Saucise de Beige pNew Eofllanö— Hoogstraat 161, bij deDam Wollen en halfwollen Ondergoederen. JANSEN EN T1LANÜS Vraagt monsterboekje. DE BETUWE VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 VAM VRüKEvDSBOMDSCH POLITICUS TOT BURGEMEESTER VAN DE MAASSTAD. EEN EVEN ONVERWACHTE, ALS ONGERIJMDE BENOEMING. MEER KLAARHEID GEWENSCHT. DE LAATSTE PHASE VAN EEN LOOPBAAN MOTOR VRACHTSCHIP RAP1DE. een c:medie ER PAST EEN KRACHTIG PROTEST Alléén verkoop voor Schiedam Korte Dam 7 Lange Kerkstraat 1(>. FLITSEN UIT DE ZUIDERSTAD HET BEGINT AL WEER, OPGELET, ZUIDERLINGEN VERBLIJDENDE TEEKENEN t Weer een bespreking zonder resnltagt politiek protest tegen dc benoeming sluit waardecring in zakelijk opzicht en s'-mpathie voor den benoemde niet uit" Een burgemeestersbenoeming in een onzer groote steden is een politiële vraagstuk. En deze benoeming van een Vrijheidsbondsch politicus tot burgemeester van de Maasstad is bij uitstek een politiek geval. Laten we vooropstellen, dat geen enkele par tij in onzen Baad een „recht" op bet ambt kon laten gelden. Geen enkele partij, allerminst de grootste fractie, die van de S.D.A.P. Zijn de so ciaal-democraten hier te lande in het algemeen nog maar weinig ,,magistrabel", met de Rotter- damscha partijgenooten is dit in bijzondere mate bet geval. We behoeven slechts te herin neren aan de roekelooze en destructieve partij en propaganda-politiek, die de sociaal-democra ten in de achter ons liggende jaren van finan cieels moeilijkheden hebben gevoerd: en we heb ben de stelling voldoende toegelicht. Toch is er in onze gemeentepolitiek één partij, die, zoo mogelijk, nog minder dan de esdeapeesche aan spraak kon maken op het burgemeesterschap! Het is de Vrijheidsbondsche fractie, welker be- teekenis in den laatsten tijd tot een minimale is ingestonken Intasschen: al vait er moeilijk een bepaalde partij aan te wijzen als rechthebbend op bet eer ste burgerschap dar stad: uit de huidige situa tie in onzen Raad zijn wel degelijk de richtlij nen af te lezen, die aangeven, hoe deze benoe ming wel en vooral, hoe zij niet moest uit vallen, om eenigszins te strooken met de eischen der politieke realiteit en der politieke rechtvaardigheid. In het positive bestuursbeleid in onze stad nemen de gezamenlijke rechtsche groepen een vooraanstaande en overwegende positie in. Tegen de t'inancieele avonturiers-politiek der sociaal-democraten vormde, „rechts" het hechte bolwerk, waarop de geheele burgerij zich ver laten kon. De Vrijheidsbond deed daarbij nog slechts dienst als bijlooper, soms als spelbreker, op zijn best als vijfde rad aan den reehtschen wagen. Zonder rechts kan er in onze stad niet wor den geregeerd, is 'n positief bestuursbeleid niet mogelijk. Men had dus aannemende, dat de Regeeriog zich eenigermate poogde rekenschap te geven van de werkelijke situatie in onze plaatselijke politiek minstens mogen ver wachten de benoeming van een reehts- „freundlieh" man, een ambtelijk of een niet ambtelijk persoon van niet al te sprekende po- Hcieke kleur, die als burgemeester een beleid we-nschSe te voeren, waarmede de rechtsche Kroppen zich in groote lijnen zouden kunnen Vereenigen. Tiet heeft niet mogen zijnIa plaats van éeat::, man-der-politieke-werkelijkheid-en-recht- vaardisheid is benoemd een. partij-politicus, en bos wel een vooraanstaand man inden Vrijheidsbond. De benoeming is, politiek gesproken, even on verwacht als ongel ijmd. Terecht schreef de heer ter Laan in de „Voorwaarts": „Binnen de gren zen van 'n gering aantal jaren is de situatie in onze groote werkstad een zoodanige geworden, dat de benoeming van een. Vrijheidsbonder tot eet sten magistraat der stad, tot algemeen leidsman in en van het gemeentebestuur, vloekt met de werkelijkheid en tot de meest reeele verhoudingen in lijnrechte tegenstelling staat". Dpzp Vrijheidshondsche burgemeesterbenoe ming is olieen te rechtvaardigen, als all e ambtelijke e n rechtsche candidaten voor 't hoo- ge ambt onbekwaam of onwillig zijn gebleken om den post te aanvaarden. Is dit 't geval geweest? Heeft Minister Kan dezen norm aangelegd? We kunnen 't vooralsnog moeilijk gelooven. Of beeft hier weer de traditioneele opzet voorgezeten dat in geen gevai een rechtsche mocht worden benoemd, dat alleen uit het aloude -denkende deel onzer natie een RoMerdamsch burgemees ter kan worden gerecruteerd? Het ware te wenschen. dat er omtrent de motieven van deze benoeming eenige meerdere klaarheid kwam. Zonderling en grievend is ook de gevolgde procedure. In tegenstelling tot de vorig© vacature, i3 dezen keer niemand nit het College van B. en W. over de benoeming ge hoord, zelfs niet de zoo verdienBtenvolle waar nemende functionaris. Voor het stadhuis kwam deze benoeming evenzeer uit de lucht gevallen als voor ons gewone stervelingen! Deze Vrijheidsbondsche burgemeester zal al leen een vruchtbare ambtsperiode kunnen pres- teeren, als hij zoo weinig mogelijk een Vrij- heidsbondsch burgemeester poogt te zijn. Want de tijd voor een straf liberaal burgemeester schap is in onze stad eens en voor goed voorbij. De Haagsche briefschrijver van ,,De Tijd" waarschuwde destijds, dat geen enkele politieke partij reden had om bij zonder belust te zijn op het burgemeesterschap in een onzer huidige groote steden. En hij waarschuwde terecht. Maar zijn woord gold wel zeer in het bijzonder voor de liberale partij. Het wil ons voorkomen, dat de Rotterdamsche Vrijheidsbond niet zoo veel stof tot juichen heeft in deze benoeming. Misschien is er voor de andere partijen meer grondvoor leedvermaak. Wil de heer Droogleever Fortuyn iets berei ken, dan zal hij rekening dienen te houden met de positie, die eenerzijds de rechtsche Raads- club en anderzijds de S.D.A.P. nu eenmaal in onze gemeentepolitie^ innemen. Zijn beleid zal de rechtsche groepen niet mogen afstooten. En het zal een krachtig, vooruitstrevend, waarlijk sociaal beleid moeten zijn. Aan het voorbeeld van zijn voorganger als liberaal magistraat van Rotterdam we hebben niet zijn onmiddel- lijken voorganger op het oog moge de heer Fortuyn zich zacht spiegelen. Naast de haven stad, liebbe de volksstad Rotterdam een goede plaats in zijn hart. Gelukkig schijnen, wat dezen kant der zaak betreft, de perspectieven van de benoeming niet al te ongunstig. De heer Fortuyn beantwoordt allerminst aan het standaardtype van den libe ralen magistraat, zooals ons dat vanuit de Wit te de Withstraat voortdurend voor oogen wordt gehouden. Dé Haagsche Unie-liberaal beeft in zijn politiek verleden momenten, die hem als Rotterdamscli liberaal kwalijk zouden worden vergeven! Daarenboven kan de nieuwe burgemeester geacht worden spoedig de politieke kaart van Rotterdam te zullen leeren kennen. Hij geldt als „plooibaar, zeer handig en tactisch" en hij is de eerste onstuimige jeugdjaren gepasseerd. Men mag dus aannemen, dat de heer Fortuyn niet zal trachten een Vrijheidsbondseh burge meester te zijn, zooals die misschien in den droom van menigen Rotterdamsehen Vrijheids bonder leeft. In ieder geval zal de nieuwe func tionaris naar dit ideaal niet kunnen streven, op straffe van zijn rozenpad in 'n doornenvallei te verkeeren. Al zal een dergelijk, gemitigeerd-libe raal burgemeesterschap misschien niet direct bevorderlijk zijn voor den vrede in de Vrij heidsbondsche partij en voor de heerschappij der „echte" liberale beginselen merk N.R.Ct. in onze goede stad Een politiek protest tegen de benoeming sluit waardeering in zakelijk opzicht en sympathie voor den benoemde niet uit. In den heer Droogleever Fortuyn krijgt Rot terdam een burgemeester van erkende be kwaamheid en groote ervaring in het bestuur der groeiende groote stad. Omtrent zijn meer persoonlijke eigenschappen verluidt alle goeds en vriendelijks. Als de nieuwe functionaris de deugden van den real-poiitiker bezit, zal hij kunnen bogen op een vruchtbaar burgemeester schap en zal hij in onze stad, met haar veie noodsn en behoeften, veel en practisch weTk kunnen doen. In dezen geest verheugen wij ons over de be noeming van dezen magistraat en heeten wij hem van harte welkom. Wij zeggen het den heer Ter Laan na; „Onze partij het zal uit het voorgaande wel duide lijk zijn heeft allerminst redenen tot juichen over deze benoeming. Toch zal zij zonder ook maar een oogen- blik de werkelijke verhoudingen uit het oog te verliezen den nieuwen burgemeester stellig niet onwelwillend tegemoet treden. Overal waar hij het goede wil zal hij ongetwijfeld voluit op den steun van onze fractie mogen rekenen" Wederkeerlg rekent Katholiek Rotterdam er op, dat de nieuwe burgervader de rechtmatige en billijke aanspraken van dit belangrijk deel on zer burgerij ten volle zal willen eerbiedigen. Dit burgemeesterschap beteekent mensche- lijkerwijze gesproken de laatste phase van een loopbaan, druk bezet en voor een aanzien lijk deel gesleten in dienst van het gemeene- best. Moge het den heer Droogleever Fortuyn gegeven zijn, n^jt deze ambtsvervulling zijn ar beidzaam leven waarlijk te bekronen. Tot zijn eigen bevrediging en tot heil van onze stad! Rtittsi-dam. js September. Hedenmiddag nee.t ite m alle opzichten welgeslaagde proef tocht plaats gehad met het nieuwe motorvracht schip. Knpide, gebouwd op de werf van dB N. V. Scheepsbouw en Kepuratiewerf Da Hoop, voórto Gebr. Boot ie Leiden en voor rekening van den hoer J. C. OosterwiJk, te Ouderkerk a/d. IJsel. Het .-.chip. dat een laadvermogen heeft van 892 tons, is lang SO M.. breed 6.50 M. en hol 2.15 M. Speciaal bestemd voor het vervoer van zand n arint is het 't grootste in zijn soort, terwijl het uitgerust met de meest moderne tosinrichting voor het vlugge verwerken der lading. Het heeft twee groote ruimen,, waarvan de Zijwanden inwendig met hout zijn betimmerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat het zand of grint tvisacbcn de spanten inkomt en dus bij het lossen geen onnoodlg oponthoud veroorzaakt. Met de zand en grinttosinstallatie, welke ls Betoverd dtvor de firma Duyvendtjk en van Over- oeek te Rotterdam, kan 80 tons per uur worden pdost. zoodat dus in vijf uur tijd de geheele lading van uit 't schip kan worden afgeleverd. Deze installatie Is opgesteld op het dek aan Dakboni d en terzijde van den stalen mast. Niet alleen voor liet vlugge behandelen der lading is zorg gedragen. Ook aan de inrichting der ver- Wijven van de opvarenden heeft men terdege fedacht. Zoo heeft men op het achterschip voor en schipper en zijn gezin een alleraardigste Jmjuit aangebracht, welke zeer gezellig is inge plakt en van alle comfort is voorzien. De ver wijven van de overige bemanning 5 in getal Jtevinden zich in het voorschip. Het geheel is electrisch verlicht, waarvoor een aparte dynamo is opgesteld en welke is geleverd door den heer den Hertog te Alphen a. d. Rijn. Verder is het uitgerust met een 3 cylinder compressorlooze 4 tact-Dtosel motor, geleverd door do N. V. Deutz motorenfabriek te Rotterdam. Deze motor heeft eene capaciteit van 150/180 P.K. Begunstigd door heerlijk na-zomerweder, had de proeftocht een zeer gezellig verlocp. te meer daar alles verliep tot volle tevredenheid en van de leveranciers en van den opdrachtgever. Voor al opvallend was het makkelijk sturen van het sehip, hetgeen ongetwijfeld moet worden toe geschreven aan het feit, dat het is voorzien van een „Oertz" patentroer. Tusschen Vlaardlngen en Maassluis werd op ,de gemeten mijl gevaren, (zoowel vóór, als tegen stroom), waarbij het schip een gemiddelde snelheid maakte van 9 mijl per uur. Te ongeveer 5 uur was de Rapide weder aan de Boompjes terug en hiermede het leuke uitstapje geëindigd. In de stad werden daarna de gasten genoodigd aan een gezelligen maaltijd, waarbij de heer P. Boot Jr. als lid van de directie allen welkom heette en onder zeer hartelijke bewoordingen allen bedankte, die er het hunne toe hebben bijgedragen om de Rapide tot volle tevredenheid van den opdrachtgever te kunnen afleveren. Spreker richtte zich hierbij nog in 't bijzonder tot den heer Kusters, directeur van de N. V. Deutz-motorenfabriek, waarbij bij vooral den nadruk legde op het rustige en feillooze werken van den door genoemde fabriek gelever- den motor. Vervolgens verklaarde schipper J. C. Ooster- wijk, dat hij gaarne de Rapide van de bouwers overnam. Bij bet gebruik van mannequins In de étala ges onzer modemagazijnen ls het een goede ge woonte, volkomen strookend met de gangbare opvattingen In ons volk, om bij het verkleeden der poppen de vitrines af to sluiten of anders te zorgen, dat door het omwerpen van een doek de pop wordt bedekt. Voor zoover ons bekend, is dit een algemeene gewoonte. Een uitzondering op dezen lofwaardigen regel maakte een exposant van mannequins op de Nenijto. Deze stalde daar een heele collectie van zijn poppen uit, zonder ook maar eenigszins met deze opvattingen van hetgeen past of niet past, rekening te willen houden. Het moet hem zeker duidelijk zijn geworden, dat zijn stand juist om deze uitstalling van ontkleeds mannequins een ongezonde belang stelling trok. Van meerdere zijden werd tot ons wel een verzoek gericht om van deze plaats een of an der woord van protest te laten hooren tegen iets, wat het bezoek van jeugdige personen aan de betreffende afdeeling der Nenijto onge- wenscht maakt. De ondervinding te dien opzichte weerhield ons. Het leek ons gevaarlijk in de kaart te spe len van een wien het blijkbaar te doen was op een dergelijke wijze onze opvattingen te kwetsen. Dat wij er thans nu de Nenijto toch haar einde nadert, alsnog over schrijven vindt zijn oorzaak ln iets anders. Dezer dagen bracht, zooals men weet, de Koninklijke Familie aan de Nenijto een be zoek. Op dezen dag waren ln bedoelden stand alle mannequins behoorlijk gekleed. Wij weten niet, of dit vrijwillig is geschied of op aandrang van hoogerhand. Maar hoe dit zij, men achtte deze uitstalling dus zoo in strijd met het publiek fatsoen, dat men het ongepast oordeelde in een dergelijke omgeving de Hooge Landsvrouwe en Haar ge zin te ontvangen. Achteraf blijkt dit evenwel slechts een hui chelachtig gebaar, een laffe comedie te zijn ge weest. Immers den volgenden dag was de collectie weer ln den vorlgen toestand terug gebracht en waren de meeste mannequins weer ontkleed. Tegen een dergelijke laffe houding, welke spot met de opvattingen van eer en fatsoen van ons volk, past een krachtig protest. MODESHOW HEINEMANN EN OSTWALD Eenige verrassingen De zomer raakt ten einde en de naderende verandering van seizoen brengt ons weer de modeshows. Een der eerste was ditmaal die van het mode huis Heinemann en Ostwald hetwelk daartoe Donderdag de dames had genood naar de foyers van den Grooten Schouwburg. Een eerste show brengt meestal verrassingen. Ook nu, voor sport- en reiskleeding blijft de rechte lijn, maar voer gekleed wordt getracht de mode een andere richting uit te sturen. De rokken zijn veel langer geworden en veel wij der, de taille korter en nauwer, terwijl bij heel veel creaties de ceintuur een onderdeel van importantie is geworden. Er zit in de nieuwe mode, welke ons op deze show werd getoond,, iets wat vele dames niet zoo maar weer zullen accepteeren. Dacht men voorgoed verlost te zijn van allerhande onnoo- dige en onnutte aanhangseltjes en versieringen, thans worden deze weer, zij het in anderen vorm, teruggehaald. En dit- valt te meer op, wijl ook de rationeele en slanke eenvoud zich handhaaft. We zagen op deze show werkelijk toiletten, waarvan men moeilijk kan gelooven, dat ze in eenzelfde jaar ontworpen zijn- Het zal in het komend seizoen voor vele da mes een moeilijke keuze worden. Belde rich tingen loopen sterk uit elkaar. En beide weten zij veel elegance en schoonheid te bereiken. En er gaat voor oogen die weer niets zagen den laatsten tijd dan de slanke lijn, een bekoring uit van costuums, welke een accent van gra- cieuse statie krijgen, door lange afhangende stukken, ceintures en al dies meer. Prachtige bontmanteltjes werden op deze show getoond. Overheerschend bleek Breit scbwanz in alle modetinten, Hermelijn, Ners en Canadeesche Nerz. In de brocaat-zijden stoffen is de kleurscha- keering weer verrijkt. Ook in het velourschif- fon imprimé, wat nog sterk in trek is, zijn prachtige patroons met weer heel nieuwe tin ten. Ook crêpe satin ls nog steeds gezocht. Wat de kleur in het algemeen betreft, zagen we veel rood, zwart, goud, bruin en mooi Rus sisch groen, terwijl ons opviel een nieuw bleu grijs, licht en donker genuanceerd, uitgebracht als Patou's New Color. INSTITUUT SCHOEVERS In verband met het Internationale Stenogra fen-Congres in Budapest verscheen de laatste aflevering van „Het Instituut' als Internatio naal tijdschrift, waarin verschillende talen n.I. Nederlandsch, Fransch, Dultsch, Engelsch, Spaansch, Italiaansch, Hongaarsch, Poolsch, Roemeenseh, Tsjechisch, Gr.eksch, Deensch, Zweedsch en Esperanto 'djn opgenomen. Een gedeelte van de oplaag wordt ln Boeda pest onder de afgevaardigden ran ongeveer alle landen der wereld verspreid. UITBREIDING ST. JANSCHOOL. Hedenmorgen Ls aanbesteed het verbouwen en uitbreiden met ©en gymnastieklokaal en zevende klasse van de SL Janscbool aan de Sionstraat. Laagste inschrijver was de firma A. G. Sondermeyer en Zn. voor 29.343, aan wie behoudens goedkeuring ran B. en W. het werk is opgedragen. Meel, 2785S 13 Nog schijnt de zon en soms fel; vooral op de open bultnewegen is haar kracht nog merkbaar, doch de dagboog wordt korter, Phaeiton laat zijn wagen niet zoover meer uittloopen. Te zamen met de van alle kanten opkomende wolkenpakken werkt ons daglicht apparaat om des avonds vroeg in te zetten. Nog draagt het geboomte in al zjjn schakee ringen van hoog en laag van ajour en dicht begroeid den zomertooi, ofschoon op enkele plekken heit groene kleed leelijke vlekken bo- gint te vertoonen. Nog juichen in oud- en nieuw Vreewijk dui zenden bloemen van allerlei rang en stand van een rijke verscheidenheid van kleur. Maar dit alles zal niet lang meer duren. De wind poogt in hooger sferen een opstand te verwekken van den kant van Siberie is de aankomst van den eersten aanvoer koude al merkbaar. Weldra.maar laten we liever het bestaande .heerlijke weer prijzen. Echter zijn we niet allen klanten van de Maashaven, die winter en zomer-, herfst en lente-avonden hun avonden vergooien, waar mede we maar willen zeggen, dat nu de herfst nadert met daarachter de winter, de gedach ten weer moeten uitgaan naar het nieuwe seizoen, dat nu toch eindelijk ook meer voor de groote massa een werktijd moest beteeke- nen. Er wacht nog zooveel arbeid, er valt nog ontzettend veel 'te leeren. Men heeft zoo lang genoeg om wat wetenschap, men weet dikwijls zoo ijzingwekkend weinig van zijn meest eenvoudige godsdienstige en sociale beginselen. Welnu de gelegenheid tot vermeer dering van kennis zal dezen winter in rui me mate worden gegeven. Op de eerste plaats krijgen we weer confe renties voor niet katholieken, waar men zelf kennis kan opdoen en waarheen men ook andre niet-katholieken moet trachten te krijgen. Voorts zal de R. K. Volksuniversiteit dit jaar voornamelijk op aandringen van de Zui- derstad zelf met twee cursussen een proef ne men in een apologetische door den heer Kasteel, een sociale door den professor Veraart. Is dat iets of niet.Hoe zal nu het Zuiden daarop reageeren? Lees, denk, spreek, bespreek, propageer, wakker aan, koop een kaart, wordt cursist en kom, zouden we willen zeggen. De Zuiderstad heeft een naam te verliezen. De Zuiderstad heeft ook dikwijls hard geroe pen. De overkant luistert en.wordt te leurgesteld? Neen dat zal niet. We komen binnenkort op deze aangelegen heden van conferenties en cursussen nog uit voeriger terug, want zij zijn van te groot be lang, dan dat daarover met een enkel woord mag worden volstaan. Roomsch Zuid zal nu haar waren aard moeten toonen en blijk die nen te geven, of het haar ernst is met haar ontwikkeling, wetenschap en katholicisme. Op ander gebied zijn onderwijl verblijdende teekenen, waar te nemen. De toegangsweg naar Zuid: de Oranjeboomstraat trekt veler aandacht. Met vreugde ziet men de keien tonnen teer komen, want wat de nieuw straat beteekent demonstreert wel het bes het oude ingezakte, rimpelige en hobbelig oude gedeelte. Ook een andere weg naar ha Zuiderterrein; de Parelllweg blijft door e©( voortgezette tegelactie aan aangenaamheid winnen. Met de spoorweghavenbrug, die al gedeeltelijk in nieuwe kleed ij is gestoken is de grauwe aanblik van den rivierkant stuk ken verbeterd. Ook die spoorwegen zijn aan het opknap pen: geslagen, hoewel zich haar actie beperkt tot het verhoogen van den schoorsteen op het goederenkantoor „Feijenoord" en het ln orde maken van rails. Maar bestrating? Ons niet gezien, zeggen de Nederlandscbe Spoorwegen. Rond de Waalhaven blijft groote drukte heerschen. Nabij Heyplaat organiseert de Hol- landsche Beton Mij. haar werkterrein voor de caissons ten behoeve van het Driehavenplan, de voorbereidende maatregelen voor de opspui ting van de Rhoonsche Kiesheid duren nog voort, de scheepswerf en machinefabriek krij gen steeds meer cachet, terwijl nabij het Vliegveld straatjes worden aangelegd ten gunste van de varende bezoekers aan Waal haven. 't Is wel wat laat in het seizoen dooh laten we deze actie beschouwen als een goed voorteeken, dat voor den volgenden zomer ook lijn 2 of een tramlijn van de Scheepshou- werstraat naar het vliegveld zal zijn doorge trokken. Interessant wordt nu de arbeid bij de Dort- munder Union in de buurt van Van Walsum alwaar thans een der geweldige kleppen voor de nieuwe Koninginnebrug in haar pre- mitieve vormen is opgesteld. De bouwactie heeft wederom eenige nuan ceering ondergaan. Gewerkt wordt rondom Eemstein en aan de WolphaertsbochL Welk een bocht dit wordt, kan men aflezen van de woningcijfers, want het reeds gebouwde einde draagt het nummer 511. De grootste bouwattraetie is momenteel ge concentreerd in den bekenden driehoek achter de Brielsche. laan, alwaar ook wederom een aardige woonwijk zal verrijzen en een concur rente wordt van de interessante provinciale buurt, welke echter heel wat voor heeft op de kazernebouw, intusschen ook opgeknapt, van de Westerbeekstraat en Immobiliabuurt. Tenslotte trekt veel belangstelling de scho lenbouw aan het Putsche plein. Al wat „Putscht" komt in keurige conditie, waarbij evenwel krachtig moet worden aangedrongen op een eveneens behoorlijke afdoende bestrating De daarbij aansluitende Pretorialaan zal dan naar we nog altijd hopen, ook een degelijks beurt krijgen. Tot slot, ,u prepareert u alvast op de nadere mededeelingen betreffende de conferenties voor niet-katholieken en de cursnssen. Het Zuiden moet zich dezen winter het vuur uit de stoffen loopen. Wie strijdt er mee! Het antwoord moet daverend zijn. R. K. VEREENIGING VAN R. K. HANDELSREIZIGERS. Wintel-programma. Wij ontvingen van het bestuur der afdeeling Rotterdam van de R. K. Vereeniging van Han delsreizigers een programma van de lezingen, vergaderingen en festiviteiten, welke dit win terseizoen zullen plaatsvinden. Vrijdag 14 September. Lezing met lichtbeel den door Jan Beereuds „Mijn voetreis naar Rome". Vrijdag 12 October „De Vakgroepen in St. Christoffei", door W. Lucassen, buitengewoon bestuurder van de vereeniging. Vrijdag 9 November „Een wandeling door de Catacomben" door Pater W. van den Bosch. Zondag 2 December. St. Nicolaasfeest en cabaretavond. Vrijdag 14 December „Christelijke gedachten in de Maatschappij" door kapelaan Ph. Hoo. gervorst. Vrijdag 11 Januari. Jaarvergadering. Vrijdag 8 Februari. „Plichten en Rechten van den R. K. Handelsreiziger" door C. G. Bekkering, algemeen voorzitter van St. Chris toffe! Zondag 10 Februari: Vastenavondfeest. Vrijdag 8 Maart: „Zeven jaren straatpredi king" door Jos. Mineur uit Amsterdam, lid van „De Klare Waarheid"_ Vrijdag 12 April: „Het Laatste Avondmaal in de beeldende kunst" door L. H. J. Witte uit Biltkoven. Hedenavond zal dus de eerste lezing plaats hebben, „De voetreis naar Rome" door den beer Jan Beereuds, in de bovenzalen van Café Restaurant Centraal aan het Hofplein. Deze avond is speciaal belegd voor leden en niet-leden (Handelsreizigers). Door de Afdee ling Rotterdam is een nieuwe werkwijze ge volgd ter verkrijging van nieuwe leden. De kabouters van ons blad hebben al zooveel ge daan ln het belang van hun lastgevers, dat het bestuur van de Afd. Rotterdam gemeend heeft, ook het leger kabouters aan het werk te moeten zetten, om meerdere bekendheid te geven aan het doel en streven van hun vereeniging en naar wij vernemen met schitterend succes. Daar nu bovenstaande lezing de eerste ts van een reeks, welke het wlnterprogramma uit maakt, Is het voor lederen belanghebbende zaak, zich zoo spoedig mogelijk te latein in schrijven. De afd. Rotterdam gaat een schitterenden winter tegemoet, reeds nu zijn meer leden toe getreden dan in 1927 het geheele jaar. Het vergaderingbezoek is met 50 pet toegenomen. Allemaal teekenen om optimistisch de toekomst af te wachten. Het is dan ook het vaste voor nemen van het bestuur, dat de afd. Rotterdam dit jaar de tweede plaats zal veroveren in de reeks van afdeellngen, welke St. Christoffel telt. Dat kan wanneer zij de medewerking krijgt van de leden en de sympathie van Katho liek Rotterdam. Het secretariaat is Mathenesserweg 56a, al waar allo inlichtingen sija to bekomen. NOVEMBERSCHOUW. In November zal een schouw worden gedre ven: over alle wegen paden weteringen slooten, enz. of ter vervanging daarvan gelegde riolen of waterleidingen, liggende ten Westen van de Rotterdamsche Schie, den Coolsingel, de Schie- damschevest, de Scheepstimmermanslaan en da Veerkade, op Dinsdag 6 t. e. m. Vrijdag 9 No vember a.s. Over die, liggende ten Oosten van de Rotter damsche Schie, ten Noorden van den Goudschen singel en ten Westen van Schielands toevoer- kanaal, op Dinsdag 13 tot en met Vrijdag 16 November a.s. Over die, liggende ten Oosten van Schielands toevoerkanaal, ten Noorden van den Oost Zee dijk en ten Westen van de Ceintuuraaan, voor zoover zij gelegen zijn tusschen en langs aan eengesloten bebouwingen, op Dinsdag 20 tot en met Vrijdag 23 November a.s. Over die, liggende op den Linker Maasoever, ten Westen van den Dordtscheustraatweg, doch alleen voorzoover zij gelegen zijn tusschen en langs aaneengesloten bebouwingen, niet behoo- ren tot het verband van den polder Charlois en niet gelegen zijn in den voormaligen polder Robbenoord en Plompert, op Dinsdag 27 tot en met Vrijdag 30 November a.s. HET CONFLICT IN HET STUCADOORSBEDRIJF. De partijen, betrokken bij dat conflict hebben een conferentie gehouden, op uitnoodiging en onder lei-ding van „Ons Belang" organisatie van bouwondernemers. Deze bespreking beeft voor- loopig geen resultaat opgeleverd. Reel. 2783S 24

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2