DAGBLAD VOOR SGHSEDAM EN OMSTREKEN. Éjfe 51ste Jaargang Zaterdag 29 September 1928 No. 15226 i>ii nummer bestaat uit vier blade STADSNIEUWS Bij o! krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicelo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING JAARVERGADERING S. R. B. BOTSING TUSSCHEN BUS EN AUTO Vijf gewonden ONGEVAL TE WATER ONZE PATRONATEN BOUW ST. JACOBS GASTHUIS ROZA'S DERDE BLOEMEN TENTOONSTELLING URSUS J-- 1 W mm DE LAATSTE carillonbespeling VERBETERING VAN DE TOEGANGS WEGEN TOT ONZE STAD GEVONDEN VOORWERPEN Mü ZT EK UITVOERINGEN SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND AGENOA KUNST-AGENDA UIT KETHEL MELKWAGEN TE WATER Twee paarden verdronken BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM „BLAKMOOR'S VRIENDEN" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085. ABONNEMENTEN per 8 maanden ƒ8.26, per maand ƒ1.10, per week 26 cent. Franco er oost ƒ8.76 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct Postchêque en girodienst 81440. ADVERTENTIEN 1—6'regels ƒ1.65 Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen deD tekst 60 ct. per regeL Kleine advertenties 30 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct. tot ecu maximum van 60 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0 60, 10 regels f 0 7b 16 regels 1.Incassokosten worden berekend. 1 Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies vai van een wijsvinger; f 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij a beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. m Burgemeester en "Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat de Ge meenteraad in zijn vergadering van den 25 September j.l. heeft besloten overeenkomstig artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding der school aan de Tuin- laan met een zevende leerjaar. Ingevolge het bepaalde bij bet 2e lid van artikel 76 van voornoemde wet kan ieder Ingezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. SCHIEDAM, 29 September 1928 Donderdagavond liield die S. R. B. de eerste jaarvergadering, welke door een 70-tal leden Werd bezocht. Het jaarverslag van secretaris en penningmeesteresse, alsmede de begrooting werden goedgekeurd. Het bestuur werd tot 7 personen uitgebreid. Als niieuwe bestuurs leden wenden gekozen Mevr. A. Eikenbroek en de heeren J. Sobreuder, N. Fontijne en C. van der Gaag. De heer J. van Riet, die door zijn veel vuldige werkzaamheden niet langer meer zijn functie van voorzitter kon waarnemen werd benoemd tot lid vaft verfdlenste. Het echt paar van der Gaag, alsmede Mej. D. Holster Werden door den heer van Riet gehuldigd voor tie wijze waarop zij de oefenavonden hebben geleid en de brigade van dienst waren, ter wijl ze een kleine attentie ontvingen. Voor den cursus Eerste Hulp aan Drenke lingen welke dezen winter onder leiding van dr. J. A. H. van der Berg, zal worden ge houden gaven zich een 30-tal leden op, w.o. allo leden die dezen zomer liet brigade-diploma behaalden. Iu den afgeloopen nacht te ongeveer kwart voor twaalf heeft op den Rotterdamschedijk een botsing plaats gehad tusschen een autobus van de firma Korpel, komende uit Schiedam, en een Fordauto, bestuurd door den 39-jarigen F. Van den B., wonende Nieuwe Maasstraat, die kennelijk onder den invloed van drank ver- keerde. Behalve vna den B. bevonden zich in den Fordauto de 46-jarige H. de Vr., en de jonge dames Jacoba de Vr. 16 jaar, Johanna de Vr. 21 jaar en Rika de Vr., allen uit de Nieuwe Maasstraat. De inzittenden werden uit den auto geslingerd en liepen allen min of meer ernsti ge verwondingen op. H. de Vr. had een ernsti ge hoofdwond bekomen; de bestuurder, van den B., had een bloedende wond boven een der oogen, terwijl hij klaagde over pijn in den rug; een der jongedames had aan pols en schouder verwondingen opgeloopen, en geen enkele kwam zonder schaafwonden weg. Gedeeltelijk per brancard, gedeeltelijk door omstanders onder steund, werd het vijftal naar den politiepost aan de Koemarkt vervoerd, waar zij door dr. de Leeuw werden verhonden, om vervolgens Per particulieren auto naar huis te worden ge bracht. De Fordauto was totaal vernield. Van de auto bus waren de voorwielrem en een voorveer ge broken, terwijl de lampen waren vernield. Tegen van den B. is proces-verbaal opgemaakt. Ondanks het late uur was er dadelijk een groote belangstelling, vooral ook omdat do Vernielde Ford midden op den zijweg stond en een der ernstigst geworden half bewuste loos op den weg was blijven liggen, zoodat op dit smalste gedeelte van den Rotterdam- schen dijk het verkeer gedurende eenigen tijd In beide richtingen stop stond. Door het tac tische en kordate optreden van den agent van Lijk, dat wij met voldoening gadesloegen, had zoowel de eerste hulp als het herstel van liet Verkeer een voortreffelijk verloop. Aan-den politiepost in de Nassaulaan is ver bonden mej. A. W„ uit de Pendrechtschestrasit, die op den hoek Nassaulaan en Schoolstraat riet haar rijwiel slipte en tegen den grond sloeg, waarbij zij zich aan een been verwondde. Gistermorgen is op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Mariastraat, een uitgespanuen Paard van den vrachtrijder W. Hoogstad, door lat het schrok en achteruit liep, te water ge haakt. Met behulp van een motorboot werd het bier aan de overzijde van de vaart, nabij de Betueentewerf, op het droge gebracht. De zomervacantie is ten einde; allerwegen wortt ihet mooie patronaatswerk weer ter hand genomen. Het St. Liduinapatronaat van Frankeland opent komende week zijn poorten. Voqr het lidmaatschap kan men zich Maandagavond om 8 uur nog aan de school in de Westmoleu- straat opgeven. Het programma omvat weder om godsdienstonderwijs, algemeene ontwikke ling, fraaie en nuttige handwerken, costuum. naaien, zang en tooneel, terwijl in voorbe reiding is een cursus in strijken en wasch- behandeling, en er voorts goede kans bestaat dat over enkele weken een cursus zal worden geopend in goed en zuinig koken. Voor de Singelparochie moeten morgen om 12 uur, na de Hoogmis, de meisjes, en om 4 uur de jongens zich aanmelden aan het patronaatsgebouw in de Easmastraat. Het jongenspatronaat van de Sint Jans parochie begint den tweeden Zondag van de Octobermaand. Pater Wolterbeek heeft een zestal helpers allen leden van de parochiale propagandaclub gekregen, zoodat hij met goede verwachtingen de toekomst tegemoet gaat. Het Sint Augustinuspatronaat van do H. Hart-parochie is reeds een veertien dagen geleden onder den nieuwen directeur, kape laan van der Meer, aangevangen. Voor de Sint Thevesia-vereenlging hebben do meisjes zich in den loop van de week reeds kunnen aanmelden. "We hoeven, dunkt ons, de ouders niet meer op het groote nut en het belang van bet patronaatswerk te wijzen, waar hun kinderen onder degelijke leiding worden toe gerust met zooveel wat hun in hun later leven te pas komt, waar bun geest wordt ontwikkeld, waar gepaste ontspanning aan het kind geeft, gulweg, waaraan het op zijn leef tijd behoefte heeft, in een hartelijke om geving. Mogen de ouders, allen, inzien, welk een weldaad zij aan hun kinderen bewijzen, door dezen van het patronaatswerk te laten profi- teeren. De kinderen zelf zullen er, nu reeds en zeker later, wanneer zij die weldaad nog heter beseffen, dankbaar voor zijn In den loop van de volgende week zullen In het St. Jacobs-Gasthuia tentoongesteld worden de ontwerpen, ingezonden naar aan leiding van de door Regenten uitgeschreven prijsvraag betreffende een nieuw tehuis voor oude lieden, terwijl het rapport der jury daarbij ter inzage zal liggen. Aan genoodigden en aan de pers zal toe gang tot de tentoonstelling worden verleend. In de laatstgehouden vergadering van het College van Regenten werd hij meerderheid van stemmen besloten, om, wanneer in de gegeven omstandigheden tot bonwen kan wor den overgegaan, de opdracht tot den bouw te verstrekken aan den ontwerper van het plan, dat door de jury als het beste is ge oordeeld, zulks echter onder voorwaarde, dat de noodig geoordeelde wijzigingen van prac- tischen aard nog in dat plan worden aange bracht. Vooraf zal de Gemeenteraad de nadere rege ling inzake het Fabrifonds en de beschik baarstelling van het houwterreiiT-fei ruil voor het bestaande gesticht nog definitief moeten goedkeuren. Het tijdstip nadert waarop de kinderen, die in het voorjaar hun jonge plantjes of stekjes van Ro-za's Bloemenmagazijn in ont vangst kwamen nemen en dit getal was niet gering, een 1100 stuks werden uitge reikt zullen moeten inleveren om hun kweeklust te toonen. De tentoonstelling zal gehouden worden van 915 October a.s. met uitzondering van den Zondag. Naast de inzendingen der kinderen belooft deze tentoonstelling evenals de vorigen uit te munten en Schiedam's Burgerij weer iets schoons te laten zien. Aan medewerking van verschillende inzen dingen is geen gebrek; werd over meer ruimte beschikt, zeer zeker zou deze Bloemen tentoonstelling een evenement voor Schiedam kunnen zijn. Zoo zullen niet alleen inzendingen van hier en elders, doch zelfs uit het buitenland een plaats innemen. Wij willen de zaak niet vooruitloopen, doch kunnen thans wel reeds mededeelen, dat het geheel ongetwijfeld weer een echte „Roza- tentoonstelling belooft te worden, waar bloe mengeur en rozenpraeht hoogtij zullen vieren. Ook do liefdadigheid kan hier aan 't woord komen; verschillende attracties, welker op brengst bestemd zal zijn voor de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en de Vereeni- gingen voor wijkverpleging van verschillende gezindten, zullen de aandacht vragen. Tenslotte het onontbeerlijke muzikale ge deelte; ook daarvan wordt blijk gegeven door de Schiedamsche Vereenigingen, in muziek zoowel als in zang, ten bewijze dat, deze ten toonstelling aller sympathie heeft. Het eerste elftal van Ursus speelt morgen een competitiewedstrijd tegen Dindua I. Om 12 uur, na afloop van dezen wedstrijd spelen de veteranen van beide vereenigingen tegen elkaar, zoodat de bezoekers van het Ursus-terrein vermoedelijk wel een paar vroolijke momenten mee zullen maken. DE JV1HTE TUD V.1A" KEYS YORK. De zes teiefoonmeisjes te New York, die aan de ver zoekers den juisten tijd mededeelen. Men heeft uitgemaakt, dat op een dag ongeveer 10246 maal naar den tijd gevraagd wordt. Gemiddeld genomen rnaakt ieder der meisjes dus 1709 keer per dag den tijd bekend. Of het nu kwam omdat liet Plantlied van den heer Baan een première genoot als cnrillorimuziek of omdat we de laatste beiaard- bespeling in dit seizoen kregen, fefit is, dat bij vorige zomer avond concerten niet zooveel luisteraars zich in de nabijheid van den toren hadden opgesteld om bet spel van den heer Timmermans te kunnen hooren, als juist gisteren. De belangsteiBpg begint dus te komen! Beethoven's Sanatino iu F vormde den hoofdschotel van het programma en het uit gebreide muziekwerk deed het best. Dan waren er nog een paar mooie, fijnzinnig voor gedragen Hollandsche liedjes en het Plantlied van den heer Eaan, die zic-li zelf onder de luisteraars bevend en zich met de uitvoering van het door hem bij gelc-genheid van den eersten Schiedamschen boomplantdag vervaar digde lied, zeer ingenomen toonde. Tot slot vergastte de heer Timmermans zijn gehoor op den marsch uit de Sonate op. 35 van Chopin, meer hekend als „Marche funèbre" Dat was hier heter op Fn plaats dan toen een dirigent uit een naburige gemeente zijn fanfare-corps een treurmarseh liet spelen op den verjaardag van H. M. de Koningin. Die dirigent meende het toen ongetwijfeld goed, want plechtstatig klonken de zware klanken over de luisterende menachenmenigte, maar de bedoeling van onzen fctadsheiaardier Is toch meer te apprecieeren: met een treur marseh nemen we afscheid van den zomer. Er was dus wel een klein, weemoedig tintje aan deze uitvoering gegeven, maar gelukkig weten we allemaal dat hij leven en welzijn de concertenreeks het volgend jaar herhaald zal worden. En met ongeduld wachten de verschillende betaardenthousiasten die de heer Timmermans ook in Schiedam gemaakt heeft die periode af. Te bevragen aan het hoofdbureau van po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des mtiddags. dames portemonnaie met inhoud; ko peren schaal; blauw werkpak; deksel van een melkbus; rijwiieltascihje met inhoud; kinder schoen; sSgnaalflult aan ring; heerenhoed; heerenrijwiel. Bij vinders: rijwielplaatje, directeur van 't Postkanfoor; witte kip, A. van Leeuwen, Bui tenhavenweg 146; horlogeketting; P. de Regt, Gasstraat 26; autoped C. Heijster, Westfranke- landschelaan 69; muziekrol dr. De Leeuw, W. Vest 12; zak aardappelen C. Waterman, Hoofd straat 1; zakmes M. Roeters van Smallevelt- straat 9; damestaschje F. Batrop, Stephenson- tftraat 24; halsketting, G. Tas, Fabrista-aat 11; dameshandschoen G. van 't Geloof, Grofbaan 19-10; duimstok J. van der Heijden Pernisst.r 6-7; damesparapluae, A. van der Toorn, Laan 38; nummer van auto, J- Schoppenhouber, A. van Solmstraat 27; portemonnaie met inhoud A. Verheugen Kleine Baan 39; broodzak je met inhoud W. van der Kooij, Westfrankelandsche- straat 15; hoerenportemon^naiie met inhoud, C. Meijman Havendijk 52; sluetel J. de Lange Vondeillaan J23; zilveren rozenkrans, W. de Gooijer Burg. Knappentlaanj 12; vulpen P. van der Waal Anth. Muijsstraat 63; broche m. 2 portretten J. Wessel, Heenvlietschestr. 53; doublé armband P. de Vries BilcLerdijkstraat 38; te Vlaardingen; kinder portemonnaie; W. van der Stelt Zwartewaalschestraat 44; vulpen L. van Santen Ploegstraat 9; nijptang B. Hak- kert Hoogstraat 17; damestasch met inhoud A. van Loene, 'Steenstraat 21; 2 Fransehe boeken; Wed. J. van Dijk; Rottendamschodijk 144; damestasch met inhoud M. Mak Singel 46; balk, J. Goediendorp, Bakkershaven 27; regenjas A. van der Schalk, Emmastraat 23; ring met sleutels, C. Scheepmaker, IJsselmon- deschestraat 13; gouden armband T. Warnewa Noordvest 61; kindemuts Wed. Pil, Kortland, straat 26. Op de Damlaan een proef met asfalteering Sinds enkele dagen is men aan de Dam laan, ter hoogte van hel sportterrein van Excelsior, over een afstand van circa 200 M., bezig met asf alteer ings werkzaam heden. Over de reeds bestaande klinkerbestrating wórdt een asfalt deklaag aangebracht (systeem Schreuder); dit bij wijze van proef, teneinde te kunnen constateeren of de goed- koopere asfaltbestrating in het gebruik even goed voldoet, als de bestrating met klinkers, die daar ter plaatse dringend vernieuwing behoefde. Het program van de laatste uitvoering in dit seizoen door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. H. van Vleuten, op Zondag 30 Sept., des namiddags 1 uur in de Plantage, te geven, luidt als volgt: 1'. In Treue Fest, marsch. C. Teike. 2. Ouverture „Iphigenia in Aulis". C. v. Gluck 3. Geschichten aus dem Wienerwald, wals. Joh. Strauss. 4. Introductie en Andante uit het 2e viool concert. Uit te voeren door den heer P. Ruseier Vieuxtemps-van Vleuten 5. II Burgomastro di Schiedam, aria voor trombone. Uit te voeren door den heer M. Zondag. Lauro Rossi 6. Die bedden kleinen Finken, polka voor 2 piccolo's. Uit te voeren door Jacob Robbe. recht en Willem Roeman. H. Kling 7. Op Schiedam's Welvaren, marsch. H. H. van Vleuten Het programma van de laatste muziekuit voering In dit seizoen, door de arbeiders muziekvereeniging „Crescendo", op Maandag 1 October, des avonds te 8 uur in de Gorzen- tent, te geven luidt als volgt: 1. Washington Grays, marsch. C. S. Grafulla 2. Ouverture Titus W. A. Mozart 3. Rachel, grande vaise. L. Langlois 4. Sylvia ballet. L. Delibes 5. Ouverture Joseph Méhul. 6. Serenade voor fluit en hoern, uit te voeren door de heeren W. Ploos van Amstel en J. Rnnthalde. A. E. Titl, 7. Guillaume Teil, grande fantasie. G. Rossini. 8. Finale. SCHIEDAM, 28 Sept. Aangekomen: s.s. Po- cené, met stukgoederen van Rlo de Janeiro laatst van Antwerpen, in de Wilhelminahar ven, het vertrok heden; Grieksch s.s. Geer- glos K. Saliaris, ledig van Rotterdam; Duitsch s.s. Esschersheim, ledig van Rotter dam, beide om te dokken in de Wilhelminaha- ven. SCHIEDAM. 29 Sept. Aangekomen: s.s. Dag- mar, met papierhout van Archangel In de Wil- helminahaven. SCHIEDAM, 28 Sept. Vertrokken: s.s. Pan- doeng, Rott. Lloyd naar Rotterdam; s.s. Fe dora, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 29 Sept. Aangekomen: Eng, s.s. Agility, kapt. C. Wingfield, met olie van Har burg, voor N.V. Schieveem aan de Wilhel- minahaven, het vertrok heden naar Amster dam. Aangifte van 2728 Sept. GEBOREN: Laurens T., zoon van C. J. Boer en S. van Opbergen, Parallelweg Jenneke, dochter van P. Terwiel en H. Vos, Wilhelminaistraat. OVERLEDEN: T. Landstra, 76 j., weduwe van D. Weima, Ged, Broersvest 's Maandags repetitie Muzlekgezelscnap St. Ambroatns 8 uur. R. K- Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub 1. D. O-, Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerhersbond „St Eloy" Gebouw R. K, Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 1 tot auï, ts geopend het Stedelijk Museum, St JorU Doele, Doelepleln. Maandag 1 October Feestavond van Katholiek Leven. Gebouwr Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Dinsdag 2 October Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde." Bespreking ontwerp-program R. K. Staatspartij en kringvergadering R. K. Rijkskieskring „Dordrecht". Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. Woensdag 3 October Ledenvergadering Ned. R. K. Vereeniging tot het verleenen van Eerste Hulp bij On gelukken. Gebouw R, K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 6 October Feestavond gem. zangvereeniging „Gemengd Koor". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Donderdag 11 October Donderdag 11 October intieme feestavond R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw „Musis Sa- cvum". TE ROTTERDAM 29 Sept. Groote Schouwburg, De treilt. duivel (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 30 Sep t.: Groote Schouwburg. Same® uit(Sehouwtooneel) 2 en 8 uur. j 1 Oct.: Groote Schouwburg, Samen uit.., (Schouwtoonee!) 8 uur, 2 Oct Groote Schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (gezels. Verstraeten en Braken- siek) 8.15 uur. 3 Oct. Groote Schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (gezels. Verstraeten en Braken- siek) 8.15 uur. 4 Oct.: Groote Schouwburg, De sterkste liefde (Scliouwtooneel) 8 uur (voor volwas senen). Dagelijks: Tlvoll-Schouwburg, Stapperij revue „Europa lacht weer", 8 uur (voor *ol« wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 October in Ooster- theater en W. B. theater (voor volwassenen),; Tentoonstellingen: Nenljto, Sta. tlonsslnge) (10 v.m.18 non.) Hedenmorgen om kwant voor acht geraakte een bespannen melkwagen van den melkhande laar J. Kool van Schiedam, aan den Polder, weg nabij Het Huis ter Rlevier te water. Het ongeval was te wijten aan (het te ver uitwijken bij het passé enen van een rijtuig. De koetsier L. "Wlinters was intijds van de bok gesprongen en bekwam geen letsel. De wagen, waarop circa 2000 Liter melk was geladen^ kantelde en kwam In de polderweterdng te recht. De heide paarden die voor den wagen; gespannen wiaren zijn verdronken. Van de melk ging een hoeveelheid verloren, hoewel verschil lende bussen gesloten hieven. Met spoeldng- sefhuiiten werden, de mieüdtaiasen opgevisdht, terwijl' Ihuilpvaanddge handen de paaiden en den wagen op den wal hebben getrokken. Het ongeval verwekte in het vroege ochtend uur groote consternatie. Naar wij vernemen! was de hoeveelheid melk verzekerd) de paar den echter niet. De gestorven paarden zijn naar de gemeentelijke slachtplaats in Kethel vervoerd. GEHUWD: 27 September Arie Hes 24 jaar en Jacoba Plokker 22 jaar. Alhier is opgericht de biljartvereniging „Blackmoor's vrienden", met aanvankelijk 33 leden. Het bestuur is als volgt gekozen: voorzitter^ C. Smit; secretaris, I. Springer, Helmerstraat 38; commissarissen; A. Pijpeman en H. Ha inan. De aansluiting bij den Rott. Biljartbond zal binnenkort volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1