Vrijdag 28 September 1928 Tweede Blad Pagina 1 SOCIALISTEN EN VRIJHEID DE AUSTRO-MARXISTEN EN HUN BROERTJES IN ACTIE DE STAKING AAN „DE SCHELDE" HET EINDE NABIJ? DE NATIONALE LANDSTORMDAG ÉR VOOR ORDE, RUST EN VREDE EEN ONGELUK IN DE MIJN „MAURlTS" TANDARTS MERTENS TEGEN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER INRICHTING VAN EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ MAX OROBIO DE CASTRO „Austro-marxisten", zoo worden de Oos- tenrijksche sociaal-democraten genoemd, die op het kantje na totaal verbolsjewiekt zijn. Ook de sociaal-democratische professor Bonger erkent dat, wanneer hij de Weensche partij genooten „communisto-socialistisch" noemt. Verleden jaar Juli hebben deze heeren Weenen op stelten gezet en wilden zij, door revolutionaire terreur bondskanselier Sei- pel en de landsregeering tot aftreden dwin gen. Maar dr. Seipel week niet en de be-" woners van het platteland en de kleinere ste den vormden burgerwachten, die dreigden naar Weenen op te rukken om den revo lutionairen mores te leeren. Toen legden dezen het hoofd in den schoot. Op den pas gehouden partij-dag nam een der socialis tische leiders de vrijheid den bondskanse lier aan te duiden als een „blutgierigen Sadist, der gernc Blut flieszen sieht maar zelfs de oud-minister Deuts, leider van de roode militie, kwam daartegen op, Volgens hem was dr. Seipel geen bewuste fascisl maar slechts een begunstiger van het fas cisme. De uitingen bewijzen alleen welke dolle voorstellingen door een jarenlange Hetze verwekt zijn; de allerhoogste leiders gelooven oog niet, wat jarenlang aan het volk is wijs gemaakt, maar zij kwamen toch niet verder, dan de eene onwaarheid te ver vangen iooi' de andere. De heeren spraken maar niet te lang over de Juli-gebeurtenis- sen; zij lieten ook de besluiten van den vo- rigen partijdag die te Linz gehouden werd, in de schaduw. Was daar niet de verove ring van de staatsmacht lot doel gesteld? Langs parlementairen weg als het kon, langs on-pai lementaircn het moest? Mis schien hebben de leiders toch gedacht, dat 15 Juli 1927 wel eens mede veroorzaakt kon zijn door dien partijdag en weten zij, dat er in htm beweging héél wat krachten zijn, die het. met. ,den anderen Weg" wel eens probeeren willen. Intusschen hebben de burgerwachters eenigo maanden geleden aangekondigd, in Weenen te komen betoogen. Dat is hun, op de volgens de wet omschreven wijze, toe- geslaan omdat er geen enkel gevaar aan verbonden zit. Maar men heeft buiten de sociaal-demo craten gerekend. Deze heeren willen klaarblijkelijk ver hinderen, dat do burgerwachters in Wee nen demonslreeren en zij hebben op denzelf den dag en óp dezelfde plaats een tegenbe toging aangekondigd met het doel de betoo ging van hun tegenstanders te verhinderen. Maar dc burgerwachters hebben zich niet uit het veld laten slaan; zij begrijpen, dat het er om gaat,' of er nog vrijheid zal zijn voor niet-soc.ialisten en weigeren dus hun betooging in ie houden. De socialisten hebben nu aan den bonds kanselier verzocht de betooging te verbieden. Natuurlijk kon deze dat niet doen; de hee ren boden toen aan beide optochten te ver bieden; ook dat heeft dr. Seipel, die intus- s hen strenge orde-maatregelen gelast heeft, geweigerd. Rn nu moet men de socialisti- s he bladen zien. ..Het Volk" zet boven het bericht- Wil Mgr. Seipel Hoed zien? "De sociaal-denfökraten stellen voor hel de demonstraties op 7 October te Wiener Neustadt ta verbieden. De regeering gaat er niet op in. De Voorwaarts" durft mèer en zegt po sitief- De demonstraties te Wi'euer-Neustadt. De sociaaldemocraten vragen de re geering- ze te doen verbieden. Maar Seine! wil bloed zien. Het is duidelijk, dat de roode lieeren de schuld weer willen gooien op don priester- staatsman. Maar het is ook duidelijk, dat dr. Wolawat, de leider van de groot-Duit- sche partij gelijk heeft, als hij verklaart „dat, indien de sociaal-democraten niet jaren lang alles hadden gedaan om het staatsgezag te ondermijnen, zij thans riiet alles in beweging zouden behoeven te stel len tegen de betooging der burgerwachten". „De vraag waarom het in werkelijkheid gaat, aldus deze politieke leider, „is deze, of het beginsel van gelijk recht voor alle staatsburgers nog geldt, zoodat alle staats burgers recht, hebben zich Ie vereenigen en gesloten op te trekken, óf dat in de toe komst de sociaal-democraten ook liet recht, voor zich zullen opeist hen om ten allen (ij- de door tegenbetoogmgen hun politiefeen tegenstanders voor Ie schrijven, in hoe ver en binnen welke grenzen zij van dit recht gebruik mogen maken". Daarmee is de zaak zuiver gesteld. En de communistische „Tribune" is er wel achter, waar zij schrijft: De Oostenrijksche sociaal-democraten zijn radeloos. Sinds lang is aangekon digd, dat de lieiimvehren, n.l. de Oosten rijksche uitgave van do fascisten, in een voorstad van Weenen, Wiener Neustadt, op 7 October een groote démonstratie zul len houden. Daarover bestaat groote ver ontwaardiging onder de arbeiders, die verlangen, dat deze betooging door de opmarsch van het arbeidende volk wordt verhlcderd. K De eeciaal-democraic-n doen alles, om deze uitbarsting van den klassenstrijd te voorkomen. Zij hebben de regeering ge smeekt, om belde demonstraties te ver bieden; de priester Seipel, die ln het ge heim de fascisten steunt, weigert dit. Zij zijn nog verder gegaan, en hebben hun regeering gebeden om een wet, die voor een bepaalden tijd alle dergelijke demon straties verbiedt, dus ook voor de arbei ders-organisaties 1 Zelfs dit verlokkende aanbod sloeg de regeering af. En nu, ten einde raad, roept de „Arbei- ter-Zeitung" de arbeiders op, in duizen den op 7 October in Wiener-Neustadt te demonstreeren, tegn het fascisme. Wij gelooven, dat deze arbeiders-de monstratie doorgezet zal worden, ondanks alles maar, vermoeden wij, niet onder sociaal-democratische leiding. De Austro- marxisten zullen iedere concessie doen, die Seipel van hen verlangt, om het maar niet tot een botsing te laten komen. Ook de Communistische Partij heeft de arbeiders tot een demonstratie opgeroe pen, op 7 October; en zij zal niet uit den weg gaan voor de fascistische bedrei gingen! Wie de bestaande orde wil handhaven, noemen de bolsjewieken fascist; „de" arbei ders zijn natuurlijk alleen de rooden. En deze heeren willen alléén baas zijn. Zij zou den van Weenen wel een Moskou willen maken. De socialisten wilden dat ook wel, maar minder opzienbarend. Hoe vrijheidlie vend deze heeren zijn, komt nu wel duide lijk aan het licht. Ook, hoe bang zij zijn, dat de tegenstanders eens hun macht laten zien. Weenen moet onder de suggestie le ven, dat de wereld ongeveer rood is. Uit vrees, dat die suggestie zal worden ver broken, doen de socialisten zelfs afstand van straat-demonstraties! Zij hebben ze niet meer noodig, dus kunnen ze aan an deren veilig ontnomen worden. Het is dc priester die de vrijheid verde digt; het zijn de socialisten, die zich hier weer laten kennen als tyranneljes. Wij hopen, dat 7 October het begin wordt van het einde dier tyrannie. EEN VOORSTEL VAN DEN RIJKSBEMID DELAAR PROF. MR. P. J. M. AALBERSE. De werkgevers aanvaarden het voorstel. De arbeidersorganisatie zal het aan haar leden voorleggen. Maandag j.l. en gisteren vonden te 's-Graven- hage onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse besprekingen plaats tussckeu de partijen betrokken bij de reeds ruim 4 maanden durende staking aan de Schelde te Vlissingen. De Rijksbemiddelaar deelde mede, dat liij, hoewel geen formeel voor-stel willende doen, toch na zorgvuldige overweging van hetgeen tijdens het conflict gesproken en geschreven is, tot de overtuiging was gekomen, dat partijen op de volgende basis tot elkaar zouden kunnen komen. 1. Op de 6, respectievelijk 7, Christelijke feestdagen wordt niet gewerkt, doch blijft het loon behouden. 2. In de Pinksterweek worden 4% dag vacantie gegeven met behoud van loon. Alleen in een jaar, waarin De Schelde geen dividend uitkeert, zullen de arbeiders geen bezwaar maken bij wijze van compensatie van deze iYs dag, l'/t dag in te halen. 3. 1 cent loonsverhooging over de geheele lijn, met dien verstande, dat de gewone perio dieke loonsverhooging doorgaat. 4. Bij het omzetten van de 50-urige werk week in een 48-urige met 1 Januari a.s. zal voor bet ge-derfde loon een compensatie worden ge geven. 5. De arbeiders zullen er geen bezwaar tegen maken over 'te werken, wanneer over- werkverguuuingen mochten worden gegeven van 55 uur voor de eerstvolgende 3 maanden en van 53 uur voor de daarop volgende 3 maanden. 6. Partijen verbinden zich, dat wederkeerig geen slachtoffers zullen worden gemaakt. De Directie van De Schelde en de Metaalbond verklaarden deze denkbeelden te aanvaarden. De arbeidersorganisaties verklaarden zich be reid ze heden in de te houden vergaderingen aan hun leden voor te leggen. VOORONTWER P VEl LI G HEI DSWET Instelling eener Commissie? Naar Het Volk verneem', zal dezer dagen plaats hebben de benoeming eener commissie, bestaande uit een sub-commissie van den Hoogen Raad van Arbeid aangevuld met speciale deskundigen, ter opstelling van een, voor den Hoogen Raad ran Arbeid bestemd praeadvles betreffende het voorontwerp- Vei ligheidswet, dat minister Slotemaker de Bruine om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid heeft aanhangig gemaakt. NED. SP aarverzekering voor KATHOLIEKEN. Crediteuren ƒ1.100.000- Het totaal der crediteuren van de Neder- landsche Spaar verzekering voor Katholieken zal pl.m. ƒ1,1 millioen ztju; de baten zijn op het "ogenblik op pl.m. 4 ton te schatten; mogelijk komt daar nog pl.m. fl ton bij. DIPLOMATIE. •V DR. J. TH. DE VISSER. H. COLIJN. -7 MR. DR. L. N. DECKERS. DUIZENDEN DEELNEMERS Uit alle oorden van ons land waren ze naar de Residentie gekomen De nieuwe gezant van Tsjecho-Slowakije- Tot gezant van Tsjecho-Siowakije bij I-Ir. Ms. Hof, ter vervanging van den heer Pavel Ba- ra eek is benoemd de heer M. Plesinger-Bozinov. Op enkele weken na bestaat het instituut van don Buitengewonen Vrijwilligen Landstorm tien jaren. Door de samenkomst in de residen tie, besloten met een défilé voor de Koninklijke Familie i3 dat feit herdacht op waardige en grootsche wijze. Wie gisteTen die ruim 20.000 mannen uit alle oorden van ons land, zoowel uit Zeeuwsch- Vlaanderen als Texel, uit Friesland en Lim burg heeft zien optrekken, zal moeten erken nen, dat het dezen mannen ernst is en dat zij voor orde en gezag, voor vaderland en Vorsten huis wat over hebben. De talrijke muziekcorpsen, die mee waren gekomen, brachten leven en vroolijkheid niet alleen op Houtrust, maar in alle deelen van de stad, waar ze door trokken. De orde die er heerschte, zoowel bij het mar- cheeren naar Iloutrust als bij het afmarchee- ren voor het défilé, dat twee uren duurde, is boven onzen lof verheven. Provoceerend was en ls heel deze samenkomst niet. Het was niet alleen een betooging vo?r orde, rust en vrede, maar ze bewees dat ook in geheel hun optre den. Geen woorden, geen leuzen, maar alleen door de daad van orde werd dat gede monstreerd. In tijden van binnenlandsche beroering kan, zooals deze dag bewezen heeft, het land reke nen op een keurkorps van meer dan 50 000 beginselvaste mannen, vastbesloten huis en hard, gezag en troon te verdedigen met al hunnekrachten. DE AANKOMST. Reeds omstreeks negen uur was het levendig in de buurten van 't Staatsspoorstation en van de Hollandsche Spoor, waar van halt tien af de bijna twintig extra treinen met de vele dui zenden burgers uit alle oorden des lands bin nenrolden, tot ruim twaalf uur toen de laatste colonne, die der Drentenaren, aan liet Staats- spoorstation arriveerden, In 't geheel namen 20 h 25 duizend man aan den Landstormdag deel. DE BETOOGING OP HOUTRUST. Op Houtrust, waar te ruim tien uur de eer ste colonne met muziek binnenmarcheerde, wapperden ontelbaar vele nalionale en oranje vlaggen, wat een prettigen aanblik leverde; het geheele terrein was n.l. door vlaggen om ringd. Tusschen 12 en 2 uur werden door vlieg machines verschillende demonstraties in de lucht uitgevoerd. Te ruim twee uur verscheen Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, luite nant ter zee eerste klasse Termij telen, per auto op het terrein. Hij werd met luid gejuich ontvangen en welkom geheeten door den voor zitter der Bijzondere Landstorm-commissie, ge- neraal-majoor Duymaer van Twist, (lie juist den Landstormdag met een toespraak geopend had, waarna door allen uit volle borst het Wil helmus werd gezongen. Openingswoord Duymaer van Twist. De heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie, sprak een openingswoord, waarin hij dank bracht aan de Koningin en den Prins voor de gelegenheid, welke de bijzondere vrijwilligers zouden krijgen om voor het Koninklijk echt paar te mogen défileeren, waarmee, naar hij zeido, een der vurigste wenschen van de land stormers wordt vervuld. Hij was er trotsch op, dat zoovelen uit alle deelen des lands, zoowel van de Wadden als uit Zeeuwsch-Vlaanderen, uit Limburg, van de Noordzeekust en van de Duttsche grens, naar de residentie waren gekomen, dikwijls met groote opoffering, om het feit te herdenken, dat de Landstorm 10 jaar geleden gereed stond ter handhaving van het gezag en ter bescher ming van de grondwettelijke rechten en vrij heden van het Nederlandsche volk. Toespraak dr- de Visser. Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, het woord krijgende, noemde het een verhof- fenden aanblik zoovele jonge mannen uit allo oorden des lands en van de meest verschil lende godsdienstige en staatkundige richting geestdriftig en ordelijk bijeen te zien, doch meende, dat de beteekenis van dezen dag vooral ligt in het doel, dat in de volle betee kenis nationaal genoemd mag worden. De landstormbeweging is een beweging des vredes, omdat het eerste, wat een volk be hoeft om rustig zijn taak te kunnen volbren gen, is vrede. Evenals van het geweten be merkt men van den vrijwilligen landstorm r-iet veel zoolang alles goed is, maar als er lcwaad geschiedt, als de revolutionnaire geest zich zou willen doen gelden, dan staan deze duizenden mannen gereed om den omwente- lingsgeest te helpen bezweren. De landstormbeweging noemde spr. boven dien een vrijheidsbeweging, gericht tegen den dwang eener terreur, bereid om met alle kracht de huidige orde van zaken te helpen handha ven, hetgeen zij met te meerder geestdrift kan doen, waar zooveel vrijheid wordt genoten als ln Nederland. Toespraak Mr. D. Fork. De heer D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, voorzitter van den Vrijheidshond, noemde de stichting van d§n B. V. L. een na tionale daad. Bij de herdenking daarvan gaan de gedachten onwillekeurig terug naar Novem ber 1918, toen men dacht, dat de ontevreden heid hier te lande groot genoeg was, om hier een revolutie te ontketenen. Het volk heeft toen getoond, dat het de revolutie niet wilde em dat het van oordeel was, dat ons land goed wordt bestuurd, Ous volk is trotsch op zijn vrijheid en wenscht niet onderdrukt te worden door wie naar de macht wil grijpen. Wanneer het gevaar voorbij is, zijn er velen, die daar niet meer aan den ken, niet alzoo echter de landstormers. die voortdurend in aantal zijn toegenomen en wier propaganda-oommissies steeds aan het werk blijven. Een bijeenkomst al3 deze heeft groote waarde voor de versterking van het saamhoo- righeidsgevoei. Het instituut bestaat als een waarschuwing tegen hen, die misdadige bedoelingen tegen den Staat hebben. Toespraak Colijn. De heer H. Colijn, lid der Eerste Kamer, noemde den B. V. L. een beweging uit nood geboren, dus niet een liefhebberijbeweging, die ook wel achterwege had kunnen blijven, en ook niet een beweging gericht op bevordering van persoonlijke of groepsbelangen, doch een nationaal instituut, dat de belangen van heel ons volk dient, een schild en beukelaar, niet meer em niet minder. De B. V. L. bedreigt nie mand, doch beoogt slechts afweer en het mooie ervan i3, dat hij uit het volk zelf is opgeko men, een openbaring van een gezonden en krachtigen volksgeest. Toespraak N. Deckers. Mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, herinnerde aan de Novemberdagen van 1918, toen duidelijker dan ooit bleek van welk een onschatbare waarde het voor 'n land is te kun nen rekenen op trouwe, beginselvaste burgers, bereid, als 't moet, tot de daad, de daad van vastberaden verdediging van haard en hof, ge zag en troon. Vooral in dezen tijd, die zoo velen ziet zoe ken in het stof, immer maar meer verwach tend van morgen en overmorgen, het heden niet begrijpend en do lessen der historie ver getend, zijn wij er fier op, van de landstor mers het leerrijk vermaan te krijgen: omboog het hoofd, niet voor u zelf alleen geleefd, ook voor God en Koning, buur en broeder. Levo het vaderland, leve de bijzondere vrij willige landstorm! De redevoeringen werden door middel van luidsprekers over het geheele veld verstaan baar gemaakt. HET DéFILé VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE. Om 10 minuten over half vier kwamen H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en II. K. H. Prinses Juliana met gevolg in auto's aan rijden. In dichte scharen wachtten daar reeds dui zenden de komst der Vorstelijke Personen af. Nadat de voorzitter der Nationale Landstorm commissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, een kort begroetingswoord tot Kuningin, Prins en Prinses had gesproken en nadat de overige leden der commissie aan de Koninklijke Familie waren voorgesteld, naderde te kwart voor vier de ontzagwekkende stoet landstormers, vooraf gegaan door de Koninklijke Militaire Kapel, de plaats van het défilé, dat de Koninklijke Per sonen, Zittend in den auto, aanschouwden. Een klein incident ontstond bij het begin van het défilé, toen een persfotograaf, die zl-h niet aan de voor de fotografen gestelde regelen hield, op last van den hoofdcommissaris van politie van het afgezette terrein werd ver wijderd In volmaakte orde marcheerden de 25.000 landstormers, enkele grootere verbanden achter bun Koninklijk erkende vaandels, de overige met gewone vaandels, doeken en oranjeborden, vermeldende hun domiciliën, vele ook vooraf gegaan door muziekcorpsen, langs de Konink lijke Familie, die met onverminderde aandacht het plechtig voorbijtrekken gadesloeg. En tel kens, wanneer een vaandelgroet werd gebracht, beantwoordden de Koningin en de Prinses dit niet een minzame buiging en de Prins met het militair saluut. Overigens wedergroette de Koningin elke zelfstandige afdeeling en dat waren er honderden met een vriendelijk hoofdnijgen. De geweldige stoet werd besloten met 110 auto's en eenige tientallen motorrijwielen van het vrijwillige landstormkorps „motordlenst" in uniform. Het wa3 precies kwart voor zes toen de laat ste deelnemer aan bet défilé voorbijtrok; twee volle ureu alzoo had dit geduurd. De Koningin gaf in hartelijke bewoordingen na afloop aan den voorzitter en den militairen leider Haar groote voldoening over dit défilé te kennen. De Koninklijke Militaire Kapel speelde ten slotte, toen de Koninklijke Familie vertrok, het „Wilhelmus". De marsch door de stad is voor zoover gebleken is zonder ongelukken afgeloopen. Voordat de duizenden afmarcheerden werden aan de landstormers nog eenige broodjes alt- gereikt, Om half ze3 begon de armarsch naar het station. Langzamerhand stroomde het Malieveld leeg, maar nog steeds kwamen aan de andere zijde nieuwe troepen opzetten. Opruiers ingerekend. Toen gisterenmiddag een aantal leden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm den Scheveningschenweg op marcheerden om zich naar Houtrust te begeven, stond dicht bij het Vredespaleis een Opgeschoten jongen om zich heen te kijken alsof hij wat bijzonders van plan was en loerde of er ook politie in zijn nabijheid was. Toen hij zag, dat dit niet het geval was, riep hij zoodat anderen het konden hooren: „Daar moesten ze een bom ingooien". De man, die op zoo luidruchtige wijze zijn minder edele gevoelens kenbaar maakte bad buiten den waard gerekend, in dit geval buiten een officier van Justitie in Ned.-Indië, die hier met verlof vertoeft en vlak achter den lawaai maker stond. De officier pakte hem bij den kraag en leverde hem over aan den dichtstbij- zijnden agent van politie, die hem op 't Alexan- derplein voorloopig achter slot en grendel zette. Hij bleek te zijn de 22-jarige Haagsche koopman L. V. D., tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens opruiing. Gisterenmiddag zijn op de politiebureaux Rijswijkscheweg en Prinsestraat aangebracht eenige colporteurs, die ln verband met den land- stormdag geschriften verspreidden van anti militaristische strekking. Na inlichtingen ta hebben gegeven, zijn de gearresteerden weder vrijgelaten. Een aantal pamfletten werd ln beslag genomen. Twee mijnwerkers geïsoleerd. Woensdagnacht ziju op de Staatsmijn „Maurits" te Sittard, twee mijnwerkers onder afvallend gesteente bedolven en van de buiten wereld afgesloten. De slachtoffers zijn de arbeiders Kramer uit Lutterade en de Joegoslaaf Luzar. Een der bedolven mijnwerkers om het leven gekomen. De andere nog niet gevonden. Gisterenmiddag te twaalf uur is in de mijn „Maurits" het lijk geborgen van den mijnwer ker Luzar, die gisterennacht met den mijn werker Kramer onder gesteente werd bedolven. Luzar was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen na. De andere mijnwerker is nog niet gevonden. ONGELUK IN DE „WILLEM SOPHIA" Een arbeider doodgevallen In de mijn „Willem Sophia" te Kerkrade is Woensdag de 29-jarige ongehuwde mijnwerker •Mager, uit Gulpen, van een hoogte van onge veer 10 Meter gevallen. In het ziekenhuis, waarheen hij vervoerd werd, is hij des avonds nog aan de bekomen verwondingen overleden. De ambtenaar van het O. M. concludeert tot ontzegging van den eisch. Het O. M. hij de Haagsohe Reohthank, vier de kamer, waargenomen door mar. Hoekstra, nam gisteren conclusie in de zaak van den tandarts Mertens tegen den burgemeester van 's Gravenhage, waarin de heer Mertens schade vergoeding eischt voor het feit, dat de burge meester hom in den Gemeenteraad al3 „onbe trouwbaar" had gekenschetst. De officier overwoog eens, dat hetgeen de burgemeester in den raad heeft gezegd, slechts diende tot voorlichting, zoodat hier geen op zet tot beleediging kan worden aangenomen. Ter zake van de onrechtmatige daad beriep mr. Hoekstra zich op het z.g. strooppot-aTrest van den Hoogen Raad, zich ten deze geheel aansluitend bij het pleidooi van mr. W. A. Telders. De officier coucludeerde mitsdien tot ont zegging van den eisch. De rechtbank zal over 4 weken vonnis wijzen. Dc caféhouder veroordeeld De Rechtbank te Groningen heeft den ca féhouder R. J. B., die onder den grond van zijn café een geheime distilleerderij had inge richt, veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en 50 boete, subsidiair tien dagen hechtenis en 325 boete, subs, zes weken hechtenis en verbeurdverklaring Van de ia beslag genomen goederen. RECIDIVIST-KIPPENDIEVEN In hooger beroep veroordeeld Op 8 Mei 1.1. heeft de Rechtbank te Utrecht twee recidivisten, die iemand te Zeist voor 250 kippen hadden opgelicht, veroordeeld resp. tot 2 jaar en 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf. Het hof te Amsterdam heeft de verdachten, nadat de zaak in hooger be roep was behandeld, dezelfde straf opgelegd. WEGWERKER DOOR EEN TREIN OVERREDEN Ongeluk onder het werk Hedenmorgen geraakte de 3S-jarige gekuwdo wegwerker bij de Ned. Spoorwegen W. Laning, die bij het viaduct te Groningen aan het werk was, onder een rangeerenden trein, waardoor; zijn rechterarm werd afgereden en de linker hand verpletterd. De politiedokter Nalthans verleende eerste hulp, waarna L. naar het dia- conessenhuis werd vervoerd. Max Orobio de Castro zal onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie, Ernst Krauss, een aantal concerten in ons land gei ven. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5