rede van mgr. irastorza. w Tweede Blad I VANMORGEN HEBBEN 150.000 VROUWEN HULDE GEBRACHT AAN DE H. EUCHARISTIE Zaterdag 8 September 1928 Pagina 1 mm 30.000 KINDEREN NAMEN TE VOREN AAN DE ALGEMEENE KINDERCOMMUNIE DEEL KARDINAAL GASPARRI ZOND NAMENS DEN PAUS EE TELEGRAM AAN KARDINAAL CERRETTI COMMUNIE DER KINDEREN EN I DE VROUWENDAG. de sectievergaderingen. li nederlandsche sprekers. EEN TELEGRAM VAN Z. H. DEN PAUS. EEN MOOI GESCHENK VOOR Z. H. DEN PAUS. EEN UITSPRAAK VAN MGR. HEYLEN. (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY, 8 September. Heden (Zaterdag morgen was het de z.g. „Womensday een waardig tegenhanger, in alle opzichten, van den Woesdagavond gehouden „grand Men's night". Déze vrouwendag werd ingezet met een generale communie der kinderen. Om acht uur hedenmorgen was de St. Mary-Cathedral gevuld met een waar leger kinderen, een massa, zooals Sydney en Australië nog nooit bijeen hebben gezien. Het aantal kleinen overtrof verre dat van gisteren, toen op de Show-grounds door Zijne Eminentie Kardi naai Bonaventura Cerretti de Pontificale Hoogmis in de open lucht werd gecelebreerd. Toen schatte men het aantal kinderen op twintig duizend. Thans echter bedroeg dit evenwel minstens dertig duizend. En ook nu werkte het weder, in tegen stelling met de eerste dagen van het Eucha ristische Congres, buitengewoon mede. Esn vriendelijk zonnetje scheen buiten, zijn bnjao stralen werpend door de hooge ramen ia de machtige Kathedraal. De aanblik van de dertig duizend ^'ncI was onvergotelijk. De geheele kerk in den vroegen morgen door kindere Slechts tien duizend konden er het ge '"Bij !de?eananvang van de Heilige Mis vonden zich nog meer dan tien duizend jeugdige communicanten buiten, geknield op stienen en stoepen en geduldig wadend en meezingend, toen in de Kathedraal de kinderen de misgezangen inzetten. Ook hij deze gelegenheid ™aakt® k dieuze gezang, dat uit -de ontr0V kelen opsteeg, een buitenge renden indruk. En als een ^weldige «ho klonk de begeleiding van de tal tjes, die zich in het aangrenzende Hyae Park bevonden. communie Bij 't uitreiken van de Heilige bewogen de kinderen zich in eindelooz^rue^ naar de communiebank, waar vele P bp met de Heilige Teerspijze zich af en "kleinen, die hadden gecommuniceerd, kregen slechts eenige oogenblikken voo koi i dankgebed in de Kathedraal. In maaktste orde maakten ze zoo vlug mogJ plaats voor anderen en aldus kon liet municeeren der dertig duizend Je( Australiërs zonder onderbreken plaats liet. was een plechtigheid, die tot de schoon ste van het negen en twintigste Eucharis tische congres gerekend worden kan. De vrouwendag was intusschen «en prach tig vervolg van deze manifestatie van km deriijke vroomheid. Te tien uur hedenmorgen kwamen op 1» Shouwgrounds in het Moore-Park, waar een Pontificale Hoogmis werd opgedragen, da duizenden moeders en groote zusters bijeva van de kleine jongens en meisjes, die gis teren hun huldi aan de II. Eucharistie wa ren komen brengen. Ook bij deze gelegenheid was Zijne Emi nentie Kardinaal Bonaventura Cerretti, de Pauselijke, Legaat, de hoofdpersoon. Lang vóQr het aanvangsuur was de stroom deelneemsters aan den vrouwendag begin nen te vloeien. Duizenden en duizenden to gen'naar de Showgrounds. De massa groei de steeds aan en bereikte ten slotte den omvang van een ontzaglijk leger, dat door bevoegde beoordeelaars op ruim honderd Vijftig duizend vrouwen werd geschat. Ook thans bood het speciaal opgeslagen bltaar een schitterenden aanblik. De leden van verschillende congregaties en godsdienstige vereenigingen, droegen een bijzondere kleederdracht. Zoo waren de „Kinderen van Maria" in het blauw gekleed, terwijl een andere vereeniging als dracht geel-witte (dus in de Pauselijke kleuren uit gevoerde) mantels gekozen had. Hiertegen Staken de eenvoudige, zwarte gewaden van (le talrijke kloosterzusters wel zeer af. Tjs- Bchen de ruim honderd duizend belangstel lenden. die zich rond de Showgrounds had den opgesteld, bood de mengeling van de gewaden der deelneemsters een zeer eig-- pardig en karakteristiek schouwspel. In totaal was er een half millioen n Bchen bijeen, wat een record is, zeifs v_ t Idit zoo succesvolle congres. De Poutificale Hoogmis werd opgedrag u Üoor Monseigneur J. Duhig, aartsbisschop jvan Brisbane, terwi* Monseigneur J. Whyte, bisschop van Dunedin, de predikatie hield, jals onderwerp kiezend het tiende vers, één |en dertigste hoofdstuk, van het Boek dar Spreuken: Mulierem fortem quia in ve niet? procjl, et de ultimis finibus pretium ejus. Een sterke vrouw, wie kan haar vinden? Als iets van verre, ja van de uiterste gren zen gekomen is haar waarde. De gewijde redenaar wees er op, dat dit eerbewijs aan de vrouw in de liiurgie der Heilige Kerk dikwijls voorkomt. Het wordt in bepaalde Heilige Missen als epistel gele zen, Na de beteekenis van de spreuk en haar betrekking tot de moderne vrouw te hebben uiteengezet, wees Monseigneur Whyte er op, dat onvriendelijke critici in de Australische bladen hebben opgemerkt,dat de vrouwen een voorname plaats op dit congres innemen. Inderdaad hebben de vrouwen een zeer belangrijke rol oji dit congres gespeeld; het blijkt waarlijk niet zonder reden, dat de Kerk van de vrouwen spreekt als van het „godsdienstige" vrouwelijke geslacht- Maar, zijn de vrouwen in den hoogen geest van edelmoedigheid en onzelfzuchtigheid van alle deelen van Australië gekomen om deel te nemen aan de meest, indrukwekkends plechtigheden, ooit in dit Australische we relddeel gehouden, ook de vrouwen moeten nimmer vergeten wat zij aan aan het Chris tendom verschuldigd zijn. In de vóór-Christelijke tijden stond de toe stand van de vrouw in bijna alle landen gelijk met slavernij, zij waren niet het ver trouwde gezelschap van haar echtgenoot, zij was niet de moeder en opvoedster van haar kinderen. De verbetering in de positie van de vrouw, die men valsohelijk wel eens tracht toe ie schrijven aan de doorwerking van evolution-, nairë invloeden, was, zooals de geschiedenis bewijst, te danken aan de leer en het leven van de Katholieke Kerk. Er was een orga nisatie rioodig, in het leven geroepen doer den Verlosser der wereld, om het Sacr?- ment des huwelijks te beschermen en het familieleven op een stevigen en blijvend-en grondslag te plaatsen. Het is daarom ook wel zoo juist te zeg gen, dat de opheffing van de vrouw is toe te schrijven aan de Katholieke Kerk, eer der dan aan het Christendom. De eerste Katholieke schrijvers behandelen overigens het familieleven juist op dezelfde wijze a's een Pauselijke encycliek het in onzen mo dernen tijd zou doen. Zij kwamen op tegen huwelijken met heidenen, juist zooals Paus Leo Xlir zich uitsprak tegen de gemengde huwelijken in onze dagen. De gevaren van het familieleven zijn in tusschen in dézen tijd niet minder en klei ner geworden. In sommige landen maken de wetgevers den weg naar de scheiding van het huwelijk steeds makkelijker en aan lokkelijker; door boosaardige tusschen perso- nen wordt de mogelijkheid tot scheiding voorgespiegeld en de weg er toe vaak voor bereid; de zelfmoord van het geslacht, lage practijken en wat soms het „één-kinderst )t- sel" genoemd wordt, vinden talrijke aanhan gers en worden ijverig gepropageerd. Daar tegenover heeft een Australisch priester dichter een loflied gecomponeerd, dat over vloeit van lof en liefelijkheid jegens de Iersche Katholieke moeder, die hij met een teederen bijnaam „Iersch moedertje" noemt; hij stelt haar als voorbeeld tegenover de groote kwalen, die in onzen tijd he-t familie leven ondermijnen. Hoe meer onze Katho lieke moeders in dé toekomst dat voorbeeld volgen, des te beter zal het voor godsdienst en maatschappij in deze landen zijn. liet groote voorbeeld voor allen, maagden, moeders en weduwen, is intusschen Maria. Haar heiligdommen zijn als scholen, waar de menschen leeren hoe machtig Jesus hen bemint. Mijn slotwoord zij het laatste woord van een boek, dat dezer dagen over het H. Sa crament verschenen is: „Gezegend zij Maria, die de trots en de glorie van ons allen is en aan wie wij den Christus Eucharisticus danken." Spanje en Australië. (EIGEN TELEGRAM.) .lïDNEY, 8 September. De sectievergade- ringen, die gisteren (Vrijdag) avond wederom in de 'voornaamste zalen en kerken van Sydney werden gehouden, genoten opnieuw de grootst mogelijke belangstelling. In de kerk van de Heilige Maria Onbe vlekt Ontvangen op Waverléy voerde voor een groote massa belangstellenden Monseig neur Francesco Saverio Irastorza y Loinaz, bisschop van Alicante (Spanje), het woord over „het kostbare bloed en de Heilige Maagd Maria". Monseigneur Irastorza begon zijn rede met het overbrengen der hartelijkste groeten van Zijne Majesteit koning Alphons XIII, van de Spaansche regeering, van de Spaansche gees telijkheid en van de Spaansche geloovigen aan het Australische volk. Daar is, aldus de bischop van Alicante, een belangwekkende relatie tusschen Spanje en Australië. Het was een Spaansch ontdekkingsreiziger, die Australië ontdekte. (Ofschoon de Hollandsche zeevaarders en speciaal Abel Tasman de aanwezigheid van een door den beroemden cartograaf Merca tor vermoed vasteland het Terra Austra- lis incognita, het onbekende Zuidland, hebben vastgesteld, heeft in het jaar 1545 de Spanjaard de Retes Australië op weg naar Nieuw Guinea, gezien, terwijl dé Spanjaard Luis Vaz de Tot-res in liet jaar 1606 de naar hem genoemde straat door zeilde, wat echter eerst veel later hekend werd. Pas in de acht tiende en negentiende eeuw werden de be richten, die hij over zijn reis gezonden had, in archieven te Manilla en Simancas (Spanje) ontdekt. Intusschen is cle Hollander Abel Tasman cle man geweest, die hét be staan van Australië door z'n koene ontdek kingsreizen definitief' heeft vastgesteld. (Red.) Het. was ook, aldus vervolgde Monseigneur Irastorza, een Spaansch priester, die aan boord van zijn. schip in Australië de eerste Heilige Mis opdroeg. De gewijde spreker bracht, hierna hulde nap de gastvrijheid viin het Australische volk. Nog nooit, aldus de bisschop van Ali cante, hen ik zóó lang en zóó ver van mijn land weg geweest, maar nimmer voelde ik mij ergens zóó thuis als hier. Hierna ving Monseigneur Irastorza zijn rede aan, waarin hij breedvoerig cle relaties uiteenzette tusschen cle Heilige Maagd Maria en het kostbaar Goddelijk Bloed. Uitgaande van het wonder op de bruiloft van Cana, be handelde de gewijde redenaar in het bijzon der de transsubstantiatie, welk betoog door zijn toehoorders met de grootste aandacht werd aangehoord. MGR. MANNIX OYER DE NONNETJES.' (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY, 8 September. Ruim twaalf hon derd kloosterzusters, die alle religieuze orden van Australië vertegenwoordigden, woonden cle sectievergadering bij, welke gehouden werd in de Sint Brigitte-kerk en waar het woord werd gevoerd door Monseigneur Daniel Mannix, den aartsbisschop van Mel bourne. Deze begon met. hulde te brengen aan den zegenrijken arbeid der kloosterzusters. In elke behoefte van het menschdom, zoo sprak monseigneur Mannix, wordt 'door de kloos terzusters Vóórzien', elke nood gelenigd en dat steeds op een voorbeeldige wijze. Geen welk is te zwaar voor haar, geen. arbeid te gering. Ongelukkigerwijzebezit de wereld echter een buitengewoon korte memorie voor de daden van hen, wier idealen niet dezelfde zijn als de hare. De Kerk evenwel ziet naar de nonnetjes als naar haar grootsten schat, haar schoon ste bezit. Monseigneur Mannix sprak breedvoerig over de werkzaamheden der kloosterorden, in het bijzonder de aandacht zijner toehoor ders vestigend op het werk, dat verbonden is aan de uitoefening der liefdadigheid, aan cle zoo moeilijke opvoeding der jeugd in de scholen, aan de schier het bovenmensche- lijke vergende verzorging der zieken in de ziekenhuizen en in hun woningen. Tevens wees hij op 't aandeel dat de nonnen hebben in het oplossen der sociale problemen. Komend op de belangrijkheid, van de Ka tholieke scholen sprak de aartsbisschop van Belbourne als zijn vaste overtuiging uit, dat indien de zusters uit Australië zouden wor den verdreven, negen van de tien Katho lieke Kerken gedoemd zouden zijn, binnen afzienbaren tijd tot puin te vervallen. KARDINAAL CERRETTI BIJ DE IEREN. (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY, 7 September. In dp vergadering van de Iersche sectie in de „Benedicthall" zorgde de Pauselijke Legaat, Kardinaal Bo naventura Cerretti voor een groote verras sing. Tot groote verbazing van de talrijke aan wezigen werden ze door den vertegenwoordi ger van Zijne Heiligheid den Paus, wiens optreden en beminnelijkheid hem de sympa thie van alle congresgangers heeft doen ver werven, opeens in hun eigen, Iersche moeder taal aangesproken. Er giiig een daverend en langdurig ap plaus op, toen Zijne Eminentie van zijn be drevenheid in het Iersch blijk gaf. Bij het verlaten van de overvolle zaal na de zegening werd den Kardinaal een gewel dige ovatie gebracht. Vergezeld van zijn par ticulieren secretaris, Monseigneur Michael Curran; vice-rector van het Iersche College te Rome, wandelde Zijne Eminentie langs de juichende Ieren. En toen hij een oogenblik, doordat de menschen dicht om hem heen drongen, even stil moest blijven staan, verze kerde de Pauselijke Legaat, dat het Iersch een bijna even mooie taal was, even wellui dend klonk^als het Italiaansch. Welke verze kering voor* zijn verrukte toehoorders aanlei ding was tot een nieuwe ovatie. Behalve Kardinaal Cerretti waren op deze bijeenkomst aanwezig monseigneur Dr. Tho mas Gilmartin, aartsbisschop van Tuan (Ierland), monseigneur Michael O'Doherty, aartsbisschop van Manilla, de Australische bisschoppen Monseigneur J. Whyte, bisschop van Dunedin in Nieuw Zeeland, monseigneur J. Mac Curthy, bisschop van Sandhurst en monseigneur J. G. Murray, bisschop van Portland. Kr werden redevoeringen gehouden door 'y., i». -ir- In verband met de groote processie, die Zonda.r a.s. goh.mjci: gaat worden en die. zooals gewoonlijk, het hoogtepunt van het Eucharistisch Congres belooft te worden, trclfen de aUttfriteiten te Sydney speciale maatregelen om het reizigersvervoor te regelen. Hier boven een foto van het centraal station te Sydney, dat Zondag een middenpunt van de groote drukte wezen zal. de Franriscaansclie paters O'Flaherty, Ryan en Griffin van de Australische provincie, die zich tot onderwerp hadden gekozen „de ge schiedenis der Katholieke Kerk in Austra lië" en „het aandeel der Iersche geschiede nis in het lot van het volk van Australië. Nadat, de redevoeringen, die met groote aandacht, werden aangehoord, waren geëin digd, vatte de voorzitter der vergadering, Monseigneur Michael Sheehan, cuadjutor van monseigneur M. Kelly, den aartsbis schop van Sydney, de verschillende betoo- gen samen. Monseigneur Sheehan merkte op, dat het uiterlijk vertoon van vroomheid van weinig nut is, indien de godsdienst geen deel uit maakt van het dagelijksche leven en daar door de menschen.in staat stelt, in vrede en goede kameraadschap met hun buren samen te leven. Hierna werden eenige tableaux vivants vertoond, die gebeurtenissen uit de religieuze geschiedenis van Australië voorstelden. Een gaf er de episode weer uit de eerste jaren van de negentiende eeuw, dus kort na het jaar 1800, toen Iersche gevangenen hun over heden vroegen om het hun mogelijk te ma ken, de Heilige Sacramenten te ontvangen. Een ander tableau deed zien, hoe priesters in het huis van William Davis voor het Aller heiligste Sacrament des Altaars den rozen krans baden, terwijl tenslotte een tableau het opdragen. Van de Heilige Mis voorstelde door den opvolger van Pater O'Flynn, den priester,-die. jiit Australië om zijn Katholiek priesterschap verbannen werd. Deze tableaux, die uitnemend verzorgd waren en van den artistieken zin der ont werpers getuig.en, hadden een groot succes. Aneta's speciale correspondent seint van het Eucharistisch Congres dat op de Duit- sche sectie mgr. Verstraelen, Apostolisch Vicaris van de kleine Soenda-eilanden en t.itulair-bisschop van Miriofito en mgr. Ves- ters, Apostolisch-Vicaris van Rabaul en titulair-bisschop van Diocletianopolis spra ken over het werk van de Ilollandsche en Duitsche missionarissen in Indië en de Zuidzee-eïlanden. Zij vroegen om te bidden voor het succes van de missie. Op het Congres zijn drie Hollandsche mis sionarissen aanwezig. De bladen in Sydney drukten een groot portret van mgr. Verstrae len af. (EIGEN TELEGRAM.) SYDNEY', 8 September. In antwoord op het telegram dat door Zijne Eminentie Kar dinaal Bonaventura Cerretti, Pauselijk Le gaat voor het negen en twintigste Eucharis tische Congres, gisteren aan Zijne Heiligheid den Paus werd gezonden en waarvan Zijne Eminentie na de Kindermis voorlezing had gedaan, is het volgende, door Kardinaal Gasparri, den Staatssecretaris van Zijne Heiligheid ondërleekende antwoord inge komen: „De plechtige betuiging van hulde, geloof en vroomheid a.au de Heilige Eucharistie en aan de Heilige Maagd Maria van het Katho lieke Australië hebben op den Roomschen Iloogepriester een diepen indruk gemaakt. De Heilige Vader werd van vreugde vervuld cloor de troostende vooruitzichten voor de uitbreiding van h-et Rijk van Jesus Christus in dit edele land. Zijne Heiligheid is in den geest bij de grootsche manifestaties van het negen en twintigste Eucharistische Congres te Syd ney tegenwoordig en Hij hernieuwt Zijne vaderlijke liefde, Zijn zegen verleenend aan dit congres, aan de prachtige, gastvrije stad, waarin het gehouden wordt, aan de Bis schoppen, de geestelijkheid, hot volk en aan geheel Australië." Zijne Eminentie Kardinaal Bonaventura Cerretti, de Pauselijke Legaat, ontving ook een telegram van monseigneur Mario Giar- dini, titulair-bisschop van Edessa en Aposto lisch Delegaat in Japan, waarin Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid zijn spijt te ken nen geeft, niet naar Sydney te kunnen ko men. Monseigneur Giardini zegt in het telegram verder, dat hij en Katholiek Japan in den geest op het congres aanwezig zijn en dat hij het in zijn gebeden zal gedenken. De bisschop van Orvieto, mgr. Salvatore Fratitocchi, zond den Kardinaal een tele gram van den volgenden inhoud: „Orvieto, Uw geboorteplaats, welke schittert van Eucharistische herinneringen, begeleidt Uwe Eminentie met haar vereering terwijl U het -Allerheiligste in de processie draagt." Mgr. Celso Costantini, Apostolisch delegaat van China zond namens de Chineesche mis siën een betuiging van haar instemming en geestelijke deelneming met het Congres en beloofde voor het welslagen ervan te zullen bidden. De bond van Roomsch-Katholieke onder wijzers in Nederlandsch Oost-Indië betuigde den secretaris van het congres zijn eerbied voor het Eucharistisch congres. t - T (EIGEN TELEGRAM). SYDNEY, 8 September. Aan Zijne Eminen tie Kardinaal Bonaventura Cerretti, den Pau selijken Legaat, is door den Zeereerwaarden Heer Medal, lid van het Comité voor den getoedenkruistoclit voor het negen en twin tigste Eucharistische Congres, een alleraar digst en mooi geschenk voor den Paus aan geboden. Dit geschenk is een ander „geestelijk bou quet" en hét bestaat uit een album, waarin de gebeden zijn opgenomen, die door da -kinderen van Australië voor het welslagen van het congres werden gebeden. Het album draagt de volgende opdracht: „Dit boek bevat de gebeden en andere vrome werken, welke de kinderen van Australië en Nieuvv-Zeeland, door de handen van de Heilige Maagd Maria, de Moeder Gods en tot hulp aan de Christenen, aan Christus Onzen Koning hebben opgedragen. Ze werden verricht voor het welslagen van het negen en twintigste Eucharistische Con gres te Sydney met het vertrouwen, dat daar door de vrede van Christus spoedig in het rijk van Christus komen moge. Dit „geestelijk bouquet" van gebeden en andere vrome daden, is vol toewijding door aan Christus toegewijde maagden gereed gemaakt. Kleine schapen van Zijn Australische kud de vragen nederig den geliefden Vader Pius XI, den Opperpriester, die, als Zijn Stede houder glorievol de plaats van Christus, den Goeden Herder, op aarde bekleedt, deze bij drage aan te nemen als een teeken van hun kinderlijke hulde en liefde." Kardinaal Cerretti dankte ten zeerste voor dit schoone geschenk. En tevens doelend op -het kort te voren hem aangeboden „geeste lijk bouquet" namens de geestelijken en lea- ken der Vereenigde Staten, verzekerde Zijne Eminentie, dat hij deze giften met de groot ste blijdschap aan den Heiligen Vader zou overhandigen. «„au—*. Zijne Eminentie zegde toe, den Heiligen Vader te vertellen van het welslagen van dit negen en twintigste Eucharistische Con gres, hetwelk écn der grootste is, dat ooit werd gehouden. Met bijzondere vreugde, aldus Zijne Emi nentie, zal ik Zijne Heiligheid vertellen over de immer toenemende liefde voor den Heer Jesus Christus, zooals het gebleken is uit de prachtige hulde, Ilem in Australië ge bracht. (EIGEN TELEGRAM). SYDNEY, 8 September. In zijn rede, welke monseigneur Th. Heylen, bisschop van Na men en president van het Permanente Co mité voor de Internationale Eucharistische Congressen, in het Stadhuis heeft gehouden, verklaarde Z. D. II. onder daverend applaus, dat hij nu aan zestien Eucharistische Con gressen had deelgenomen, doch dat er niet één vergeleken kon worden met het huidige van Sydney, dat het beste van alle blijkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5