DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. LUXE AUTO-VERHUUR 51ste Jaargang OPENING SEIZOEN Vrijdag 14 September 1928 No. 15214 flit nammar bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS - GARAGE „UNIQUE" - DAMES i DE STER! REHABILITATIE SAMENWERKING INZAKE HET ABATTOIR de abattoirkwestie CONTACTCOMMISSIE katholiek leven NIEUWE ZAAK ZWEMMEN ER,EERLIJK auto-ongeval SCHEEPVAART BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1 TELEFOON 68817. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 12 en 13 September 1928. UIT ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM JUL ZIET DE ETALAGES BROERSVELD 119 1 Brengt vroeg1iid:g Uw hoeden Ie vervormen p NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ8.28, per maand 1.10, per week 25 cent. Franco rer post ƒ8 76 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct Postcheque en girodienst 81110. ADVERTENTIEN 16 regels 1.55 Elke regel meer 30 ct Reclames tussehen den tekai 60 ct. per regel. Kleine advertenties 80 woorden 25 ct., elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0 60. 10 regels ƒ0.76 15 regels 1 Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voelen of oogèn; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. .Ter gelegenheid van het Kóninginne- feest is het Stedelijk Muziekkorps danig in opspraak gekomen. Of liever minder het korps, aan hetwelk wij geen smet wil len aanwrijven, da» zijn directeur, die, hoewel hem daartoe uitdrukkelijk opdracht "Was gegeven, verzuimd, om niet te zeggen geweigerd had, te spelen voor de verpleeg* den van het R. K. Ziekenhuis. Het is ons ter oore gekomen dat dit wei nig tactische optreden van den directeur van het Stedelijk ook aan de commissie van toezicht is ter kennis gebracht en dat de directeur aan het bestuur van de Oranje- vereeniging zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. We vernemen thans verder, dat het Stedelijk voornemens is, Zaterdagmid dag bij gunstig weer een marsch met mu ziek te maken door de stad en dan op het voorplein van het Katholiek- en van het Gemeente-ziekenhuis eenige nummers uit te voeren. Daarmee is voor ons deze „kwestie uit. En dat doet ons genoegen. Er is nog een andere kwestie, welke het Stedelijk betreft, maar die moet van objectief-zakelijk stand- Punt kunnen worden beschouwd. Het ele ment, dat de objectiviteit had kunnen ver troebelen, ,is thans geëlimineerd. De fout tvelke werd gemaakt, is hersteld; we denken er niet aan, die thans nog in rekening te brengen. Wanneer straks opnieuw de vraag ter sprake zal komen, of het geen tijd wordt, het monopolie van gemeentelijke gunsten waarin het Stedelijk zich verheugt, te bre ken, dan zal die vraag kunnen en dienen te worden beoordeeld zonder een nevenge dachte welke door een ontactische handel wijze van den directeur van het Stedelijk allicht op de debatten van invloed zou zijn geweest. In de raadsvergadering van 10 Februari van dit jaar werd door onzen gemeente raad tot de oprichting van een gemeentelijk slachthuis besloten. De voorbereiding was reeds ver gevorderd. Door den directeur en den adjunct-directeur van gemeentewerken, de heeren Gerlagh en Aikema konden den raadsleden teekeningen worden voorgelegd Welke reeds een duidelijk inzicht in de Plannen veroorloofden. De discussie liep minder over die plannen 2elf, dan wel over de weigering van de gemeente Vlaardingen, om in beider belang bij bouw en exploitatie samen te werken. Algemeen was de stemming, door wethou der van Velzen het scherpst vertolkt, om ondanks de vrij ruwe afwijzing van Vlaar dingen, te trachten alsnog tot samenwer king te komen. Wethouder de Bruin, die bet beneden de waardigheid der gemeente achtte nu nog weer eens te trachten tot contact te komen, bleef vrijwel alleen in zijn meening staan. Welnu, er werd weer contact verkregen en wel naar het zich thans laat aanzien, met gelukkig resultaat. De conferentie welke Woensdagmiddag tussehen de Dagelijksche besturen der beide gemeenten heeft plaats Sehad had tot gevolg, dat thans zeer groote Waarschijnlijkheid bestaat, dat een overeen komst zal worden bereikt. De waardigheid van onze gemeente is ®ns vesl waard, maar we gelooven niet dat een oogenblik op het spel heeft gestaan. We zijn niet met de pet in de hand naar °nze buren gegaan, maar we hadden hun Iets aan te bieden dat voor hen evenzeer nis voor ons van groot belang is. En wan- beer straks door een verhooging met 50 PCt. van het aantal dieren dat in het abat toir zal worden geslacht, een exploitatie rekening zal kunnen worden overgelegd, die beel wat gunstiger er uitziet dan die welke door B. en W. bij schrijven van 31 Januari den Raad werd meegedeeld, dan zal de Schiedamsche burgerij voor het ten deze Kevoerde beleid aan zijn gemeentebestuur slechts dankbaar kunnen zijn. DIENSTPLICHT Het aandeel van manschappen hetwelk door jSöhiedam voor den dienstplicht 1929 geleverd tooet worden bedraagt 110. Het hoofst dienst. Wchtig nummer komt hier bij, zooals we reeds ïerder (meldden, In aanmerking. _u -DWAIfS OVER DE TRAMRAILS. Gisteravond te ongeveer half negen kwam een luxe-auto, door het springen van een voorband, op den Itotterdamschen dijk dwars over de tramrails te liggen. Chatiffeur en inzittende werden gewond. Het verkeer ondervond geruimen tijd vertraging. Samenwerking met Vlaardingen in het vooruitzicht Naar ons wordt meegedeeld, bestaat als gevolg van de tussehen de dagelijksche be sturen van Schiedam en Vlaardingen Woens dagmiddag gehouden conferentie zeer groote waarschijnlijkheid, dat een overeenkomst zal worden bereikt Men verzoekt ons er 'de aandacht op te vestigen, dat de vergadering van de con tact-commissie, hedenavond in het gebouw van den R. K. Volksbond, aanvangt niet om. acht uur, maar om half negen. HET STEDELIJK MUZIEKKORPS EN HET KATHOLIEKE ZIEKENHUIS Het stedelijk muziekkorps is voornemens bij gunstig weder a.s. Zaterdagmiddag een marsch met muziek te maken en tevens op het voor. plein van het R, k. en Gemeenteziekenhuis eenige nummers uit to voeren. Aangetreden zal worden 's middags half vier op het Doele- plein. SPAARBANK SCHIEDAM *-te maand Augustus werd ingelegd 266.900 en terugbetaald 176.029.81. Het aantal inleggers ifoedroeg op 1 Augustus 20625 en op 31 Augustus 20734. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedroeg op 31 Augustus 1928 6.257.616.04. Hedenavond vangt Katholiek Leven verder aan met zijn halfmaandelijfcsche vergaderingen. Op het progTamma staat de behandeling der voorbereidselen voor den a.s. clubavond en contributieverlaging. Met het oog hierop worden de leden ver zocht in groten getale op te komen. Ook belangstellende aspiranten worden heden avond uitgenoodigd eens een kennismakings avond hij Katholiek Leven door te brengen. In het nieuw in aanbouw zijnd stadsgedeelte bij het Sterrebosch opent morgenmiddag de heer L. van der Akker een goed ingerichte brood, beschuit en banketbakkerij. Hiervoor is ingericht het nieuwgebouwde hoekpand, Aleidastraat no. 117, waarachter de heer v. d. Akker zijn bakkerij heeft ondergebracht. De bekende firma Benier uit den Haag lever de hiervoor de verschillende machines, uitge zonderd de heete luehtoven, die afkomstig is van de firma Hoppenen. De winkel zelf ziet er met zijn wi,t-betegelde wanden en den terrazzo-vloer heel helder uit en evenals in de bakkerij wordt hier tot het uiterste de hygiëne betracht. In een etalage, die voornamelijk dient voor het uitstallen van Chocoüateriën. is een geheel gesloten glazen vitrine aangebracht. De betimmering van den winkel is in eikenhout uitgevoerd. Een sober bewerkte bonbonkast is van dezelfde substantie. De afwerking van een en ander geschiedde door nikkel beslag, waardoor het geheel een keurigen indruk maakt, die ongetwijfeld aan den verkoop ten goede zal komen. Reeds langen tijd is het sportterrein der R. IC. S. V. „Excelsior" aan de Damlaan aan een systematische vernieling door den jeugd ten prooi. Eiken avond aanschouwen de be stuurders nieuwe verwoestingen. Sedert eeni- gen tijd is deze sportvereeniging in het bezit gekomen van een partij banken waarmede de schooljeugd niet de georganiseerde in de vacantie allerlei spelletjes uithaalde, die tot gevolg hadden, dat de partij banken groo- tendeels vernield is. Pi „tóLadigingen aan af rasteringen, clubgebouw, zooals kapotte ruiten enz. enz. zijn legio. Dezer dagen ls door de leden zelf een gedeelte van het speelterrein met graszoden belegd die echter gedeeltelijk door de jeugd er weer uitgenomen zijn. Het werk van vele avonden werd hierdoor weer teniet gedaan. De terreinen zijn behoorlijk afgesloten, doch de lieve jeugd, vrijwel uitsluitend jeugdige Damlaanhewoners, ontziet zich niet de het terrein omgevend^ slooten met steenen, hout, aarde enz. te dempen. De politie zal blijkbaar tegen dezek wajon- gensachtige vernielzucht scherper hebben op te treden. Tot dusver hadden de klachten wei nig resultaat. Alleen strenge maatregelen tegen deze van dalen zullen succes hebben. Bij de ln de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk gehouden zwetmproef, slaag den voor het diploma 35 dames, Afgewezen 1. Gisteravond omstreeks kwart over acht is van een uit Schiedam komenden personen auto even voorhij het poompstation op den Rotterdamschedijk, een voorband gesprongen. De auto, een Hanssa Loyd, no. H 43375 kwam op het tramspoor terecht en viel om waarbij de geheele carrosserie vernield werd. De chauffeur kreeg een lichte hoofdwonde, terwijl een mede-rijdende persoon er met den schrik vanaf kwam. Het tramverkeer onder vond ruim een uur groote vertraging. Door een bergingswagen van de garage Atlantis uit Rotterdam is de auto, die niet was verzekerd, weggesleept R. K. S. V- EXCELSIOR Bekerwedstrijden Zaterdag en Zondag worden de eeriewedstrij- den in de diverse afdeeiingen voortgezet, waar voor het volgende programma is saamgestel'd: Zaterdag a.s. Afdeelins C: 3 uur Aeolus aSt. Lodewijk a W. ICemenade 4 uur Excelsior aS/ D. S. a C. Witberg Zondag a.s. Af deeling A: 12 uur Duiven XGraaf Willem II F. v. Veen 1% uur L. en S. ID. H. L. I B. Heilman Afdeeling B: 3 uur Spartaan ID. H. L. 2 B. Scholte 4 uur S. G. V. I—St. Lodewijk I C. Witberg Volgende week Zaterdag en Zondag vinden de eindstrijden plaats. •Vriendschappelijk wordt nog gespeeld op Za terdag 5 uur: ExcelsiorbS. G. A. a en Zon dag Ignatius IExcelsior 3. Te Schiedam, 13 Sept., aangekomen: s.s. Altenfelde, met papierhout van St. Peters- burg in de Wilhelminabavcn; s.s. Doocilitas, van Rotterdam; s.s. General Smuts, 5 van Rotterdam beide om tef dokken in de Wil- helminahavens.s. Moerdijk van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. Van Schiedam, 13Sept., vertrokken: s.s. General Smuta, naar San Francisco. Te Schiedam, 14 Sept., aangekomen: Eng. s.s. Audacity, kapt. D. Gillies, van Harburg met olie voor N.V. Schieveem aan de ,W11- helminahaven, het schip vertrok héden weder derwaarts. Hrti'l V) il GEBOREN: Teuntje, dochter van W. Speij- er en Marinus Parallelweg. ONDERTROUWD: C. Bode 28 jaar en A. Scheffers 22 jaar; J. Sonneveld 23 jaar en W. Bloemendaal 23 jaar'; M. Bron 23 jaar en J. Oranje 19 jaar; H. Peeterg 39 jaar en A. van der Stelt 36 jaar; J. Govaar t 24 jaar en A. H. Eijk 23 jaar; H. Salari 24 jaar en J. Frenaij 16 jaar; W. van Toor 21 jaar en C. Landzaad 20 jaar. GEHUWD: E. Linnenbrink 33 jaar en E. Kaper 39 jaar; A. Zwaan 24 jaar en M. Slaven burg 23 jaar; A. van der Graaf 34 jaar en M. Struijck IS jaar; P. van Roon 28 jaar en A. van Beo-gen Walraven 28 jaar; A. van der Linde 24 jaar en M. Plooij 25 jaar. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT Het nieuwe programma verschenen Een prachtige instelling, die Katholieke Volksuniversiteit, voor het cultureele leven van de katholieken dezer stad van groote be- teekenis, maar desondanks niet voldoende ge waardeerd. Het afgeloopen jaar was de belangstelling voor de cursussen bevredigend, doch die voor de kunstavonden bleef beneden de gestelde verwachtingen. Dit laatste negatief resultaat was, ofschoon ook de kosten van de gegeven cursussen de ontvangsten aan contributies, lesgelden en gemeentelijke subsidie bedui dend overtroffen, voor het grootste deel de oorzaak van het belangrijk financieel tekort over het afgeloopen cursusjaar. ;In nood leert men zijn ware vrienden ken nen. Ook dit jaar mocht de R. K. Volksuni versiteit de waarheid van dit spreekwoord erkennen. Want wederom werd door de mil de gaven van de vrienden der R. K. V. U. het financieel tekort aangevuld, zoodat zon der zorgen, alhtans voor het verleden, een nieuw cursusjaar, maar dan zonder kostbare kunstavonden, kon worden voorbereid. Wederom ligt het bekende programma boekje thans voor ons, bevattend een keur van belangrijke en hoogst interessante cur sussen op zeer verschillend gebied. De cursussen zijn verdeeld in drie reeksen, waarvan de eerste aanvangt op 1 October, de tweede op 14 November de derde op 14 Januari. In de eerste reeks wordt op de zes Maan dagen door ir. H. Thunissen, b.i. te 's-Gra- venhage een cursus gegeven over moderne bouwkunst; onderwerpen als o.m. de stads woning, het intérieur, hoe onze woning in te richten, moderne kerkenbouw, stedenbouw, stad en dorp in de toekomst, genieten op het oogenblikkelijk in broeden kring belangstel ling. Het lijkt ons dan ook een goede gedachte een onderwerp als dit door een zoo bekend ar chitect als ir: Thunissen te doen behandelen. Op dè Wöèhadagen wordt $en cursus gege ven in Gregoriaansch door den heer J. Smit uit Leiden, gediplomeerd in de kerkmuzikale vakken en wetenschappen aan de R. K- Kerk- muziekschool te Utrecht. Een cursus, welke ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken uit de kringen van onze kerkkoren. Over „Landschappen en menschen, van eigen en verre landen", wordt op de Donder dagen een cursus gegeven door den heer W. P. Erkelens, leeraar aan de R. K. H. B. S. alhier. Aan den cursus zijn verbonden film- vertooningen, lichtbeelden en een excursie in het voorjaar 1929. Eveneens op de Donderdagen, maar dan voor den Linker Maasoever en wel in het R. IC Verenigingsgebouw, Afrikaanderplein, houdt de heer Piet Kasteel een cursus van 5 lessen over „Apologie" met actueele onder werpen. Op de Vrijdagen wordt een cursus gegeven in Grafische Kunst. Door zes verschillende deskundigen zal achtereenvolgens gesproken worden over de lithografie, de papierberei ding, de boekbindkunst, de ontwikkeling van de courant, de zetwijzen en over de zetma chine. Taalcursussen zullen worden gegeven in Italiaansch, Engelsch, Fransch en Duitsch. Op 14 November vangt de tweede reeks cursussen aan. Het eerst en wel op de Woensdagen spreekt de heer L. J. Rogier, de bekende historicus, die ook in onze courant een deel der geschie denis van Rotterdam behandelde bij het 600» Jarig bestaan der stad. HU zal nu behandelen SCHIEDAM, 14 Sept. Offieieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet ƒ19.— per H.L. H J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 14 Sept. Men noteert voor Meiasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet 17.— per H-Ii I II I I s Wij brengen een pracht collectie in alle modellen Wij noodigen U tot een bezoek uit, onze prijzen g zijn concurreerend. MAGAZIJN Reel. 278 IS 25 een gedeelte van de kerkelijke geschiedenis van ons vaderland en wel de emancipatie en het herstel in de 18de en 19de eeuw, een" hoogst belangrijk tijdperk met veel katholle* ke prachtfiguren. Doze cursus wtoirdt gegek ven in het Instituut St. Lucia, Aert v» u Les- straat. Over de Vredesbeweging wordt op de Don derdagen gesproken door den bekenden pro* pagandist voor de Vredesbeweging, den hee£ Ko de Haan, tegenwoordig een Rotterdam* mer en door Pater Mr. D. Beaufort O.F.M. ui| Wychen. Iets nieuws was het om ook een cureuh te doen geven over de Rotterdamsche Musea door de directeuren dezer Instellingen. We gelooven, dat men hier heel wat bijzonderhe den kan booren, welke den meesten Rotter dammers totaal onbekend zijn. Musea zijn' voor het cultureele leven van een stad van' veel waarde, kunnen die tenminste zijn als er contact is met de bevolking. Hieraan ont breekt veel. Deze ontbrekende schakel kan" door cursussen als deze worden aangebracht* We komen dan aan de derde reeks cursus* sen, welke op 14 Januari een aanvang né men. De heer Piet Kasteel opent met een cursul over apologie voor den Rechter Maasoever, De onderwerpen, die hier behandeld worden^ zijn verschillend van die op den eersten cur» sus. In den breede zal de heer Kasteel be handelen de theosofie en haar leiders. Marius Monnikendam, hoofdleeraar aa» het conservatorium voor muziek te Rotter dam, zal op de Woensdagen een muzlek-cursu( geven en daarbij behandelen César Franck etf Claude Debussy. Verschillende belangrijk^ werken der beide componisten zullen worde» uitgevoerd. Voor den Linker Maasoever wordt eenj cursus over sociologie gegeven door Prof. dr. Veraart in het Verenigingsgebouw aan het Afrikaanderplein. In het Instituut „St. Lucia" spreekt Ellen Russe over figuren uit de Noord- en Zuld- Nederlandsche letteren. Voor letterlievende» een belangrijke cursus. Ten slotte valt te vermeldeD een technische cursus, bestaande uit 4 voordrachten, waarva» 3 met lichtbeelden en 4 excursies naar d<! Bierbrouwerij d'Oranjeboom, de Kon. Luchtv- Mij., de Vuilverbranding en de Margarinefa- briek van Van den Bergh. Zoo niet anders aangegeven, worden deze cursussen alle gegeven ln de R. K. Hoogere Burgerschool, Beukelsdijk 91, waarvan de keu rige lokalen voor dit doel welwillend ter be schikking werden gesteld. Gelijk uit het besproken programma blijkt, ls ditmaal aan een wensch van velen voldaan door ook in Rotterdam-Zuid enkele cursussen te organiseren. Indien in de komend» win termaanden blijken mocht, dat ook de bewo(- ners van dat stadsgedeelte prijs op deze cursus sen stellen, zal zeer zeker in het volgend cur- susjaar het aantal leergangen worden uitge breid. De opening van het nieuwe cursusjaar zal plaats hebben op Donderdag 27 .September a.0. des avonds te kwart over acht ln de aula. va» de R. K. H. B. S. Beukelsdijk. Diêh avond zal als spreker optreden de bekende yiaamsch^ Dominicaan Pater L. J. Callewaert uit Gen| over „De Katholieke Kerk, glanspunt der be schaving". Het zangkoor van do proveniers- kerk zal dezen avond opluisteren, Laten Rotterdam's katholieken nu blijkefi geven den belangrijken arbeid van onze ka tholieke Volksuniversiteit te waardeereh. Zoo'n prachtig programma biedt aan verdek een keus naar eigen welbehagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1