F 1 1 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m ia "1 51ste Jaargang Donderdag 4 October 1928 No. 15230 Oit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE FiNANCIEELE VER HOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN EN DE ANNEXATIE. NIEUWE ZAAK L'V, «V4-. - - 1 R K. E.B.B.O. HET NIEUWE SINT JACOBS- G ASTIIULS TARIEF AUTOBUSDIENST MUZIEKUÏTV GERING VERBETERING 3E SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND UIT KETHEL BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM „ZANGLUST." AGENDA KUNST-AGENDA TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM l .'VEv fc'vS OS - JWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bureau KOEMAKKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maandon ƒ8 25, per maand ƒ1.10, per week 25 ceoL Franco per post /3 75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cL Postcbèque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties 80 woorden 25 ct., elk woord meer 6 ct tot een maximum van'60 woorden. Kabouter-advertenties 6 regels ƒ0.50, 10 regels ƒ0.76 15 regels 1.Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij ve van een wijsvinger: ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzek* srlies van één hand, één voet of één oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies ;ring loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt- Er zijn aan de nivelleering van de gemeen telijke lasten, gepaard nog met de opheffing der forensenbelasting, consequenties verbon den, die voor een gemeente als de onze van groote beteekenis zijn. We wezen reeds- gisteren er op, dat ten gevolge van het wetsvoorstel regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente een aanmerkelijk geringer bedrag aan belasting door ons zal moeten worden opgebracht. Er zal nog wel eenig verschil bestaan in de belastingen welke in de on derscheidene gemeenten worden geheven, v omdat hot aantal opcenten op de van Rijks wege geheven gemecntefondsbelasting van O tot 80 kan varieeren en omdat aan de gemeenten een zekere mate van vrijheid ten aanzien der te heffen verteringsbelasting Welke de personeele belasting gaat vervan gen gelaten wordt. Maar wei-kei ijk arm lastige gemeenten zulle er niet meer bestaan, omdat aan de grootste behoefte een even redige uilkeering uit de gemeeentefondsbe- lasting beantwoordtt. Zulks wil zeggen eener/.ijds, dat voor zoo ver men in Rotterdam op grond van finan cieele overwegingen er bezwaar tegen mocht, maken een achttiental gemeenten, waaronder ccn aantal die onder vrij zware lasten ge bokt gaan, geheel of gedeeltelijk in te lijven zooals men weet was de financieele com missie uil den Hotterdamschcn Raad voor de grootst mogelijke meerderheid tegen het - groote annexatie-plan dit financipele be- zwaar vrijwel komt te vervallen. Anderzijds zien ook degenen, die, op grond van de lagere belastingen in Rotterdam, op name onzer gemeente in de groote Rotter- damsche agglomeratie bepleiten, zich thans hun voornaamste argument ontzinken, te meer nu ook de forensenbelasting gaa! Worden opgeheven. Vanzelf gaan dan onze gedachten terug naar het befaamde rapport van het departement Schiedam der Neder- landsche' Maatschappij voor Nijverheid en Handel Een door het bèstuur van dat de partement. benoemde annexatie-commissie bad zich in een vijftal subcommissies ver deeld, welke op grond van de verschillen Welke werden gevonden hier en te Rotter dam (er zake het oderwijs, de tarieven der technische bedrijven, de belastingen en het grondbedrijf, en op grond van haar bevin dingen in de buitenwijken van Rotterdam ter gunste van annexatie onzer stad bij Rot terdam concludeerden. Dat rapport is uiteen gerafeld tot er geen stuk van heel bleef, be houdens ten opzichte van wat omtrent de belastingen werd opgemerkt. Hier spraken de feiten, althans voorloopig, ten voordeele van de conclusies der commissie. Vermindering van belastingdruk is ook steeds het eenig beteekenende motief dat door bedrijfsleiders in het aanhangsel van het rapport wordt aangevoerd, als zij zich vóór annexatie verklaren. Welnu thans vervalt dat eenige waardoor aan genoemd rapport nog eenige waarde kon worden toegekend. Het kan nu in de ar chieven worden opgeborgen, waar het, nage slacht er enkel met verbazing de wetenschap hit zal opdoen, dat in den jare 1927 een stuk verscheen, de liandteekening dragend van Schiedammers, wier naam met eere 'n de geschiedenis van hun stad staat ver hield, en waarin die Schiedammers op lichtzinnige wijze argumenten hebben bij eengegaard om hun stad van de landkaart krijgen weggevaagd! Heden opent de heer B. Vérkaoik, paarden- ®lagerij, een nieuw filiaal in de Jan van Aven- Jestraat no. 33. De nieuwe inrichting is van e modernste machines en een koelcel, geheel v°lgens Amerikaansch systeem met witte te gels bekleed, voorzien. Toonbank en etalage- aden zijn uit een stuk marmer ter dikte yam et minder dan 4 c.M. De frissohe beschil- ering, aangebracht door de firma Marks en h., Broersveld, draagt er mede het hare toe b, om van de nieuwe royale zaak den beaten «wtruk mee te nemen. 'v,v' BOONTJES DOPPEN op de H. DrievuUligheids eilanden. Zooals men ziet worden daar de boonea door een Koeli gedorscht. BEGRAFENIS J. H. v. WESTENDORP Onder groote belangstelling heeic gister middag op de Algemeeue .Begraafplaats de teraarde-bestelliag pl&ets gehad van het stoffelijjt-erVerschot van wklen" den heer J. -H. van Westendorp, in leven apotheker, oud wethouder -der gemeente, oud-inspecteur van het lager onderwijs te 's Gravenhage en te Rotterdam. Op het kerkhof merkten we onder meer op namens het gemeentebestuur burgemeester A. J. Gij sen, de wethouders Ir. C Houtman en P, da Bruin en den gemeente-secretaris mr. A. F. V. Sickenga; de rijksinspecteurs van het l.o. de heeren Pas, te Schiedam; Pattist te 's Gravenhage; Smits te Rotterdam en 't Hart te Dordrecht; den gemeentelijken inspecteur van het l.o. den heer Goslinga; de heeren W. Mak Pzn., president-directeur en W. van Zen Jr., secretaris van de sociëteit! ,,De Kunst, een deputatie uit den kerberaad der Ned. Herv. Gemeente; een deputatie van de Huishoud- en Industrieschool; collega» apothekers enz. Nadat de kist in de geheel met klimop en witte asters bekleede gioeve was gelaten sprak de heer A. Rienks, hoofdinspecteur van het l.o., tevens afgevaardigde van de gemeente Den Haag, een woord van af scheid. Hij herinnerde aan de groote be kwaamheid van den overledene, aan zijn gaaf karakter, aan zijn bescheiden held, tTOuw, oprechtheid en waarheidlievendheid. Zijn na gedachtenis zal allen dfti hem hebben ge kend, heilig zijn. Een zwager van den overledene, dr. J. Th. Terburgh, dankte namens de familie, vooral ook het gemeentebestuur, dat een brief van rouwbeklag gezonden had DE WINKELWEEK IN DE GORZEN Tot het houden der week definitief besloten In de gisteravond In „Eureka", Brouwer straat, gehouden vergadering van winkeliers in -het Gorzenkwartier werd definitief tot het houden van de winkelweek besloten. Op een viertal avonden zal een muzikale wande ling door de Gorzen worden gemaakt; tevens zal een reclame-optocht worden georganiseerd, welke bijzonder interessant belooft te worden! De mogelijkheid werd nog besproken tevens een étalage-wedstrijd te houden, terwijl een bespreking werd gewijd aan de vraag wat de winkeliers gedurende de winkelweek voor hun clientèle zouden kunnen doen De voor den winkelstand in het Gorzen- kwartier zoo belangrijke vergadering was slechts matig bezocht. Wat. jammer is, want wil de winkelweek slagen, dan kan men niet met de toezegging van deelname vol staan, doch zal ieder moeten meewerken om het slagen er van te verzekeren. En die medewerking bestaat wel op de eerste plaat., in een gemeenschappelijk overleg, op welke wijze de organisatie het best zal worden ingekleed. lp het g eb out. van den R. K- Volksbond had gisterenavond de tweed.© ledenvergadering van de R. K. Vereeniging E. H. B. 0. plaats. Aan de bestuurstafel hadden v eder plaats genomen kaelaan J. A. M. Bekkers en de heer Dorland, lid van bet hoofdbestuur. Na tot alien een welkomstwoord te hebben ge richt, gaf de voorzitter een uiteenzetting van wat tot dusver door het bestuur was verricht en de vereeniging op gezonde basis op te bou wen, met name in fin'ancïeeien zin. Voorts deel. de hij mede dat de cursus zal aanvangen op Vrijdag 19 October in de bovenzaal van den Ned. R. K. Volksbond. Ondanks zijn drukke werkzaamheden heeft dr, Geerdes zich tenslotte bereid verklaard de leiding van den cursus, voor het theoretische gedeelte geheel, voor het practische met assis ted ie, op zich te nemen. bondag 21 October zal om half acht een H. ill.il voor de vereeniging worden opgedragen. Kapelaan Bekkers gaf vervolgens zijn sym- Jlathie met de jonge vereeniging te kennen en deelde mee dat, zoodra de Bisschoppelijke gedkeuring is verkregen, hij een geestelijk ad viseur aan den Bisschop zal voorstelle.n De eerw. spreker drukte voorts de beste wenschen voor den bloei der vereeniging uit. Voor de benoeming van een lid in het hoofd bestuur werd bij stemming een voordracht opgemaakt, waarop de namen zijn geplaatst van de heeren A. G. van Dorp en M. A. van den Berg. Bij acclamatie werden de voorzitter en de secretaris aangewezen als afgevaardigden der vereeniging van de op Zondag 4 November te Rotterdam te houden buitengewone algemee- ne vergadering. Na een opwekkend woord van het lid van hoofdbestuur de heer Dorland volgde nog een korte rondvraag. Een vijftal nieuwe damesle den gaven zich voor de veeemiging op. De in schrijving van dames zal nog tot den aanvang van den cursus open blijven, en ook een klein aantal heeren leden zal alsnog worden toege laten. Zooals ons nader blijkt ls het gisteren door ons gepubliceerde rapport over de drir ontwer pen voor een nieuw „Tehuis voor oude lieden" niet de meening van het college van regenten doch van slechts een gering gedeelte van het college. Hat regenten-college in groote meer derheid heeft ziöt, aangesloten bij de meening van de jury, welke, gelijk bekend, den variant van het plan ^Avondster" voor uitvoering In aanmerking wilde laten komen. We merken verder nog op, dat boven de zinsnede: „De hoekoplossingen van dit plan enz." is weggevallen het opschrift: „Het pian Eenvoud". De daarop volgende opmerkingen Van de minderheid der regenten hebben dus niet meer betrekking op het plan „Avondster" zooals de aandachtige lezer trouwens wel al begrepen heeft. Met ingang van morgen hebben d.e atttobus- dienstondernemers D. van Leeuwen en A. Mun- nik (treindienst) het tarief voor het volledige traject verlaagd tot 15 cents enkele reis en 25 cents retour, behalve des Zaterdags en Zon dags na ééa uur. Retours blijven op beide lijnen deorloopend geldig. Het Eerste Schiedamsche Mondharmonica corps „Schiedam Vooruit" geeft Zaterdag een uitvoering in het gebouw „Eendracht", met medewerking van de heeren Koos Laarhof en Kees Bormans. In ons artikel van gisteren is de laatste alinea door het verkeerd aanbrengen van een correctieregel onleesbaar geworden, We laten daarom clie alinea hier alsnog volgen: Voor zoover de memorie van toelichting op het ontwerp een verwijt aan sommige ge meenten mocht inhouden, hoeft Schiedam zich daarvan niets aan te trekken. Veeleer zouden wij tot een verwijt gerechtigd zijn aan de regee ring, welke ons (en koste van groote offers ons zelf heeft laten redden, terwijl zij het was die ons in den put heeft gebracht. SCHIEDAM, 3 Oct. Aangekomen: s.s. Michaël, N. Marls, ledig van Rotterdam; s.s. Senneville, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. Wilhelmihahaven; s.s. Aagtekerk, van Ham burg om te dokken in de Wiltonhaven Aangifte van 3 October GEHUWD: W. Sanstra' 24 j. en J. M. Dobbelaar 22 j. J. van der Tas 26 j. en E. Ilmar 27 j. B. P. H. Janse 28 j. en G. Pronk 24 j. D. J. Vermeer 23 j. en C. A. Loch 24 j. M. Kocljman 26 j. ne C. J. Droge 24 j. Aangifte van 1 October OVERLEDEN: Petrus J. Ham, echtg. van M. M. L. van der Schot, 44 jaar, Broekkade. BEDEVAART NAAR O. L. VROUW VAN RIJCKHOLT. De plechtige bedevaart naar het heiligdom van 0. L. Vrouw van den H. Rozenkrans en den grooten wonderdoener, den H. Vincentius Ferrerius te Rijckbolt, onder leiding van den Weleerw. Heer G. Durlingen, directeur der Broederschap, zal plaats hebben op 14 October aanstaande. Het vertrek der pelgrims zal plaats hebben vanuit de Mathias-kerk, om half acht; bij aan komst te Rijckbolt circa te 10 uur plechtige Hoogmis met Mariapreek door den directeur. Om 1 uur plechtig Lof met predikatie. Onmid dellijk na het Lof vertrek naar Maastricht. Inlichtingen omtrent deelneming aan deze be devaart zijn te verkrijgen bij mevr. Weitmann, Rodenrijschestraat 59b, UITZENDING VAN KINDEREN. Subsidie aan „Herwonnen Levenskracht". Om praeadvies werden in handen van B. en W. gesteld adressen, houdende verzoek om toekenning van een subsidie uit de Gemeente kas ten behoeve van de uitzending van kin deren naar buiten, onderscheidenlijk van het Bvtuur der afdeeling Rotterdam van de Ver eeniging „Vacantie Buiten" en het Bestuur van het Plaatselijk Comité Rotterdam van de Roomsch-Katholieke Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose „Herwonnen Levens kracht". Onder opmerking, dat door den Raad laat stelijk bij besluit d.d. 16 Augustus 1.1. een soortgelijk subsidie is toegekend, berichten B. en W., dat het College, op grond van de te dezen ingewonnen adviezen, met de Commis sie voor de financiën van meening is, dat ook de onderwerpelijke verzoeken voor een gunsti ge beschikking in aanmerking kunnen komen. De betreffende uitgaaf kan te zijner tijd be streden worden uit den post van ƒ20.000, wel ke onder Volgn. 672 Is uitgetrokken op de ont- werp-Begrootlng voor 1929 „Subsidie aan Commissiën of Vereenigingen voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten." Onder wederaanbiedlng van de adressen en met overlegging van de betrekkelijke stukken stellen B. en W. derhalve den Raad voor om aan de adresseerende Vereenigingen voor het jaar 1929 een subsidie toe te kennen van ƒ0.25 pen* dag en per uitgezonden kind, met dien verstande, dat In geen geval meer zal worden uitgekeerd, dan noodig is om de door het Col lege goedgekeurde exploitatierekening te doen sluiten. Met het oog op het bepaalde in artikel 14 der Armenwet, dient daartoe het formeele besluit te worden vastgelegd, hetwelk in ont werp bij de stukken is gevoegd. Ei' was „Lust" an er was „Zang". Geen wonder, dat beide elkaar ontmoetten! De ge lukkige vereeniging, bet flink werkende man nenkoor, dat ouder directeur Henk van den Berg op den laatsten internationalen Haag- schen zangwedstrijd met algemeene stemmen den lsten prijs en den directeursprijs behaal de, zag op den grooten Rotterdamschen huldi- gingsavond een stampvol Gebouw van Kunsten en Wetenschappen voor zich en in de nieuwe nis, welke wederom voortreffelijke accoustische diensten bewees, heeft een Ieder vun het uit gebreide ensemble zijn beste beentje voorgezet. Er is door het mannenkoor gezongen met een overtuigde en overtuigende geestdrift, met fraaie toongeving speciaal bij de eerste tenoren, dat de stemming van hulde en huldiging er als vanzelf Inkomen moest. Gelegenheidscomposities gaan nu eenmaal aan een heele massa feiten mank. Dat was bij Jan van Leeuwen's geheel onbegrepen „Dies Irao" zeer, zeer sterk het geval. Wanneer In hem iets van den geest der Allerzielen-Sequen- tia was gevaren, dan had hij om maar één uit de honderden „valsche" voorbeelden te noe men het ,,Pie Jesu Domlne, donna eis re quiem" nooit tot een fortissimo kunnen op voeren. En zoo zonden ook Fred. J. Roeske, Henri van Nieuwenhoven, Anton B. H. Verhey met hunne concoursnummers talrijke onjuist heden de wereld in. Gelet nochtans op den zang van Henk van den Berg's corporatie als zoo danig, kan er groote voldoening heerschen over klankvorming, uitspraak, warme dictie en goed-begrepen smaak van voordragen. '8 Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambroslus 8 uur. R K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. Damclub 1. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkers bond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederenDinsdagavona om naU negen rep» title R. K. Gemengde Zangvereenlging Lorenzo Perosi, Gebouw R K. Volksbond lederen Woensdag Repetitie KoninkL Man. nenzangvereenlglng „Orpheus" Gebouw R, K. Volksbond Aanvang balf negen. lederen Woensdagavond van nnr tot 8 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. 8. V. lederen Woensdagavond vergadering „Katho liek Streven". Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand vergadering Kath. Leven Gebouw Kath. Kring L. Haven. Aanvang half negen. lederen Zaterdagmiddag van 3 tot 8 uur Is geopend het Stedelijk Museum, SL Jorlfl Doele, Doelepleln. I Zaterdag 6 October Feestavond gem. zangvereenlging „Gemengd Koor". Gebouw Musis Sacrum Aanvang 8 uur. Donderdag 11 October Donderdag 11 October intieme feestavond R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw „Musis Sa. crum". Aanvang half negen. Dinsdag 10 Oeiober Groote propaganda-vergadering R. K. Radio- vereeniging „St. Liduina". Spreker de heer Piet Kasteel. Optreden van het Orpheus-kwar- tet en huldiging van de dames-zelatrlcen van het radiofonds voor het R K. Ziekenhuis. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang half 9. 4 Oct.: Groote Schouwburg, De sterkst» liefde (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwas senen). 5 Oct. Tivoli Schouwburg,'De medailles van een oude vrouw (Nw. Rott. Tooneel en Heijer- mans-ensemble) 8.15 Groote kerk, 18e en laatste orgelvoordracht, H. de Vries, 8 uur. Zuiderkerk (Glashaven) Concert A. Noorde wierReddingius (zang), M. Noordewier (fluit) e<n Phons Dusch (orgel), 8 uur. 6. Oct. Groote Schouwburg, Carmen (Co- Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli Schouwburg, De medailles va,n een oude vrouw (Nw. Rott. Tooneel en Heijermans-ensemble) 8.15 uur Groote Doelezaal, 1ste populair: Zaterdagmiddagconcert Rott. Philh. Orkest^ 3 uur. 7 Oct.: Groote Schouwburg, Madame Sana. Gêne Rott Hofst tooneel) 8 uur (voor vol wassenen). Tivoli Schouwburg, De medailles van een oude vrouw (Nw. Rott, Tooneel ©n Heijermans-ensemble) 8.15 uur. Bioscopen Goedgekeurde programma'» tot en met Donderdag 4 October In Ooster theater en W. B theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 4 October. Ol'ficieele noteering; van de commissie uit de Kamer van Koop» handel. j Moutwijn j Moutwijn 46 pet ƒ19.— per H.I» a J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 4 October. Men noteert voor Melasse-spiritus 32 per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet 17.— per HJU, EEN JONGETJE IN HET WATER GEVALLEN Moeilijk reddingswerk Gistermiddag was een knaap van ongeveer tien jaar op de balies langs het water op de Drift te Utrecht aan het spelen. Op eens schoot hij er door en viel in het water. De jongen wist zich vast te grijpen aan de werf en bleef daar eenige minuten, met de beeneu in bet water, hangen. Eenige voorbij gangers trachtten hem uit deze positie te be vrijden door 't toereiken van een stok, welke pogingen faalden. Eenige burgers hebben toen, door elkander vast te houden, het ventje dat p. Witjens bleek te heeten en op den Weerdsingel wooifdo, naar. boven gehaald en naar de ouderlijke woning gebracht. i EXAMEN WISKUNDE M.O. AKTE K Te 's Gravenhage is geslaagd onze atadg» noot, de heer J. Buij|ze. tAlj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1