UdMBfiSii Dt?nJerdsp 27 September 1928 Tweede Blad m Pagina. 1 I 1 c; L L J N U 5 111 i mÈÊmÊ&*IÊmÊ Slli! DE TqLLENKWESTIE NEDERL. R. K. GRAFISCHE BOND DE AANRIJDING OP DEN LEIDSCHEN STRAATWEG TE 'S GRAVENHAAG DE GASWERELD ingetrokken NED. R. K. BOND VAN KRUIDENIERS-VEREENIGINGEN CONGRES TE AMSTERDAM 1 »- I HET MISBRUIK DER STEEKPENNINGEN BESTRIJDING DOOR EEN CENTRAAL BUREAU NA DE ONTVLUCHTING DER GEVANGENEN J i:i woeste uitspattingen had wijlen kt :-en ii>? liesien vriend en hel- 'on rersp.'sT'fdcnbeziticr Tigellinus, «loilii. bij vaarde Nerols luimen n,:,ar als alle lieden van zijn ,'Vn keizerlijken deugniet in'den In het uur van gevaar. - lies, de man die op ongehoord- uv. ze de gewetensvrijheid van het ivlexiius,'he volk aantast, heeft zijn vru ruien. Tot. de schande van ons vrijheidlievend volk kan worden gezegd, dat hij ook vrien den heeft onder Nederlanders, zelfs onder hen, die in verleden dagen hier. hooge pos ten hebben bekleed. Het is de oud-burgemeester mr. A. B. Zimmerman, die in de „Telegraaf" de ver dediging op zich neemt van president t al les. Hij doet dat in een tweetal artikelen, waarbij aan den voet van het laatste wordt opgemerkt, „dat het bovenstaande in geen enkel verband staat, met het onderhoud met president. Galles". Want de heer Zimmerman is naar Mexico geweest; hij is uitgezocht óm het scheids gerecht, te presidecrcn, dat uitspraak zal doen over de Engelsche Bezittingen in Mexico. Pe olie is „de" factor die Amerika en Engeland en Holland interesseert. De olicbozittcrs hebben al voor een groot, deel hun zin gekregen; CalleS is te bang voor Amerika dan dat hij hen zou durven aanpakken. Het is 'veel gemakkelijker ker kelijk goed te rooven, dan de bezittingen van builenlandsche kapitalisten. Vooral wanneer die kapitalisten de beschikking hebben over het machtig oorlogstuig dat onder Amerikaansche en Engelsche vlag De heer Zimmerman heeft de hooge eer genoten door den Mexicaanschen dictator te zijn ontvangen. Hij schetst den Kerk- vervolger als iemand van zoo'n goed ge halte, dat men meent met een man van 'de heslist-goedaardige en doorzettende soort ais onzen minister Kan te maken te hebben. Galles woont niet in zijn paleis maar in een particuliere villa in Spaansch-kolo- nialen stijl; in zijn vrijen tijd wijdt deze zachtzinnige man zich aan het boerenvak. De heer Zimmerman is wel zoo wij3 zich niet, af te vragen hoe Calles aan die be zittingen komt. Hij verzekert alleen, dat deze werkt aan de economische ontwikke ling van Mexico en de lotsverbetering van de Indianenbevolking. Het schijnt den heer Calles als een ver dienste aangerekend te worden, dat hij zijn ambtsduur niet verlengt. Vergeten wordt, dat Galles, alleen reeds door zijn geboorte uit een niet-Mexicaanschen vader, ten eenen- male onwettig president is! Vergeten wordt ook, hoe Calles alle vrijheid heeft gemoord en 'het is wel typisch, hoe onze liberale heer Zimmerman do bolsjewistische nei gingen van den heer Calles niet ziet. Zeker, de Nederlander heeft iets bemerkt van wat hij bloemrijk noemt „het conflict tusschen Staat en Kerk" maar wat is: de strijd tusschen een minieme minderheid en 'den godsdienst van het overgroote deel van het Mexicaansche volk. De ex-burgemeester schrijft: In de kerken heeft than3 geen dienst plaats.: de één zegt omdat de regeering het verbiedt, de ander meent omdat de priesters de bediening van hun ambt ge staakt hebben, teneinde druk op het gou vernement uit te oefenen. Intuaschen zijn de kerkgebouwen geopend en weiden door velen bezocht. De altaren zijn met bloemen versierd en de brandende kaarsen getuigen van den offerzin der ge- loovigen. In hetyjneest geëerde heiligdom van geheel Mexico, de kerk der H. Maagd van Guadalupe, kunt gij de scharen ge knield ter bedevaart zien gaan, en op het kerkplein staan talrijke kramen, waar in alles verkocht wordt waaraan de pel. grims behoefte kunnen hebben. De mis wórdt echter nergens opgedra gen en men vraagt zich af hoelang dit zal duren. De heer Zimmerman kiest geen partij'? Jawel, maar hij doet dat buitengewoon voorzichtig: Velen gelooven dat het einde een schik, king tusschen de twee machten zal zijn, een Mexicaansch concordaat, zooals de ka tholieke Kerk tenslotte met alle landen getroffen heeft, waar zich vroeger dezelfde strijd voordeed. Van één ding toch moge men zich in Europa wel rekenschap geven. Men heeft 1 ln het thans bestaande conflict niet Iets te zien, dat bijzonderlijk bet gevolg is van Mexicaansche zeden of regeeringsmethoden. De vormen, waarin hier de verdeeldheid tot uiting komt, mogen heviger zijn dan elders, in den grond hebben wij met niets ander3 te doen dan met een nieuwen scha kel in een lange keten, een keten van ge beurtenissen, die zich over vele eeuwen en over bijna alie landen uitstrekken en die te zamen den strijd vormen tusschen Staat en Kerk om de heerschappij. Zoouls men ziet, is de zaak eenvoudig genoeg: in Mexico hcerscht, wel een dicta tuur die de uitoefening van den godsdienst onmogelijk mankt en talrijke slachtoffers eischt, maar dat is een gewoon geschied kundig verschijnsel, zegt do heer Zimmer man. Het is de strijd tusschen Staat en Kerk „om de heerschappij". Maar wie wil nu eigenlijk de heerschappij uitoefenen? Het is, aldus de heer Zimmer man- s. U: OVERSTAPPEN IN DE LUCHT. De Berlijnsche ingenieur Zasphka heeft 'n bovenschroef- vliegtuig geconstrueerd, dat in de lucht kan blijven staan. Verschillende proeven ..zijn mislukt, dóch dezer dagen gelukte het hem, om liét vliegtuig 10 centimeter boven aen grond te brengen, waar het bleef istaan. Onze; foto toont het, toestel, waarmede hp.t publiek, volg erts den uitvinder, binnen af zien baren tijd ln de lucht zou kunnen overstappen of iopstappeai. Een strijd óm het recht, toezicht te oefenen op de inschrijving en aantal der geestelijken, op kloosters en kerkelijke in stellingen, op het onderwijs en op het bezit, der z.g. doode hand. Kan het. onschuldiger? Het gaat er alleen maar om of Galles de gewetens beheerscht of de Paus en de heer Zimmerman, die wel zoo wijs is te zwijgen over al de anti kerkelijke wetten, verklaart rustig: Er is alle reden het geschil, dat thans Mexico evenals vroeger zooveel andere landen, verdeeld houdt, onbevooroordeeld te volgen. Het is onnoodig daarin partij te kiezen of het anders dan zakelijk te beschouwen. Veeleer hope men op een spoedige oplossing welke de beide lichamen bevredigt Geen partij kiezen tusschen onrecht en recht, tusschen den vervolger en den ver volgde, dat, is onbevooroordeeld" en dat noemt een scheidsrechter „zakelijk". Natuurlijk, de heer Zimmerman is niet voor vervolging: hij is een veel te humane liberaal om er voor te zijn; hij is ook regent genoeg om te weten, dat een oplossing be vorderlijk is ,.ann den vooruitgang van hot land". Tenslotte gaat zijn bezorgdheid zóó ver. dat hij het ook in het belang van de Kerk acht, dat er aan den strijd een einde komt. Tigellinus zou niet anders spreken; ten slotte heeft. Schaepman toch gelijk: ware ridderlijkheid is zeldzaam bij tegenstanders van de Kerk. Calles kan Zimmerman zijn kaartje stu ren: de bolsjewiek en de liberaal weten wat. de olie waard is. „TELEGR A AF"-V ERHALEN Mr. F ook niet naar de Forste Kamer De„Tel." wist dezer dagen te meiden, dat de heer Fock lid der Eerste Kamer zou worden en de heer de Muralt voor hem zou plaats ma ken, aan wien daarvoor als vergoeding een ze tel in de Tweede Kamer zou gegeven worden. Wij hopen geen overbodige mededeeliug te doen, zoo voegt het „Vad." hieraan toe, als wij zeggen, dat ook dit verhaal van de „Tele graaf" absoluut onjuist is. Het is op één lijn te stellen met het verhaal dat de „Telegraaf" indertijd dc-od, dat prof. Diepenhorst burgemeester van Rotterdam zou worden. 'Verslag over 1927 Ook typografisch ziet dit verslag' -1 niet zijn aardige bandversiering van Wolke er goed uit. Aan den inhoud ontleenen we: De versterking van het ledental bedroeg 107, waardoor dit is gestegen tot 4284. Niet genoeg kunnen we onze afdeelings-be- sturen aansporen zoodra er -jongens ln het be drijf worden geplaatst de ouders te wijzen op de noodzakelijkheid, dat hun jongens aspirantlid worden van onzen Bond. Ook dit jaar is het weer geconstateerd, dat Katholieke jongens werden ingeschreven als aspirantlid van een andere organisatie. Dit mag niet meer voor komen. De leden moeten hieraan hun mede werking verleenen. De Belgische chauffeur in hooger beroep vrij gesp oken. Het Gerechtshof 'te 'sGravenhage hetft gister 't vonnis bevestigd van de Haagsche rechtbank, waarbij de Belgische chauffeur v. P. A. was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde veroorzaken van een aanrijding op 25 Augustus 1927 op den Leidsche Straatweg tus schen Oegstgeest en Haagsche Schouw, bij welke aanrijding twee inzittenden van een Ford-auto ernstig gewond werden, terwijl een derde, een meisje, aan de gevolgen dier aan rijding overleed. Te Muiden DE WEIGERACHTIGE HOUDING VAN FLORIS VOS E.A. Ondanks de uitspraak van den President der Amsteixlamsehe Rechtbank, volhardt de heer Floias Vos bij zijn weigering tol te betalen te Muiden, terwijl hij geen gebruik maakt van de hem geboden gelegenheid, den tolvrijen weg te gebruiken. Het is niet waarschijnlijk dat, gezien de om standigheid dat eiken dag de afkondiging van de opheffing kan afkomen, nog weer gebruik zal wórden gemaakt van den tolboom, om den hear Vos den doorgang te belemmeren. Het Hoogheemraadschap zal den heer Vos en ook anderen, in iechten aanspreken voor do ach terstallige tolgelden. In Utrecht AFSCHAFFING VAN EENIGË VERKEERS- OBSTACLES Woensdag wordt in hotel Trier te Soest- dijk een vergadering gehouden van aandeel houders van den weg De Bilt-Soesidijk dn welke vergadering srgm de orde komt een voor stel tot liQuidatfi van de administratie van •dezen weg. B" de vaststelling van het wegen plan voor deze provincie in 1927 werd door Ged. Staten meegedeeld, dat in de eerste plaats de weg UtrechtHilversum ln aan merking kwam voor overneming door de pro vincie en daarna de straatweg UtrechtZeist Soestdijk met als gevolg onmid- dellijke opruiming der zich daarop bevindende tollen. De liquidatievergadering beteekent volgens „De Courant" dus opruiming van de tollen op den weg De BiltSoestdijk Iii Zaanland EEN DEMONSTRATIEVE OPTOCHT De Zaansche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft oen oproep gericht tot deei- meming aan eian damoastratleven autotocht tegen de tollen op Zondag 30 September. Voor dezen protestrit, zijn de vergunningen van de burgemeesters uit alle door te trekken gemeenten verleend In Drenthe AFSCHAFFING EN WEGVERNIEUWING De gemeenteraad van Coevorden besloot den Sclioonebeekerstraatweg van de N. V. Coevor- der Straatwegmaatschappij over te nemen, da daarop staande tollen af te schaffen en den weg-geheel te vernieuwen. Het staat nog niet vast, of de uitvoering bij wijze van werkver schaffing of als vrij werk zal geschieden. In Friesland GERECHTELIJKE BESLISSING UITGELOKT De heer Wilïihge Prins te 's-Gravenhage. eigenaar van den tol op de Brugigelaan van Jubbega Schurega naar Oldeberkoop, is ge dagvaard tot teruggave van 20 ct. zijnde onder protest betaald en als onverschuldigd weer teruggevorderd door den burgemeester van Schotorland, den heer Falkena. Bedoeling is, een gerechtelijke beslissing uit te lokken over de vraag, of er inderdaad een recht tot tolheffing bestaat. De oorsprong van den tol dagteekent vermoe delijk uit 165G. Te Wormerveer EEN EERVOL ONTSLAG In de raadsvergadering te Wormerveer werd besloten het met ingang van 1 Augustus 1925 aan den directeur van het gemeentelijk gas bedrijf te Worvermeer verleend eervol ontslag in te trekken on hem alsnog oneervol ontslag uit zijn betrekking te verleenen, hetwelk ge acht wordt te zijn ingegaan op 1 Juli 1925. Middenstand, winkels, coöperatie en organisatie Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van dezen Bond, werd een congres gehouden te Amsterdam. 'Nadat des mórgens om half elf een H. Mis •voor de overleden leden van den Bond was opgedragen in de kerk van den H. Nicolaas, werd het congres om half twee in Krasnapolsky geopend. DE INLEIDINGEN. De groot-kapitalistische distributie-bedrijven en de winkelier-middenstander. Als eerste inleider treedt dan op de heer J. C. van Neer ven, te Eindhoven. Ter toelichting zijner stellingen, reeds eer der in ons blad afgedrukt, wijst spreker er op, dat het verschil tusschen modern groot bedrijf en vroeger klein-bedrijf ontegenzegge lijk te vinden is in de kapitalistische tendenz. Het matérialisme ip de maatschappij werd sterker en prikkelde hot verlangen tot steeds meer bezit, steeds meer winst. De zaken wer den uitgebreid, een zucht naar expansie maak te ,zich meester van groot-industrie en handel. Zoo-, ontstonden de kapitalistische groot-bedrij ven, die zich of wel uitsluitend „horizontaal" ontwikkelden door filiaal-bedrijven of wel uit sluitend „verticaal" (warenhuizen), terwijl er ook bedrijven zijn, die zich zoowel horizontaal als verticaal ontwikkelden. Verder wijst spr. op de factoren, zoowel van algemeenen als van bijzonderen aard, welke dèn groei dezer distributie-bedrijven hebben bevorderd, ajs de toeneming der industrie, de bevolkingstoenemiug, vooral in de steden; bet verkeerswezen enz. Vooral het gemechaniseer de verkeerswezen is hier van grooten invloed, omdat dit centra in de steden deed ontstaan en vanzelf leidde tot een groepeering van winkels. Die groepeering is te herleiden tot twee hoofdgroeien: winkels voor goederen, noodig voor de dagelij ksche behoeften, en winkels voor goederen, noodig voor periodieke behoeften. De toeneming van winkels van de eerste groep houdt regelmatig aan bij toeneming der bevol king, zelfs in sneller tempo. De bestaande win kels breiden zich daarom niet uit, de concur rentie is horizontaal, de bedrijven blijven dwergbedrijven. Een mislukking zou 't dan ook zijn, wanneer men verschillende kruide nierswinkels tot één bedrijf wilde vereenigen. Het prijsverschil bij zulk een concentratie weegt niet op tegen het verlies aan tijd, wan neer op grooton afstand moet worden gekocht. De kruidenier beperkt dit verlies, door de le vensmiddelen tot in de keuken te brengen, en zelfs overdreven verlangens der vrouwelijke eliëntèle in te willigen. Bij winkels, in perio dieke behoeften voorziende, is de afstand tus schen huis en winkel van veel minder be- teekenis. Een derde groep winkels, die in gelegenheidsbehoeften voorzien, hebben min der last van de groot-warenhuizen. De verandering in mentaliteit van het pu bliek is ook van beteekenis voor den bloei der kapitalistische grootbedrijven. Men ver langt meer naar producten, die reeds aan stonds voor de consumptie geschikt zijn. Dit zijn teekenen des tijds, waarop de winkelier letten moet. Dit verlangen toch brengt diep ingrijpende wijzigingen in de distributie. Het publiek wilde in zijne keuze niet beperkt zijn. de sorteering moet steeds grooter zijn, de .,ersatz"-goederen ontstaan, en de reclame doet haar intocht. Do kapitalistische distributiebedrijven von den in den middenstander een gemakkelijken concurrent. De middenstander is van nature dikwijls te traag en in zaken te conservatief. Wel steeg het aantal kleine zaken, doch het gehalte van de ondernemers daalde, en de de generatie van den winkelier en den kleinhan delaar wordt algemeen erkend. Ook in Hol land is dit eveneens zoo, en dit is mede te wijten aan opgeschroefde credieten, door den groothandel verleend ook aan hen, die daar voor niet in aanmerking kwamen. De midden standers begrepen echter de economische ver houdingen en hare wijziging niet, doch waren huizen en filiaalbedrijven pasten zich met groote snelheid aan. De warenhuizen deden alles om publiek te trekken door doeltreffen de reclame, speciale verkoopen, door een aan hooge elschen beantwoordende bedrijfsvoering. Zoo moest het groot-kapitaal wel terrein winnen. De groote factor in den strijd is ongetwij feld de organisatie, die uitsluitend de noodza kelijke maatregelen nemen kan. Voorts wordt gewezen op de specialiseering, omdat de ge specialiseerde winkels, beter gesorteerd dan een afdeeling in een warenhuis, de ernstigste concurrenten zijn van de groot-kapitalistisclie winkelbedrijven. Ook' blijft de zelfstandige mid denstandszaak altoos nóg meer „konkurrenz- fahig" dan het filiaal. Vervolgens kjwam de tweede inleider, de heer Joh. B. S c h o 11 e n, uit Amsterdam, aan het woord. Deze wilde vooral de mogelijk heid bespreken van de praetische verwezenlij king der conclusies van de stellingen van den eersten inleider. Spr. wijst er op, hoe de kruidenierszaken vroeger groote wiukeis waren, met veel per soneel, de eigenaars behoorden tot de goed- gezeten burgers. Het vak vroeg goed-onder- legde ondernemers. Daarnaast waren er ook kleine zaakjes, de zgn. „vrouwenzaakjes". De zonen van de goed-onderlegde ondernemers werden echter niet in het vak van vader op gevoerd. Zoo ontstond een nieuwe categorie winkeliers: de winkels gingen achteruit; het personeel begon zich te vestigen, en het stich ten van winkels werd gemakkelijker. De pe riode vau allengs- scherper concurrentie volg de dan. De winkel werd meer een „Jantje-van- alles". De winkelier van thans heeft dikwijls geen opleiding in zijn vak genoten. De taak van winkelier wordt te spoedig en te gemakkelijk aanvaard. De goede winkelier moet over tal van eigenschappen bezitten: verkooper, men schenkenner, boekhouder, financier, etaleur, reclamekenner.... Dit alles en nog meer moet de goede winkelier zijn. Warenkennis voor den winkelier is zeer moeilijk te verkrijgen bij den overvloed van artikelen. Organisatie is do schakel, die al heel wat misstanden In het bedrijf hei-ft verhelpen. Men ziet den concurrent niet meer als aartsvijand. DE ZOONTJES VAN MUSSOLINI lëidden een fascistischen- jeugdmarsch vals "Milaan naar Rome, alwaar zij defileerden langs het graf van den Onbekenden Soldaat. Hierboven ziet. men Bru'no en Vittorio aan dèn kop van den stoet. Men ziet elkander niet meer ais concurrent, doch als collega. Dit is niet gemakkelijk ge gaan, en de organisatie lieeft ook haar kin derziekten doorgemaakt. Een zeer nuttige stich ting der organisatie is zeker de coöperatieve inkoop, wel het troetelkind der organisatie. Dat de winkelmaatschappijen den ondergang van den middenstand veroorzaken, acht spr. een stokpaardje, waarop te veel gereden wordt. Het persoonlijk contact van dan middenstands- winkelier met de klanten geeft hem een grooten voorsprong. Coöperaties zijn de gevaarlijkste concurrenten van den winkelier. Zij zijn meestal duurder, doch worden in tal van gevallen om principieels redenen gesteund. Het steunen van coöperaties door den Staat met geld van den Middenstand, is een groot onrecht. De Staat heeft zijne plichten tegenover den handeldrijvenden middenstand verzaakt. Spr, schrijft dit hieraan toe, dat de middenstanders te bescheiden zijn. En ook omdat de midden stand te weinig zijne organisatie steunt. Na eenige gedachten wisseling schorst do voorzitter het congres tot hedenmorgen kwart over tien. Om half zeven vereenigden de congresgan gers zich aan een gemeenschappelijk diner. Overleg tusschen verecnigingen Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers! heeft een verslag uitgebracht over zijn werk. zaamheden in de periode Juli 1927Juli 1928. In die inleiding wijst men er op, dat een deój onzer- industrie nog steeds in zorgelijkeu toe. stand verlkeert. Toch is het een verheugend, verschijnsel, aldus het verslag, dat „ook bij dflj arbeiders het besef levendig wordt, dat nog zware wolken breede schaduwen op onze weL vaart werpen", hetgeen blijkt uit artikels en uitlatingen an de arbeiderspers. Hoofdstuk V behandelt o.a. het euvel dei; steekpenningen. Teneinde een grondig onder, zoeik te doen had het Verbond, destijds een commissie benoemd Het werk dezer commissie heeft het Ven bondsbestuur tot de volgende condussies ge. bracht: Het steekpenningen-misbruik bestaat ook in ons land in alle maatschappelijke lagen. He# moreele en financieele kwaad, hierdoor aan gericht dient krachtig te worden bestreden. Deze bestrijding zal het doelmatigst kunnen uitgaan van één centraal bureau. Dit centraal bureau kan worden gevormd door het tot stand brengen van een permanente samenwerking ten deze tusschen bestaande vereenigingen. De vereeniging van Nederlandsche gemeen ten en de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handoï zijn tot overleg bereid gevonden, zoodat men goede hoop heeft, dat aan de boven omschre ven plannen het noodige gevolg zal worden gegeven. De gevangenbewaarder niet op vrije voeten gesteld. De derde kamer van de Haagsche Rechtbank heeft gister beschikkende in de zaak tegen den gevangenbewaarder K., gearresteerd in verband met de ontvluchting van vier gevangenen uit de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen, beslist, dat er geen termen aanwezig zijn om den ve'rdachte uit de voorloopige hechtenis te ontslaan, zoodat de termijn van gevangenhou ding thans met 30 dagen wordt verlengd. In verband met de beschikking van de Haag sche rechtbank over de gevangenhouding van den gevangenbewaarder K., kan nog worden medegedeeld, dat mr. Mobaek van die beslissing in hooger beroep is gegaan bij het Haagsche Gerechtshof. DE JURGENS' FABRIEKEN TE OSS Pensioen voor een gedeelte der arbeider^ In de gecombineerde vergadering heeft de firma Jurgens besloten aan de arbeiders me# minstens 20 dienstjaren en als leeftijdsgrens 45j jsi'tu, een pouaKen tue te kennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5