FEUILLETON 1 HET NIEUWE BEDRIJF. fj TWEEDE BLAD PAGINA 2 CONCEPT-PROGRAMMA DER R. K. STAATSPARTIJ WENSCHEN DER R, K.' WERKGEVERSVEREENIGING CONFERENTIE VOOR MISSIE WETENSCHAP EEN CHAUFFEUR OVERVALLEN? En een landbouwerskneeht aangehouden xii: DE STICHTING VAN DEN KARMEL TE ARNHEM. Het leven op ..Nazareth". EEN PREDIKATIE DEP. SOBERHEID DE KERSTENING VAN EUROPA. Nieuwere missiekunde. Prof. tlr. Scbmidlin sprak over: „De Katho lieke missie-wetenschap", waarhij hij uitweidde over begrip, karakter, doel en plaats van dit jonge katholieke studievak. Hat nut der missie-wetenschap ie nog veel bestreden, zei spr. o.a., maar het blijkt toch meer en meer, dat ze evengoed noodig en practiseh is, als b.v. pastoraal voor den zielen herder, handelsstudie voor den koopman, enz., ze is noodig voor een degelijke missie-practijk. De practijk kan getoetst worden aan de theorie, de manieren van doen en bevindingen kunnen vergeleken worden en veranderd of verbeterd of verlaten, en de missionaris kan zijn eigen oordeel versterken met de gegevens der fundamsnteele missie-wetenschap, zoo hij soms de verantwoordelijkheid niet zou durven opnemen, of niemand over zijn standpunt kan raadplegen. Geen missiedaad zonder missie-liefdei geen missie-liefde zonder missie-kennis, geen. missie- konnis zonder missie-studie: derhalve zouden meer congregaties- haar toekomstige missiona rissen of reeds oud-missionarissen naar missie- faculteiten moeten sturen. Hierna begonnen de geschiedkundige refe raten. Mgr. prof, dr. Kirsch van Freiburg in Zwitserland gaf een zeer goed overzicht over de oud-christelijke en mïddeleeuwsehe missia- gesohiedenis. Duidelijk werd daarin o.a. de kerstening der volkeren binnen en buiten Rome's wereld- invloed weergegeven.. Daarna gaf Pater O. Maas een overzicht V3n de kolossale missiekracht der Francisca nen tot in de 18e eeuw, bijna over heel de wereld. Pater Ahrens S.J. deed 't zelfde voor de Sociëteit van Jesus; Pater Kilger over de overige missiecongregaties, die reeds werk ten vóór. 1800. Al deze sprekers gaven een zoo volledig mogelijke lijst van de wetenschappelijke wer ken hunner respectieve congregaties en orden-. P: Dr. Tragelia, die over de nieuwste of moderne missiegeschiedenis moest spreken» gaf in het Italiaansch niet anders dan een inleiding over noodzakelijkheid en aard van de studie der missiewetenschap. Slechts en kelen konden hem volgen. Pater Dr. Freitag S.V.D. (Steijl) sprak over:Katholieke missiekunde, een nieuw woord, waarna wordt aangegeven in engeren zin, de wetenschappelijke behandeling van het hedendaagsche algeheele missiewerk in het vaderland en in de missielanden. Deze kunde, deze studie is moeilijk, wijl ze nog zoo jong is, en zoo hedendaagsche stoffen moet ver werken, maar is toch noodig en van groot nut, om zoo maar niet' in het honderd en on voorbereid, op missioneering uit te gaan, om te weten en na te gaan waar en hoe hic et nunc het werk beter moet aangepakt, enz. In haar methodiek zal de missiekunde zich tot. zeer betrouwbare bronnen te richten heb ben, en daarom zal ze veel uit zoogenaamde missieberichlen moeten laten wegvallen, wijl niet wetenschappelijk en absoluut betrouw baar. Als slot gaf spreker nog een uitgebreide lijst van literatuur over het onderwerp. Mgr. Ross uit Londen voerde het woord om nader te verklaren waarom in Engeland de Missie-wetenschap zich niet zooals op het Europeescb Vasteland heeft ontwikkeld. Bij gebrek aan een Katholieke hoogeschool voor theologie werd het Saint Mary College of Öskott opgericht, dat bedoeld werd door kar dinaal Vaughan als een centraal seminarie. Op dit seminarie studeeren heden seminaristen uit meer dan 40 diocesen. Sinds enkele jaren Naar aanleiding van de op 24 en 25 Septem ber 1.1. te Scheveningen gehouden algemeene ledenvergadering, heeft het Dagelijksch Be stuur der A.R.K.W.V. een aantal wenschen nopens het program der R. K. Staatspartij ken baar gemaakt. HOOFDSTUK II (Onderwijs). Teneinde de financieele lasten van groote gezinnen met veel schoolgaande kinderen te verlichten, wordt voorgesteld in het program een bepaling op te nemen van dezen inhoud: „Herzieuing der schooLgeldregeling ten einde de op de groote gezinnen drukkende lasten te verlichten". Vérvolgens wordt hij dit hoofdstuk voorge steld: „Opheffing van het stopwetje ten opzichte van het Nijverheidsonderwijs". Er bestaat een nijpend tekort aan geschoolde arbeiders. Hierin ware te voorzien door het ambachtsonderwijs sterk te bevorderen. HOOFDSTUK Hl (Financiën). Teneinde den spaarzin te bevorderen en van overheidswege in de hand te werken, dat na bestaande betrekkingen na den dood van den kostwinner verzorgd achterblijven wordt voor gesteld: „De geoorloofde aftrek van het belastbaar Inkomen wegens levensverzekering belangrijk te verhoogen". In punt 4 van dit hoofdstuk staat vermeld: „Invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde". Voorgesteld wordt dit punt aldus te lezen: „Invoering van. belastingen op Inge voer- d e artikelen van gemak en weelde in het bijzonder van die, welke hier te lande niet worden voortge bracht of gemaak t". HOOFDSTUK VII (Handel en Nijverheid). Het A.R.K.W.V.-hestuur meent, dat de han- delstractaten-politiek dient afgescheiden te worden van de economische politiek ten. bate zijn dé seminaristen van dit college zich op de missie-wetenschap gaan toeleggen: ze vormen z.g. clubs, waarvan de eene de Benediotijnsche missie, een andere de Jesuietische missie en een 3è de Iersche Missie bijzonder beetudeeren. Dit is het eenig wetenschappelijke, wat in Engeland op dit gebied is gepresteerd. Naar aanleiding van de missie-statistiek sprak Pater Ahrens S.J1 Mén klaagt soms, aldus spr., dat de missie-statistieken, die gevraagd worden door de centra van dé Missie-wetenschap niét worden ingeleverd, of onjuist of vaag zijn. Om dat te voorkomen moet men, niet vergeten dat missie-hoofden niet altijd geneigd zijn alle ge gevens te verschaffen, welke, gevraagd worden, want duidelijk is het, dat er dingen kunnen zijn, die niet voor openbaarmaking, geschikt zijn. Eén ander feit IS, dat de terminologie ge bruikt in de statistieken niet duidelijk is om schreven. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. W interdienst regeling. De Officieele Reisgids en het Dienstregelings- biljet in 4 bladen zullen Woensdag 3 October a.s. verkrijgbaar zijn. De gids dér buitenldnd- sche verbindingen zal Donderdag 4 October a.s. bij dén stationsboekhandèl, de stations en reisbureaux verkrijgbaar zijn. van hulpbehoevende bedrijfstakken of onder nemingen en dat daarom dit punt in tweëen dient, te: worden gesplitst. Vérder acht het Bestuur het gewenscht, dat aan dit hoofdstuk nog drie punten worden toe gevoegd. ml.: a. Bevordering van het gebruik van Neder - landsch fabrikaat, ook door de organen der overheid en door de. overheids- en daarmee ge lijk te stellen bedrijven". b. „Het tegengaan van dubbele belasting door het afsluiten van daartoe strekkende trac- taten". c. „Wijziging der wet op de Naamlooze Ven nootschappen ten opzichte van de verplichte publicatie van gegevens". HOOFDSTUK VIII (Middenstand). Onder punt 2 wordt genoemd: „Tegengaan van het cadeauxstelsel". Beter ware te lezen: „Tegengaan van het cadeauxstelsel, voorzoo ver zich dit in den vorm van oneerlijke concur rentie vertoont". HOOFDSTUK X (Arbeid). Het Bestuur acht het van 't grootste gewicht, dat in dit hoofdstuk de navolgende bepaling wordt ingevoegd: „Invoering van spaarplicht voor ongehuwde loontrekkers en loontreksters". HOOFDSTUK XI (Natuurschoon). Volgens de meening van het Dagelijksch Be stuur der A.R.K.W.V. zou het behoud van na tuurschoon van stad en land heit best bevorderd worden, wanneer de gemeenten bij het vast stellen van haar uitbreidingsplannen rekening zouden willen houden met de plannen van andere gemeenten. Verwezenlijking van zoogenaamde geweste lijke plannen verdient daarom ook in dit op zicht krachtigen steun. NAAR DE MISSIE. In het begin van de volgende maandzul len van de congregatie der Eerw. Zusters van Oudenbosch vier Zusters vertrekken naar de Missie van Suriname om daar een tweede Missiestatié dér Eerw. Zusters te gaan betrek ken. DOODELIJK ONGELUK, Zondagavond om 10 uur fietsten bij den Lagen Weg bij dé Hulk onder Hoorn de heeyen Langedijk en Kroon uit Hoorn. Toen de heer L. voor een auto die passeerde uitweek, gleed hij met den voet van zijn trapper, waardoor hij tegen een boom botste, achterover sloeg en spoedig overleed. Zijn lijk is naar het Stadsziekenhuis overgebracht. HOLLAND-CANADA HYPOTHEEKBANK. De directeur te Winnipeg deelt mede, dat hei jaar 1327 in. vele opzichten voor Canada niet onvoorspoedig is. gebleken. Handel en industrie ontwikkelden zich gunstig. De rentestandaard bleek ook dit jaar voor goede huizen-hypotheken niet meer dan 7 pet. te bedragen, voor farms ia dit eenigszins hooger, doch op dit gebied zijn eerste klasse hypotheken zeer schaarscb. Er was zeer veel ruimte van geld, doch het is, ook door overneming van hypotheken van een. tweetal kleinere mijen, ge. lukt alle beschikbare middelen te beleggen. Arnhem is een Karmel rijk geworden, gelijk wij gisteren reeds konden melden. En deze rijkdom ligt aan de Stroolaan op Schaarsbergen. Er kan soms scherpe symboliek, schuilen; in een toevallige woordspeling. Ook hier! Want evenals te Nazareth ligt hier de Rijkdom der wereld, dat zuiver brok hemelgoud, opstroo gebed. Zondag werd de nieuwe Karmel geopend en na een plechtige Sacramentsprocessie had de clausuur-sluiting plaats. Er is reeds een en ander over de geschie denis van de vestiging van een Karmel te Arnhem hier gepubliceerd. We kunnen volstaan met nog even in de herinnering te roepen dat Roermonds Karmel de Arnhemsche loot heeft geschoten en dat het thans bewoonde huis, een weggedolven landhuisje in een heerlijke om geving te Schaarsbergen, destijds gekocht is van de familie Ibez. Wel mag aandacht gewijd aan de inrichting van den Karmel die Nazareth heet. Het voorloopig klooster ligt op een terrein van pl.m. 3 H.A. grootte: de enge omgrenzing van dit landhuis-klooster is een tuin waarvan het terrasvormig deel achter het huis als kloostertuin zal worden gebruikt. Deze tuin valt dus in de clansuur- Links ach ter dezen tuin vindt men een groot ommuurd gedeelte: deze muur is een schenking; zij ha- kent de plaats af waar later de kloostertuin zal komen als de nieuwbouw die daarvóór zal komen te staan, geleed is. Wanneer de nieuwbouw komt? Dat hangt af van dè milddadigheid van hen die den Karmel liefhebben; al het geld is thans in den aankoop van huis en grond moeten ge stoken worden. Het is waarschijnlijk dat later een gedeelte van den grond dat niet direct voor het klooster noodig is, verkocht zal worden. Het is dézer dagen druk op den Karmel; hij wint stormenderhand de harten dooT nederig heid en blakende Godsliefde. Natuurlijk biedt de voorloopige behuizing geen plaats aan een volledigen Karmel met 21 cellen. Er is nu woning voor een priorin met vijf eerwaarde zusters en viér, hoogstens vijf postulanten. Het landhuis predikt de soberheid: er is precies zóóveel van de aarde als noodig is om in den hemel te komen. Het is een huis vol stalletjes van Bethlëem. Zie de refter: een withouten tafel, houten krukken zonder lèir- ningen als stoel, houten vorken, houten lepels, aarden kruiken en een naakt kruis; dat met zijn onverbiddelijk memento morl herinnert dat de aarde is alléén en uitsluitend voor den hemel. De armoede en de onthouding zijn met harde naald geëtst in elke kamer en op elk meubel. Zie de recreatiekamer: d&dr kan de speelsch- heid van de kinderkens van Onzen Lieven Heer nu letterlijk niets breken! Zie het koor; witte muren en houten banken; zie de ruststede: een harde brits.en overal het hek, de clausuur, het slot; afgesneden van de wereld, van de weelde, van zijn eigen zijn. Afgesneden en buiten de wereld! Maar niet bij de sterren of bij de zon, maar brandend on der het plaveisel waar Gods Naam wordt ge vloekt» en vurige vlammen, biddend onder de ijskorst van het hoogmoedige hart van de op standige aarde. Aan den Karmel is een openbare kapel ver bonden; ook hier natuurlijk Onze Lieve Heer in een kribbe. Voor de enkele Katholieken die in het verre Schaarsbergen wonen is deze kapel een uitkomst. En ongetwijfeld zal zij de ves tiging van Katholieken op Schaarsbergen in de hand .verken. Een ceremonie van grootscliesv eenvoud. De plechtigheid van de opening van den Ki mei op „Nazareth" aan de Stroolaan te Schaa bergen is een ceremonie geworden van grot schen eenvoud. Te ongeveer drie uur, Zondag, waren er een vijf honderd belangstellenden in den tuin bij het klooster verzameld. De plechtigheid ving aan met een plechtige Sacramentsprocessie. Het Allerheiligste werd gedragen door den hoogeerw. deken F. L. Stock- manu. Vooraf gingen bruidjes, bloemen strooiend voor het Allerheiligste. Achter Ons-}Ieer volgden de eerw. Zusters Carmelites sen, de zeereerw. heer pastoor H. Mocking, voorts vele eerw. heer en kapelaans uit Arnhem en omgeving, de overste van Huize Vrijland de zeereerw. father Wiescher- man-n, de zeereerw. paters missionarissen van het H. Hart, enkele eerw. zusters van „Insula Dei" en verschillende geestelijken van onder scheidene orden. Bij den aanvang der processie werd. onmid dellijk gerust bij het prieel-altaar. Van het hoo- ge terras af deed de Hoogeerw. deken F L. Stoekmann voorlezing van het bisschoppelijk besluit tot goedkeuring van de stichting van een Karmel te Arnhem en tot vestiging hierbij van. een openbare bidplaats. deken hield een treffende toespraak waar- in hij namens de geestelijkheid en de katholie ken van Gelderland een welkom toeriep aan. de eerw. zusters Karmelitessen. Tot de eerw. zusters Karmelitessen sprak de deken het woord van de kleine St. Theresia: ik zal het rozen laten regenen e-p aarde. Spr. was er vast van overtuigd dat de Karmel voor Arnhem een bron van zegen zou zijn. Daarna werd de processie gevormd, die rond trok door den tuin en haar weg koos naar het ommuurde gedeelte waar later de slottuin zal komen. De eerw. broeders van Huize „Vrijland" hadden enkele wegen aangelegd en een rust- altaar opgebouwd. De proeeasie was grootseh in haar indrukwekkenden eenvoud. an het rustaltaar in den toekomstigen kloos tertuin werd de zegen gegeven waarna zingend teruggetrokken werd naar „Nazareth". De zeereerw. pater Karmeliet Canisius hield daar een korte- predieatia. Nadat de zegen gegeven was, nam de Hoog eerw. deken de sleutels van het slot en overhand digde deze aan de eerw. priorin. De Belgische recherche heeft aangehouden: den 26-jarigetr Nedérlandschen landbouwers- knecht H. D., woonachtig te Mheer: Hij wordt verdacht met een drietal kameraden den chauffeur van een auto, waarmede zij een tochtje in België hadden gemaakt te hebben overvallen. Zij zouden dén chauffeur met een revolver bedreigd en daarna beroofd hebben. De landbouwersknecht verklaarde, dat hij slechts een grap bedoeld had RAADSLEDEN OPGESLOTEN De; verkeerde sleutel gebruikt Eenigé raadsleden van Castricum waren des avonds ten raadhuize, en daar In derge lijke gevallen een der leden voor de sluiting van het gebouw zorgt, was geen bode aan wezig. Groot was echter de consternatie, toen men niet meer door de voordeur, welke men voor eventueele onnoodige bezoeken- ttfdèns het onderhoud had gesloten, het gebouw kon verlaten» De sleutel, welke men dacht, dat daar op hoorde, weigerde dienst. De. raadsleden zijn toen allen door een raam naar bulten weten te komen en hét gebouw is weder normaal gesloten. Nader is gebleken, dat de verkeerde- sleutel is gebruikt, n.l. die van de woning van een der raadsleden. Een industrie- en boerenvertelling uit Munsterland door AUG. W1BBELT, Pr. (Uit 't Munsterlandsch dialekt vertaald.) 14. Maar dit bedoel ik niet als spotternij en deze gedachte is nu eerst in mij opgekomen. Zoo er diis iemand is, die zich een gra-p ver oorloofd heeft met den naam van den kreiz commissaris, dan ben ik het niet geweest. En waarom ook? Ik sta tegenover deze too- neel uit voering heel sympathiek. De burgemeester antwoordde heel vriende lijk, dat hij ook niet andérs van den kapelaan verwacht had en dat hem zulks veel. genoegen deed». Tenslotte waren za het zoo roerend eens, dat de kapelaan beloofde, er voor te zorgen, dat zijn zuster 'n gedicht zou maken voor de Feestelijke onthulling van het oorlogsmonu ment En toen de burgemeester klaagde, dat de toaneeldecoraties zoo slecht in orde wa ren, ging de kapelaan, op staanden voet mee naar Sommer,,om den boel eens na te kijken en zoo noodig, hier en daar wat hij te werken 's Avonds ging 't praatje door 't dorp, dat de kapelaan ook zou meespelen en vrouw Boom liep regelrecht naar 't huls van den dokter, om 't aan Engel te vertellen. Engel sloeg haar handen te zamen en ging naar dè pastorie. Eerst vertelde ze 't ni'euws aan Jeanne en toen overvielen die twee den pastoor op. zijn kamer en hielden ellenlange redevoeringen, waarin telkens, weer met nadruk gezegd werd, dat 't zout verschaald was en nietmeer deugde, zoo dat do pastoor eerst dacht, dat het pekelspek bedorven was. Toen hij er achter kwam, wie en wat bedoeld was, riep hij: „Ach, die menschen, die men- sohen!" en liep over de Goot naar de kape- lanie. Kort en goed. heel Holldorp was in de war en 't was 'n groot geluk, dat de langver beide Zondag voor de deur stond, want als 1 nog langer had moeten duren, dan waren ze allemaal stapelgek geworden. 't Eergste was, dat niet éën speler z'n rol van buiten kende, maar zo hadden allemaal L—oo,d, dat ze nog goed ZoUdeu leeren. En het voetvolk had heelémaal nog niet gerepe teerd, maar dokter Kruis had op zich geno men, om z'n luidjes gauw af te richten. Overigens, dacht de burgemeester, 't kan hoogstens verkeerd gaan. Dokter Kruis dacht, ongeveer 't zelfde. Als dat morgen geen helsch spektakel wordt, zei hij 's avonds tot den dorpsschout, dan laat ik me 1c been afsnijden. Op die. voorspelling probeerden ze de cham pagne, die de weduwe Sommer extra voor den feestdag besteld had en kwamen beiden met moeite naar huis. En wonderbaar! Engel zeide tegen den dok ter even weinig, als de vrouw van den dorps- schout tegen haar man, zoodat de dokter dacht, dat Engel haar naam niet. ten onrechte droeg. DE MAAGD VAN ORLEANS. Wat 'n processie trok er ap dien. hewusten Zondag namiddag van Loerem en Windhoek naar Holldorp! En wat 'n rijtuigen stonden er Bij Sommer! *n Uur voor tijd was de zaal totaal bezet, geen plaatsje was meer open en 't was 'n geroezemoes en gezoem als in 'n bijenkorf: Vooraan zaten de hooge autoritei ten, mevrouw de kreizcommissaris in de gele zijde en naast haar de kreizcommissaris, 'n schraal ventje, en allerhand dames en hearen uit Windhoek en Loerem. Ook de Holldorpsche vette boeren hadden 't dubbele geld eraan ge waagd en 'n besproken plaats genomen. Achter hen zaten de mindere luidjes en niet één meisje mankeerde. Zelfs vrouw Boom was er en naast haar zat de seheeve Engel en trok 'n gezicht al3 't bitter lijden. Ze verzekerde, dat ze viel liever- thuis gebleven was, maar dat plicht Do ven alles ging. Ook „mooie Karei" de tenge kleermakersknecht, zat achter in 'n hoek met z'n vrienden, 'n stuk of vijf opgeschoten jon gens. De burgemeester hield ze in 't oog, want ze waren aanhoudend onder elkr.nr aan 't lachen en; smoezen. Wat 'n spanning en wat 'n doodsehe stilte» toen de bel rinkelde en het: scherm opging! Je zag niets! Daar op eens trad leeraar Huduppel lang zaam en plechtstatig voor 't voetlicht, maakte 'n buiging en wilde gaan spreken, toen de „mooie Karei" hem toeriep: Is dat nou de Maagd van Orleans? 'n Uitbundig lachen volgde en de burge meester, die achter de coulissen stond, beefde van woede en sprong het tooneel op, om de politie opdracht te geven, „mooie Karei" bui ten de deur te zetten. In z'n opwinding vergat hij, dat hij zich juist aan 't kl'eeöcn was en. daar stond hij nu zonder erg in z'n hemdsmou- j wen te kijk.. Hola! riep „mooie Karei", nou hebben we d'r al twee. De zaal daverde vau 't lachen en Huduppel moest stilte gebieden en zijn strengste® veld- heerblik aanwenden, om ten minste zooveel stilte te krijgen, dat hij iets zeggen kon. Hij verklaarde dan het stuk, dat gespeeld zou wor den. en wilde nog 't een en ander zeggen over het „idee van het drama", maar achter in de zaal riepen ze: „Hou maar op! Laat ze maar beginnen!" Huduppel spalkte z'n oogen open, zoover hij kon, zoodat hij 'n dubbelen veldheers blik had, ging dan langzaam van 't tooneel af en het scherm viel. Wat 'n plebs! zei mevrouw de kreizcom missaris, met dit gepeupel kunnen we nog wat beleven! De kreizcommissaris wenkte de politie en zeide, dat ze zich allemaal gereed moesten hou den, om de jongens bij 't eerste woord beet te pakken en de deur uit te smijten. Weer ging 't scherm op on het spel begon. Do toeschouwers keken zich de oogen uit, toen ze den koning van Frankrijk in z'n purperen mantel en de Fransche ridders in hun staatsie te zien kregen. Een van die ridders was Alex en hij zag er zoo schitterend uit, dat zelfs me vrouw de kreizcommissaris hem door haar binocle extra bekeek en welwillend oordeelde, dat hij, 'n veel belovend jongmensch was. Zijn eigen oom, de oude Wolbrink, herkende hem niet en zeide: Wie is dat? Onze Alex? Van me leven niet, de jongen heeft toch geen- snorretje! 't Liep prachtig van stapel. De burgemecs- i ler als koning had groot lef tusschen zijn rid ders, tot op eens de koningin te voorschijn kwam, Ahhk! ging 't door de heelè zaal en wer kelijk, Agnes zag er allerliefst uit in haar witte kleed met blauwe fluweelmantel en haar gouden kroon. En dat ze 'n beetje verlegen en sehuchter was, dat stond baar juist heel goed! O mijne Agnes, mijn beminde vrouwe! Gij komt, om mij van wanhoop te bevrijden! riep de koning en strekte beide armen wijd uit, en op dat moment kreeg hij 'n bouquet ro zen in z'n nek, zoodat hij haast op z'n neus viel. Dat was Louis z'n werk, maar 't was voor de koningin bedoeld! Luid applaus! Agnes kreeg 'n nog rooder kleur, vader Maasman zat in z'n handen te wrijven en mevrouw kreizcommis saris werd bijna geel van nijd. 'n Aardig ding! fluisterde de oude Bul ters op zijn manier, zoadat de heele zaal 't liooreu kon, is dat Maasman z'n dochter Past precies bij dien koning! Louis hoorde 't ook; hij moest optreden als Enrclsehinan en vijand van den koning en zijn hart was op dat moment werkelijk zoo vol gift en venijn, dat de beste Engelschman het niet had kunnen verbeteren, 't Was 'n geluk, dat Huduppel moest optreden-, want sinds Agnes op 't tooneel stond, ging 't niet vlot meer. Alex stond voortdurend naar haar te kijken, zelfs de burgemeester raakte even in de war. Maar daar kwam Huduppel op als aarts bisschop, langzaam en statig, met 'n langen witten baard en 'n gezicht, dat elke beschrij ving tartte, zooveel uitdrukking lag erin. En toen hij nu z'n beide, handen in de hoogte beur de en met z'n langen baard schudde en z'n mond open deed en uit 't diepste van zijn- hart begon te zeggen: Omarmt u, Prinsen, Laat alle wrok en haat van nu, af rusten, toen maakte dat zoo'n geweldigen indruk, dat doodsehe stilte in de zaal heerschte. Daar op eens riep de mooie Karei luid en duidelijk ver staanbaar: Hola papa! Wil-je, 'n snuifje hebben? Dat bracht de zaal in opstand, sommigen lachten en anderen begonnen te schelden en de politie kwam in actie. Dé burgemeester vergat z'n rol en rièp van 't.tooneel af: „Gooit dien kerel er uit en zet hem gevangen! De koning van Frankrijk heit hier niks te vertellenriep mooie Karei»maar meteen pakte de politie hem bij z'n kraag. Eerst bracht dat 'n beetje herrie, de meisjes begonnen- te gillen, maar 't duurde niet lang; of de heele bende stond op straa/t en.Huduppel.begon weer, doodkalm en plechtstatig:: Omarmt u, Prinsen! Nu trad de Maagd van Orleans; op!' Eerst hoorde men wat bammelen en rinkelen achter j de coulissen; en vrouw Boom zei togen Engel: Heeremetijd! Daar. breekt wat! Ze hebben zeker wat kapot gesmeten. Ik geloof, dat 'f postelein is. Maar op 't tooneel riepen ze; Hoort gij den oploop? Het geluid der klokken? Ze is. 'tl Het volk begroet de Gods- gezante! En inderdaad ze kwam. Lang en dun, in 'n zilverpantser,- 'n wit kleed met goud geborduurd en op heur kroeze; roode haren 'n gouden helm precies: 'n le vende zonnebloem! Zijt gij het, wonderdadig meisje zei Alex, en 't klonk echt natuurlijk, want hij stond paf van verwondering bij haar aanblik» Maar ze wou niets van hem weten, ze nam den burgemeester te grazen: Tot dezen grootere ben ik gezonden. En dat kwam werkelijk uit haar hart. De heele zaal was eerst muisjesstil geweest, maar nu klapte de dorpsschout in z'n handen en allemaal be gonnen ze mee te klappen. Mevrouw de kreiz commissaris richtte zieh trotsch op, maar ze werd woedend, toen ze den ouden Bulters hoorde brommen: Wat 'n lange boonestaakDus die mot nou de Engelsehen verdrijven? Nou, ik geloof best, dat ze aan den loop, gaan als, ze» zoo'n schepsel te zien krijgen! Nu kwam er weer schot in! Hërmine wilde 'ns laten zien, wat „dramatische kunst" is, ze paradeerde; in haar pantser en had zoo'n groot woord, dat zelfs oude Holl z!n verwondering' moest uiten. Wat 'n vrommes! zei hij, of is 1 misschien heelemaal geen vrouw? Dat wel! zei Bulters, maar ik zou niet graag met haar te doen hebben; die heeft haar op d'r tanden. 't Ging goed, afgezien van een klein ongeluk» De Maagd knielde voor den aartsbisschop en wilde z'n zegen hebben en Huduppel deed dat zoo mooi en plechtstatig, dat vrouw Boom al begon te grienen. Maar toen hij zeide: Ga met Gotles kracht! Wij echter zijn onwaardigen en zondaars! stond de Maagd op en rukte met haar gouden helm den witten baard van z'n kin, zoodat hij- op haar rug hing te bengelen, 't Duurdé lang» voordat 't: weer n beetje stil was en de oude Bulters. zat aanhoudend de tranen uit z'n oogen te wrijven en lachte: Nete, nee, mooier, kan 't niet worden! 't Is tóch vermakelijk! Het onheil -vas spoedig hersteld. Huduppel deponeerde den baard weer achter z'n ooren, zonder 'n spier te vertrekken. De ware actie begon pas voor goed, toen dokter Kruis op. de planken kwaan. Hij was de hertog van Boergondië en kreeg ruzie met den Engelschman en dat was Louis. Dokter Kruis was dik in de olie, hij kon amper op z'n beenen: staan. Toen hij Louis 'n oplawaai gaf, was de- .ze ook niet bleu en gaf hem 'n. opstopper, dat. de hertog van Boergondië op z'n rug lag en z'n beenen kaarsrecht in de hoogte stak. Goed zoo, riep Bulters, sla- d'r maar op!' De dorpsschout was zoo trotsch aln 'n aap op: zijn Louis, En inderdaad, Louis, stond- in zoo'n flinke houding en stak z.'n kroeskop zoo recht de hoogte in dat de seheeve Engel tot- vrouw Boom zeide: „Kijk toch 'ns; hij staat daar- net- als de aartsengel Michael! Nu kwam de oude koningin op Eugenie- Huduppel en ging. geweldig te keer, ze sloeg met d'r lange armen in 't rond en schreeuw de als 'n bezetene Die is- ook dronken, zei Wolbrink, nou hoor-toch eens aan! Wat hieeft dat vrommes 'n. mondwerk! (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6