Zaterdag 15 September 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT. ernstige mijnontploffing IN DUITSCHLAND gerechtelijke dwaling? VOLKENBOND EN ALCOHOL VRAAGSTUK Zeshonderd bedelbrieven per d;,g NU AMANOELA TERUG IS ORKAAN IN WEST-IN Dl DE H. VADER EN CHINA FRANSCHE POLITIEK RIJNLAND-ONTRUIMING De Fransche begrooting voor 1929 is thans 0Penbaar gemaakt. De totale inkomsten wor den geraamd op 45.281 millioen francs en de totale uitgaven op 45.225 millioen francs. Het Ministerie van Financiën is verantwoordelijk voor het grootste deel van de uitgaven, nl. 25.241 millioen francs, die grootendeels ver- Mscht worden voor den schuldendienst. De post in de uitgaven, die een sterke ver- Mindering vertoont, is die voor de betalingen Mtn de bevrijde gebieden; met 226 millioen fr. zij ongeveer 50 millioen francs lager dan op de vorige begrooting. Voor alle andere departementen zijn de uit- Ötven gestegen, het meeste die voor het mini serie van Oorlog. Daarvan is de begrootings- ®°st met 784 millioen francs gestegen tot 6815 Millioen francs. De uitgaven voor de marine bedroeg 2960 millioen francs, zoodat de 6tHjdmacht thans 9775 millioen francs kost. ^t is bijna een kwart van de uitgaven. Het ministerie voor Openbaar Onderwijs bomt op de begrooting voor met 3091 millioen ,rkncs. De uitgaven voor leger en vloot be dragen ongeveer drie maal zooveel! Een Sroote stijging vertoonen de uitgaven voor het Ministerie van Arbeid, die voor 1928 werden bagroot op 958 millioen francs en nu op 1233 Millioen. Dit is vooral het gevolg van de gToo- twe uitgaven voor sociale verzekering. De uitgaven voor het ministerie van Pensioe nen zijn gestegen met 115 millioen francs tot millioen; ditt moet voornamelijk worden t°egeschreven aan de verhooging der pensioe- in verhand met de hoogere kosten van bet levensonderhoud. Poincaré heeft trouwens voor vrijwel alle departementen hoogere inkomsten geraamd. Hij ïaamt de inkomsten uit de directe belastingen gewone middelen op 39.236 millioen francs, dl. 1310 millioen meer dan voor 1928. Daar bet van inkomstenbelasting vrijgestelde bedrag Verhoogd is, mag men hieruit de conclusie trekken, dat het belastingpercentage verhoogd worden voor de groote inkomens, hoewel b'eromtrent niets is medegedeeld. De radicalen zouden onder leiding van Oail- la,« Poincaré's standje wel graag in elkaar ^koppen doch de Fransche premier laat zich wet zoo verzetten. Hij heeft al vast twee minis- Ma benoemd in plaats van den verongelukten °kanowski en beide benoemden zijn aan den êeMatigden kant. Men kan dus verwachten, dat dit linksche kabinet zoover rechts zal gaan als het maar eenigszins, kan. Briand, die morgen weer te Genève verder onderhandelen moet, heeft zijn instructie mee gekregen om te onderhandelen over de Rijn land-ontruiming. De Fransche bladen voorspel de al een gunstlgen afloop voor de onderhan delingen Frankrijk en Rijnland vrogen ont ruimen en Duitschland zou daarvoor de scha devergoeding regelen naar Fransch verlangen. De Fransche regeeTing kan niet voorbijzien, dat de militaire controlecommissie zich uit Berlijn en andeTe Duitsche steden heeft terug getrokken, op grond van de gunstige rapporten van generaal Noliet en verder niet het feit dat Parker Gilbert steeds een regelmatige uit voering van het Dawesplan heeft vastgesteld. Mag men de baden gelooven, dan heeft Frankrijk als voorwaarde voor de ontruiming van Rijnland geëischt: de instelling van een commissie met bevoegdheden, welke na het vertrek der troepen alle klachten in het ont ruimde Rijnland zal onderzoeken en in welke oommissie de Duitsche rechten op gelijken voet zullen zijn vertegenwoordigd. Deze com missie z!a! geen controle commissie zijn en toch voldoen aan den eisch van Frankrijk .in zake de veiligheid. Verder zal In October een blijvende commis sie van deskundigen bijeenkomen om de kwes tie van de mobilisatie van een deel van de Duitsche sck&devérgoedlngsschuld en de op lossing van het geheele schadevergoedlngs- vraagstuk te behandelen. Het aannemen van deze voorstellen zou een tegemoetkomen van Frankrijk inzake de ont ruiming van het Rijnland vergemakkelijken. Intusschcn eischen de Belgen, wederom ver goeding van de, in oorlogstijd dooi' de Duit sche bezettingsautoriteiten in België uitgege ven bankbiljetten ter waarde van zeven mil liard goudmark. In den laatsten tijd heeft de Belgische re- geering reeds zeer dikwijls deze kwestie aan geroerd. Bij de komende onderhandelingen zal dit evenwel niet meer geschieden, daar er op gewezen is, dat dit een vraagstuk titsschen Duitschland en België alleen is, dat in geener lei velband staat met de ontruiming van het Rijnland. Het kleine België zal op dit punt dus wel weei aan het kortste eindje trekken. De groote broers zorgen wel voor zich zelf. Talrijke arbeiders getroffen ^AlDENBURG, (SILEZIë), 14 September, v. - B.) Gisterenmiddag had op de Giückhilf 'Medens-Hoffnungsmijn in Neder-Hermsdorf ernstige koolzuur-uitbarsting plaats, waar- °°r 26 arbeiders getroffen werden. btej- een ontzettend geweld volgde een ont- Hing, waardoor ongeveer zeshonderd wa- 0,M ltolen losraakten. Drie in een aangren- jMhl terrein werkende mannen werden er onder Staven en konden tot dusverre niet gebor- S(M Worden. Het koolzuur verbreidde zich snel in nabij- legen gedeelten, waardoor nog 23 man bij de Mp betrokken werden. j,Het reddingswerk is onmiddellijk begonnen. Man konden na korten tijd in veiligheid ge- Scht worden. Twee van hen moesten echter het mijnwerkersziekenhuis vervoerd wor- de berging der drie onder de puinen be- aven mannen wordt nog steeds gewerkt. ÖE MOORD IN DEN DUITSCHEN TREIN In liet liuis van den verdachte Hopp, de verdachte moordenaar van in trein doodgeschoten en daarna uit de geworpen heer Nordman, is een zeer tfen £<i man- Gewoonlijk treedt hij op onder K? haam van prins von Skanderbue. Van is hij eigenlijk schilder. Hij spreekt hoog-Duitsch, vloeiend Engelsch en Dfta Busslsoh 6n Nederlandsch. Sinds een weken woonde hij bij verre bloedverwan. 7e Harburg. Vaak ging hij voor een Zy,1 dagen op reis, naar hij beweerde voor lshetl' Van één zijner reizen bracht hij on- DE BELGISCHE LEGERWET AANGENOMEN Met 92 tegen 47 stemmen HHUSSHL. 14 s0ptem;ber. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De Kamer heeft heden met 92 tegen 47 stemmen en 2 onthoudingen de militaire wetten goedgekeurd. Den inhoud er van hebben wij reeds eerder samengevat. EEN KOSTBARE .LADING" Een dozijn multi-niillionnairs De „Olympic" van ide White Starlijn is de- zei dagen uit Southampton naar New-York ver trokken met twaalf multi-millionnairs aan booid, wier gezamenlijk vermogen wordt ge- schat op 2.400.000.000 gulden! In de ruimen van het schip staan 13 auto mobielen ter waarde van 240.000 gulden. tóa °'a- €en dasspeld met briljanten en een "hrLl ingen mede, die vermoedelijk ook op Jachtmatige wijze in zijn bezit waren ge- Ttee n' ^erl'ed'ein week Vrijdag verdween Hopp W1- uit Harburg om eerst Dinsdag j.l. ete keeren. Zijn kleeren waren bij zijn gescheurd en vuil. Hopp presen- koft?6 zijn bloedverwanten sigaren uit een die men nog nooit in zijn bezit had en zooa'e than3 is gebleken aan heeft toebehoord. Onmiddellijk na kj- Hmiskomst heeft Hopp zich geheel veT- kutw v®rmoedelijk om niet te worden her- üv' HIJ is daarop weer uit Harburg ver- Rft,!?611- Bij een huiszoeking, die heden te 'n de woning van zijn familieleden 6<:.V(> ëehouden, zijn verschillende voorwerpen die aan Nordman hebben toe- ^"bowski onschuldig ter dood gebracht Ha-, uit Sehwerin wordt gemeld, heeft de MsqMBge-r yan den ter dood gebrachten Rus- ÏCocheM krijgsgevangene Jakubowski, advocaat sen verklaring gepubliceerd, waarin het h "ik Weet beslist, dat de wegens moord op ^°®ens veroordeelden en ter dood ge- 6» Jakubowski volkomen ik onder st bet woord „volkomen" onschuldig Nr,, 62611 moord is en dat hem noch mede- hoch mededaderschap ten laste gelegd Ik ^01'den. i&24> f'aag Fritz Nogens aan, op 9 November avonds tegen half 6 Ewald Nogens met Gri voorbedachten rade gedood te heb- A V j.^bediger grondt deze verklaring op een L ks verdachte omstandigheden. KONING ALFONS IN ZWEDEN Naar Woltf uit Stockholm meldt, is de Spaansche kruiser „Principe", met koning Alfons aan boord te Stockholm aangekomen. Koning Gustaaf begaf zich aan boord om zijn gast te oegr-oeten. To-i pedobooten en een vliegtuigeskader waren den kruiser tegemoet gevaren. Onder saluutschoten van de oorlogsschepen en de batterijen aan land, ging koning Gustaaf van Zweden aan boord om zijn hoogen gast te be groeten. De beide koningen voeren daarop met hun gevolg i„ 43 koninklijke sloep naar den wal, waar de vlce-voorzitter van den ge meenteraad van Stockholm den koning van Spanje met een rede in de Spaansche taal begroette. In open rijtuigen begaven de konin gen zich daarop onder betuigingen van bij val door het publiek naar het slot. De stad is feestelijk vetnsierd en de schepen in de haven vlaggen. Koning Alfons van Spanje zal drie dagen te Stockholm vertoeven. Zijn bezoek zal in elk opzicht een particulier karakter dragen. Heden gaan de beide vorsten voor twee dagen op jacht. Van Zweden gaat koning Alfons vervolgens naar Engeland. HET REVOLUTIONAIR IN SPANJE COMPLOT De gearresteerden zijn vrijgelaten Berichten van de Spaansch-Fransche grens bevestigen, dat de revolutionaire beweging in Spanje, ten minste voor liet moment, onder drukt is Alle in de Spaansche steden en in de nabij- personen heid van Gibraltar gearresteerde zijn Vrijdag vrijgelaten. Men ziet hierin een teeken, dat de regee ring zich weea' volkomen meester van de si tuatie voelt. De censuur maakt een nauw keurige voorstelling van de jongste gebeurte nissen echter moeilijk. Een Reuter-telegTam uit Gibraltar meldt eveneens, dat gisteren op last van Madrid de vijftig verdachten, die eergisteren te La Linea aangehouden waren, weer op voeten zijn gesteld. vrije AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Twee dooöen. FRANKFURT a.d. ODER, 14 September. (VJA) Gisteren ls een auto door den trein ge grepen en totaal vernield. Van do drie Inzittenden werden twee op Slag gedood; de derde werd ernstig gewond. - Geen actie voor geheG-onthouding GENèVE, 14 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). In de tweede commissie is vandaag besloten het alcohol-vraa.gstuk of althans enkele zijden daarvan binnen den be moeiingskring van den volkenbond te trekken. De heden eenstemmig aangenomen resolutie heeft de volgende strekking.; De volkenbondsvergadering noodigt het hygiënische volkenbondscomitê uit, alle moge lijke statistische inlichtingen te verzamelen met betrekking tot het alcoholisme en meer nog de gevolgen van het alcohol-misbruik. Het hygiënische comité zal voorts op grond van de verzamelde gegevens o.a. het licht doen schijnen op den verderflijken invloed van het gebruik van alcohol van slechte kwaliteit. Bovendien noodigt de volkenbondsvergade ring bet economisch volkenbondscomitê uit, een studie te maken van de kwestie van de onderdrukking van den smokkelhandel in hst algemeen en van alcohol in het hijzonder. De volkenbondsvergadering verklaart, dat weliswaar de zorg voor de onderdrukking van den smokkelhandel op de eerste plaats be hoort tot de taak van de belanghebbende staten zelf, doch dat desniettemin de tot standbrenging van een algemeene conventie zijn nut zou kun nen hebben. Met het oog hierop, wordt het, economische comité uitgenoodigd na de beëindiging van zijn studie, voorstellen In dien geest voor te leggen. Tenslotte wordt in de resolutie uitdrukkelijk vastgesteld, dat dit op geenerlei wijze betrek king heeft op wijn, bier en cider. POLEN TEGEN DE KINDERBEPERKING Arbeid voor de gezondheidscommissie van den Volkenbond GENèVE, 14 September. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De tweede commissie der volkenbondsvergadering is na de behandeling van de motie inzake het alcoholisme overge gaan tot de bespreking van werkzaamheden van het hygiënisch volkenbondscomitê. De Poolsche gedelegeerde merkte op dat de volkenbond tot dusverre verzuimd heeft datgene te geven, wat het dringendste noodza kelijk is, n.l. de propaganda voor verminde ring van geboorten krachtig te bestrijden. PGOLSCH DORP AFGEBRAND 150 families dakloos. WARSCHAU, 14 September. (V.D.) Donder dag is in een dorp bij Petrikau in een Jood- scbe bakkerij brand uitgebroken, welke zich door gebrek aan blusch-materiaal snel uitbreid, de. Na een uur stonden reeds 20 huizen in brand. Toen de brandweer uit de omliggende dorpen arriveerde, was bet te laat. Het geheele, uit 37 huizenbestaande dorp is afgebrand; 150 families zijn dakloos. De schade bedraagt meer dan een millioen zloty. EEN ONGELUKKIGE MILLIONN AIRS WEDUWE. Het lot van de alleenstaande schatrijke vrouw is niet gelukkig. Dit bewijst thans weer de geschiedenis van één der rijkste vrouwen ter wereld, lady Houston. Lady Houston is de weduwe van den reeder sir Robert Houston, die haar het grootste deel van zijn fortuin ten bedrage van 84 millioen gulden achterliet. Zij betaalde een slordige 18 millioen gulden aan de schatkist ais accijns op het overlijden, ofschoon ze bestreden had, daartoe verplicht te zijn, wijl haar maazaliger tijdens zijn leven in Jersey gedomicilieerd was. Van de baar resteerende millioenen wilden verscheidene gegadigden haar met graagte vér- lossen, van weike bereidwilligheid zij op mon delinge en schriftelijke wijze de meest ondub belzinnige blijken gaven. Om deze uitingen van belangstelling voor haar brandkast te ontvlieden, trok lady Hous- t.ou zich terug Sn het hart van de „Grampian Mountains", 1400 voet boven den zeespiegel. Met tien of twaalf bedienden, van Londen meegenomen, leidt ze daar een eenzaam be staan. Maa.r toch wordt ze ook daar door brief schrijvers lastig gevallen. Zij ontvangt soms moer dan C00 brieven per dag. Bij de ontvangen brieven zijn er van oude en jongelieden, die naar haar band, mitsgaders naar haar geld, dingen; van vrouwen, die zich jong en schoon noemen en vragen, door haar in het hooge gezelschapsleven geïntroduceerd te worden; een brief, vergezeld van twee stuk ken oud en verlegen bont, op welk onderpand 35 pond sterling te leen wordt gevraagd, ter wijl het bont nog geen shilling waard is; vele brieven van mensehen, die een zaakje begonnen zijn en hun kapitaaltjes verspeelden, enz. Lady Houston is er half ziek van geworden. De brieven verbranden gaat niet, want er kan ook post bij zijn, die tot de gewone voor haar bestemde correspondentie behoort. Door de vertraging, waarmee de brieven gelezen moeten worden, blijven belangrijke stukken, die er tusscken zijn, soms weken lang oningezien. Lady Houston, die aan een reporter, welke haar in haar eenzaamheid in de bergen eens was gaan opzoeken, haar hart uitstortte, kon niet nalaten, de verzuchting te slaken: „Zalig zijn de armen, Zij worden niet half ziek ge maakt, zooals ik. Zij zijn niet het geliefkoosd mikpunt van den bedrieger. Y/at meer is, zij kennen de vreugde van te geven en te ont vangen. De arme kan een shilling gev.en, die liem de dankbaarheid doet ten deel vallen, welke de 1000 shilling van de rijke vrouw niet vermag uit te lokken. 11: kan de werkelijke armen beter ontdekken dan door bedelbrieven. Het armst zijn de stille armen. Als zij menscben zien, nog armer dan zij, doen kijken zij wee moedig naar bun laatste shilling en.... geven. Zij kennen een geluk, dat nooit bet mijne kan zijn. Al mijn gold is niet genoeg om mij van zulk een dankbaarheid te doen genieten, als zij ondervinden." De moderniseering van Afghanistan Herhaaldelijk hebben wij reeds melding ge maakt. van verschillende hervormingen, welke de koning van Afghanistan na zijn Europee- sche reis door Europa in zijn land wil door voeren, gisteren nog door het verzet, dat zich daar tegen de moderniseering blijkt te ontwik kelen. Eeu eenigszins uitvoerig overzicht over die reorganisatie treffen wij in de „Times" aan. Er blijkt wel uit, dat het den koning oprecht g meend is met zijn plannen en men zal er ook uit kunnen begrijpen, dat de conservatieve geesten in Afghanistan zich wel tot een tegen actie genoopt moeten voelen. Volgens de offieieele mededeeling dan in de „Amani Afghan", een Kaboelsch blad heeft de onlangs gehouden jirga (volksvergadering) besloten, dat de raad van state wordt vervan gen door een nationale vergadering van 150 leden. Regeeringsambtenaren zullen voor dit lichaam niet kunnen worden gekozen en vreem delingen, die tot Afghaan worden genaturali seerd kunnen pas, na tien jaar in Afghanistan gewoond te hebben, worden gekozen. Uit de ministers worden afzonderlijke raden gevormd, waaronder een om de klachten, wel ke door de leden der nationale vergadering naar voren worden gebracht, te onderzoeken. Er werd bes.oten, dat de dienstplicht van twee tot drie jaar zou worden uitgebreid en dat gelegenheidskleeding en groot-tenue-uni- fovmen zouden worden afgeschaft. De burger kleding zou bestaan uit een zwart costuum e:. de militaire kleeding uit een khaki uni form. Eveneens besloot men alle vormelijke adressen af te schaffen; de koning en de ko- n'-'gin en alle ambtenaren moesten in brief wisseling worden aangesproken met „waarde". Er werd voorgesteld, dat de regeering vijf Afghaansche ropijen van elk onafhankelijk j rsoon van de natie en een maand salaris van iederen regeeringsambtenaar zou ontvangen ten einde de 50.000 geweren en de munitie, welke in Frankrijk werden aangeschaft te bekostigen. De vertegenwoordiger der stad Kaboel, Ghulam Mohiuddin Khan bood voor uit doel 100.000 ropijen aan, welke werden aanvaard. Men besloot lijsten te laten maken van de eigendommen der ambtenaren op het oogen- blik dat zij in regeeringsdienst traden en dat er zou worden boek gehouden van hun in komsten en uitgaven. De nationale vergadering zou het aantal be dienden, dat de ambtenaren hielden, bepalen. Personen, die in de toekomst in regeerings dienst zouden treden, mochten niet meer dan één vrouw bezitten; zij, die reeds in dienst zouden zijn, mochten zich geen polygamie veroorloven. De jirga besloot dat Afghanistan een drie kleurige vlag zou aannemen In de plaats van de tegenwoordige zwarte vlag welke een zinne beeld van rouw heette-en alleen voor Afgha nistan gemaakt zou zijn, voordat het zijn onaf hankelijkheid voltooide. De nieuwe vlag zal zwart-rood-groen zijn en de afbeeldingen be vatten van heuvelen, de rijzende zon en een schoof tarwe en de inschriften „Allah" en „Mohammed". DE CRISIS VAN HET PROTESTANTISME IN AMERIKA Weldra 2000 kerken gesloten Onder bovenstaand opschrift geeft Virgilio Ronzi in de „Gazetta di Vehezia" enkele be schouwingen over de crisis, die het Protestan tisme op het oogenblik in de Ver. Staten door maakt. Wanneer, zoo schrijft hij, men het jaarverslag over 1927 in de „Christian Herald" leest, dan vindt men daar de harde cijfers, die ons een mathematisch bewijs leveren, dat het Protes tantisme in de Ver. Staten een geweldige crisis beleeft. Er werden reeds 1740 kerken gesloten en in de komende maanden zullen er nog honderden dit voorbeeld moeten volgen: de dominé's heb ben zelf afgekondigd, dat zij bij gebrek aan belangstelling hun kerk moesten sluiten. Er is geen godsdienst meer in de harten der menscben, zoo klinkt hun noodkreet 1380 dominé's zijn bulten dienst. Ds. Karl Steltze, die een uitgebreide studie gemaakt beeft van dit degenereerend verschijnsel, komt tot de conclusie, dat de meeste Amerikanen meer geven om kauwgom, geconfijte vruchten, aller lei schoonheidsmiddeltjes en dergelijke nietig heden dan om hun kerkgenootschap. 't Is in ieder geval een feit, dat twee protes- tautsche belijdenissen, ofschoon ze samen meer dan 5 millioen aanhangers tellen, ln het afge- loopen jaar geen 10 dollar per hoofd ontvangen hebben, dat is dan ook de hoofdoorzaak, dat zoo vele kerken gesloten moeten worden. Maar daar komt ook nog een voorname factor bij, dat dui zenden Protestanten terugkeeren naar de oude Moederkerk. EEN TEGEN VIJFTIG Een brutaal stukje uit Amerika Reuter seint ons uit Loe Angeles d.d. 14 dezer Een gewapend bandiet hield alleen 50 rei zigers in een spoorwegwagen in bedwang, welke naar San Francisco ging. Na 900 dollars bemachtigd te hebben, sprong de bandiet uit den trein. TWEE LONDENSCHE POLITIE AGENTEN VEROORDEELD Wegens valseke aanklacht tegen een meisje De twee Londensehe politieagenten, Clayton en Stevens, die beschuldigd werden een vaü- sche aanklacht tegen een oneerbaar meisje in gediend te hebben, nadat bet meisje niet van hun gedragingen gediend was geweest, zijn gisteren schuldig bevonden en ieder ver oordeeld tot anderhalf jaar hechtenis. De rechter weigerde aan te nemen, dat een veroordeellng van deze twee agenten een veroordeeling van de geheele politie macht zou zijn. Die macht, zeide bij, bestaat uit 18 tot 20.000 man en het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat er zich onder een zóó groot aantal niet eenigen zouden bevinden, die onwaardig zijn, tot het politiekorps te behooren. Enorme schade Reuter seint ons uit New-York: De verbindingen met Porto Rico werden gisterenavond onmiddellijk verbroken na de ontvangst van enkele sobere details over den orkaan, die gedeelten van West-Indië teisterde. Het schijnt, dat de stad San Juan Porto Rico het hevigst door den storm is geteisterd. De wind blies met een snelheid van meer dan 100 mijlen gedurende zes uren en bereikte ten slotte een snelheid van 132 mijlen. De daken van alle voorname gebouwen alsook verscheidene honderden particuliere woningen werden vernield, terwijl het handels schip „Helen" op de rotsen geworpen werd. Het meteorologisch bureau te Washington seinde draadloos aan de schepen in de huurt, de uiterste voorzichtigheid in acht te neman. Men meende, dat de orkaan in den morgen San Domingo zou bereiken. Een orkaan heeft West-Indië geteisterd en belangrijke schade aangericht. In een telegram van den gouverneur van Dominica aan het departement van koloniën wordt meegedeeld dat het de eerste dagen niet mogelijk zal zijn de schade te schatten, doch dat deze, naar te .vreezen is, ernstig zal zijn. Alle pieren zijn verwoest en de zeeweringen zijn ernstig beschadigd. De verbindingen met de districten in het binnenland zijn gestoordi De gouverneur van de Leeuward-eilanden meldt dat aanzienlijke schade aan de hulzen op de eilanden is toegebracht. Nadere bijzon derheden ontbreken echter nog. TORNADO IN AMERIKA xes tl oo de li, twintig gewonden Reuter seint ons uit Dakota-City .Nebraska) d.d. 13 dezer: Minstens zes personen zijn gedood en meeT dan 20 gewond bij een tornado, die hedenavond een smallen weg „sneed" door Noerd-OoBt- Nebraska. Een spoorwegstation en een aantal huizen werden hier vernield. Een manifest der Katholieke Chincezen Uit Peking wordt aan de Agentia Fides ge schreven: De Vredesboodschap, welke Z. H. Paus Pias XI aan de overheden, geestelijken en geloovi- gen van China, en „door hun tusschenkonusj aan het groote en nobele Chineesche volk" heeft gericht, had een geestdriftige ontvangst bij 4$ Chineesche katholieken, trok de aandacht vai allen, die aan het herstel van China werken, en werd zelfs door de onverschilligen en de anti-christenen met welwillende aandacht be schouwd. De missive werd in alle bladen gepubliceerd, en had veel gunstig commentaar. De woorden van Zijne Heiligheid werden over alle steden en plaatsen verspreid, van Canton tot Kirjm, en wekten overal gevoelens van een gewettig de voldoening. Onder den titel van „De Pauselijke Boodschap aan China" hebben de Katholieken nn een ver» klaring uitgegeven, die de aandacht vestigt op de belangrijkheid van dit document, van histo» risch sociaal en godsdienstig standpunt bezien. Als onschendbaar deel van het bekeerings- wenk. raadt de H. Vader de oprichting en uit. breiding aan van de katholieke Actie. Tot nu toe hebben de Katholieke Cbineezen niet actief deelgenomen aan dit soort van leekenaposto» iaat. Zo waren onder elkaar verdeeld. En toch zullen ze, als ze willen bedenken, dat ze slechts één zijn met het groote leger, door den voort- duTenden invloed van hun geloofsgenooten hun ideeën wijzigen, en zullen ze zich sterker voé len en meer berekend voor de zaak om de po» gingen van den missionaris te steunen en de rechten der kerk te verdedigen. Na duidelijk te hebben uiteengezet wat de Katholieke Actie voornamelijk beoogt, eindigt deze brochure met te releveeren dat de bood schap van den H. Vader aan het Chineesche volk woorden bevatte van troost, van leering en van bemoediging. „Met een dankbaar hart voe len de Katholieken hun liefde voor Rome toe nemen, vanwaar een zoo plechtige en kostbare boodschap komt om hen gerust te stellen en té bevrijden van den laster die hen voor tracht té stellen als onderdanig aan vreemdelingen. En de Chineezen spreken den lof van den Paus en beloven onbegrensde gehoorzaamheid aan den Vader aller geloovigen". KATHOLIEKE ACTIE IN CHINA Tegen anti-Katholiek optreden van autoriteiten Uit Lihsien (Chihli, China) wordt aan Agen tia Fides gemeld: De Chineesche vereeniging voor Katholieke actie in de apostolische prefectuur van Lihsien (Chihli, China) heeft aanstalten gemaakt zlcï) te verdedigen tegen de anti-Katholieke houding van de autoriteiten van Liu-Kïa-Cioang (Chuluf eeu stad gelegen binnen de prefectuur van Ltli- sien, door een protest te zenden aan de regee ring. Kort na het Katholieken-congres te LihsieD, trachtten de Katholieken, zich voegend naar de voorschriften van dit congres, vriendschappe lijke betrekkingen aan te knoopen met de plaatselijke leiders van de Koumintang, d.i. de partij, die thans de meerderheid heeft. Doch het nieuwe bestuur, dat grootendeels bestend uit baardelooze jonge mannen, die nau welijks de school hadden verlaten en wier be treurenswaardige houding van algemeene be kendheid is, sloegen iedere toenadering af. Daarenboven gaven ze blijk van hum anti christelijke politiek door eenige Christenen uit de stad weg te zenden. De Katholieken zijn vast besloten om zich niet neer te leggen hij een dergelijke houding van de zijde der plaatselijke overheden, omdat daardoor weldra een anti-christelijke ge«3t over het heele land zou worden verspreid. De vereeniging voor Katholieke actie wor-fl gesticht door mgr, Melchior Suan C.M., aposto lisch prefect van Lihsien, met het doel, tegen stand te bieden tegen het radicalisme va» na den oorlog, ?e Lihsien telle11 Katholieke® £5.000 leden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9