rede mgr. heylen. hmmi I WflltfI®* 2d Tweede Blad Woensdag 5 September 1928 Pagina 1 LUISTERRIJKE OPENING VAN HET CONGRES PR lEN VOOR SYDNEY WEERGALOOZE PLECHTIGHEID. EEN PAUSELIJKE BULLE VOORGELEZEN HOOGMIS IN DE PATHRICK'S kerk DE OPENING VAN HET CONGRES. REDE MGR. KELLY. DE PAUSELIJKE BUL. REDE KARDINAAL CERRETTI. U E TG EN. T E.L I"' G- II ,\M), SYDNEY, 5 September. Vandaag heeft op indrukwekkende wijze de officieel© en plech-, tige opening van het negen en twintigste Eucharistische Congres plaats gevonden. Het weer werkte aanvankelijk niet zoo mede, het was tamelijk-koud en winderig. Dit verhinderde echter niet, dat er .in den loop van den morgen reeds 'n groote drukte in de voornaamste straten viel waar te ne men, speciaal in de omgeving van de St. Pathrick's kerk, hehoorende tot het histori sche bisschoppelijke Sint Pathrick-colJege dat te Manly, een voorstad van Sydney ge legen Is waar de plechtigheden van dan dag werden ingezet met een Pontificale Hoogmis. De Pauselijke Legaat, Zijne Emi nentie Kardinaal B. Cerretti, woonde, op een troon gezeten, de plechtigheid bij. Bij zijn aankomst werd de kardinaal door een groote menigte met groot en eerbied be groet. In de laan, die naar de kerk voert, stonden duizenden en duizenden dicht op een gepakt. Kinderen wuifden met Pause lijke en Australische vlaggetjes. In plechti- - gen stoet begaf de kardinaal zich naar de kathedraal. De stoet, gevormd door den Pau selijken Legaat en zijn gevolg, werd door don maestro di camera van Z. H. den Paus, monseigneur Carlo Respigbi, geopend, In de overvolle kerk nam kardinaal Cer retti op zijn troon plaats, terwijl zijn gevolg zich rond hem schaarde. Luidsprekers zorgden, dat de gebeden en gezangen tot ver buiten de kerk te hooren waren. De velen, die geen plaats meer in do kerk konden vinden en buiten in de laan, Welke toegang tot de kerk geeft, en in de aangrenzende tuinen en de straten opgesteld stonden, konden aldus de plechtigheden groo- tendeels volgen. Tijdens de meest plechtige ©Ogenblikken, knielde men gemeenschappe lijk neder. (EIGEN BERICHT.) SYDNEY, 5 September. Hedenmiddag om lialf vier is hier met een in de geschiede nis van Sydney misschien nog weergaloozen toeloop van deelnemers en belangstellenden Uit alle deeleri van Australië, en van alle werelddeelen en landen, en met een onge- kenden luister het internationale Eucharis tisch congres geopend. Lenigen tijd vóór de opening, die in de grootsche St. Mary's Cathedral zou plaats hebben, vereenigden zich de leden van het Australische episcopaat, welke bijna zonder uitzondering aan de plechtigheid deelnamen, en de zeer talrijke aartsbisschoppen, bis schoppen en kerkelijke hoogwaardigheids bekleders, uit andere landen naar het con gres gekomen in de St. Mary's School, die in de nabijheid van de kathedraal gelegen is. In plechtigen optocht trok men vandaar naar de kathedraal, voorafgegaan door een groep ridders van Sint Gregorius. De kathedraal zelf was tot in de uiterste hoeken gevuld met geestelijken en leeken. Duizenden en duizenden konden niet meer worden toegelaten. In het nabijgelegen Hyde Park volgden zij met stillen eerbied het ver loop van de plechtigheid, die door loudspea kers tot ver in den omtrek werd uitgedragen. Toen de stoet hoogwaardigheidsbeklee- 'ders, d'p 7:'.h 1 .vu v<"» door de dichte menigte kon hanen, en waarbij zich de kardinaaldegaat met zijii gevolg had aan gesloten in de kathedraal wa's "aangekomen en de legaat en de aartsbisschoppen en bis schoppen op.het altaar hadden plaats geno men, betrad dè aartsbisschop van Sydney, monseigneur M. Kelly het spreekgestoelte om met de volgende rede het congres te openen. Monseigneur Kelly begon met namens het episcopaat van Australië en Nieuw-Zeeland den eerbiedigen welkomstgroet uit te spre ken jegens den hoogen vertegenwoordiger van Zijne Heiligheid Paus Pius XI en de volkomen gehoorzaamheid en onderworpen heid van dat episcopaat jegens den Vader der Christenheid te betuigen. Dan verwel komde hij de vele broeders in de bisschoppe lijke waardigheid, die gedreven door een en dezelfde liefde jegens het Allerheiligst Altaar geheim, naar Sydney gekomen waren, even als de tallooze geestelijken en geloovigen. Voortgaande wees monseigneur Kelly er dan allereerst op, dat dit congres uitsluitend een godsdienstig karakter heeft en niet van sociale of politieke orde is. „Wij allen", zoo ging de aartsbisschop verder, „zijn hier gekomen, uit alle landen en uit alle stammen en volken om openlijk getuige nis af te leggen van ons geloof in en onze liefde voor het Heilig Sacrament der Eucha ristie, dë bron van ons bovennatuurlijk leven en Jesus Christus, verborgen onder de Broodsgedaante, maar wezenlijk en waar achtig tegenwoordig, een heele bijzondere en grootsche hulde te brengen tot eerherstel van de beleedigingen, verguizingen en na- tatigheden, die Hij geduldig in dat Heilig Sacrament verduurt". Het algemeene onderwerp, dat gekozen is voor de redevoeringen op de algemeene ver gaderingen en de conferenties op de sectie vergaderingen draagt een echt Australisch karakter. Dat onderwerp is: de Heilige Eucharistie en de Heilige Maagd Maria. De Heilige Maagd als Hulp der Christenen is de voornaamste patrones van de Austra- ïsc ie kerk en deze weidsche moederkerk, e laiy s Cathedrale is aan Haar glorie toegewijd. De liefde tot. de Moeder Gods leeft m Australië, onder oud en jong, geleerd en ongeletterd. Aan het slot. begroette monseigneur Kelly meci in het hijzonder nog den „veteraan bis- c op van Namen, monseigneur Ileylen en „e «emeenen secretaris van het Algemeene omi e der Internationale Eucharistische Congressen, Graaf Henry d'Yanville uit Tevens bracht Mgr. Kelly vriendelijk c^-i\aan,de civiele autoriteiten voor de cc erende ontvangst den deelnemers bereid en aan de pers. Hierna voerde monseigneur Heylen het w 01 a s voorzitter van het Algemeene Comité der Internationale Congressen. r VaVle 'ei'en van bet Permanente Comité voor de Internationale Congressen wenschte mgr. Heylen hun vreugde uit te spieken over de Plechtigheden, die te Sydney ter gelegenheid van het negen en twintigste Eucharistische Congres zijn georganiseerd. De gewijde spreker zeide zeker te zijn, dat dit congres zich zijn voorgangers waardig zou toonen. De Heilige Vader aldus mgr. Heylen, keur de de keuze van Sydney goed, zegende het congres met Zijn Vaderlijke liefde en zond een Legaat, om onzen arbeid te leiden en te zegenen- f. mt-^4 De Drachtige Farm Cove, een baai ia de groote, natuurlijke haven van Sydney. Langs deze baai z'jn de tuinen van het Government House gelegen en de Botanical Gardens. Hier komt Zondag- de process's aan, wanneer ze de haven heeft overgestoken. Door de tuinen trek'; ze dan naar de kathedraal. Wij danken den H. Vader en beloven Hem, clat we alles zullen doen, wat in ons vermo gen is, opdat het Congres zal worden, zooals Hij het verwacht en wel een schitterende triomf voor Christus, onzen Koning, een plechtige bevestiging van Zijne Koninklijke rechten en een openlijk eerherstel voor de Hem aangedane beleedigingen. Monseigneur Heylen bracht vervolgens Kardinaal Cerretti, den Pauselijken Legaat, hulde en eerbied en betuigde hem zijn vol ledige onderworpenheid. De gewijde redenaar herinnerde er daarna aan, hoe Zijne Eminen tie steeds de Eucharistische Congressen met alle krachten heeft bevorderd en gepropa geerd en aldus de geloovigen er toe bracht, naar deze Congressen op te gaan en er aan deel te nemen. Wij hopen, aldu§ .monseigneur Heylen, dat U aan den H. Vader zult kunnen zeggen, dat door hét negen en twintigste Eucharistische Congres, hetwelk nu hier in Sydney wordt gehouden, het geloof van allen is verstevigd en vooruitgegaan en dat er een nieuwe devo tie in aller harten is ontvlamd. Vervolgens wendde Monseigneur Heylen zich tot Monseigneur Kelly, deu Aartsbis schop van Sydney endankte hem, voor de groote prestaties van zwaren arbeid, door hem ten behoeve/wan het in zijn stad geor ganiseerde Congres verricht. En nu,-aldus monseigneur-Heylen, gaan wij aan het werk:-Laat ons -luisteren naar de Wóórden van drie H'eiiigeti=Vad«r-naar die van Zijn Doórtüchtigen "Legaat en dan, uit nemend gesterkt étöor deze- bemoedigende en hoopvolle woorden, ztilien wij gedurende „de dagen van het Congres geen ander doel heb ben, geen ander verlangen en geen anderen wensch: dan Jesus Christus Onzen Koning te verheerlijken, onze devotie te versterken en apostels te worden van de Heilige Eucha ristie. Opdat we .steeds, met grooter enthou siasme mogen herhalen het: Christus Vincit„ Christus regnat, Christus imperat. Na deze toespraak, die veel enthousiasme verwekte en een diepen indruk maakte, las Reverend J. P. Sheehy, lid van het plaatse lijke comité te Sydney voor de propaganda van het negen en twintigste Eucharistische Congres, de Pauselijke hulle voor. Deze luidde als volgt: (EIGEN TELEGRAM.) De Pauselijke Buif (jje dóór den Zeere'érw. waarden heer P. J. Sheehy van Sydney werd voorgelezen, luidt n.Is volgt: Zijne Heiligheid Paus Pius XI aan Zijn beminden zoon B. kardinaal Cerretti. De tegenwoordigheid van den Roomschen Hoogepriester door Zjj.n Legaat, op de Inter nationale Eucharistische Congressen, is niet een gewoonte, welke van zulk een langen tijd her dateert, alg de belangrijkheid en de grootschheid, welke deze bijeenkomsten in Het prachtige St. Pathrick's College te Moniy, bij Sydney Heads, op het terrein 'wa'arvan de H.H. Missen 111 de open lucht plaats hebben en vanwaar Zondag de groote processie vertrekt. Het is noodig, dat do sprekers en redenaars op dit Congres naar beste vermogen zullen trachten, de betrekkingen, die er bestaan tusschen de Moedermaagd en het Allerhei ligst Sacrament, duidelijk uiteen zetten. Vele bewijzen van deze betrekkingen kunnen in de liturgie der Heilige Kerk gevonden wor den, alsmede in de geschriften der heiligen en in die der kerkvaders. Wij hopen vol vertrouwen, dat de geloovi gen, d:ie de daarop, betrekking hebbende be sprekingen, uit liefde tot Christus, bijwonen, tot een grootere liefde tot de Heilige Maagd zullen worden bewogen. De woorden van het Evangelie volgend, kan men niet anders doen, dan de glorie van den Zoon met die van de Moeder te ver binden. Immers: „Gezegend is het lichaam, dat U gedragen heeft en gezegend de boe zem, die U gevoed heeft." We hebben met bijzondere vreugde gecon stateerd, dat de discussies, op vorige Eucha ristische congressen over dit onderwerp ge houden, dit jaar den weg voorbereid hebben voor Uw congres in Sydney. Wij wijzen in verband hiermede speciaal op de echt dioce sane Eucharistische Congressen, die onlangs in Onze tegenwoordigheid werden gehouden en wat de belangstelling en i enthousiasme van het volk aangaat, alle tot dusver ter eere van het Allerheiligst Sacra men gehou den bijeenkomsten overtroffen. Thans wordt rond de kathedraal van de Heilige Maria, de patrones var deze -brsMieik, 5®P Ü5 Teekening van de groote brug, die de voornaamste deeien van Sydney's haven wijken zal verbinden. Met de constructie van de brug is men nog bezig. o n laatsten tijd gekregen hebben, dit zou den doen vermoeden. Behalve de gewone geestelijke gunsten en gaven, die de Eucharistische Congressen met zich brengen, valt op een speciale verdienste nog te wijzen, deze dat ze op het volk zulk een diepen en machtigen indruk maken. Ze trekken de menschen naar de waarheid van Christus en sterken de geloovigen tot een volmaakter christelijk leven en tot een veel- vuldiger bezoek aan het Allerheiligste Sa crament. Nu het negen en twintigste Eucharistische Congres in de maand September van dit jaar in de schoone stad Sydney wordt ge houden, benoemen Wij U, beminden Zoon, tot Onzen Legaat. Vertegenwoordigt Gij Onze Persoon, leidt en presideert de plechtigheden en de besprekingen. De hul maakt er verder op prijzeuden toon gewag van, dat kardinaal Cerretti vroeger, in de jaren va.n 1915 tot 1917 als eerste Apostolisch Delegaat van Australië en Nieuw-Zeeland te Sydney vertoefde en daar veler harten, zoowel van bisschoppen als van het trouwe Katholieke volk, voor zich won. Kardinaal Cerretti, aldus zegt de Pauselijke hul verder, deed er veel voor den bloei van de Katholieke Kerk. Zoowel geestelijken als leeken zullen daarom den Legaat met uit bundige vreugde ontvangen. Onze keuze, aldus de H. Vader, is naast andere omstandigheden, in niet ge ringe mate op U gevallen door het feit, dat Gij als zoon van Orviöto, de stede van het Allerheiligst Sacrament, de traditioneel© de votie en vereering tot de Heilige Eucharistie van deze veste hebt geërfd. Het. is Onze gewoonte geweest, zoo ver vólgt de hulle, in Rome geestelijken en lee ken bijeen te brengen in nachtelijke waken, georganiseerd voor de aanbidding van het Al 1 erhei 1 igst S a er a me nt. Wij weten, dat op het Congres, hetwelk thans te Sydney gehouden wordt, niet al leen op de plechtige bijeenkomsten, maar ook op de vergaderingen der secties de on derwerpen, betrekking hebbend op de veree ring van de Eucharistie, naar voren ge bracht zullen worden, terwijl er tevens wordt gewezen op den eerbied, verschuldigd aan de Moeder Gods, de Maagd Maria. door de sprekers, gedreven door eerbied voor de II. Maagd, over Haar en het Allerheiligst Sacrament gesproken. Wij voeden de hoop, dat dit, thans aan vangende, negen en twintigste Eucharisti sche Congres een groot succes zal zijn voor ons geliefde Australische volk en verwachten vol vertrouwen een groote manifestatie van vroomheid, een geweldigen oogst van gees telijke vreugde en heiligheid. Wij zullen spoedig hooren van al hetgeen onder U gedurende de congresweek, gedaan •wordt, door snelle boodschappen, maar Wij verwachten van U, geliefden Zoon, 'n nauw keurig verslag. Reeds nu zien wij met vreugde naar de merkwaardige manifestatie van eerbied en loyaliteit, waarmede het geloovige volk van Australië den Stedehouder van Christus ln de persoon van Zijn Legaat ontvangen heeft. Met nog grooter vreugde verwachten Wij een schitterend bewijs van Goddelijke eer, die hat brengen zal aan het Allerheiligst Sacrament, zoowel te land als ter zee. Moeten Wij niet de wijsheid bewonderen van den Eeuwigen Vader, Die wenschit, dat Zijn Eeniggeb»ren Zoon zulk een eerbewijs ontvangt en zulk een verheerlijking geniet in een land, waar Hij in vroeger tijden zoo zeer vernederd werd en waar het den pries ters, die de uitdeel ere Zijner geheimen wa ren, was verboden, Zijn onbloedig offer op te dragen? De geschiedenis herinnert er aan, hoe in het jaar 1817 Father Oflynn, de eerste offi cieel uitgezonden Katholieke priester, die op de Australische kusten landde, zich verher- gen moest in een nederige woning van hrave Katholieken. En hoe hij bij zijn deportatie, die spoedig volgde, het Allerheiligste Sacra ment in de simpele schuilplaats achterliet, opdat Het daar zou worden bewaard, zoodat Het een troost zou kunnen zijn voor het trouwe Katholieke volk hij de komst van een anderen priester. De geschiedenis herinnert er tevens aan, dat de Heilige Eucharistie daar gedurende een zeer langen tijd verwijlde en de Heilige Hosties er op wonderlijke wijze bewaard ble ven en daarbij geen andere eerbewijzen be kwamen dan die, heimelijk door een handvol oude Katholieke kolonisten af en toe in stil len ootmoed gebracht. Moge de allerliefste Jesus, wanneer Hij over de wateren van uwe mooie haven ge dragen wordt, zooals Hij in oude tijden in de visschersboot van den H. Petrus over de wateren van het meer van Tiberius gedra gen werd, u allen zegenen, die Hij door Zijn kostbaar Bloed heeft verlost. Moge Hij de komst verhaasten van den sohoonen dag, waarop Zijn Koningschap door de wereld zal worden erkend en door allen zal worden aanvaard, waarop het ge zegende bezit des vredes aan de volken der aarde zal warden teruggegeven en onder hen zal opbloeien. Als een teeken van hemelsche gunsten en als een teeken van Onze aaidsche welwil lendheid verleenen Wij van harte den Pau selijke n Zegen aan U, beminden Zoon, aan de bisschoppen, de geestelijkheid en het Ka tholieke volk van Australië en aan allen,' die naar Sydney komen, om het Eucharis tisch Congres bij te wonen. PAUS PIUS XI. Hierna voerde Zijne Eminentie, Kardinaal B. Cerretti, de Pauselijke Legaat het woord. Zijne Eminentie, de aanwezigen toespre kend, verwees eerbiedig naar het Pauselijke schrijven, naar welks voorlezing het Congres met zulk een devote aandacht had geluisterd, vreugdevol de Vaderlijke woorden begroe tend, aldus op welsprekende wijze getuigend van den band, die het met den Plaatsbe- kleeder van Christus op aarde verbindt en van zijn groote vereering. Het is onmogelijk, zich voor te stellen, aldus Zijne Eminentie, dat dit anders zou ?ijn geweest in een land als Australië, welks K&tholieken vurige geloovigen zijn en waar dige kinderen van de Heilige Moederkerk, die met dit Congres den schitterenden triomf voorbereiden van Jesus Christus in het Aller heiligst Sacrament en van Maria, Christus Onbevlekt Ontvangen Moeder. Nauwelijks honderd jaren zijn voorbijge gaan, aldus Zijne Eminentie, sinds dit schoone eiland, dat als een reusachtige schelp temidden van den oceaan ligt, uit bijna onbewoonbare streken bestond en slechts door de stoutste zeevaarders werd be zocht. Het was desondanks een wonderlijk rijk gewest, waar de Ware God echter be trekkelijk weinig aanbidders telde. Zijne Eminentie riep de gebeurtenissen in herinnering, die zich hebben afgespeeld met den Ierschen missionaris O'Flynn en met William Davis, in wiens kleine woning in een klein cederhouten kistje de Heilige Hostie was achtergelaten, toen de missiona ris gedwongen was Australië te verlaten. Deze namen leven nu nog altijd in dank bare herinnering voort onder de Katholieken van Australië. Dit, behoeft niet te verwonde ren. Want zegende God niet het huis van Obebedon, omdat het de Arke des Verbonds binnen zijn muren omvatte? En zou God niet overvloedig het gezin zegenen, dat zoo vól eerbied en liefde niet alleen de Arke des Ver- lionds in zijn woning ontving maar den Vorst des Vredes zelf in het Allerheiligste Sacrament verborgen. Waar het bescheiden huisje van Davis stond, verheft zich nu de kerk van Sint Patrick. Na afloop van de rede van den kardinaal legaat werd de plechtigheid met den zegen van het Allerheiligste besloten. Het officieel e insigne van het 29ste Intern. Eucharistische Congres te Sydney

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5