Kaboutertje HEDENMORGEN WERD TE SYDNEY HET EUCHARISTISCH KINDERFEEST GEVIERD Vrijdag 7 September 1928 Tweede Blad Pagina 1 i <fl;4 EEN ONTROERENDE PLECHTIGHEID OP DE SHOW-GROUNDS DE EERSTE H. MIS IN DE OPEN LUCHT IN AUSTRALIË DE KINDERMIS. AANBIEDING GEESTELIJK BOUQUET AVONDBIJ EÈNKOMST IN HET MOORE. PARK. (eigen Telegram.) MGR. O'DOHERTY OVER HET GEZIN. DE ONDERHANDELINGEN V""-''>KN HERVAT Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand 'O -f EEN ONTROERENDE MANIFESTATIE. Twintig duizend kinderen. Honderdduizend toeschouwers. t-ir.FN TELEGRAM.' SYDNEY, 7 September. Vandaag (Vrijdag) ■was het in Sydney de dag voor de kinderen, In de open lucht, op de zoogenaamde Showgrounds (een tentoonstellingsterrein), droeg hedenmorgen om tien uur de Pau selijke Legaat, Zijne Eminentie Kar din am Bonaventura Gérretti, een Pontificale Mts op. Ditmaal was de aanblik der aanwezigen 'geheel verschillend van dien van de vorige kerkelijke plechtigheden. De duizenden, lie zich rond het altaar verzameld hadden, wa ren kinderen, jongens en meisjes, meeicn deels in het wit of zwart gekleed. Twintig duizend kinderen waren met trei nen. veerbooten en trams naar de stad ge komen. Zakenlieden lieten hun plaatsen in de vervoermiddelen aan de kleinen over- e maakten de reis of den tocht staande, g im lachend om de invasie der blijde „spes pa triae" De meisjes droegen allen witte costuum- pjes, terwijl de jongens zich in een s em mig zwart bewogen. En al die duizenden kinderen hadden zich met een gouden sjerp getooid. Het was, alsof door Sydney een moderne kinderkruistocht trok. P,eeds om zeiven uur in den morgen be gonnen de kleinen uit de voorsteden naar de stad op te trekken, terwijl omstreeks ne gen uur de anders zoo stille straten bij het 'tentoonstellingsterrein wemelden van ontel bare scharen. Alles ging in de volmaaktste orde. Vele ivolwassenen hadden zich welwillend en of fervaardig beschikbaar gesteld, om de jeug- 'öiige congresgangers naar de plaats van be stemming te voeren. Om half tien marcheerden groote groepen, in een stroom van pittoresk zwart en wit, 'fcalm en regelmatig het tentoonstellmgster- 'rein op. Het weder werkte buitengewoon mede. Het zonnetje scheen een gouden glans over Ihet levendige tooneel, zoodat de duizen en sjerpen met duizenden vonken glansden. Het groene tapijt van het groote terrein was spoedig overdekt door de deinende mas sa van den ontzaglijken kindervloed, die rond het in de open lucht opgeslagen altaar golfde. De meisjes vormden rond het altaar een groot wit vierkant; hun witte sluiers wekten Iden indruk van een blanke sneeuwvacht, niet het minst, omdat ze omsloten werd door de zwarte rijen van de jongens, die met Jhum kleurige vlaggetjes in het geheel weder ieen kleurige noot brachten. Er waren op het tentoonstellingsterrein .echter niet alleen kinderen. Een ongelooflijke menigte had zich in het rond geschaard en «met de velen, die geen plaats op het terrein Ïielf hadden kunnen vinden, kon het aantal oeschouwers op minstens honderdduizend .worden geschat. Er ging een oorverdoovenci gejuich op, jtoen de stoet van kardinalen en bisschop pen, waaronder zich de Pauselijke Legaat, (Kardinaal Bonaventura Cerretta, bevond, Ihet terrein betrad Twee aan twee logen de schitterend ge- Ikleede prelaten naar het altaar. Tusschen (Hen eenvoud der In het wit gekleede kinde ken, maakte de rijke stoet een onvergetelij ke® indruk. Het altaar was schitterend opgebouwd en de diepe kleuren van het marmer fonkelden 'n den heerlijken zonneschijn. Monseigneur Carlo Grossi, tweede Pau selijke ceremoniemeester, trad tijdens de plechtige Hoogmis als presbyter-assistens pp. Driehonderd priesters en theologische *tudenten bevonden zich rond het altaar. Afdalend van een speciaal opgeslagen troon, Waarop Zijne Eminentie de Kardinaal-Legaat pa zijn aankomst een wijle had plaats ge nomen, werd de Pontificale Hoogmis, als 3e eerste H. Mis in de open lucht in Austra lië, begonnen. Dili zen dstemmig zetten de kinderen het Kyrie F.leïson in. Melodieus stegen de kin derstemmen ten hemel op. Een koor van seminarie-studenten in su perplies zong de Latijnsche gezangen en de iintwoorden op de gebeden van den Door- «uchtigen celebrant. Het „Gloria in Excelsis", werd door de iiuderen gezongen. Vooral deze hulde van Ie nieuwe leden der jonge Australische lerk aan den Allerhoogste, maakte een bui engewonen indruk. De predikatie werd gehouden door mon seigneur Dr. Thomas Gilmartin, aartsbis schop van Tuam (Ierland), die tot tekst had gekozen de woorden uit het Evangelie: - „En Hij ging met hen mede en kwam te Nazareth. En Hij was hun onderdanig. En Jesus nam toe in wijsheid, in jaren en in behaaglijkheid bij God en bij de mensetoen." In deze eenvoudige woorden aldus mon seigneur Gilmartin, hebben we de groote les, die de geschiedenis geeft voor elk jongens leven, voor elk mensrhenliestaan van kind tot man. Er is nooit een jongen geweest, die een zoo rijken en zoo machtigen vader had als Jesus. Zijn Vader was niet alleen Koning van heel de wereld, maar ook de Maken er van, tevens almachtig en eeuwig. Hij was de Eenige Zoon van den almaoh- tigen Vader en uit de Eeuwigheid. Hij zag het begin der schepping en bet was door Hem, dat God de Vader de zon schiep en de maan en de sterren en de planeten. Door Hem schiep God ook het schoone Australië met al zijn rijkdommen. Deze Eenige Zoon, die gelijk was aan Zijn Vader, zoowel in macht als in heerlijk heid, kon gelukkig zijn zonder ons, doch, daar Hij in alle dingen groot is, schiep Hij ons en wel louter uit liefde. Wij echter gaven Hem Zijne liefde niet terug en daarom, om de vriendschap met ons te vernieuwen,, werd Hij één van ons. De gewijde spreker ging in het kort het familieleven na, waarin Jesus opgroeide, piecies als andere jongens, terwijl Hij aldus toenam in wijsheid en in jaren. Jesus, de Zoon van God, Die den mensen schiep, leidde een rustig leven van gehoor zaamheid en gestagen arbeid, in stillen een- vou<! en afzondering. Dit is het geheim, hoe de Zoon van God onze broeder werd. Niet alleen heeft Hij ons daarbij verlost, maar Hij heeft ons ook den weg naar den hemel gewezen. De strengste gehoorzaamheid is een nood zakelijke deugd en noodig voor onze red ding. Gehoorzaamheid moeten we betuigen aan de wetten van God én aan die van onze overheden, die de autoriteit en het ge- zag Gods voor ons vertegenwoordiigen. Door ongehoorzaamheid vervielen onze eerste ouders tot zonde. Dood en ellende kwamen daardoor op de wereld. Monseigneur Gilmartin haalde daarna 't dertiende hoofdstuk aan van de brieven van den Heiligen Paulus aan de Romeinen: „Alle wensch zij aan de hoogere machten onderdanig: Want er is geen macht dan van God; en de bestaande machten zijn van God verordend. Derhalve, wie zich tegen de macht verzet, verzet zich tegen Gods ver ordening." Een tevens las hij uit het twintigste vers van het derde hoofdstuk van den brief aan de Colossensen: „Gij kinderen! vveest Uwen ouders in alles gehoorzaam; want dit is welbehaaglijk in den Heer". Op dit thema doorgaand, sprak de aarts bisschop van Tuam breedvoerig over de ge hoorzaamheid, terwijl zijn jeugdige toehoor ders tot het einde toe vol aafldacht zijn bé toog volgden. (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY,.9 September. Aan het einde van de Pontificale Mis speelde zich op de treden van het altaar een buitengewóón treffende gebeurtenis af. Namens de kardinalen, aarts bisschoppen, bisschoppen, de geestelijkheid en de geloovigen van de Vereenigde Staten bood Monseigneur J. Dunn, wijbisschop van Zijne Eminentie kardinaal Patrick Hayes, aan den kardinaal-legaat een „geestelijk bouquet" aan. Dit „geestelijk bouquet" bestond uit een prachtig in wit kalfsleer gebonden boekdeel van 72 bladzijden, met op den band „en relief" een gouden kelk met edelgesteenten versierd, terwijl boven de kelk een hostie van kostbaar wit gesteente is aangebracht. Het „geestelijk bouquet" dat door Paters van het H. Sacrament is samengesteld, ver meldt 22.145.098.301 handelingen van gods dienstige strekking, waaronder opgedragen on bijgewoonde Heilige Missen, daadwerke lijke en geestelijke heilige Communiën, ge beden enz. liet aantal gebeden bedraagt 012.000. (EIGEN TELEGRAM). SYDNEY, 7 September. Op de Iloyal Agriculture Showgrounds, in 't Moore-park, heeft gisteren (Donderdag) avond de zgn. „grand men's night" plaats gehad. Het is niet waarschijnlijk, dat met uit zondering misschien van de grootsche de monstratie te Chicago in het jaar 1920, ooit ter wereld zulk een overweldigend schouw spel in de open lucht heeft plaats gehad als dat. van gisterenavond in het Moore-park. Lang vóór het ondergaan van de zon drong het volk in dichte drommen de om heining in het centrale gedeelte van het park binnen, waar een prachtig altaar was op gericht. Spoedig lag dit midden in een waren men- schelijken vloed, die over alle voetpaden in de omgeving voortdeinde en die werd voort gestuwd door nieuwe drommen, welke van alle kanten kwamen aanzwellen. Het duister begon te vallen, toen de pro cessie van uit alle landen der wereld geko men geestelijken zich in de richting van het speciaal gereserveerde veld bewoog. Een wolk van licht werd door de golven van de zee, die daar 71a.k bij is, weerspiegeld. "Een daverende hulde brachten de deelne mers aan den Kardinaal-Legaat, Monseig neur Bonaventure Cerretti, toen deze zich naar zijn zetel begaf, cl ie rechts van het altaar stond opgeslagen. In wijd-weerklinkende gezangen werd tij dens de plechtigheid, welke daarna aanving, lof gebracht aan de Heilige Maagd Maria. Als golven tegen de kust. rezen en daalden de melodieën. Monseigneur Thomas O'Döherty, aarts bisschop van Galvvay, hield een predikatie, waarin hij. gelifk hij dit reeds op een sectie vergadering gedaan had, den nadruk legde op het belang van de bescherming van het gezin tegen de vele gevaren van dezen tijd en op de verantwoordelijkheid van de ouders in dit opzicht- De zegen werd daarna gegeven door mon seigneur M. Kelly, den aartsbisschop van Sydney. Op dit treffend moment had iets plaats, dat een onverwacht, maar fantastisch schouwspel opleverde. Plotseling ging het licht van de groote booglampen uit, die het Park verhechtten en op hetzelfde oogenblik straalde in de eens klaps gevallen duisternis het. licht, van de duizenden en duizenden kaarsen. En in dit. deinende, flakkerende, mysterieuse licht zag men de hoofden van de ontelbaren, die in innige vroomheid ,|iep gebogen neerkniel den. DE SEn in v EKGADERIN Gein Een buitengewone belangstelling. SYDNEY, 6 September. De sectievi..nade ring en waren gisterenavond alle buitenge woon druk bezocht; de meeste konden eerst veel later dan het vastgestelde aanvangsuur beginnen. Gelijk wij gisteren reeds meldden, werd in het St. Patrick-Ollege het woord gevoerd door monseigneur J. Barry, bisschop van Goulburn in Nieuw-Zuid-Wales. In het stad huis sprak monseigneur Th. Heylen, bis schop van Namen en president van het Per manente Comité voor de Internationale Eucharistische Congressen. In de z,g. Austra lian voerde het woord monseigneur Michael Sheehan, titulair bisschop van Germia, ooad- jutor van monseigneur M. ICelly, den aarts bisschop van Sydney, terwijl in het Palais Royal monseigneur Kelly zei! het woord voerde. Daar deze zalen geheel gevuld waren, wer den er ook nog in verschillende kerken sec tievergaderingen gehouden. Monseigneur Michael O'Döherty, aartsbis schop van Manilla, hoofdstad der Phiilippij- nen, een zeer imponeerend redenaar, sprak op een van deze vergaderingen. Hij had zich tot onderwerp gekozen „De leiding van het Christelijke gezin, zijn waardigheid, zijn plichten en zijn belooningen." De gewijde spreker wees er op, dat, wan neer een man en een vrouw worden uitver kozen, om aan het hoofd van een Christelijk ■gezin te staan, ze groote voorrechten beko men. 'Ze worden bijna almachtige deelgenooten. omdat ze nieuwe zielen in het strijdperk des levens kunnen brengen. Elke ziel nu wordt geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, dus als een afspiegeling van God, Die almachtig is en de volmaakt heid zelve. Het ligt derhalve voor de hand, aldus monseigneur O'Döherty, dat het brengen van een nieuwe ziel op de wereld de gioot- ste creatieve daad is. die men zich denlken kan. Na aldus de importantie van liet gezin, en meer in het bijzonder die van het Chris telijke gezin te hebben aangetoond, kwam de gewijde spreker op de vreugden van den familiekring. Onder de meest verheffende dingen in deze wereld zouin de wereldgeschiedenis de op eenvolging j van dë gezinsvreugde moeten worden aarïgeteekend, die opeenvolging, wel ke als „nakomelingschap" wordt aangeduid. God heeft het zoo prachtig ingesteld: dat jonge menschen het ouderlijk huis verlaten, om onmiddellijk een tehuis voor zichzelf in te richten, met het heilige doel, hoofden te worden en de leiding te voeren van nieuwe Christelijke gezinnen. De vorming van een Christelijk gezin sluit echter vele plichten in- Ze omvat ten eerste de opvoeding, het leiden der kinderen op den levensweg- De opvoeding is een werk, dat van buitengewoon belang moet worden genoemd. Kn dit werk kan slechts worden volbracht door een voortdurende zelfopof fering, welke vooral op de ouders neerkomt. Het is daarbij niet alleen noodig, dat de ouders tot een voortdurende zelfopoffering bereid zijn. Integendeel, die voortdurende zelfopoffering zal telkens onvoldoende blij ken. Steeds weer zullen ze tot den Heiligen Geest moeten bidden om bijstand in de zware taak van de opvoeding hunner kin deren. God heeft hitn dit plechtig gezegd: „Zonder Mij kuilt ge niets doen". „Vraagt en ge zult verkrijgen". „Bidt te allen tijde". Ouders, aldus de aartsbisschop van Ma nilla, zijn betoog vervolgend, hebben als het ware een speciaal recht van petitie bij God en dat ten behoeve hunner kinderen. Met het oog op het gebrek aan tijd het was infussehen vrij laat geworden, wenseiite de gewijde spreker niets te zeg gen over het groote kwaad der kinderbe perking en de daaraan verbonden onheilen. Slechts hierop wenschte monseigneur O'Döherty de aandacht te bevestigen, dat 't, bevel van God aan gehuwden luidt, zioli te vermenigvuldigen en groote gezinnen te vor men. Naties, aldus de aartsbisschop van Ma nilla, die aan de stem van God ongehoor zaam durven te zijn, zullen moeten boeten door haar vermindering in getalssterkte en ten slotte door algeheele verdwijning. Hierna kwam de gewijde spreker op de taak van de moeder in het Christelijke gezin. De moeder moet steeds zooveel mogelijk bij haar kinderen zijn, vooral in hun prille jeugd, ook al heeft ze personen, als kinder juffrouwen of gouvernantes, die haar helpen bij de verzorging van haar kroost. De herinnering der kinderen dient van de eerste dagen af te worden vervuld van de aanwezigheid hunner moeder. God plantte in het hart van de moeder een diepe liefde voor haar kinderen, die sa mengaat met de groote liefde van het kind voor haar. Deze liefde moet gekoesterd en bevorderd worden. Hoe meer liefde naast liefde groeit, des te teederder ze wordt, des te grooter het wederzijdsohe geluk zal wor den. Hierna sprak monseigneur O'Döherty over den vader, die de liefde der kinderen deelt met zijn echtgenoote, omdat- ze de moeder van zijn kinderen is. Ook hier is het: wat God vereenigde, zal de mensch niet schei den. Vervolgens kwam de aartsbisschop van Manilla te spreken over de allermoeilijkste en tevens delicate plichten der ouders, die beginnen, wanneer het kind ophoudt kind te zijn en het goede van het kwade leert onderscheiden. De vreugden van deze wereld hebben al tijd groote aantrekkingskracht voor de arme, mensohelijke natuur, die verzwakt is door de wonden van de erfzonde-. Dit is speciaal het geval bij den onervaren geest van do jeugd. Zonder het voortdurende toezicht der ouders worden de kinderen bijna zeker op gevaarlijke padem getrokken. Er is een onophoudelijke strijd in de har ten der kinderen tusschen de liefde voor hun ouders ea voor God aan den een en kant, en tusschen de aardsche vreugden aan den anderen kant. Het is van het grootste belang voor de ouders, in de harten d-er kinderen een on wankelbare godsvrucht te kweeken en ze, in hun eigen belang en voor hun eeuwig geluk, een christelijke opvoeding te geven. De ouders moeten hun kinderen gadeslaan en bewaken en zorgen, dat geen zondige in vloeden hun huis binnendringen, opdat geen onheilvolle passie de harten der kinderen veroveren kan. Monseigneur O'Döherty legde er met klem den nadruk op, dat het in het bijzonder een plicht der ouders is, goede voorbeelden van echt christelijke vroomheid te geven. De ouders dienen de gevaren, zooals die van aleoh'te lectuur om er slechts één, maar dan het allergrootste te noemen te ver mijden ®n hun kracht te zoeken in het veel vuldig bezoeken van het Allerheiligste Sa crament des Altaars. Tevens is het hun plicht toe te zien, dat de kinderen een uitstekend godsdienstander- richt krijgen, opdat ze de relegie, waarin ze geboren werden, ter dege leeren kennen. De Heilige Johannes zegt ons: „dit is het ware leven, dat ge God kent en Jesus Chris tus, Die door Hem gezonden werd." De toekomstige strijd van de Heilige Kerk zal niét tegen de secten gestreden behoeven te worden, maar tégen het openlijk onge loof. Jonge Katholieken nu, die niet behoorlijk religieus onderlegd zijn, worden gemakkelijk door leugens overtuigd en verliezen als ge volg daarvan hun geloof. Geloof me, aldus besloot monseigneur O'Döherty zijn indrukwekkende rede, indien het atheïsme in de wereld de macht krijgt, en de regeeringen beheerseht, zullen er meer martelaars zijn, dan alle Caesars met al hun Romeiinsche marteldagen aan de Moederkerk hebben kunnen geven. REDE VAN PRINS GHIKA. (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY, 7 September. Vooral de sectie vergadering, waar vorst Dr. Gbika uit Pa rijs, een Roemeensch bekeerling en een zeer bekende figuur in het werk van het Aposto laat voor de vereeniging der Kérken, het woord zou voeren, trok bijzonder de beian- stelling. De zaal was tot de uiterste hoe ken bezet en honderden trachtten vergeefs toegang te verkrijgen. Dr. Ghika sprak op welsprekende wijze in de Fransche taal over het onderwerp „Het lichaam van Christus, door de Heilige Maria ter wereld gebracht". De spreker vond bij zijn hoorders groote waardeering voor zijn helder en pakkend betoog. AREEiCSCCN'i h/.CT IK CE SIGAREN INDUSTRIE Ds R. k. en Christelijke Tabaksbtsw,.; ,.ir hond hebben, naar de „Volkskte meldt, van h-*t Verbond van Sigarenfabrikanten bericht ont vangen, dat het hun uitspraak dat zij binnen eenige dagen een uitnoodiging verwachten >ra de noodige besprekingen over (ie regeling der arbitrage te voeren aanneemt. Eveneens dat door het Verbond met genoe gen werd aanvaard hunne bereidverklaring om mede te werken om langs dan weg van directe onderhandelingen tot overeenstemming te komen. TELEFOONTJE MET INDlë. Gisterenmiddag heeft de Rijkstelefonie-zeuder Van Kootwijk de vierde en voorlaatste van de Aneta-uitze-ndingen naar de Pasar Gambir te Weltevreden overgedragen. Ook ditmaal werd een zeer gevarieerd programma ten ge,hoore gebracht. Vrijdag a.s. heeft de laatste van deze serie uitzendingen plaats. Daarbij zullen o.m. als sprekers optreden de kapitein-vliegenier Kop pen, Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, de heer Van Deventer, directeur van de ver. v. vreemdelingenverkeer en de heer Lievegoed, oud-hoofdredacteur van „De Locomotief", terwijl de hoeren Mr. A. W. Kamp en Clinge Doorenhos voordrachten uit eigen werken zullen houden. FABRIEKSBRAND. Gisterenavond is brand uitgebroken iu de houtwolfabrlek der firma N. de Boer en de houtzagerij van v. d. Woerd te Barneveld, welke fabrieken onder één dak liggen. Door het uiterst brandbare materiaal greep het vuur ane* om zich heen en laaiden de vlam men hoog op, zoodat ze in den verren omtrek tot in Amersfoort zichtbaar waren. Assistentie van de brandweer van andere plaatsen werd verzocht, zoodat ook de Amers- foortsche motorbrandspuit uitrukte. Bij het afzenden van dit bericht, woedde het vuur nog onverminderd voort. HET INTERN. STENOGRAFEN-CONGRES IN BOEDAPEST. In de tweede zitting van het intern, steno grafen-congres, in de vergaderzaal van het stadhuis te Szeged, onder voorzitterschap van den president der Szegediner stenografen- vereeniging gehouden pleitte dr. Schack (Hon- garije) voor het instellen van een permanent bureau, dat In de toekomst de congressen zon voorbereiden. Een amendement van Nederland om ook het machineschrijven als onderdeel van dit bureau op te nemen, ken geen instemming van de vergadering verkrijgen. Dr. Weizmann (Oostenrijk) hield vervolgens een warm pleidooi voor de vereeniging van de beide, los van elkaar werkende, Internationale groepen. Paul Graber (Oostenrijk) stelde de oprich ting van een intern, stenografen bond Gabels berger" voor, Dr. Fuch3 (Duitschland), prof. Dewisoheit (Duitschland), A. A. Sehoevers (Nederland) en T. Rose (Letland), verklaarden, zich in prin cipe met het voorstel te kunnen vereenigen, waarna dit zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Prof. Aliprandi (Italië) verzocht aanteeke- nlng, dat Italië zich van stemming onthield. Het voorstel van dr. Béle Schack luidde: 1. Het congres kan zich in principe met de oprichting van een Stenografen-Wereldbond vereenigen. 2. Het congres gelast het nieuwe bureau onder goedkeuring van de leden van het „Ooi mité de Jonction" vóór het eerstvolgende, door dit congres vast te stellen internationale con gres, met de samenstelling van de statuten eener S te no graten -wereld vereen ig ingi on wel op zoodanige wijze, dat hierin zoowel de verschil lende stenografische richtingen, als de speciale beroepen (parlements- en practijk-stenografen leeraren, enz.) tot uiting komen. De vergadering werd hierna gesloten. De congressisten vereenigden zidh' vervolgens aan een diner, aangeboden door de stad Szeged. Ter gelegenheid van dit congres wordt in Szeged een kleine tentoonstelling op stenogra fisch gebied gehouden. SPIEGEL OP MOTORRIJWIEL MET ZIJSPAN. Door het Hoog Militair Gerechtshof niet verplicht geacht. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft beves tigd het vonnis van den Krijgsraad te 's Her- togenlbosoh, waarbij de tweode luitenant B. van het regiment kust-artillerie is vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij op 5 Juni 1928 te Oost en West-Souburg, als bestuurder van een mo torrijwiel met zijspan, daarmede heeft gereden over den openharen rijweg, Nieuwe-Vlissing- scheweg, zonder dat dit motorrijtuig was voor zien van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijn zitplaats het linksachterliggend. „weg gedeelte kon overzien, terwijl hij ook niet een zoodanige zitplaats innam, dat hij vandaar het verkeer op het bedoelde weggedeelte zonder spiegel gemakkelijk kon waarnemen. In de door het Hof bevestigde vonnis over woog de Krijgsraad niet uit wettige bewijsmid delen de overtuiging te hebben bekomen, dat beklaagde het hem ten laste gelegde feit heeft begaan, vermits naar 's Krijgsraads oordeel een bestuurder van een driewielig motorrijtuig (mo torrijwiel met zijspan) gemakkelijk zonder spie gel vgnaf zijn zitplaats het linksachterliggend gedeelte kan overzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5