JWËÜiiÊi EEN GULLE LACH VOOR ELKEN DAG HUISELIJKE WEDERWAARDIGHEDEN PRACTISCHE MANTELS CRETONNE- SCHORTEN RECEPTEN. EEN SERIE LINGERIES PERMANENT WAVE LA...... VRIJDAG* 28 S EPTEM B R 1928 DERDE BLAD AANDeN SoSem W°rdt °ver het hoofd ..IjS.. Dit opschrift, in koper, in fluweel, in zijde uitgevoerd, hangt in vele huiskamers als een waarschuwend teeken voor de genen, aan wie het moeilijk valt steeds een zonnig lachje om hun lippen te doen spelen. Het is lang niet altijd makkelijk om bij alle levenswederwaardigheden blij en opgewekt de wereld in te kijken. Het gaat daar mee juist als met het zonnetje, dat soms aan den rand van een zware regenwolk een zilveren lijn kan tooveren, maar dat verder hopelooze pogingen doet om die dikke zwarte massa met haar stralen te doordringen. Menigmaal zetten we er onzen vasten wil op, dat niets en niemand onze goede stemming zal bederven, maar, o wee, zoo dra valt er niet een teleurstelling als een regendruppel op onze ziel, of reeds dreigt het zonnetje schuil te gaan en als een plotselinge plasregen van onvoorziene, minder aangename gebeurtenissen op ons neer spettert en meer nog, als zware wol ken van verdriet voor langeren tijd den hc:\ bedekken, dan doet ons ziele- zonnet;e niet eens pogingen meer om nog te voorschijn te komen. Wij leggen er ons zwijgzaam bij neer, dat het schuil is gegaan en denjjen, dat rede lijkerwijs niemand van ons verwachten mag. dat bij zooveel miserie nog een lach ons gelaat zou ophelderen. Toch hangt daar vóór ons die wijze vermaning om te zorgen voor een gullen lach voor eiken dag. Een werkelijke wijze vermaning, die met eenigen goeden wil wel uitvoerbaar is ook. Aan au.es wat er in het leven gebeurt, zijn steeds twee zijden. Aan ons is het den lichtenden kant te ontdekken en daaraan onze grootste aandacht te schenken. Met het goede in het vooruitzicht verliest het zware van het oogenblik aan gewicht. Druipnat kwam op een morgen heel vroeg de jongen van den melkboer aan de deur. „Arme tobberd", dacht ik, „om in dien plasregen van huis tot huis te moeten gaan, terwijl men hem dikwijls nog wach ten laat." Maar, toen ik vol medelijden, de deur snel openend, hem wegens het slech te weer beklagen wilde keek ik in een stralend lachend gezicht. Terwijl hij mij de melk reikte, zei hij verheugd: „Ik heb er daar net aan den rand van het bosch twee zien springen, zoo gauw als ik klaar ben, ga ik er achter" en toen ik ver baasd vroeg: „Wat zien springen?" lachte hij hard en riep: „Konijnen, natuurlijk!" De jongen haastte zich voort, de regen deerde hem niet, hij zag de zon schijnen, want straks ging hij op de konijnenjacht! En op die manier kan men de zon dwin gen, met de grootste somberheid kan men nog iets helders ontdekken, maar men moet niet met den regen huiverend achter de gesloten vensters blijven zitten, doch er op uit gaan en door de regen druppels heenkijken. Dan leert men de wereld bezien met de oogen van een artist, met de oogen der ziel en dan blijft er aan de nuchter ste, soms aan de leelijkste dingen altijd nog iets te bewonderen, iets waarover men zich verheugen kan. Als men zich niet opsluit, maar er op uit trekt en goed rondkijkt, dan is er zoo oneindig veel moois, dat men vanzelf wel ophoudt met te tobben over hetgeen men niet hebben kan. Dat is het geheim van den gullen lach, dat men zich verheugt over hetgeen men bezit en als men daar bij bedenkt, hoe oneindig veel erger het met anderen gesteld is en hoe veel erger het ook met ons gesteld zou kunnen zijn, dan negeert men de regenbui en zingt blij een liedje van dankbaarheid, men wapent zich, opdat men niet al te nat worde, maar stapt er verder vreugdig op voort. Vanzelfsprekend moet die opgewektheid natuurlijk zijn, het zou dwaas wezen te willen beweren, dat er geen verdriet over blijft, als men het slechts niet zien wil. Al strijkt men het voorhoofd glad en plooit men den mond tot een lach, dan wordt men niet ongevoelig van harte, maar men draagt zelf makkelijker het leed, als men zich dwingt naar de zon zijde te kijken en men is niet voor ande ren een voortdurende donderwolk, die hen steeds met angst dreigend, somber aantuurt. Zoowel in het aanvaarden van het leed als van de vreugde moet men breed zijn van opvatting. We behoeven ons zelf geen sprookjes te vertellen, ons geen onwaarheden of onmo gelijkheden voor te houden, ons geen val- sche vooruitzichten of beloften te stellen, doch we hebben slechts onzen geest ge heel en al te openen, zoodat we mooi en leelijk beide tegelijk te zien krijgen, en niet ten halve, zoodat met het steeds zwaarder wegende leed er toch ruimte genoeg blijft om ook het goede op te ne men. De jongen, die zich zoo zeer verheugde op de vangst van een konijn, probeerde niet daarmede zijn natte pakje te ver geten. Hij dacht allang niet meer, dat het regende, hij was blij, dat er dien dag een pleiziertje hem wachtte; de belangstel ling van zijn jongenshart ging regelrecht naar dat beestje, dat hem voor dien dag een afwisseling brengen zou en een vreugde. En voor ieder, die zich niet in het treurhoekje zet, is er altijd wel zulk een konijntje te vangen doch de een verdiept zich in het neervallen der re gendruppels en een ander ziet in het glinsteren dier ^stalletjes alweer de na derende zon. En natuurlijk spiegelen de innerlijke gevoelens zich af op het gelaat, ook daar schittert dan de blijde gulle lach in af wachting van het komende mooie of wel daar is gestempeld de sombere blik, die niet verder reikt dan de regenwolk. Het is de grootste levenskunst, het le ven blij weten te dragen, de kunst, die de lijdenden, de armen, de blinden, de lammen veel beter verstaan dan zij, die, recht van lijf en leden, zonder zorgen hun weg gaan mogen. Zij, die ontberen, weten dikwijls ook meer te waardeeren, hetgeen ze bezitten, zij, wien weinig te wenschen overblijft, vormen zich buitensporige verlangens en leggen zelf den druk op hun eigen leven. Zie rond in hospitalen, denk aan pel grimstochten, gij die eens het geluk hadt Lourdes te bezoeken, herinnert u wat ge daar zaagt! Allerwegen zijn het de on gelukkige beklagenswaardigen, die zich het beste in hun lot schikken. Toch had den ook zij eenmaal toekomstdroomen van aardsch geluk, maar het verlies daarvan heeft hen niet tot wanhoop ge bracht, omdat aan iederen staat voor- deelen zijn te vinden, als men ze maar zoeken en vinden wil. Als men zich soms verwondert over den gelukkigen trek op het gelaat van een persoon, die men zelf diep te beklagen vindt, is de eerste uit leg daarvoor natuurlijk: een groote on derwerping aan Gods wil, waardoor men de genade krijgt het leven te aanvaar den, zooals het tot u komt, doch wat men daarbij steeds het meest bewonderen moet, dat is de vindingrijkheid dier ar men, die iedere beproeving tot een geluk weten te maken, zooals de blinde, die dankbaar is, dat hij het schoone kan aanvoelen, zonder verplicht te zijn, het leelijke te bezien, zooals de lamme, die het leven geniet door het te aanschouwen en blij is, dat zijn beenen hem nergens brengen kunnen, waar zonde en verleiding' hem wachten. Zij zijn de levenswijzen en tevens de gelukkigen, aan wie menigeen een voor beeld kan nemen in opgewektheid en levensmoed en blijheid. Zij zullen u niet zeggen, dat het hun nooit iets kost om blijvend blij te zijn in de uren van pijn en verlatenheid; hun moed berust op deugd, en op de ondervin ding, dat alles nog veel zwaarder weegt, als zij hun lot met tegenzin dragen. De tevreden blik in hun oogen, het lachje om hun mond bestraalt geheel hun omgeving en is de beste les voor al len, die het nog niet verstaan om een liedje te zingen op een regendag en blij zijn met hetgeen ze bezitten, zonder te treuren over hetgeen ze zouden kunnen hebben, doch wat hun misschien schade kon doen naar de ziel. Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. Dit alleraardigste schortje van ge bloemde cretonne voor den leeftijd van 4 jaar, is heel eenvoudig te maken. Fig. 2 toont ons het patroontje, een gewoon rechte lap van 90 c.M. lang en 40 c.M. breed. Precies in het midden wordt een lang werpig ovaal van 22 c_M. middellijn uit geknipt voor de halsopening. De beide kanten en de halsuitsnijding worden om bind met effen stof. Het schortje wordt, zooals fig. 1 laat zita, door de halsopening aangedaan en opzij dichtgestrikt met bandjes van de zelfde kleur der biezen. We kunnen er neg een flinken zak op stikken en deze afliiezen. Fig. 3 toont u hetzelfde patroon. Hier worden de zijkanten echter niet, maar wel da halsopening afgebiesd. Van dezelfde effen stof maakt men mcuv.biesjes van 18 c.M. lang en 4 c.M. breed, en zette deze aan den lap ge bloemde stof, zooals de teekening Iaat zien. Het modelletje wordt nu dubbelge vouwen, en de zijkanten, behalve het i-JO armgat, diehtgestikt, aan den verkeerden kant. Zie fig. 4. Om dit eenvoudige schortje of speeljurkje kunnen we een smal ceintuurtje van de effen stof dra gen. Fig. 5. Voor andere leeftijden kun nen volgens eigen idee de maten aan gegeven '.'.'den. STOOTEN VAN HET HOOFD. Het is volkomen waar, dat kinderen zoo dikwijls hun hoofd stooten of er op vallen, dat er In den gewonen gang van het huishouden weinig of geen aan dacht aan wordt geschonken. Maar het is óók waar, dat er heel wat tragedies zijn voortgekomen uit gemis aan 'n beetje eenvoudige kennis van zaken, wanneer dit speciale soort van huiselij ke ongevallen zich voordoet. Misschien is mijn bedoeling duidelijker, wanneer ik de volgende huiselijke ver gelijking maak. Wanneer Jantje bij een stoeipartijtje vóórover tegen een lan taarnpaal rolt, of struikelend tegen den rand van de tafel slaat en luid jam merend naar moeder rent om troost en heil, is er weinig meer noodig dan wat betten met koud water, een likje spij kerbalsem, een lekkernijtje en wat goe de raad. Indien hij echter, na een harde bot- sing, vooral als die 't gevolg is van een val, bleek en bewegingloos blijft liggen, al is 't maar voor een paar se conden, niet gemakkelijk overeind te krijgen is, en onzin praat wanneer hij weer tot zichzelf komt, is bed-rust in een donker gemaakte kamer en zorg vuldige bewaking het aangewezen ding zelfs als hij zichzelf na een poosj! weer beter verklaart en tegen de ge< dwongen rust protest aanteekent. Er bestaat kans, dat er een licht! hersenschudding heeft plaats gehad, ei een paar dagen absolute rust kan dik. wiils veel erger voorkomen. Wanneer echter zijn oogen met bloed beloopen zijn, wanneer er een dun bloed- straaltje uit neus of ooren vloeit, of eet, heldere vloeistof uit de laatste, en wan neer hij neiging vertoont, nu en dan iï een bewusteloozen slaap terug te vallen, nadat hij heelemaal scheen opgeknapt is het een geval voor den dokter, eti hoe eerder hij ter plaatse is, hoe beter, Intusschen is een ijsblaas op het hoofd van den patient, een warme kruik aan zijn voeten en een ruime toevoer vam frissche lucht de beste behandeling. Volstrekte rust achter neergelaten blin-i den Is noodzakelijk voor alle ernstige! gevallen van hoofdkwetsuur, en als u door ongelukkige omstandigheden niet in staat zoudt zijn, spoedig een dokter bil u te ontbieden, houd dan den patiënt op een licht dieet en geef hem een do sis van het laxeermiddel, dat hem in gezonden toestand het best bekomt. KAJA. 4493 Mantel voor herfst- en winterseizoen van geruite stof. Vanaf het schouder stuk, van voren puntig loopend, krijgen we een plooi, één geheel vormend met de zakken. Kraag, revers, randje op zakken en ceintuur van effen stof. Op den rug vanaf het rechte schouderstuk een plooi. MANTEL VAN ENGELSCHE STOF 4499 Het model is recht, gesloten met twee rijen knoopen, zakjes met overslag, smalle revers en kraag. 4502 Regenmantel van effen stof (de stof laten we eerst waterdicht maken). De mantel heeft van voren een apart opgezet bovenstuk en raglan-mouwen. De zakken zijn schuin geplaatst. De mantel is geheel zichtbaar doorgestikt. Knoopen van leer. APPÏÏLGERECHTEN. Appelpadding (4 pers.) 500 gr. handappelen van een frisch, zuur soort. 'A L. water 160 gram suiker het sap van pijn. 2 citroenen de schil van citroen 18 gram gelatine, waaronder een paar blaadjes rood. Bereiding Schil de appelen, verdeel ze in ge lijke dobbelsteentjes. Leg de gesneden stukjes in koud water, doch vooral niet te lang, daar ze anders aan smaak zou den verliezen. Breng het water met de citroenschil aan de kook; los er de suiker in op en kook hierin de stukjes appel zacht, maar vooral niet tot moes. Neem de stukjes appel met een schuim spaan uit het vocht en los hierin de in koud water geweekte gelatine op, die goed uitgeknepen moet zijn. Doe de stukjes appel er weer in en laat de massa onder af en toe roeren geleiïg worden. Doe ze dan in een met koud water omgespoelden puddingvorm. Presenteer er vanillesaus of slagroom, waardoor wat basterdsuiker geroerd is, bij, Appelgelei. 2J* K.G. zure appelen pl.m. 650 gram suiker het sap van 1 citroen. Bereiding.: Wasch de appelen, snijd ze in vieren, zet ze op met kokend water, zoo dat ze onderstaan, en de schil van 1 citroen. Kook de appelen, tot ze geheel zacht zijn en laat ze dan uitlekken door een ouden doek. Roer vooral niet in de appelen, het sap zou troebel kunnen worden. Meet het sap en neem 2/3 van het gewicht aan suiker (A L. sap wordt gerekend 500 gram te wegen). Kook het sap in, tot het ruim 1/3 aan gewicht verloren heeft, voeg dan de suiker toe en kook dit samen tot de gelei goed van dikte is geworden. Verwijder het schuim, dat zich aan de oppervlakte verzameld heeft. Voeg, als de gelei goed van dikte is, het citroensap toe. Doe ze in de uit gekookte jampotjes en sluit ze met vochtig perkamentpapier. CATHARINA. De meest fantastische verhalen doen de ronde onder menschen die, wat be treft permanent wave, de klok hebben hooren luiden, terwijl ze niet precies konden achterhalen, waar ergens de kle pel hing. „Je haar wordt er groen van". „Het gaat er van overeind staan en je krijgt 't nooit meer plat." „Als je je haar gewasschen hebt, zie je er heelemaal uit als een Papoea." Het effect van permanent wave of blijvende haargolf hangt heelemaal af van het adres, waar men die behandeling ondergaat. Wie eenmaal het plan ervoor heeft opgevat, en rekening gehouden met de vrij belangrijke uitgave, doet dwaas om 'n verschil van een paar gulden bij een kapper te gaan, van wiens bekwaam heid men Iets afweet, in plaats van in een eerste-klas-huis, dat zich speciaal op zulk werk toelegt, en waarvan de naam den goeden uitslag van de bewer king waarborgt. Er bestaan drie methoden van perma nent waving: borax, olie en stoom. En men moet er wèl aan denken: te kiezen wat het beste met de gesteldheid van het eigen haar overeenkomt. De borax- methode is, naar men zegt, ontstaan uit een behandeling van vet haar. Het is in elk geval waar, dat vettig haar een borax- golving wel 't mooist aanneemt. De olie-behandeling is geschikt voor fijn, droog haar, dat neiging heeft spoedig af te knappen. Grijs, wit, geverfd en heel licht blond haar kan 't best met stoom gegolfd worden. Alle haar dat aan een permanent-wave behandeling onderworpen ls, moet daarna gedurende een dag of veertien iederen dag met een beetje brillantine bestreken worden. De brillantine moet liefst niet onmiddellijk op het haar gebracht worden. Deskundigen gieten steeds een paar drup pels in de palm van de linkerhand en wrijven er öf den borstel mee in, óf strij ken de olie langs een kam. Hoelang duurt een permanent wave? Met zorg, zes maanden! Met grooter zorg, nog langer. Zooals men weet, ver dwijnen de golven niet, zooals bij de ge wone ondulatie, doordat ze „eruit gaan", maar, daar het haar uit de hoofdhuid groeit en niet aangroeit onder aan de punten, komen de golven hoe langer hoe lager te zitten, zoodat ze tenslotte wor den weggeknipt. Wanneer men ze ver waarloost, kunnen ze echter ook op de gewone manier verdwijnen, vooral wan- steH Van nature heel stug en £st ha» moet daarom niet méér geborsteld worden dan strikt noodig is, f\.plaats daarvan met fijne kammen zorgvuldig gekamd worden. Borstelen „Ltto 6rJ0e biJ' de krullen weer weg te Stoom-hitte daarentegen maakt -Wave diePer- evenals water- heeI nuttig- den stoom van Hofi-u? tweemaal in de week een kwar.- over het haar te laten spelen. Het naar moet dan eerst besprenkeld worden £rtu£tehï* V>raaf00r ik 111 vorig W hi et recePt gaf en die dient om 5 m den juisten vorm te houden. dat Ohivend gegolfd is, heeft na 7nnrt»v Jfsching een watergolf noodig. hp= tl ff ls het kroezig, zijn de krulle- j s te klem en te onnatuurlijk. Om de i™„en herhaalde ondulatie uit te fpfma™ fhoeft men dus niet tot een permanent-wave over te gaan. Heel geschikt is deze echter voor wie het haar willen laten groeien. De golven ^frdC" dan immers niet weggeknipt, g oeien met het haar mee omlaag, en boven op het hoofd kunnen we dan af en toe een enkele nieuwe golf laten leg- gen. Wanneer u tot een blijvende haargolf besluit, moet u er aan denken, te vragen onv horizontale golven, wanneer uw ge zicht lang en smal is, en om verticale indien het breed is. Dit kan zooveel bij dragen tot een flatteus effect! EVA DAMESNACHTJAPON MET AANGEKNIPTE MOUWEN (bovenwijdte pl.m. 100 c.M.) Benoodlgd: 3 A el katoen van '80 c.M. breedte, 3 el kant van 5 c.M. breedte. Het knippen van deze nachtjapon is zóó eenvoudig, dat men geen patroon maakt, doch dadelijk op het katoen afradeert. Heeft men stof van 80 c.M. breedte, dan is deze over het algemeen al dubbel ge legd, zoo niet, dan wordt dit even gedaan, de zelfkanten op elkaar. Hierna vouwt men de lengte dubbel, waarna men het patroon op de katoen afradeert. Den hals achter neemt men 4 c.M. hooger dan den hals aan den voorkant. Is de nachtjapon geknipt, dan begint men met de plooitjes. Hiervoor meet ge vanaf het midden naar rechts eerst 2 c,M., dan IJ* c.M., IJ* c.M. 4 c.M., IJ* c.M., 1 y2 c.M., terwijl men naar links 't zelfde meet. Nu kan men de plooitjes instikken op 3 m.M. breedte, terwijl de lengte 10 c.M. wordt. Midden achter stikt ge een plooi in naar de verkeerde zijde, welke men 2 c.M. breed en 15 c.M. lang neemt, en welke men vervolgens plat legt. Dan stikt men de zijnaden met een En- gelschen naad. Den zoom neemt men 3 c.M. breed en stltt dien in. Nu de kant langs den hals. Hiervoor maakt ge langs den kant een inslag naar de goede zijde op één c.M. vanaf het patroontje, waarna men haar op de verkeerde zijde van de nachtjapon opstikt. Men moet er voor zorgen, dat de hoeken geljjk worden. Deze worden ingestikt en met borduurka- toen afgefestonneerd. De rafels aan den hals werkt men af met een biesje ka toen, dat na afwerking één c.M. breed is en dat uit de zijknipsels van de nacht japon geknipt kan worden. De mouwen worden op gelijke wijze met kant afge werkt als de hals. Een volgenden keer hoop ik den lezeressen een nachtjapon met ingezette, lange mouwen te geven in het zelfde genre, wat misschien, met het oog op den komenden winter, wel te prefe- reeren ,is. DINY I» "S ^5» l GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. van al onzt modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patronen kantoor**, Postbus no. i, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dames kleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, f Q.55. Kinderkleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd i i 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling:, met het verschuldigde bedrag aan postzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, eti bovenwijdte. Men meet deze maat rondom hei lichaam, recht onder de armen door, gewoon glad zonder extra toegift. - •/"*-— —-O. -»• - V —r.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10