Vrijdag 28 September 1928 Derde Blad Pagina 1 a ALGEMEEN OVERZICHT. DE VOLKENBOND UITEEN DE VOLKEREN BEGINNEN ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE MIJN MUNITIE-ONTPLOFFING TE ANTWERPEN tarief verhooging van scheeps- VRACHTEN IN DUITSCHLAND DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND HOGG WATER IN PORTUGAL Lissabon onder water ZWITSERSCHE VROUWEN PROTESTEEREN STRENGE WINTER IN NOORWEGEN Over het dalend aantal geboorten TWEE WATERVLIEGTUIGEN VERONGELUKT. DE DICTATUUR IN MEXICO Hoe Calles de persvrijheid aan handen legt HET BANDITISME IN MEXICO DE HAVEN ARBEIDERSSTAKING IN AUSTRALIë De heeren die te Genève lang en breed be raadslaagd bebben In de Volkenbondsvergade ringen, zijn weer uiteengegaan. In Engeland zijn er nog stemmen, die wijzen op het goede dat de Volkenbond tot stand bracht; deze En gelsehen begrijpen wel, dat de bond voor hen niet schadelijk is. De Argentijnen denken er anders over; zij erkennen wel dat de Volken bond op menig terrein veel goeds deed, maar hieenen, dat hij op politiek gebied gedurende de laatste vergadering geen vorderingen ge maakt heeft. Sedert jaren reeds houden Raad en vergadering van den Volkenbond zich bezig met In wezen dezelfde Europeesche kwesties, zonder deze Inderdaad tot een oplossing te kunnen brengen. De meerderheid van de Kamer en de pu blieke opinie ln Argentinië staan sceptisch te. genover het werk van den Volkenbond. De be slissing over al- of niet toetreding (waarom weer gevraagd werd door Genève), ligt nu bij president Irigoyen die tijdens zijn eerste pre sidentschap in September 1920 besloot tot het terugtrekken van de afgevaardigden van Argen tinië uit de onderhandelingen te Genève. Nu de Volkenbondsvergadering geëindigd ist beginnen aanstaande week de eerste besprekin gen over de voortzetting van de te Genève ingeleide politiek Inzake de herstel- en de ont- ruimingskwestie. De Duitschers willen voor zichtig te werk gaan en rekening houden met het standpunt der Ver. Staten, ten opzichte van het herstelvraagstuk. Aangaande de Rijnlandbezetting merkt het voornaamste Engelsche dagblad op, dat er wei nig menschen in Engeland zijn, wien de bezet ting aangenaam is. Het algemeen gevoelen is, dat zij onnoodig en lastig is en haar doel 1 voorbij heeft 'gestreefd. Engeland heeft mede gewerkt aan de bevordering van hetere betrek. tolngen t us s oh en Frankrijk en Duitschland en staat met beiden op zeer goeden voet. Een Plotseling terugtrekken van de Britsche troepen Uit het Rijinland zou volmaakt nutteloos zijn en een noodlottig gebaar blijken, dat tot verwar- ring zou kunnen leiden. Het zou Duitschland geen dienst bewijzen. Frankrijk kwetsen en ongetwijfeld een verdere vertraging brengen in de terugtrekking van Fransdhe troepen. Betreffende de Fransch-Engelsche vloot- overeenkomst merkt het blad op, dat de be weegredenen van de Engelsche regeerdng wel verdedigd kunnen worden, doch haar werk wijze niet. De Amerikaansche regeeriug heeft inmiddels haar oordeel over dit vlootcontract gesproken: zij verwerpt het voorstel tot het hervatten van onderhandelingen betreffende de beperking Van de vlootbewapeningen met deze overeen komst als grondslag. Een bespreking van een beperking der be wapening ter zee ">p een binnenkort te houden conferentie- is zeer waarschijnlijk. Men beweert, dat Amerika's tegenstand voor al moet toegeschreven worden aan den minis ter van buitenlandscbe zaken Kellogg, die zoo verstoord is over de Fransch-Engelsche overeen komst (niet zoo zeer om de bedreiging tegen Amerika's veiligheid als wel uit vrees) dat het anti-oorlogsverdrag (de kroon op Kelloggs politieke loopbaan) zal verworpen worden in den senaat, die nu door de voorstanders van een groote vloot zal worden aangewakkerd dit verdrag niet te aanvaarden. Wij dienen ook nog mee te deelen, dat de Fransche regeering alle geruchten en berich ten over geheime militaire overeenkomsten tusschen Frankrijk en Engeland, heslist tegen spreekt. Maar wat zegt nu zoo'n tegenspraak eigen lijk? Iets anders en veel gewichtiger is de aandrang van de sterkste politieke partij in Engeland om met de oude vrijhandels-idee te breken en de eigen industrie meer te bescher men tegen de buitenlandscbe concurrentie. Mi nister Churchill (die vroeger een verwoede vrijhandelaar was) heeft zich al bekeerd en nu is, op de dezer dagen gehouden groote bijeen komst der Engelsche conservatieve partij een voorstel behandeld waarin zoo ver mogelijk gaande uittrekking van de beveiliging der in dustrie wordt gevraagd. De voorsteller van deze politiek betoogde dat door toepassing daarvan werk werd gevonden voor honderdduizend arbeiders. In geen enkel geval waren de prijzen verhoogd, maar inte gendeel in enkele gevallen zelfs verlaagdj de uitvoer van de producten der beschermde' in dustrieën was vooruitgegaan, terwijl de nlet- beschermde industrieën er slecht aan toe wa ren. Hij verklaarde verder, dat als de ijzer en staalindustrie, de textielindustrie, de ma nufacturen- en aardewerkindustrieën ook be schermd werden, er dan ook 130.000 arbeiders meer aan het werk zouden kunnen worden ge zet, wat 300.000 menschen ten goede zou ko men. Na discussie werd de motie aangenomen met een amendement van den afgevaardigde Storry Deans, waarin gevraagd werd speciale aandacht te schenken aan de ijzer- en staalin dustrie. Minister-president Baldwin, de leider van de partij verklaarde, dat het plan voor de be scherming der Britsche industrie door middel van beschermende rechten sinds zeven jaar wet is. Iedereen zal er mede moeten Instemmen, dat de proefperiode haar einde nadert. Het Engelsche volk Is lamigpaam om over deze nieuwe kwestie een beslissing te nemen, maar denkt er over na. Het spreekt vanzelf, dat er geen Techten op de levensmiddelen zullen geheven worden, als de kiezers de conservatie ven aan het bewind laten. De bescherming zal niet als een dekmantel gebruikt worden om een algemeen douane-ta rief in te stellen, vóór deze kwestie aan de kiezers is voorgelegd. De volgende verkiezing in Engeland zal dus in het teeken van de handelspolitiek staan. HET INTERNATIONAAL VERBOND VAN CHRISTELIJKE VAKVEREENIGINGEN Op het congres van het Internationaal ver. bcjpd van christelijke vakvereeniigingen te Münclhen is Bérnard Otten (Duitschland) ge kozen tot voorzitter van dit verbond. Stegerwaid had voor de eer bedankt Onze katholieke landgenoot Serrarens werd 'herkozen tot secretaris. VIJFTIEN MILUOEN VERGOKT Groote verduistering te Brussel BRUSSEL, 27 September. (B. T. A.) De administrateur van een Congoleesche katoen maatschappij is gearresteerd wegens verduiste ringen ten bedrage van vijftien millioen francs. De administrateur heeft bekend zich met de gelden der maatschappij overgegeven te heb ben aan ongelukkige speculaties. Drie dooden. Onze Brusselse he correspondent meldt ons;. In de mijn van Noirchaln zijn, tengevolge van een grauwvuur-ontploffing, drie mijnwerkers gedood. Twee loodsen met munitie vernield ANTWERPEN, 28 September. (H.N.) Van nacht kort na half één heeft een ontploffing Plaats gehad in de opslagplaatsen van munitie achter het fort Hoboken. De ontploffing was zeer hevig en verschil lende slagen volgden elkaar op, zoodat do bevolking opgeschrikt werd. Twee loodsen, waar munitie was opgeslagen, Bijn verwoest. Er ontstond een brand, die ech ter door het spoedig ingrijpen van de brand weer bedwongen kon worden, voordat verder onheil werd aangericht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. He tarieven te water en per spoor worden gelijk BERLIJN, 27 September. (W. B.) Het rijks- bilnisterie van verkeer besloot tot tariefverhoo- Klng voor scheepsvraehten op de binnenwate ren met elf pet., zoodat zij met de goederen- tarieven der spoorwegen gelijk komen. Steen kolen van het Roergebied naar de Eems- en Woserhavens, bestemd voor het buitenland of bm als bunkerkolen te dienen, zijn niet onder fle tarlefyerhooglng begrepen. CONFLICT IN DE DUITSCHE SCHEEPVAART Dreigende stakingen BREMEN, 27 September (V.D.). Na verwer ping door beide partijen van de door den, be middelaar dr. Stentzel geyelde arbitrale uit spraak voor de Duitsche zeescheepswerven en mislukking van de onderhandelingen op het rijksministerie van arbeid, heeft ook de rijks minister van arbeid de bindend verklaring van de hand gewezen. 50 000 stakers? BERLIJN, 27 Sept. (Eigen tel.) Naar ge vreesd wordt zal het. uitbreken van een staking op 1 October niet te vermijden zijn, nu de arbitrale uitspraken zoowel door patroons als arbeiders verworpen zijn, tewijl ook de rijks minister van Arbeid geweigerd heeft, de uit spraken blndiend te verklaren. Bij het conflict zijn 50.000 arbeiders betrok- keu. De hij de verfindustrie betrokken vakhonden hebben een oproep gericht tot de werknemers, waarin per 1 October het stakingsparool wordt uitgegeven. De staking zal door de vakbonden georganiseerd en geleid worden. Langzaam naar afschaffing BERLIJN, 27 September (V. D.). Ion ver band met het rondschrijven,van de regeerIng van Meckleniburg-Schwerin, blijkens hetwelk ln dezen staat voorloopig geen doodvonnissen meer zullen worden voltrokken, wordt nog me degedeeld, dat deze circulaire het uitvloeisel is van een schrijven van den rijksminister van justitie, Koch, die in overeenstemming met de door den rijkskanselier Hermann Mül- ler in zijn regeeringsverkilaring gedane aan kondiging een rondschrijven heeft gericht aan de Duitsche landen, krachtens hetwelk,' in alle gevallen, waarin door de rechtsprekende col leges de doodstraf wordt opgelegd, gebruik moet worden gemaakt van bet begenadigings- recht totdat de hervorming van het strafrecht een feit zal zijn. Volgens nadere berichten uit Lissabon, zijn tengevolge van de overstroomingen, de spoor weg- en telegraafverbindingen verbroken. Verscheidene buurten van Lissabon staan onder water. Op sommige plekken rijkt het water tot de eerste verdieping der huizen, waaruit de menschen door de brandweer ge red moesten worden. Vijf houten huizen zijn ingestort, waarhij twee personen gedood wer- aangericbt°P iuat werd ^«tenlljke schadii AL HET UWE IS HET MIJNE Verduisteringen bij Duitsche communisten In verband met de verduistering van partij- gelden in de Hamburgsche communistische partij heeft het bestuur der communisten besloten: „Het centraal comité veroor deelt ten sterkste de geheimhouding van de te Hamburg gepleegde fraude door partijgenoot Thalmann tegenover de leidende partij-instan ties en beschouwt dit als een politieke fout, welke de partij ten zeerste schaadt. Op zijn eigen voorstel wordt deze kwestie voorgelegd aan het hoofdbestuur. Totdat deze zaak zal zijn geregeld zullen de functies van partijgenoot Thetlman blijven rusten". Thalmann heeft met eenigen zijner partij- genooten getracht de hem en anderen bekend geworden verduisteringen voor de leidende partij-instanties geheim te houden en buiten haar om te regelen. (Thalmann was de communistische candi- daat voor het presidentschap der republiek). DE 7 OCTOBER-BETOOGING IN WEENEN Maatregelen der regeering. WEENEN, 27 September.; (H.N.) De over heid treft omvangrijke maatregelen in verband met de betoogingen, die op 7 October in Wie ner Neustadt zullen worden gehouden. De politie is voornemens het distriet in 3 zones te verdeelen, 1 voor de betooging der burgerwachten, een voor de betooging van den republikeinschen beschermingsbond en een voor de betooging der communisten. Sterke afdeelingen gendarmes en ook troe pen zullen gereed worden gehouden om de ver schillende groepen streng van elkaar geschei den te houden. Ook de toegangswegen en de straten voor het wegtrekken zullen door een sterke macht wor den bezet, om de orde te bandhaven. De kamer van koophandel te Weenen heeft zich met een adres tot de bondsregeering gewend, waarin zij aan haar bezorgdheid over de straatbetoo- gingen en de gevolgen daarvan voor een rus tige ontwikkeling van het economische leven uitdrukking geeft. NA DERTIG JAAK ARBEID Gestolen en ontslagen Bij de Weensche tapijtenfirma Orend zijn groote onregelmatigheden aan bet licht ge komen. De reeds 30 jaar bij de firma in dienst zijnde kasierster heeft, naar gebleken is, meer dan 200.000 schillingen verduisterd en dit verbor gen door het doen van onjuiste boekingen. Zij schijnt het slachtoffer te zijn van een misdadiger, daar zij het geld niet voor zichzelf noodig had, doch in handen gaf aan een voor malig employé vaö de zaak, die wegens fraude ontslagen was. Beiden zijn gearresteerd en heb ben reeds bekend. LUDWIG VON PANTOR ZIEK Men schrijft ons uit Rome; De H. Vader toont groote belangstelling in den toestand van den bekenden geschiedschrij ver der Pausen, Ludwlg von Pastor, die ern stig ziek is. Dagelijks laat de H. Vader naar hem informeeren. Hij heeft den zieke zijn bij zonderen zegen gezonden. Tegen onbehoorlijke platen en uitstallingen De vrouwenvereenigingen van Zwitserland hebben een openhaar protest deen publiceeren tegen het „op verschrikkelijke wijze om zich beengrijpende misbruik, de vrouw op plakka ten, ln etalages en in Uustratlea ln onwaar dige ontkleeding en uitdagende houdingen voor te stellen", „Zij zien in dit gemis aan achting voot de eerbare vrouw", zoo luidt het verder, ,,een aan val op de waardigheid van haar geslacht, een vernietiging van haar opvoedenden Invloed en daarom iets, wat in hooge. mate tot de verru wing en ontzedelijking onzer jeugd en van ons volk bijdraagt. Een volk echter staat en valt naar gelang de maatstaf is van zijn zedelijkheid. Daarom roepen wij alle ernstig-gozinden op tot den strijd tegen dit ons volk zoo zeer benadeeld misbTuik, dat zal verdwijnen, wanneer die zaken vermeden worden, welke zich van zulke reclame bedienen, en wanneer geen tijdschrift gekocht wordt, dat de waardigheid der vrouw aantast". OSLO, 27 September (V. D.). in geheel Noord-No ot weg en heerscht reeds een strenge winter. Uit bijna alle deelen van Finmarken wordt hevige sneeuwval gemeld. De Russische IJsbreker „Krasain", die Woens dagmiddag te Tromsoo aankwam en een loods aan boord nam, moest wegens den hevlgen sneeuwval ln de haven blijven. Ook uit Hammerfest wordt strenge koude en sneeuwval gemeld. DE THEATERBRAND TE MADRID. Nog steeds vermisten. PARIJS, 27 September (V.D.), De middag bladen vernemen uit Madrid, dat de laatste brandweerlieden de puinhoopen van het afge brande theater verlaten hebben. Het oprul- mingswerk duurt nog voort. Twee gewonden zijn nog aan de bekomen kwetsuren bezweken. Het lijk van den souffleur is nog niet teruggevonden.- De rechter van instructie heeft gisteren de architecten en experts van den schouwburg een verhoor afgenomen. In het lijkenhuis bevindt zlcb nog slechts één lijk. Geregeld melden zich nog lieden aan, die inlichtingen komen vragen over familieleden, die zij na den brand niet hebben teruggezien. Dit doet het vermoeden rijzen, dat zich onder de puinhoopen nog lijken moeten bevinden. [EEN NOODKREET VAN MUSSOLINI I ROME, 26 September. (V. D.) Het maandblad „Gerarchia" bevat een eigen handig geschreven artikel van Mussolini, dat ln zijn geheel 1® overgenomen op de voorpa gina van alle bladen van het koninkrijk. In dit artikel verklaart de duce, dat tenzij er iets gedaan wordt om den vloed naar de steden te stuiten, men vroeger of later over weldigd zal worden door de zwarte en gele rassen van Afrika en Azië, waar de vruchtbaar heid de voornaamste eigenschap is. Hoe meer de stad groeit, hoe onvruchtbaarder zij wordt. De voortschrijdende onvruchtbaarheid staat ln direct verband met den monsterachtigen groei van de stad. Berlijn, dat in een eeuw groeide van een stad van honderdduizend inwoners tot een van ruim 4 millioen inwoners, is op het oogenblik de onvruchtbaarste stad van de we reld. Sprekende over de gekleurde rassen, zegt de duce, dat de zwarten en gelen, aan onze poor ten staan, niet alleen omdat zij zoo vruchtbaar zijn, maar ook om hun bewustzijn van wat ze in de wereld kunnen worden, terwijl bijv- de blanken in de Ver. Staten een ellendig geboor tecijfer hebben, dat zelfs nog slechter zou zijn zon der vermenging met nog vruchtbare ras sen, zooals Ieren, Joden en Italianen. Mussolini vraagt wat een nieuw China van 400.000.000 inwoners, geconcentreerd in een vereenigden staat, kan beteekenen voor de toekomstige geschiedenis van het Westen. Het antwoord lijkt hem zoo verschrikkelijk duidelijk, dat hij niet de moeite neemt een der gelijke rhetorische vraag te beantwoorden. Gelijke gevolgtrekkingen maakt hij ten op zichte van Rusland, waar ondanks oorlog, epidemieën, bolsjewisme en massa-executies,'t geboortecijfer „altissimo" is. Voordat hij overgaat tot het geven van cij fers over de onvruchtbaarheid van Italië, weidt Mussolini uit over de leer van Malthus, zeggende: Wanneer men de tegenwoordige bevolking van de aarde in oogenschouw neemt en dan zich indenkt, dat de wet van Malthus van kracht zou zijn geweest, dan zou men tot de belachelijke conclusie moeten komen, dat er ten tijde van het Romeinsche Rijk heelemaal geen menschen op aarde woonden. Ten slotte constateert de duce, dat van een geboortecijfer van 38 per 1000 ln 1885, Italië afgezakt was tot een cijfer van 27 per 1000 en de sterfelijkheid, ofschoon deze afgenomen is, is niet in de gewenschte mate afgenomen. Ge durende de eerste zes maanden van 1928, was er een absolute achteruitgang in geboorten aantal, vergeleken met dezelfde periode van het vorig jaar, van 11.000. Bovendien is er een absolute vermindering geconstateerd in Zuid-Italië, de spreekwoordelijke bron* van vruchtbaarheid. Niet alleen is er niet langer een evenwicht in de geboorten. De wiegen zijn leeg en de kerkhoven worden grooter. Als Italië niet op de een of andere wijze er ln slaagt den neer- waartsehen stroom te stuiten, dan zal alles, wat gedaan is, of gedaan zal worden voor de fas cistische revolutie nutteloos zijn, omdat op een zeker moment de velden, de scholen, de garni zoenen, de schepen en de fabrieken geen man nen meer zullen hebben. Na nog den zin van Hegel aangehaald te heb ben, dat wie geen vader is, geen man ls, be ëindigt Mussolini zijn artikel, zeggende, dat er levensonderhoud is voor minstens 10 mil lioen inwoners meer ln Italië, profetisch er bijvoegende: „Zestig millioen Italianen zullen het gewicht van hun massa en hun macht doen gevoelen ln de geschiedenis van de wereld". Drie dooden. ROME, 27 September (V. D.). Gisteren zijn twee militaire watervliegtuigen verongelukt. Drie militaire vliegers werden gedood en een werd gewond. Men schrijft ons uit Rome: Aan het Interessante artikel van den Metho dist W. F. Saunders in de „Commonwealth" van New Yoik over den toestand in Mexico ls nog het volgende ontleend: Er zijn twee misleidende dingen: de strenge censuur ln Mexico eu de ijverige doch zeer handige actie van Mexicaansche publicisten te New York en Washington. Eenige dezer agen ten worden betaald, andere werken voor niets. Calles laat, ofschoon de censuur ln strijd ls met de grondwet, niet alleen, de Mexicaansche, maar ook de buitenlandscbe journalisten streng bewaken en hun artikelen censureeren. Bijzonder streng ls de censuur ook voor de telegrammen naar het buitenland in gevallen, als b.v. den moord op Obregon. Bij dergelijke gelegenheden zijn er gewoonlijk twee censuren In actie en wel op de bureaux van de Excel sior" en van de „Universal", de twee belang rijkste bladen der Mexicaansche hoofdstad. Brieven worden vaak geopend. Het ls on mogelijk, iets te drukken en te publiceeren, wat aan de Mexicaansche regeering mishaagt. Gevangenis en verbanning staan op het publi ceeren van voor de regeering onaangename berichten. Eenige Amerikaansche journalisten werden uitgewezen, evenals Mexicaansche, waaronder drie redacteurs van de „Excelsior". Het meest typische geval ls dat yan de drie doodgeschoten knapen, die beklaagd werden van deelneming aan den religieusen boycot. De Mexicaansche bladen mochten niets van de zaak publiceeren. De buitenlandsche corres pondenten mochten geen telegrammen er over wegzenden. Toen Carranza en later Villa vermoord werden, kregen de bladen instructie, zich niet met deze dingen bezig te houden. Toen Flores ln zijn bed vergiftigd werd, gaf zijn weduwe berichten aan een blad over de daders, doch nimmer werd er iets van gepubliceerd. De Amerikaansche bladen „Liberty" en „Saturday Evening Post" werden ln Mexico Verboden, wegens berichten over den waTen toestand in Mexico. DE MUNITJEONTPLOFFING IN AFRIKA Meer dan 57 dooden PARIJS, 27 September. (H.N.) Volgens een bericht uit Madrid heeft generaal Sanjurjo, die gisterenavond naar Melilla is vertrokken, ver klaard, dat volgens de laatste berichten de ont ploffing in het fort Cabrerizas Bajas in het geheel 215 slachtoffers heeft gemaakt, n.l. 57 dooden en 158 gewonden. Onder de puinhopen liggen echter nog vele verminkte ledematen van mensehelijke licha men, zoodat het aantal slachtoffers waarschijn lijk nog zal stijgen. De meeste slachtoffers zijn getroffen door de groote steenblokken, die tengevolge van de ont ploffing, uit de muren van het fort, die tot 12 M. toe dik waren, werden gescheurd. De naburige gebouwen, o.a. het fort Maria Cristina, zijn ernstig beschadigd. Hoe de ramp plaats greep LONDEN, 27 September (V. D.). Over de ontploffing in het fort Cabrerizas Bajas, bij Melilla, wordt nog gemeld, dat het groot aan tal der gewonden een gevolg is van liet feit, dat het fort in de nabijheid van een tamelijk dicht bevolkte wijk der stad lag. Van bet fort bleef niets anders ovïr dan een groot gat in den grond. De ontploffing had des morgens even voor 1 uur plaats, toen de bevolking uit theaters en bioscopen kwam en door de stad ging. Aan den hemd verscheen plotseling een hel licht, gevolgd door een geweldig gedonder. De me nigte op straat vloog onder hulpgeroep naar alle kanten uit elkaar, daar Ieder dacht, dat er een aardbeving plaats greep. Het reddingswerk ging tengevolge van de duisternis zeer moeilijk. Het kon eerst des morgens te vier uur aangevangen worden. Tot nu toe werden 42 dooden, onder wie ze ven Europeesche soldaten en een lnlandsohe gendarme geborgen. De overige slachtoffers zijn burgers, bijna uitsluitend inlanders. In to taal werden 220 gewonden geteld, onder wie veel vrouwen en kinderen. Eenige families kwamen door de ontploffing geheel om het leven. Velen werden onder de puinhoopen begraven. Aan een Wolff-telegram d.d. gisteren over de ramp is nog het volgende ontleend: Onmiddelijk na de ontploffing spoedden zich militairen en burgers naar de plaats des on heil». Een ontzettend beeld van verwoesting en verschrikking vertoonde zich aan nun oogen. Kreten klonken op uit de puinhoopen van het fort. Er heerschte een volkomen duisternis. Bij het licht van fakkels en lantaarns begon men Ijlings miet het reddingswerk. Ondanks alle moeilijkheden had men na enkele uren reeds 34 lijken geborgen en 200 gewonden naar de hospitalen overgebracht. Reeds meer da» 70 doodeu PARIJS 28 September (V.D.) Naar de „Jour nal" meldt, ls het aantal dooden tengevolge van de ontploffing in het fort bij Melilla tot 71 gestegen. Van de gewonden bevinden nog steeds twaalf in hopeloozen toestand. Donderdag heeft onder groote belangstelling van de bevolking de begrafenis van het groot ste deel der slachtoffers plaats gehad. De Spaansche hooge commissaris liep aan het hoofd van den rouwstoet. De schade wordt geraamd op 4 mii'ioen peseta's. Op de plaats van de ramp zal een mauso leum ter nagedachtenis aan de slachtoffers worden opgericht. Over de oorzaak van de ramp bestaat nog steeds onzekerheid. Men neemt aan dat nalatig heid van een soldaat tot de catastrophe geleid heeft. Herhaalde treinoyervallen Volgens een bericht uit Mexioo-stad zijn in Mexico binnen den tijd van een maand meer don. 30 machinisten en stokers der Mexicaan sche staatsspoorwegen bij treinovervallen ge dood, terwijl de treinen zelf ernstig bescha digd en uitgeplunderd werden. De vereeniging van spoorwegpersoneel heeft thans een ultimatum tot de regeering gericht, waarbij om voldoende bescherming voor het personeel wordt gevraagd. Een officier en zeven soldaten gedood. MEXICO, 27 September. (R. O.) Een bevel voerend officier van een afdeeling bondstroepen en zeven soldaten zijn gedood door „opstande lingen", die zich op 25 mijl van Guadalajara, de hoofdstad van den staat Jalisco, in hinder laag hadden gelegd. DE OVERSTROOMINGEN IN MEXICO. Verscheidene dooden. MEXICO, 26 September (R. O.). Een ultn gebreid gebied aan de westkust van Mexico, vooral in de staten Jalisco en Sinaloa en een strafkolonie op de Maria-eilanden, is geteis terd door hoog water. In de Altajomijn zijn 4 mijnwerkers over rompeld, van wie slechts één bijtijds gered is. In dien staat Jalisco zijn minstens vijftien dooden tengevolge van het instorten van hui zen. Troepen zijn ter plaatse om hulp te bie den. Ongeregeldheden te Adelaide ADELAIDE, 27 September, (R.O.) De haven arbeider® hebben hedenmorgen de deuren ge forceerd van het aanwervingsbureau voor niet- georganiseerde werklieden. Zij joegen de vrij willigers, die zich daar bevonden, weg en rosten hen af. Vervolgens klommen zij aan boord van de schepen, die geladen waren, en begonnen de lading te lossen. Volgens het relaas van een vrijwilliger, be stormden 2000 woedende syndicalisten de kade, gewapend met stukken hout en Ijzer, en wier pen ook steenen naar do vrijwilligers, die aan boord der schepen werkten. Tien dier werk-, lieden werden, gewond. Op de kade bevonden zich slechts twee po litieagenten, die niet ln staat waren, in grijpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9