FEUILLETON het verborgen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 1- „AL7^rATIE" TWEEDE BLAD WAAR DE H. MAAGD GEBOREN WERD PAGINA 2 ALGEMEEN EEKEND WOEDT» DAT IN DE KEYPTE WEEKELIJK DE MOEDEEMAAGD TEE WERELD KWAM",, MARIA-GEBOORTE IN PALESTINA EEN SPOOR VAN DEN INVLOED DER MINDERBROEDERS BENOEMINGEN WEER 130 MAN WERKLOOS PATERS DER H.H. HARTEN DE OPENING VAN DE STATEN GENERAAL Ook KLOPJACHT TE AMSTERDAM HET NIEUWE BONDSGEBGUW VAN DEN NED. R. R. ROND VAN bouwpatroons TESTAMENT In Haarlem heeft een de'd van de Pro- lestanten gemeend „op luisterrijke wijze" (iet feit te moeten herdenken, dat drie en »en halve eeuw geleden de oude St, Bavot lian de katholieken Qntnofflen werd en door ïe stedelijke machthebbers aan den dienst ran het „zuivere Evangelie" werd gegeven. Men noemt dat „alteratie", zooals men llders spreekt van socialisatie, onteigening, liquidatie, maar in elk geval vermijden wil te zeggen waar het op aankomt: 'dat er lamelijk andermans goed genomen wordt. Op den kansel van de eertijds Katholieke fcerk, door Katholieken voor den Katholie- Pen eeredienst gebouwd, heeft een zekere Ss. J. Weener over „onverdraagzaam" Rome gesproken, Indien men dezen predikant mocht gelooven, dan zijn de Protestantsche beginners lammeren geweest. Als ze ooit Ongeregeldheden hebben gedaan, dan is dat tie schuld geweest van Rome. De moderne herkvervolgers praten niet anders. Wat nu aangaat den dag van 4 September 1578 deelde de spreker mede, dat dien dag van de pui van het stadhuis namens de V roedschap werd voorgelezen het besluit lot toewijzing van de Kerk aan de Hervorm den. Het hield in: ten eerste dat de Kerk zou worden gezuiverd en ledig gemaakt, ten tweede dat ieder wat zijn eigendom was er uit kon halen en ten derde dat er niets meer in mocht zijn wat naar afgoderij riekte. Den avond van denzelfden dag had de eerste Hervormde eeredienst in de Kerk olaats. De Roomschen zeggen, dat de Kerk aan naar is ontnomen. Maar dat is niet waar, ildus spr. De kerken waren in die dagen v an de gemeenten, waarvan de stedelijke Overheid de vertegenwoordigster was. Het eit is alleen dat de eigenaren van geloof djn veranderd. Dat is pas onpartijdige geschiedenis! Een brutale minderheid die de macht leeft, onttrekt een kerkgebouw aan den «eredienst waarvoor het bestemd is; laat er ie altaren en beelden en kunstschatten uit halen, vernielt alles was „naar afgoderij 'iekt en geeft het gebouw aan een minder* leid van de bevolking. En dat noemt men .alteratie". Wij noemen dat „ontnemen". Ds. Weener beweert, dat de Kerken in lie dagen „van de gemeenten" waren. Staat lat wèl zóó vast? En had de vroedschap het 'echt om zoo'n kerk zoo maar aan haar be stemming te ontrukken? Als het alleen van Je geloofs-verandering der „eigenaars" ai- hing, waarom kregen de gereformeerden lan niets, toen zij hun hervormde kerk uit- 'rokken? En waarom moeten de Geelkerkia- (ven dan onmiddellijk hun pastoriën veria- '.en als zij zich niet conformeeren aan de beslissing der Asser synode? De dominees deden beter de „alteratie" (naar niet te gedenken. Zij mogen de oude Roomsche kerkgebouwen houden; de onder vinding heeft bewezen, dat er geen zegen heeft gerust op het „gealtereerde" goed en over een eeuw of zoo kon er wel eens een andere alteratie plaats grijpen. De kleinkinderen van hen die nu nog alteratie vieren, kunnen dan allemaal wel „gealtereerd" wezen en een alteratie pan de oude kerken is dan niet eens noodig. tiet altaar behoeft slechts opgeslagen en de Schuttingen weggebroken en de oude ge- Jouwen hebben hun oorspronkelijk Roomach karakter weer. Rome heeft den tijd en kan rustig wach ten MGR. J. D. J. AENGENENT. Z, D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent die Zondag In Alkmaar zal vertoeven in verband met de toediening van bet H. Vormsel zal door de katholieken van Alkmaar op grootsehe wijze gehuldigd worden. Mgr. zal aan de grens der gemeente worden pntvangen en hem zal een zang- en vaandel- hulde worden gebracht. Na afloop zal een re ceptie worden gehouden. Men schrijft ons uit Palestina: Voor ons, Nederlanders, die gewoon zijn, onzen verjaardag te vieren in plaats van ons naamfeest, mag de verjaardag onzer Hemel- sche Moeder niet onopgemerkt voorbij gaan. Eenige mededeelingen uit Jerusalem over het huis, waar Maria geboren werd, mogen wel licht de belangstelling van vele lezers vinden. Opvallend is het, dat de kerk, die gebouwd is over het geboortehuis der Moeder Gods, niet als een Mariakerk wordt aangegeven maar „Sint Anna" heet. Dit is te danken, of liever te wijten aan de Kruisvaarders. Van de zesde tot de elfde eeuw drdoeg deze kerk den naam van Maria-Geboorte, maar, sinds de Latijnsche heerschappij met de Kruisvaarders haar in trede deed binnen Jerusalem, werd de naam veranderd in Sint Annakerk, omdat de Latijnen, misleid door het apocrief werk over de Ge boorte van Maria (de ortu Virginis) van een pseudo-hieronymus, Nazareth voor haar geboor teplaats hielden. De Oosterlingen moesten zich dus vergist hebben, zoo redeneerde men. Het huis, naast de zoogenaamde Probatica (den bekenden bad- vijver uit bet Sint Jansevangelie) gelegen, kon wel toebehoord hebben aan de heilige ouders Joachim en Anna, die daarin wellicht ook ge woond hebben vóór of na de geboorte van Maria, maar het kon niet de plaats zijn, waar Maria het eerste levenslicht aanschouwde. En zoo kwam het, dat bedoelde kerk sedert de I2e eeuw Sint Annakerk heet, welken naam zij ook heden nog draagt, ofschoon algemeen wordt aangenomen, dat in de krypte werkelijk de Moedermaagd ter wereld kwam en de oude naam dus juister was. Met den nieuwen naam begon ook een nieuwe periode in de geschiedenis van het heiligdom, waarvoor de Kruisvaarders een bijzondere, of schoon niet altijd prijzenswaardige belangstel ling toonden. Aan de kerk was een vrouwen klooster of abdij verbonden, waarin destijds nog drie of vier arme sukkeltjes van kloosterzusters (pauperes muliereulae) woonden. Koning Bou- dewijn I liet in 1104 zijn gemalin daar opslui- if. v iiï-7 i&fiUi i 4'H 4,.4- v:; 4 44:444 •"Gvx Zn DE ZUIDPOOLEXPEDITIE VAN BYIID. Het vertrek van de City of New-York. Commandant Byrd neemt afscheid yan den kapitein. ten, om een nieuw huwelijk aan te gaan. Vier en twintig jaar later trad de dochter van Bou- dewijn II in en bracht de abdij tot grooten bloei. Een nieuwe kerk of ^ftisiliek werd ge bouwd en een rijke bron van inkomsten verze kerd. Het bloeitijdperk was echter van korten duur. In 1192 kwam alles in de handen der Mahomedanen, de Sint Annakerk werd veran derd in een soort van school voor hooger gods dienstonderwijs volgens den Koran. Het valt niet moeilijk, hierin de straffende hand Gods te zien. Maar God straft steeds op eigen manier. Bijna 7 eeuwen, van 1192 tot 1856, duurde de profanatie, die echter veel bijdroeg tot herstel van den oorspronkelijken luister, dien bet heiligdom in vroeger eeuwen gekend had. Terwijl de bovenruimte in die 7 eeuwen voor de Christenen ontoegankelijk was, konden zij tegen betaling toegang krijgen in de krypte, die zoodoende steeds meer de aandacht trok. De oude Oostersche overlevering leefde weer op en de Minderbroeders wisten in de 15e eeuw wettelijk verlof te bekomen, om de heilige ge heimen te vieren In de grot, waar de Onbe vlekte ontvangen en geboren werd. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, wisten zij hun voorrecht te handhaven en hiel den trouw de godsdienstplechtigheden op den 8sten September en den 8sten December. Hoe lastig dit moet geweest zijn, kan men zich voor stellen, als men het kleine venster in den bui tenmuur ziet, waarlangs zij naar beneden moesten afdalen, terwijl alles rondom allengs in een puinhoop veranderd was. In 1856 werden de ruïnen van kerk en kloos ter door sultan Abdul Megid aan Frankrijk afgestaan. De Fransche regeering liet het ge bouw herstellen onder leiding van Mauss, die de gelukkige idee had, om het te restaureeren in denzelfden staat, waarin dé bouwmeesters der 12e eeuw het afgeleverd hadden. In 1878 werd de kerk weer geopend voor den openharen godsdienst en toevertrouwd aan de goede zor gen der Witte Paters van Boxtel. Nog altijd gaat de kloostergemeente van Sint Salvator op 8 September de Hoogmis zingen in dit heiligdom. Daarenboven vertoont de krypte zelf ook nog een spoor van den invloed der Minderbroeders, althans zoo wil het mij voorkomen. Op iederen bezoeker maakt het indruk, dat op het altaar van Maria-Geboorte een beeld prijkt der Onbevlekte Ontvangenis. In de reisbeschrijving van Mgr. Laurentius Janssens O.S.B., in 1921 na zijn dood uitgegeven, leest men de volgende verklaring: „on a voulu remonter h la source même des privilèges de Marie". Zon het echter vermetel zijn, hier den invloed te vermoeden van hén, die vier eeuwen lang de plechtigeJH. Mis kwamen opdragen in deze krypte, toen alles nog in het bezit der Mohamedanen was? Wij weten, dat zij niet al leen den 8sten September maar ook den 8sten December daar kwamen vieren. Het waren trou wens medebroeders van Joannes Duns Scotus en ze lieten geen enkele gelegenheid onbenut, om de leer der Onbevlekte Ontvangenis te ver kondigen. Wat hiervan ook moge zijn, vast staat in elk geval, dat zij machtig veel hebben bijgedragen om de oude Oostersche overlevering, die deze krypte aanwees als de plaat?, waar de wieg van Maria gestaan heeft, te doen zegevieren. Dit ging niet in eens, zooals o.a. blijkt uit den bekenden schrijver over Palestina omstreeks het jaar 1600, den Delftenaar Christiaan van Adriehom, die nu eens Jerusalem, dan weer Nazareth als geboorteplaats van Maria opf geeft. De Roermondenaar, pater Bernardinus Surius O.F.M., geeft in zijn reisbeschrijving van 1650 zonder meer het Fraueiscanerklooster van Nazareth als geboortehuis van Maria aan. Langzaam aan echter heeft de oude Ooster sche overlevering gezegevierd. Algemeen wordt thans erkend, dat Maria geboren werd in de krypte der Sint Annakerk te Jerusalem, naast de Probatica, vlak tegenover den ouden Jood- schen tempel. Ondergeteekende geniet dus het voorrecht, in do onmiddellijke nabijheid te wonen van Maria's geboortehuis. C. v. d- E. O.F.M. In het Bisdom Haarlem Z. D, H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw, Pa ter J. de Graaf O, F. M., als kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Ant. en Lod.) en heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H, Ant, en Lod.) den Weleerw, Pater F. J. Jansen O.F.M., tot kapelaan te Rotterdam (H. Ant.) den Weleerw. Pater W. F. van Scheijndel O.F.M.tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Pasch.) den Weleerw. Pater A. van der Vugt O.F.M* tot kapelaan te Delft (H. Joseph) den Weleerw, Pater A. J. Th. Góldenberg O.F.M. en den Weleerw. Pater A. J. Verge-. De Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda, zet het bedrijf stop TENGEVOLGE VAN DE STAKING Nu tengevolge van de uitgebroken staking de werkzaamheden in de plateelbakkerij Zuid- Holland geen geïegelden voortgang kunnen hebben zal de fabriek met ingang van Maan. dag 17 dezer worden stopgezet. Behalve de ruim 160 stakers zal dan ook het nu nog aan het werk zijnde personeel, groot 130 man, werkloos worden. (Crt) ALGEMEEN KAPITTEL. Op 1 September werd bet Alg. Kapittel ge opend van de Paters der H.H. Harten van Jesus en Maria (Piepus) in hun Moederhuis te 's-Gravenbrakel in België. Uit Nederland namen rechtens deel aan deze vergadering de HoogEerw. Pater Sigismundus v. d. Berg, lid van den Gen. Raad, Overste van Nieuw-Ypelaar te Ginneken, de HoogEerw. Pater Norbertus Poelman, Provinciaal der Ned. Provincie, en als gekozen afgevaardigden de Z.E. Pater Aloy- sius Ceelen, Overste van het Scholasticaat der H.H. Harten te Valkenburg, en de Z. E., Pater Koenraad van Kessel, Overste der Damianus- stichting te St. Oedenrode. mariniers tegenwoordig Naar vernomen wordt moet het in de be doeling liggen om ditmaal bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Stateo-Generaal ook troepen te betrekken uit het korps mari niers te Rotterdam voor de afzetting, door militairen, van den weg langs welken de stoet zal trekken. LIBERALE RADIO-VEREENIGING. De V-L.R.A. opgericht. Gemeld wordt: Ten overstaan van notaris H. L. Morra te 's Gravenhage heeft vanwege het comité dat zich ten doel stelt zoo spoedig mogelijk een verspreiding van de liberale beginselen langs radio-telefonischen weg te verkrijgen de op richting van de yereeniging van Liberale Radio-Amateurs (VX.R.A.) Namens genoemd comité traden als oprich ters van de vereeniging op de heeren mr. D. Fock, Wt. J. Bastiaan, mr. G. A. Boon, H. p! Gelderman, prof. mr. G. M. Verrijn Stuart en S. Wijnbergen. Blijkens haar statuten stelt de vereeniging zich ten doel, de belangstelling voor de radio- wetenschappen op te wekken hij de Nederland- sche bevolking en haar leden door middel dei' radio-telefonie en -televisie nuttig en aange naam bezig te houden en door middel van bovengenoemde wetenschappen de beginselen te verspreiden van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond. Plechtig ingewijd Na oen tienjarig bestaan is de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons er toe overgegaan zich ook door zijn huisvesting waardig te de- monstreeren. Het bestuur werd m staat gesteld, door een bijna geheel volteekende obligatielening een riant hoerenhuis te keepen aan de le Const. Huygenstraat 107 te Amsterdam, waar in een drietal lokalen voor den Bond konden worden ingericht en het overige deel als wo ning voor den secretaris kon worden ge- bruikt. Deze week is hef geheel gereed gekomen en heeft de plechtige inwijding plaats gehad. De heer W. P. de Vreede uit Lisse bood als voor zitter der commissie de inrichting der be stuurskamer het bondsbestuur aan en gaf daarbij uiting van de waardeering voor het energieke werk der bestuursleden en van de dankbaarheid der commissie voor de' milde schenkingen der afdeelingen. De pastoor der parochie, de zeereerw. heeT A, J. Melkert heeft hierna het gebouw inge zegend en volgens het gebruikelijk ceremonieel het beeld van het H. Hart geintroniseerd. Maar het vaatje boter was toch verdwenen Een 24-jarige man maakte Donderdag van da gelegenheid gebruik om te Amsterdam van een vrachtfiets, die de eigenaar onbeheerd had laten staan, een vaatje boter mee te nemen. Zijn daad werd reeds enkele oogenblikken later ontdekt en verschillende voorbijganger? begonnen den dief na te zetten. Met veel moeite slaagden zij er tenslotte Ia hem te grijpen en aan de politie over te leve ren. Het vaatje boter was ondertusschen ver dwenen. De man had het tijdens zijn vlucht wegge, worpen. AANGETEEKENDE stukken THUISBEZORGD? u pi'orf van de Posterijen Het Hoofdbestuur van P.T.T. moet voor nemens zijn, zoo wordt gemeld, eerlang een proef te nemen met het bezorgen van aan- -geteekende stukken aan huis. Daarvoor zijn uitverkoren de steden Dordreeht en Maas tricht. Men wacht evenwel nog op de goedkeuring vr.n den postraad. R. K. HANDELSïIOÜGESCHOOL De inschrijving voor studenten der R. K. Handelshoogescbool wordt gehouden op 10 en 11 September a.s. van 1012 en van 24 uur in bet Collegegebouw, Boeschtweg 95 Tilburg 31) „T Liave nicht, ik heb de eer u voor te «tellea baronesse van - bij had den naam On w fu,- Tde 200 iets van Arundton. Op beleedigende, minachtende manier keek muss Ellen de jonge dame aan, maar zij verwaardigde zich niet één woord te spreken Bir Arthur was woedend over die onbe schaamdheid van zijn nicht, maar hij dwong rich kalm te blijven. Alsof er niets aan de hand was stelde hij de andere dames voor en verzocht ze plaats te nemen. Tot zijn geluk zette de muziek een nieuwen flans jn> Zoodat de gedwongen, onvriende lijke stemming van miss Ellen niet al te erg ferwln Jfir U?thur <latlate weer met Asta, terwijl de drie andere dames door de offi tieren gevraagd werden. rem-iki.^r\KOn<Jel" het te weten, mijn nicht geprikkeld, barones, zei Arthur onder bet ™™irt d° °,°S,cn Tan veel Gamess is het namelijk een misdaad als men schooner en eleganter is dan zij zelf, Het zou me spijten, antwoordde miss A.sta, als ik door mijn costuum de jaloersch- lieid van uw nicht opgewekt heb. O, maak u daar maar geen zorg over! Mijn nicht zal wel eeuwig den bokkeprulk op hebben tegen mij en tegen iedereen, wien ik een attentie bewijs. Daar zou alleen een Jiud aan komen als ik, als gehoorzame toon, zou doen wat zij en de heele familie oo graag zouden willen, namelijk een offi- aoe! ncn^orif dv-i om hü-'i DE BUPIOEMEESTEIIESSE VAN SOUTHAMP TON, Mrs. FOSTER, vertoeft momenteel in New-York en bracht baar collega Walker, New. Yorksch burgemeester, een bezoek. Asta kleurde. De baron vreesde, dat hij haar gekrenkt had en praatte daarom over die kwestie heen en bracht het gesprek op andere onderwerpen. Toen de dans ten einde was en allen weer in het prieel vereenigd waren, ver telde Asta van haar geboorteland Indië. Zij deed, alsof zij niets merkte van de onbeleefde, bijna beleedigende houding van miss Ellen; zij sprak op de onderhoudende, gezellige ma nier, die haar eigen was. Zij vertelde van haar vader en dat zij, ingevolge de betrek king die bij bekleedde, veel met officieren in aanraking was gekomen. Zij verheugde zich zeer, weer in zulk aangenaam gezelschap te zijn. Miss Ellen had bevel gegeven de paarden weer voor haar wagen te spannen zij stond op om den terugtocht naar Londen aan te vangen. Ook de officieren stonden van bun stoelen op wel is waar waren zij nog graag een poosje gebleven en later met de dames van bet andere gezelschap naar de stad terug gegaan, maar toch volgden zij miss Ellen, die zonder den vreemden dames een blik waardig te keuren den weg naar haar rijtuig insloeg. Doze, of anders geen, dacht Arthur, ter wijl hij zijn paard besteeg en een paar meter achter het vierspan van zijn nicht aan reed. Niet lang daarna stapten ook de vier dames in haar rijtuig en reden naar Londen teiug. Oogenschijnlijk hadden zij zich koste lijk geamuseerd. HOOFDSTUK V Sir Athur Arleigh De terugtocht van de jaarmarkt In Kei worth naar Londen, was voor de officieren uiet zoo aangenaam en pleizierig als de heenweg geweest was. Miss Ellen leunde achterover in de kussens van haar rijtuig zenr'-::' -c >.-•vevjrveeta trachtten de jongemannen, die naast de koets reden een gesprek met haar aan te knoopen; meestentijds antwoordde zij heele- maal niet en door het bevel, dat zij haar koetsier gegeven had om zoo snel mogelijk te rijden, was het bovendien onmogelijk een geregeld gesprek te voeren. 'Maar dat was toch niet in staat den goeden luim van de opgewekte militairen te bederven; wat trok ken zij zich eigenlijk van miss Ellen aan, als die zonder oorzaak een booze bui had? De verwende jonge gravin zocht tevergeefs naar een reden om tegen de heeren, die haaT begeleidden uit te vallen en de be- leedigde onschuld te spelen. Dat de heeren met de vreemde dames gedanst hadden, zonder haar bij het dansen te veronachtzamen, was in den grond van de zaak niet iets, waar aanmerking op te maken was» daar het dames waren van voorname afkomst. Maar de schoonheid van Asta, dat was het, zooals sir Arthur heel juist opgemerkt had, de oorzaak van haar misnoegen De baronet voelde zich echter met recht beleedigd. Zijn nicht had een dame, die hij aan haar voorstelde, op onbeleefde manier, bijna beleedigend behandeld en alleen uit respect voor die vreemdelinge had hij zich Ingehouden om zijn meening onomwonden te zeggen, daar hij er geen zin in had, zich alles van wispelturig® jongedame te laten welgevallen. Den anderen dag zweefde den officier voortdurend de verschijning in de Indische kleeding voor oogen. Het speet hem nu, dat hij niet gevraagd had, waar zij woonde om zoodoende de kennismaking voort te kunnen zetten, die hij onder zoo eigenaardige om standigheden aangeknoopt had. Hij kwam er Gok openlijk voor uit, dat van alle dames, die hij tot nu toe had leeren kennen, er niet een was, die zoo'n indruk op hem gemaakt had, als die vreemdelinge. Deze en geen andere, zei hij bij zicb zelf; en dat klonk als een onverander- Tl.-» Het moeilijkste van het neeie geval was vooreerst om uit te vinden, waar bij de schoone Indische weer zou kunnen ont moeten. Waar zij woonde bad hij haar niet gevraagd en haar naam had hij nauwelijks verstaan: in ieder geval was hij dien weer ice emaal vergeten. Zijn vrhnden dreven een beetje don spot met liem, omdat hij voort durend in zijn gedi chten met de schoone vreemdelinge bezig was. Hij deed niet de minste^ poging om de oorzaak van hun plagerij weg te nemen, integendeel, hij zei openlijk, dat hij het vaste besluit genomen had alle pogingen in het werk te .stellen om haar terug te vinden en dat hij daarbij op hun hulp rekende. Allen zeiden hem graag hun hulp toe, maar niemand wist'raad. Zooals het meestal gaat, wanneer iemand zich voorstelt, had geen van hen den naam goed verstaan. Som- migen meenden, dat de eerste letter van den naam een a was, terwijl anderen vast geloofden een e verstaan te hebben. Dat de eerste letter een klinker was en de laatste een medeklinker, daarin kwamen de mee ningen overeen; ook was het buiten twijfel dat het een barones was. Een jonge luitenant, gaf tot groote vroo. Jijkheid van allen, zijn verliefden vriend den raad, zich tot miss Ellen te wenden het ■was toch minstens de plicht van bloedver wanten om elkaar zooveel mogelijk te hel pen. Een ander meende, dat ter verkenning van het terrein de jonge gravin van Alven- hill als bondgenoot niet onderschat moest worden, want de vrouwelijke scherpzinnigheid overtreft die van den man verre, vooral wanneer het, zooals In dit geval, om een mede-minnaar gaat. Slechts één ding wieten' allen met on twijfelbare zekerheid, namelijk dat de vreem de dame een barones was, de dochter van een officier, die in Indië gesneuveld, of la leder geval gestorven was. Verder vermoed den zij, dat zij met haar tante en haait I"pc vriendinnen alV»n woonde, want an ders zou wel een heer haar op den tocht naar de jaarmarkt van Keiworth vergezeld hebben. Dat zij rijk was, kon men duidelijk uit baar heele manier van doen opmaken. Het zou wei mogelijk kunnen zijn, dat de eigenaar van de uitspanning in Keiworth de dames kende; misschien waren zij daar vroeger al meermalen geweest. Om dat te weten te komen, reed het heele gezelschap des middags weer naar Keiworth. De resultaten van de onderzoekingen in het dorpje waren zeer gering. De eigenaar van de buitengelegenheid kende de dames niet; hij had haar tot dusver nog nooit ge* zien; het was de eerste maal geweest, dat zij hem met een bezoek vereerd hadden. De koetsier en de palfrenier waren direct nadat zij aangekomen waren naar de jaarmarkt gegaan en pas kort voor den terugtocht teruggekomen, zoodat hij geen gelegenheid gehad had om, zooals zijn gewoonte was, naar den naam van hun meesteres t© vragen. Die schade zou hij echter inhalen, als de dames misschien nog eens zouden komen;' hij zou dan den heeren daar direct bericht van sturen. Met het oog daarop, gal Arthur den waard zijn adres. Voorloopig was het nu onmogelijk nog iets te doen. Sir Arthur keek wel is waar bij alle wandelingen, die hij deed, bij uit stapjes en zelfs in bet straatgewoel van Londen oplettend uit, of hij zijn schoone danseres niet kon ontdekken, maar noch in de schouwburgen, noch in de gezelschappen kon hij of zijn vrienden een spoor van haar ontdekken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6