DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN tr M - 51ste Jaargang Dinsdag 11 September 1928 No. 15211 Uit nummer bestaat oit drie bladen STADSNIEUWS CURSUS LEEKENAPOSTOLAAT KDM XKLIJK K tX DFKSCHE1 DING COMITé VOOR AUTOTOCHTJES MET GE BK EKKIGE KIN D EKEN SCHEEPVAART kantongerecht ,AVIOEANDA" GOUDEN HUWELIJKSFEEST HENDELEN RIJWIELDIEFSTAL BURGERLIJKE STAND UIT KETHEL NATIONALE MILITIE UIT ROTTERDAM PATER C. FLECKEN S. J. Een vriend van veel Rotterdammers vertrokken AGENDA Woensdag 12 September KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Wisselbdterconconrs VOLKSBADHUIS «Sr T Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 9 maanden ƒ3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco Pet post 3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postehèque en girodienst 81440. ADVEH1 ENT IE N 1 5 regels 1 55 Elke regel tneet 3d ct Reclames tusschen den in CO ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct. tol e-1. maximum van 50 woorden Kabouler-advertenües 6 regels ƒ0 50, 10 regels 0 75 15 regels 1 Incassokosten worden berekend Grat»«-<Vnnevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij verlies loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Morgenavond vangt de cursus ter voorbe reiding van het leekenapostolaat weer aan, en we meenen goed te doen, daarop ook op deze plaats met enkele woorden de aandacht te vestigen. liet leekenapostolaat is in dezen moder nen tijd feitelijk onmisbaar, en op gegeven momenten moet iedere Katholiek leeken- apostel kunnen zijn. Kr zijn er onder ons die zich voor dat leekenapostolaat speciaal bekwamen, die als leekenapostel onder lei ding der geestelijkheid waar zulks pas geeft het werk van onze priesters w itlen aanvullen. Voor dat werk is eeen degelijke scholing noodig. Vorig jaar heeft kapelaan Beune met die scholing een aanvang gemaakt door den cursisten onderricht te geven in de be ginselen der apologie, de verdediging van ons H. Geloof. Dit jaar zal pastoor J. B. W. M. Maller een vijftiental lessen geven over do Katholie ke Sociologie en het Katholiek Huwelijks recht, onderwerpen al evenzeer als de apo logie van het hoogste gewicht. Vooral over de Katholieke Sociologie, waarin de Christe lijke maatschappijleer gesteld wordt tegen over het van christelijk standpunt niet te aanvaarden en verderfelijke liberalisme en socialisme, kunnen wij nooit genoeg zijn on derlegd, nu wij dag op dag in aanraking ko men met. leerstellingen bij welker aanvaar ding we ongemerkt maar zeker geraken op het hellende vlak, dat tot geloofsafval voert. En nu zouden we dit willen zeggen. De cursus in leeken-apostolaat is niet enkel bedoeld voor de eigenlijke cursisten van de vier parochiale propagandaclubs die zich voor het leekenapostolaat willen bekwa men; hij is toegankelijk voor alle belang stellenden. Laat toch ieder begrijpen, dat, hem hier een ongezochte gelegenheid wordt geboden, en een voortreffelijke gelegenheid tevens om een dieper inzicht te verkrijgen in die groote vraagstukken welke de monseh- hcid beroeren, van welker oplossing het ge luk, de vrede, de welvaart der mensc.hheid afhankelijk zijn en met welker oplossing te vens samengaat ook daaraan mag wel eens worden gedacht of we in vrijheid zullen kunnen arbeiden aan datgene, waar toe God ens geschapen heeft, Zijn dienst hier op.aaide rn dc bereiking van cn-< eeuwig heil. Mogen bovenstaande korte opmerkingen voldoende zijn, om morgenavond bij de eer ste cursusles om half negen de bovenzaal van den R. K, Volksbond te doen volstroo- men. De duidelijke en boeiende wijze waar op pastoor Möiler zijn stof behandelt, is cr ons borg voor, dat wie de eerste les gpvolgd heeft, zich gedurende den geheelon cursus ender zijn gehoor zal willen bevinden. —o- Rij Koninklijk Be.-luit is toegekend de aan de Orde van Oranje.Nassau verbonden eere- medailte in brons, aan den heer A. v. d. Kooy, baas bij de firma Vrijland van den Hcogen en Ce., gistfabri katten, alhier Morgen houdt, bet eourté voor auto tochtje!: met gebrekkige kinderen zijn laatslen toch' van dit seizoen, Ue kinderen zullen n«a- het vliegveld Waalhaven worden gebraa/it waar op het terras van bet restaurant, de koffie zal worden gebruikt. Vandaar gaat het naar Huls te Donk op Bolnes. lilt. Schiedam zullen 13 kinderen van do partij zijn. De heeren van den Toron, de Lcedè, Jurgens en van Dam (Kei.hnl), stelden hun auto's beschikbaar. Om half 10 wordt "an de' Koemarkt af gereden, om pi.m. 6 ruit komen dc kinderen jveer in Schiedam terug. Te Schiedam, 9 Sept. aangekomen: s.s. lersey City, ledig van Rotterdam om t© lokken in de Wilhelminahavens.s Beem- iterdijk en s.s. Patrio, beide van Rotterdam rm te dokken in de Wlltonb'aven. Van Schiedam, 9 Sept. vertrokken: s.s. lollington, naar New Castle on Tyne; s.s. Francesco Vassane, naar Rotterdam. Openbare zitting van 10 September. De ontvoerde politic-agent In de voortgezette zaak tegen den chauffeur A. K., in dienst bij de fa. Gebr. Korpel, wer den nog twee getuigen charge gehoord. Dr. A. de L., arts, alhier, wierp door zijn verklaringen heel ander licht op de zaak, dan vorige getuigenverklaringen deden vermoeden. Getuige hoorde den agent van politie tweemaal naar het rijtuig van bekl. vragen; het optre den van den chauffeur vond hij onbetamelijk en bij heeft zich daaraan geërgerd. Bekl. ne geerde hierna het bevel dat gegeven werd om te stoppen; toen de agent in de autobus was gestapt, slingerde deze over den weg naar de tramrails toe. Een tram heeft get. niet zien aankomen. Op een vraag van het O. M. antwoordde get. dat de chauffeur trachtte den politieagent een belachelijken indruk te laten maken. Get. zat zich tenminste te verbijten, het was te gek. dat een politieagent zoo behandeld werd en het optreden van den chauffeur ging alle perken te buiten. De volgende getuige, de agent van politie F. N., alhier, verklaarde in gelijken zin. Toen het publiek zich tegen hem keerde, heeft deze getuige de handrem losgelaten. Met den chauf feur heeft get. nog geen last gehadhij had hem nog nooit gezien! Het O. M., mr. Cohen Tervaert, de schuld van bekl. wettig en overtuigend bewezen ach tend, vroeg een straf van 2 maal 8.boete, subs. 2 maal 4 dagen hechtenis. De eerste straf wegens het niet toonen van het rijbewijs en de tweede wegens het niet stoppen op 'n gegeven bevel. De waarnemend-kantonrechter vonniste vol gens eisch. Verocrdeclingen Bij verstek zijn veroordeeld: A. G., Numansdorp. wegens het op verboden uur berijden van de Schiedamsche Hoogstraat, tot 6.— boete, subs, 6 dagen hechtenis. L. S., melkslijter, Vlaardingen, wegens het met aangespannen voertuig in een ver keerde richting berijden van de Havenstraat te Vlaardingen, tot f 6.boete, subs. 6 dagen hechtenis. Een zaak tegen den gemeentearbeider P. v. G. uit Vlaardingen, die terecht stond, omdat hij aan de linkerzijde van de West-Ha venkade te Vlaardingen gefietst heeft werd S dagen -aangehouden. K. J. K., wegens autorijden zonder achter licht en voldoende belichte nummerplaat werd veroordeeld tot 5.- subs. 5 dagen. E. R., architect, wegens links rijden op de Koemarkt .alhier, tot 10.—, subs. 10 d. W. G. v. d. H. koopman Rotterdam, we gens roomijsventen zonder vergunning op den Parallelweg, alhier, tot 3.subs. 3 'dagen A G .Schiedam, wegens het zich op 3, Augustus in kenneïijken staat van dron kenschap bevinden, tot 10.— subs, 10 dagen. L. v. d. G., melkhandel aar, alhier, wegens het op een verboden tijd berijden van de Hoog straat alhier, tot 6 - s„bs, 0 dagen. A' v*1- S., Vlaardingen, wegens links- rijden in deze gemeente, tot 10.boete, subs 10 dagen hechtenis. Mej. M. de S., Vlaardingen .wegens het onbeheerd laten staan van een vuilnisbak tot ƒ2.— subs. 2 dagen. J. P., chauffeur Vlaardingen, wegens iinks rijden, tot 10—'subs. 10 d. De maatschappij voor vliegtuigbouw ,,Avio- landa" te Papendrecht, die zich voor ons land de bouwrechten verzekerde der geheel metalen Dornier vliegtuigen, stuurt ons haar catalogus toe. Het keurig uitgevoerde boekwerkje geeft in woord en beeld een voor dan leek duidelijk overzicht van de fabricage der geheel metalen dubbel-motorige vliegbooten. die de ..Aviolan- da' in opdracht der Nederiandsche regeering bouwt, en die bestemd zijn voor den marine- vliegdienst. in Nederlandsch-Indië. Alle onderdeelen, die bij den- bouw harer vliegtuigen te pas komen, worden door de fa briek zelf gemaakt, zoodat bier in korten tijd emi nieuwe Nederiandsche industrie is ont staan. Slechts de constructie-elementen, dus profielen, platen, enz. worden als in iedere andere tak van nijverheid uit het buitenland betrokken, wat ook het geval is met verschil lende uitrustingsartikelen, die vor deze doel einden niet speciaal in Nederland worden ver vaardigd. zooals metoren, koelers, luchtschroe- ven, enz. De catalogus bevat, een goed gedocumenteer de beschrijving van de voornaamste groote toch ten, die met het door „Aviolanda" gebouwde type vliegboot gemaakt werden tochten waar op op kde bijzondere eigenschappen der meta len vliegbooten als ,,zeevaaruig" sterk tot uiting kwamefi. Een lijst vermeldende de ver schillende wereldrecords, die met de Dornier ,,Wal" (Wal rzr Whale Walvlsch)'en Super Wal" vliegbooten gevestigd werden, komt aan het einde van het boek. Met zijn fraai getee- kenden omslag maakt deze catalogus een aller- prettigsten indruk. -■ HEDEN VIERT IIET ECHTPAAR E. J. BERGMANS EN J. C. LAG li RW EY, wonende Lange Achterweg 28, zijn gouden huwelijks feest. Bureu hebben het huisje va.n het gouden echtpaar, van wie de man reeds geruimen tijd invalide is, in de blommetjes gezet. Het echtpaar Bergman—L-agerwey, Lange Achterweg 28, herdacht heden zijn gouden huwelijksfeest. Bevriende buren hadden in den nacht van Zondag op Maandag den voorgevel van het br: .ei'cn huisje aardig met groen en bloemen versierd, terwijl de driekleur die ter eere van de groote ge beurtenis was uitgestoken, de feestelijke stem ming nog' verhoogde. Van de 15 kinderen zijn thans nog slechts 3 in leven, maar deze hebben, evenals de kleinkinderen en bevriende buren, dezen dat tot een onvergetelijken gemaakt voor de oudjes die zeer dankbaar bleken te zijn voor de vele bewijzen van belangstelling, hun In den vorm van bloemen of cadeau aam geboden. SENSATIE Maandagmiddag half vijf. Van de Hoogstraat af heb je een rustigen doorkijk op een kalm Broersveld, waar alles z'n gewonen gang gaat. Vrouwen staan pra tend voor de deur te breien; katten bevolken de vervelooze vensterbankenhonden liggen luierend op de straatsteenenhet vredig too- neeltje wordt vervolmaakt door een paar kinderen met kinderwagens. Een mooie nazomermiddag- Spichtig staan er de jonge boompjes; het kalme geroeze moes voor pratende vrouwenstemmen wordt amper verstoord door een harden schreeuw van uit school terugkeerende jongens. Het was te kalm. Er moest, iets gebeuren. En er gebeurde iets! Een ruime, voor zijn bestemming uit muntend geschikte vrachtauto, schrikwekkend exempel van het moderne snelverkeer, kwam statig het rustig liggende Brcersveld binnen rijden, een lading edele viervoeters met zich voerend. De vrouwen legden hun breikous weg; de katten sprongen op en de honden rekten de luiheid uit hun slaperige lc-den. Forsch gespierde knechts kwamen naar buiten, bij voorbaat droomend van de rol- lade's en andere vleeschachtige genoegens, die zij hun klanten zouden bereiden. De mes sen werden geslepen; de varkens gingen lijd zaam naar binnen. Behalve één..... de eman cipator! Die rende als een tweede Cbarly Paddock, met sprongen a la Burghley in een andere richting dan z'n baas het wilde. De bevrijding tegemoet! Slapend Bi-oeirsveld was uit z'n droom en ontwaakt; de edele viervoeter werd natuurlijk gevangen, maar lang nog nadat bij was ge slacht trilden de zenuwen der kijkers naar zijn manhaftige ontvluchtingspoging nog na van zooveel ongekende sensatie. Door den heer D. v. G., wonende te Over- schie, is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, gepleegd op het ter rein van Wilton alhier. Aangifte van 710 September GEBOREN: Maria M., dochter van J. Ver meulen en A. Vaagd, Rozenburgschestraat Hendrica M. Th., dochter van C. Swartjes en H. J. L. Rost, Kortlandstraat levenl. kind van C. Swartjes en H. J. L. Rost, Kortland straat Christianus M„ zoon van W. H. van den Toorn en M. J. P. Reherman. Schie Magtildis E., dochter van A. C. M. van Baarle en J. M. van Gerven, Heenvlietachestr. Ary, zoon van D. B. Bitter en A. C. van Wassenaar van Swindenstraat Johanna A., dochter van P. A. Foncke en M. Roodsant, Zwartewaalschestraat levenl. kind van J. M. Droog en G. de Wit. Nassaulaan. OVERLEDEN: J. C de Veid, weduwe J. Wijzenbroek, 80 j.. Kortlandstraat P. J. Kruining, 21 j„ We3tfrankelaudscshestraat J. Haima van der Wal. weduwD van J S J. Krom, 66 j., Nassaulaan J, J. Koenz, echtgenoot S. M. Oehls, 54 j„ Nassaulaan. Het aantal dienstplichtigen voor de lichting 1929 bedraagt in onze gemeente 9. Naar we vernemen bevinden zich onder hen 4 bi. r- diensten, zoodaf ook no. 13 nog zal worden op geroepen. Het aantal lotelingen was 19. Gisteren is de Zeereerw. Pater Care] Fleeken uit de pastorie van de Wijnhaven vertrokken naar het Studiehuis der Paters Jesuleten te Maastricht M.et hem is een vriend van veel Rotterdammers vertrokken. Meer dan dertig jaren van zijn welbesteed priesterleven heeft hij hier in Rotterdam door gebracht. In 1878, een halve eeuw geleden, kwam Pater Fleeken voor het eerst als kape laan naar de Wijnhaven. Na dit eerste ver blijf in Rotterdam, dat vier jaren duurde, zagen de Rotterdammers hem weer in 1885, in 1893 en In 1B05. Van dit laatste jaar af heeft Pater Fleeken Rotterdam niet meer verlaten. Is het wonder, dat Pater Fleeken langzamer hand een volbloed Rotterdammer werd. Hij hield van Rotterdam, en de Rotterdammers van hem. Over heel de stad had hij zijn vrien den. Met talrijke families leefde hij een halve eeuw mede en toonde zich immer de zich voor aller wedervaren belangstellende vriend. Die hem hier in Rotterdam zagen komen, de meeste van hen zijn reeds lang gestorven. Pater Fleeken heeft hier in Rotterdam een heel geslacht zien heengaan en de jeugd uit de dagen van zijn komst hier in Rotterdam, heeft middelerwijl weer den ouderdom bereikt. Zoolang bij kon, heeft Paler Fleeken bier in Rotterdam gewerkt. Sinds het vorig jaar was bij gedwongen zijn kamer te houden en zelfs zijn laatste functie, bet helpen van zijn trouwe biechtelingen, moest hü ten slotte op geven. Het afscheid van Rotterdam moet hem zwaar zijn gevallen. Maar de verzorging en verple- 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur It K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R K. Damclub 1. D. O.. Patronaatsgebouw Lange Haven: aanvang 8 uur. 1 Dinsdag bestuursvergadering R K. MciaaL bewerkersbond „St. Eloy" Gebouw R HL Volksbond. lederen Dinsdagavond om nali negen repe titie R. K. Gemengde Zangvereenlging Lorenzo Perosi, Gebouw R. IC Volksbond lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Man, nenzangvereeniglng „Orpheus", Gebouw R K, Volksbond, Aanvang half negen. lederen Woensdagavond van 1 uur td| 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, lederen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 au< ls geopend het Stedelijk Museum, SL Jorlf Uoele, Doeleplein. Heden. 11 September Vergadering R. K. Middenstandsvereenl- ging „De Hanze". Gebouw R. K. Leeszaal, Aanvang half negen. j Cursus leekenapostolaat, gebouw R. K. Volks bond, aanvang half negen uur, Vrijdag 14 September Vergadering contactcommissie. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 11 Sep t.: Diergaarde, avondconcert, Rott. Philh. Gen. Dagelijks: Groote Schouwburg, Eva Bonheur, Schouw tooneel), 8 uur, (voor vol wassenen). Tivoli-Scbouwburg, Stapper's revue „Europa lacht weer". 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 dezer in: Pscborr (voor volwassenen). 'leotoo u stellingen Nonijta. öta. tlonssingei (10 v m.12 nm SCHIEDAM, 11 Sept. Officieele noteering van de commisEie uit de Kamer van Koop handel. Mn o twijn Moutwijn 46 pet 19.— per 11 L. H J. JANSEN Spiriln.- SCHIEDAM, 11 Sept. Men noteeri voor Melasse-spiritus 32 per H.L, Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17 per ILL. ging, welke bij in Maastricht zal vinden, kon. hem bier zoo moeilijk worden gegeven. Pater Flecken's naam zal aan de Wljn'iaven- sche kerk nauw verbonden blijven en zijn aan denken zal in vele families trouw worden be waard. Zondag- j.l. werd in de wateren van Maas sluis het bekerconcours gehouden, waaraan door vier vereenigingen werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: „De Zilvervoorn" 550 gram; „Het Baarsje" 110 gram; „Voorn tje" 100 gram en „de Amateur" 75 gram. Zoodat de beker voor den tijd van een half jaar ls gewonnen door „de Zilvervoorn". Op 7 en 8 September werden genomen £71 baden, en wel In de 1ste klasse 37 kuipbaden en 80 regenbaden en in de 2e klasse 56 kuip baden, 393 regenbaden en 5 kinderbaden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. Het Koninklijk rijtuig op den Cool- singel voor bet stadhuis. Op den voorgrond Prinses Juliana. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1