Bij Scheren PUROL WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 DOOR WERKLOOSHEID BEN GEMEENE STREEK AUTORITEITEN UIT RIJN- EN ROER GEBIED OP BEZOEK. NAAMLOOZE VENNCO TS CHA l'PEN Reel. 24344 TM 10. ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND Wedstrijden Patlngsyi". DAMDISTRICT ROTTERDAM Voorwedstrijd meestertitel JUBILEUM GEVONDEN VOORWERPEN. Mr. P. DROOGLEEVER FORTUYNs J BlijïÜ tot 1929 Kamerlid Naar de „N. R. Crt," verneemt, ligt hët to het voornemen van mr. P. DrSbgleever Fortuyif om, ondanks een eventueel© benoeming tot bun gameester van Rotterdam, lid van de Tweedflj Kamer te blijven. Bij de algemeene verkiezingen van 1929 za| hij zich echter niet meer beschikbaar stellen. itallvanschb opera Plannen voor het komende seizoen HET CONFLICT IN HET STUKADOORS- BEDRIJF t b WATERSTAND SCHAKEN. OM DEN CALAND-LAUWERKRANS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. (Zitting van 11 September.) 4- De 24-jarige kellner A. v. d. W. gedetineerd en recidivist was reed-s 14 dagen zonder werk geweest, toen hij op 3 Augustus in de Wijn. straat een fiets toebehoorende aan den kantoor, bediende A. F. Robijn zag staan. Dia nam hij (weg, doch toen bij ze wilde verkoopen, werd hij door den agent van politie H. .A dein Haan aan gehouden. Het O.M. waargenomen door mr. J. G. Holsteijn wees er in zijn requisitoir op, dat de fietsendiefstallen den laatsten tijd weer menigvuidoger voorkomen en daarom achtte het O. M. een zware straf gerechtvaardigd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De 55-jarige rondreizende koopman P. V. d. M. gedetineerd heeft vervolgens terecht gestaan terzake van diefstal. Verdachte gaf toe op zijn verzoek te zijn opgenomen in het huis van den blinden W. A. v. Tienen te Schiedam. Hij zou den diefstal in dronkenschap gepleegd hebben en wist zicth er niets meer van te herinneren, evenmin, dat hij na den diefstal naar Pslgië was gegaan. De blinde koopman W. A. Thienen verklaarde samen te wonen met zijn knecht A. v. Dinter. Verdachte had hem gevraagd mee te mogen in wonen, ^mdat hij geen tehuis had. Getuige had er eerst Liet veel voor gevoeld, maar door het lange aanhouden van verdachte, had hij ten slotte toegegeven. Eenigen tijd later waren ge tuige en zijn knecht op reis gegaan om het geen zij gefabriceerd hadden te verkoopen. Toen getuige weer terugkwam was verdachte ver dwenen. Een buffetkast bleek opengebroken te zijn en van getuige waren verdwenen een gouden horloge, een gouden zegelring en een bedrag van circa 60 guldein aan gouden tien tjes en guldens. Van den knecht was een be- dïag van 44 ontvreemd. Het O. M. wees op het in-gemeene van de daad van verdachte, die twee menschen die zelf met hard werken een schamel stuk brood verdienen en die hem uit liefdadigheid in huis hadden ^enomea, van bun spaarcentje had bestolen. Van de bewering van verdachte het feit ge pleegd te hebben in dronkenschap, en zich er niets meer van te herinneren geloofde het O.M. filets. Eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. TWEE FIETSENDIEVEN De 27-jarige chauffeur J. K. v. S., recidivist en de 38-jarige J. N. S., eveneens recidivist, belden gedetineerd, hadden zich te verant woorden terzake van twee rijwieldiefstallen, te Hillegersberg gepleegd. Subsidiair was aan ver dachten heling ten laste gelegd. Verdachte J. K. v. S. bekende te zamen met zijn medeverdachte op 20 Juli een damesfiets te hebben ontvreemd uit een schuur onder Berg- schenhoek. Eigenlijk had S. de fiets weggeno men en toen aan verdachte had overgegeven die er op weg gereden was en de fiets aan den caféhouder N. C. Huisman had verkocht. Van de andere fiets wist deze verdachte niets dan dat ze door zijn medeverdachte was ont vreemd. J. W. S. ontkende den diefstal van de da mesfiets en had alleen op verzoek van Van S. de tweede fiets voor hem verkocht aan den werkman C. Hey. Hij had niet begrepen dat de fiets gestolen was, en was zelfs niet ver wonderd geweest dat bij van de opbrengst van 15 de helft had gekregen. Verdachte J. W. S. bel oogde op allerlei wijze zijn onschuld. De gehoorde getuigen, die h°ra in de nabijheid hadden gezien van het café te Hillegersberg, uit de den tuin waarvan deze fiets was gestolen, stonden te liegen, of waren gefabriceerd door de politie en toen de president den getuige Heg, die 's avonds uit zijn bed was gebeld om den fiets te koopen, er op wees, dat hij toch be grepen moest hebben, dat de fiets niet van eerlijke afkomst was, te meor, daar hij voor een fiets van 70 waarde slechts 15 gaf, zei verdachte J. W. S., dat die prijs in het gehost zoo slecht niet was. In de Fransche bazar koopt men voor 27,50 een fonkeéhieu we fiets. Het O. M. eischte tegen J. K v. S. terzake van diefstal te zamen en in vereeniging 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, en tegen J. W. S. terzake van diefstal 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Uitspraken 25 .September. Alweer afbetaling. Na de schorsing stond gisteren nog terecht de buffetjuffrouw G. de L., thans wonende te Amsterdam, die verdacht werd van opliehtiag, subsidiair verduistering van een piano ten nadeele van J. Zijlman. De juffrouw verklaarde de piano op afbetaling gekocht te hebben. Toen zfj in geldnood zat had zij de piano verkocht en tegelijkertijd had zij opgehouden de verschul digde termijnen te voldoen. Later was zij even wel weer met betalen begonnen en nu zij weer geregeld werk had, wilde ze dat ook blijven voortzetten. De getuige J. Zijlman. verklaarde dat hij de piano in goed vertrouwen geleverd had: omdat de zuster van verdachte ook een dergelijk in strument van hem betrokken had, en geregeld van haar schuld had afbetaald. Het O. M., waargenomen door mr. J. A. de Visser, meende, dat van een samenweefsels van verdichtsels, hetwelk een element der verduis tering uitmaakt, hier geen sprake was. De piano is in goed vertrouwen geleverd. Wel heeft verdachte zich schuldig gemaakt aan verduiste ring, doch het O. M. wil in aanmerking nemen, dat weer geregeld wordt betaald, en bij het op leggen van een straf tevens een prikkel geven om de finantieele verplichtingen te blijven na komen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde dat verdachte kmvPw 5 P0r Week aan getuige Zijiman nlütt betalen totdat haar schuld geheel is vol daan. Muziek op straat gevonden. De 35-jarige koopvrouw J. M. G. moest vervol gens terecht staan terzake van diefstal subs, teling van 12 muziekrollen en 2e wegens opzet telijke heling van een aantal kinderpakjes, subs, nahuidheling. .Verdachte beweerde de muziekrollen op straat te hebben gevonden. Ze waren in kran tenpapier gepakt geweest. Wat de kinderpakjes betreft, deze had ze voor ƒ10 van een paar jongens gekocht, die deze weer op de markt zouden hebben gekocht. Van het vinden der muziekrollen had ver dachte geen aangifte bij de politie gedaan. Na het hooren der getuigen, Zeide het O. M. weinig geloof te hechten aan de beweringen van .verdachte. Het O. M. eischte dart ook een gevangenisstraf van 4 maanden. De winkelsluiting. Ten slotte moest in hooger beroep terecht staan de 41-jarige winkelier H. P. B. die in appel was gekomen van twee vonnissen van den kantonrechter alhier, waarhij hij was veroor deeld terzake dat hij op Zondag 27 Mei des na middags 4 uur en op Zondag 3 Juni des namid dags kwart na vier zijn winkel in de Verbraak- straat 48e voor het publiek ten verkoop ge opend had gehad. Verdachte gaf de feiten toe, doch meende dat de gemeentelijke verordening in strijd was met de Zondagswet. Op 27 Mei had verdachte zijn winkel geopend gehad, doch op 3 Juni was de winkel niet geopend geweest, doch was over het hekje een roomijswafel verkocht. Het O. M., waargenomen door nu*. J. A. de Visser, herinnerde er aan, dat de totstandko ming van de Verordening op de winkelsluiting heel wat voeten in de aarde heeft gehad. In het appèl zitten vele juridische moeilijkheden en de kantonrechter is daarvan de oorzaak. De ambtenaar vag het O. M. heeft zeer dui delijk overtreding van art. 2 der verordening ten laste gelegd, maar daarop heeft de kanton rechter zijn beslissing niet gebaseerd, omdat daarin z.i. geen rechtsgrond gelegen is. Hij heeft toen naar een middel gezocht om ver dachte toch te kunnen veroordeelen en heeft er daarom art. 2 van de Zondagswet bij ge haald, dat den winkeliers verbiedt des Zon dags met open deur te verkoopen. Het O. M. meent, dat het kantongerecht-vonnis reeds hierom moet worden vernietigd. Doch er zijn nog meer moeilijkheden. Indien men zich cp de Zondagswet beroept, dan kan het vonnis van den kantonrechter niet appèllabel zijn, bij een baseering op de verordening op de win kelsluiting echteT wel. Het O. M. meent, dat verdachte wel ontvankelijk moet worden ver klaard in. zijn beroep. Een andere kwestie is, of er met deze ver ordening op de winkelsluiting strijd met de wet is ontstaan. Men beweert, dat op grond van het artikel betreffende het ventverbod de ver ordening verbindende kracht zou missen. Vol gens de opvatting van het O. M. heeft art. 2 van die verordening, die slechts een reeks uitzonderingen toelaat, wel degelijk verbinden de kracht. Tegenwoordig wordt door de politie toegelaten, dat de winkels Zondags geopend zijn, omdat de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht van den hoofdcommissaris van politie op grondige billijkheid verlangde, dat geen proces;verbaal meer zou worden op gemaakt. De Zondagswet wordt immers niet meer m^eleefd. Naar het inzicht van het O. M. bedoelt de gemeentelijke verordening niets dan een uit breiding van de Zondagswet, en bestaat er tusschen de wet en de verordening geen strijd. De overtreders zijn dus wel strafbaar en daarom eischte liet O. M. vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van verdachte voor elk der overtredingen tot 1.boste, subsidiair 1 dag hechtenis. Uitspraken 25 September. UITSPRAKEN. De rechtbank heeft gisteren veroordeeld: G. van O., wegens zedenmisdrijf, tot 3 maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. C. B., wegens een misdrijf tegen de zeden, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met last tot zijn onmiddellijke gevangenneming. H. L., 57 jaar, koopman, die terecht had gestaan terzake van verduistering van 1826.50 welke gelden hij als liquidateu.r van da N. V. Meelfabriek Stok en De Boer te Hillegersberg onder zioh had, werd vrijgesproken. W. IC. B., 31 jaar, veehandelaar te Berg- sohenhoek, die terecht gestaan had wegens ver duistering van 6 koeien en wegens, het onttrek- kan van 3 koeien aan een door deurwaarder Fontyne gelegd beslag, werd vrijgesproken. N. J. K., 25 jaar, bedrijfsleider, die terecht gestaan had wegens meineed die in een ci viele procedure zou zijn afgelegd, werd vrij gesproken. HANZE HANDELSAVONDSCHOOL. Gisterenavond werd in het. schoolgebouw aau de Maurits3traat aan een twaalftal leerlingen t einddiploma uitgereikt in tegenwoordigheid van het voltallig onderwijzend personeel. Het hoofd der school, de heer Hornstra deed dit vergezeld gaan van eenige toepasselijke woorden, waarin hij tevens den pas overleden administrateur, den heer Tirion herdacht. De voorzitter van de R. K. Middenstands- vereeniging, de heer L. J. A. van Doorn, hield daarop een korte toespraak tot do leerlinge», waarin hij hun den ernstigen raad gaf op den ingeslagen weg voort te gaan en zich door het opnemen van meer kennis meer en meer te wapenen voor den strijd om het bestaan. Een woord van dank werd nog door hem ge bracht aan het Hoofd en de Leeraren der school voor de toewijding, waarmede zij hun taak ver vullen. Tenslotte werd opgemerkt, dat voor den nieu wen dezer dagen aangevangen cursus zich 45 leerlingen hebben aangemeld, wel efen bewijs, dat het werk der Hanze wordt gewaardeerd. DE BENOEMING DER HOOFDEN VAN SCHOLEN. De Afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers haeft een adres aan den Gemeenteraad verzonden, waarin dringend wordt verzocht de benoeming van de hoofden van scholen, zoodanig te regelen, dat. daarbij wordt uitgegaan van het beginsel der anciën niteit. Ecu rit door de stad en een vaart door de havens Een gezelschap van ruim dertig autoriteiten Uit het Rijn- en Roergebied (burgemeesters, politiecommissarissen enz.) is op een acht- daagsche z.g. „Informationsrelse" door ons land. Eergisteren werd Dordrecht bezocht, gis teren Rotterdam. De hoeren, o.w. ook de Landeshauptmann der Rijnprovincie, dr. Hogion, waxen gister de gast van het gemeentebestuur dat hun een rondrit door de stad en een yaart door de havens aan bood. In twee gemeentelijke autobussen werd naar Tuindorp Vreewijk gereden, dat nauwkeurig werd bekeken, vandaar naar het vliegveld. Daarna werd een tocht door de havens ge maakt. Aan boord bood de Katoor van Koop handel een lunch aan. Gisterenmiddag werd de Nenijto bezocht. Gisterenavond vereenigde men zich aan een maaltijd ten stadhuize, waar de wnd. burge meester, nu*. A. de Jong een tafelrede hield ln het Duitsch, Wij ontleenen hieraan het volgende: Ik betuig u, namens het Gemeentebestuur, onzen hartelijken dank voor de hooge eer van Uw bezoek. Uw gezelschap maakt een reis naar Holland om ons land te leeren kennen, een reis die verscheiden dagen zal duren. Wij kunnen het begrijpen. In het begin van 1927 bezocbt het Rotterdamsch Gemeentebestuur de vier steden, Keulen, Aken, Düsseldorf en Duisburg, en al wat wij daar mochten aanschouwen, maakte op ons een onuitwischbaren indruk, waarvan na onze terugkomst menig element ten goede kwam aan onze eigen stad. Uw ontvangst was onvergetelijk. Thans zijt Gij te Rotterdam, in onze haven stad, met zijn bedrijvige en ijverige bevolking van 575.000 zielen. Als zeehaven heeft het naar binnen scheep vaartverbinding met-uwe steden, b.v. Dortmund, Keulen, Düsseldorf, Koblenz, Mainz, Mannheim, Frankfurt en verder met het allerdiepste bin nenland van Europa. Hier in Rotterdam vindt het lossen van het zeeschip in het Rijnschip, en omgekeerd, van het Rijnschip in het zeeschip plaats. Onze welvarende stad dankt alzoo haren bloei aan het water, ja bijzonderlijk aan uwen grooten, breeden Dnitscben Rijn, die ver- eenigd met de Maas, Rotterdam doorstroomt. Dat deze waterverbinding tusschen uw land en het onze van groot gewicht is, is u bekend. Uitstekende spoorwegverbindingen zijn ook aanwezig, maar de Inhoud van een transport per zeer groote Rijnaak van 3500 a 4000 ton zou per spoor niet minder vorderen dan 7 a 8 treinen, elk van 50 wagens, waarvan elke wagen met 10 ton zou moeten worden beladen. Dat de transportkosten per schip dan ook verreweg het billijkst mosten zijn, ligt voor de hand. Zelf hebt gij op dezen dag onze havens aanschouwd. Ouze Rijnhaven, dateerende uit 1893 is 30 H.A. groot en werd van 19001905 gevolgd door het graven van onze Maashaven, eene on derneming destijds zoo geweldig, dat zelfs ver standige inwoners in onze eigen stad ons toe riepen, dat die haven bestemd zou zijn om er in te visschen. En reeds nu hebben we aangelegd de Waal haven ter grootte van meer dan 300 H.A., ter wijl de nieuwe Merwehaven in uitvoering is. Voorts is voor verdere uitbreiding in de eerst komende 25 jaren het terrein reeds in particu lier bezit onzer gemeente. Dat gij deze havens hebt willen bezoeken stemt ons tot vreugde. Nog altoos is bet in dit opzicht een feit, dat eigen oogen het best over tuigen. Zoo worden er goede hetrekkingen tus schen twee landen gekweekt en onderhouden. Zoo wordt de welvaart van belde volken be vorderd. Moogt gij ook zelf OP uw reis door Holland tot de welgefundeerde overtuiging komen, dat de commercieele banden met ons volk, speciaal met onze havenstad Rotterdam, niet anders dan ook den voorspoed van uw vaderland kunnen verhoogen. Met een dronk op Duitscbland ein digde de burgemeester. DE BRANDWEER Verschenen is het jaarverslag van de Brand weer over 1927. Bij den aanvang van 192S waren 136 Brand meesters en 158 Brandspuitmeesters in dienst. Bij den aanvairg van 1928 waren 1467 ge- affecteerden aan de Vrijwillige Brandweer verbonden of gemiddeld bijna 26 per spuit. Het geheele korps der Vrijwillige Brand weer bestond op 1 Januari 1928 uit 1771 per sonen. In het afgeloopen jaar hadden plaats 1154 branden, voor de b'.ussching waarvan de brand weer hulp verleccde, terwijl In 36 gevallen een onderzoek werd ingesteld. Bij de Alarm-Centrale kwamen 2233 brand meldingen (900 maal loos alarm) In, waarvan 1629 in den vorm van het uit eigen beweging uitrukken van eene handbrandspuit, in welke gevallen georerlei alarm werd gemaakt. Op 2 dagen en wel op 20 Juni en op 19 Juli kwam geen enkele melding to- terwijl het grootste aantal op één dag, n.l. 18, ontvangen werd op 2 Mei, waarvan 12 keer loos alarm bleek te zijn. Op 17 dagen werd geen enkele maal door de Brandweer hulp verleend. v Door den Penningmeester van het College werden aan de manschappen der handbrand spuiten de volgende bedragen uitbetaald: Premiën 6.120, werkkranen 7.746,10, Gratificatiën 9.206,20, totaal 23.072,30, Bodeloon 855, tezamen 23.927,30 De totale kosten der Brandweer bedroegen in 1926 309.788,05 zijnde beredend over 562.991 inwoners per 1 Januari 1927, per hoofd 55 cent. Het personeel der Reddingsbrigade rukte 31 malen uit naar brand en heeft daarbij in 25 gevallen assistentie bij de blussching verleend. Bêén Pijn en naschrijnen oi stukgaan der huid, indien men vöör hei inzeepen de baardoppexviakte inwxiiit met Doos 30, Tube 80 ot. Met nummer 176 van de Stcrt. zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende de volgende Naamlooze Vennootschappen: No. 2147, N. V. „Belgische Trust Mij.", No. 2151, Expeditiebedrijf v.h. H. Braakman Co., No. 2158, Mij. tot Expl. van Onroerende Goe deren Giedijkjali, No. 2161, Ameling Merkes' Goud- en Zilverhandei, No. 2177 Handel- en Expl. Mij. „Witte de With", No. 2177, Huizen Mij., ,,Wilhelminastvaat", allen alhier. ST. RADBOüDST: CHT1NG. Gisterenavond werd in een der bovenzalen van het vereenigingsgebouw aan het Afrikaan- derplein de aangekondigde bijeenkomst gehou den onder voorzitterschap vaa den Hoogeerw. Deken J. W. van Heeswijk, van de parochiale comité's der St. Radboudstichting, van Rotter dam Zuid en Rhoon, met bet Diocesaan comitë. In deze bijeenkomst werden verschillende maatregelen van actie besproken. De opkomst van de comité-leden was zeer matig. Dinsdagavond had de prijsuitreiking plaats van do prijzen behaald in de serie wedstrij den van bovenstaande biljartvereeniglng. De voorzitteir van den R. B. B. reikte toet een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit De prijzen werden gewonnen doori, le prijs K. en V.J 2e prijis Feijenoordj Se pr, Patingsvr.; 4e prijs 't Zuid5e prijs Het Cen trum; 6e prijs H. M. S.; 7e prijs Lion d'Or Schiedam; 8e pr. D. O. K.t Troostprijs: de Amateur. Deze week werden onderstaande pairtijen gespeeld: K. F. de Haan Jr.W. F. Verburg 02 G. Pors—H. G. v. Mill 1—1 G. Pors—M. Kleijn 2—0 G. PorsK. Hoogistraaten 20 A. HagenaarsK. de Haan 1—1 Heden herdenkt de heer M. J. Mennes den dag, waarop hij voor 40 jaar als machinist bij de N. V. van der Kolf en Modijn's fabriek van Brons- en Koperwerken aan den Noordsingeï in dienst trad. Nadat de directie hedenmorgen de verdien sten van den heminnelijken jubilaris die sinds de invoering van de electnisahe drijfkracht bet magazijn beheert uiteengezet had overhandigde zij hem bloemen en een geschenk onder cou vert. Ook vau het personeel der verschillende af. deelingen had de jubilaris stoffelijke blijken van waardeering in ontvangst te nemen. Aan het hoofdbureau van politie: eenige sleu tels, ringen met sleutels, tasehjes, portemonnaies R. B. Merken, kinderschoentjes en parapluies; triangel, gestreepte blause, ledige alp. tasch, 11 sleutels met slot, gleufhoed, schroef sleutel, schipperspet, gehaakt kleedje, groene ceintuur, pakje hoefbeslag, reticule, fluit van uitlaat, hon denhalsband met slot, bril in halve koker, In signe, zadeldek en rtjwieltaschje, witte sjaal, zakje waschgued, pakje inh, machineborstels, hondenzweep, bruine ceintuur, gehaakt kussen, wandelstok, koolsehaaf, sigarenaansteker, doublé manchetknoop, bril met hoornen randen, witte vrouwenzak, Inh. portem. met geld, sleutels enz., zilv. lepeltje, verguld zilv. broche, gastang, 1 paar kinderkousen, mes in scheede, R. K. boekje, kindermanteitje, regenjas met sjaal, wit kinrler- manteltje, aanhanger met 2 portretten, metalen vulpotlood, spiegeltje, potlood en ring met 2 sleutels, schaartje, kinderwagenzeiltje, dames handschoen, witte gehaakte muts, vischnet, net, zwarte rozenkrans, 2 foto's van jongen, kistje margarine, scheermes in étui. Aan de verschillende politiebureaux alhier zijn in de week van 31 Aug. t/m. G Sept. 1928 de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie aan het Haagsche- veer alhier op Dinsdag en Woensdag van des middags 12 tot 3 uur. Bij vinders: zilv. dam. horloge, Schuurs, Pro- veniersstr. 72c; bruin damestaschje, M. v. Duiin. Rauwenhoffstraat 5; ring met 7 sleutels, De Bie, Oostplein 10; sigarettenkoker, J. Blok. 2e Stampioendw.str. 10b; R. B. merk, J. v. d. Kraan Zaagmolenstr. 33; Lipssleutel, B. v. Putten, Viil- kappersstraat 10a; doublé dam. armbandhorloge, J. Overman, Schoonoordstr. 30; beige kinder- taschje, W. Schiltman, Agniesestraat 125; zilv. insigne, J. Hofman, v. d. Slu'ósstr. 5: zinken emmer met haak, M. v. Emden, Vredenoordlaan 30; tasch je inh. portretten enz., C. Bos, Jaffa- dwarsstraat 19b: koperen autolantaarn, J. Eigels- heim, Jaffadwarsstraat 41br. portem. inh. geld enz., P. Gilles, Schinkelstraat 20a; medaille met ketting, P. Kamen, Crooswijkscheweg 91ring met 2 sleutels, T. den Toonder, Haringpakker- straat G9; bril, J. Leijdekkers, Sophiastr. 15b; tasch, inh. portem. met geld, T. Brum, Róxen- burgstraat 29c; gekleurde reticule, Hollander, Aegidiusstr. 69a; R. B. merk, D. Pelgrom. Pa- lestinastr. 75; portem. inh. geld, R. Helder, Wa- tergeusstr. 11Sverm. gouden dam. horloge, A. Sinke, Hudsonstraat 229b; portem. Inh. geld. T. Bos, Rosenveldstr. 53; herdershond, G. Vink, Hugo Molenaarstraat 21; portem. inh. R. B. merk enz., Rughard, V. Lennepstr. 1portem. inh. geld, J. Soeting, P. de Hoochstr. 22; R. B. merk, J. v. d. Plas, Veenlandstr. 4, Schiedam; gummi handschoenen, W. de Winter, Pretoria- laan 8; portem. inh. geld, C. Diet, Patrimonium hof 2b; br. tasch inh. papieren, H. de Bruiin, 2e Carnissestr. 28a; zilv. horloge, C. de Boed, Tarweetr. 1; kinderportem. met geld, H. Gort, le Carnissestraat 7a; vulpenhouder, A. de Ja ger, Dokstr. 95; 1 paar jongensschoenen, J. v. Ginkel, Dokstraat ISa; stalen bril, D. Roza, Oranjeboomstraat 172b; ring n*et 8 sleutels, K. -"Bijl, Eb. Haezerstraat 12b; vulpen, P. v. Rijk, Zuidhoek 112/15; gouden broche, H. v. Chap- pel, Beatriisstr. 41; bruin werkpak, A. de Min ning. v. Speijkstr. 27; herdershond, Pullessen, le Middellandstr. 54a; heerenrijwiel, L. Gerrit sen, Zeilmakersstr. 31a; herdershond, K. v. Gen- nissen, Kortenaerstr. 6b; heerenrijwiel, J. Riper, Diergaardesingel .:3a; doos inh. afsluiters, A. v. Nleuwland, Crooswükschestr. 102a; R. B. merk, W. Hagoort, Ackersdijkstr. 78a; gr. jum per, W. Zadelhof, Ochterveldstr. 28b; R. B. merk in étui, C. v. Stayeren, Waaldiik 7; br. acte- taseh, inh. portem. met geld, A. v. d. Braak, Damstr. 1; R. B. merk in étui, C. Klein, Rose- straat 396a; pakje inh. paren kousen, S. v. TijnSpetter, Oranjeboomstraat 32; nik. dam. horloge, M. Roefel, Burg-. Hoffmanstraat 35a; R. B. merk in étui, H. Mastwijk, Oeverstraat 17h; portem. met eenig geld, J. Kleijn, Meiland .70; gouden zegelring, A. v. Hilst, Goudschesin- gel 34a; autolamp, Ph. Eijgelsheim, Jaffadwjïtr. 41b; 2 snoeren met stekkers, H. v. d. Velde, L. HJnstr. 53b; verm. gouden collier met han gertje, W. Viertelhausen, Schoutenstr. 34; 3 bankbiljetten, J. Differs, Hofdijk 36,'Sb; bruin vulpotlood. H. Heetland, Beulselsdijlc 13b; U. B. merk in étui, A. Snijder, Hudsonstr. 91. Door de directie wordt een en ander mede. gedeeld omtrent haar plannen voor het nieuwe seizoen. Ala maestro eoncertatore en direttore d'orchestra Is geëngageerd cav. maestro Marie Parentl, die als zoodanig reeds verbonden waa aan verschillende groote theaters in Italië en het buitenland, waar hij behalve het Italiaan- sche repertoire, ook Duitsche werken dirigeer de. Hij beschikt, behalve over groote muzikali teit en routine, over een merkwaardig sterk geheugen, zoodat hij de meeste werken uit het hoofd dirigeert. Maëstro Parent! zal worden terzijde gestaan door Maëstro Giuseppe Rio, die als dirigent o.a. werkzaam was aan. de Italiaansclie Opera te Berlijn en andere Duitsche en Italiaansclie steden- Een vast koor van 30 Italiaansche zangers en zangeressen wordt voor de grootere wer ken versterkt met een Hoilandsöh koor van 20 eerste krachten en een kinderkoor van 16 knapen en meisjes, die reeds eenige maanden onder leiding van den maëstro di coro, Cecare Brena, aan het studeeren zijn. Het orkest bestaande uit een vaste kern van 40 musici, zal voor de meeste werken uitge breid worden tot een sterkte van 60 musici en is samengesteld uit leden van den Nederland- sclien Toonkunstenaarsbond. Het ballet, bestaande uit twee solo-danseres sen, acht eerste en een corps-de-ballet van 19 danseressen staat onder leiding van ilgnor'na Constanza Cerri, maëstra di balla van he Scala- Theater te Milaan. De regie is wederom in handen van den erai nenten regisseur maëstro Gasparre Barterra, die reeds eenigen tijd hier is voor goede regeling der decors en andere voorbereidingen, der decors en andere voorbereidingen. Het eigen costuum-atelier is dit jaar belang rijk uitgebreid en nu is daaraan ook verbonden een eigen requisie ten-magazijn. Als een werkelijk evenement op muziek dramatisch gebied mag aangemerkt worden, dat het aanstaande seizoen zal geopend worden met het over de geheele wereld reeds beroemde laatste werk van den Italiaanschen groot meester Puccini: Turandot. Voor dit werk zijn de decors gelijk aan de oi'igineele ontwerpen en de opvoeringen van het Scala-Theater te Mlilaan, geheel nieuw vervaardigd. Het volledig koor van 50 per- sonen en 16 kinderen en het volledige ballet zuilen medewerken, terwijl het orkest ver sterkt wordt tot 60 musici. Alle door de par tituur voorgeschreven instrumenten zullen vol doende bezet zijn. Duurt onveranderd voert Naar aanleiding van het persbericht over de opheffing der uitsluiting in het stukadoors- bedrijf deelen do gecontracteerde paltijen thans het volgende mede. Door alle arbeiders en patroonsorganisaties is am den Rijksbemiddelaar medegedeeld, dat op een verzoek van de patroons vereeniging: „Rotterdam en Omstreken" om zitting te ver krijgen in de leerlingcommissie, een toestem mend antwoord zou worden verkregen. Echter werd daarnaast de onafscheidelijke eiseb ge steld dat men met het zitting nemcu in de com missie, de voile consequentie aanvaardde om de bestaande en sinds drie jaar geldende leer lingsregeling vopr het bedrijf te aanvaarden. Dit bracht mede dat men de beide gezellen die sender voorkennis van de commissie in het bedrijf arbeid verrichtten, zou ontslaan. Deze eisch werd door de vertegenwoordigers van Rotterdam en omstreken onbeantwoord gelaten, mede tengevolge van de houding Tan den Rijks bemiddel aar, die deze voorwaarde van de contracteerende partijen niet wenschte over te nemen. Hierdoor mislukte dan ook de bemiddeling, In een op Maandag 10 dezer gehouden be spreking is dan ook duidelijk naar voren ge komen dat de vertegenwoordigers van Rotter dam en omstreken de resultaten van de be spreking met den Rijksbemiddelaar aam hun ledenvergadering (wij nemen aan te goedeT trouw) geheel verkeerd hebben overgebracht. Het conflict duurt dan ook onveranderd voort, terwijl heden op voorstel van de orga nisatie van bouwondernemers; „Ons Belang" een conferentie zal gebonden worden, waar voor partijen zijn uitgenoodigd. POSTAGENTSCHAP. De directeur van het Postkantoor maakt be kend, dat met ingang van 17 dezer een post agentschap zal worden gevestigd ten huize van den heer J. D. van Overbeek sigarenwinkelier, Beijerlandschelaan 119. Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 3.59 v.ra., het 2e getij om 4.02 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het 1© getij om 1.49 v.m., het 2e getij om 2,18 n.m. In de schaakclub „Merctrriivs" alhier won gisterenavond het tweede tiental van de Rotterdamsche Schaakclub van het tweede tien tal van de Arbeiders Schaakclub met 6V33 Va en kwam daardoor in het definitief bezit van den Caland-lauwerkrana.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2