1* iMiJnhcuidts ■mvMuia&kttm 'j vobtbalbespiegeling ZATERDAG 8 SEPTEMBER 'S28 EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT BLEISWIJK UIT HILLEGERSBERG UIT MAASSLUIS HULDIGING PROF. SCHNEEVOIGT SPORT EN SPEL. VOETBAL. HELDENVEREERING IN DE SPORT t pech met gestolen goed 4 i FRAUDE IN DE ADMINISTRATIE EEN GEVAAR VOOR DE CULTUUR RADIONIEUWS. LUCHTVAART SCHOOL EN RADIO LAATSTE BERICHTEN MGR. DR. P. MANNENS t Plechtige uitvaart en begrafenis BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Theresia Maria, d v. G. J. F. de Wit en M de Groot. Jannigje Cornelia, d. v. A. Stam en C. Getlderblom. OVERLEDEN: Hillegonda J. M. v. d. Berg 4 m„ d. v. P. J. v. d. Berg en H. Kneppers. Gerardus J Krol 3 w., z v. G. J. Krol en H. Bussingll. EIERENVEILING. I Aangevoerd 7800 kippeneieren a ƒ8,10—8.95 per 100 stuks. 1 f GEMEENTERAAD. L'. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 10 September, des avonds te zeven uur. KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 12 September a.s. is er, des n.m. tusschen 3 en 4 uur, in het wijkgebouw van het Groene Kruis gelegenheid voor inge zetenen tot kostelooze inenting. UITLOTING. B. en W. maken beeknd, dat van de 4% pCt. geldleening 1917 groot 1.000.000.zijn uitgeloot de aandeelen no. 96 162 228 255 276 322 356 413 419 463 476 480 502 560 566 626 695 719 841 851 887 907 946 953 en 999 De uitgelote aandeelen zullen na 31 Decem ber 1928 geen rente meer afwerpen en zijn op o£ na 2 Januari 1929 betaalbaar ten kantore van den gemeenteontvanger, zoomede bij de Ned. Handel-Mautschappij. \kalmeeren en worden gesterkt door ^j^^^J3uisj<^75ct Bij Apoth en Drogisten Reel. 24323 VJM 17 EEN NED. ELFTAL NAAR NED.-INDIë? Een goede kans Feitelijk buiten verwachting blijkt de animo om in den volgenden zomer den toer van 't Ned. elftal naar Ned.-Indië eventueel mee te malcen, groot te zijn. Van de 62 spelers, aldus de Spkr.' wien gevraagd is of ze zoo noodig beschikbaar zouden zijn, hebben verschillende reeds definitief verklaard dat eventueel op hen gerekend kan worden. Zoo kwamen tot dusver bevestigingen in van De Boer AjaxKluin (A.G.O.V.V.), v. d. Zalm (V.U.O,), Lelieveld (V.U.C.), B. Freeze (Heracles). Voorts kan met vrij groote zeker heid gezegd worden, dat ook Van der Meulen (H.F.C.) en, Krom (R.C.H.) beschikbaar zijn, en vermoedelijk zal ook op Harry Dénis (H.B.S.) gerekend kunnen worden. Van Kesteren (I-I.B.S.) kan misschien ook, doch Haak (Stormvogels) heeft verklaard 't nog niet met zekerheid te kun nen zeggen.. Van Ghering en Oerlema.ns ten slotte is reeds bericht ingekomen, dat zij, bijzondere omstandigheden voorbehouden, daartoe niet kun nen meewerken. Daar nog van verschillende spelers met eeni- gen grond verwacht kan worden, dat ook zij zioh bereid zullen verklaren, is de kans niet ge ring, dat de toer inderdaad doorgaat. Na het tiende seizoen, dat hij. in de Ivurzaal te Scheveningen dirigeerde. Nu het seizoen-1928 weldra tot het verleden behoort,het 10e, dat prof. Georg Schneevoigt in de iurzaal te Scheveningen heeft gedni- geerd, hebben zijn tallooze vrienden en vet eerdere deze gelegenheid aangegrepen om den dirigent op een waarlijk grootsche wijze e huldigen. Het podium van de Kurzaal was gisteren avond voor deze huldiging met een rijke pracht van palmen en bloemen versierd. Toen de dirigent het podium betrad, bacl nij een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, dat aanzwol tot een langdurige ovatie. Nadat hij voor dit welkom had bedankt, ving Jiet concert aan. Vóór de pauze werden ten gelioore gebracht de ouverture Saul en David van dr. Joh. Wage- naar, vervolgens een „Zomerlied 1928 van Alex .Voormolen, opgedragen aan prol. Schneevoigt, „La Valse" van M. Ravel en tenslotte „Fin- landia" van J. Sibelius. Na elk stuk had de jubileerende dirigent een warme hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Vele bloemstukken van vrienden en kunstgenooten werden hem overhandigd en voor zijn lessenaar neergezet. Het tweede deel van het programma bestond uit symphonie no. 6 van Tjsaikowsky. Na afloop van het concert had prof. Schnee- (voigt een donderend applaus, dat minuten 1 lang aanhield, in ontvangst te nemen. Het concert duurde tot ongeveer halt en, waarna in den foyer de eigenlijke huldiging plaats had. Hier hadden zich een 400-tal per- sonen verzameld, o.w. de wethouder van ün- iderwijs, dr. Van der Meulen, de leden van het .huldigingscomité en vele bekende personen ^uit de muziekwereld. Bij den stoel, welke voor prof. Schneevoigt was bestemd, waren de Firrsche en de Nedei- landsche vlaggen aangebracht, omgeven door yele bloemstukken. Tegen kwart voor elf werden de heer en mevr. Schneevoigt door enkele comitéleden binnengeleid onder de tonen van: Lang zal bij leven. Vervolgens hield dr. Joh. Wageaaar gen huldigingsrede, WONING AFGEBRAND Slechts het vee werd gered Gisterennacht is ouder Hoogeveeu afgebrand de woning van den landbouwer J. K- Het vee kon worden gered, huis en inventaris, koren en hooi werden door het vuir vernield. Een en ander was verzekerd. l* iEen jacht ontvreemd, maar het strandde Gisteren is nabij Walsoorden een jacht op de Plaat omhooggevaren en bui ven zitten; door de motorsleepboot „Adja" is het te Hansweert binnengebracht. Dit .jacht was in Antwerpen ontvreemd. Een drietal opvarenden is per roeiboot ontsnapt doch een vierde persoon werd door de marechaussee in arrest gesteld. IN EEN PUT GEVALLEN IIulp kwam te laat .De echtgenoote van den heer P. O. te Smilde viel nabij hare woning in een diepen put. Hulp kwam helaas te laat. De levensgeesten bleken geweken, toen ze werd opgehaald. Ontrouwe ambtenaar Op bevel van de Justitie is door de mare- chaussee's te Uithuizen in rmehtenis genomen [V. C., ambtenaar ter secretarie te Usquert, [volgens het „N. v. h. N." verdacht van het ^tegeti van fraude in de administratie der jpeeschkeuringswet. De Olympische Spelen in ons vaderland *zijn weer eenige weken achter den rug, maar men kan iederen dag in de kranten nog berichten lezen over de huldiging van hen, die voor ons land daarbij overwinningen hebben behaald. Marietje Braun is als een heldin gevierd. De bokskampioen Van Klaveren als een zegevie rend veldheer binnengehaald. De wielrijder Van Dijk in open rijtuig, vol met bloemen, door de Residentie gereden. Onze damesturnploeg geest driftig opgewacht, met lauwerkransen overla den. En nu zijn die allen wel niet, als in, de oudheid gebruikelijk was, van de belastingen vrijgesteld, daarvoor zijn wij tegenwoordig te zuinig, maar zij zijn toch bejubeld als de banier dragers der vaderlandsche eer, als de aanstekers van de fakkels der vaderlandsche glorie. Prachtig. En waarom zouden wij hun dat alles niet vah harte gunnen? Toch: ik huiver even werkelijk, ik huiver even als ik er aan denk» dat de meesten van die sportlui reeds bekend en gevierd en vermaard en beroemd zijn op een leeftijd, waarop zij nog aan het begin van hun maatschappelijke loop baan staan. Zij zijn tot nationale helden gepro moveerd, men werpt bloemen op hun weg, hun naam is op aller lippen, hun portret aan ieder bekend, zij staan in' het hei-flitsende zonlicht der populariteit, alle vereerende en verheffende bijvoeglijke naamwoorden, waarover onze taal beschikt, zijn hun gegeven en de meesten van hen hebben nog niet eens een plaats in de maatschappij; zij zijn beroemd maar het leven kennen zij nog niet en de levensstrijd moet nog voor hen beginnen. En in hun stille kamers, in hun eenzame labo ratoria, in hun geruischlooze studeer-vertrekken zitten onze werkelftke groote mannen: onze natuurkundigen en onze medicijn-meesters, onze schrijvers en onze musici, onze dichters en onze denkers, zitten zij, die werkelijk de banierdra gers der beschaving zijn, de pioniers van hot menschelük weten, de gravers in den harden, moeilijken bodem der kennis, de delvers van het goud van wetenschap en kunst, zitten zij, die de schatkamers van den menschelijken geest voor ons ontsluiten en wie van de massa kent hen? "VVie noemt hun namen, nis hun portret in een tijdschrift staat? Wie gaat naar een station, om hen te bejubelen als zij aankomen of als zij in het buitenland zich hebben onderscheiden? En hun vermaardheid, hun beroemdheid, hoe is die verworven? Na een lang leven van zwaren, sta gen vorschenden arbeid, veelal volbracht. In lange nachten, waarin geest en ziel tot hoogste span kracht werden opgevoerd. Wie wijst hen na, als zij op straat loopen? Daarom laat ons het nut der sport erkennen, laat ons hen loven die zich op dit gebied onder scheiden, maar als de massa hen bejubelt en bebloemt, laat ons dan diep in ons zelf dit erkennen: dat. de dragers en de wegbereiders der hoogste cultuur tenslotte eenzaam hun zwaren weg gaan, door de menigte voorbijgeloopen, om dat zij de 100 meter niet 1/5 seconde korter afleg gen dan een ander, en omdat zij hun tegenstan der niet voor tien tellen tegen den vloer kunnen slaan. Overdreven sportvereering en overdreven persoons-vergoding van sport-menschen is een g&vaar voor de cultuur. Goéde sport is onmis baar, maar de onsterfelijken en de beroemden van 17 20 jaar oud zijn tenslotte niets anders dan de clowns der beschaving, zij zijn de aapjes- op-een-stokje, die door de -vluchtige gunst der massd op een neer worden geschoven. De cultuur wordt vooruitgebracht in de stille vertrekken, waar de werkers zitten en de den kers en de massa joelt en host langs hun ramen en kent hen niet. Aldus „Interviewer" in de Sportkroniek. De schaduw der Olympiade Weer ia den tredmolen H.D.V.S., zuiver n van den blaam! D.F.C. speelt thuis Wie wint den zilveren voetbal Over hot begin der voetbalcompetitie valt nog de schaduw der Olympische Spelen. Zij, die al dan niet beroepshalve de over. stelpende menigte der verschillende Sport- tornooien hebben bijgewoond, kregen nauwe lijks tijd of gelegenheid de massa emoties en Indrukken naar den achtergrond van hun gedachtenleven terug te werken, of de compe titie vraagt weer hun aandacht. We stappen dan weer in den tredmolen van het wekelijks draaiende rad, nu ook onze voetballers weer in het gareel der dwingende competitie wordt gespannen. Der gewoonte van de laatste jaren getrouw vroeger kwam de gelheele organisatie van den N.V.B., als de leider den handle overhaalde, in haar vollen omvang in actie begint morgen de competitie met een nog beperkt programma. Van de eerste klassers worden er slechts eenige ia het Westen en het Zuiden het veld ingezonden; de overige zijn nog volhandig met vriend schappelijke ontmoetingen in tornooien en seriewedstrijden, zoodat die nog één week in vrijheid kunnen dartelen alvorens haar het juk van de allen dwingende competitie woi-dt opgelegd. We herinneren er aan dat de Indeeling van de Westelijke afdeelingen als volgt is vast gesteld: Afdeeling I: Ajax, Sparta, Hilversum, A.D.O., R.C.H., H.F.C., V.U.C., Stormvogels, U.V.V. en H.D.V.S. Afdeeling II: Feijenoord, D.F.C., Blauw Wit, Excelsior, Z.F.C., E.D O., 't Gooi, H.B.S., H.V.V. en V.S.V. Elk dezer afdeelingen opent morgen met drie wedstrijden. In I debuteert de nieuwe Schie- damsche eerste Wasser en wel te Hilversum om haat' krachten te vergelijken met die vaa de club van diien naam. H. D. V. S. begint le competitie niet onder prettige omstandigheden. Het optreden van haar aanvoerder in de Zil veren Bal-wedstrijden heeft terecht strenge eritiek uitgelokt en het bondsbestuur bestrafte hem met voorloopige schorsing. We verwachten van de Schiedammers dat ze door uiterst sportief spel zoo spoedig mogelijk deze blaam zullen doen vergeten. Daarop zal, méér dan op het behalen van overwinningen, hun naaste dool gericht moeten zijn Intusschen kunnen beide zaken best samengaan. Het zal echter een heele toer zijn in deze eerste ont moeting reeds een zege te verwerven, daar de Gooische club sinds jaren, vooral in eigen omgeving, zich als een sterke, moeilijk onder te krijgen tegenpartij heeft doen kennen. In Amsterdam krijgt Ajax bezoek van U.V.V. In het vorig seizoen waren de Utrechtenaren ook een der eerste clubs, die in de Meer te gast kwamen, en toen leden ze tevens hun zwaarste nederlaag. Ze werden met niet min der dan 70 geklopt en eenige maanden la ter bij de reprise in "Utrecht deden ze met 5—0 onder voor de Amsterdammers. U.VV. heeft nu eenigen der bestee spelers hun eongè gegeven: het is mogelijk dat de opkomende jeugd met vsrseh bloed ook nieuwe krachten in de ploeg heeft gebracht, maar we verwach ten toch dat ze in Amsterdam op een gevoelig lesje zal worden onthaald. In IJniuiden komen voorts de Stormvogels en V.U.C. tegen elkaar uit. Afdeeling II ziet den Benjamin in Zaandam tegen Z.F.C. optrekken. De nieuw gepromo veerde clubs pleegden de laatste jaren nog al hard van stapel te loopen; V.S.V. koestert on getwijfeld eveneens dergelijke edele voorne mens, maar hot dient den Velsenaren gezegd, dat de Zaankantors op eigen veld al heel wat krachtige stormloopen het hoofd hebben weten te bieden. Edo en Excelsior eindigden het vorig sei zoen als derde en vierde op het standenlijstje; ieder won van den ander op eigen terrein. De Rotterdammers hebben door het beengaaan van hun doelverdediger een .gevoelig verlies gele den, wat in Haarlem morgen wellicht zal blij ken. Wanneer D.F.C. de pittige vlugheid vana 't vo rig seizoen heeft bewaard en H.V.V. den bij den Zilveren Bal onlangs gedemonstreerdeh goeden vorm nog wat weet op te voeren, kan In Dordrecht een aardige wedstrijd worden tegemoet gezien, die intusschen wel eens een zege der thuisclub kan opleveren. Buiten competitieverband krijgen we voorts nog de ontmoeting op Spangen. Daar wordt de finale van de ZilverenvoetbaJwiedstrijdan ge speeld. Natuurlijk komt het gelukszwijntjo II. B. S. met zijn sterkste elftal op de proppen en Feijenoord trommelt eveneens vanzelf zijn elf bovenstebesten bij elkaar, kan er spannen en het zou ons niet ex-g verwonderen, als II. B. S. der traditie getrouw om maar weer eens een gemeenplaats neer te pennen na afloop der tweemaal 45 minuten een gelijk sp°l bevaefhten bad en. na een al dan niet toegestane verlenging, door gélukkig raden het zilveren sieraad mee naar huis nam. iFeijenoord zij op zijn hoede. PROGRAMMA VOOR ZONDAG, Huizen. (340.M. M., na 6 uur 1870). 8.30— 9.30 KRO. Morgenwijding. Spr. L. H. Perquin, voorzitter van de KRO.: Naastenliefde, grondslag van het maatschappelijk welzijn (1). Verder mu ziek en zang; 9.50 Prot. uitzending; 12.30—1.30 Lunchmuziek van de Sacramentsprocessie met ziekengenezing te St. Willibrordus. Het kerkkoor onder leiding van H. V. d. Oord. Predikatie door Pastoor B. Bastiaansen; De verschijning van O. L. Vr. van Lourdes, hoofdzakelijk tot heil der zielen. De Harmonie „Utile Dulci" van St. Willi- brord. 2.304.30 KRO. Concert in „Artis" door het muziekkorps van het regiment Genietroepen te Utrecht, o. 1. v, M. v. d. Blij; 4.305.00 KRO. Ziekenhalfuurtje; 5.05 Prot. uitzending; 7.40— 7.45 KRO. Intenties van het Apostalaat des Ge- bêds; 7.45 KRO. Concert. Amsterdamsehe orkest- vereen. o. 1. v. F. van Diepenbeek. F. Bouwmees ter, (declamatie). 1. Ouverture „Si j'etais Rol", Adam; 2. Fantasie „Ballet Sylvia", Delibes (or kest); 3. Aria uit de D-dur suite, Bach; 4. Fant. De Troubadour", Verdi; 5. Declamatie; 6. Ouv, "Der Calif von Bagdad", Boeildieu; 7. Res Pati- neurs, Waldteufel; 8. Paljas, Leoncavallo; 9. Proloog en petite Ballade; b. Parade et Air de Paillasse; 10. Fant. „De Troubadour", Verdi, (or kest); 10.00 Persberichten; 10.45 KRO. Epiloog. 1. Adore te, v. Toi; 2. Avondgebed; 3. O naam zoo zoet in d'ooren, oude melodie; 4. Zegen. Hilversum (1071 M.) 1.002.30 Lunch muziek door het Trio Rentmeester; 3.00 Aan sluiting van het Kurhausconcert te Schevenin gen. Het Residentieorkest o. 1. v. Ignaz Neu- mark.. Karei Szreter (piano). In de pauze gra- mofoonmuziek8.00 Sport- en persberichten; 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert O. 11 v. prof. G. Schneevoigt. Sam Swaap, Adotphe Poth, Jean Devert, Charles van Isterdael, Th. Kneifer, J. J. Poolman, A. Witt, F. Veenstra, H. Bing, Fr. Zurhaar, Jaap Stctijn; 9.45 Concert door het Omroep-orkest onder lei ding van Nico Treep. Dia Fuldauer (sopraan.) Egb. Veen aan den vleugel. Daventry, (1600 M.) 3.50 Concert, C. Ste wart (alt), D. Hutchinson (tenor), S. Baynes en zijn orkest; 5.55 Bijbelsche liederen; 6.05 Bach's kerkcantate, K. Winter (sopraan), T. Purvis (te nor), S. Robertson (bas)9.05 Liefdadigheidscon cert onder leidin gvan den heer Rasse; Mile E. Buyko (zang). 10.50 Epiloog. P a r ij s. (,JRadio-Paris" 1750 M.) 1.06-2.10 Orkest; 4.50 Dansmuziek; 8.5011.20 Concert. Orkest J. Doyen (piano). Mile Ferrare en M. Cardi (zang.) Langenberg (469 M.) 9.20 Klokkenge lui. Katholieke morgenwijding; 12.101.20 Tol- stoi-herdenkingDeclamatie; 1.20-2.50 Orkest; 4.506.20 Orkest; 8.20 „Die gescliiedene Frau", operette van Fall. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M.) (Z e e s e n). 9.20 Morgenwijding. 11.50 Concert door de politlekapel5.206.20 Orkest; 7.20 De clamaties uit de werken van Tolstoi; 8,20 Ope retteconcert. V. Schwarz (sopraan) B. Bötel (tenor)10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, (395 M.) 9.35 Morgenwijding; 1,25 Concert; 3.50 Concert (1000 medewerken den); 5.20 Orkest: 8.20 Concert „Der junge Wag- ger". Dansmuziek. B r u s s e L (509 M.) 6.20 Kinderuurtde; <6.50 Orkest; S.35 Trio-concert; 9.20 Symphoniecon- cert in Ostende. Mile Buyko (zang.) DE VIJF POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Voorbereidingen op Schiphol Daar de vijf vliegtuigen, welhe 13, Ï0, 27 September, 4 en 11 October met post aan boord naar Indië zullen vertrekken met hun beman ningen 12 September voor de laatste maal ln Nederland bijeen zullen zijn, hebben de Neder- landscli-Indische -Luchtvaart Maatschappij en de K. L. M. besloten op dien dag, des namiddags van '2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen, deze vliegtuigen op het vliegveld Schiphol in oogenscbouw te nemen. De beide maatschappijen hebben bovendien eenige over heden uitgenoodigd. Escadrilles van Soesterberg en van De Kooy met de commandanten der Luchtvaart Afdee ling en van den Marine Luchtvaartdienst aan boord zullen op Schiphol neerstrijken; de Rot- terdamsche Aero Club zal met eenige Pander- vlietuigen vertegenwoordigd zijn. Het eerste vliegtuig, onder commando van Koppen, zal Donderdag 13 September om 6 uur 's morgens met zijn lading post en met den heer Zimmerman, hoofdredacteur van d'Orient aan boord, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste 4 vliegtuigen belmoren aan de Nederlandsche Indische Luchtvaart Maatschappij en dus in Indië blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen BataviaSemarangSoerabaja en BataviaBadoeng, welke eind October worden geopend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indië, eveneens met post geladen naar Nederland terug. PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG. Huizen (340.9 M„ no 6 uur 1870 M.): 12.30 1.45 orgelconcert door mej. J. Moleman; 4.00 5.00 Prot. uitzending; 7.308.00 zangles door Jac. Ph. Caro; 8.009.07 orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Ev. Lutii. Kerk; 9.0010.00 carillon- concert door J. Vincent op het carillon van het Ivon, Paleis te Amsterdam. Hilversum (1071 M.): 10.60—12.00 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio; 12.30-2.00 lunchmuziek door het Trio Verhey; 2.003.00 gra.mofoonmuziek; 3.005.00 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio; 5.006.00 De Biijdcman- netjes, kinderuurtje; "6.09—7.15 concert door liöt Omroep-orkest. Madel. Harrison, cabaretière; 8-15 aansluiting van het "Kurhaus te Scheveningen, Volksconcert o. 1. v. Ignaz Neumark, Sam Swaap (solist). I. d. pauze causerie door mevr. Schaalce 'Verkozen; 10.15 persber. Daventry (1600 M.): 11-20 gramafoon- muziek: 12.20 balladen (sopraan, bariton); 12.50 dansmuziek; 1.20—2.20 orgelconcert; 4.20 orkest; 5.20 huishoudpraatje; 5.35 kinderuurtje; 6.20 muziek; 6.40 voor padvinders; 6.50 nieuwsber.; 7.05 muzièk; 7.20 liter, eritiek; 7.35 Brahms pianomuziek; 7.45 Mr. Shearcroft: Six pictures with six snapts; 8.05 variété- en dansmuziek: 9.05 pianoconcert; 9.35 lezing: A sidelight on Charles Dickens; 9.50 nieuwsber.; lO.liO licht orkestconcert, R. Ohigneil (bariton); 11.2012.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris", 1750 M.): 12.50 orkest; 4.05 orkest; 8.50—11.20 „Le grand Mo- gol", operette-fragmenten, Audran, orkest o. 1. v. H. Defosse en solisten. Langenberg (469 M.): 12.301.10 me chanische muziek; 1.252.50 orkest; 6.056.50 Het Diisseldorfer strijkwartet; '8.20—9.15 con cert door het Kletn-Werag-orkest; 9.20 „Hor- rido Halali", een avond in een jachthut; daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen, (Zeesen, 1250 M.)12.205.20 lezingen; 5.20—6.20 concert; 6.208.05 lezingen; 8.20 vooi-dracht. Hamburg (395 W.): 5,20 dansmuziek; 6.20 vroolijk concert; 8.20 declamatie uit de wer ken van Toistoï. Brussel (509 M.): 5.20 dansmuziek; 6.50 trioconcert; 8.35 gramotoonmuziak; 8.-50 orkest; 9.35 dansmuziek in het Casino te Spa, tot 10.35. RUSSISCHE VLIEGERS. VERMIST. KOWNO, 7 September. (V. D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn de op 19 Augustus uit Kamschatka voor een vlucht naar Lenin grad met het vliegtuig „Sovjet-Rusland Norden" vertrokken Russische vliegers aan de noord kust van Siberië verdwenen. Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchteloos. Na de proeven, die vooral in Engeland ge nomen zijn met radiolessen op school, schijnt het wel zeker te zijn, dat de radio ook een groote toekomst heeft voor de ontwikkeling van het kind. Wij staan dus weer op den voor avond van een min of meer groote verandering in de methode van onderwijs geven en ook in deze zaak zal het rijk der mogelijkheden zeer grcot blijken te zijn. Op dit oogenblik wordt door de firma Phi lips de zaak ter hand genomen van technische en laten we maar gerust zeggeu ook van e.om- mercieele zijde. Na eerst een rapport opgezonden te hebben aan verschillende onderwijs-specialisten over de resultaten van de radio-lessen in andere landen, richt de firma zich tot de hoofden der school en biedt hen voor de helft van den prijs een volledige onderwijs radio-in3tallatie aan. Men moge over dit alles denken, zooals men wil, zeker is het, dat binnen niet al te langen tijd, de radio-uitzending de school zal binnen trtden en daarmede veel bereiken, wat tot nog toe onbereikbaar scheen. De K. R. O. acht het daarom wenschelijk 't volgende mede te deelen: 1. Het schoolonderwijs per radio is een zaak, welke door de bevoegde Katholieke auto riteiten zoowel op geestelijk als op opvoedkundig gebied moet beoordeeld worden. Initiatief bij mogelijke uitvoering komt alleen aan deze toe. 2. De IC. R. O. beschouwt zich met betrek- Op indrukwekkende wijze werd hedenmor gen aan het stoffelijk overschot van Mgr. Dr. P. Mannens, vicaris-generaal van liet bisdom Roermond, de laatste eer bewezen. Z. D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen, Bisschop van Roermond, kwam met de Hoogeerw. Ka nunniken en de bij de plechtigheid officieeren- de priesters, om kwairt over tien naar het se minarie, waar de geliefde doode werd uit gedragen, waarna de lijkstoet ziich in beweging zette. De Koninklijke Harmonie zette aan deze ont roerende plechtigheid met haar treurmuziek bijzonderen Juister bij. Een groote eerbiedige menigte stond weerszijden van den weg ge schaald, terwijl een groot aantal genoodigden de H. Mis van Requiem bijwoonde De pontificale H. Mis van Requiem werd op gedragen door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bis schop van Roermond, die geassisteerd wierd door de Hoogeerw. Kanunikken Mgr. L N. Le Bron de Vexela als presbyter assistens, Mgr. H. Everts en Mgr. J. W. Linsen als troon- (Rakens. Voor de absoute hield de Hoogeerw. heer Dr. G. A. H. Bauduin, president van het groot seminarie de lijkrede. Na afloop der kerkelijke plechtigheden trok de groote lijkstoet te voet achter den lijkwa gen naar het kerkhof, waar door Dr. Baudin da liturgische gebeden aan het graf wei-den ver richt. VERGADERING VAN HET DOORL. EPISCOPAAT Ojx 20 September a.s. Op Donderdag 20 September zal, volgens „St. Janski", het Doorluchtig Ned. Episco paat te 's-Hertogeubosch zijn gewone najaars vergadering houden. BAJONET-AANVAL OP EEN SUPERIEUR ïn een aanval van waanzin In de artillerie-kazerne te Padua bewapende die 21-jarige artillerist Osetti zich in een aan val van krankzinnigheid met een bajonet en bedreigde een kameraad daarmede. Uit angst liep deze, achtervolgd door den krankzinnige, het kazerneplein op. Toen een onderofficier hem hier den weg versperde, stortte hij zich op hem en" tak hem neer. Ook nog toen de on derofficier zwaar gewond op den grond lag, be werkte hij hem mét de bajonet. Een ander onderofficier kon den ongelukkige slechts door een revolverschot onschadelijk maken. De onderofficier en de krankzinnige zijn bel den zwaar gewond. ONTZETTEND FAMILIEDRAMA Werblooze doodt vrouw ca kind cn pleegt daarna zelfmoord HET HUIS IN BRAND. Gistermorgen vroeg brak in een in de na bijheid van Aussig staand liuts brand uit. Be te hulp snellende buren vonden de deur ge sloten. Toen zij haar hadden opengebroken, vonden zij badend in hun bloed op den vloer de lijken van de vrouw, van den werWoozen metsailar Schickel en zijn dochtertje. Schickel vond men opgehangen op den zolder Men neemt aan, dat de moordenaar zijn daad beging in een vlaag van waanzin, daar htf her haalde malen last had van geestelijke stoor nissen. Twee andere kinderen ontkwamen, doordat zij kort te voren naar school waren gegaan. JONGENS VAN 11 EN 8 JAAR ALS INBREKERS Dagen lang afgeloerd waar de sleutels lagen ZESTIEN GULDEN VERSNOEPT De politie te Leiden heeft aangehouden 2 jongens van elf en een van acht jaax, die zich hebben schuldig gemaakt aan inbraak in een woonschip aan den Maresiugel te Lei den. Zij hadden al reeds eenige dagen gadegesla gen, dat, wanneer de eigenaar van de woon schuit deze verliet, hij de sleutels in een hoekje op het dak der schuit deponeerde. Vau de gelegenheid, dat de eigenaar we derom de schuit verliet, hebben ze toen ge bruik gemaakt om de sleutels te bemachtigen en zoo binnen te komen. Een bedrag van 16 gulden hebben zij ontvreemd, waarvoor zij lek kernijen en sigaretten hebben gekocht. king tot deze zaak niet anders dan het even tueel© middel om de radio-uitzendingen te doen plaats hebben. 3. Hij stelt zich, overtuigd van de groote belangen, die daarbij in liét spel komen, geheel ter beschikking van het Katholieke Onderwijs. 4. Hij vestigt de aandacht van alle Katho lieke Nederlanders er op, dat door het nauw verband waarin school en radio ook in ons land gaan komen, een uitsluitend Katholieke radio-omroep, evenals een uitsluitend Katho lieke school noodig zal zijn. 5. Hij betuigt derhalve zijn groote ingeno menheid met de radioparagraaf in het pro gramma der Katholieke Staatspartij; „Ten aanzien van de radio vrije en zelfstandige out- wikkeling der maatschappelijke krachten," bil- i lijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd volgens de in de bevolking levende richtingen." K. R. O.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 3