DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 3» 51ste Jaargang Woensdag 26 September 1928 No. 15223 Bit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS m I J HET VIERDE LUSTRUM VAN DE HANZE. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. HINDERWET DISTRICTSARBEIDSBEURS DE WINKELWEEK IN DE GORZEN MUZIEK IN DE GORZEN ORGANIST FRANKELAND INSTALLATIE PASTOOR B. SCHAAB GROOTE BELANGSTELLING AGENDA i KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM AUTOTOCHT MET GEBREKKIGE KINDEREN VOLKSBADIÏUIS UWE SCHIEDAMSCHE Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68035. ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ8.26, per maand ƒ1.10, per week 26 cenL Franco per post ƒ3.76 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 6 ct Postchèque en girodienst 81440. ijlt AD VERTEN! 1EN 16 regels ƒ1.56. Elke regel meer 30 ct Reclames tusscbeu den teb- 60 ct. per regel. Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct tot een maximum van 50 Woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0 50, 10 rpgels ƒ0.76 15 regels ƒ1.Incassokosten worden berekend - - Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. III. 1 I liet jaar 1923 bracht een heele revolutie in het bestuur. De heerem Kamp, Steens en Exler, die er 15 jaren achtereen zat- ting in hadden gehad, achtten den tijd gekomen om voor jongere krachten plaats te maken. Hun zetels werden ingenomen DE 11 EER J. BROUNTS, de huidige voorzitter van de Schiedamisdhe Hanze, als zoodanig ge kozen in 1923. door de heeren J. Brounts, A. W. G. de Leede een J. v. Ilees. De voorzitter, de heer Schaeffer, die ondanks zijn terug treden was herkozen, meende een bestuurs functie niet meer te moeten aanvaarden; de heer H. A. v. d. Meer volgde hem in bet bestuur op, als welks voorzitter op 26 April 1923 de heer Brounts werd ge ïnstalleerd. De vrijwel geheel vernieuwde leiding van onze Hanze ving' haar taak onder weinig gunstige omstandigheden aan. Op de hoogconjunctuur, speculatief door de groote banken geprotegeerd, volgde een diepe depressie; liquidaties waren aan de orde van den dag; de banken zelf werden door de malaise meegesleurd en ook rond de Hanzebank begonnen sombere geruch ten rond te waren. Wel werden deze ge sust, traden herhaaldelijk, ook in onze af- deeling, „deskundigen" op, als de heer Lap, commissaris van de bank, die ver klaarde dat alles veilig was, en anderen die zich door de directie van de bank hadden laten vertellen, dat er geen vuiltje aan de lucht was, maar tenslotte bleken de moeilijkheden dan toch niet te omzeilen en in de vergadering van 4 Februari 1925 lag een brief van Mgr. Callier ter tafel, waarin er op werd aangedrongen, dat van de zijde,der aandeelhouders aan een minnelijke liquidatie niets in den weg zou worden gelegd- Het mooie instituut van de Hanze, waarop zooveel verwachtingen waren gebouwd, lag te gronde. Ons afdeelingsbestuur zette zich even wel niet ontmoedigd bij de pakken neer. i Het zorgde er voor, dat een opgewekt organisatieleven bleef hecrschen. Ter ge legenheid van de jubileumfeesten in 1913 Werd een etalagewedstrijd gehouden; de voor de leden zoo belangrijke tot-stand- koming van het streeknet werd voorbereid; actie werd gevoerd voor hel aanwerven van nieuwe leden de heer C. H. Scheffers alleen Voerde 25 nieuwe leden aan de organisatie toe de handelsavondcursus werd, ter verbreiding van zijn basis, bij de R. K. Jeugdorganisat'f- ondergebracht; een nieuwe étalagrwedstrijd volgde in No vember '24. Nieuwe belangen en nieuwe gedachten traden thans meet en meer op den voor grond: de asfaltee :ing van de Hoogstraat komt ter sprake; Dver coöperatie en over annexatie wordt van gedachte gewisseld; op 1 November 1925 treedt, tot groote vol doening der middenstanders het streeknet in werking. Spreekbeurten over velerlei kwesties van het ontstaan van Schiedam af tot faillissementswet en invaliditeitswet toe wisselen elkander al Een goed geslaagde winkelweek van 22 November tot 2 December 1925 deed den wensch naar een show ontstaan, waar koopend Schiedam zich in een betrekkelijk kleine ruimte een voorstelling zou kunnen ®ormen .van wat de eigen plaatselijks middenstand bieden kan. aehtige sa menwerking van de drie middenstands organisaties bracht die show, onder den gedurende eenige weken zoo populairen naam van Asmit in den voorzomer van het vorig jaar tot stand en van 1 tot 10 Juni heeft onze burgerij in den R, K. Volksbond kunnen zien en gelukkig heeft zij voor een groot deel de kleine moeite willen noemen het te gaan zien dat onze Middenstand wil en kan con- curreeren op elk gebied vrijwel met de groote concurrente vlak naast onze deur, van wie vaak zoo licht.zinr.ig verteld wordt, dat haar waar zooveel beter en zooveel goedkooper zou zijn. Nauwelijks waren de poorten achter de zoo goed geslaagde Asmit dichtgevallen of een der groote promotors er van, kapelaan L. Ph. J. Paulussen, moest onze Hanze vaarwel zeggen. Ruim acht jaar had hij als adviseur het bestuur terzij gestaan en. zooals de voorzitter in het afscheidswoord dat hij tot den nieuw-bcnoemden pastoor van Heemskerk richtte, zei, hij was niet slechts de adviseur geweest, maar dik wijls was hij in onze middenstandsactie de graag erkende leider. Anderhalve maand later op 27 Juli 1927 trad kapelaan J. A. M. Bekkers als derde geestelijk-adviseur van onze Hanze op. We mogen de besluurswiselingen van de laatste jaren voorbijgaan; hierachter vindt men trouwens een lijst van alle bestuurs leden die onze Hanze in de twintig jaren van haar bestaan heeft gekend. Men ziet er uit dat een der oprichters, de kranige heer K. G. Brugger ook thans nog in het bestuur zitting heeft, en met een korte onderbreking van een jaar er altijd zitting in heeft gehad. BKw OttsxM' KAPELAAN J. a. M. BEKKERS, geestelijk- adviseur van de Hanze siinds het vordg jaar. Het laatste jaar is zonder schokkende ge beurtenissen voorbijgegaan; verschillende le zingen werden ook nu weer gehouden, o. a. door den adviseur, door het lid den heer H. J. Steens en door mr. P. J. Rogaar, welke laatste het bizonder actueel ondei'werp, het middenstandsbankwezen inleidde. En zoo sluit thans onze Tanze haar vierde lustrum af. Wie dezen terugblik leest zal erkennen, dat zij met voldoening op den af- gelegden weg mag terugzien, zal erkennen ook, dat zij in het belang van den midden stand hard heeft gewerkt en veel heeft be reikt. Zoo moge het onder Gods zegen tot in lengte van jaren blijven. We laten hier thans nog volgen de volle dige lijst van geestelijke adviseurs, voorzit ters en bestuursleden, die in de 20 jaren van haar bestaan van de leiding onzer Hanze deel hebben uitgemaakt: Geestelijke adviseurs: Pastoor-deken A. Verhoeven 1908—1919, kapelaan L. Ph. J. Paulussen 1910-1927, kapelaan J. A. M. Bekkers 1927 Voorzitters: G. L. Kamp 1908—1911 1912— 1913; F. J. Smit 1911—1912; J. W. J. van Alphen 1913—1919; G. Schaeffer 1919—1923; J. Brounts 1923— Bestuursleden: G. L. Kamp 1908—1923; J. W. J. v. Aiphen 1908—1920; C. C. Steens 1908 —1923 F. J. Smit 1908—1913; F. L. Kalse 1908 (ca. 3 mnd.); K. J. Brugger 1908—1924 en 1925—; J. G. Exler 1908—1923; P. Schef fers 1908—1909; P. Groenendaal 1909—1920; C. IJ. Scheffers 1913—1919; G. Schaeffer 1919 —1923; C. Janse 1920—1926; J. v. Dorp 1920 —1925; J. v. Hees 1923—1927; A. W. G. de Leede 1923—; J. Brounts 1923—; H. A. v. d. Meer 1923—1926; C. v. Pelt 1924—1925; G. A. de Winter 1925A. J. Vredebregt Hzn, 19205W. Janse 1926P. Heynsbroek 1927— Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het (ïeuieeniebestaar Ingekomen is een verzoek van L. den Ak ker om vergunning tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het pand Nieolaas Beetastraat 4a, kad. sectie M. No. 3S47 (getd.), met een heeteluebtoven en een electromotor van \xk P.K. drijvende een kneed- en kluts- machine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 10 October a.s. des voor middags ten 11 ure, zal ten raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende dvie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn gekomen, kennis worden genomen. Voügenjs de bestaande jurisprudentie zijn niet tot een beroep 0p een beslissing inge volge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 Van de Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 26 September 1928. Aangeboden iriberdSkrachten: glasblazers, stellers, letterzetters, grondwerkers, metse laars, opperlieden, schilders, timmerlieden, flesschenbeteeners, zagers, aanhouders, bank werkers, klinkers, metaalboorders, smeden, stokers, ijzerwerkers, hrandersknechts, brood hakkers, distillateursknechts, mouters, siga renmakers, magazijnpetrsoceel, chauffeurs, transportarbeiders, vellenberedders, varens gezellen, voerlieden, wakers,, zakkendragers, kantoorbedienden, fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: een voorslaand er; 2 halfwas plaatwerkers; een jongen voor distilleerderij en een dienstbode. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. In het zaaltje van den heer Vogelezang aan de Brouwerstraat zou gisteren een vergadering plaats hebben van winkeliers uit de Gorzen die plan hebben om deel te nemen aan den in de St. Nicolaasweelc te houden winkel week. Veel daadwerkelijke belangstelling hier voor werd door de winkeliers niet getoond en van de 76 personen die zich als deelnemer opgaven, was slechts een tiental aanwezig, toen de heer Simons de vergadering opende, waarbij hij zijn teleurstelling uitdrukte over de zeer slechte opkomst. Komende tot het eigenlijke doel van deze bijeenkomst, de bespreking van de winkel week, merkte spr. op, dat de winkeliers in de Gorzen dezelfdfe meening waren toegedaan als hij zelf, n.l. dat samenwerking met de middenstandsorganisaties, die te zelfder tijd een winkelweek willen organlseeren, voor de Gorzen falikant zou uitloopen. De optochten in de stad zouden de Gorzen ontvolken. Nu kan de winkelweek echter een massa volk in de Gorzen houden. Een voorloopig comité werd samengesteld dat zijn werkzaamheden zal verrichten tot dat op de eerstvolgende vergadering, op 3 October, een definitief bestuur is aange wezen. Het program voor het morgenavond door de koren van „T.E.G.E.N.O." en de mannen- zangvereeniging „Inter Nos" tn de muziek tent op het Rozenburgerplein te geven con cert, luidt als volgt: la. In den Herfst, Zöller bewerkt door H. H. Kremer; lb. Moederzegen, A. Oplade, beiden gemengd koor. 2a. en 2b. Inter Nos Mannenkoor. 3a. Nacht Moe, Mar. Egberts. Dageraad, J. P. J. P. Wierts, beiden dameskoor. Pauze 4a. Voorjaar en Sterrennacht, Mar. Egberts, beiden concoursnummers gem. koor. 6a. en 5b. Inter Nos Mannenkoor. 6a. Hosanna, Mar. Egberts. Kerstlied, Philip Loots, concoursnummers dameskoor. Tot opvolger van wijlen den beer Henri Veugelers is tot directeur-organist der O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven alhier benoemd de beer Ant. Scbinck te Leiden. De heer Scbinck 1» ond-leerling van het Koninklijke Conservatorium te Den Haag. Gisteravond is de nieuw benoemde pastoor van de St. Jansparochie, de zeereerw. pater B. Schaab door den hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag als zoodanig geïnstalleerd. De kerk was geheel met belangstellenden gevuld. In het priesterkoor merkten we met den nieu wen pastoor, die hst Lof celebreerde, en de geestelijkheid van de parochie onder meer op: den zeereerw. heer J. D. Jansen O.P., pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw Rozen krans; den zeereerw. heer Daim. v. d. Geest, den zeereerw. pastoor van de Stelgersche kerk te Rotterdam met het volledige kerkbestuur dier parochie en de paters ten Haaf en Ru- berg; alsmede pater M. var. Campen van de Singelkerk. Van het kerkbestuur der Sint Janskerk was alleen de burgemeester op me disch advies afwezig. Nadat door den hoogeerw. heer Deken de benoemingsbrief in het Latijn en in het Neder- landsch was voorgelezen, werd door het koor het Veni Creator gezongen, waarna door den nieuwen herder de voorgeschreven eed werd afgelegd. Vervolgens overhandigde de Deken aan den pastoor de sleutels van kerk en H. Tabernakel, en droeg hem verder in een rond gang door de kerk met de daarvoor voorgeschre ven formules achtereenvolgens preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie met kerke lijke gewaden over. Daarop beklom de hoogeerw. Deken den kan sel om eenige hartelijke woorden tot de paro chianen en den nieuwen pastoor der Sint Jansparochie te richten. Met de woorden „Ite, docete omnes genten" (Matth. XXVIII 19) aldus deken Schraag, gaf Christus aan de Apostelen en aan den opvol gers opdracht, Zijn woord te verkondigen en te doen onderhouden. Die opdracht leeft voort in het heilige ambt, aan de opvolgers dor Apostelen gegeven. De pastoors der parochies zijn van Gods woord de levende getuigen. Ver schillende pastoors heeft reeds deze parochie gekend. De een getuigde van het woord Gods op krachtige wijze, de andere weer in den geest van zachtmoedigheid; de een rijk met oratori sche talenten begiftigd, de ander meer met 't gemoedelij se woord dat gaat van hart tot hart. Hij zal hen niet allen in herinnering brengen; alleen voor den laatsten wil hij even de aan dacht vragen. De pastoor die ging heeft veel ge daan voor den luister van Gods Huis; hij was met grooten ijver werkzaam voor Uw aller zielen en de gewijde redenaar herinnert hier aan het presidentschap van pastoor Ligtliart over de Willihrordusstichting. Spreker zal hier niet den lof van den vertrokken pastoor ver kondigen, maar wil slechts zijn dank uitspre ken voor alles wiat hij voor de zielen heeft ge daan en hij hoopt dat hij in aller gedachten en gebed zal voortleven. Thans zijt gij getuigen van de installatie van den nieuwen pastoor. Reeds 9 jaar heeft hij het herderlijk ambt te Rotterdam uitgeoe fend. Hij beseft daarvan dus ten volle de plichten, de moeilijkheden, de zorgen. Met den zelfden ijver als daar, zal hij ook hier het H. Katholieke geloof verkondigen. Pastoor be teekent herder. De herder nu, de goede herder kent zijn schapen, niet slechts bij naam, maar met hun nooden, met hun deug den en gebreken, met al hun omstandigheden. Hij moet U het woord der waarheid leeren, zonder aanzien des persoons; hij moet alle bisschoppelijke verordeningen en kerkelijke voorschriften tot uw kennis brengen, opdat gij uw praetisch leven daarnaar zoudt inrichten; hij is de dispensator mystericum Dei, de uit- deeler van Gods genadegaven. Hij moet zijn gesierd met alle deugden, zoodat z'n voorbeeld de waarheid ingang doet vinden in Uw harten. Met raad en daad zal hij U bijstaan in de ge varen van onze dagen; hij zal U de rechtvaar digheid leeren, waaromtrent zoo verwarde en verdeelde begrippen bestaan en hij zal U de Christelijke liefde voorhouden, die ons allen één doet zijn in Christus. „Ik ben de Goede Herder", heeft Christus gezegd; „ik ken de Mijnen" maar ook „de Mijnen kennen Mij". Gij moet Uw herder kennen en erkennen, hem liefde betoonen, voor hem bidden. Hij is de gezant van Christus als uitdeeler van Diens genaden en als verkondi ger van Diens waarheid. Hoort naar hem, ook dan wanneer het zwaar zou kunnen vallen, zijn woorden op te volgen; bewijst hem kinderlijke wederliefde voor zijn '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur, U. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R Damclub I. D. O., PatronaaUgebouw i.ang© Haven; aanvang 8 nar. Dinsdag bestuursvergadering R. R_ MetaaL bewerkeirsboDd „SL Eloy" Gebouw R K. Volksbond. lederenDlnsdagavono om nail negen rep» title R. K. Gemengde Zungvereeuiglng Lurcnzo Perosi, Gebouw R. K, Volksbond lederen Woensdag Repetitie KoninkL Man. nenzangvereeniging ..Orpheus", Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. lederen Woensdagavond van 7 nar tal 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K 3. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering ICath. Leven. Gebouw Kath. Krlnff L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 8 tot 6 aai; Is geopend het Stedelijk Museum, SL Jorlg Doele, Doelepleln. s" Donderdag 27 September Jaarvergadering Schiedamsche Vrijwillige' Reddingsbrigade tot het redden van drenke lingen. Gebouw „Eendracht" aanvang 8 uur. Maandag 1 October Feestavond van Katholiek Leven. Gebouw; Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 October Feestavond gem. zangvereeniging „Gemengd Koor". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur, 28 Sept.: Groote Kerk, 17e orgelconcert H. de Vries, half 3. 30 Sept.: Groote Schouwburg. Sam all uit.... (SchouwtooneeJ) 2 en 8 uur. Dagelijks: Tivoll-Schouwburg, Stapperij revue „Europa lacht weer", 8 uur (voor vol- wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 27 dezer in: Royal en Olympia. Tentoonstellingen: Nenljio, Sta. Uonaslngel (10 v m.—12 n.m.) BEURS VAN SCHIEDAM SCHIEDAM, 26 Sept. Officieede noteering., van de commissie uit de Kamer van Kooph handeL Moutwijn Moutwijn 46 pet. ƒ19.— per H.L. H. J. JANSEN. Spiritus j SCHIEDAM, 26 Sept. Men noteert voo^' Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet ƒ17.— per H-U vaderlijke zorgen; liefde ook waar het zttó tijdelijke zorgen betreft. Met een hartelijk woord tot den nieuwen herder, wien hij toewenschte dat zijn arbeid al zijn parochianen tot eeuwig heil mocht strekken, eindigde de hoogeerw. heer deken zij|n' toespraak. Daarop werd het Lof voortgezet, waaronder de bekende tenorzanger, de heer Louis van Tulden, het „Ecce panis" zong van pastoor W. P. H. Jansen, terwijl hij n.l. na het Lof het „"Wees gegroet, o Sterre", eveneens van pastoor Jansen ten gehoore bracht. iNaar wij vernemen zal Pasitoor Schaab Zondag na de Hoogmis tot 1 uur in d<^ Pastorie zijn parochianen gelegenheid tof kennismaken geven. Onder begunstiging van buiten verwachting mooi© weersomstandigheden, had voor dit jaai? de laatste tocht met. gebrekkige kinderen) plaats. Veel belangstelling was er hij hef vertrek der Schiedammertjes, diie in vijf auto'g te half tien van de Koemarkt vertrokken om' eerst de, Rotterdammar.tjes op te halen en vervolgens een tochtje te maken door hun) eigen stad, naar het Sterrebosch en vervol-, gens naar Delft, waar nog eenige auto's met) Delftsche kinderitjes zich zouden aansluiten; en het getal der deelnemende auto's doen stijgen tot over de 30. Aan Raephorlst, hef einddoel van de reis, wachtte den kinderen' een aardige attractie. Het ver.trek van Raephorst was bepaald opf half 5, terwijl men te ongeveer 6 uur thuis hoopt te zijn. Op 21 en 22 September werden genomen 4G§ baden en wel in de le klasse 31 kuipbaden) en 61 regenbaden en in de 2de klasse 38 kuijx baden, 328 regenbaden en 1 kinderbaden. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1