Maar niettemin wil spr. nog eens zijn spijt uitdrukken over dit besluit tot doorzetting van de onteigening ondanks de lacune in de woningwet. Ook persisteert s,pr. bij de groote financieele bezwaren tegen deze kolossale onteigening, geramd op een 14 mil- lioe-n. Met die geregelde toeneming van den schuldenlast moet het op dsn duur spaak loopen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Gratificaties bij ambtsjubilea. Het voorstel betreffende het verleenen van gratificaties enz. bij ambtsjubilea. De heer Dr. REESER (V.D.) gelooft, dat het prestige van den ambtenaar door een dergelijk fooiensteisel niet wordt verhoogd. De publieke opinie zal door deze gratificatie-regeling weer sterk tegen den ambtenaar worden opgezet. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De heer HANEMAAIJER (AR.) merkt op, dat het onderhavig voorstel belangrijk afwijkt van het voorstel der Commissie voor Algern. Personeelsaangelegenheden. Ook om finan cieele redenen heeft spr. bezwaar tegen het voorstel. Men geeft aan het personeel recht op gratificatie en ontneemt de gemeente de moge lijkheid tot erkenning van bewezen diensten. Aanvankelijk had spr. twee amendementen vijlen indienen n.i. herstel van het oorspron kelijk plan en uitschakeling vin de terugwer kende kracht. Aiaar het voorsiel is moeilijk te amendeeren ten aanzien van de terugwerkende kracht. Spr. is genegen die terugwerkende kracht te aan vaarden, mits het voorstel wordt hersteld in de oorspronkelijke redactie van het voorstel van B. en W. en de commissie voor A P. A. ioij 25-jarig jubilé maand-salaris of 1 week loon). De heer DE VISSER (C.H.) moet zijn be vreemding uitdrukken over deze reglemen teering van de gratificaties. Staan de financiën der gemeente er dan zoo goed voor? Dan ware het heter te komen tot verlaging van het watérleidingtarief of van de gehate zakelijke bedrijfsbelasting. Elke Raadszitting is het maar voteeren van belangrijke bedragen. Nu weer zoon belangrijke uitgave, waardoor Rotter dam met de salarieering van zijn personeel zelfs boven Amsterdam 'uitgaat. Deze regeling der gratificaties is een verkapte loonsverhoo- ging. Is die gewettigd? Is het recht op gra tificatie geen contradictio in terminis? Spr. is niet tegen gratificaties, doch ze moeten zijn een erkenning van bewezen buitengewone diensten. Hier wordt het verleenen van gra tificatie-s niet verbonden met de prestaties van het personeel maar met den werktijd van het personeel: een belooning voor het feit, dat men het geluk heeft gehad niet voor een be paalden tijd te overlijden. Spr. vindt het voor stel absurd, vooral de terugwerkende kracht vindt spr. ongerijmd. Ook het trampersoneel is door B. en W. er bij betrokken, zonder dat over den bedrijfsvorm van de tram is beslist. ^®m'VAN DER WEERDT: Bij de oude R.E.T.M. had men deze reglementatie reeds. De heer DE VISSER: Maar niet voor ieder een doch m verband met dienstprestaties. Menschen, die uitmunten, kunnen een extra- belooning ontvangen, doch spr. ie tegen deze loonsverhooging. Ook tegen hét door den heer Hauemaayer gemitigeerde voorstel moet spr. verzetten De heer VERHEUL, (V.B.) kan zich niet met dit voorstel vereenigen. Spr. kan zich vol komen vereenigen met het standpunt van den administrateur der afdeeling financiën. Dit voorstel maakt de positie van het gemeente- verdienste Tiib€V<,0mclUer' E" ^et is geen laren in dienst te Mjvef^ 25 De heer HENDRIKS, (R.K.) zegt in de com- missie voor Personeelszaken het voorstel van B. en W. te hebben toegejuicht. Ook mot de naaien nog aangebrachte gunstige wijziging kan spr. zich vereenigen, omdat die wijziging door overleg is tot stand gekomen, Spr. kan het voorstel niet zien ais den fooieu- systeem, zooals de heer Reeser opmerkte. Want hetgeen geschieden zal, gebeurde in het ver leden ook, zij het dan niet zoo frequent. Even- mm is een bezwaar, dat de Rotterdamsche regeling boven het Amsterdamsche uitgaat. Bij de Spoorwegen is de regeling nog gunstiger. e -egeiing zal natuurlijk zoo getroffen wor den, dat men niet tot excessen komt. Want zoo staat het toch ook met de periodieke ver hoogingen. Volgens spr. heeft iemand, die 25 jaren trouw zijn dienst heeft gedaan, recht op een blijk van waardeering. In het gewone leven, zelfs bij werkgevgrs, die niet eens zoo schit terend betalen, bestaat toch reeds dé gewoon te om, bij jubilea gratificaties toe te kennen, terwijl de gemeente tot nu toe zich daarvan onthield. Onbillijk zou spr. het vinden om aan het voorste] terugwerkende kracht te ontne men en de oudere generatie, die eenmaal de lijn van 25 of 40 jaar is gepasseerd huiten te sluiten. Van geen beteekenis acht spr. de regel in" waarmede de heer Verheul zich eventueel zou kunnen vereenigen; n.i. een lagere gratificatie bij 40- en 50-jarige jubilea. Wethouder NIVARD: De rijksdaalder voor de dooden! Wethouder DE ZEEUW (S.D.) is dankbaar voor den steun van den heer Hendriks. Buiten hem heeft het voorstel nog niet veel verdedi ging gevonden. Bij den_ heer Hanemaayer gaat het er om bij het 25-jarig jubleum een of twee weken loon. Principieel heeft hij er zich mede ver- eenigd, het ging hem alleen te ver. Dit begrijpt spr. niet, omdat dit verzet niet is gebaseerd op financieele bezwaren. Met den gedachtengang van den heer Reeser spr. zich volkomen vereenigen. Spr. is vroe ger ook ambtenaar geweest. Maar dat verzet ateert uit den tijd, dat die gratificatie bij 50- jarige jubilea in verband met de loonen als eon loon voor den ambtenaar moest worden aangemerkt. Nu is die toestand veranderd. tf1 i U men gesproken van een kunst matige loonsverhooging: 1% per mille. De heer NIVARD: Meer matig, dan kunst! hoef te tl E ZEEUW: B. en W. hebben be- hppRi gekregen om als werkgever het voor- hpi v I f",1'1"1 bi->na alle werkgevers in sympathie 1 ontmoette het Pla" De overgangsmaatregel kost geld. Maar na enige jaren is het clan ook uit. Van 80.000 nn w ffkt, het tot ^5-000. 1% Per mille P het totaal van het loonbedrag. Daarom moet men hier niet bij halen de gehate be- diijtsbelasting en het -waterleidingtarief. pr. merkt op, dat door besprekingen als van de heer Verheul en de Visser de tegen- stetimg tusschen den gemeente-werkman en kweekt^6^61, ■vr^e Uecli'ijl wordt ge- Spr. hoopt, dat het voorstel van B. en W, in den Raad zal worden aanvaard. Het voor stel is geen reglementeering van de gratifica tie, doch het geven aan B. en W. van he' recht om gratificaties toe te kennen. De heer HANEMAAYER (A.R.) vraagt dei w-ethonder of deze, als in een volgende ver gadering verlaging der tarieven aan de orde is dan ook zijn financieel geweten het zwijgef maar zal opleggen. Zal dan een bedrag vai 160.000, verdeeld over 5 jaar, ook van geei' beteekenis zijn. Spr. aanvaardt principieel het geven vai gratificaties, doch de billijke regeling, welki eerder in de commissie voor A. P. A. is voor gesteld. Anders zal spr. tegen het voorstel val B. en W. moeten stemmen. De heer HENDRIKS (R.K.) vraagt B. en W of het niet beter is de regeling te laten in gaan op 1 Januari 1928 en niet in het middel van het jaar, op de totaalkosten maakt dit na tuurlijk geen 'verschil, doch voor vele betrok kenen zou dit in zooverre een voordeel be teelcenen, dat zij, die dit jaar vóór 1 Juli ju bileerden niet eenige jaren behoeven te wach ten. De heer DE VISSER (C.H.) zegt, dat zijï bezwaar niet gaat tegen de gratificaties, doel tegen )iet reglementeeren ervan, het makel van (fn verordening waaraan het personeel rechten kan ontleenen. Van gratificaties moei men dan niet meer spreken, doch van geregle menteerde uitkeeringen. Wethouder DE ZEEUW vraagt den heer d< Visser of zijn bezwaar zal vervallen als ii het stuk wordt gesproken van een blijk vai waardeering na langdurige en behoorlijk) plichtsvervulling? Dat .behoorlijke" spreeki van zelf. Spr. voelt er niet zooveel voor om den datum van inwerkingtreding te veranderen van 1 Juli in 1 Januari. Want dan staat men tocl weer met de jubilarissen vóór 1 Januari. De heer Hanemaayer wil laten stemme! over het voorstel der commissie voor Perso neelsaangelegenheden. De Raad zal dan ech ter zich eerst moeten uitspreken over het ver der strekkend voorstel der Commissie voor Ge organiseerd overleg. De VOORZITTER zegt, dat hij het amen dement-Hanemaayer eerst in stemming moei brengen. De heer HANEMAAYER handhaaft zijl amendement. Allereerst komt dan in stemming het amen dement-Hanemaayer (niet twee, doch één week loon gratificatie hij 25 dienstjaren.) Het voorstel wordt verworpen met 26 tege» 8 stemmen. (Vóór de A.R. en de heeren va» den Brule (R.K.) en de Groot (V.B.). Het voorstel van B. en W. wordt aangenö men met 18 tegen 16 stemmen. (Tegen d( A.R., C.H., V.B., V.D. en Staatk. Ger.; Vóól R.K., S.D.A.P. en ClP.) De VOORZITTER stelt dan voor allereers( in behandeling te nemen het voorstel tot dei bouw van een quarantaine-inrichting aan d< Beneden Heyplaat. De heer BURINK stelt voor eerst af te doen de voorstellen, waarover geen discussie zal zijn en dan de ingekomen adressen aan de orde te stellen. Spr. dient daartoe een orde-voor stel in. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer VAN BURINK vraagt dan het woorrt over het voorstel van den voorzitter. Spr. hlijfi 'hierover eenigen tijd breedsprakig bezig. Quarantaine-inrichting. Aan de orde is dan het voorstel tot den bouw van een Quarantaine-inrichting aan d« Beneden Heyplaat. De heer VERHEUL (V.B.) noemt de lasten welke weer op de schouders van de gemeenW wonden gelegd, veel te zwaar. Spr. moet echtei toegeven, dat bij de gebouwen de grootste zut nigheid is betracht. Het terrein is echter H.A. groot, driemaal zoo groot als het zie kenhuis aan den Coolsingel. De gemeente heeft dezen grond voor 5 per M2 zeer duui van het rijk moeten koopen. De ligging vooj; het beoogde doel is nu te veel in het centrum der havens, Bestemming van dit kostbare ter rein voor de quarantaine beteekent een grool verlies. Mag een Quarantaine-inrichting zon dicht in de omgeving vlak tegenover Schiedam gevestigd worden? Hoe zal het gaan met d« rioleering op dit buitendijksch terrein? Is ei niet een beter terrein te vinden bij de nieuws Petroleum havens of op dec hoek van de Oudq Maas? Spr. vreest ook ernstige tegenvallers hij de uitvoering van den bouw. Spr. zou wen- schen, dat alsnog pogingen in bet werk we> den gesteld om tot bezuinigingen te komen. Wethouder NIVARD, begint met de opmer king, dat de quarantaine-inrichting niet alleei) dient voor uit zee komende schepen. Op het oogci.ibiik hebben we als gemeentelijke qua rantaine-inrichting eenige loodsjes aan dq Waalhaven en het ouden mannenhuis aan den Schiedamschen dijk. Wanneer geen overeenkomst met het Rijk aou bestaan, zo-u de gemeente toch verplicht zijn een nieuw gemeentelijke quarantaine- ge-; bouw te bouwen. En een dergelijk gebouw zon ook aan redelijke eischen moeten beantwoor den. De gezondheidscommissie heeft het ter- Tein ais zeer geschikt geoordeeld. Een beter terrein is niet te vinden of men zou jaren wachten n.i. tot na de grenswijziging. Het Rijk zou in een dergelijk uitstel niet berusten. Spr. kan het niet helpen, dat deze grond duur is gekocht. Die strop wordt door een an dere bestemming niet weggewerkt. Willen wij den roem van de haven hoog houden dan moeten wij ook in mcdisch-hygië niseth opzicht doen, wat noodig is. De heer VERHEUL blijft de situatie te veel in het centrum der havens achten. Er is niet genoeg geageerd tegen he.t drijven van het Rijk, Spr. vraagt aanteekening van zijn stem tegen dit voorstel. De heer VAN BURINK vraagt stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 27 (e-: n 1 s1*m (de heer Verheul) De heer TER LAAN stelt voor de volgende agendapunten aan te houden. De VOORZITTER stelt dan de aangehouden adressen aan de orde. De heer VAN BURINK voelt er niets voor om nu, om tien voor twaalf, die zaken in een vloek en een zucht af te doen. Spr. vraagt de toegevoegde agendapunten aan te houden tot een volgende vergadering. Aldus wordt besloten. De heer DUTILH (V .B.) maakt bezwaal tegen het uitschrijven van de Raadsvergadering op Donderdag van de volgende week (13 Sep tember). pr. heeft met verschillende leden he^ verzoek ingediend om deze vergadering te ver) zeiten naar 20 September. Spr. hoopt dat dien wensoh kan worden voldaan. De VORZITTER zal het verzoek aan dolf wnd. burgemeester overbrengen. De vergadering wordt hierna gesloten, .A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12