r'sr™ •ssrr-s «rmi i L' Woensdag 12 September 1928 Tweede Blad Pagina 1 t ROOD, VLOO -POLITIEK MGR. J. D. J. AENGENENT t EEN STERK oTAALTJE V f"»1 HET EUCHARISTISCH CONGRES WA AR D EEREN D E UITLATINGEN WEER EEN SPOORWEGONGEVAL DIOC. HAARLEMSCHE COMMISSIE VOOR DE R- K- JEUGDORGANISATIE TWEE PERSONEN GEWOND HET ONGELUK MET DE SCHIPBRUG TE DEVENTER DE TOL TE MUI DEN BRAND IN EEN INDISCHE KAMPONG MOTOR-ONGETAL Do strijd titss.-hon dc Deutsche sociaal- demo raten r ver drii bouw van den pant serl- iiser cliuirt nog steeds voort. Wat voo de w.ie de van de .Beriijusi.bc partij- gei.. len heeft verwekt, is bet feit, dat, de „Vm arts h-t hoofdorgaan van do partij, de nisters verdedigd heeft, die vóói dtn bom van den kruiser stemden. De redac tie v ti het blad werd duchtig de oóren ge- vva.-.s, hen en zij kreeg te hooron, dat zij de partij in de hoofdstad in een moeilijk parket had gebracht en dat deze ei aan i zou denken een eigen blad te scheppen. l)e hoofdredacteur van „Vorwarts", de heer Stampfer, die vroeger ook een boekje over Godsdienst in privaatzaak" schreef, rno: t oolc nu de houding der hooge par tij-hazen verdedigen. Hij verklaarde zelf ook niet geweten te hebben, dat de socialis- tischo ministers vóór den bouw van de kruisers zouden stemmen, maar toen ze het wèl deden, kon hij ze toch maar niet zoo dadelijk afkammen. Het is wel gek, zei Stampfer, maar de krar.t is altijd goed als zij in de oppositie is en nooit als zij coalitie politiek moet ver dedigen. Deze brave man schijnt dus me te bemerken, hoe zijn, in den klassenstrijd opgevoede leerlingen, heelemaal geen genoe gen kunnen nemen niet de doodgewone (.kapitalistische" en „militairistische po i tiek, die ook zijn bloed-eigen partijgenooten ministers voeren. Stampfer betoogde, dat de partij niet kon Worden gedwongen voor algeheele on wa pening te zijn. Zij moest wèl zorgen zelf e bewapenden in haar hand te hebben. Het. „e .voor den kruiser had wei beter best.ee kunnen worden, maar de partij moest zi< 1 niet blind staren op dat ééne schip en be denken, dat er nog andere dingen zijn. Toch namen de Berlijners een motie aan niet. de wenscli een eigen krant te bezit en. ïntusschen hebben de communisten voor gesteld een volkstemming over den iouw Van den pantserkruiser te houden. De socia listen hebben daar gister over verga er ook de twee socialistische ministers eve ring on Hilferding, die vóór het bouwen van den kruiser gestemd hadden, verga er den mee. Er werd natuurlijk besloten, a de socialisten niet zouden meewer ken aa de volksstemming. I Waaruit opnieuw blijkt: le. dat do socialisten geen principieels öntwapenaars zijn; ais zij zelf in dc ring zitten, zorg zij evengoed voor land» Verdediging; 2e. dat zij er geen been in zien, v kiezingen te propageeren: „geen man geen cent voor bewapening" en dadelijk er na precies het tegenovergestelde doen. 3e. dat in de eigen partij de leiders uit maken wat.er gebeurt en - in veel sterker mate dan dat bij de „burgerlijke' partijen hel geval is -- hun zin weten door te zetten 4e dat zij van volksstemmingen niets moeten hebben, zoodra die tegen hun poli tiek in gaan. Galles in Mexico is daarvan evenmin gediend als de roode kruisu minis ters in Duitscbland. Waaruit wel blijkt, dat die socahsUsche politiek een zeer leerrijke is en c am - er de lessen van moet onthouden, ook al de- jmonstreeren de heeren voor „ontwapening Op enkele kilometers afstand van Weencn ligt het beroemde klooster „Klosterneubui g dat van groote beteekenis is geweest vooi het Katholicisme in Oostenrijk. Het was dit klooster, dat na den oorlog Vrijwillig zijn gronden op Weensch gebied ter beschikking stelde aan degenen die een huisje met kleinen tuin wilden h»hben. Duizenden maakten gebruik var, het edel moedig aanbod van de kloosterlingen Zij schenen er gelukkiger en tevreden te Worden: hun belangstelling voor de roode partij slonk a! meer en meer en de contri butie aan die partij eveneens. Ti en oordeelden de roode meesters in Wee' en, die zelf wel gezorgd hebben dat zij aan goede huizen kwamen (in den slecht- Sten tijd kocht de socialistische burgemees ter Seitz een groot huis op een der def tigste punten van Weerien), dat het wonen in die eigen, door paters geschonken huis jes, ongezond was. Maar de bewoners dachten er anders Vver len bewezen hun gezondheid zóó duidelijk, hat do gemeente toch maar niet tot onbe- Vvoonbaar-verklaring durfde overgaan. Zes- Sluizend. menschen krijgt men nu eenmaal biet zoo geruischloos weg. Maty^om de eenvoudige menschen toch te Snauwen is er o.a. bepaald, dat iemand niet meer zelf zijn huis mag bouwen of verbou wen. Wie op eigen houtje een reparatie zou aanbrengen aan zijn eigen huis, kan be keurd worden met een boete zwaarder dan Zijn heele huisje waard is! En wie niet be talen kan, gaat de doos in 3 Pm de gezondheid te bevorderen, wordt fel' voortaan ook niet meer gesproeid en is fcr vlak in de buurt een stads-mestvaal aan gelegd. Dit sterke staaltje van in macht zittende ïoode leiders bewijst wel hoe de strijd ge voerd word' tivoudige, hard-wer jkernle men- misdaad begaan in ieigen, kle vonen.cn niet warm Icci 'ij! -.4 Huldiging te Alphen a. d- Rijn. Maandagavond heeft te Alphen aan den Rijn de plechtige huldiging plaats gehad van Mon seigneur J. D. J. Aengenent, tijdens zijn ver blijf aldaar. De St. Jozef-zaal, waar de huldiging plaats vond, was omstreeks acht uur gevuld met de besturen der katholieke vereenigingen, het R. K. Parochiaal Kerk- en Armbestuur en ande ren. De R. K. zangvereenigingen ter plaatse, alsmede de sportvereenlging .Wilskracht" ver leenden haar medewerking. Toen Monseigneur in gezelschap van eenige Eerw. H. H. Geestelijken de zaal binnentrad, werd door het R. IC. parochiaal zangkoor het „Ecce Sacerdos Magnus" van Max Filke gezon gen, gevolgd door het „Haec Dies" van Anton Giesen, Nadat de sportvereeniging „Wilskracht" een vaandelgroet en de R. K. gemengde zangver- eeniging eenige liederen ten gehoore had ge bracht, sprak namens de parochie de heer J. Vlasman Monseigneur toe. Daarna sprak Monseigneur de aanwezigen toe. Spr. zeide, dat het hem een ware vreugde was, eenige dagen in hun midden te.vertoeven; ontdat hij voelde/dat hier klopt het Roomsche hart in den zetel van het dekenaat van het Roomsche Rijnland. Sedert de 31 jaar, dat Monseigneur priester was, was hij steeds door bijzondere handen aan het dekenaat Alten verhonden. Slechts en kele dagen toch na het ontvangen van het H. Priesterschap werd hij naar het dekenaat gezonden als kapelaan van Roelofarendsveen. Gedurende dat verblijf kwam hij reeds meer malen in Alphen om kapelaan Danlcelman te bezoeken. Toen reeds werd hij bijzonder getrof fen door de schoone kerk. Wat moet het geloof diep geworteld zijn In de zielen der Alphena- ren, aldus Mgr., door het bezitten van zulk een schoonen tempel. Monseigneur dankte vervolgens den heer Vlasman voor zijn vriendelijke woorden, alsme de de vereenigingen voor haar medewerking en bracht tenslotte dank aan God, omdat hij overtuigd was dat het geloof in de Rijnstreek en bijzonder in Alphen zoo prachtig mogelijk Nadat Monseigneur vervolgens de neerge knielde aanwezigen den bisschoppelijken zegen had gegeven, verliet hij, onder een spontaan hem toegezongen „Lang zal hij leven", de zaal. Huldiging te Haarlem Onder auspiciën der R. K. Jeugdcentrale te Haarlem, zal op a.s. Zondag 1G September door de Haarlemsche R.IC. georganiseerde jeugd een huldebetooging plaats hebben voor Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, op het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede. Alle Haarlemsche R.K. jeugdvereenigingen, alsmede twee muziekkorpsen hebben toezegging gedaan, aan de huldiging te zullen deelnemen. BRABANT'S NIEUWE GOUVERNEUR Een universeel man GOEDE EN BLIJDE VERWACHTINGEN Naar aanleiding van de benoeming van mr. A. van Rijckevorsel tot Commissaris der Koningin van Noord-Brabant schrijft het „Huisgezin": Het gaat niet alleen bij Koningen zoo: Le rot est niort. Vive le rol, ook bij de ver wisseling in het commissariaat der Koningin kan met ee-n variant, hetzelfde worden ge tuigd. i-—Heeft bij het verschei- j den van mr. A. E. J, I baron van Voorst tot. I Voorst wel lulde en over heel de provincie het rouwbeklag geklon ken over hetgeen in de zen uitnemenden, voor. beeldigen regent, be stuurder en raadsman liet gewest verloor, de benoeming van mr. dr. A. B. G. M. van Rijcka- M. vorsel tot zijn opvolger MR. DR. A. B. G it. -*S! Si,."' Kardinaal Cerretti en een duizendtal andere persoonlijkheden waren Maandag de gasten van Mgr. Kelly, den aartsbisschop van Syd ney, op een feestmaal in den Town Hall. Minister Bruce, de i premier van het Austra lisch geineenebest zeide in een rede bij dit banket gehouden, dat het Eucharistisch Con gres, hetwelk van heel de wereld gedele geerden naar Sydney had gebracht, tot den wereldvrede zou bijdragen. Kardinaal Cerretti verklaarde, dat het con gres een groot succes is geweest en dat de goede wil on de broederlijke liefde van een jonge natie er duidelijk hij naar voren ga treden waren. DF PRINS! V IN W 1 LES EN ZIJN V.HOEDER, de hertog'van Gloucester, onderbraken hun 'reis naar Afrika te Marseille, alwaar zij het Koningin-Alexandra HoapPaal een bezoek brach ten. De prins aan de thèe in het hospitaal. VAN RIJCKEVORSEL wekt goede en blijde verwachtingen. Welk een waarborgen voor een hooge opvat ting van zijn taak, een volledige opvatting tn het kader van den nieuwen tt#d, vindt men in den persoon van den benoemde, in d» wijze waarop bij zich kweet van de verant woordelijke posten, tot heden door hem be kleed. Als lid van de Tweede Kamer sedert een twaalftal jaren als voorzitter van de katho lieke kiezersorganisatie in den leden-rijksten kieskring, als lid van het bestuur der R. K. Staatspiai tij, alg lid van commissiën met moeilijke en kiesche opdrachten belast, steeds was hij dezelfde rustige, evenwichtige persoon lijkheid, door en door op de hoogte van het onderwerp, in hoffelijken vorm voor zijn meening uitkomend, als het even kon en zoo lang het kon strevend naar het bijeenbrengen en verzoetten van tegenstrijdige meeningen. Scherpzinnig jurist, op de hoogte van de be langen der provincie, waar hij geboren word meelevend met den nood van den landbouw en de behoeften der industrie, maar evenzeer op de hoogte van koloniale en buitenlandsche vraagstukken, mag hij ze;i universeel man worden genoemd Voeg hierbij wat hem het meest eert: zijn strikte onpartijdigheid en nooit falende recht vaardigheidszin. en men heeft alle voorwaar den bijeen om van den benoemde een voor ons gewest gelukkig commissariaat te mogen verwachten. Met alle weemoedige en vooral dankbare herinneringen aan het langjarige en wel dadige commissariaat van wijlen baron Van Voorst tot Voorst, mag men dr. Van Rijckevorsel een oprecht gemeend welkom toe. roepen Den nieuwen gouverneur heil! Onder voorzitterschap van den zeereen», heer J B W. M. Muller, pastoor te Schiee.am, vergaderde gisteren in het gebouw „Amicitia Westeinde te Den Haag de Diocesane Com- missie voor de R. K. Jeugdorganisatie in het Bisdom Haarlem. Nadat de 2e secretaresse, mei. E. 1 enn, uitvoerig verslag had uitgebracht van de werkzaamheden der Diocesane Jeugdcommissie vanaf April 1926, bracht de penningmeester, r wefeerw. pater P. Potten O.F.M.. het fiiHinrifiPl verslag uit. meruit bleek, dat er over 1925 een voor- defllg saldo was van i D0t79A, ov«r 1926 1745.431/> en over 192' f 1494 ®8,^' Goedgekeurd werd het bestuursvoorstel om te verzoeken de aftredende leden der Dioce sane commissie voor de Diocesane R. K Jeugdorganisatie te herbenoemen. Aftredend waren pater Potten, mevr Simonis Jong- m-ms en de heer Betels. In de plaats van pastoor Janssen werd door de vergadenng ter benoeming voorgedragen pastoor F. FiL bry te Amsterdam; voor de overige vacatures werd het bestuur vrij mandaat gegeven. Aan de orde was hierna de bespreking van het program van actie voor de jeugdcommissie of Jeugdcentrale. Het volgende werkprogram voor de plaatse lijke en gewestelijke Jeugdcommissies wen door de vergadering aanvaard: 1 De oprichting van Patronaat (en als grópd- slag daarvan de godsdienstige Vereeniging) voor jongens en meisjes in alle parochies. 2. De organisatie deT middenstandsjeugd en van de leerlingen en oud-leerlingen der M.U. L.O. scholen. 3 De organisatie dei' jong studenten. 4'. Er kome 'n contact commissie tusschen Jeugd- en Vakorganisatie. 5. De samenwerking tusschen jeugd en sportorganisatie. 6. Zorg' voor de geestelijk verwaarloosde jeugd. a. Het St. Franciscus Liefdewerk. b. Het St. Fraticisca Romana Liefdewerk. c. Het woonwagen Liefdewerk. 7. De organisatie der R. K. fabrieksmeisjes. 8'. Het nijverheidsonderwijs voor de R. K- jeugd. 8. Het werk bulten de school voor de school gaande jeugd (vacantiebezigheld, vacantiehui- zen, kinderspeeltuinen, leesbibliotheken). 10. Het bevorderen van de matigheid in da opvoeding en de veredeling van vermaak en ontspanning: het wekken van belangstelling voor de religieuee kunst. 11. Het houden van toezicht op de bestaande Jeugdvereenigingen en Jeugdinstelltagen en het onderzoek naar den stand van het Jeugd werk. Omtrent de jeugdzorg voor de schoolgaande jeugd deelde de voorz. mede, dat door Z.D.H. Mgr. Gallier de wenschelijkheid is uitgespro ken, dat de Diocesane commissie zich ook be zig houdt met de schoolgaande jeugd. Een af zonderlijke commissie '-s hiertoe ingesteld, be staande uit de heer-et: W. v. Dijck, W. Kouwen- hoven, H. Mouwens, G. Bon en mej. M. Pee- ters, terwijl pastoor J- B. W. M. Möller of diéns plaatsvervanger als voorzitter dezer commissie zal optreden. De voorzitter merkte op, dat voor de jeugd zorg voor de schoolgaande jeugd zooveel mo gelijk gebruik moet worden gemaakt van de bestaande bonden en bestaande vereenigingen. Onder die jeugdzorg vallen R. K. kinderbi bliotheken, met medewerking der Katholieke leeszalen en bibliotheken. Iedere plaatselijke jeugdcommissie zal in haar eigen omgeving hebben te onderzoeken, wat daar op het gebied van zorg voor de schoolgaande jeugd is te bereiken. Hierna werd gepauzeerd. Drie wagons veruit ld. ERNSTIG ONGEVAL. Te Scheemda is de 45-jarige aibeider C. v. J. Schuur onder hollende paarden in een sloot geraakt en met ernstige aweuriigp kneuzing o opgenomen. Zijn toestand baar' zors. de voorzitter. De Euch. Kruistocht is een kern vorming. Dat is schitterend. Maar wij moeten ook komen tot een groote katholieke jeugdbe weging voor de fabrieksmeisjes. Wij zullen die meisjes met behulp van ieder, die helpen wil, zich zelf laten opvoeden om het christelijk ideaal van de maagdelijkheid en van het moe derschap onder bescherming van de H. Maagd Maria na te streven. DC voorzitter Stelde voor een vereeniging te stichten vin fabrieksmeisjes, diocesaan, plaat selijk en parochieel georganiseerd onder lei ding van door haar zelf gekozen bestuur, maar tevens onder de gezagvolle leiding van den priester en vaii allen, die helpen willen. Noo- dig is daarbij ook de medewerking van werk gevers- en werknemers-organisaties voor do regeling van de economische verhoudingen. Wij leven helaas nog in een tijd, waarin er conflicten zijn op fabrieken en werkplaatsen. Wat moet er gebeuren als er een conflict op een fabriek of werkplaats uitbreekt? De nieu we vereeniging mag er niet in wórden betrok ken; en een conflict is een zaak van de vak organisaties. Zou er niet kunnen komen een economische Raad, waarin ook werkgevers en werknemers zitting hebben, die eventueele conflicten tot een minimum zou kunnen terug brengen? De heer Hellebrekers uit Rotterdam meende, dat een geestelijke speciaal voor dit werk moet worden aangewezen en dat geen diocesane noch parochieelo band moet worden gelegd, maar alleen een plaatselijke. De heer van Rooijen wenschte nader overleg met pater Frenchen en met de R. K. Vereeni ging tot bescherming van Meisjes. Mej v. As adviseerde inlichtingen te vra gen bij het algemeen secretariaat van Sociale Vrouwenwerken iu België, waar reeds een or ganisatie als door den voorzitter geschetst be staat. Kapelaan Helmer meende, dat de genoemde categorieën te veel uiteenloopen om ze in éón organisatie onder te brengen. Spr. achtte een organisatie van fabrieksmeisjes in optima forma nog niet mogelijk. Zij moeten eerst daartoe wor den opgevoed, hetgeen het beste zou kunnen geschieden door religieuzen. De voorzitter lieeft gezien, lioe het in Breda gaat. Daar zijn catechisten, die prachtig opvoe dend werk doen. De groote verhouding tusschen catechisten en meisjes is de liefde, dc Eucha ristische liefde. Het succes van het werk van pater Frencken is de Eucharistische liefde. Dat zou spr. ook als grondslag willen nemen voor liet werk hier. Het slechte in sommige meisjes is vaak niet anders dan een uiting van wanhoop. Deze moet worden weggenomen. Deze meisjes zullen niet „beschermd" worden. De catechisten moeten zich de ondergeschikten van de meisjes voelen, zegt pater Frencken. Spr. vindt dit zeer schoon, maar vraagt zich af, of dit hier, waar zoo vele fabrieksmeisjes zijn, kan bereikt worden. Na uitvoerige discussie werd besloten met Z. D. H. den Bisschop de mogelijkheid van het beschikbaar stellen van catechisten voor dit werk te bespreken, te trachten een organi satie in het leven te roepen, zooals door den voorzitter geschetst en ten slotte nog een ver gadering te beleggen van menschen, die bereid en in de gelegenheid zijn het werk te steunen en te bevorderen. Hierna werd de vergadering gesloten. Gisterenmiddag is op het etationsemplaoo- ment te Borculo tengevolge van verkeerden wisselstand de locomotief van een goederen trein op een drietal goederenwagens Ingereden. De wagens werden totaal vern'eid Van de twea arbeiders, die met het lossen der wagens bezig waren, kreeg de een, Zekere S. een ernstige hoofdwonde, de andere. M„ wer.l licht aan den rug gewond. Begrafenis van het tweede slachtoffer Gisterenmiddag had op de Algemeene be graafplaats te Terwolde de teraardbestelling plaats van het stoffelijk overschot van het tweede slachtoffer van het ongeluk met de schipbrug te Deventer de 19-jarige mejuffrouw de Weevd uit Twello. Er was zeer veel belang stelling. Een klacht bij >le justitie De heer Floris Vos heeft gisterenmiddag bij den burgemeester van Muiden, als hulpoffi cier van justitie, een klacht ingediend tegen den tolgaarder aldaar op grond van het feit, dat deze Maandagmiddag den tolboom niet voor hem heeft geopend toen hij weigerde tol te betalen. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR Geen persoonlijke ongelukken ecu auto vernield Gisterenmorgen half tien reed de heer B. uit Amsterdam met zijn auto op het Laarder- hoogt te Laren (N.H.) Ter hoogte van het Rozenlaantje wilde hij een handkar passoeren. Op het zelfde oogenblik kwam een auto uit tegenovergestelde richting. De heer B. raakte liet stuur kwijt en reed tegen den auto op. waarna zijn wagen tegen een boom opreed. Twee inzittende dames de echtgenoot van den heer B en haar vriendin mevr. B. werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Een ijlings ontboden genees heer kon echter geen verwondingen ontdekken. Beide dames werden naar de woning van den geneesheer vervoerd. Desmiddags konden zij per trein naar Amster dam terugkeeren. Van de drie inzittende heeren werd niemand gewond. De auto van den heer B. werd geheel ver nield en werd naar Laren gesleept. De andere auto kreeg hoegenaamd geen schade. Middagvergadering. In de middagvergadering werd behandeld de jeugdorganisatie van de meisjes, werkzaam op fabrieken, kantoren, winkels, ateliers enz. De voorzitter wees er op, dat voor fabrieks meisjes enz. een aparte vereeniging noodig is, als men met haar iets wil bereiken. Op het oogenblik zijn ze nergens georganiseerd, noch bij de katholieke jeugdvereeniging noch bij de katholieke vakorganisatie. Da Diocesane Com missie heeft zich gewend tot de R. K. mèïsjes- vereeniging in het bisdom, n.l. tot den Jongen Vrouwenbond. Het bestuur daarvan deelde me de, dat de bestaande R. K. Meisjesvereenigin- gen niet voor de fabrieksmeisjes zijn inge richt. Paler Frencken uit Breda heeft gezegd, dat er met deze meisjes veel te bereiken is; ze zijn nederig en hebben arbeiden geleerd. Hoe moet de zaak nu worden aangepakt? Deze vraag za] hier besproken moeten wor den. Alleen met den Eucharistischen Kruis tocht, waarmee pater Frencken in Breda zoo veel succes heeft, zijn wij er nog niet, meende Ongeveer 900 personen van have en goed beroofd- De brandweer zeer gehinderd GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. BATAVIA, 10 September (ANETA.). Een geweldige brand verwoestte gisterenmiddag 'n uitgestrekt complex van uit bilik opgetrokken woningen ln de kampong Kwitang Lebak. De brjmdweer was moeilijk te hereiken vanwege ■dó' diensten, die waren ingesteld voor de be waking van den Pasar Gambir. Tevens hadden tengevolge van gebrek aan een voldoende poli tiemacht geweldige verkeersopstoppingen plaats, die de uitoefening van de taak van de brandweer bemoeilijkten. Toen de brandweer tenslotte na eenigen tijd arriveerde, had men de grootste moeite het brandende complex te bereiken, vanwege de afgelegen ligging, zoodat men nagenoeg werkeloos moest toezien, ter wijl de brand zich steeds meer uitbreidde. Eerst na geTuimen tijd slaagde men er in eenige slangen op het vuur te richten, doch toen was het pleit reeds beslecht. Nagenoeg alle3 op het terrein van eenige honderden vierkante meters was platgebrand. De militai ren en de padvinders verrichtten goede dien sten. Een bevolking van omstreeks negenhonderd personen heeft have en goed verloren. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De oor zaak is onvoorzichtigheid. Met Koninklijke belangstelling Te Alphen a. d. Rijn is gisterenmiddag de motorrijder J. M. uit Driebergen, toen hij een met stroo beladen wagen passeerde, op een van het voertuig vallenden bos stroo gereden. Motor en bestuurder kwamen hierdoor te val len. De heer M. kreeg een beenbreuk en een verwonding aan het linkeroog. H. M. de Koningin, die per auto passeerde. Het door een lakei belangstellend naar den toestand van den gewonde informeeren. In den loop van den avond werden namens H. M. de Koningin aan den burgemeester der ge meente nogmaals telegrafisch inlichtingen ver- zocht omtrent de toedracht van dit ongeval en den toestand van den getroffene. DIENSTWEIGERAARS VOOR DEN KRIJGSRAAD Priucipieele en andere bezwaren H. \V. P., 23 jaar, geboren te Amsterdam had alreeds gediend en moest nog opkomen voor do herhalingsoefeningen. De soldaat had uit godsdienstig oogpunt prin cipieels bezwaren tegen den dienst gekregen en wilde op 10 Augustus 1928 zijn uniformjas te Harderwijk niet meer aantrekken. Daarvoor stond hij terecht voor den Krijgsraad te s Her- togeubosch. De eisch luidde 6 maanden gev. straf met aftrek van voorarrest, ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om hij de gewapende macht te dienen. Uitspraak 4 maanden gev. straf, overigens conform den eisch. P. J., 20 jaar, uit Haarlem, soldaat der school voor reserve-officieren der Int. te Kampen, gedet., had te Kampen op 14 Augustus 1928 ge weigerd zijn uniform aaai te trekken. Verdachte had geen godsdienst en erkende het gezag van den staat niet. Conform den eisch werd verdachte veroor deeld tot 10 maanden gev. straf met ontslag uit den dierst zonder ontzetting uit de bevoegdhe.I om bij de gewapende macht te dienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5