Donderdag 4 October 1928 Tweede Blad Pagina 1 fr SINT FRANCISCUS t DE CONSTRUCTIEVE -PARTIJ het BURGERGASTHUIS TE AARDENBURG. I Heden herdenkt de Kerk den dag dat, (Sint Franciscus het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Toen ItaVie's gouden zon op Zaterdagavond 3 October 1226 ter kimme neigde, gaf ook ln' zonnekind van genade dat Sint Fran iscus was, zijn schoone ziel al zingend terug aan zijn Schepper, nadat hij, liggend op de aarde, zijn laatste hulde had gebracht aan Vrouwe armoede, en nagedacht had over 's Heeron lijden, dat hem was voorgelezen. Het is niet alleen de Kerk, die Sint Franciscus viert; het is de lieele wereld die zich verheugt in zijn nagedachtenis. Oude. zoogenaamde „Hervormers" mogen met den heilige hebben gespot, moderne half-wijzen als de anglicaansche bisschop- staatsambtenaar Barnes moge® op hem smalen, het grootste deel der menschel) ziet in Sint Franciscus een grootsch en levend ideaal, een mens.h, die Christus misschien wel hul meest nabij is gekomen. Franciscus was een hei vormer en een voorbeeld van mcnschenliefde; een dieren vriend en een natuurliefhebber, een man met sociaal gevoel in den edelsten zin van liet woord. Ilij was verstorven en beheerschte zichzelf, zoodat hij waardig was de lijdensteekenon van Christus in eigen lichaam te dragen, maar hij was tevens zoo'n dichterlijke natuur, dat alle kunstenaars zich nu nog tot hem aange trokken voelen. Maar goed begrijpen kan alleen de Katholiek Sint Franciscus: niet alleen om dat Sint Franciscus zelf een kind van de Katholieke Kerk was, maar ook omdat zijn volledige grootheid nocit kan begrepen worden door niet-Katholieken, die immers maar een deel van het Christendom be lijden. tiet geheim van Sint Franciscus grootheid ligt juist in de kracht waarmee hij heel het Katholiek ideaal omspande en beleefde. Men moet Katholiek zijn om zijn dichterlijke natuur, zijn geest van verster ving, zijn onthechting aan de wereld, zijn aanhankelijkheid aan Paus en priesters en Sacramenten te begrijpen. Dan is ook de enorme invloed verklaarbaar, die de heilige uitoefende op zijn tijd, die zooveel overeenkomst vertoont met onze dagen. Als wij leefden in den geest van Fran ciscus zouden veel maatschappelijke wan toestanden gauwer en doelmatiger zijn geslecht; de strijd om die slechting, in zijn geest gevoerd, zat ook meer resultaat hebben clan de klassenstrijd van ongeloovi- gen, die den duivel denken uit te drijven met den duivel en meenon, dat haat alleen voldoende is om onrecht uit de wereld te bonnen. Het is niet de haat maar de liefde, die sociale tegenstellingen overbrugt en wantoestanden uitroeit. Zoo heeft Franciscus het geleerd en de bewondering die hij heeft gewekt mag ons doen besluiten, dat hij het bij het. ware eind had! Nu de liberale partij sinds jaar en dag aan diggelen ligt en haar politieke be- teekenis vrijwel vernietigd is, doen de liberale bladen nog altijd hun best. de oude idee wakker te houden alsof s lands bestel toch eigenlijk naar liberale wenken zou moeten worden geregeerd. liet „Handelsblad" is sterk in het uit- deelen van wijze lessen over „construc tieve" politiek; het is alleen maar jammei, dat de liberale hoeren in 1925 zoo destruc tief te werk zijn gegaan en een post op de hegrooting hielpen afstemmen, waardoor een constructief Kabinet ten val word gebracht. Met een soort leedwezen constateert het liberaal orgaan, dat de Katholieke Staatspartij „voor een uiteenvallen nog niet rijp schijnt". Neen, daar behoeven de heeren voor eerst heusch niet op te rekenen! Een samenwerking als geheel met de sociaal- en vrijzinnig-democraten „mag .voorshands ondenkbaar worden geacht schrijft het blad. Ja, en een samenwerking met de libe ralen Is al even ondenkbaar! „Het fel omstreden gezantschap bij den Paus is uit het gezichtsveld min of meer Verdwenen", aldus het liberaal orgaan, en »de processie-vrijheid wordt wijselijk om de siaatkunclig gereformeerden niet te tarten, wat op den achtergrond gehouden. Het gezantschap bij den Paus is geen Katholiek, maar een nationaal belang, daarom is het niet alleen de taak van de Katholieke Staatspartij te herstellen wat ondoordacht vernietigd werd. liet recht op processie-vrijheid blijven de Katholieken opeischenevengoed als de wegneming van de onbehoorlijke be lemmeringen die in Indië aan onze missio narissen in den weg worden gelegd. Maar het eerste is niet te krijgen zonder cen grondwetsherziening en daarop is de eerst volgende vier jaar geen kans. Het laatste is mogelijk te hereiken hij een Kerstcl van de rechtsche samenwerking. •Wal wij cp dat, punt van de liberalen te ^'achten hebben, heeft dj .liberale gouver- hcur-g»neraal van Oost-Indië zoo pas be lezen, toen hij aan de Baiineezen beloofde Ko® te zullen beschermen togen „vreemde Penetratie", dal is na. de Missie. Waarlijk, als onze constructieve partij constructieve politiek wil voeren, moet zij EEN WERELDLOOP ER. Bij den Brandenbur ger „Tor" in Berlijn is dezer dagen de 19-jarlge Franz Dziadek, die met toestemming van don Duitschen Rijkspresident zieli Hindenburger- looper noemen mag, gestart voor een wande ling over de wereldbol. Hij loopt over Oosten rijk, Hongarije, Egypte, Messopotamië, Afgha nistan. Australië en over Noord Amerika terug HET NEDERL.S.S. CELAENO IN NOOD IN ZINKENDEN STAAT MIDDEN OP DEN OCEAAN. Er is hulp in de nabijheid Volgens een gisterenavond door ons ontvan gen Lloyd's telegram verkeert het Nederl. s. „Celaeno", 25 Sept. 1.1. van Rotterdam ver trokken naar Boston (Noord-Amerikal in zin kenden staat op 46 gr. 10 m. N.br. en 34 gr. 30 m. W. lengte. 30 Sept. ('s middags 12 uur) bevond de „Ce laeno" zich op 430 mijl W. van Scilly, zoodat bovengenoemde positie ongeveer midden in den Atlantischen Oceaan moet zijn. Een Reuter-telegram meldt nog, dat het Ame- rikaansche s. „Amerika", 28 Sept. van New- York naar Bremerhaven vertrokken en dat zich midden op den Atlantischen Oceaan be vindt, volgens een draadloos berfcht „full speed" te hulp snelt naar bet Nederl. s. „Ce laeno", dat zich in zinkenden staat bevindt, tengevolge van hevig stormweder. Volgens een bij de reederij ingekomen Lloyd's telegram, staat bet Eng. s. „Laurentic" van do White Star Lijn in draadloóze verbinding met het s. „Celaeno" en heeft van laatstge noemd stoomschip bericht ontvangen, dat het Eng. s. „Baltic" eveneens van de White Star lijn en 29 Sept. van Liverpool naar New-York vertrokken, zich in de nabijheid bevindt en zoo noodig hulp zal verleenen. (De „Celaeno", groot 3544 Bruto en 2153 netto tons, Is In 1916 op de werf van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij te Rotter dam gebouwd en behoort aan de Stoomvaart Mij. „Zeevaart" (Hudig Veder) te Rotter dam. Red.) DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Auto door een trein gegrepen. DE BESTUURDER GEDOOD. Te Glanerbrug is Woensdag de 23-jarige Groen uit Enschedé, die gehuwd is en vader van twee kinderen, met zijn auto, bij den onbewaakten overweg, door een goederentrein uit Gronau overreden en gedood. EEN GOEDERENWAGEN ONTSPOORD. 1 Anderhalf uur vertraging in het spoorwegverkeer. Gistermorgen is juist op de splitsing van de lijnen Breda-Lage-Zwaluwe en Rooaeudaal- Lage-Zwaluwe, een goederenwagen ontspoord. Tengevolge hiervan geraakten drie hoofdspo ren versperd. Er ontstond groote vertraging In het spoor wegverkeer. De materieele schade is niet belangrijk. TUSSCHEN EEN HOUT ZAAGMACHINE Een hand doorgezaagd Hedenmorgen is de heer Th. Oberndorff, wonende aan de Fuddernderweg te Sittard, in zijn werkplaats aan den Broeksittarderweg bij zijn werkzaamheden met zijn rechterband tus- schen de houtzaagmachine gekomen. Het ge volg was dat hem de hand tot aan de palm doorgezaagd werd. Wij vernemen dat O. hoogst, waarschijnlijk zijn hand moet missen. het niet hebben van een samengaan met links. Do socialisten haten- en de liberalen benijden ons; het is lood om oud ijzer en wij hebben toch altijd nog betrouwbaar der vrienden waarmee wij probeeren kun nen in zee te gaan. R. K. UNIVERSITEIT PROF- DR. G. P. KRELING O.P. AANVAARDT HET IIOOG- EEERAARSAMBT Hedenmiddag 3 uur aanvaardde de Zeereerw. Pater dr. G. P. Kreling O.P. bet hoogleraars ambt aan de R. K. Universiteit te Nijmegen met een redevoering' over de Thomistischs zienswijze aaugaande den aard der II. Godge leerdheid. DR. J. G. C. VRIENS Privaat-docent der R. K- Handels- hoogeschaol Hedenmorgen is Dr, J, G. C, Vriens aan de R. K. Haudelshoogeschool te Tilburg toegela ten als privaatdocent in „Tropische Cultures". Zijn college is begonnen met een openbare les over „Tropische Cultures". MR. P J. RKYMER De toestand gaat iets vooruit De toestand van mr. P. J- Reymer, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Hilver sum, is in de laatste dagen iets vooruitgaande. De patiënt blijft echter zeer zwak. De kwestie in hooger beroep. Voor het gerechtshof te Den Haag zal op 17 October in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen den heer V. uit Aardeuburg, die door de rechtbank te Middelburg veroordeeld is tot 25 boete wegens het onbevoegd zicli bevinden in een vergadering van het bestuur van het Burgergasthuis te Aardenburg, op grond dat zijn benoeming onwettig zou zijn geweest. VERGIFTIGINGSGEVALLEN IN HET ST. JORISGASTHUIS TE DELFT. Vermoedelijk door een defect aan de Centrale verwarming. Gisterochtend hebben zich onder de verpleeg sters in de buitenafdeeling va® het St. Joris- gasthuis te Delft, eenige lichtere en een zwaar geval van vergiftiging v-ocTgedaan door kool mono xyde. Waarschijnlijk moet de oorzaak worden ge zocht in een defect aan de Centrale Verwar ming. Een vijftal verpleegsters bewusteloos gevonden. Omtrent de vergiftigingsgevallen in het St. Jorisgesticht te Delft vernemen we nog het volgende Door nog niet geheel opgehelderde oorza ken de mogelijkheid van laag hangende wolken is niet uitgesloten kon de schoor steen van de centrale verwarming gisteren morgen den rook en de gassen van de stook inrichting der centrale verwarming niet vol doende afvoeren. Dientengevolge geraakte de stookruimte vol koolmonoxyde-gas, dat door de vloeren en wellicht door kleine gaten langs de buizen der centrale verwarming naar boven trok. Op de verdieping gelijkvloers waren vijf slaapkamertjes van verpleegsters van het gesticht en ook deze kamertjes ge raakten vol gas. Toen de verpleegsters tegen half twaalf gewekt zoudan worden, kreeg men geen gehoor en bij het openen van de kamertjes, werden alle vijf verpleegsters be wusteloos in haar bedden gevonden. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die spoedig met zuurstofapparaten ter plaatse was. Ook van de gasfabriek kwamen eenige zuurstofapparaten naar bet gesticht. Onder leiding van den waarnemenden directeur van het gesticht, dr. Bruin, werden de pogingen, om de levensgeesten van de bewustelooze verpleegsters op te wekken, aangevangen. Gisterenmiddag te half vier was zulks bij vier van de vijf verpleegsters gelukt. De toe stand van de vijfde is boog ernstig. Zij is ln leven en men stelt alle pogingen in bet werk om haar te redden. De technische dienst van de politie stelt een nader onderzoek naar de oorzaken van de vergiftiging in. Nader meldt men ons nog, dat de toestand van de vijfde Zuster, hoewel nog zorgelijk, vooruitgaande is. KETELHUIS IN VLAMMEN Gasontploffing de oorzaak Ten gevolge van een gasontploffing in een ketel der centrale kasverwarming, ontstond des nachts een zware brand in liet ketelhuis, an nex bollendroogschuur, van den beer Z. aan den Zuidweg te Naaldwijk. De vlammen gre pen snel om zich been. In een oogwenk stond bet groote gebouw, waarin vier ketels geplaatst waren, dn lichtelaaie. Het vtiur vond voedsel ln het aamvezige materiaal, als o.m. houten bakken, papier, bindtouw en verdere bloemis- tenbenoodigdlheden. Toen na een kwartier de brandspuit arri veerde, viel aan blusschen niet meer te den ken. Het ketelhuis is tot aan den grond toe afgebrand. Een partij tulpenbollen ter waarde van ruim 2000 weird eveneens een prooi der vlammen. Een zestal kassen kreeg belangrijke brand -en waterschade. De verwarmlngsinstal- latie is verder geheel verwoest, waardoor het bedrijf volgens „De Courant" geheel stilligt. De brandschade wordt vergroot door het gemis van voor de kweekerij onontbeerlijke verwar ming. Het ketelhuis was laag verzekerd. HENDRIK VAN VELDEKE HERDACHT EEN INCIDENT EN EEN COMPROMIS. i Eeu eenvoudige hulde aan den eenvoudigen dichter Hasselt, 30 September 1928. Elk volk kijkt af ei toe naar zijn literatuur als naar een spiegel waar bet lets van zijn eigen schoonheid in terugvindt. Het eene hóeft daar meer aanleiding toe dan het andere. De Vlamingen, die in de middeleeuwen eveneens uitblonken in de muziek en in de schilderkunst, - liebben ook op letterkundig gebied in vroeger tijden, nogal reden om tevreden te zijn over zich zelf. De eerste litteraire voortbrengselen van Vlaanderen, ontstonden in Limburg, daar waar de Romaansche en de Germaansche invloeden elkaar raakten. Hendrik van Veldeke schreef er de eerste bladzijden in het boek der Vlaamsehe letteren. Hendrik van Veldeke werd tusschen 1126 1128 te Veldeke bij Spalbeke. geboren. Het slot der Veldekens stond er aan „den molenrijken Denier". Gebouwd in het jaar 1100, was het tweehonderd vijftig jaar later van den aardbo dem verdwenen, zonder dat men juist weet of het door liet vuur, door het zwaard of door den tand des tij-da werd verwoest. Niets anders be waarde deszelfs naam dan een eenvoudige mo len en een kleine hoeve. De Veldekens stonden goed aangeschreven aan het hof van het graafschap Loon, dat een zomerverblijf had op slechts enkele kilometers van hun slot. Beweerd wordt, dat Hendrik zou gestudeerd hebben bij de kanunniken van Sint Servatius te Maastricht, doch geen enkel document is daar om dit pertinent te bewijzen, evenmin als met zekerheid kan gezegd worden, dat hij, naar de bewering van anderen, te St. Truiden, te Loon, te Luik of te Parijs zou hebben ge studeerd. Dat zijn opvoeding een zeer verfijn de was. daarvan getuigt de iristocratlsehe voor naamheid van zijn gedachten. Evenals Dante had hij zijn Beatrice. De bron en het voorwerp van Veldeke's gedichten was Agnes, ecu beeldschoone gravin van Loon. In het ouderlijk slot was, als niet aan jagen werd gedaan, muziek en zang de voornaamste ontspanning. Minnezangers en -dichters uit Frankrijk lieten er zich herhaaldelijk hooren en van hen kreeg Hendrik zijn eerste lessen in de schrijfkunst. Niemand minder dan Hadewijch, de bloem der Nederlandsche mystiek, en hertog Jan van Brabant, hebben eveneens zijn invloed onder gaan. Wij mogen het als algemeen bekend beschou wen, dat Hendrik van Veldeke een bewerking van de legende van Sint Servatius en van de Eneïde, benevens tal van oorspronkelijke min nedichten, heeft nagelaten. Zijn litteraire schep pingen zijn de eerste monumenten van de Diet- sche dichtkunst. Veldeke, de „moderne", was het begin van veel schoonheid. De door hem gebaande we gen werden dan ook door de meeste van zijn tijdgenooten bewandeld. Monument Van Veldeke. Eenvoudig was de hulde aan den dichter, zooals ook diens leven eenvoudig was in het kader van dit stil en poëtisch land. Simpel is ook het monument, dat op den Reddelberg is opgetrokken en ons een van Veldeke doet zien, die mijmert op een soort runeutafel, met naast zich tasch en stok en op een rol de namen zijner werken. Prins Leopold, prinses Astrid, Monseigneur de bisschop van Luik en andere wereldlijke en gees'elijke overheden woonden op een estrade de onthulling bij van het monument, dat tijde lijk aan het oog verborgen bleef onder de rood gele vlag van het graafschap Loon. Die vlag was er maar door een soort compromis op gekomen, nadat vóór de onthulling Vlamingen hadden geweigerd het beeld met de nationale vlag te laten bedekken en Belgisehgezinden zich hadden verzet tegen het voor deze gelegenheid gebruiken van de Vlaamsche leeuwenvlag. Nog een andere schikking had tot gevolg, dat Dr. Leviticus, een Veldekekenner uit Amsterdam, die door Vlaamsche elementen verzocht was hier het woord te komen voeren, ter elfder ure werd afgezegd. Over Hendrik van Veldeke, „vader der Diet- sche dichters algader", zooals het opschrift op het voetstuk van het beeld luidt, zei de eer waarde rector Daniels, voorzitter van het Vel- deke-comitê een gelegenheidsrede, waarna de burgemeester van Hasselt het monument met een korte speech aanvaardde. Hiermede was het oratorisch gedeelte afge- loopen. Er had een folkloristische optocht plaats, met Langeman, den reus van Hasselt als eersten figurant en waarbij tal van bloemstukken wer den neergelegd aan den voet van bet monument en ook prinses Astrid royaal in de bloemen werd gezet. Een gelegenheidscantate van Arthur Meule- mans besloot dit simpele feest. Zooals de dag begonnen was, zoo eindigde hij. Idyllisch ging de zon onder achter de Lim- burgscbe gouwen, DE ARRESTATIE VAN LTEBERMANN Hop hij sinds zijn vertrek uit Nederland leefde KOE RECHERCHEURS VOOR GELD BEZWIJKEN. De beruchte Liebermann. die zulk een he- flangltijke roil heeft gespeeld gedurende het proces tegen de directeuren van de Veen- dammer Hypotheekbanken is zooals bekend ten slotte te Helsingfors gearresteerd. Na zijn vlucht uit Amsterdam begaf Liebermann zich naar Brussel, waar hij zich eeu tijd lang schuil hield. Toen hij daar den grond te heet voor zich voelde worden, verhuisde hij naar Riga, zijn geboorteplaats. Te Riga woonde hij op een valscben pas. Op raad van zijn hospes be sloot hij naar Helsingfors te vluchten. Voor 700 dollar waren de matrozen van een naar Finland vertrekkend schip bereid, Liebermann in bet ruim van hte schip naar Hehingfors te brengen. Maar vlak vóór liet vertrek van de boot weird hij door douane-ambtenaien ontdekt en aan wal gezet. Intussche-u liebben eenige flessclientrekkers het geheim van Liebermann vernomen. Een hunner meldde zich aan de woning van Liebermann aan, stelde zich voor als recher cheur, die opdracht had Liebermann te avres- teerem. Voor duizend Hollandsche guldens was de „rechercheur" echter bereid, Liebermann met rust te laten. Don volgenden dag kwam een andere „rechercheur", die zich met 200.000 Finsche Mark tevreden stelde. Liebermann besloot Riga ten spoedigste te verlaten, hetgeen hem ook, dank zij valsche papieren, gelukt is. Hij trok naar Helsingfors, waar hij zich voor een doctor in de theologie uitgaf. De flessclientrekkers ontdekten echter zijn nieuw adres en hij kreeg bezoek van den „directeur van de recherche van Helsingfors" en diens substituut. De rechercheurs fouilleer den Liebermann en namen de 650 dollar, die zij in zijn portefeuille hadden gevonden, „in beslag". Do „directeur van de recherche" stelde Liebermann voor, hem een anderen pas voor 2500 dollar te leveren. Liebermann vroeg twee dagen bedenktijd. Den volgende dag werd hij echter gearresteerd, nu door echte rechercheurs. In de safes van Liebermann is een bedrag van 800.000 dollar gevonden. Wat hij met het overige geld gedaan heeft, is onbekend. NA HET BAL- Steken om een meisje BLEEK WORDEN OM EEN VRAAG. Voor de Arnhemsche rechtbank etoud te recht Willem J., arbeider te Groesbeek aan wien ten laste was gelegd dat hij op 5 Augus tus te Groesbeek Bartje van E. arbeider aldaar met een mes drie steken zou hebben toege bracht: één in zijn hals, één in zijn borst, en één in zijn pols. Van E. is daardoor ernstig gewond. Een en ander zou geschied zijn na een bal. Verdachte begaf zich met een meisje naar huis hetgeen den schoonbroeder van het meisje niet aanstond en daarom kregen de twee mannen ruzie: het meisje zorgde intusschen dat zij uit de voeten kwam. Verdachte kwam eenige dagen na de ruzie in de woning van zijn zuster op den Stekken- berg. De man van zijn zuster had destijds aan de politie verklaard dat hij verdachte had hooren zeggen: „Bartje v. E. kan van geluk spreken dat mijn mes brak, anders liad ik hem kapot gestoken." Deze getuige verklaarde thans die woorden niet gehoord te hebben: het kon ook wel zijn dat een ander ze uitgesproken had. De president wees den getuige op de waar de van den eed. Tijdens de ondervragingen werd getuige steeds bleeker. Toen de presi dent tenslotte zeide: „Je vertelt de waarheid niet," viel getuige in zwijm. Toen hij bij geko men wad" verklaarde hij, dat hij wel de bedoel de woorden had hooren spreken in de kamer van zijn zuster, maar hij wist niet wie de woorden gezegd had. Het O. M., waargenomen door mr. Lason- der, deelde mede dat hij getuige zal vervol gen wegens meineed. Tegen verdachte die 18 veroordeelingen achter den rug heeft en zich voorwaardelijk in vrijheid bevindt, eisclite spr. twee jaar gevangenisstraf. GROOTE SCHOONMAAK TAN DE DARIJ* SCHE OPERA. De g'roote Opera te Parijs wordt momenteel schoongemaakt. Dat dit gauwer gezegd is dan gedaan ziet men aan de foto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5