DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 51ste Jaargang Vrijdag 28 September 1928 No. 15225 DU nummer bestaat uit vier Maden het normale verloop STADSNIEUWS Verkoop Handen, 083e, Benzine - GARAGE „UNIQUE" - EERVOLLE ONDERSCHEIDING R. K. VOLKSUNIVERSITEIT GECOMBINEERD OPENLUCHT- CONCERT MUZIKALE MARSCH STED. MUZIEKKORPS NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN R. K. S. V. EXCELSIOR KEURELFT ALLEN NED. VOETBALBOND DOCTORAAL EXAMEN GENEESKUNDE ONGEVAL TE WATER VERDUISTERING burgerlijke stand SCHEEPVAART VAN DE LEESTAFEL UIT ROTTERDAM NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. SERGE RACHMANINOFF LAFFE AANSLAG OP EEN WINKELJUFFROUW BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN: per 8 maanden 8.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco per post 8 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en girodienst 81410. ADVERTENTIEN 1—6 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen don teksi 60 ct. per regeL Kleine advertenties 30 woorden 26 ct., elk woord meer 6 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50, 10 regels 0 75 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Graiis-Oncevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Zooals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, heeft de gemeenteraad van Pernis met C tegen 4 stemmen besloten, geen Vergunning te verleenen aan de directie van de Rotterdamsche gemeentewerken tot het graven van een haven op de Vondelingen plaat binnen de grenzen van de Pernisser gemeente. Men begrijpe wel, hot was er de meerderheid van den raad der kleine ge meente geenszins om te doen uit een soort van machtswellust de groote zus dwars te zitten, een variatie leverend op het bekende thema „heel het raderwerk staat stil, als mijn machtige arm het wil". Die meerder heid had voor haar houding een alleszins aanvaardbare reden. Ze heeft zich op het volkomen redelijke standpunt gesteld, dat aan 'n dergelijken havenaanleg, ook wanneer die door Rotterdam geschiedt, voor de ge meente Pernis zoodanige gevolgen zijn ver bonden, dat deze alleen door een groote gemeente kunnen worden gedragen, zoodat men het niet gewenscht oordeelde tot bet uitvoeren der havenwerken te laten over gaan, vooraleer Pernis door annexatie tot Rotterdam zou behooren. N is er bij het graven van deze haven eenige tijdrekenkunde gemoeid. Toen name lijk de Rotterdamsche gemeenteraad op 1G Februari j.l. tot den havenaanleg besloot, werd onder meer meegedeeld, dat de Ba- taafsche Petroleummaatschappij, voor welke volgens een overeenkomst met de gemeente de nieuwe haven bestemd zou zijn, het op Prijs zou stellen reeds in 1930 aan de voor haar bestemde terreinen de beschikking te krijgen teneinde met den bouw der noodige installaties aldan te kunnen aanvangen. Nu sluit de beschikbaarstelling van die terreinen nog niet het gereed-zijn der ha vens in. Wat wel vaststaat is, dat alles thans op de nnexatie van Pernis moet wachten, en dat de petroleumhavens in 1935 gereed- moeten zijn. Rij dit al doet het wel een tikje eigenaardig aan, door de bevoegde Rotterdamsche auto riteiten te hooren verklaren, dat „als de aanhangige annexatieplannen hun „nor maal verloop van behandeling" krijgen, de petroleumhavens bijtijds kunnen gereed komen. liet hangt er maar van af, zouden we zoo zoggen, wat men ten deze in Rotterdam onder een „normaal verloop" verstaat. De gemeentewet, is betreffende de vereeni- ging van gemeenten vrij sober. Wanneer men de artikelen 128 tot en met 133 leest, dan zou men op het eerste gezicht zeggen, dat een samenvoeging van gemeenten niet zoo heel veel om het lijf heeft. Vatten we die artikelen zakelijk samen, dan behelzen ze het volgen de- 1. De wijze en voorwaarden der vereeni- ging van gemeenten worden door Gedepu teerden in een ontwerp-voorstel vastgelegd, nadat burgemeester en wethouders der be trokken gemeenten zijn gehoord; 2. Dat ontwerp wordt in elk der betrokken gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den Raad, versterkt, door een commissie uit en gekozen door de ingezetenen; 3. Het gevoelen van den Raad en dat van de commissie worden schriftelijk aan Gede puteerde Staten uitgebracht en door hen, voorzien van hun advies aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken ingezon den; .3. Voigen dan de gewone instanties van een wetsontwerp. Dat al kan een heel gemakkelijk verloop hebben, wanneer het een tweetal gemeenten betreft, die het over haar samenvoeging al lang eens zijn, voor welke het nut of de nood zakelijkheid van vereeniging evident is. Maar hier staan de zaken toch wel ietwat anders. Bij het Rotterdamsche annexatie- Plan zijn niet minder dan achttien gemeen ten betrokken, die om het maar zacht uit te drukken, voor een goed deel er niets voor Voelen om haar zelfstandigheid prijs te ge ven, terwijl het nut er van zeer twijfelachtig Is en de noodzakelijkheid tot dusver alleen In de verbeelding van de Rotterdamsche directie van gemeentewerken en van mis schien enkele leden van het Rotterdamsche gemeentebestuur bestaat. Wat bij zulk een stand van zaken een „normaal" verloop van de annexatie-procedure te beteekenen heeft, toe zuilen er ons maar niet in verdiepen. De „Nieuwe Rott. Courant" ziet dan ook' Van het groote annexatieplan voorshands Plets komen. Terecht ziet het blad in het be sluit van den Pernisschen gemeenteraad een r6den om dat groote plan voorloopig maar lp de archieven te deponeeren en met het toieer bescheiden voorstel, dat enkel annex- atie van Pernis, welke thans dringt, alsmede Van Hillegersberg en Overschie voor den te komen. Ook' zulk een voorstel we De heer W. Sterk, secretaris van de Ko ninklijke Zangvereeniging Schiedam's Man nenkoor „Orpheus", die tevens de zelfde func tie bekleedt in het Nederiandsch Zangersver bond, is benoemd tot eere-lid van de bekende Maastriehtsch© zangvereeniging „Maastreech. ter Staar". De firma Henri Rebel's, Hoogstraat, ver zoekt ons te willen meedeelen, dat bij haar opgaven worden aangenomen zoowel voor bet lidmaatschap van de R. K. Volksuniversiteit te Rotterdam, als voor inschrijving op de cur sussen. Zooals men elders in dit blad kan lezen is de R. K, Volksuniversiteit gisteren weer fees telijk geopend. Het begint zoo zoetjes aan weer naar het einde te loopen met de openluehtconcerten. Dat was aan de temperatour gisterenavond duide lijk merkbaar hij het openhidhtcioncert dat de zangvereenigingen „T. E. G. E. N. O." en „In- ter Nes" in de tent aan het Rozeniburgerplein gaven. Er is door heide vereendgingen niet onaar dig gezongen. Bij „Tegeno" leverde het jonge dameskoor het beste werk, terwijl voorts de gasten) wat het stemmenmateriaal betreft, de gastheeren overtroffen. Tot een uitvoerige be spreking is o.i. voor deze uitvoering geen reden; daarvoor moeten we de zangers en zan geressen. in een zaal hooren, waar minder van het geluid verloren gaat, dan gisterenavond in de Gorzentent, De beide dirigenten de heeren Kreemer en van Sijll bewezen den smaak van het publiek te kennen en hadden een program samenge steld uit eenvoudige, meerstemmige liedjes, die veel succes hadden. Bij gunstig weder is het Stedelijk Muziek korps voornemens morgen, Ztaerdagmiddag, weder een marsch door de stad te maken en alsdan op daartoe gedaan verzoek van eenige bewoners van het Gasthuis, het Hofje van Belois en andere Stichtingen een muzieknum mer voor de bewoners daarvan te geven. Met nummer 189 van de Stcrt. worden ver. zonden de afdrukken van de akten, betreffen de de Naamlooze Vennootschappen No. 2327 Schiedamsche "Woningexploitatie Mij. en No. 2328 Meijer Go's Glasindustrie, heiden al hier. De competitie in de Katholieke honden Is vorige week dn vollen omgang begonnen. Voor dammers eindigen, terdag en Zondag eerst aan. Het la elftal geniet nog rust, doch het 2e krijgt Duiven 2 op bezoek. Een niet te ver smaden tegenstander, waarop echter wel winst behaald kan worden. Het 3e elftal moet op „Duivestein" Aeolus 2 bekampen wat wel eens een gelijk spel kan opleveren. Het 4 e elftal gaat bij Duiven 3 op bezoek, waarvan gewonnen dient te werden. De junioren, die zich in de bekerwedstrij den zich zoo schitterend geweend hebben van gen a.s. Zaterdag met hun competitie aan. Het a-elftal gaat naar Activdtas a op Spangen en het h-elftal ontvangt Aeolus b. Belde wedstrij den zullen wel in overwinningen der Schie dammers eindigen. Naar wij vernemen zijnr do H.-D.V.S.'ers van der Griendt, v, Nus en Scheffers opgenomen in een der keurelftalien van den Nederl. Voethalbond. hebben het dezer dagen nog weer vernomen zal althans van den kant van Overschie nog tegenkanting genoeg ondervinden. Het lijkt ons toe, dat het Rotterdamsche gemeentebestuur eigenlijk de Raad van Per nis dankbaar mag zijn, dat het op deze wijze uit een impasse wordt gered, waarin het leelijk verzeild dreigde te raken. Het kan zich voor een „voorloopig" terugnemen van zijn al te grootsche plannen thans aardig achter het besluit van Pernis en de drin gende noodzakelijkheid van onverwijlde an nexatie dier gemeente verschuilen. En alleen als het tot die door de noodzakelijkheid ge boden bescheidenheid terugkeert, heeft het op wat het met „normaal verloop" van behan deling der annexatieplannen bedoelt een re- flelijke kans. Voor het doctoraal examen geneeskunde is gisteren te Lekten geslaagd de heer Ign. A. S. Scheffers, alhier. Toen gistermiddag te ongeveer 4 uur een vrachtauto tegen het zonnescherm reed van den winkel van de firma Langemeyer, aan de Hoogstraat hoek Dam, brak een ijzeren stang van het scherm af en kwam terecht op het hoofd van mevr. H., wonende aan den Singel, die juist aldaar passeerde. Mevr. H. bekwam een n iet-ernstige hoofdwonde, welke aan de politiepost GTOote Markt werd verhonden. Gistermiddag geraakte de 8-jarige A. Boonekamp uit de Lange Kerkstraat spelen derwijze in het water van de Schie. Door burgers werd de jongen spoedig op het droge gebracht. Door de politie zijn gisteren ten huize van zekere G. B. te Rotterdam, iu beslag ge nomen twee zakken erwten, welke door den loswerkman C. V. wonende alhier aan de Gedempte Broersvest, ten nadeele van den koopman Knoop aan de Hoofdstraat, waren verduisterd. Tegen V. is proces-verbaal opgemaakt. GEBOREN 26 Sept. Carolina, d. van L. van Veelen en L. Bijl, Havendijk. Antonius Maria, z. van A. J. C. Beukers en M. J. Gleis, "Warande. ONDERTROUWD 27 Seept. C. H. Kok, 29 j. en G. Kersten 22 j. p. Timmermans 32 j. en A. van Waart 28 j. F. van Leeuwen 24 j. en A. Winkelman 23 j. P. S. J. J. Remmerswaal 21 j. en J. Dirksen 20 j. GEHUWD: 27 Sept, J. A. Govaart, 24 j. en A. H. van Eijk 23 j. -- H. M. A. Salari 24 j. en J. Frenaij 16 j. H. J. Peters 39 j. en A. W. van der Stelt 36 j. J. Sonneveld 23 j. en W. S. H. Bloemendaal 23 j. Te Schiedam, 27 Sept., aangekomen: s.s. Caennaise, van Rouaan, om te dokken 1n de Wiltonhaven; s.s. Kelbergen, van Rotterdam, om te dokken in de Wilhelminahaven. Van Schiedam, 27 Sept., vertrokken: s.s, Soekaboemi, naar Hamburg; s.s. Hofplein, naar Narvik. Van Schiedam, 28 Sept., vertrokken: s.s. Everene, ledig naar Makslahti. Van Harburg, 27 Sept- vertrokken: s.s. Agility, met olie naar Schiedam. Van Bremen, 28 Sept„ vertrokken: s.s. Authority, met olie naar Schiedam. Bij de firma G. B. van Goor en Zonen te Gouda verscheen een derde druk van „Jan- nieke ein de klok", door Anna Hubiejrt van Beusekom. Dit hoekje, dat in de voor kin deren van 6 tot 10 jaar bestemde serie „Ge zellige uurtjes" uitstekend op zijn plaats is, verhaalt van een klein meisje dat, daar haaT vader op zee verblijft moeder was al lang gestorven bij een aergzame grootmoeder en een haar verwennenden oom thuis ls. Eerst maakt zij een gezellig Kerstfeest mee op „Het Huls'', waar een prachtige kerstboom voor do schoolkinderen is opgesteld. Den dag daarna is zij ziek, heeft kou gevat en tijdens haar ziekte vertelt de oude klok van grootje van zijn ervarinjgien. Bijtje Aafjes yerzojrgdd de plaatjes. VoO|ris verscheen bij dezelfde firma een herdruk van „Buurtjes" eveneens van Anna Hubert van Beusekom. Een vliertal verhaaltjes waarvan het eerste tevens den titel aan het boekje gaf. Nans van Leeuwen teeken.de aar. dlge plaatjes. Dit boekje is wiel erg neutraal. De prijs van elk deeltje bedraagt 0.95. 150-jarig bestaan A.s. Zaterdag bestaat het Departement Rot terdam van de Nederiandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel 150 Jaar. In ver band met dit jubileum zal o.m. des morgens om 11 nar in de OfficleTen-Sociëteit in feot Park een feestvergadering plaats vinden. Onder de auspiciën van de HolL Conoertdir. Dr. G. de Koos zal die companlat-planist Serge Rachmaninoff alhier een enkele recital geven op Donderdag 25 October a.s. <ym 20 nul de groote Poelezaal, OM DE WINKELLADE TE LICHTEN Door kordaat optreden van de aangevallene niet gelukt Gisterenavond is in een chocolade-winkel in de Van Oldenbarneveltstraat een laffe, doch niettemin zeer brutale aanranding geschied door een man van middelbaren leeftijd. Deze meneer kwam den winkel binnen, be stelde een en ander en vroeg, terwijl de win keljuffrouw, de 33-jarige J. v. S., het pakje klaar maakte, of hij even mocht telefoneeren. Hierdoor kwam hij dicht in haar nabijheid. Terwijl de juffrouw haar aandacht bij het in pakken had, haalde hij plotseling een hamer te voorschijn en sloeg daarmee op het hoofd van de vrouw, die bloedend verwond werd en begon te gillen. Om haar bewusteloos te slaan sloeg hij nog eenige aeeren, doch de juffrouw was kordaat en wist den man den hamer te ontnemen. Toen de kerel eenmaal zonder wa pen was, bedacht hij zich niet lang, doch sloeg op de vlucht. De juffrouw raakte kort daarop haar bewustzijn kwijt. Intusscben hadden voor bijgangers het gebeuren opgemerkt en zetten den vluchteling achterna. Al spoedig was er veel publiek op de been, dat onder het geroep: „Houdt den moordenaar, houdt den dief", aan de achtervolging deelnam. De man vluchtte den Mauritsweg op, waar twee agenten in bur ger hem wisten te grijpen. Aan het bureau gebracht, bleek, dat hij de 40-jarige winkelier J. T. v. N. is, wonende Ma- thenesserweg. Hij gaf toe, dat het zijn bedoe ling was geweest, de juffrouw bewusteloos te slaan en er met den inhoud van de winkellade vandoor te gaan. Toen hij zag, dat dit niet zon lukken, was hij gevlucht. De juffrouw werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij spoedig bij kwam, Nadat baar hoofd verbonden was, kon zij naar buis worden gebracht. De Commissaris van Politie van het bureau Witte de Withstraat, verzoekt degenen, die ge tuige zijn geweest van de aanranding in den chocoiadewinkel in de van Oldenbarnevelt straat, waarbij de winkeljuffrouw met een ha mer op het hoofd werd geslagen, zich te wil len melden aan zijn bureau. R, K. VROUWENBOND Lezing van mevr. Alb. SteenhoffSmulders over lectuur voor groote en kleine menscheh. In den foyer van dc St. Josefgezellen-Veree- niging heeft de R. K. Vrouwenbond gisteren middag een vergadering gehouden onder pre sidium van mevrouw A. StrijbosDaniëls. Na behandeling van eenige huishoudelijke pun ten van de agenda, werd het woord gegeven aan mevr. Alb. SteenhoffSmulders, hoofd redactrice van „de Katholieke Vrouw". Mevrouw SteenhoffSmulders heeft d.e ver gadering voor de pauze gesproken over Olive Katherine Parr, een zeldzaam merkwaardige schrijfster, die onder den schuilnaam van Beatrice Chease in haar eigen land (Engeland) meer bekend is dan bij ons. Spr. betreurt dit, daar deze schrijfster zoo menschelijk, zoo con amore en kostelijk grappig over de meest on beduidende dingen weet te schrijven. In haar boeken ia te leeren wat levensvreugde is. Een voudig is haar stijl maar de Inhoud van haar hoeken Is zeldzaam mooi. Olive Katherine Parr is ook een sociaal-werkende vrouw en haar gansohe werk vat zij op als een apostolaat. Mevrouw SteenhoffSmulders behandelde dan achtereenvolgens in het kort enkele van haar meest bekende werken als „A Whitehan- ded Saint", „A Redhanded Saint" welk werk vertaald als feuilleton in onze courant heeft gestaan. Verder „Th© heart of the Moor" en „Through a Dartmoor Window". Met een opwekking tot het lezen van de wer ken van deze boeiende schrijfster, daar zij het ten volle waard zijn, eindigde spr. haar eerste gedeelte. Na de pauze kwam mevrouw Steenhoff Smulders eerst tot haar eigenlijke onderwerp „Lectuur voor groote en kleine menschen". De tijd is reeds lang voorhij, dat er geen aamdaeht werd geschonken aan de kinderlec tuur. Hlëronimus van Alphen is feitelijk de eerste geweest, die kinderlectuur presenteerde. Tusschen kinderlectuur en groote menschen- lectuur was vóór 1778 nog geen verschil. Vooreerst had men geen goede gebedenboe ken. De kinderen moeten in kinderlijke taal tot hun Hemelsehen Vader kunnen bidden, Spr. gaf eenige gebeden-hoekjes aan als „Zoo bid lk", „Klein Misboek" en „Kinderlijke Kruisweg". Wat de eigenlijke lectuur betreft, was het prentenboek van Van Alphen destijds het nieu we geluid van een nieuwen tijd. Momenteel hebben wij meer te Mezen. Op het gebied van kinderlectuur hebben wij veel geleerd van En geland. De vraag is nu maar: hoe geven wij Katholieke kinderlectuur aan onze kleinen? Vroeger stichtte het liberale kinderboek nog niet zooveel onheil, maar het moderne jeugd boek voert de kinderen in een wereld zonder God of vrees voor de eeuwigheid; zij zijn le taal zonder eenigen godsdienst. Het Katholieke kinderboek moet niet alleen Katholiek, maar ook goed zijn, en daarom moet het worden toevertrouwd aan bekwame handen. Het ls piet aap eenieder gegeven klnr "8 Maandags repeuue Muziekgezelschap SL Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond It, S, Damclub I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lango Haven; aanvang 8 uur. j Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaal, bewerkexsbond „St. Eloy". Gebouw R. K, Volksbond. XederenDinsdagavona om nalt negen repp. title R. K. Gemengde Zangvereeniglng Lorenzo Perosi, Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdag Repetitie KonlnkL Map, nenzangvereenlglng „Orpheus", Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen, lederen Woensdagavond van f uur to| 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R.K. 8. 7, Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven. Gebouw Kath Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 8 tot 6 nog ls geopend bet Stedelijk Museum, St Jorlg Doele, Doelepleln. Maandag 1 October Feestavond van Katholiek Leven. Gebouyf Musis Sacrum. Aanvang 8 uur Dinsdag 2 October Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" Bespreking ontwerp-prograM R. K. Staatspartij en kringvergadering R. K, Rijkskieskring „Dordrecht". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. Woensdag 3 October Ledenvergadering Ned. R. K. Vereeniging tot het verleenen van Eerste Hulp bij On gelukken. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 October Feestavond gem. zangvereeniglng „Gemengd Koor". Gebouw Musi3 Sacrum. Aanvang 8 uur. Donderdag 11 October Donderdag II October intieme feestavond R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw „Musis Sa crum". 29 Sept. Groote Schouwburg, De trein, duivel (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 30 Sept.: Groote Schouwburg. SomeP uit.... Schouwtooneel) 2 en 8 uur. 1 Oct.: Groote Schouwburg, Samen uit..., (Schouwtooneel) 8 uur. Dagelijks: Tlvoli-Schouwburg, Stapper's revue „Europa lacht weer", 8 uur (voor vol« wassenen). Tentoonstellingen: Ncnljto. Sta. tionssingel (10 v.m.12 n.m.) SCHIEDAM, 28 Sept. Officieele noteering van de commissie uit do Kamer van Koop. handel. Moutwijn Moutwijn 46 pet ƒ19.— per H.L. ÏL J. JANSL.n Spiritus SCHIEDAM, 28 Sept. Men noteert vooït Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per HJ* derboeken te schrijven. Een goed kinderboeken, schrijver vervult een prachtig apostolaat ep kan meer goed doen dan menig onderwijzer^ De tijd dat de uitgever geen kinderboeken! wilde hebben, omdat er geen vraag naar is, ls voorbij. Spr. sloot met een keur-collectiej boeken aan te geven voor kinderen van iede* ren leeftijd. Na deze causerie bestond er gelegenheid eeaf boeken-tentoonstelling te bezichtigen, die ge, heel belangloos door de firma Hanou was sec, mengesteld. UNIVERSITAIRE EXAMENS Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen ln de rechtsgeleerdheid de heer P, M» y»n Ploeg, alhier. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1