SST?" 18 dus het te,an£ van den WOENSDAG 3 OCTOBER 1928 TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE OPGRAVINGEN TE SICHEM SPORT EN SPEL VOETBAL LUCHTVAART SAMENWERKING TUSSCHEN SPOORWEG- EN LUCHT VAART MAATSCHAPPIJEN? Concurrente of bondgenoote DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN NEDERLAND MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN HAVENBEWEGING UITLOTINGEN.. ZZZZ BELANGRIJKE RESULTATEN VOOR DE JOODSCHE EN OUD-CHRISTELIJKE GESCHIEDENIS. De geheele bovenstad van Sichem bloot gelegd alsmede de fundamenten van een christelijke kerk uit de 4e eeuw. Men meldt ons uit Leiden: Prof. dr. F. M. Th. BöhL hoogleeraar in de Hebreeuwsehe taal en letterkunde en de Israëlletische Oudheden aan de Leidsehe Universiteit, is gisteren, na op zijn terugreis naar ons land uit Palestina, waar hij in samen werking met dr. "Weiter en andere geleerden van het Duitsche Archaeologisch Instituut in Sichem (Teil el Balata) dezen zomer opgravin gen heeft verricht, eenïge dagen te Constant!- nopel te hebben vertoefd voor het doen van wetenschappelijke nasporingen in een der musea, te Leiden teruggekeerd. Prot Böhl was zoo welwillend om op ons verzoek dadelijk een onderhoud toe te staan en ons enkele mededeelingen te doen betreffen de het te Sichem verrichte werk. Prof. Böhl begon met mee te deelen, dat men bij de opgravingen dezen zomer met een buiten gewone warmte heeft te kampen gehad. De archaeologische leiding berustte bij dr. "Welter en het opgravingswerk geschiedde op twee plaatsen. Ten eerste daar waar vroeger de stad Sichem is geweest. Hier werd de geheele acropolis (bovenstad) blootgelegd, zoodat men er nu de geschiedenis van het neo-litisch (nleuwsteenen) tijdperk af tot aan het Romeinsche tijdperk toe met vrij groote zekerheid kan nagaan. Het is duidelijk dat de resultaten, die men er heeft bereikt, voor de kennis van de geschiedenis van het H. Land van het grootste belang zijn. Van groote beteekenis is ook, dat men door de verschillende opgegraven voorwerpen uit het Kanaanitisch en het Israëlietisch tijdperk enz. de ontwikkeling van de verdedigingswer ken van Sichem, zooals citadellen, muren, stadspoorten, torens, kasematten en dergelijke, van de verschillende perioden met groote nauw keurigheid zal kunnen nagaan, hetgeen van Kroot belang is voor de kennis van bet land Kanaan, vooral In het tijdperk voor en tijdens den Intocht der Israëlieten. In de tweede plaats betroffen de opgravingen het oud-Christelijk tijdperk. Deze opgravingen hadden plaats onder leiding van dr. Alb. Schneider uit Baden en bepaalden zich meer ln het bijzonder tut den Heiligen Berg der Samaritanen (Gerlkm). Hier werden bloot- gelegd de fundamenten van een christelijke kerk uit de vierde eeuw (het byzantijnshe tijd perk). Alles wat hier gevonden werd, is Prachtig bewaard gebleven. Voor de oud-christe lijke archaeologie uit het byzantijnsche tijd perk blijken deze opgravingen dan ook van Kroot belang te zijn geweest. Onder andere Werden hier prachtvolle mozaïeken bloot gelegd. Prof. Böhl deelde ons verder mede, dat hij er In geslaagd is een groot aantal der gevon den voorwerpen naar ons land te kunnen over brengen, welke dezer dagen kunnen worden verwacht. Tenslotte deelde prof. Böhl ons nog mede, dat het ln de bedoeling ligt, den volgenden zomer het opsporingswerk voort te zetten. DE MOSSELPACHTERS TE BRUINISSE. Dagvaarding wegens het niet betalen van de pachtsommen. DE MINISTER IS NIET BEREID EEN BETALINGSREGELING TE TREFFEN. TREFFEN. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drop betreffende de dag vaarding van pachters van schelpdieren-vis- Bcherij-perceelen te Brutniase'.. ter betaling van bp 1 Maart verschenen pachtsommen over het Verloopen jaar, heeft de Minister van Ffnan- elën, het volgende geantwoord: I. Het ia den ondergeteekende bekend, dat dertien pachters van schelpdieren-visscherij- Perceelen te Bruinisise, met hun borgen, tegen 12 September j.l. voor de rechtbank te Middel burg zijn gedagvaard, ten gevolge van de nlet- hetaling van de oveT het jaar I April 1927—31 klei 192S op 1 Maart j.l. verschenen pacht sommen. II. Op grond van artikel 9 van de Algemeene Voorwaarden van Verpachting, geldende voor a'le door den Staal in het openhaar verpacht Wordende vischplaatsen binnen het gebied der ecnwsche Stroomen, werd hij de dagvaarding ook gevorderd de betaling van 1 procent boete fo' maand van 1 Maart 1928 af. III. De ondergeteekende beeft tot het in stellen der procedure last gegeven, na raad- Pleging van het bestuur der Visscberijen op de Zeeuwscihe Stroomeu. IV- Daar de aanzuivering van de pachtsom men, verschuldigd door de in andere plaatsen ^°®ende mosselpachters, den Staat weinig «den tot klagen geeft, meent de ondergetee- ende, dat het tegenover hen, die hun ver- P 'chtlngen behoorlijk nakomen, niet billijk oude zijn, zoo den Bruinlsser visschers vrij- eld werd gelaten, hun pachtsommen niet te Voldoen. V. Gedurende den oorlogstijd en bij alge mene groote malaise werd van het artikel 9 r*D Kebruik gemaakt, doch het erlangt toe passing, wanneer de pachter tot betaling in ■«iaat wordt geacht. Bij élke herverpachting artikel de nadruk gelegd, zoodat u«t den pachters bekend Is. 'v''- Hot eerste deel dezer vraag wordt be- hovl n<i baant woord, doch daar de belang eneenden herhaaldelijk gewaarschuwd zijn, is vraag op dit geval niet toepasselijk. Het tweede deel der vraag wordt in verband at het voorafgaande ontkennend beantwoord. l.-i„u<ier deelt de Minister nog mede, dat be- zVirf herhaaldelijk gewaarschuwd o» bet optreden van den Staat niet redelijk is en de Minister niet bereid is een "ethlingsregeling te treffen. CONGRES ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. kCQDS1'es Toor onvolwaardige arbeids- etervt dat Maandag 8 October a.s. te Am- ara begint, zal worden geopend door K- H. Prins Hendrik. DE F. I. F. A. Naar wij vernemen, zal Maandag 19 November a.s. te Londen een conferentie worden gehouden van vertegenwoordigers der vier Broche voet balbonden en vertegenwoordigers der intern, voet balfederatie de F.I.F.A., ter bespreking van de tegenwoordige situatie. In verband daarmede houdt het Uitvoerend Comité van de F.I.F.A. op 7 November a.s. een bijeenkomst te Parijs. Het feit, dat de eerstbedoelde conferentie wordt gehouden in Engeland, dat, zooals men weet, niet meer bij de F. I. F. A. is aangeslo ten, is een gevolg van de omstandigheid, dat de gezondheidstoestand van den voorzitter van den Engelschen Voetbalbond Sir Charles Clegg geen reis naar bet Continent toelaat en aange zien Engeland prijs stelt op de aanwezigheid van dezen bejaarden leider, werd het verzoek aan de F. L F. A. gericht de conferentie te Londen te doen plaats vinden. Vanwege de K. L. M. schrijft meu ons: In tegenstelling met Nederland is in ver schillende landen reeds een nauwe samenwer king ontstaan tusschen spoorweg- en lucht vaartmaatschappijen. De nauwste samenwerking tusschen spoor wegen en luchtvaart wordt thans in Amerika voorbereid. De grootste spoorwegmaatschappij» de Pennsylvanian Railroad Company heeft op het traject New-YorkLos Angeles een nacht- traject New-YorkColumbus, waarop de pas sagier in een afzonderlijken slaapwagen reist, des morgens nog ln den trein ontbijt, daarna op een zijspooT gereden wordt naar het vlieg veld, waar groote 3. M. Fokkervliegtuigen ge reed staan om hem te brengen naar Wichita. Daar neemt de Santa Fé Railroad hem over, want naast het vliegterrein staat wederom een slaapwagen gereed en brengt hem tot Clovis. Hier wederom na het ontbijt brengen de Fok kers hem naar Los Angeles, zoodat de reis van kust tot kust in twee dagen wordt afge legd, in plaats van in vier. In een persgesprek verklaarde Atterbury on langs: .Luchtverkeer is niet een mededinger van het spoorwegverkeer Het is een waardevol bondgenoot. Het stelt ons in staat het publiek in zijn stijgende behoeften en verlangens be ter van dienst te zijn. Daarom alleen hebben wij ons vereenigd met de luebtverkeermaat- schappij Transcontinental Air Transport. Wij kunnen nu aan onzen klanten verdubbelde snel heid en een aantrekkelijker en weelderiger dienst aanbieden." De directie der Nederlandsche Spoorwegen is nog niet tot dit inzicht gekomen. Niet alleen wenscht zij niet het voorbeeld van andere Euro- peesche landen te volgen in zake het vervoer van zware bagage, van luchtreizigers, ook tot andere samenwerking met de luchtvaart is zij niet geneigd. Gelijk bekend is, exploiteert de IC L. M. des zomers luchtvaartdiensten van Londen naar Malmö. Dezen winter zal de K. L. M. voor de eerste maal het traject Am sterdam—Malmö ook gedurende den winter Vliegen, doch hieraan kan haar luchtlijn Lon den—Amsterdam niet aansluiten, daar zoo- laag er nog alleen met daglicht gevlogen kan worden de winterdagen voor dit lange tra ject te kort zijn. Zij zocht dus aansluiting op den Hoek van Holland-dienst. De reiziger, den vorigen avond uit Londeb vertrokken en den volgenden ochtend aan den Hoek van Holland aangekomen, zou doorreizen naar Amsterdam, daar met de K. L. M.-bus van het station wor den gehaald en naar het vliegveld Schiphol worden gebracht, waar het vliegtuig voor Ham burg, Kopenhagen en Malmö hem wachtte. In Malmö sluit reeds sedert lang de spoor wegdienst aan op den luchtvaartdienst en bren gen nachttreinen de reizigers naar Stockholm, Gothenburg en Oslo enz. Ook vanuit Scandina vië in de richting Londen past de luchtlijn tus schen twee nachtverbindingen en ook hier, daar Malmö—Amsterdam ln 5 uur kan worden afgelegd per vliegtuig, bereikt de reiziger een besparing van 1 etmaal. Met samenwerking tusschen luchtverkeer en reiziger in hooge mate gediend. Sedert baar oprichting heeft de K. L M. deze samenwerking met de Nederlandshe Spoorwe gen gezocht en hij herhaling hebben op initia- n« iLi AbWi)Mkillgen plaats gehad. De Nederlandsche Spoorwegen zien blijk- b a sl6chts «en mededingster, en niet, gehjk tn Amerika en elders een „waar devolle bondgenoote." WINTERDIENST K.L.M. Verschenen is de winterdienstregeling 1928- 1929 van de K.L.M. Hieruit bïW wZr de bo langrijke positie van Nederland in het Inter- nationale luchtverkeer, welke nog zal toenemen als het luchtnet der K.L.M. met de lijn Amster dam—Batavia zal worden uitgebreid. Gelijk be kend, bestaat het voornemen In 1929 met een regelmatïgen dienst van Nederland op Neder landsch-Indlë te beginnen. De lijn Amsterdam-Hamburg-Kopenhagen- Mal mö, welke tot nu toe uitsluitend gedurende do zomermaanden werd geëxploiteerd, wordt thans na een vijfjarige ervaring ook'in den winter in bedrijf gehouden. De dienst Amster dam—Rotterdam—Lonéen blijft ook dezen win ter gehandhaafd. De dienstregeling is op alle kantoren der K.L.M., hare agentschappen en bij de rei's- bureaux gratis verkrijgbaar. DE AUTOGIRO VAN DE LA CIERVA. Vau Londen naar Brussel Onze Brusselsche correspondent meldt ons De la Cierva zal met zijn nieuw model vlieg tuig Donderdag te Evere-Brussel een demon stratie komen geven. Hij zal trachten van Lon den naar Brussel te vliegen. Het luchtschip passeert omstreeks 6 uur de Duitsche grens en koerst over Nijmegen, Tiel, Dborn en Rotterdam naar zee. HET VLIEGSTATION WAALHAVEN KRIJGT GEEN CONTACT. Nederland Is in de verwachting, door dé berichten van gisterenmiddag verwekt, dat de „Graf Zeppelin" zich ook boven ons land zou t vertoonen, niet teleurgesteld. Dr. Eckener had, gelijk gemeld, draadloos naar Berlijn geseind dat hij koers nam naar Rotterdam en werkelijk, eenige minnten over zevenen in den avond kondigde de „Graf" zijn tegenwoordigheid in de lucht boven de Maas stad aan met luid geraas van de motoren, dat alle dagelijksch rumoer van scheepsgetoeter, treingedaver en auto-lawaai met sonoor klank volume verre overstemde. Te voren was de komst van het luchtschip ons reeds door verschillende correspondenten uit het Oostelijk deel van ons land aange kondigd. Te Nijmegen. Ongeveer kwart over 6 werd het luchtschip „Graf Zeppelin D. Z. Z. 127" boven Nijmegen gesignaleerd. Het was het eerst waargenomen, omstreeks 6uur, bij de Duitsche grens. Het vloog daarop over den Ooypolder, steeds den loop van de Waal volgende, naar Nijmegen. Het schip maakte een grooten cirkel boven de stad, van Oost naar West, en vertraagde boven bet centrum aanmerkelijk zijn vaart, zoodat het scheen of het luchtschip boven de stad even bleef stilliggen. Weer boven de Waal gekomen, zette het den tocht naar t Westen, steeds de rivier volgend, voort. Het schouwspel werd in Nijmegen <juj. zenden waargenomen. Boven Tiel- Om half zeven vertoonde het luchtschip zich boven Tiel. Uit Oostelijke richting komende, boog het in de nabijheid van deze stad af om koers te nemen naar het Noorden. Boven Doorn. De „Graf Zeppelin" heeft toen blijkbaar Doorn opgezocht, waar het even gekruist heeft boven de villa van den gewezen keizer van Duitschland. Natuurlijk volgden duizenden uit de omgeving met groote belangstelling het schouwspel. Ook de ex-keizer en zijn geheele familie verlieten het Paleis en sloegen het luchtschip zeer belang stellend gade. Ter hoogte van het kasteel San- denburg maakte het plotseling een bocht en verdween weldra in Zuidelijke richting. Omstreeks zeven uur gisterenavond is het luchtschip in de onmiddellijke nabijheid van den Haag gezien het zette koers in de Tich- ting Rotterdam, Te Rotterdam- Eenige minuten over 7 verscheen do Zep pelin boven Rotterdam, koersend in Westelijke richting. Het luchtschip had toen de navigatie- lichten op en ook de cabin.es waren reeds hel verlicht. Volgend den WateTweg, was hot toen spoedig door de invallende duisternis uit het gezicht verdwenen. Op het vliegveld „Waalhaven" trachtte men contact met de Zeppelin te verkrijgen, maar op geen der radio-oproepingen werd eenig ant woord ontvangen. Op het vliegterrein Waalhaven werd weL een telegram ontvangen van het Rn'ksverkeers- ministerie te Berlijn, verzoekende baar op de hoogte te houden van de positie van het lucht schip en van de weerberichten. In verband hiermede bleet Waalhaven den ganschen nacht open. Over het Westland naar zee. Het luchtschip is vervolgens over bet Zui delijk gedeelte van het Westland gekoerst, was tegen half acht boven 's-Graveazande, terwijl men ons uit Hoek van Holland meldt, dat de „Graaf" half acht de kustlijn passeer de en in Westelijke richting op Engeland aan hield. Boven de Noordzee zond het schip draadloos muziek van gramofoon-platen uit via het sta tion Königswusterhausen. Om 8.20 uur is aan het radio-station Sehe- veniugen-Haven het volgende radio-telegram ontvangen van de Graf Zeppelin: Op weg naar Engeland, Rotterdam gepasseerd. OVER DE GRENZEN Tusschen half elf en half 12 is de „Graf Zeppelin" in geregelde draadlooze verbinding geweest met het station Königswusterhausen. Door atmosferische storingen kon van het nit- geseinde niet veel worden opgenomen door radio-amateurs. Het luchtschip bewoog zich boven de Engel sche stad Pulham en deelde mede dat men waarschijnlijk Woensdagmorgen om 8 uur weer in den omtrek van Berlijn hoopte te zijn. Op Waalhaven werden voor middernacht twee radio-berichten ontvangen. Het eerste gisterenmiddag toen het luchtschip boven Nij megen was, het tweede gisterenavond te 20 uur, toen de Zeppelin Yarmouth was over gevlogen Een Wolff-telegram uit Londen meldt, dat de Zeppelin om 9.05 uur (tfjd aan boord) Lowestoff passeerde en verder ging in Noord-Westelijke richting. Volgens een door het luchtschip aan het Engelsche luchtvaartministerie geseind draad loos bericht hoopte de bestuurder om half 9 (Engelsche tijd) de kust bij Lowestoff te pass seren om dan weer koers te nemen naar Duitschland. Volgens een later radio-bericht bevond het luchtsehip zich om 7.20 uur (Engelsche tijd) reeds op de hoogte van Harwich. Dr. Dusrr van de Zeppelinwerf deelde mede, dat de weersomstandigheden de eenige reden zijn dat dr. Eckenër een rechtstreekschen tocht naar Berlijn opgaf. Tijdens den nacht zou de Zeppelin boven de Noordzee blijven om het onervaren gedeelte van de bemanning met het oog op den Oceaantocht op de hoogte te brengen met de omstandigheden op zee en de scheepvaart, bijv. met lichtsignalen, enz. HET SNELHEIDSRECORD. Reuter seint uit Londen dat de luitenant Greig, die zal trachten het wereld-snelheids record te verbreken, bij een proefvlucht een snelheid van meer dan 300 mijl per uur be reikte te Calshot met zijn Supermarine Napier. ROTTERDAM, 2 October. (VeUingsvereeniging Trije Aardbeienveiling Charlols) Uien ƒ6.407 er 100 kg., bloemkool le srt 1115, 2e srt 3 -6, andijvie 1.50—3, sla 60—90 ct, komkom mers ƒ3—3.80 per 100 stuks, kroten 2—2.80, peen 6—8, prei 1.60—3.70 per 100 bos, knol selderij 26—28 ct per bos, tomaten A 8.70—9, B 6.30—6.60, C 6—6.20, CC 1.40—1.60 per 00 pond. ROTTERDAM, 2 O tober. De prijzen besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Hol- landsche Eilanden" G.A. aan den Persoonsdam waren heden als volgt: Spruiten le soort ƒ21 28. 2e soort 717, stoksnijboonen 2842, stok. prinsessen 19—25, uien 6.1010.30, kroten 2.505.90, Groninger kroon le soort 2433, 2e soort 19—22, Jac. Label le soort 21—32, 2e soort 1419, Nouveau Poiteau le soort 11 15, 2e soort 510, Witte Kozijnen le soort ƒ12 14, 2e soort 35, Soldat Laboureur le soort 1121, 2e soort 38, Wijnperen le soort 1520, ie soort 614, Bergamot le soort 13 14, 2e soort 910, guudreinetten le soort 16 35, 2e soort 1116, maagdeperen le soort 17 19, 2e soort 1315, Beurré Clargeau le soort' ƒ1720, 2e soort ƒ1014, Campagner le soort 13—17, 2e soort 3—12, William le soort 14 20, 2e soort 913, Oranje Reinetten le soort 1531, 2e soort 1326, Bismarck le soort 17 22, 2e soort 1417, Durandeau le soort 12 16, 2e soort 810, Hertogin Eiza le soort 1323, 2e soort 812, St. Germain le soort 1011, 2e soort 4—8, Beurré Hardy le soort 2633, 2e soort f 25—28, Triumph de Vienne le soort 27—42, 2e soort 15—16, Present van Engeland le soort 1735, 2e soort 1115, Comtesse de Paris le soort 812, 2e soort 47, sterappelen le soort 3035, 2e soort 1826, alles per 100 kg., andijvie le soort 2.903.50, 2e soort 1.202.50 per 100 struik, savoye kool 3.8011.10, groene kool 3.108.20, bloemkool le soort 13.80—17.30, 2e soort 7.90—12.20, me loenen 2034, roode kool 3.508.50 per 100 stuks, Black Alicante 3238 per 100 pond, ZWHJNDRECHT, 2 October. (Groenten- cn 'ruitveiling Zwjjndrecht en Omstreken) Bloem- 001 le srt 1222, 2e srt 2.506.10, 3e srt 0.801.70 per 100 stuks, knolselderij 1720 er 100 boe, witt^, komkommers 1.804.70, kropsla 1.702.70 per 100 stuks, tomaten 16.70—21, B 15—18.60, C 9.1013.10, CC ƒ0.70 2.10, Duitsche boonen ƒ2026, uien 5.807.60 per 100 kg. LOBITH, 2 October. Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: s. K. Vaart 14; s. Albatros; s. Lavoisier; s. Johanna; s. Teuna 2; g. Victoria; Pr. Hendrik; s. Hanlel 3; s. Fiat 3; s. dé Gruyter 7; s. Gerard; s. Richeieu; 8. Meurthe; s. Marae; s. Flat 11; a Llmburgia; s. Moselle; a Rhelnfabrt 3; s. Emma; Heinrich, Buhler; H- Neuerburg 3, Zaun; Anna, Looyschelder Orbite, de Roeck; Anna. de Bot; Kinderdijk', LeuthnerAve Maria, Zinsmeyer; Rijnzeevaart S, v. d. Luc«tWiedersehn. Furman; Morgen- röthe. Maas; Ewald 4, Dietz; Ricka, Haas; Karl Wilhelm, Romer; Sibilla, Hoenderop; Confiance. Pols; Tabor, de Bot; Locarno, de Beer; Adrlana 3, Zuidema; Irma de Gruyter, Goch; Morgen stern, Hemmers; Ave Maria, Hellinga; J. Schur- mann 13, Hollenberg; Otto Krawehl 4, Neuhaus; Anna, Möhlig; Urania 2, Erlenbach; Josephine. Schmitz; Dana, Hovestad; Marienfels 2, Kau- fer; Hellmuth, Ruttgersi s. Chriemhilde; s. Em ma; Mannheim 58, Klee; Amor, Vredenborg; Jacobus, Tack; Alida, Dreyer; Spica, Fongers: Henrl Matheu. Kamphuis; s. Joma; s. Gelria 2: s. Harmonie 6; s. Baroma; a Rhenania 3; 8. M. Stinnes 4; s. Maria Hendrika; 8. Lion; Anna Maria, Loh; s. Heinrich; Merva, de Vries; Ba- denia, 32, Schmitt; s. Emma Louise; s» Hansa 1; s. Knipscheer 4; s. Resoluut; s. Badenia 4: Car- pe Diem, v. Geenen; Ampetco, Lehman; Alfreds- hof, Wernlng; Cornelia Maria, Hanssen; Fir- mine 1, Vissers; s. Cornelia; s. Adelheld; HAAFTEN: Victoria, Rink; VA RIK: de Hoop geleidt ons, v. d. Pol; UTRECHT: Res Nova, Blom; Plonla Pieternella, Schippers; LEIDEN: Elise, Oudesluis; VLAARDINGEN: Allemannia, Blom; DEN HAAG; Duo, Noels; KORNWER- DERZAND: Baden 13, v. Dyk; GOUDA: Joca, v. d. Pol, PAPENDRECHT: Francois, v. d. Donk: ERLECOM: de Vrouw Martha. Schulte- ma; Dankbaarheid, Thalen: STELLENDAM: Zeelandia, Faaese; DALEM: Neeltje, Ruiten berg; BEUSICHEM: Vertrouwen, Nout; SLIE- DRECHT: Johanna Elisabeth, de Jong; ARN HEM: Pema, Vogel; Genoveva, Classman; HEL DER: Antonie 2, v. d. Giesen; EWIJKSLUIS: Drie Gebroeders, v. d. Werf; BORDRECHT: Ce- lina, v. Hal; WESTERVOORT: Sion, Weiier; ZUILEN: Eben Haezrr, v. Eek; ENKHUIZEN: Klasina, Goedhart; DE STEEG: Nenuphar, v. d. Kamp; LEMMER: Oran, Gommers; NU- MANSDORP: Venus, Theunissen; BREDA: An- lee, Groeneweg; DELFT: Trekvogel, Harlnk; AMSTERDAM: Jansje, Breevoord; Spes, v. Bak keren: Wijkdienst 12, Monteban; s. Haanswyk; HARLÏNGEN: Florida, Landa; Uuka, Cornelis- sen: ALKMAAR: Senior, Havers; BELGIë; Tanjo, v. Engelen; Arbeldsvruclit, Smets; Remalé, Smets; VIrginie, Dekkers; Bern- hardina, Beekmans; Emma, Klaes; Ruana, Lls- plnoy; Avance, Meyer; St. Odile, v. Lochem; Rheinfahrt 58, Ehrenfried; Berckheide, Vermeu len; Julia 28, Fierant; Rheinfahrt 26, Trapp; s- Riinschelde 1; Delin, Rottiers; Juliaan de Vrindt, de Roeek; Milet, Herinxk; Scheldeboord, Wll- lems; Collbri, "Wyckmans; Augustine, Aernouts; Josephine, Wygerd; Julia, WagenaereAdme- rant, Poppeller; Rosalia, Tronkoe; St. Joseph, V. Teek; Josephine, Vliegers; Twee Gebroeders, Jongen; Athena, Ëtelnheimer; Dranaco 1, Ploe- gaert; ld. 5, Tuit; Visa, Rensens; Aiwa, Leunis; DUITSCHLAND: Maasstroom 32, Bley; 8. Willem I; Elisabeth, Bosman; Johann, Jotten; Cornelia, Dungerman; Franklin, Vogel; Maria, Poel: Nautilus, Krote; Johanna Maria, Ley- graaf; Neptun 58, Schmitt; Maier 19, Borg; Ar- noldus, v. Dam; Pieternella, Wetering; Risico, Koenen; Wijkdienst 16, Bouwens; ld. 11, de Gier; id. 8, de Hair; Westerschelde, Bos; Bade nia 18, Staab; Cornelia, Nood; Anna, Gertrude; Josephine, Geene; Lambert!, Heuvelman; Maier 12, Mussig; St. Josef, Metten; Neptun 67, Beras; id. 59, Dungs; Maler 12, Edln; Bavaria 56, Brand; Hendrlna, Liscber: Fluviale 7, Pol»; ld. 8, Pop- pelier; Rival, Hoek; Mannheim 82, Haug; St. Antoine, Dirkse; 8. Stinnes 12; s. OosterwtJk; s. Kracht wijk; s. Adelaide; Ambitie I, de Jong; 8. Linden 5; s. Katerveer; s. BrunewUk; s. Zuid- wijk; Wijkdienst 23, Scholing; a. Jacomina Cor nelia.; s. Maas; s. Tlreur; a Flat 19; a. Fartout 2; s. Noord; a Knocke; a Sophie; a Excelsior: a. Adriana; A Excoto; A Lambert; a. Johan: s. Paul; s, Kara; s. Fransiska Maria; Elisabeth 8, Dijkstra; Henriette, Rensen; Lotto, Hoeck; W. v. Driel 35, Leemans; Guta, de Vroedt; Maria Adolphine, v. d. Velde; a Rönschelde 10; Wuta, Goyer; Corda, v. Ee; Louisa. Janssens; Corne lia, Gijsberts; Eveline, v. Houten; Morgenster, Berends; Theresla, WiJkmans; Victoria. Bal; Schwaben 3, Zimmerman; Colonel Lenglez, Ver- berght; Nomade, Kielen; Rijnschelde 20, Bur dock. PIANSAVEERT, 2 October. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 1; Fina, van Wijk; st. Telegraaf 14; Spes Vera, Verhagen: André Chenier, Mathey; Binnenvaart. 27, va a Dijk; Clementine, van Deurzen; Charitas, Oosse; Clamaradco, Sneelens; Maria, Poppeller; Zee meeuw, van Holt; DORDRECHT: st. Pieternel la; Rien sans Dieu, Oosterwaal; Tarragona, Luyks; 'S-BOSCH: Tjjd zal 't Leeren, de Rijder; Adriana Suzanna, Zwets; TERNEUZEN: Hoop en Vertrouwen, Ver faille; BERGEN OP ZOOM: Zuid Nederland, Molenwijk; VOORBURG: Favo rite, Verwaayen; ZUTFEN: st. ValkjTie: VECHEL: st. Corto; ST MAARTENSDIJK: st, Zeelandia; ARKEL: Watergeus, van Regenmor tel; WEMELDINGE: st. Risico; HALFWEG: Binnenvaart 21, Hoeck; AMSTERDAM: Assam 1, van Gameren; AMERSFOORT: st Emmanuel; DINTELOORD: st. Nooit gedacht: 'S-GRAYEN- HAGE: 4 Gebroeders, Botter; LEEUWARDEN:' Nova Cura, Schaart; WIERINGEN: Avontuur, de Jong; SCHIEDAM: Emmanuel, Mooren; HANS WEERT: Onderneming, Pol: WEMEL DINGE: st. Cornelia BELGI Hedwig, de Pape; Matliilde, de WeertIzar, Boellen; Languedoc, Dries; Gabes, Wernig; Quinten Matsys, Claus; Johannes, Nayen; Atalanta, Troost; Gidské, de Prins; Stad Aarschot, Heek; Stad Dendfernionde, Heek; Pas cal, Jongen; stoomschepen: Stad Goes, Pieter nella, Energie, Zorg en Vlijt, Annie, Zeemeeuw. Resolute 2, Pieter Lena, 4 Gebroeders, Amstel 7, Maria, Anna; Raptin, van Diem; Reliquie, Wyckmans; Irene, van Damme; Spes BaiuUs, den Rooyen; Levina, de Pape; Amandine, Oom; Bellone, Kistner; Madonna, Heymen; Rijn Bin- nnevaart 19, van Dijlv, Autwerpia, Hopstaken;' Albert, Muller; Berendine Fennegina, Orsel;' Jantina 3, Klunder; Honnetie, Pols; Zollvepein,- Stelnburger; Elihen, ICriesels; Jobina, Klop Jacoba Cornelia, Raucamp; Jarima, Jorens; Mannheim 25, Moskob; Titus, van Welden;: Tolstoi, Martens; Credo, de Decker; Vredeburg, Clays; Geertruida, Borst; Dana, Maa; Jacoba, Bordewijk; Josina, Greys; Stad Gent, Gerritsma;i Nederland, Huls; Vriendschap, Besjes; Assam 3, van Bevren; Grejo, Hietbrink; Wllhelmlna, Moebes; Köln 40, Husman; Marie 2, Radema kers: Helena, Verburg. ROTTERDAM—H AMBURG—ANTWERPEN-, Gedurende de maand September zijn te Ham burg binnengeloopen 1482 schepen met 1.748.845 netto tons tegen 1349 schepen met L661.787 tons in September 1927. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam, Hamburg en Antwerpen over Jan.-Septemberi' Rotterdam! 1928 1927 9404 10000 16.005.130 16.423.960 Versehil 596 418.830 Hamburg: 1928 13.329 16.189.747 1927 11.739 14.393.307 Verschil -f 1.590 1.796.440 Antwerpen 1928 8361" 14.754.762 1927 8585 14.912.400 Verschil 219 157.638 De officieele cijfers der netto tonnen- maat voor Antwerpen luidan voor 1928 17.358.544 en voor 1927 17.544.000, het verschil 185.456. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening zijn deze cijfers met 15 pet. verminderd. In de cijfers voor Rotterdam zijn de bunker- booten niet inbegrepen. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gedurende de maand September zijn te Ant werpen aangekomen 9S5 schepen, totaal 2.045.391 netto tons. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam Antwerpen 1928 schepen netto t. schepen netto t. Januari 1022 1.794.183 942 2.077.138 Februari 969 1.596.102 893 1.798.574 Maart 1103 1.869.403 1024 2.089.065 April 1027 1.738.467 979 1.995.719 Mei 978 1.680.146 985 2.037.962 Juni 958 1.664.969 744 1.578.807 Juli 1097 1.866.426 801 L647.075 Augustus 1148 1.923.060 1013 2.088.815 September 1102 1.872.374 985 2.045.391 Totaal 9404 16.005.130 8366 17.358.544 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto tonnenmaat zijn die volgens Belgische berekening. Om deze gelijk te maken met rie hier gebrui kelijke berekening moeten deze cijfers met 15 pet. verminderd worden. Het totaal-cijfer voor Antwerpen wordt dan 14.754.762. In de cijfers voor Rotterdam zi1n de bunker- booten niet inbegrepen. PARIJS PCT. 1910. Treikking 25 September. No, 100.304 le betaalbaar met frs. 50.000. Voorts zijn 37 nummers betaalbaar elk met frs. 400 en 462 nummers met een premie van frs. 30 zijnde frs. 430. HOLLANDSCHE GRONDKREDIETBANK. Serie-trekking van 15 September 1928: 1064 1474 2415 4916 10308 14098 15824 16993 20245 25890 26588 2807a 28730 29145 34904 36717 36193 364S7 37743 40653 43093 43374 43893 44615 44692 44796 47995 49518 49574 50233 50997 52290 58320 59246 59822 60181 64930 67229 69784 69S98 De nummertrekking vindt 15 October plaats. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT ie de kracht van 't huidige zakenleven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7