n- -s- ON ZE STU DENTEN DINSDAG 2 OCTOBER 1928 NA EEN INTERN ZANGFESTIJN DE TOLLENKWESTIE Bij de Bilt EEN VO'OiRSYEL TOT AFSCHAFFING NA DE STAKING AAN DE SCHELDE. DE KRUIMELS VAN DE TAFEL Rumor in casa. EEN BEDREIGING VAN DE DUITSCHERS. In een der zalen Tan den Dierentuin to. 's-Gravenhage waren Zondagmiddag bijeengeko men de afgevaardigden der verschilende ver enigingen en zangkoren, benevens, «enige di rigenten, die pTijzen hebben behaald op dén In ternationalen zangwedstrijd, welke in Juli en Augustus door de Liedertafel „Crescendo" ter Eelegenheid van baar 10-jarig bestaan was ge organiseerd. De voorzitter van Crescendo, de beer Loeffen, die mede vertegenwoordigde de Commissie van Bijstand, waarvan geen enkel lid was versche nen, hield een toespraak, waarin hij mededeel de, dat er zich een kwestie heeft: voorgedaan, naar aanleiding van de uitspraak van de jury in de afdeeling uitmuntendheid Gemengde koren. Op grond daarvan heeft spr. zich niet met de beslissing der jury kunnen vereenigen. Hij heeft hiervan dan ook mededeeling gedaan, aan de vereenigingen, welke in dio afdeeling heb ben meegedongen en voorgesteld, om de beslis- sing over de toekenning der prijzen over te laten aan de muziekrecensenten. Met dit voor stel heeft Bel Canto zich niet kunnen vereeni- Een en deze vereenigihg heeft daarop spr. per advocaat gesommeerd om ten spoedigste den door haar behaalden prijs uit te keeren. Daaraan is geen gevolg gegeven en naar aanleiding daarvan heeft Bel Canto dezer da- Een beslag laten leggen op de prijzen hij Crescendo. Naar spr.'s mceuing heeft dit beslag echter geen waarde, want de gelden behooren niet aan Crescendo, maar aan de Commissie van Bij stand, en spr. stelde dan ook voor, om over te gaan tot de prijsuitreiking. Nadat uit de vergadering gebleken was, dat men er niets, voor gevoelde om op de beslis- ®ing van de jury terug: te komen, legde de voor zitter zich daarbij neer, maar hij verklaarde, 3© diploma's in die afdeeling niet te. zullen teekenen. Daarna werd gediscussieerd over de vraag, of ®ou worden overgegaan tot uitreiking der prij zen. De heer. Loeffen deelde echter mede, dat foor ieder der prijswinners. slechts. 50 pet. van den behaalden prijs beschikbaar was. De Commissie van Bijstand heeft nog niét alle toegezegde bedragen ontvangen, en daarom stelde spr. voor om voorloopig met de helft dér Prijzen genoegen te nemen, teneinde de Com missie van Bijstand in dé gelegenheid te stel len, de ontbrekende gelden alsnog te innen, zonder dat te veel drang behoeft te worden uit- Eeoefend op de inteekenaars. Een van de afgevaardigden van „Die Haghe anghers" betreurde, dat geen enkel lid van Öe Commissie van Bijstand* aanwezig was. Deze hoeren geneeren zich blijkbaar. Naar aanleiding van de mededeeling van den voorzitter deelt Bpr. mede, van den secre taris-penningmeester van de- Commissie van Bijstand, den heer Wesseling, een schrijven te hebben ontvangen, waarin de volgende zin snede voorkomt: „dat tenslotte het gevormde waarborgfonds onder beheer van deCommis sie van.' Bijstand voldoende is ont in ieder ge val de verplichtingen inzake de prijzen na te komen". De situatie van thans is echter ge heel in strijd met die woorden. De Commissie fan Bijstand had dan ook, moeten zorgen» dat het benoodigde geld aanwezig was. Nan dit: niet het geval is, zou spr. willen voorstellen-, om thans niet do 50. pet te aceeptseren;. maat- om een bepaalden- datum: vast te stellen, waarop: öe Commissie: mö.et: zorgen» dat Hefc geheel® be drag aanwezig- is. De afgevaardigd® van Orpheus" uit Amster- am vond het echten beter om maar vast de helft in ontvangst te nemen. De meerderheid van de vergadering- kon zich met het laatste voorstel vereenigen. t' Daarna sprak nog de lieer Louter, voorzitter an ..Hilaria" uit Aken, namens- de Duitsehe ereenigingen, welke- aan den wedstrijd' hebben eeIgenonren. Spr. wees er op; dat dé- vreemde vereenigingen dezen afloop geenszins hebben verwacht. Toen zij voor het concours inschre ven, dachten zij met een eerste klas wedstrijd te doen te hebben, en de thans gedane mede- deelingen waren dan ook voor haar een gewel dige ontgoocheling. De vereenigingen zijn ech ter bereid om thans de helft der prijzen, in - ontvangst te nemen, maar wanneer de andere helft niet zeer spoedig komt, dan moet het als vanzelfsprekend geacht worden, dat door mid del van de Duitsch® pers. en van den Duit- schen Zangershond besloten wordt, dat de Duitsehe zangvereenigfnge-n nooit meer aan een wedstrijd in Nederland zullen deelnemen. Tenslotte werd overgegaan tot uitreiking van. 50 pet. der behaalde prijzen en van de diploma's, welke niet waren geteekend door de jury. Naar aanleiding van het gesprokene, deelt de secretaris-penningmeester van de commissie van hijstand mede, dat de financieele uitkom sten. van den wedstrijd niet aan de verwach tingen van de Liedertafel „Crescendo" hebben beantwoord, doch dat zulks geen invloed kan hebben op de uitbetaling der geldprijzen, om dat het daarvoor bestemde waarborgfonds, waarover de commissie van bijstand het beheer voert, voldoende is om aan de verplichtingen, ten opzichte van de prijswinnende vereenigin gen, te voldoen. Aan de deelnemers in het. waarborgfonds is verzocht, hun inschrijving voor de volle 100 pCt.. gestand te doen. Daar lnt-usschen enkele hunner in het buitenland vertoeven of om andere redenen nog geen antwoord hebben ge zonden, is. voorloopig een bedrag ter uitbetaling beschikbaar gesteld, gelijk aan 50 pCt. der uit geloofde geldprijzen. Als. alle- deelnemers in het waarborgfonds hun handteekening hono- reeren, waaraan geen oogenhllk mag worden getwijfeld, dan zal binnenkort gelegenheid zijn om ook de resteerende bedragen uit te betalen. RE ZWERVER DER ZEEëN Ook al de wereld rond Onze berichtgever uit IJmuiden schrijft: Zondagmorgen kwam hier tot groote ver wondering van allen een heel klein zeilvaar- tuig binnen, dat slechts één persoon aan boo-rd bad- en de Amerikaansche vlag liet waaien. Het bleek te zijn de zeilboot „Pilgrim" uit Seattle, met welke kapitein Drake ©en reis om- de wereld wil maken. Hij, was reeds in En geland, Noorwegen, Zweden en Duitechland geweest en bezocht nu de Nederlandsehe havens. Wij hebben een bezoek gebracht op het scheepje en> vonden den kapitein bereid ons eeraige mededeelingen te doen over zijn tocht. Het onderhond; vond plaats in het kleine ka juitje, dat tegelijkertijd zijn museum en ver kooplokaal was. Op de: tafel stonden verschil lende voorwerpen uitgestald, die hij in de door hem bezochte landen had gekocht om in andere landen als rarieteiten aan den man gebracht te worden. Op die wijze verdient de kapitein een kleinigheid om de kosten te dekken, maar de grootste bron van inkomsten moet komen uit de entree-gelden voor- de bezichtiging van zijn scheepje. De „ouwe" bleek een aangenaam verteller te zijn. Hij deelde mede van oorsprong En- gelschman te zijn maar zicb later te hebben laten naturalis-eeren ia dé Vereenigde Staten. Zijn grootste liefhebberij is alleen in een boot zwerftochten over de zeëen te maken. Hij. Had de boot zelf in vijf maanden ge bouwd, waarbij hij de materialen op goedkoope w.ijze verkreeg, namelijk door het verzamelen van het hout, dat de zee op het strand wierp In, Mei 1925 is, hij van zijn woonplaats Seattle vertrokltEn» R. K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL POELDIJK I De- R. Ks. lagere, tuinbouwschool te Poeldijk zal, op Dinsdag 9 October op plechtige wijze- worden ingezegend en geopend. BEETWORTEL-CAMPAGNE.. De campagne aan da. Caöp. Beetwortelsuiker- fabriek „Roosendaal", ia Zaterdagnamiddag aangevangen» B. en W. van De Bilt stellen den Raad het volgende voor, In verhand met het schrijven van Ged. Staten, Inhoudende om voor te stellen het beheer en onderhoud van den Soest- dijkschenstraatweg, met Ingang van 31 Decem ber 1928 van de daarmee thans belaste Nego tiate over te nemen, met beëindiging van de thans plaats hebbende tolheffing: „Zooals uit het slot van den brief van Ged. Staten blijkt, moet in de eerste week van October het antwoord van Uw College betref fende den Soestdijkschenstraatweg aan Ged., Staten gezonden worden. Daar deze brief eerst heden is ingekomen, zijn wij verplicht Uw Col lege in een spoedvergadering hun voorstel ter beslissing voor te leggen. De bedoeling is, dat Ged. Staten den Soestdijkschenstraatweg in eigendom overnemen en hiervan het gelegen gedeelte tusachen den Rijksweg en de Beet- hovenlaan aan de gemeente in eigendom en onderhoud overdragen. Ged. Staten zijn van meening, dat verbetering van dit gedeelte een gemeentebelang is, daar dit voor een groot deel tot de bebouwde kom behoort en verder een communicatieweg tusschen De Bilt en Bilthoven is. Daar de verbetering van den weg zeer veel zal kosten, zijn Ged. Staten bereid de gemeente tegemoet te komen. Zoo lang de geheele Soestdijkscheweg op het pro vinciaal wegenplan staat, ontvangt de Provin cie een uitkeering van het wegenfonds voor onderhoud van den weg. Hiervan wenscht ge noemd College aan de gemeente een- gedeelte te geven voor onderhoud van genoemd ge deelte en later, als dit gedeelte van den Soest- dijkschenweg van het provinciaal wegenplan afgevoerd is, een Provinciale subsidie. Het bedrag; hetwelk nu ieder, jaar van de Prov. ontvangen wordt, kan de gemeente aanwenden voor verbetering van den weg, zoodat over eenige jaren de weg van Rijksweg tot Beetho- venlaan geheel verbeterd is. Daar het hoogst noodzakelijk is, dat de toestand van den Soest dijkschenstraatweg; verbeterd wordt, stellen wij Uw College voor op 't voorstel van Ged. Sta ten. in te gaan";. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is, vuor het tijdvak van I September 1928 tot 1 Januari 1929, wederom, benoemd tot leeraar aau de Rijkstuinbouwschool te Boskoop G. van der Veen, te Hulzen (N. H.) is, voor het tijdvak van 1 October 1928 tot 1 October 1929, benoemd tot leeraar aan dezelf de school ir. H., A. B. Btinnemeijer, te Amster dam. DE SCHEEPVAART OP DE MAAS. ai vb! - - De stuw te Grave- in werking De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis van de scheepvaart, dat de stuw in C Maas bij Grave na 1 October bij wijze van proef zal worden in. werking gesteld. Het gesloten zijn van de stuw zal worden aangeduid des: daags door een roode vlag, des nachts door een nood licht in elke der stuw openingen.. DR. L. ALMA Op Dinsdag- 9 October, des namiddags te 4» uur, zal de heer dr. L. Alma, benoemd tot bijzonder- Lector, van wege het genootschap van Leeraren aan Nederlandsehe Gymnaaiën, in de didactiek en methodiek der klassieke talen en der oude geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, zijn lectoraat aanvaarden. DE ACTIE SICKESZ-KWATTA. Een regeling met den Al-g- Bond van arbeiders in het chocolade bedrijf tot stand gekomen. .Tusschen de directie van de Stoom- Choco lade- en Cacaofabriek „Kwatta" te Breda en den Algem. Nederl. Bond van arheid(sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingbedrijf is, naar men ons namens dezen bond meldt, overeenstemming bereikt. Volgens deze overeenkomst zou terstond na aanvaarding daarvan de vakbond, hierboven genoemd, in dag- en vakbladen, zoomede aan de clientèle, bekendheid geven, dat de kwestie is geregeld, zoodat er verder geen bezwaar meer bestaat, wederom de Kwatta- en Sickosz- artikelen te konpen en te verkoopen. UIT DE BOUWT AKKEN Opzegging van het contract? Zaterdag en Zondag heeft de bondsraad van den Alg. Ned. Boirwarbeldershond ver gaderd o.a. over de eventueele opzegging van het contract, hetgeen vóór 1 November zou moeten geschieden. De bondsraad aanvaardde, zoo meldt het Volk, het door de besturen van de gecontrac teerde organisatie gegeireu advies om tot opzegging overte gaan- Bij de onderhandelingen zal eenige herzie ning van de Ioonen worden geeischfc, alsmede eenige herziening van de rechtsposi' teregeling. Vooral zal' echter de nadruk worden gelegd op den vacantie-eisch. UIT HET HAVENBEDRIJF. Wat de arbeiders eischen Het te Rotterdam gehouden congres van de Ned. Federatie vac Transportarbeiders heeft o.m. een motie aangenomen waarin werd be sloten door het bestuur een plan te doen ont werpen voor een groote werfactie in de haven van Rotterdam en Amsterdam, waarbij de vol gende eiscben worden gesteld: L Spoedige wijziging van de Stuwadoorswet in den zin van den 8-uren-dag; toepassing van deze wet ook op die groepen transportarbei ders die eT buiten vallen; 2. Verhooglng van de ioonen op de basis van 33 per week voor de vaste en 6 per dag voor de losse arbeiders; 3. Verbetering der taakindeeling en betere regeling van avond- en nachtwerk; 4. Aan alle bij de H. A. R. ingeschreven arbeiders garantieloon met rouleering der werkzaamheden 5. Medezeggenschap der vier bestaacde or ganisaties bij regeling en uitvoering van icon en arbeidsvoorwaarden en de H. A. R. 6. Wederinvoering van een behoorlijke pen sioen- en ziekteregeling; 7. Alle arbeiders minimum ecu week vacan tia met doorbetaling van loon. Men werkt weer Op de fabrieken der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen zijn heden weer 800 werklieden toegelaten, zijnde de eerste ploeg van hen, die 18 weken staakten. DE STAKING TE BILLÏT0N. De politic-versterking keert terug BATAVIA, 29 September. (ANETA). Heden morgen keerde alhier terug de helft van de destijds gezonden politieversterking naar Billi- ton onder commando van commissaris 2e kl. I.. G. P. Hezemans. Die andere helft wordt do volgende week Zaterdag verwacht. DRANKBESTRIJDINGSDAG TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het Kruisverband en de Maria-vereeniging in *t Bisdom Haarlem hebben Zondag te Alphen aan den Rijn een welgeslaagden drankbestrij- dings-dag gehouden. De belangstelling uit alle deelen der provincie was groot, 's Morgens tijdens de Hoogmis heeft de Weleerw. kapelaan J. F. Lips de parochianen toegesproken en op de rampzalige gevolgen der onmatigheid ge wezen. Des middags had in de St. JosephzaaJ de groote vergadering plaats; de zaal was geheel gevuld. Het openingswoord werd gesproken door mej. Saris, plaatsvervangende presidente van den Dioe. Mariabond. Na het zingen van het Sabrfëtas-lied, hield mej. Zuster M. Velthuysen, verpleegster hij den Geneeskundigen Dienst te Nijmegen, een fijngevoelde toespraak. Spr. verhaalde van haar droeve ervaringen in ziekenhuis en bij maat schappelijk werk opgedaan en toonde op treffen de wijze aan welk een groote weldaad de Katholieke Drankbestrijding is. De zangvereeniging „Oefening baan. Kunst" voerde ter afwisseling eenige aardige liedjes uit, waarna het woord werd verleend aan den Weleerw. pater Bernard de Waal M.S.C. uit het Missiehuis te Tilhurg. Spr. wilde eenvoudig en zonder veel omhaal aantoonen, welk een schade aan de jeugd wordt toegebracht door het slechte voorbeeld der ouders. Statistieken wijzen uit, dat het verstand verzwakt en de wil verslapt hij kinderen uit drankzuchtige ouders geboren. En wilskracht en verstand heeft onze maatschappij juist zoo hard van noode. Op do bewering, dat het drankmisbruik zoo erg niet meer is, antwoordde spr., dat jaarlijks in Nederland nog voor 32*0.000.000 verdronken wordt. Mej. Saris sprak eert krachtig slotwoordje, waaronder de Deken nog een dikke streep zette. Met een vroolijk lied van O. B. K. werd hierop de bijeenkomst te haTf zes gesloten. H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO Met den gewonen Staalsspoortrein van 7,34 uur, waarin zich het Koninklijk salonrijtuig bevond;, is H. M. de Koningin gisterenavond weder voor «enigen tijd uit Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 4 October a.s. niet plaats bebben. D. YOnTE. f In den ouderdom van 53 jaren is te 's Gra- venhage overleden de heer D Vodte, hoofd inspecteur der registratie en domeinen aan het departement van Financiën. SANCTüS' VIRGJLIUS. De inauguratie van de candidaat-leden der Delftsche R. K. Studenvereeniging „Sanctus Virgilius" zal plaats hebben op Zondag 7 October, des avonds om half 8 uur in de aula der Technische- Hoogeschool. EXAMENS NED. R. K. POLITIEBOND De uitslag van het Zaterdag te 's Hertogen bosch gehouden examen ter verkrijging van het politiediploma van den Ned. R. K. Politie bond St. Michael is; Diploma met aanteekening: M. Verstappen, Utrecht; Fr. v. d. Zande, Bergen op Zoom; P. J. C. Kappelmaas, Oosterhout; A. H. Lan gen, Kaatsheuvel; H. M. Nuijten, Teteringen. Gewoon diploma: J. J. Vrinssen, Tilburg; A. de Laet en W. L. v. d. Meer- Bergen op Zoom; J. L. v. Deursen, Glnneken; J. M. Dreumel, Haalderen: A, J. Verdaasdonk, Emmerik; J, O. Koek, B'ergeijk, H. H. Lansen, Vaals, M. A. ter Laak, Willeskop; J. M. Nies kens,. Herten,; A. J. v. Broekhoven, J. A. Vermeulen en W. A. A. Verweij,, Den Bosch. TUCHT Orduung mustz seini Daar moet nu een- htaal orde heerschem En orde komt" er- niet Tdnzelf, Integendeel, het heeft er- veel van- weg at een mensch het liefst den boel in. het hon- flerd stuurt. Daar zit iets ^mannelijks" in, zelfs bij: meis- 3es- Op school ai komt- dat aan dear dag: Dege*- "er>, die daar alles durven, die brutaal hét °°ge woord hebben tegen- de leiding, die ^et eon. stalen gezicht over alle voorschriften, ^'Tn'copen en toonen; niet van plan te zijn; 'eb i0ta te ]atea gezeggen, worden bewon- erci. -ia stjjtg 30al3> maar ook openlijk, zoo- at ':e leiders worden^ helden, die gehoorzaamd orden door hun jonge vereerders. Aan niets e ban -we zoo'n hekel ais aan tucht, j zegen, dat het een eeht-Hollandseha »lfe)1>el'jkheid is, tuchteloos te izijn zonder "Uf bt, en dat te willen. Daarom heeft het ^volk" zoo'n afkeer van 0 Hiej waneer ze zelf niet in nood zitten. te^aiom keert, het publiek zich heel dikwijls te^h'1 llen' die moet;en optreden om de orde 0 aildhaven en de tuelu te herstellen. Daar- pRiconi- er leedvermaak döor een deel der rs' als politiemannen, eens een fout maken 1 daarover :loor de rechtbank gekapitteld- ■Worden. Uie'n '0el1 tucht moet' er zijn, of men groeit ®er of minder op voor het tuchthuis, De joÏÏJ* bomen vol klachten over de bande. ni„ der' jongeren ear oven ie. ongeina: dbeid van grooteren. JT; (e? netjes gedragen, fatsoenlijk, gaat velen "e, zelfs meenen ze daar Hun gezag te "een. handhaven. einn< |SC'100' moet eigenlijk niet' met. tucht: he- hrn''tonit t0G aan 't gezin. Waar het, soms te vt,oesaat- bin het gezin doet maar al ÏWnr,.af-breuk van de tucht op school, door «oorden, en door daden. Zoo fcveeken, de ouders zelf de: tuchteloos heid aan. MR- DUYS OVER TUCHT Het leger kam da tucht niet missen.. Daar. moet gehoorzaamd worden.; wil er eenheid ko men, wil er iets bereikt; worden.. Natuurlijk komen tal van karakters daar tegen op, ook stelsels. Vooreerst die mannen van het stelsel, da.t; gehoorzaamheid, doen wat. andaren. zeggen, „flauwe kul.", poppekasterij, of sla. vemij beteekent. Die menschen zouden liefst met-, een paar lompe voeten over alles heen loopen, allés stuk, trappen, wat eindelijk wat eindelijk weer zou neerkomen op het eischen van andaren, dat ze han maar laten begaan. Het- leger is voor zeeir velen zeker een beste: school ontucht geweest en kan dat nog zijn. zonder- dat men met militairistisehe. smetten: bespat behoeft te wezen» Daar hebben er heel' wat geleerd, hun lompheid en linksheid af te leggen, zijn ze een bruikbaarder mensch ge worden voor de omgeving; door de tucht. Over die tucht in 't leger, wilde Mr. Duys zelfs geen. kwaad, zeggen. En die verdenkt men toeh wel niet van- militairisme. Volgens de krantenverslagen, eischte ook hij; in een pleit dooi, „dat een soldaat doet wat hem gezegd wordt. Al. is sprekers- principe tegenover het: militiarisme ook anders, er behoort tucht- te zijn. Al* zijn ook and eren van. tegenovergestelde meaning; pleiter verklaart gaarne dat- hij da- discipline onder de soldaten erkent." Sprekers partijgenooten zullen] die woorden: lang niet allen: beamen. Menigeen houdt z® misschien wel voor. een swak punt in de- so- siaaldeinocratische- beginsel vastheid. Want juis' van dien kant doet men practisch alles om de tucht te ondermijnenom het Ifeger als iir- stitnut. belachelijk te maken. En al worden door leiders, zooals door on derwijzers en doaor opvoeders en- door ouders wel eens fouten begaan;, Hafi gaat toch niet aau. om die föuten zoo breed uit: te meten en té doen alsof alle- onderdanen zuike lieve en on schuldige schatten zijn. Alleen de klacht over zooveel baldadigheid, en bandeloosheid hij de opgroeiende jeugd moest al anders leeren. ONDER DE VOORNAMEN Het doet niet prettig aan, te moeten, erken nen, dat onder de voornamen, onder de be schaafden, onder hen, die door offlvneding, door omgeving, tucht niet altijd te leeren valt. Wat worden er onder de leiders van groote inrichtingen niet veel ja betrekkelijk veel* ge vonden, dié als eenige teelten van gezag en leiding kunnen laten gelden, hun onbehoorlijk gevloek, ordinair gevloek, tegenover onderge schikten. Ze willen tucht brengen en missen in hooge mate zelftucht, zelfbeheersching. Een- fout, die niet hersteld wordt in een-twee-drio Natuurlijk de verontschuldigingen blijven niet van de lucht: gejaagd, overspannen, geprik keld, druk! Goed, dat brengt mee dak een mensch zich niet altijd in handen heeft, maar dat dbn. zoo zoo uit de keel welt, wat op 's har ten grond ligt. geeft een hoog denkbeeld van de innerlijke beschaving. Gelukkigj dat tegen woordig een fatsoenlijk onderdaan niet meer uitgevloekt wil worden, 'Int hij als mensch tegenover mensch wil staan en doodgewoon lacht met de krachtpatser-prestatie van zoo'n hooggeplaatst vl'oekheest. Natuurlijk, onder het gewone volk komt dat: zoo veel voor; om het andere woord bijna. Iedereen schijnt, dat noodag te hebben om zich als een: persoon van heteeknis te kunnen voor stellen. Dan juist moesten de voormannen het voorbeeld weten te geven en laten zien, dat zij erkeiijk voordeel gedaan hadden met hun hetere opvoeding, han- betere omgeving en, hum betere opvatting. Nóg altijd gaat het slechte heel gemakkelijk van Hoog: naar laag, juist, als het water- der rivieren en hoe lager, hoe breeder ze worden. Enkele onaangename- dingen op het: gebied van tucht moeten we tocli even onder handen nemen. In Amsterdam raakten enkele agenten van politie in conflict met studenten, die des nachts naar huis gingen, zullen we maar zeggen. Een Student kwam in minder prettige aanraking met den gummistok van een politieman, daar over werd de- rechtbank ter hulp geroepen. Wat, het gevolg van die oneendgheid zal zijn, zullen de kranten wel eens meedeelen. Een andei- feit viel voor in Rotterdam, nog kort geleden. Ook daar kreeg het de politie met een groep studenten aan den stok figuur lijk en retterlfjk. Wat zegt „the mam of the street" van die gevalletjes? De gewone mensch oordeelt zr.st dat over het algemeen heel verschillend wordt opgetreden tegen jongelui, die student zijn, en, die niet dat voorrecht hebben, bijv. tegen ar beiders. Aan dien indruk' onikomt niemand. Velen vinden dat heel geschikt. Wij kunnen daar niet zoo zacht over oordeelen. We willen keelemaal niet zuur kijken tegen een guitenstreek, vair welken kant ze ook komt maar baldadigheden, moeten onderdrukt worden. En dan meenen wij, dat zulke niet toelaatbare daden van goed opge voede, ontwikkelde jongelui veel zwaarder aan gerekend moeten worden dan aan Jongelui, die in ruwer omstandigheden grootgebracht wérden. Drank z»al dikwijls heel wat hierin meewer ken! Ooik geen verontschuldiging! Zulke jon gelui moeten juist het meest zich weten te hoe den voer. zao'n. ordinaire en nilnstmogelijk- menschelijke manier om zich te vermaken, als het onmatig gebruik: van drank. Dat tucht een heel eind zoek geraakt is hij- zulke jongelui, ligt voor- 't grijpen.. Of' daar mee de maatschappij gabaat ie, en of daardoor het te keer gaan tegen „het volk" niet In een raar licht komt te- atauan, behoeft heelemaal geen antwoord. Ook in ontspanning en- vermaalt, wordt erg gezocht naar tucht! IN HET WERK i-.dt bij 't werk! Bij het zoeken naar een betrekking, en als men die gevonden heeft, in zelfbeheersching om ook iets van die be trekking te maken, waardoor men iets maakt van zichzelf. Een voorbeeld? Een jongen komt op een, kantoor, in een zaak. Iu plaats van op zijn tanden te bijten en door te zetten- begint het gezeur van den lummel, die van sehool af is en bij moeder thuis weg. Vandaag is. het werk zoo vervelend; al acht dagen lang hetzelfde moeten doen; morgen moet hij om een boodschap, die hij even te bezorgen kreeg; overmorgen kijkt mijnheer of wie dan ook niet vriendielijk. En na een week komt d;e gewiekste jongste bediende tot de ontdek king,. dat het een snertzaak is, dat daar toch geen toekomst in zit, dat hij maar liever een andere plaats opzoekt In plaats van zoo'n vent van koek eens flink onderhanden- te nemen, hem aan te vuren al zijn krachten in te spannen, zich in alles in. te werken, zich schrap te zetten tegen al die kleine tegenkantingen, onplei- zierigheden in het werk en met de men schen;. gaan ouders met zoo femand mee. Beklagen den martelaar, en hef regent telefoontjes. Totdat- er maar een andera plaats gezocht wordt, waar fret oude deuntje weer van voeren af aan gefloten wordt, ïeedat de maatschappij een wezen rijker wordt, dat in twaalf ambachten dertien ongelukken, te boeken kreeg die natuur lijk de scbuld geeft aan alle anderen, behalve aan zich zelf. Tucht:: weten te doen en weten te ver duren; weten te werken en moeilijkheden te verwerk o, dat ontbreekt, maar al te veel oude- en j ngeiuL. En dar kan juist het minste gemist wor den in -Ik leven ook. WAT BETER ZOTT ZIJN ,;Wil je mijn vrouwtje worden, Nelly?" „Rook je drink je, speel je, of ga je de® avonds laat uit?" „Nee, lieveling." ,,Nou dan kun je beter naar een oudeman? nenhuis gaan." DE VRIENDELIJKE BABY. Vriend; De baby te zeker erg op je ge. Steld Vader; Op me gesteld? Wel, hij slaapt altijd, als ik niet thuis ben en blijft 's nachts wakker, om me wat op te yroolijken!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7