Mill DOMOERDAG 6 SEPTEMBER (928 TWEEDE BLAD ONZfc. ARBEiDEftS EN McXiCO EEN BRIEFWISSELING MGR. H. VAN DE WETERING *M|f PAGINA 2 BOSSCHE R.K.DIOC. CONGRES OVER HET HUWELIJK derde zitting. WAAR BLIJFT DE WINST VAN DE A.T.O.? liet derde jaarboek van het R. K. Werk liedenverbond, bevat o.a. een belangwekken de briefwisseling, die werd gevoerd betref fende de Kerkvervolging in Mexico en die waard is vvijd-verspreid te worden. In zijn najaarsvergadering had het Ver bond een resqlutie aangenomen inzake de geloofsvervolging en deze toegezonden aan de Mexicaansche regeering en gepubliceerd in de wereldpers. De socialistische arbeiderspartij iu Mexi co wendde zich daarop met het volgend schrijven tot het Werkliedenverbond: Wij hebben Uw circulaire gedateerd 30 November 1.1. ontvaDgen, waarin U on3 vraagt, te willen zoo-gen voor de publicatie van de door den Bond van Katholieke Arbeiders genomen besluiten tegen de door de Mexicaansche Regeering aange- nomenhouding inzake religie, naar aan leiding van de onlangs uitgevaardigde ver ordeningen. Wij verorlovenons, U ter kennis to brengen, dat wij niet In staat zijn, aan dacht te schenken aan bet verzoek van Uw geachte Corporatie, aangezien het ar beiderselement in Mexico in het algemeen, en zeer bijzonder de leden, die deze Party vormen, het totaal eens met zijn met de door de Regeering in genoemd religiecon- fhct aangenomen houding. Uw corporatie weet beslist in diepsten grond niet, wel ke eigenlijk de waarheid ia betreffende deze kwestie en daarom is het onze plicht krachtens de ons toegekomen inlichtin gen» dat n.I. de reaetionnaire en clerical» elementen, vijanden van de bevrijding van het volk, die sinds jaren zich verzet heb ben tegen de ontplooiing en den vooruit, gang der Mexicaansche natie, de goede trouw van de oprechte Katholieken van geheel de wereld en van do leden, die Uw geachte Corporatie vormen, hebben be drogen U er van in kennia te stellen, dat het Mexicaansche voik, vermoeid van alle machinaties der deelnemers» die oog luikend de Mexicaansche rampen bevor deren, welke in het buitenland tegen onze tegenwoordige Regeering benut worden, heeft besloten om een eind te maken aan dezen toestand, -door zich wijd en breed solidair te verklaren met het reconstruc tieve werk, dat onze tegenwoordige Regee- r'ng, waarvan Generaal Plutarco Ellas' Calles voorzitter is, ten voordeeie van het land ontplooit. Indien Uw geachte corporatie meer in den breede de gezichtspunten, die ons volk in deze is toegedaan, wenseht te kennen, zullen wij niet aarzelen, U alle details uiteen te zetten, die geacht worden, nood zakelijk te zijn voor een betere kennis der feiten, ten einde in het vervolg de opi- nie der Katholieken van goede trouw, die er voor werken, om in geheel de we- rëld de beginselen, die zij houden, te handhaven,niet meer bedrogen worde. Onze mannetjes lieten zich de gelegenheid om meer van de zaak te weten te komen niet ontsnappen en zonden d.d. 11 Maart het volgend schrijven naar Mexico: Aan de Partido Laborista. Mexlcano, Plaza Aquiles Serdan 39, Al^os. r i MEXICO D.F. Uw schrijven van 7 Januari 1.1. kwam in goede orde ln ons bezit. Waar van oordeel zijt, dat wij bedro gen zijn door de reaetionnaire en clericale elementen, die vijanden zouden zijn van e evlijding van het Mexicaansche volk, en u zich bereid verklaart, nadere inlich tingen te geven, die noodzakelijk zouden zijn voor een betere kennis der feiten zou U ons verplichten door te ontwoorden op het volgende. Is het waar: le. dat aan de Kerk bij de Wet van 1917 alle rechten zijn ontnomen, dat zij geen rechten meer kan verwerven en burger lijke overheidspersonen met hun gezag tuschenbeide kunnen treden in den eere- dienst en de openbare tucht der Kerk? 2e. dat aan de priesters de politieke en burgerlijke rechten zijn ontnomen en hun aantal voor de verschillende staten door de burgerlijke overheid wordt vastgesteld? 3e. dat reSigieuse beloften afleggen in Mexico niet geoorloofd is en kloosterorden en rehgieuse genootschappen niet mogen bestaan? 4e. dat kerken, huizen der Bisschoppen en kanunniken, seminarlën, kloosters ziekenhuizen en gestichten van weldadig, bej.! aan de Kerk zijn ontnomen en tot eigendom der natie verklaard? oe. dat de Kerk geen eigendomsrecht kau bezitten? 6e. dat de bedienaren van den gods dienst niets bij testament kunnen verwer ven, tenzij van hunne naaste verwanten? 7e. dat het aan priesters en leden eener religicuse orde niet geoorloofd is op lagere scholen onderwijs te geven of die scholen te besturen? 8e. dat het onderwijs godsdienstloos moet zijn? 3e. dat het aan katholieken verboden is m het openbar voor vrijheid van gods dienst op te komen? 10e. dat in bijna alle staten de priesters alleen hun ambt kunnen uitoefenen, in dien zij nij de bestuurlijke organen zijn ingeschreven en van hen daartoe vergun- ntng hebben, ontvangen? lie. da.t priesters door een burgerlijk huwelijk gebonden moeten zijn? 12e. dat verschillende bisschoppen en priesters gevangen zijn gezet? 13e. dat aiie mensehen in openbaren dienst werden gedwongen om deel te ne men aan lietoogingen van Uwe partij tegen den katholieken godsdienst? 14e. dat personen, die opkomen voor de belangen van den godsdienst en de Kerk worden gevangen genomen? 15e. dat priesters in hun eigen wonin gen worden overvallen, de H. Eucharistie wordt onteerd en de bedienaren der H. Geheimen naar de gevangenis gebracht? 16e. dat reeds verschillende priesters zijn ter dood gebracht? Al deze feiten, die als beslist waar in onze pera worden medegedeeld, schijnen ons toe zeer weinig met de bevrijding en da verheffing van het Mexicaansche volk ver band te houden en zouden in ons land, waar ieder vrij zijn meening met het ge schreven en gesproken woord kan verde digen, waar ieder vrij den godsdienst kan belijden, dien hij voor den waren houdt, niet worden geduld. Het is dus begrijpelijk, dat bij het ver- nemenvan de boven gereleveerde feiten ons vrijheidsgevoel en vooral onze katho lieke overtuiging geweld werd aangedaan. Vandaar de uiting van ontstemming onzer vergadering. Wij zullen intusschen gaarne vernemen, wat naar Uwe meening, van een en ander met de waarheid in overeenstemming is, resp. op welke wijze een en ander naar Uwe inzichten verband houdt met de be vrijding en verheffing van het Mexicaan sche volk. Namens het bestuur: enz. De roode heeren in het verre Westen schenen van die vragen niet terug te heb ben en zwegen als moffen. Maar toen onze arbeiders op 30 November nog niets ge boord hadden waagden zij er weer de noo- dige porto aan en verzonden het volgend schrijven: Aan de Partido Lahorista Mexicano, Plaza Aquiles Serdan 39, Altos. MEXICO D.F. D.d. 11 Maart j.l. hebben wij eenerzijds geantwoord op Uw schrijven d.d. 7 Januari 1927, terwijl wij U anderzijds een aantail vragen stelden, betrekking hebbend op de toestanden in Uw land. Tot nu toe hadden wij niet het genoe gen eenig antwoord op die vragen te mogen ontvangen. Waar U zoo ijverig waart ons, zonder dat wij iets vroegen, mededeelingen te doen over de toestan den in Uw land en aanbood ons nadere inlichtingen te verstrekken, vertrouwen wij, dat U zoo vriendelijk zal zijn, nu wij U iets vroegen, daarop ook te antwoorden. De positie, waarin de Katholieke Kerk en de Katholieken ten Uwent onder een onuitstaanbare dictatuur blijken te ver keer en, lijkt ons wreed en het feit zou in onze oogen nog verergeren, indien arbeiders en arbeidersorganisaties onrecht zouden verdedigen. Het arbeidende volk heeft in het ver leden in bijna alle landen zelf veel gele den onder onrecht; het zou moeilijk te verstaan zijn, indien het thans zelfbewust onrecht zou plegen. Voor Uw spoedig antwoord betuigen wij U onzen dank.. Voor het Bestuur: enz. Het is nu weer bijna November maar. een antwoord is niet gekomen. Is er sterker bewijs mogelijk voor de waarheid van de berichten omtrent de Kerkvervolging en de mede-schuld van de socialisten? De Nederlandsche Katholieke arbeiders hebben goed werk verricht: zij hebben hui chelaars ontmaskerd' Onze Brusselsche correspondent seint: Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van. Utrecht, is Woensdag te Meehelen aangekomen. Z. D. H. zal er als gast van Z.Em. Kardinaal van Roey twee dagen blijven. KRALINGSCHE ZEILCLUB. D« nationale zeilwedstrijd, dien de Kraling- sche zeilclub Zondag a.s. zou bouden, ls uitge steld tot Zondag 23 dezer. DE JEUGD-BÜRCBT t)LUDWIG8TBIN" AAN DE WERRA ls gelegen op een hoogen berg waar velen hun vacantie doorbrengen. Een foto van den burcht. HET HUWELIJKSPLAN IS GEBOREN UIT DE EEUWIGE WIJSHEID, DE BEKRONING DER SCHEPPING AVOND-BIJEENKOMST. In de versierde tooneelzaal van het Concert gebouw te 's-Hertogenbosch had Dinsdag avond een bijeenkomst plaats, Welke den con gressisten was aangeboden door de plaatse lijke afdeelingen van de vereeniging „Voor Eer en Deugd". De vergadering werd mede bijgewoond door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbose.li en beschermheer van het congres, en Jhr. mr. F. van Rijckevbrsel, waar nemend Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant. Toen allen gezeten waren, opende Ir. E. baron van Voorst tot Voorst namens de plaatselijke afdelingsbesturen de bijeenkomst en beette de aanwezigen welkom. Rede Pater Borromaeus de Greeve. Nadat het gemengd koor van St. Jacob en het ensemble Van den Akker hadden doen hooren, hield Pater Borromaeua de Greeve een rede over: „Het ideaal van het Christelijk huwelijksleven". sPr. betoogde, dal; er de laatste jaren geen ernstiger bijeenkomst is geweest dan dit congres Mgr. Callier wees er reeds op, dat men meer moet leeren inzien de heiligheid en het ideaal vod. het Christelijk hu welijk. Het huwelijksvraag- stuk is zeer moeilijk ge- BORROMAEUS DE worden door de logge GREEVE verstoffelijking. Het huwelijk is een groote Godsgedachte, ge boren uit God, bestendig door God en vrucht- haar voor God. Doze gedachten ontwikkelde spr. nader tn den breede. Geboren uit God, Die het huwelijk heeft ingesteld. Het huwelijksplan ig geboren uit de Eeuwige Wijsheid, de bekroning der Schep ping. God stelt als middel tot hot doel het huwelijk vast, dat het nieuwe leven brengen moet. Spr. schetste het huwelijk vervolgens, -als een instelling van het Paradijs. De op vatting moet er uit, dat list slechts een burger lijk contract is. God heeft het huwelijk verheven tot een Sacrament, waardoor liet een genade-stroom geworden is, een roos van de aarde, een juweel dien Jesus Christus geschonken heeft aan Zijn Bruid. Wij katholieken mogen juichen, wij mogen bruid en bruidegom begroeten als Goddelijke genade-dragers. Zij zijn de priesters van dit sacrament, twee zielen, gloeiende in Goddelijke schoonheid. Het tuiwalijTi ia voorts bestendig door God ie oer der kerlc is o<& gebouwd op do natuur. Spr. ging vervolgens nader in op de onont bindbaarheid des huwelijks Het St. Alphonsuskoor zong vervolgens eonige liederen, waarna 2. D. H. Mgr. A. F. Diepen de vergadering toesprak. Toespraak Mgr. A. F. Diepen. Innigen dank bracht 22 D. H. aan alle diocesane rereenigingen, die hebben samen gewerkt om deze heerlijke congresdagen te organiseeren. AHen moeten met God medewerken; dat zul len we indien we navol gen het ideaaal ons voorgehouden door Pa ter Borromeus de Greeve. In verband met het voorkomen van ophef fing der samenleving wat niet is ontbinding MGR. A. F. DIEPEN def J33,1*" schuwde mgr. nadruk, kelijk: blijft bij elkaar en draagt elkanders las ten, zoo Christus' wet volbrengend. Vooral de eenheid, onverbreekbaarheid en heiligheid van het huwelijk hield de bisschop den aanwezigen voor oogen. Na een krachtige aansporing scihonk Mgr. Diepen der vergadering zijn Zegen. De vergadering werd daarna gesloten en ging onder gezang uiteen. Nadat Woensdagmorgen om 8 uur in de kapel dei' Eerw. Zusters Theresianen een H. Mis was opgedragen voor de zielerust van wijlen Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, in leven Commissaris der Koningin en ^©schermheer van het Congres, werd het Congres voortge zet. Inleiding C. J. Kuiper. De heer C. J. Kuiper, Utrecht, hield een inleiding over „Loonvraagstuk en gezin",, Het loonvraagstuk heeft een godsdienstlg- zedelijken achtergrond. De sociale omwenteling moet verslappend werken op <ie gezinsmoraal, indien men niet den steun heeft van het godsdienstig element. Een toenemend deel der menscbheid is op een bestaan in loondienst aangewezen. Een loonregeling, die naar gezinsbehoefto zich richt, doet afstand van het individualis me der oude liberale ^chool. Bij de oplossing van de kwestie is het godsdienstige element niet uit te schakelen; de sociale rechtvaardig heid houdt immers rekening met de liefde. Wanneer het element gezinsloon in de loon regeling wordt ingeschakeld, betoogde spreker, kan de sociale rechtvaardigheid er slechts bij winnen. De katholieke arbeidersbeweging streeft naar een gezinsloon kindertoeslag, daarin gesteund door do christelijke vakbewe ging; tegenstand daarbij wordt ondervonden van de neutrale en socialistische richting. Spr. eoncludeerdb, dat bij de loonregeling het prestatie-element op de eerste plaats moet staan, maar ingeschakeld moet worden het systeem van gezlns- en kindertoeslag, omdat het gezin van groote godsdienstig-zedelijke waarde is. Het individualisme meet van 'de loonregeling werden losgemaakt en verheu gend is het te constateeren, dat het streven in die richting merkbare vorderingen maakt» Inleiding mevr- A. Meijer. Vervolgens werd het woord verleend aan mevrouw Annie Meijer (Rotterdam), lid der Tweede Kamer, tot het houden van een inleiding over „het vrouwen-vraagstuk met be trekking tot het gezin". Vooraf gaf spreekster een omschrijving van het doel der Katholieke vrouwenbeweging. Door deze beweging staat de vrouw niet alleen me?T in den strijd tegen de gevaren die haar, ook in andere landen be dreigen. Spr. stond vervolgens stil bij enkele gevaren, welke het gezin bedrei gen en waartegen men MEVR. A. MEIJER -UULGAl zich m vereeniging dient te verzetten. Zij wees erop, dat een streven naar luxe, genot en ver maken de oude degelijkheid dreigt te verdrin gen. Een vijand van het gezinsleven is mede de ver doorgevoerde sport,'welke ook gevaren van zedelijken aard kan meebrengen. Meer dan ooit is er thans noodig de sterke vrouw mt het Evangelie. Aansluiting bij de Katholieke vrouwenactie achtte spr. allereerst gewenscht. Een eeresaluut bracht spr. aan de Katholieke werkgevers m Brabant en Limburg, die geen gehuwde vrouwen in dienst nemen. e vrouw zal k.i. moeten beginnen in het gezm haar invloed te doen gelden, dan kan zij. ook de maatschappij bereiken, zoo mede- arbeidend aan de oplossing der hangende vraagstukken, vraagstukken die niet op te lossen zijn zonder de R. K. vrouwenactie. Speciaal wees spr. op de taak welke de vrouw in het huisgezin heeft te vervullen; bij de op voeding der kinderen stond zij langer stil. Gok riep zij op tot den strijd tegen de moderne mode en ongepaste kleeding. Verder betoogde zij dat de vrouw van haar gezin moet maken een centrum van godsdien stig leven; zij geve daarbij het voorbeeld. Eindelijk spoorde zij de ouders aan hun doch ters en zoons voor te houden, het idealistische huwelijk. De samenwerking tusschen vrouwenbeweging en huisgezin moge bezegeld worden in het aller- chrfstelijkst huwelijk tusschen beide. Inleiding Pater Wove Om 2 uur had de slotzitting plaats, waarin Pater Dr. A. Weve O.P., hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogeseïtooï te Tilhurg, sprak over „Zedelijke factoren hij de opvoeding als middel ter bestrijding van 'act Neo-Malthusia- nisme". De mensehheid heeft een nieuwe Godheid aangenomen, die van het genot en vermaak. Tal van hardheden moeten we aanschouwen,- hardheden en egoïsme op elk punt. De menseh heid. wordt geëxploiteerd vo.or de winzucht. Dak egoïsme is ook aan te wijzen in het verfoeilijk kwaad der kinderbeperking, Spr. betoogde, dat het christelijk huwelijk is vooral de vereeniging van twee levens, van twee zielen, want het geestelijke moet ove-r- heersehen. Dat is de ziel der echtverbintenis. De christelijke echtelieden zuilen de matigheid moeten beoefenen, omdat zij meester dienen, te- zijn over de lagere natuur. Matigheid ia de groote wet voor alle redelijke schepselen. Inleiding Prof. van de Loo» Hierna werd de laatste inleiding gehouden door P r o f. F. A. H. van d e L o-o, van het Groot-Seminarie Rijsenburg over: Godsdien stige factoren hij de bestrijding van het Neo- Malthusianisme. Tal van factoren beïnvloeden de daling van het geboorte-cijfer. Ze liggen voor een deel op sociaal-economisch gebied. Ook de ontzaglijks propaganda voor het Neo-Malthusianisme ge maakt, is een factor van groote beteekenis. De voornaamste en diepere oorzaak ligt echter volgens spr. op moreel-gódsdienstig terrein. „Ik ben overtuigd", zoo zegt hij, „dat niemand uwer mij zal tegenspreken, wanneer ik als hoofdoorzaak aanwijs het verflauwen en weg kwijnen allerwege van den Godsdienstzin, in zonderheid het afsterven van den geest van het positieve Christendom, met zijn Geloof aan het andere leven-, aan Gods Voorzienigheid en Gods vergelding met zijn leer van de supre matie van den geest boven het vleesch, van het eeuwige boven het tijdelijke, met zijn altijd vloeiende bronnen van offermoed en offer kracht, ontsprongen op Golgotha's Kruisberg". Weted wij dien godsdienstigen geest, waar hij nog heerscht» niet te behouden en waar hij kwijnt, niet tot een nieuw leven op te wek ken, dan zal onze strijd tegen het Neo-Malthu sianisme met een nederlaag eindigen en al onze arbeid voor het behoud der volkskracht een sysyphus-arbeid zijn. Spr. doet voor zijn meening een beroep op de geschiedenis, Spr. belicht vervolgens het standpunt der Katholieke Kerk. De Kerk leert kl'aar en onverschrokken dat het aeo-malthusianlsme een zware zonde is, een verkrachting van Gods heiligste wetten, die nooit en te nimmer, om wat voor reden ook, kan gesanctioneerd wor den. Nooit zal haar leer op dit punt zich wijzigen. Spr. eindigt met de opwekking, om den. strijd tegen het N. M. niet alleen door stoffe lijke, maar vooral ook door geestelijke mid delen te voeren, door met vereenigde krachten te werken aan de versterking en de verleven diging van den echten Christenzin, door woord en door actie, en door de bezielende kracht van eigen voorbeeld. Na deze inleiding spral» mr. dr» Deckers het slotwoord. MGR. J. D. J. AENGENENT Huldiging te Roelofarendsveen Op Dinsdag 11 September a.s. zal Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te Roelofarendsveen het H. Vormsel komen toe dienen. Wijl Z. D. H. vroeger kapelaan in deze parochie is geweest, heeft het kerkbestuur ge meend, Mgr. Aengenent op plechtige wijze te moeten ontvangen en huldigen. Mgr. zal op dien dag door een feeststoet worden ingehaald en naar de parochiekerk worden geleid. Na de toediening van het H. Vormsel zal Mgr. een pontificaal Lof cele- breeren. WORDT DOOR DE NED EKLANDSCHÊ SPOORWEGEN OPGESTREKEN an ecu „particuliere onderneming" geen sprake In de jongste conferentie tusschen da directie der Ned. Spoorwegen en den perso- neelraad heeft de directie bij de rondvraag de kwestie bij haar aanhangig gemaakt door den personeelraad» inzake het doen inklaren van douanegoederen door de A.T.O., welk werk thans door de spoorwegen wordt verricht, in bespreking gebracht. In de vakbladén van St. Raphael, den B. A. N. S. en de Ned. Vereeniging waren over deze zaak artikelen verschenen, waarin die overdracht van werkzaamheden aan de A.T.O. scherp werd becritiseerd en geconcludeerd dat het overdoen van verschillende werkzaamheden, die tot de taak der Spoorwegen behooren aan andere lichamen die geen personeel in dienst hebben dat onder een R. D. V. valt, als een soort loondrwkkerij was te beschouwen. Omtrent deze zaak vernemen wij, dat de directie der Ned. Spoorwegen in de jongste conferentie aan de Leden van den personecl- raad scherp hun ondeskundigheid in deze heeft verweten. Zij heeft er op gewezen, dat die geruchten en derhalve ook de daarop ge bouwde conclusies, absoluut onjuist zijn. De douane-inklaringen zullen niet door de A.T.O. worden gedaan; zij zal dus ook geen ver diensten opstrijken die anders ten goed ei zouden komen aan de Ned. Spoorwegen. Doch al zouden die werkzaamheden wel door de A.T.O. worden gedaan, dan zou dat aan de flnancieeie positie van de Ned'. Spoorwegen, ten goede komen en indien de A.T.O. tekorten heeft, de Ned. Spoorwegen die moe* ten dekken. Waar uit het bovenstaande blijkt, da zelfs de leiders der vakbonden blijkbaar niet op de hoogte zijn van de positie die de A.T.O. inneemt tegenover de Ned. Spoorwegen, is het van belang waar de Ned1. Spoorwegen eigenlijk een semi-Staatsbedrijf vormen, daar de Staat meer dan de helft der aandeeieu in bezit heeft eens na te gaan hoe de positie* ook in financieel opzicht, tegenover de Spoorwegen is.. Zooals hekend, werd de N.V. Algemeen» Transport Onderneming (A.T.O.) in 1927 gesticht en 23 Mei 1927 werd de Koninklijke bewilliging op de- statuten verkregen. Zij werd opgericht door de heeren ir. J. A. Kalff en mr. K. van Manen, heiden in hun kwaliteit: van directeuren van. dë Staatsspoor en de Hollandsehe Spoor en namens deze twee spoorwegmaatschappijen. Daaruit volgt dat de Ned. Spoorwegen eigenaressen zijn van de A.T.O. Dat blijkt ook wel uit het feit, da.t, hoewel de raad van commissarissen van- de A.T'.O. uit ten hoogste 9 leden, kan be staan, thans alleen helde genoemde oprich ters als zoodanig optreden. Bovendien blijkt het uit het, feit, dat, waar het aandeelenkapitaal van. de A. T. Q. 1.600.000 bedraagt» bestaande uit 10 seriën» elk groot 10 aandeelen, alle aandeelen ten bedrage van 10.000, de eerste 2 seriën geplaatst zijn bij de oprichters (de beide spoor wegmaatschappijen) elk voor gelijk deel. Da- rest van de- aandeelen moeten binnen 1(1 jaren geplaatst zijn. De Staatsspoor en. de, Hollandsehe spoor hehben dus ieder van 100.000 aandeelen op naam. Andere aan deelhouders zijn er niet. De commissarissen van de A.T.O: hunne* voorts geen machtiging verleenen tot het- aangaan- van ge idle eninge n» als niet da Ministers vaan Waterstaat en van Financiën^ maar ook de Raden van Coommlssarissen van de Staatsspoor en van de Hollandsehe Spoor verklaard hebben, daarmede in te stemmen. De commissarissen stellen verder de vpor- Ioopige balans en winst- en verliesrekening vast, waarna zij deze stukken aan het oor deel van de raden van commissarissen der Staatsspoor en Hollandsehe spoor onderwerpen Indien deze Raden wijzigingen noodig ach ten in die stukken, moeten de commissaris sen van de - A.T.O. die er in aanbrengen. Een zeer voorname bepaling in de sta tuten der A.T.O. is, dat de algemeene ver gadering van aandeelhouders de balans en winst- en verliesrekening vaststelt in over eenstemming met de beslissing van de Raden van Commissarissen der Staatsspoor en Hol landsehe Spoor en het dividend bepaalt. In wezen bepalen dus genoemde Raden van Commissarissen het uit te keeren divi dend. Omtrent de kwestie, waar de winst van dte A.T.O. blijft en waarover de meeningen zoo zeer verschilden, zeggen de statuten, da; de zuivere winst, welke na aftrek, van de af schrijvingen overblijft, zoo zij niet meer be draagt dan 6 pet. over het uitgegeven bedrag der aandeelen geheel aan dë aandeelhouders wordt uitgekeerd. Indien de winst meer dan 6 pet. bedraagt, dan kan een deel van het meerdere in een reservefonds worden gestort Waar nu de esnige aandeelhouders de Staatsspoor en de Hollandsehe Spoor zijn, fs het volkomen juist, dat de Nedërlandscöe Spoorwegen de geheeie winst van. de' A.T.O. zullen ontvangen. Ex de statuten staat niat omschreven wie de eventueel® tskorton van de A.T.O. zal dekken, doch waar de Spoor wegen de oprichters, en eenige aandeel houders zijn, de balans an winst- en verlies rekening: vaststellen, en ook de geheeie winst opstrijken, dan vloeit daar vanzelf uit voort, dat die Ned. Spoorwegen ook aansprake lijk zijn voor de eventueel® tekorten van. de A.T.O. Uit het bovenstaande blijkt, duidelijk, dat de A.T.O. allerminst een particulier® onder neming fff, doch eenvoudig een onderdeel van de. Nederlandsche Spoorwegen en dus ïa laatste instantie van hat semi Staatsbedrijf. WINKEL#IEVEGGE GESNAPT. Door zonderlinge gedragingen In een magazijn aan het Damrak te A'dani werd Dinsdag de aandacht van het personeel getrokken, door de zonderlinge, gedragingen van een dame,, die verschillende uitstallingen met een bezoek vereerde zonder echter te koa- pen. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat winkeldieveggen op deze wijze trachten on gemerkt goederen mee te nemen waarschuwde men dë politie. Deze hield de vrouw aan en nu bleek, dat zij zich reeds in het bezit had weten te stellen van verschillende voorwerpen. Op het politiebureau in de Warmoesstraat heeft de politie haar een verhoor afgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6