feuilleton WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 VIERDE BLAD PAGINA 2 -ANADA, HET LAND VAN BELOFTEN! ONZE OOGST IN CIJFERS UITGEDRUKT DE RESULTATEN VAN 'T AUG BLOKTEN JAAR DOOR BOKSERS BELEGERD SIR HENRI THORNTON MAAKT PROPAGANDA Een onderhoud met den president van de Canadian National Railways. Wij hebben een onderhoud gehad met sir Henry Thornton den president van de Canadian National Railways. In „Hotel des Indes hij gisterenmiddag de Nederlandsche pers ge- noodigd op een „tea", om „de Canadeesche ap preciatie, door tal van Hollandsche burgers in Canada gevestigd, te versterken. Sir Henri Thornton, „een man van meer dan zes voet en breed naar verhouding met een blozende gelaatskleur en grijze oogen, de eerste man in Amerika, die gestreepte boor den droeg", - zoo werd hij ons te voren reeds door een Amerikaanschen collega beschreven heeft niet nagelaten ons de schoonheden njk dommen en andere voortreffelijke hwalitelte van Canada te schetsen. Hij is in dit.op niet achtergebleven bij andere van zijt genooten, die wij in den loop der jaren hebben. Want eigenlijk gezegd, kan er 8 Canadees in Holland komen, of hij ™jst O de schitterende kansen, welke Canada - materieel vooruit te komen. innter Dit is - zij erkennen het zelf - altruïsme; er is ook zeker voor 50 p bij. Want Canada is te dun bevolkt vierkanten kilometer 1 inwone[ voldoende natuurlijke rijkdommen van het land te exploiteeren en daarom trach kort delingen daarheen te lokken om m voorzicn. aan werkkrachten door immigra alles Intusschen is het ook in Canada niet au er blinkt. Dat heeft ons niet In de onderstaande tahel zijn opgenomen de door de Directie van den Landbouw, onder, medewerking van de burgemeesters en de ge meentelijke commissies voor de landbouw- statistiek, verzamelde gegevens betreffende de ln 1927 in Nederland met verschillende gewas- Beteelde opper- Gem. opbrengst sen beteelde oppervlakte, de gemiddelde op brengsten per H.A. en de totale grootte van den oogst voor elk gewas. Ter vergelijking zijn daarnaast geplaatst de cijfers, welke de gemiddelden aangeven van het tijdvak 19211925. goud wat Henry verteld, maar anderen, die het ook ;adig- weten kunnen, en daarom is het J^L^nieuwe den naar een schoone toekomst ,^/yi- he- Gewassên Wintertarwe Zomertarwe Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Boekweit Veldboonen Erwten Stamhoonen Koolzaad Bruin mosterdzaad Geel mosterdzaad Karwijzaad Blauwmaanzaad Kanariezaad Vlas vlakte H.A. Per H.A. in 1927 1921-1925 1927 1921-1925 BS.102 3.767 197-247 10.043 16.485 148.S29 1.189 13.008 34.922 6.276 3.717 248 3.168 4.744 4.643 1.979 10.811 wereld raadzaam voegden te laf in het onb Sir Hem goede kanst.. lijf en leden, me zich eerst terdege door be- - ..'v' -cns den stap „ueen van de die, gezond van zeker'bedrag in het eerste onderhoud te voorziet' eI\ naar ernstigen wil om flink teJ6^,nk Van de rijke Canada inschepen. Hij vertelde lke bestaan welvaartsbronnen van het lan loe(j van in een vruchtbaren hodem, eebeweegkTacht in mineralen en een goedkoope prvaiien en bet water der verschillende wat stroomen voor de industrie. werkkrach- Voorloopig kan Canada alleen wi,. ten gebruiken, die zich aan n ls er een leu wijden. Voor wie er wi zeifs een boterham en voor de gelu "sv iand- fortuin te vinden. GesCh den spoorweg bouwwerk krijgt^menjo^ maar een Tabak Suikerbietenzaad Knolzaad Uienzaad Westerwoldsch raygraszaad Ander graszaad Spinaziezaad Consumptie-aardappelen Fabrieksaardappelen Suikerbieten Mangelwortels en voederbieten Koolrapen en knollen Gele wortelen of paardepeen Cichorei Uien 96 1.115 1.195 173 252 103 1.591 136.698 36.240 69.961 38.546 12.761 1.917 587 3.313 54.648 4.851 202.595 11.108 14.595 153.757 3.340 18.360 34.576 8.252 1.785 291 I.184 4.644 2.364 1.526 II.264 195 606 514 129 231 1.153 143 881 30.150 67.404 35.291 10.906 2.1U 890 3.144 35.8 32.3 24.5 46.9 41.7 44.8 12.7 27.4 22.9 21.8 35 16.7 18.8 19.2 906 1154 19.6 31.3 37.3 35.5 28.6 46 44.— 42.8 12.8 29.3 31.1 23.3 30.3 20.S 23.7 28.3 6.9 635 10.4 641 Total© opbrengst in 1927 2.082.810 H.L 121.810 4.825.732 470.S51 687.805 6.671.826 15.100 356.580 800.278 136.881 130.151 4140 59.404 91.199 baaltjes h 50 K.G. 4.207.793 K.G. 38.859 H.L. 74.225 H.L. zaad 6.864.457 K.G, lint HET R. K. NIJVERHEIDSONDERWIJS In liet Bisdom Haarlem HET BESTUUR ZAL ZICH WENDEN TOT DE R K. KAMERFRACTIE en het BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ Gisterenmiddag werd in „Amicitia" West einde, den Haag, de vergadering van de Dio cesane Vereeniging voot het R. K. Nijverheids onderwijs in het Bisdom Haarlem gehouden onder voorzitterschap van pastoor J. B. m. M Behandeld werden het Nijverheidsonderwijs 196 293 26.1 26.8 410 231 365 32.3 26.809.246 H.L 10.631 444 1.826.099 ton 25.7 392 15.733 ton 1.358.310 baaltjes 9. 50 K.G. VEER-VERBINDING NOORD-BRABANT— GOEREE EN OVERFLAKKEE. Gedeputeerden confereeren met het comité van actie president van ze.» jaartje als hulp op een hoerde eboren Sir Henry Thornton is zelf ook g1# Canadees. In 1922 kwam hij n ca daar thans een der leidende figuren. herkeuring voor de MILITIE De minister van dienstplicht een king tot de keuring vo doen toeko- circulaire aan de burge h(. bij openha men waarin dezen wordt V h€m re kennisgeving of op andere ghebhenden doeltreffend zal voorkomen ^^lende be- in kennis te stellen met lng> waarvoor palingen betreffende de h herkeurings in November en December houdt, raad in verschillende gemeenten zltu UITVOER FIJNE ZADEN. de statistiek dee.t Het Centraal Bureau voor g 192g aan mede, dat in de maan maanzaad (pa- fijne zaden werd uitgevoer 737.222 Kg., ls?;s6'J®;, Kal» mom»*»»1 MEN WIL HET VERZOEK IN OVER WEGING NEMEN. In verband met de plannen van een vaste veerverbinding tusschen NooTd-Brabant en Goe- ree en Overflakkee (DinteloordOoltgensplaat) werd in het gemeentehuis te Ooltgensplaat door eenige leden van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een conferentie gehouden met het co mité, dat zich ten doel stelt een betere verbin ding te verkrijgen, zulks naar aanleiding van het verzoek, dat gemeld comité heeft gericht tot de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van Noord-Brabant om een provinciale sub sidie in de exploitatiekosten van een te maken motor p onVveer verb ind ing tusschen Ooltgens plaat en Dinteloord. De leden van Ged. Staten erkenden het groote belang van een op goede basis opgerichte veer- verbinding en verklaarden zich bereid het verzoek van het comité in ernstige overweging te nemen. Het gemeentebestuur van Ooltgensplaat over weegt, ten einde de rentabiliteit te verhoogen, aan den nieuwen dienst te verbinden een veer dienst OoltgensplaatN umansdorp-Haven. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. Nieuwe vergunningen Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een autobusdienstvergunning verleend aan H. Gooi te Noordwijkerhout voor het traject NoordwiJ- kerhout (Dorpsplein) naar het station Noord wijkerhout der H.S.M. (gem. Voorhout) en aan A. Kleijn te Asperen voor het traject Asperen over den Noorder Lingedijk r.aar Leerdam (Tiendweg). De laatste vergunning geldt niet voor Zondagen. VOORKOMING VAN VERKEERS ONGEVALLEN. De Algemeene Vereeniging voor Automobi lisme en Motorisme te 's-Gravenliage heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden waarin wordt aangedrongen op bet nemen van maa - regelen tegen de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen in den laatsten ^In het adres worden verschillende oorzaken voor het accres opgesomd en middelen aange wezen ter verbetering van den ongunstige# ^E^wordt in het adres vooral nadruk gelegd op de wenscheüjkheld van opvoeding en leiding van weggebruikers. op en de wetgeving. De voorzitter leidde dit onderwerp in. spr. wees erop, dat gelijkstelling van het openbaar en bijzonder nijverheidsonderwijs nog niet be staat Er moet op gelijkstelling aangedrongen worden ook in verhand met het stopwetje van 19f>4 Spr achtte het van belang, dat de ver gadering "zich wendt tot de Katholieke Kamer fractie en tot de Katholieke Staatspartij met het verzoek om de gelijkstelling te bevorderen. Voorts wees spr. op het belang van het lingwezen volgens de N. O.-wet en van een plaatselijke of regionale samenwerking op het gebied van het Nijverheidsonderwijs. Wat deze samenwerking betreft, wees de voorzitter op het geval te Rotterdam, waar twee Katholieke nijverheidsscholen voor meisjes aan de ge meente om subsidie hebben verzocht. De ge meente wil maar één school subsldieeren en nu heeft het gemeentebestuur er de betrokke nen op gewezen, dat zij het eerst onderling moeten uitmaken, wie van beide het subsidie zal ontvangen. Zooiets moest niet voorkomen. Katholieke organisaties zullen te voien leg moeten plegen. Dat er op verschillende punten van de stad Katholieke nijverheidsscholen zijn, daartegen bestaat geen bezwaar, mits deze naar buite voor subsidies enz. als één optreden bijvoor- beeld in den vorm van een centrale. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering wees de voorzitter erop, dat het vaak voorkomt, dat het leerlingwezen zoo wordt opgevat, dat een jonge kracht geen leerling is van den patroon, maar een helper van een ouderen gezel. De Invloed van zoo'n gezel op den leerling is, wanneer de gezel modern is georganiseerd, dikwijls zeer funest. Zulk een wijze van toepassing van het leerlingwezen is zeer gevaarlijk, men dient er direct mee uit te scheiden. De fout is, dat dit leerlingwezen niet steunt op de N. O.-wet Geen leerlingwezen, of het moet op de N. O.-wet steunen, dan zijn de verschillende belangen voldoende verzekerd, meende spr. Ook wees de voorzitter nog op de noodza kelijkheid, dat de R. K. leerkrachten zich or- ganiseeren in den R. K. Bond van leeraren bij het Nijverheidsonderwijs. Uit de vergadering werd er nog eens op aan gedrongen, dat de subsidies in centraal ver band zullen worden aangevraagd. De kans op Rucces is dan veel grooter. De voorzitter meende, dat het 't beste zou zijn voor het bisdom Haarlem met een eenheids- lijst te komen om subsidie hij het Rijk. Het centrale lichaam zou dan de Diocesane Ver eeniging kunnen zijn. Na ampele discussie, waarbij dr. Th. Verhoe ven eenige zaken toelichtte, hechtte de verga dering haar goedkeuring aan het voorstel van den voorzitter, dat het bestuur zich zal wen den tot de Katholieke Kamerfractie en tot het bestuur van de Katholieke Staatspartij, waarbij gewezen zal worden op <le dringende noodza kelijkheid van Xe gelijkstelling op het gebied van bet Nijverheidsonderwijs, 2e opheffing van de belemmering voor het Katholiek Nijver heidsonderwijs door het zgn. Stopwetje, 3e. uit breiding van hei aantal Katholieke nijverheids scholen in verband met het zeer groote aantal jongens en meiejes, die van onze lagere scho len komen en 4e. uitvoering van het leerling wezen volgens de N. O.-wet, waarhij art. 39 dier wet zoodanig wordt gewijzigd, dat de avond- EET MEER VISCH! Maar opletten is noodig ER MOET VEEL AFGEKEURD WORDEN Dr. v. Hamel Roos schrijft in het Maandblad tegen de Vervalschingen: Het is in den laatsten tijd gebruBvelijk wij zouden bijna zeggen „mode" geworden om overal commando's te verkondigen in den vorm van „Eet meer van dit of eet dat. eenig verder commentaar, doch behoorde men evenwel met groote letters bij te zetten: Maar let in de eerste plaats op de deug delijkheid!Dat deze waarschuwing goeden grond heeft, wordt voor het artikel visch o.a. bewezen door een mededeeling in het verslag van den Zutphenschen keuringsdienst, waaruit bleek dat in blik geconserveerde makreel, elft, zeelt en haring, afgekeurd moesten worden, omdat er belangrijke hoeveelheden metaal van de blikjes in den inhoud was overgegaan n.l. niet minder dan 620—1720 rn.gr. tin per kg. visch! Verder werd in verschillende plaatsen Nieuwe" Holl haring gevent, welke oude koel huisharing bleek te zijn. Een hoeveelheid visch van 118 partijen werd door dezen keurings dienst afgekeurd. Het is duidelijk dat, indien reeds door den reuk een abnormale of bedorven toestand merk baar is, onthouding van het gebruik gebiedend noodzakelijk is, doch waar de zintuigen ons den steek laten, is het belangrijk te vernemen, hetgeen dr. Coebergh in de jongst verschenen verslagen betreffende de volksgezondheid te dezer zake mededeelt, n.l. dat waar het zintui- gelijk onderzoek van visch twijfel laat bestaan, op grond van scheikundig onderzoek een heter gefundeerd oordeel uitgesproken kan worden. Wat nu de mogelijkheid betreft van schade lijken invloed door vischgebruik, moge nog het volgende aangehaald worden. De ziekten waaraan visschen onderhevig zijn, schijnen van geringe beteekenis voor den mensch te zijn: slechts enkele gevallen worden in de litteratuur vermeld van vischziekten, welker verwekkers en toxinen volgens dier- proeven wellicht gevaaT opleveren voor den mensch Bij hooge uitzondering is tuberculose hij visschen waargenomen. Zij schijnen niet vatbaar te zijn voor cholera, typhus en para typhus, doch kunnen wel de smetstofdragers dezer ziekten zijn. Tegen het gevaar voor den mensch van het op nemen van parasieten (lintwormen enz.) kan men zich wapenen door koken of biaden van de visch en vooral door voorzichtig te zijn met uit het buitenland geïmporteerde Reconsei- veerde visch. Voor ons viechnjk land is de leuze Eet meer visch", ala "jade een voortreffelijk licht verteerbaar voedsel, van zeer groot vitaal belang, mits omtrent de deug delijkheid geen twijfel bestaat. scholen gelijk gesteld worden met de dag scholen. Voorts werd het bestuur opgedragen zoo noodig contact te zoeken met organisaties in andere bisdommen. Nog werd er op gewezen, dat een regeling van bet avond-nijverbeidsonderwijs overeen komstig het rapport der commissie-van Wijn- bergen een nadeel zou brengen, voor de be staande nijverheidsscholen. Verzocht werd aan te dringen op een rege ling, waarbij de bestaande scholen kunnen blij ven'voortbestaan zooals nu. Besloten werd de wenschelijkheid uit te spre ken dat al de organisaties, die zich op het ge bied van het Nijverheidsonderwijs bewegen, zich aansluiten bij de diocesane vereeniging. Hierna werd deze vergadering geslo en. 'n Vertelling van Heinrich Tiaden. Tegen de kogels der Bohsers kon men zicli nog nooddruftig weren, ook tegen kon men zich eenigszins beschermen maar niets vermocht men tegen den vijan honger, die onhoorbaar rondsloop door de dikste muren heendrong. d Den 5 Augustus werd de geheele levensmiddelen nogmaals nagewogenn. werd vastgesteld, dat in het ge 1 Met kilogram levensmiddelen aanwezig dezen voorraad kon men nog zeven 1 uitkomen, als men 50 gram per kop «kon Dus binnen deze zeven dagen moestt he zet gekomen zijn, of.... Maar aan de» Iaat stc verschrikkelijke mogelijkheid wKde mand denken. De bisschoppen en pi ïeste P dikten voortdurend moed en vertrouwe - o: zou God hen tot nu toe zoo wonderbaar geholpen hebben, wanneer Hij ten slott J getrouwen toch nog aan den ondergang Dat^d^Boksers het met hunschrifteiijk^b^ dreiging ernstig gemeend Hadden, ^at het verschrikkelijk lot van eenige Chineesche Christenen, die, door den honger en nood van hun dierbaren gedreven, het gewaagd hadden, naar bulteü te gaan, om levensmiddelen zoeken. Slechts vier van de zeven, die ex op uitgetrokken waren, keerden terug; de ande ren werden door de Boksers gegrepen en in stukken gehakt. De afgesneden hoofden dier ongelukkigen staken ze op lange lansen en stelden ze in de nabijheid van de Petang op. Langzamerhand werden ook de bisschoppen dooi pijnlijke zorgen aangegrepen. Zij con stateerden met schrik het afnemen van hun eigen lichaamskrachten. Doch onophoudelijk gingen ze, door missionarissen en den Duit- schen geleerde ondersteund, hun arme Chris tenen bezoeken, om dezen met hun laatste krachten troost en vertrouwen toe te spreken. De arme menschen, afgemagerd als lijken, la gen hier en daar verspreid. Velen waren reeds niet meer in staat, de woorden te begrijpen, die tot hen gesproken werden. Als de Boksers in deze dagen hadden kun- Jien yerinucden, hoe het met de belegerden stond en een algemeenen, energieken storm aanval gedaan hadden, dan waren ten hoog ste nog een paar dozijn christenen in staat ge weest, hun leven te verdedigen. Maar juist in deze dagen zweeg het krijgsrumoer in de na- hijheid van het missiekwartier. Daarentegen hoorde men voortdurend kanonnengebuldei" van uit de verte. Was dat geen teeken, dat het ontzet opdaagde? Nieuwe hoop leefde op in de harten der leidende personen. Weer verliepen eenige dagen. Het leek wel, of de Boksers absoluut geen strijdlust meer hadden. Zelfs hun geliefde sport, om blinde lings op het missiekwartier te schieten, had den ze opgegeven. Slechts één Chineesche Christen kwam in die dagen om 't leven. Hij was, door honger gedreven, in een boom ge klommen, om bladeren te plukken, die hem tot voedsel moesten dienen. Bij deze onderneming hadden hem de Boksers als een vogel naar 1 reden geschoten. Zoo kwam de 10de Augustus, onder toezicht der beide bisschoppen werd nogmaals en nu voor 't laatst de levensmiddelen voor raad nagewogen en vastgesteld, dat men hoog stens nog voor drie dagen levensmiddelen had. Bisschop Favier stelde voor, vier honderd pond rijst en een der muilezels apart te houden, op dat ten minste de garnizoens-manschappen, die de belegerden moesten verdedigen, nog een paar dagen zich staande "zouden kunnen houden. Dit voorstel vond algemeenen bijval. Daarentegen werd een voorstel van dr. Lüt- ticken, om ook voor de missionarissen en zus ters eenige levensmiddelen, in geval van uiter sten nood, apart te leggen, door de religleusen zelf afgewezen met de evenzoo eenvoudige als vastberaden motiveering, dat ze met hun christenen ook van honger sterven wilden, als dat Gods wil was. Tegenover dit besluit, protesteerde dr. Lütticken hoe heldhaftig het ook zij, staat echter dit, 'dat de Chineezen zonder schade voor hun gezondheid, levensmiddelen kunnen verorberen, die voor ons Europeanen niet te eten en van zeer bedenkelijken aard zijn. Daar 'bebt u gelijk in, stemde de wijbis schop in. En daarom stel ik voor, voor lede ren Europeaan een tweeponder te bakken en voor den uitersten nood ter zijde te leggen. En wat de overige levensmiddelen betreft, ik stel voor, dat per hoofd en per dag 60 gram gege ven 'wordt. Daarmee kunnen we nog zestig uren uitkomen. En dan moeten wij ons voor den dood gereed houden. Zwijgend werd er toestemming gegeven aan dit voorstel. Zestig gram per dag en dan nog zeer minderwaardig voedsel, inderdaad, het was te weinig om te leven en te veel, om te sterven. arme Er stierven dan ook dagelijks velen van alle menschen tengevolge der ellende. Ane energie was weg. De eenige hoop was het hevig kanongebulder in de verte, dat voor hen een duidelijk teeken was, dat er iets aan de hand was. Met spanning luisterden de beleger den naar dat kanongebulder Om zelf letS t® doen, waren ze te zwak. Hun kracht was nauwelijks toereikend, om op het ge-raar van mijnen te letten en het af te weren. En daar door kwam het, dat 13 Augustus een vre selijke ontploffing, de vreeselijkste van al Ie, kon plaats vinden. Weer was het de zusters- afdeeling, die dit onheil te verduren had Het was nog voor zeven uur 's morgens, De zusters en de meeste kinderen waren in de kerk bij de H. Mis tegenwoordig. Juist had ae misdienaar met de bel het teeken der conse cratie gegeven en allen knielden neer vol eerbied en ontroering zooals die slechts te vinden is bij menschen, die het doodsge vaar voortdurend voor oogen hebben, toen midden in die heilige stilte een geweldig ge kraak, als van een donderslag, losbarstte. De bodem ging op en neer onder de knieJenden zooals bij een hevige aardbeving; de muren schenen te wankelen en op de biddende massa neer te zullen storten. Zelfs in de kerk kon men zien, dat buiten de hemel door een gewel dige stofwolk verduisterd was. Een paar secon- den lang stonden allen stijf van schrik daarna stormden de doodsbange menigte onder luid schreien en weeklagen de kerk uit, naar buiten en naar de plaats, waar dit nieuwe onheil ge schied was. Een vreeeselijk schouwspel ver toonde zich daar. De Oostelijke muur was 70 a 80 meter lang tegen den grond gesmakt. Alle huizen in de nabijheid vormden tezamen een hoop puin; ook het vondelingenhuis, waarin ongeveer 50 zieke kinderen lagen was een puinhoop. Zij waren allen onder het puin begraven daar bij nog dertig volwassen Chineesche Christe nen die deels in het vondelingénhuis, deels ln andere gehouwen verbleven, toen de ltata- strofe plaats gevonden had. Eveneens was ook de Italiaansche marine-officier Olivieri met vijf zijner manschappen onder het puin bedolven van het huis, waarin ze zich op het moment der explosie bevonden. Van alle kanten stroomden helpers en red- bare door een bewondetenswaardigen moed eersten, die daar aankwam, was de onvermoei bare door een bewonderingswaardigen moed bezielde frater Julius Andree, de visitator der maristen. Hij stoorde zich niet aan den hevigen kogelregen, maar begon met zijn maTisten en een aantal seminaristen het reddingswerk, en ondertusschen sprongen de Franschen in de geslagen bres en sloegen een bende aanstor- menue Boksers ter ug en hieijjen jyiUi XW naar de andere wereld. De laatste kogel echter, dien de Boksers afschoten, voordat ze het ha zenpad kozen, trof den heldhaftigen frater Andree en doorboorde zijn hart. Een der eersten, die onder het puin uitgegra ven werd, was Olivieri. Hij leefde nog en had zooals dr. Lütticken constateerde wel zware kwetsuren opgedaan, maar kon als ge red beschouwd worden. Nauwelijks was hu weer bij kennis gekomen, of de dappere offi cier greep naar een spade, om zijn vermiste manschappen te helpen uitgraven. Maar reeds na den eersten steek in den grond zakte 1113 ineen en moest weggedragen worden. Terwijl men hem nog wegdroeg, werden de vijf Italiaansche matrozen gevonden. Drie waren dood, twee ademden nog, doch hadden zulke zware inwendige verwondingen, dat dr. Lütticken aanried, hen op staanden voet van de laatste H. Sacramenten te voorzien. Met koortsachtige haast werd er gewerkt aantet uitgraven der andere arme slachtoffers. Doch helaas, slechts weinigen konden nog levend uitgegraven worden en ook deze weinigen schenen den onverbiddelijken dood gewijd te zijn. Deze afschuwelijke gebeurtenis had ten pevolge, dat ook het laatste sprankje hoop vernietigd werd. De sterfelijkheid onder de be legerden steeg binnen enkele uren tot een ver schrikkelijke hoogte. Het was, alsof velen van die ongelukkigen, die zich nog met hun laat ste krachten aan het leven hadden vastge klampt, nu plotseling losgelaten hadden en weggezonken waren in den oceaan des doods, welks woedende branding reeds zoo lans zijn schuimende golven tegen hen °Pzwe^e' Tegen den middag van den volgenden da„ echter gebeurde iets, dat de hoop weer deed In de nabijheid van de Jentse-tang explodeer de weer een mijn. Deze was echter met ver genoeg geboord en had zelfs den buitenmuur niet ernstig beschadigd. Waarschijnlijk met de bedoeling om zijn woede over het minderwaar dig gevolg der explosie te luchten, kwam een mandarijn hoog te paard tot vlak bij de ex plosietrechter gegaloppeerd. Daar zag hij een groep seminaristen, die in de nabijheid van de bres in den ringmuur stonden en tegen hen schudde hij dreigend zijn gebalde vuist en schreeuwde: De witte duivels komen! Maar pas op. Voordat wij moeten sterven, zullen jelui alle maal de lucht invliegen! De witte duivels komen! 'Dat woord klonk als een blijde trompet stoot door aller zielen been. De seminaristen ijlden naar de bisschoppen en brachten hun de blijde tijding. Aanstonds besteeg bisschop Favier den preekstoel cn deelde den in de kerk verzamel den Christenen mede, welk een hoopvol sternte hun verschenen was. Nog een™aal vlamde de gezonken moed hoog op. En toen de Boksers op dezen dag een grooten storm aanval waagden op de Petang en tegelijkertijd op de Jentse-tang, greep iedereen, die zich nog bewegen kon, naar de wapenen. Allen waren zich bewust, dat het er nu om ging uit te houden tot de laatste seconde en tot het laat ste vonkje der opnieuw ontbrande energie. Tel kens weer werden de bestormers teruggeslagen. Het scheen, dat de Boksers geen munitie meer hadden. Ze schoten met de onmogelijk ste dingen: met stukken steen, nagels, stuk ken ijzer, gebroken potten en pannen en an dere geheel ongeeigende dingen januit h t Du» moesten eevceM.n.op «lel afstand plaats liebben. De beide bisschoppen, eenige missionarissen en Lütticken waren reeds voor zonsopgang op het dak van de kathedraal geklommen, om vast te stellen, of de bevrijders naderden. En daar hadden ze aanstonds tot hun groote verrassing bemerkt dat de Chineesche vlaggen die s avonds te voren nog op de muren der stad gefladderd hadden, des nachts verdwenen wa ren. Dat was een goed, hoopgevend teeken. Verder werd het kanongebulder steeds hevi ger. Het viel niet meer te ontkennen, de strijd kwam steeds dichter bij. De Boksers, die de Petang dagen achtereen beschoten hadden, lieten troepsgewijze hun posten in den steek en ijlden weg in de rich ting, vanwaar het gevechtsrumoer bleek te komen. Vluchtten ze weg? Of gingen ze mee- veebten tegen de bevrijders? Meer en meer werd het duidelijk, dat de strijd een voor de Chineezen slechte wen- Vanaf het dak der kerk kon men duidelijk zim dat de inwoners van Peking in heele scharen met have en goed beladen, hun hei- zen verlieten en in westelijke richting weg vluchtten. Ai deze voorteekenen van een spoedige oe- vrijding maakten een diepen indruk op de be legerden. Ze bevonden zich nu in den zeer pijnlijken toestand, die ligt tusschen hoop en vrees. Het leven van allen hing af van de ge beurtenissen der eerstvolgende uren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 13